Lijst 3 Lijst 3 Lijst 3 Lijst 3 Kraaminrichting Turnfeest werd een groot succes I» hczoch in de I exelse Kraa minrich ling Oproep jeugtlactie Va cautie Openbare Pari ij vergadering van de Arbeid I exels Fanlare geelt een uitvoering D.E.K. gal een uitvoering aan liet I lorntje Steedse ogen zien Texel Nieuws in 'l kort Stemt één der candi- daten van lijst 3. Vooruitstrevend, mits verantwoord OENSDAG 17 JULI 1946. 59e JAARGANG. No. 5630. EXELSCHE COURANT e Burgemeester van Texel maakt be- d, dat in de gemeentelijke kraamin- ting gelegenheid bestaat voor opna- van kraamvrouwen, e plaatsing kan aan de kraaminrich- besproken worden (telefoon 140, Den ixel, 13 Juli 1946. De Burgemeester van Texel, REHORST. 'ij werden in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in de Texelse iminrichiing en als het waar is, dat eerste indruk de juiste is, dan zouden kunnen volstaan met dit ene woord: ichtig!" aar omdat wij er van overtuigd zijn, de inwoners van Texel wel iets meer deze nieuwe gemeentelijke instelling en weten, geven we hierbij onze in- c weer. e kraaminrichting beschikt over ze- bedden, welke over twee keurige tjes zijn verdeeld. In een dezer zaal- staat een moderne operatiestoel voor ituele buitengewone verlossingen, ijl links in de gang de verloskamer net daarachter het magazijn waar al »i medicamenten en materialen zijn op- ii agen. Toch zou dit alles van weinig >kenis zijn, indien men er met over n :hoolde en vertrouwde leiding be kte, maar in dit opzicht kunnen we lezers volkomen gerust stellen. Wan- a' we vertellen, dat zuster Gieles de ing over de inrichting heeft en per 1 zuster Broekman daaraan zal wor- toegevoegd, dan is het onnodig, hier Ier over uit te wijden, hoewel niet rmeld mag blijven, dat deze beide ers hun opleiding van dr. Veening fingen en hun diploma hebben be- d De doktoren van ons eiland hou- ieder over hun eigen patiënten toe- t; en mocht de baby onverhoopt vlug len, dan kennen de zusters ook hun larom zouden we de toekomstige moe die niet over geschoolde kraamhulp kikken, met alle nadruk op het grote van deze inrichting willen wijzen, 't aan de Texelaars zelf, of de inrich- a blijft of niet, maar het zou een on- y jeeflijke daad zijn, indien door ge- aan belangstelling deze nuttige in- ling mettertijd zou moeten verdwij- xelaars, let op uw zaak' ezien het feit, dat de zorg voor de ;d buiten huis en school veel te wen- over laat, meende de Ned. Volksbe- ing op Texel het initiatief te moeten ien tot een gezamenlijke jeugdactie. et zou de bedoeling zijn, niet alleen jeugdwerk te bevorderen in jeugd- of v ishuizen, maar ook te komen tot oen "ganiseerde vorming van toekomstige [dleiders. Om dit te bespreken, nodi- nvij u uit tot het bijwonen van een jadering op 23 Juli in de pastorie- van De Waal, 's avonds half acht. er, die van mening is, dat er op I nodig iets voor de jeugd moet wor- gedaan, verwachten wij. p de agenda staan de volgende pun- 1. Het vormen van dorpscommissies jeugd- of dorpshuizen. 2. Eventuele ril ehting van een Texelse Jeugdraad. 3. ireking stichting Volkshogeschool. De voorlopige commissie: Dommelen-Brand, De Cocksdorp t Bakker, De Cocksdorp s. Hartdorff, De Waal A*. Winter, Oosterend Termaat, Ouaeschild Daalder-van Dok, Oosterend Schoolhuis. !Cl an tie is weer in het land, daag hebben we zonnebrand, 11, morgen, o m'n lieve tijd, n< et weer alles nattigheid. in ons land op reis wil gaan, Jjpft' zich een garderobe aan, badpak en van winterjas, it beiden komen vast van pas. Turnfestijn liep nog goed los, 'r d' Ruitersport, die was de klos, was gewoonweg hondenweer, 'egen viel bij stromen neer, daardoor klaagde menigeen, heel begrijp'lijk) steen en been. enm'n vrouw was in haar sas, wam weer water voor de was! GESLAAGD. Alkmaar slaagden: voor M.U.L.O.