Nie uwe nonnen 101 Ontwerp Monument voor rle Gevallen Russische soldaten ■mxw !*MW StvAlltH WSSISCHt i0LWTf.il OP HET Eli A,ID" TEXfL Do kermis slaal voor rle deur Prof. Dr. W. H. Keeson. 70 jaar In Memorial» Dr. H Koens Raadsvergadering Auto ongeval Uilslag PremieKeuringen BTERDAG 22 JUNI 1946. •59c JAARGANG. No. 5623. EXELSCHE COURANT de 2e helft van de 7e periode 1946 (23 Juni t.m. 6 Juli), j «ikaarten KA, KB, KC 606. t.m 344 is 800 gram brood is 400 gram brood is 200 gram kaas is 100 gram bloem is 100 gr. gedr. zuidvruchten j-es. is 1 ei res. is 1600 gram brood res. is 800 gram brood res. is 100 gram kaas q. inkaartcn KF 606 BMV is 250 gram boter BMV is 125 gram margarine nkaarten LA, LB, LC 606 vlees is 200 gram vlees vlees is 300 gram vlees melk is 2 liter melk C 52 melk is 3Va liter melk inkaarten KD, KE 606 841 800 gram brood, is 100 gram kaas is 100 gram bloem is 100 gr. gedr. zuidvruchten res. is 800 gram brood res. is 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits •nkaarten KG 606. BMV is 250 gram boter BMV is 125 gram margarine •nkaarten LD, LE 606 756 vlees is 100 gram vlees E 52 melk is 6 liter melk bakskaarten, enz. is 2 rantsoenen tabaksartikelen T i is 100 gr. chocolade of suikerw. is 2 rantsoenen tabaksartikelen bonnen voor melk zijn geldig t.m. dag 29 Juni a.s. Het aardappel soen zal nader en afzonderlijk wor- bekend gemaakt. Gedurende deze 14 in wordt 100 gram vlees extra be- tbaar gesteld. In totaal heeft men over 500 gram de beschikking, ir de week van 30 Juni t.m. 6 Juli :n nog bonnen worden aangewezen melk, aardappelen, vet, jam. thee, k, versnaperingen en huishoudzeep, •vengenoemde bonnen kunnen reeds rijdag 21 Juni '46 worden gebruikt, uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst ingang van Maandag 24 Juni mag len afgeleverd. tra rantsoenen zeep, 7e, 8e en 9e periode. rsonen, die in aanmerking komen zeep voor vuile arbeid, kunnen hier- formulieren afhalen in de week van .m 28 Juni 1946, alleen 's morgens 912 uur. Werkschoenen, die volgens de beroepenlijst in ïeiking komen voor werkschoenen a Aug. 1945 geen bon gehad hebben werkschoenen of beroeps- rnen, kunnen een aanvraag- '"lulier afhalen en wederom indienen 17-29 Juni 1946. Bedrijven met meer 10 arbeiders moeten collectief aan- en. Denkt u er om, dat u alleen aan vragen en indienen in bovenge- ïd tijdvak. Alle oude aanvragen zijn allen verklaard. Inleveren» winkeliers, isnaperingen V31, V32. X32 Suiker 174. Bloem 313-813. Rijst E61. Boter 375, 875, 877 res. 379. Margarine 376, 876. Vet BMV 377. Kaas 314, B63 res. Melk A-E 50. Vleeswaren 248, 74 7, 748, 249. Tabak T31, X31. Eieren A61 en rantsoenbonnen. |agers: vlees 247, 248. 747, 748, 249. e bonnen dienen op een afzonderlijk ngstbewijs te worden verantwoord, nogen dus niet tezamen met de an- vleesbonnen worden ingeleverd), ikkers: brood 316, 320, 815, 816. D61 315, B61 res. en nieuwe bonnen. De 245 aardappelen, welke aangewezen or 200 gram brood, kan tevens wor- ingeleverd. (vonden: een inlegvel, genummerd Degene, die bovengenoemd num- op de stamkaart heeft, dient zich terugbekoming aan het distributie- Dor te melden en de betreffende kaart mede te nemen. (Publ 420.) DISTRIBUTIE VAN BANANEN, aangekondigde distributie van ba- I n voor kinderen, geb. in 1942 of la- leeft vertraging ondergaan, daar het met bananen, dat op 15 Juni in irdam werd verwacht, door machine- ng zijn route heeft moeten wijzigen. Juni wordt evenwel een tweede met bananen in de haven van irdam verwacht Een gedeelte van ading zal dan zo