Lijst 3 Lijst 3 Lijst 3 Lijst 3 Aanvullende liormenlijsl In liet Politieke Strijdperk Nieuws van de Turnkring Kerkconoerl in tie N.I I. Kerk le Oud escliild Preiniekeuring le Pierland Kerkconcert le Den Burg Wol Van vijf flinke meisjes Stemt één der candi date!) van lijst 3. Geen beloften, maar daden. ATERDAG 13 JULI 1946. 59eJ AARGANG. No. 5629. EXELSCHE COURANT jr de le helft van de 8ste periode 1946 (7 tol en met 20 Juli) k Jonkaarten KA, KB, KC 608 82 reserve is 1 ei Jonkaarten LA, LB, LC 608 melk is 2 liter melk 68. C 68 melk is 3V2 liter melk l lonkaarlcn LD, LE 608 18, E 68 melk is 6 liter melk 'abakskaartcn, en/. 18 is 2 rantsoenen tabaksartikelen plus 2 rantsoenen sigaren van 18 cent of minder of een pakje tabak van 40 gram P' ton T 38 van de tabakskaart geeft recht twee rantsoenen tabaksartikelen, ter- 1 bovendien als extra rantsoen op deze gekocht kunnen worden twee rant- h« nen sigaren van 18 cent of minder per in k of een pakje kerftabak van 40 gram. totaal zijn dus op deze bon vier rant- nen verkrijgbaar. let aardappelrantsoen zal nog nader m rden bekend gemaakt, bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 12 Juli '46 worden gebruikt, :t uitzondering van de bonnen voor lk, waarop eerst met ingang van iandag 15 Juli a s. mag worden ge- :ht. anvraagformulieren voor petroleum. >1 )aar een groot gedeelte der onlangs in- everde formulieren voor het aanvra- le 1 van petroleum voor verlichting en kijjkdoeleinden door de Distributiedienst de betrokken personen moest wor- 1 terug gezonden, wegens onvoldoende r fulling, richten wij hierbij aan hen. die formulier nog niet hebben ingeleverd verzoek, alle vragen eerst aandachtig ai lezen en daarna het gevraagde in te Hen. Speciaal vestigen wij hierbij de ïdacht op vraag 3a. Hierin worden de nkaartnummers van alle gezinsleden raagd. b 11 te leveren bonnen in de week van 14 t.m. 20 Juli 1946. lam 349, 849. Thee 350. Brood 417 t.m. 917, 918, D 79 res., C 79 res., 422. B res. Huishoudzeep 430, 930. Melk A 67, 67, C 67, D 67, E 67 Eieren rantsoen- men B 82 res. Grossiers tabak A 036, 37. Aanvragen klompen. e distributiedienst deelt mede, dat trlopig tot 13 Juli nog gelegenheid be at tot het indienen van aanvraagfor- lieren voor klompen. (Publ. no. 426). Periodebomven brandstoffen. tan degenen, die onlangs een brand- ffenkaart WA 'of WB hebben ontvan- 1, wordt medegedeeld, dat de periode men één eenheid le periode t.m. één - \heid 6e periode van de bonkaarten H en de bonnen vijf WB zijn aangewe- voor 't betrekken van één respectie- ijk vijf eenheden vaste brandstoffen bon. Gedurende het tijdvak van 1 Juli t.m. Augustus 1946 moeten deze bonnen voorinlevering bij de brandstoffen- ïdelaren worden ingeleverd. Ie bonnen kunnen door de handelaren s gesorteerd opgeplakt, gezamenlijk 1 de thans lopende bonnen van de ndstoffenkaart T 606 t.m. 24 Augus- 1946 bij de distributiedienst worden '0 eleverd., ui Tevens deelt de distributiedienst mede, hoewel slechts tot 15 Juli gelegen- d was gegeven een formulier 393-05 te vullen, in bijzondere omstandighe- na deze datum alsnog aanvragen per engenoemd formulier kunnen worden ediend door kleinverbruikers voor de •warming van kantoren, werkplaatsen dergelijke. (Publ. no. 427). HINDERWET. urgemeester en Wethouders van Texel ingen ter openbare kennis, dat ter neentesecretarie ter inzage