- ama B: Cor Smit, Freek Steigstra, It) en Kees van Strien (Eierland). jor M.U.L.O.diploma A: Grietje Vlas >imon Hemelrijk (Oudeschild); Ge- 2 Bakker en Reggie Vellenga (Den 0; Luit Bakker, (De Koog). Toen in de nacht van Zaterdag op Zondag het gerommel van de donder ons uit de slaap wekte en de regen tegen de ruiten kletterde, zullen zeker vele, zo niet alle, deelnemers aan het turnfestijn, en niet in het minst de organisatoren daar van, gedacht hebben: wat moet dat mor gen worden? Maar het is goed gekomen. Pluvius liet verstek gaan en daardoor was de dag reeds voor een groot gedeelte geslaagd; voeg daarbij TESO, die op voorbeeldige wijze het vervoer verzorgde en weer eens toonde, tot topprestaties in staat te zijn, en lest best. de turners zelf, die de dag tot een groots succes maakte door de wijze, waarop zij hun oefeningen uitvoer den. Om 10 uur werd begonnen met de wed strijden verenigingsnummers voor meis jes, waarbij OKK, uit Den Helder, uit blonk en dan ook welverdiend de eerste prijs in de wacht sleepte. Ook de meisjes van Texel, die een 2e prijs behaalden, sloegen een goed figuur. De jongens van OKK gingen ook al met een le prijs strijken, zodat de heer Van Loo zijn werk wel bekroond zag. Het viel ons telkens op, dat juist de sim pele oefeningen opvielen door een cor recte uitvoering, terwijl de meer inge wikkelde oefeningen dikwijls een enigs zins rommelige indruk gaven, ofschoon daarbij ook veel goeds viel te waarderen. Na deze wedstrijden begaven de mede werkers zich naar de Wilhelminalaan waar zij zich opstelden voor de marswed strijd. Om half één had de officiële ontvangst ten raadhuize plaats, waar de vele geno digden de raadszaal vulden De commissie van ontvangst bestond uit de heren Burgemeester Rehorst. de wethouders Dros en Hin, gem.-secr. Jon ker en den heer W. H. Lap, waarbij we ook de heren Van der Vlies en Dapper opmerkten. Namens de commissie van ontvangst heette burgemeester Rehorst de aanwezigen hartelijk wel kom en zei in zijn nopjes te zijn, dat Texel zoveel vreemdelingen in haar mid den mocht begroeten. Bij zijn installatie als burgemeester van Texel, had Mr. Breebaart de wens uitgesproken, dat Texel het niet in het isolement zou zoe ken. Dat dit niet het geval is, bewijst deze dag wel, aldus mr: Rehorst TESO tracht op de meest goede wijze de ver binding met de vaste wal te onderhou den. Wij zien de bloem van Hollands Noorderkwartier thans in ons midden in deze turners. Het turnen maakt het mo gelijk, het lichaam op harmonische wijze te ontwikkelen en bevordert een gezond lichaam en een gezonde geest. Spr. hoop te, dat velen het niet bij dit ene bezoek aan Texel zouden laten. De Turnkring H.N.K. bestaat dit jaar 41 jaar en Texel prijst zich gelukkig, dat dit eerste grote feest na de bevrijding op Texel gehouden wordt. Daarom heeft het gemeentebestuur gemeend, het niet bij woorden te moeten laten, en nodig ik de aanwezigen uit, een glas wijn te willen drinken en een sigaar of sigaret op te steken Met een hartelijk applaus werd deze redevoering van den burgemeester beloond. Mr. Breebaart, burgemeester van Zijpe, en voorz. van de Turnkring H.N.K.het woord nemende, greep ook terug naar de installatie van burgemeester Rehorst en zei, dat hij toen beweerd had, dat hij op deze dag naar Texel zou komen met een groter aantal mensen, dan Callantsoog (de vorige gemeente van onzen burgervader), aan inwoners telde. Dit woord heb ik niet alleen gestand gehouden, maar het nog verre overtroffen, aldus spr. We zijn hier naar toe gekomen met 1200 deelne mers en 400 a 500 supporters. In 1938 zijn we hier ook geweest, maar toen gingen we met regen van huis en met regen naar huis, doch toch slaagde die dag met 600 deelnemers ook en dat is een verheugend