snel mogelijk in ibutie worden gebracht. ALGEMEEN. j u iets gaat vragen of iets af heeft ilen, denkt u er dan om, dat u steeds stamkaart medebrengt. In de meeste Hen moet u de stamkaart overleg- Vermijdt daarom onnodig heen en geloop naar het distributiekantoor, it uw stamkaart altijd mee. nvraag brandstoffen verwarming winkels, kantoren, kerken, scholen, werkplaatsen, enz. ar na controle is gebleken, dat nog door een ieder, die hiervoor in aan- mg komt, is aangevraagd, kan dit 'g geschieden in de week van 24 t.m. uni 1946. Na laatstgenoemde datum niet meer worden aangevraagd. ZON, MAAN EN HOOGWATER. zon komt 22 Juni op om 4.20; onder Maan: 29 Juni N.M.; 6 Juli E K. water ter rede van Texel: 23 Juni en 4.58. 24 Juni 5.32 en 6.06. 25 Juni en 7 12. 26 Juni 7.41 en 8 09 27 Juni en 9.J8. 28 Juni 9 35 en 10.02. 29 Juni en 10,53. Nevenstaande foto toont u het ontwerp van het te stichten mo nument ter ere van de in de vrijheidsstrijd gevallen Russische soldaten op Texel. Het is nog niet zeker of dit ont werp zal worden gebruikt, omdat men van Russische zijde ook met een ontwerp bezig is. Het boven staande ontwerp is per ambassade- vliegtuig naar Moskou verzon den en zodra beide ontwerpen ge reed zijn, zal na wederzijds overleg een keuze daaruit gemaakt worden De ontwerper van nevenstaand ontwerp is de heer D. R. Hue- ting uit Bussum; de beeldhou wer zal de heer N A. v. d. Kreek uit dezelfde plaats zijn. Het monument zal op het kerkhof, waarop de gevallen Russische sol daten zijn begraven, verrijzen. Als materiaal is gekozen natuur steen van een soort, bestand tegen 5 l verwering door het grote zoutge- l.halte der lucht en van een kleur, harmoniërende met de omgeving De breedte van het monument zal 7.50 M. bedragen, de Ivaogte der pylonen plm. 3 M. De wachters, Russische solda ten van de grote Armee, bewaken de doden. Op de gespannenóachterwand worden, als 't ware verhalend, enkele krijgs bedrijven ingekrast op een zodanige ondergeschiktheid aan het', geheel, dat de massa met de dodenwachters blijft domi neren. Onder het kruis wordt met opgehakte letters, ter dege opvallend, de oorkonde aangebracht. Het ligt in de bedoeling, gebruik te maken van nader te verstrekken gegevens omtrent kleding, materiaal en emble men van het Russische leger, teneinde het karakter van het monument, min of meer een dodenwacht uit eigen land, zo veel mogelijk te benaderen. BESTRIJDING COLORADOKEVER. De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat in verband met de weersgesteldheid de einddatum van de periode, waarin dc eerste verplichte be spuiting van het aardappelgewas met een oplossing van Calsiumarsenaat uitge voerd diende te worden, uitgesteld is van 15 Juni tot 26 Juni 1946. Texel, 19 Juni. 1946. De Burgemeester voornoemd, TH. R. HIN, Loco-B.. ROTKREUPEL. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op het bedrijf van Jac. Keijser Dzn., Gasthuisstraat, Den Burg, heerst de besmettelijke veeziekte rotkreupel. Iedere vorige opgave is hiermede ver vallen. Texel, 20 Juni 1946. De Burgemeester voornoemd, TH. R. HIN. Loco-B. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de op gaven bedoeld in artikel 35, lid 1 en in artikel 51. lid 1, der Drankwet (Staatsbl. 