ligt een zoek met bijlagen van S Plaatsman, Waal 75 op Texel, om vergunning tot uitbreiden van de bestaande bakkerij, vervanging van de bestaande oven >r een hete luchtoven, het plaatsen 1 een deegkneedmachine met een elec- motor van 2 P.K., een amandelpelma- ne met een electromotor van 0.6 P.K een klutsmachine met een electromo- van 0,8 P.K. in perceel, kadastraal be id gemeente Texel, sectie C nr. 885, egen te De Waal no. 75. )p Dinsdag 23 Juli a.s., des middags uur, zal ten raadhuize der gemeente egenheid bestaan, om bezwaren in te j ngen en deze mondeling en schritfte- toe te lichten So wel de verzoeker als zij, die bezwa- hebben, kunnen gedurende drie da- vóór het bovengemelde tijdstip, ter retane der gemeente kennis nemen 1 de ter zake ingekomen schrifturen, ïe aandacht van belanghebbenden Tdt er op gevestigd, dat tot beroep s'l echtigd zijn de aanvrager van de ver- •1 lining of de concessionaris en de in soon of bij gemachtigde op de in ar- el 7 der Hinderwet bedoelde zitting schenen belanghebbende. ijTexel, 9 Juli 1946. Burgem en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHORST. W. N. KELDER, Loco-Secr. Ll ZON, MAAN EN HOOGWATER. Ipe zon komt 13 Juli op 4,36, onder 5. Maan: 14 Juli V.M., 21 Juli L. K «jg water ter rede van Texel: 14 Juli ƒ50 en 11,07. 15 Juli 11,24 en 11,42. 16 4i 12,— en 12.18 17 Juli 12,36 en 12,55 Juli 1,— en 1,15. 19 Juli 1,35 en 1,56 Juli 2,18 en 2,40. 21 Juli 3,04 en 3,28. VERGADERING A. R. KIESVERENIGING. In een Maandag j.l. gehouden vergade ring van de A. R. Kiesvereniging, sprak de heer U. Agter over „Calvinistische Po litiek, Voorheen en Thans". Spr. zei o.m., dat in deze partijnaam enerzijds zich uitspreekt een historie van geestelijke strijd en anderzijds inhoud 'n leus en program voor de toekomst. Hier na werd uitvoerig stil gestaan bij de na men der partij, Anti-Revolutionair, Chr. HistCalvinistisch; alsmede bij de leuzen „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" der Franse Revolutie. De schijnschoonheid van deze leuzen werd hier duidelijk belicht. Die tijd was de tijd waardoor de Calvinistische Partij scherp naar voren kwam om tegenover de menselijke souvereiniteit te plaatsen de Goddelijke Souvereiniteit. Dank zij de doorwerking van liet Reveil, kwam de Calvinistische staatsgedachte duidelijker voor de dag en vrij van toevallige bij- mengselen. En zo is voor ons de Calvi nistische grondslag voor Staatsrecht en Staatskunde zó komen te staan. Gods souvereiniteit, onvoorwaardelijke aan vaarding der H. Schrift zonder tussen komst van kerk of kerkleer, als grond slag en bron V091* staatsleven en leer, eren van de historische lijn, maar daar mee ook vrijmoedig durven breken, waar God het gebiedt. Een krachtige, maar gebonden vrijheid. Een krachtig, maar gebonden gezag. De bewering, dat de A. R. politieke partij een kerkelijke partij is, werd to taal ontzenuwd en er werd aangetoond, dat de A.R. Partij geen Gereformeerde Partij is, maar dat bij haar alle protes tanten een plaats der ere ontvangen, die hen toekomt en dat ook niet-kerkelijken in haar gelederen een plaats hebben en ontvangen. Ook nu, in 1946, vinden wij weer te rug dezelfde schoonschijnende leuzen on der een andere dekmantel. Ook nu, in '46, wordt er getornd aan het christelijk on derwijs en gerechtmatigde eisen voor dat onderwijs afgewezen Ook in 1946 wordt door de P. v.d. A. en C. P N de voor stander der A.R. staatsgedachte geweerd uit de Ged. Staten en daarom, gezien er niets nieuws onder de zon is, hebben wij ook in de gemeenteraad onze stemmen te laten horen vtoor onze politieke gedachten en op te komen voor het pand ons toebe^ trouwd door onze Vaderen. A. OPENBARE VERGADERINGEN PARTIJ VAN DE ARBEID. Voor de Partij v.d. Arbeid spraken de ze week de heren S. de Waard en Dokter van Dommelen in Oosterend, Den Burg en Den Hoorn. De heer de Waard ving zijn rede aan met de opmerking, dat er veel misver stand bestaat omtrent zijn toetreden tot de Partij v. d. Arbeid. Daarom zou zijn rede in hoofdzaak een principieel getui genis zijn en daarnaast een antwoord op de vraag, waarom de Christusbelijders zijn toegetreden. Ten derde hoopte spr., dat het tot een open en eerlijk uitspreken van gedachten zou komen Voor velen, aldus de heer de Waard, was het een tegenvaller, dat hij ^ot de P. v.d. A. was toegetreden, terwijl anderen het betreurden, dat hij niet vaster in zijn schoenen stond en niet op de rechte wég was gebleven. Spr. zeide. dit niemand kwalijk te nemen en voelde, dat zij, die hem tweemaal in de raad afgevaardigd hadden, recht hadden op een verklaring. Voor hem zelf is het moeilijk geweest, om zich van het oude los te maken, maar waarom heeft hij het gedaan9 Om dat zijn geloof en zijn geweten dat voor schreven. In de Ned. Herv. Kerk is iets groots gebeurd, zij is bezig volkskerk te worden- de leiding heeft hem doen zien tussen het volk te gaan staan. Het gaat om de kern van het evangelie en niet om het etiket christelijk. De kerk heeft nooit gezegd, dat spr. zich bij de P. v. d. A. moest aansluiten, maar door de bood schap van de kerk heeft hij gevoeld, dat hij zich los moest maken Dan stelt spr. Met verwijzing naar de adv. in dit nr., vestigen wij de aandacht van de lezers op de verkoop van kaarten, welke Zondag van 9 uur af, aan de kassa op het terrein en in de kiosk op de Groeneplaats ver krijgbaar zijn Vooi*" de balavond zijn de kaarten Zondagavond van 7 uur af ver krijgbaar in de kiosk op de Groeneplaats Het bal wordt gehouden in het pakhuis van de Fa. Langeveld aan de Wilhelmi- nalaan, dat van een prima dansvloer is voorzien en een zeshonderd danslustigen kan bergen Vlak daartegenover staat de zweefmolen van Ooms en ook in Casino kan men dansen, zodat er voor elk wat wils is. DE KOFFIEPOT IN ERE HERSTELD. In de le helft van Aug. zal weer kof fie verstrekt kuhnen worden. De staking in de vemen is opgeheven en de werk zaamheden zijn weer zover op gang ge komen, dat, behoudens onvoorziene om standigheden, over enkele weken weer een bon voor koffie zal kunnen worden aangewezen. OVERGEGAAN. Onze plaatsgenoot P. W. Stoepker Kz., leerling aan het Kennemer Lyceum te Bloemendaal. is overgegaan van de 2de naar de derde klasse. ZOET VOORUITZICHT. In plaats van op 16 Aug., zoals aan vankelijk was bepaald, zal nu reeds op 3 Aug. een bon voor geraf. suiker worden aangewezen envoorlopig voor alle leeftijdsgroepen, 500 gram per rantsoen. de vraag: kan en mag ik als christen lid zijn van de P. v.d. A.? Professoren en andere geleerden en vooraanstaanden zeggen: „Neen!", maar even zoveel prof. enz. zeggen „Ja!". Spr sluit zich aan bij de ,„Ja-zeggers", want volgens hem zijn er twee wegen, isolement of samenwer king. Wij moeten tussen