1931, no. 476) ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nederge- legd, in het openbaar zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, 20 Juni 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd, TH. R HIN, Loco-B W. N. KELDER, Loco-Secr. Op verzoek van den Minister van Justitie wordt het volgende bekend ge maakt: Het is gebleken, dat de werkzaamhe den van de Rijksvreemdelingendienst en de'Visadienst ernstige vertraging onder vinden door de grote toeloop van bezoe kers uit alle delen van het land In bijna alle gevallen blijkt, dat het bezoek ten doel heeft de behandeling van een ver zoekschrift, afgifte van een vreemdelin genpaspoort, identiteitsbewijs van Bui tenlandse Zaken, of van een visum voor terugkeer e.d. te bespoedigen c.q. in gunstige zfn te belichten Ten gevolge van dit grote aantal be zoekers wordt 'n aanzienlijk deel van de ambtenaren van bedoelde diensten gedu rende het overgrote deel van hun dienst tijd aan hun gewone werkzaamheden onttrokken, met het gevolg, dat de be handeling van zaken in het algemeen wordt vertraagd ten behoeve van enke le vreemdelingen, aan wier aangelegen heden, op aanbeveling van de hoofden van plaatselijke politie of andere politie ambtenaren, door hun bezoek (of bezoek van hun gemachtigden) te veel tijd wordt besteed. De minister ziet zich dan ook genood zaakt hieraan tot nader order paal en perk te stellen. Van heden af worden vreemdelingen of hun gemachtigden niet meer aan» bedoelde diensten toegelaten. Voor het geven of vragen van inlichtin gen en het bepleiten van hun belangen zullen zij zich steeds tot het Hoofd van Plaatselijke Politie moeten wenden. Texel, 20 Juni 1946. Het hoofd van Plaatselijke Politie, TH. R. HIN, Loco-B. V.V.V. „TEXEL". Wij verzoeken onze leden beleefd ons thans te willen opgeven in hoeverre zij reeds in Sept. besproken zijn. Dit in ver band met de aanvragen, die wij thans voor Sept. ontvangen. Ook die leden, die voor Juni, Juli en Aug door afschrijving of om een of andere reden plaats vrij hebben gekregen, verzoeken wij drin gend ons hiervan vóór a.s. Vrijdag be richt te willen doen. A.s. Vrijdag gaat nl. de nieuwe lijst in zee. Wij rekenen op uw aller medewerking. De Adm (tel. 185). RECTIFICATIE. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Beumkes in de raadsvergade ring, betreffende de brandweerunifor men, wijst de heer Beumkes er op, dat door hem informerend is gevraagd, of het in de bedoeling lag de uniformen te handhaven, in verband met een op de be groting voor de brandweer voorkomende post. Zo zal dan na lange) tijd het aloude volksvermaak, de kermis, weer gevierd worden. Reeds is men druk bezig de tenten op te slaan en komt er tekening in de warwinkel van schotten en palen Er is voor elk wat wils en de Texelaars zullen volop hun schade van de verlopen jaren in kunnen halen. De jeugd zal zich weer in de zweef- en draaimolen kunnen vermaken, terwijl de ouderen hun hart op kunnen halen in 'n autoracebaan met echte benzineauto- tjes. bij de schiettent of op de shimmy- trap. Verder komt er een luchtschom- rnel, een bumperspel, een sportkanon en een dwaaltuin. Wie me( een zuur gezicht rond loopt, kunnen wij de lachspiegel aanbevelen, of een gezoek aan het vlooientheater. Naar men ons mededeel de, is de levende have reeds op Texel aanwezig. (Zet je kraag' op)! Twee pa- lingkramen en twee züurtenten maken het geheel compleet. Maandagmorgen om 12 uur zal het feest worden ingeluid. Naar wij vernemen bomt het Amster damse Kleinkunst Ensemble voor de 2e maal naar „De Oranjeboom" en wel met een geheel nieuw programma, getiteld: „Zingend door het leven". Wij mochten een blik in het programma slaan, wat een uitgezocht kermisprogramma genoemd mag worden. Liedjes van Berry Kievits (een werkster), schetsjes van Gerard Wal den zoals „Ik zal nooit meer dronken