de anderen gaan staan, maar niet het geloof over boord gooien; ondanks alle verschil moeten wij samenwerken tot heil der samenleving, maar nimmer schipperen. Voor de oorlog was het fout met al die versnippering en was er veel misver stand. Van spr. is het dan ook uitgegaan om in de noodgemeenteraad samen te werken met de A.R" en Ch.H.U. Daarna belichtte spr. de opheffing van de C.H. op Texel. In Juni '45 werd con tact gezocht met het hoofdbestuur in Den Haag, maar daar waren twee stromin gen: één, die de oude paden wilde blijven bewandelen en de groép Van Rijn, die vernieuwing voorstond. Op een be stuursvergadering van 13 Dec. '45 sprak men zich uit vóór de groep Van Rijn en dus tegen de- A.R. Toen kwam de uitno diging tot bespreking met de P. v.d. A. De leden werden uitgenodigd tot een ver gadering van de C. H. Unie, maar op deze vergadering, die door weinig per sonen bezocht werd, viel geen beslissing. Daarna werd een vergadering uitgeschre ven op 11 Maart 1946 met de uitdrukke lijke vermelding op de uitnodiging: „Naar de A.R. of P. v.d. A.". Deze ver gadering werd door 17 leden bezocht en met algemene stemmen werd besloten de C.H op Texel op te heffen; 13 van de 17 leden werden lid van de P v.d. A. Sommigen, aldus dhr De Waard, heb ben gezegd, dat ik lid van de P. v.d. A, ben geworden om in de raad te komen, maar ik heb aangeboden mijn plaats af te staqn aan 'n ander, indien gewenst, aan een door de C.H. aan te wijzen persoon. Men vraagt ons. of het mogelijk is, dat wij samen gaan, maar één ding is daar bij nodig- WILLEN! We moeten zien, dat. afzondering verkeerd is„ we moeten de grote lijn zien, die voor ons ligt en de handen in elkaar slaan om uit de chaos te komen. Dit is geen loslaten, maar de vrucht van het christelijk beginsel. (Zie ook volgend nummer.) Donderdag 4 Juli werd in de N. H kerk te Oudeschild een kerkconcert gege ven ten bate van het fonds „Herstel en Uitbouw", waaraan medewerkten de he ien L R. Rotgans (orgel). Joh. Rotgans (bas-bariton) en het Oudeschilder Kerk koor, onder leiding van den heer B T. Zondervan. De heer Joh. Rotgans, die enige Hol landse en Latijnse liederen zong,ontroer de allen door zijn prachtige stem. Ook de zang van het kerkkoor werd zeer gewaardeerd. Het orgelspel kon ons min der bekoren, zowel door de beperkte ca paciteit van het orgel, als door de keuze van de muziek, waarmee wij aan de tech niek van den heer L. R. Rotgans niet te kort willen doen. De heer Termaat declameerde op ver dienstelijke wijze. De 200 aanwezigen waren zeer tevre den over het gebodene. Oudeschild kan op 'n geslaagde avond, welke op een hoog peil stond, terugzien. Een collecte voor het fonds „Herstel en Uitbouw" bracht f 94,op. EIERLAND. Begunstigd door echt zo merweer, had Woensdag j.l. te Eierland de premiekeuring van veulens en mer- riën plaats, waarvoor, van de zijde van de boeren, veel belangstelling bestond De uitslag luidt als volgt: Hengstveulens 1. Karei v.d. Wamberg, eig. Gebr de Wolf f 5,2, Keurvorst v. Burst, eig. J. C. Witte f 2,50. Merrieveulens: 1. Selma, eig. M. Witte Jzn.. Sir Robert Peel f 7,§0, 2. Paula, eig. J.C. Rab f 5,3. Katja, eig. P. Dros Bzn f5.4. Ada, eig. M. Witte Jzn. f2,50. 5. Bea, eig. P. Verhoeve f 2,50. 1-jarigen 1. Willy van Sir Robert, eig. M. Witte Jzn. f 10,—. 2-jangen: 1. Irene, eig. P. Dros Bzn. f20,2. Béatrix eig. Alb Dros Dzn. f 10,3. Irene, eig. Alb. Dros Dzn. f 5,-. 