zijn", „Trouwplannen", „Kegelen", enz. Herman Tholen en Pim Tholen brengen internationale liedjes. Zaterdag 29 Juni presenteert „De Oranjeboom" het Amsterdams Toneel „De Spieghel" met het fijne toneelstuk „Pygmalion", dat grote bekendheid ver worven heeft door de Ned. verfilming er van. Kostelijke scènes en ontroerende momenten wisselen elkander af. Al met al een kermisprogramma, dat er zijn mag en waar de Texelaars* veel plezier van zullen beleven. Casino brengt Woensdagavond het ge zelschap Lou Bandy. Is het eigenlijk niet overbodig, hieraan nog iets toe te voe gen? Wie. die hem door de radio beluis terde, zal hem nu niet van aangezicht tot aangezicht willen zien en horen? Casino had geen betere greep kunnen doen en dat het vol zal lopen, staat wel vast Donderdag- en Vrijdagavond presen teert Casino het Rotterdams Toneel met het toneelstuk „Mijn oom uit Afrika", een ernstig stuk, met een komische noot, aan de luchtige kant. Ook hier vindt de Texelaar elk wat wils. PRACTIJK DR. KOENS. De practijk van wijlen Dr. H. Koens wordt voorlopig waargenomen door die renarts C. Th Langkamp. (Zie adv.) Gisteren vierde professor Willem Hen drik Keesom, die in het bijzonder door 't in vaste toestand brengen van het lichte gas Helium (dat o.a. gebruikt wordt voor het vullen van luchtschepen) een eer volle plaats in de geschiedenis der na tuurkunde kreeg, zijn .70e verjaardag. Texelaar van geboorte, studeerde prof. Keesom wis- en natuurkunde aan* de Amsterdamse Universiteit Hij promo veerde in 1904 op een dissertatie ge naamd „Isothermen van mengsel van zuurstof en koolzuur". Na verschillende functies als leraar en hoogleraar te heb ben bekleed, aanvaardde hij in 1923 het ambt van hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit als opvolger van prof Kamerlingh Onnes en zette diens werkzaamheden in het Cryogeen Laboratorium voort. In 1926 slaagde hij er in het vloeibare helium »n vaste toe stand over te brengen. Het was de laat ste stof, waarmee dit tot dusver niet ge lukt was. Prof. Keesom was vele malen voorzit ter van de Internationale Koude-con- gressen. Verschillende Universiteiten bo den hem wegens zijn grote verdiensten het eredoctoraat aan. Hel is de bedoeling geweest van ons, vrienden van Henk Koens, om, daar er op verzoek van de familie bij ons afscheid van hem niet gesproken zou worden, in dit blad enkele woorden aan zijn nage dachtenis te wijden. Professor van der Plank heeft echter als leermeester van onzen vriend en als voorzitter van de Maatschappij van Dier geneeskunde, gebruik gemaakt van zijn recht, een andere mening te hebben dan zijn leerling en bij zijn laatste rustplaats enige afscheidswoorden tot hem gerichi. Zeer ontroerd schetste hij ons in enkele korte trekken het beeld van onzen vriend, -zoals ook wij hem altijd gekend en ge waardeerd hebben Voor de vele goede vrienden van Henk Koens, die niet in de gelegenheid zijn geweest, deze laatste toespraak te horen, willen we trachten, deze in het kort weer te geven. Prof. v. d. Plank dan vertelde. hoe Koens als een wervelwind het laborato rium placht in te stuiven, dan met aller lei onderwerpen en problemen naar vo ren kwam, die altijd even interessant waren. Hij had de grootste bewondering voor het werk van zijn vroegeren leer ling en betreurde het, dat door dit plot selinge einde, de hoge verwachtingen, die hij voor verdere publicaties van Koens koesterde, niet in vervulling zullen gaan. Koens was een dynamische persoon lijkheid, die zich aan geen conventies stoorde, zo zeide prof. v.d. Plank en zodoende was het onvermijdelijk, dat er behalve zijn vele vrienden, ook velen wa ren, die zich tegen hem keerden. In zijn leven heeft Koens moeilijkhe den en teleurstellingen ondervonden. Moeilijkheden, omdat hij zich door zijn praktijk niet ten volle kon wijden aan het wetenschappelijke werk, dat hem alles was. Teleurstellingen, o. a toen een kans om zich uitsluitend tot dit we tenschappelijk werk te bepalen, verlo ren ging, maar door zijn grote geest kracht heeft hij zich daar overheen we ten te zetten. Tragisch is, dat het nu wel zeker is, dat in de nabije toekomst zijn idealen verwezenlijkt hadden kunnen worden Prof. v.d. Planken eindigde met te zeggen, dat hij alleen nog hoopte, dat de vriendschap en de waardering, die hij voor Koens voelde, wederkerig waren. Wij. de vrienden van Henk, zouden Prof. v.d. Plank hiervan d<? verzekering kunnen geven en het typeert weer vol komen onzen vriend, dat hij zijn gevoe lens voor zijn leermeester wel aan an deren, doch met aan den betrokkene zelf heeft doen blijken. Aan hetgeen Prof. v.d. Plank heeft ge zegd kan door ons nog toegevoegd wor den, dat we met trots vernomen hebben, dat het wetenschappelijke werk van Dr Koens blijkens de nu in het openbaar ge sproken woorden, in uinversitaire krin gen zo zeer werd gewaardeerd. Henk Koens is heen. Tijdens zijn korte leven heeft hij meer ondervonden, meei gedaan, dar» menig ander ooit zal doen heeft hij tegenstanders gehad, maar ook zeer veel vrienden en die zullen altijd dankbaar blijven in het leven van dezen man een plaats te hebben kunnen in nemen. WIE NAM DE ETENSDRAGER MEE? Zaterdagavond voor Pinksteren hebben onbekenden, waarschijnlijk jongelui, die te veel aan Bacchus geofferd hadden, een etensemmertje van het noodziekenhuis meegenomen, dat in de portiek van den heer v.d. Aakster aan de Groeneplaats stond. Het is 'n groene ronde bus, waar in een standaard met vier witte panne tjes (het vijfde ontbreekt), terwijl er als deksel een grote glazen jampot op stond. Willen diegenen, die weten, waar het beland is, het dadelijk aan het nood ziekenhuis terug bezorgen? De pannetjes zullen nu toch wel leeg zijn! GESLAAGD. DE COCKSDORP Voor het Midden standsdiploma, Cursus Koopman, West- woud, slaagden Maandag j.l. mevr. G. de Braven-Jorna en de heer G. Bakker Jz. (Slot.) RONDVRAAG. Dhr Westdorp informeert of er nog landarbeiders aan De Koog of elders werkzaam zijn; dit naar aanleiding van een bespreking indertijd met den heer Daalder uit Alkmaar. Indien dit zo is, dan is dit onjuist in verband met het beroep. De voorz. antwoordt, dat dit niet meer het geval is. Vervolgens vraagt dhr Westdorp of het niet mogelijk is, de drinkwatervoor ziening voor het vee in Eierland te voor zien Verleden jaar kreeg men water van Vlijt, doch daar is een motor stuk; kan 't nu niet van de Slufterpomp? Het reservoir aldaar is schoongemaakt en er zal een onderzoek ingesteld worden of de pomp werkt, antwoordt de burge meester. Op de vraag van dhr Backer of B en W voortaan de stukken niet zo laat wil len laten verschijnen, antwoordt de voor zitter, dat dit in orde komt. Dhr Backer vraagt of men verplicht is op het slechte fietspad van Den Burg naar Oudeschild te rijden, de marechaus see staat nu op de loer om degene,, die op de rijweg fietst, te verbaliseren. De burgemeester antwoordt, dat op het stuk van de Keet tot Den Burg niet zo nauw wordt toegezien door de politie. De kleine gaten in het verdere gedeelte van het fietspad zullen gedicht worden. Het gebrek aan teer is de oorzaak, dat men er nog weinig aan