4. Quinette v. Eierland, eig. W. Houtkoo- per, Haarlem f 5, 3-jarigen 1 Roza, eig. Gebr. de Wolf f 20,2. Beatrix van Duinoord, eig P de Ridder f 10,3. Margriet van Duin oord, eig. P de Ridder f 7,50. 4. Margriet, eig. J C. Rab f 5, 4-7-jarigen: 1 Bertha, eig. Gebr. de Wolf f35, 2. Gerda, eig. P.Dros Bzn. f 30,3. Nel ly, eig. Gebr. de Wolf f25,4. Meta van Burst, eig. J. C. Witte f 20,—,. ö.Trui, eig. Gebr de Wolf f 10,6. Dia, eig. Gebr. v. Andel f 10,.7. Selma van Burst, eig. J. C. Witte f 5,—. 8 jaar en ouder. 1. Bea, eig. P. Dros Bz f 12,50. 2. Beatrix, eig. Gebr. de Wolf f 12,50. 3. Flora v. d. Lente. eig. P. de Ridder f 7,50. 4. Zodia, eig. P Dros Bzn f 5,5. Minka v. Burst, eig. J. C. Witte f5,—. Voor de stamboekkeuring waren aan gegeven zes 3-jarige en een 4-jarige mer rie, waarvan zijn opgenomen: Roza, eig. Gebr. de Wolf; Beatrix v. Duinoord, eig P. de Ridder; Margriet v. Duinoord, eig. P. de Ridder, Margriet, eig. J. C Rab; en de 4-j. Jeannette v. Eierland, eig. P. de Wit. Woensdag 24 Juli hoopt het Ned. Herv. Kerkkoor, onder leiding van haar direc teur. den heer J. Visser, een kerkconcert te geven in de Doopsgez. kerk te Den Burg. Medewerking aan dit concert ver lenen de heer Henk Loohuijs, organist der Nieuwe Kerk te Amsterdam (orgel) en Ds. W. Wesseldijk, declamatie. Het is een gelukkige gedachte van het koor, om in het hoogseizoen een derge lijke uitvoering te geven, wijl daardoor de vreemdelingen in de gelegenheid wor den gesteld, kennis te maken met wat Texel op vocaal gebied presteert. Dat de heer Loohuijs zo bereidwillig is, zich voor deze avond beschikbaar te stellen, zal ongetwijfeld door iedere liefhebber van muziek, op prijs worden gesteld. De kaarten voor dit concert zijn nu reeds bij de leden verkrijgbaar, terwijl de opbrengst bestemd is voor het herstel van het verwoeste orgel van de Ned, Herv. kerk. GROOT RUITERSPORTFEEST. De komende week staat wel in het te ken van de sport Heeft Zondag a.s. het grote turnfestijn plaats, Dinsdag d.a.v zal Texel een groot ruitersportfeest kun nen meemaken, waaraan door zes lande lijke rij verenigingen wordt deelgenomen Het programma vermeldt: Carrousselrij- den, Viertallen-springen, Groepssprin- gen, Tally-ho en Gymnastiek te paard. Het feest begint 's morgens 9 uur op het terrein bij het noodziekenhuis. Naast de vele Texelaars, die belangstelling voor de paardensport hebben, zullen zeker zeer vele gasten op ons eiland, met vreugde dit sportevenement begroeten, dat een welkome afwisseling van de vacantie be tekent. 1 MEI—30 AUGUSTUS ten bate van oorlogsslachtoffers en ter voorziening in oorlogsnoden EEN DAAD FRANKEER ALS REGEL MET EEN NATIONALE HULPZEGEL. HET REISJE VAN DE HOORNDER SCHOOL, 5 EN 6 JULI. DEN HOORN. Voor 't eerst sinds 1939 werd er weer een schoolreis gehouden voor de 5e, 6e, 7e en 8e klas. 