kan doen. Dhr Beumkes vraagt of men een paar gaten, welke naast de weg naar Den Hoorn gevaar opleveren, dicht kan ma ken. Dhr Westdorp wijst op hetzelfde in Waalenburg. De Burgemeester zegt on derzoek toe. Dhr G Bakker vraagt of er 's Maan dags een parkeerverbod voor de Stenen- plaats kan komen, omdat het daar een gevaarlijk kruispunt is en het er altijd vol met wagens staat. Hij zag gaarne het open terrein aan de Nieuwstraat tot par keerterrein ingericht. Ook dit zal worden onderzocht. Op het verzoek van dhr De Waard om de stenen, welke nog midden in de Em- malaan liggen op te ruimen, wordt be vestigend geantwoord. Dhr Leber vraagt nog of de raad tijdig geadviseerd wordt, wanneer er wijzigin gen in het uitbreidingsplan komen. Hij zou gaarne zien, dat er in de open ruim ten niet gebouwd werd. Men heeft van uit de Nieuwstraat nu zo'n prachtig ge zicht op de kerk. Voorz. antwoordt, dat de stedenbouwkundige wel voor bebou wing is, maar dat dit wellicht ondervan gen kan worden, door de huizen met eni ge tussenruimte te bouwen. Het is bijna 4 uur als deze lange agen da afgehandeld is en de burgemeester met een woord van dank de raadsverga dering sluit.. Dinsdagmiddag 18 Juni heeft op de hoek van SchildereindWilhelminalaan een autobotsing plaats gehad, welke nog betrekkelijk goed is afgelopen. Omstreeks half zes kwam een militaire auto, waar in drie personen waren gezeten, met snelle vaart Den Burg inrijden, toen uit de Wilhelminalaan een met vuilnis be laden auto kwam. Omdat een botsing onvermijdelijk scheen, gooide de chauf feur van de militaire wagen met een ruk zijn stuur om., terwijl hij tegelijk op de rem drukte. Door het krachtig neer- trappen gleed zijn voet evenwel van de rem af, precies op de gaspedaal, welke bijna onder de rem is aangebracht. In plaats van te stoppen, schoot de auto nu met een sprong vooruit, waarbij hij een boom aan de linkerkant van de weg raak te. Van de inzittenden, die min of meer ernstig gewond waren, is er een naar het noodziekenhuis vervoerd De chauffeur van de andere auto bekwam geen letsel. We vragen ons af, of het niet hoog tijd wordt, dat er door de politie wat meer op het wegverkeer gelet wordt. Toen wij hier nog gemeentepolitie hadden werd er streng op de maximumsnelheid toege zien, maar nu ziet men verscheidene auto- en motorrijders als duivels langs de weg stuiven, vooral militaire wagens. Toen de mobilisatie uitbrak, hebben wij in dit blad ook reeds verscheidene malen op het woeste rijden van de militairen de aandacht gevestigd, helaas is het ook jui weer nodig Is het werkelijk altijd nodig om zo langs de weg te jakkeren, of is het meer branieachtigheid van, zo hard kan ik nou. van merricveulens en merriën van 1 tot en met 7 jaar. Uitslag van de Maandag j.l. gehouden keuring: 1. veulen, eig.-H W. Keesom, 2e premie 2. veulen, eig Joh. Kikkert, 2e premie 3. 1-j. merrie, eig. H. W. Keesom, le premie met reisgeld centr. keuring Scha- gen. 4. 2-j. merrie, eig. S. P. Koning, 2e premie. 5.3-j. merrie, eig J. Brouwer, 2e pre mie en opgenomen in het Stamboek. 6. 3-j. merrie, eig. J Brouwer, 3e pre mie en opgenomen in het Stamboek. 7. 3-j. merrie, eig. Gebr. de Visser, le premie en reisgeld centr. keuring Seha- gen, opgenomen in stamboek. 8. 3-j merrie, eig. M. T. Bakker, le premie en opgenomen in 't Hulpstamb. 9. 3-j. merrie, eig, Jac. Lap Kzn., 3e premie en opgenomen in 't stamboek. 10. 6-j. merrie met veulen, eig. Joh. Kikkert, le premie en reisgeld centrale keuring Schagen.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1