's Morgens om 5 uur moesten we bij de school zijn en dan zouden we met een auto naar Oudeschild gaan. Zingend gingen we Den Hoorn uit, nagewuifd door vele mensen. In Oudeschild gekomen, gingen we met de „Dokter Wagemaker" naar Den Hel der. Daar zijn we in de bus gestapt, op weg naar Amsterdam. In Zaandam had den we een lekke band, die gelukkig gauw hersteld was. We waren nu gauw met de pont ovér het N -Zeekanaal en in Amsterdam. Hier zijn we in een bootje gegaan, dat ons door de Amsterdamse grachten en havens bracht. In een van de havens za gen we een groot schip, de „Tegelenberg". Dit schip was binnengekomen met 1500 repatnërenden. Terug op 't Rokin zijn we door de Kalverstraat naar de Dam gegaan, waar we het Koninklijk Paleis gezien hebben. Nog even de Bijenkorf in en toen naar Artis. Het mooiste vond ik hier wel de apen en 't aquarium. Om 5 uur zijn we nog even naar Schiphol ge gaan. En van daar naar Halfweg. We hadden met de kinderen van de o.l school gecorrespondeerd en werden dan ook heel hartelijk ontvangen en bij de kinderen ondergebracht. De volgende morgen namen we af scheid van onze vrienden en vriendin nen en vertrokken om 9,30 uur naar Haarlem Daar zagen we de oude en nieuwe St. Bavo en aten keisen op de markt. In „Stoops" bad, een prachtige zweminrichting, hebben we een klein uurtje gezwommen en gebaad, waarna we, op 't Overveense kopje, onze boter hammen aten. Langs mooie wegen reden we nu naar Bergen, waar we heerlijk ge speeld hebben in een speeltuin. Nu restte nog* de reis naar Den Helder, waarna we met de boot naar Oudeschild gingen. Hier stond de auto klaar, die ons weer naar Den Hoorn bracht. Het schoolreisje was weer afgelopen Maar. het was fijn geweest. ALI DE JONG, leerlinge 6e klas o.l.schbol Den Hoorn Uit de mededelingen vanwege de Ned Wolfederatie in de vergadering der pro vinciale Wolvereniging, is gebleken, dat scheerjaar 1946 aan den schapenhoudei geen verplichte wollevering zal worden opgelegd. Echter zal verkopen, anders dan aan de Ned. Wolfederatie tegen door de Re gering vast te stellen prijzen, evenals het vervoer van wol anders dan naar de innameplaats der Nederlandse - Wolfede ratie. verboden zijn. Door de ontvangende vereniging wordt gewerkt aan een textielvoorziemng in de vorm van wollen goederen voor het boe rengezin, gebaseerd op de geldelijke op brengst van de geleverde wol. Ten einde ook de kleinere schapenhou ders aan enige textiel te helpen, is het plan, deze houders van een klein aantal schapen een hoger percentage van hun wolopbrengst te geven en bij de grotere schapenhouders zulks te beperken tot een door de Regering vast te stellen be drag per gezinslid. Op deze wijze werkende, kan de pro ducent de werkelijke waarde van zijn product volgens kwaliteit en zuiverheid ontvangen en tevens als consument van zijn eigen product profiteren. N.-H. Wolvereniging. Wie herinnert zich niet, hoe verleden jaar de leerlingen van het Kennemer Lyceum op Texel gewerkt hebben? Ja, eerst zagen de boeren er tegen op, om van die schoolkinderen te nemen, maar het bleek al spoedig, dat deze „kinde ren" heel wat werk verzetten. Nu hebben een aantal van deze leerlingen zich weer aangemeld, maar er zijn nog 5 meisjes, waarvoor geen aanvrage is binnenge komen. Deze meisjes willen hun vacan tie opofferen, om op deze wijze daad werkelijk mede te werken aan de op bouw van ons land, desnoods doen zij het alleen tegen kost en inwoning. Is het dan niet dv/aas, om zulke krach ten aan de kant te laten staan? Dit zijn geen „Moordgrieten"die ter kermis willen, maar flinke, echte, Hollandse meisjes, die willen WERKEN! Boeren, geeft hun de gelegenheid en. haast u! Het zijn er maar vijf! Aanvragen indienen bij het Arbeids bureau. SCHAPENFOKDAG OP TEXEL. De -Schapenfokdag zal dit jaar gehou den worden op Maandag 2 September. Opgaaf van inzendingen dienen vóór 7 Augustus te worden opgegeven aan het Texels Schapenstamboek in Noord-Hol land te Alkmaar, welke deze dag organi seert. Het mag een verheugend teken worden genoemd, dat er op deze dag bezoek wordt verwacht van een elftal Franse schapenfokkers en deskundigen op 't ge bied van de schapenhouderij. Laat het zo mogen zijn, dat de buiten landers met veel belangstelling de inge zonden collecties kunnen bewonderen en er nadien tot aankoop kan worden over gegaan. Dit kan alleen, wanneer de kwa liteit van de ingezonden schapen aan de verwachtingen beantwoorden. IN HANDEN DER NAZI'S. Korte inhoud van de film: Mr, Emmanuel is de geschiedenis van een ouden man die in 1938 in Londen woont en in aanraking komt met een Duitse vluchteling, den jeugdigen Bruno Rosenheim, die, uit wanhoop over het uitblijven van bericht van zijn moeder, poogt zich van het leven te beroven. Bruno herstelt en Emmanuel trekt zich het lot van den sympathieken jongen zo aan, dat hij besluit naar Berlijn te reizen om de moeder van den jongen te vinden. Zijn verblijf in Duitsland wordt door de Gestapo in verband gebracht met de moord op een bekenden Gauleiter. Em manuel wordt gearresteerd en maakt kennis met de methoden waarmee de Na- zi-politie onschuldige slachtoffers tot be kentenis tracht te brengen. De Engelse danseres Elsie Silver, de dochter van Emmanuels Londense buurman is een ge vierde figuur in de Berlijnse theaterwe reld en geniet de protectie van den Nazi- minister Brockenburg. Zij verneemt van Emmanuels arrestatie en weet hem vrij te krijgen. Emmanuel moet binnen 24 uur het land verlaten, doch hij doet dat niet, voordat hij tenslotte het adres van Bruno's moeder heeft bemachtigd. Als hij Frau Rosenheim bezoekt, blijkt zij de vrouw geworden te zijn van een Duitsen partijleider en haar zoon, de herinnering aan haar huwelijk met een jood, te wil len vergeten Terug in Engeland, begeefl Mr. Emmanuel zich naar Bruno. „Leeft ze nog9" is zijn eerste vraag. „De moeder van wie je zoveel hield, is dood" ant woordt Emmanuel. Bevrijd van de trage- blik op het nieuwe leven .dat hij bij zijn die van zijn verleden, licht de jongen zijn schoolmakkers gevonden heeft. NAAR ZEE. Juni 1661. Op de rede van Texel heerst grote bedrijvigheid. Twee jongens, Geert en Jan, hebben met glinsterende ogen en wijd open oren. geluisterd naar een ver haal over een zeegevecht, dal een bonki ge zeeman zo juist beschreven heeft. Hoe graag zouden de jongens ook naar zee gaan en avonturen willen beleven, maar ze mogen niet van thuis. Geert zijn vader is op zee gesneuveld en nu wil moeder haar jongen ook niet missen. Maar de roep van de zee is te sterk voor de beide knapen en als het avond is, vluchten zij van huis, maken een roeibootje los en roeien naar een schip, waarop zij zich als verstekelingen verschuilen. Als zij op zee zijn, worden zij ontdekt en dan.... De verdere avonturen van deze jongens kunnen jullie lezen in een aardig boekje, dat -met prachtige, gekleurde tekeningen is geïllustreerd en dat je aan één stuk zult uitlezen. Het is in Boekhandel Parkstraat ver krijgbaar. 1. S. KEIJSER Jzn., Den Burg 2. O. VRIJDAG-Keijser „Sonncvnnck". 3. C. P. EELMAN, De Koog '1. S. KONING Lzn., Oosterend 5. YV. J. REUVERS, De Cocksdorp G. P. BAKKER Azr... Den Burg

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1