teken. Spr. dankte voor de hartelijke ontvangst, zeide daar zeer gevoelig voor te zijn, en hoopte, dat ook deze dag een steentje zou mogen bijdragen tot de lichamelijke opvoeding. Spr. eindigde met de wens, dat het de ge meente, onder leiding van burgemeester Rehorst, goed zou mogen gaan. Hierna had de marswedstrijd plaats, waaraan alle verenigingen deelnamen Het was een prachtig schouwspel, deze lange stoet met vlaggen en vaandels voorafgegaan door Texels Fanfarecorps, met vlak daarachter de gymn. ver. Texel in hun keurige costumes. De belangstel ling voor deze wedstrijd was overweldi gend. DOKEV uit Anna-Paulowna be haalde in deze wedstrijd de eerste prijs met 3lVs punt. Texel was no. 2 met 31 punten. Na deze optocht haastte een ieder zich naar het sportterrein om een goed plaats je te bemachtigen en het had heel wat in, eer allen binnen waren. Na een kort openingswoord van Mr. Breebaart en het vaandeldefilé en vaan- delgroet, werd een aanvang gemaakt met vrije oefeningen door de adspiranten van Texel, gevolgd door de verenigingswed strijden voor heren. In deze wedstrijden werd veel goed werk te zien gegeven, al leen was het jammer, dat er nogal eens storingen optraden, doordat men niet de juiste gramofoonplaat draaide. Ook toon den alle sprekers zich nog geen volwaar dige omroepers, sommigen stonden te dicht bij de microfoon, waardoor veel van het gesprokene verloren ging. Mr. Rehorst onderbrak deze wedstrij den een ogenblik voor de mededeling, dat het gemeentebestuur van Texel een lau werkrans voor den winnaar van de mars wedstrijd had beschikbaar gesteld, welke door DOKEV werd gewonnen, welke me dedeling DOKEV met gejuich begroette. Spr. feliciteerde DOKEV met deze over winning en merkte geestig daarbij op, dat het woord „orde" in de laatste jaren wel een minder goede klank had gekre gen, maar dat we toch weer moeten trachten deze naam een beter aanzien te geven, waaraan elke dwang ontbreekt. Mr. Breebaart dankte het gemeentebe stuur voor de aanbieding van deze prijs en zeide blij te zijn, dat ze niet op Texel is gebleven, omdat dit voor de gemeente zelf aardiger is. De heren en dames keurkorpsen dwon gen ieders bewondering af, voor wat zij op het paard en aan de brug presteerden. Wat ons opviel, was, dat de dames over het algemeen beter afwerkten dan de he ren, die dit wel eens veronachtzaamden. De losse salto over het paard mag wel met ere worden genoemd. Een hoogtepunt van deze dag, was ongetwijfeld de vrije oefening, uitgevoerd door 750 dames en meisjes serie „Vrede en Vrijheid" van het K.N.G.V. Dit was werkelijk ontroe rend en maakte een machtige indruk op de duizendkoppige menigte. Het applaus, dat daarop volgde, was dan ook alles zins verdiend. Na afloop werden de uitslagen van de wedstrijden voorgelezen, welke als volgt luiden: Verenigingsnummers meisjes: 1. O.K.K. Den Helder, 35'/2 punt. 1. Oudkarspel, Hercules-Hygiea 33 pt. 2e DOKEV, An na-Paulowna 281/» pt. 2e. Texel 28'A pt. 2e UDI, Kolhorn 28 pt. 3e. Wielingen 27 pt. 3e. Sparta Winkel 26'/2. SSS-Dindua, St. Maartensburg 26Vs, 2e prijs Texel ge- comb. jongens en meisjes 29 punten. Verenigingsnrs jongens: le OKK, Den Helder 34 pt. 2e. Sparta, Winkel 29 pt. 2e. Hercules-Hvgiea Oudkarspel 28V2 pt. Marswedstrijd: le. DOKEV, Anna-Pau lowna 31pt. 2e. Texel 31 pt. 3e. OKK. Den Helder 29'/2 pt. 4e. Sparta, Winkel 29 pt. 5e. Hercules-Hygiea, Oudkarspel, 28 pt. 5e. ZSC, Burgerbrug 28 pt. Verenigingsnrs heren: le. Hercules- Hygiea, Oudkarspel 34V2 pt. 2e. Hercules- Hebe. N.-Niedorp 27l/2 pt. 2e. Sparta, Winkel 27 pt. 2e. UDI-WIK Dirkshorn 27 pt. 2e. SSS-Dindua, St. Maarten 27 pt. 2e. Texel 27 pt. 2e. Lycurgus, Schagen 27 pt. 3e. Ons Genoegen, Schagerburg 25 punten. Verenigingsnrs. dames: le. Hercules- Hygiea, Oudkarpsel II 32 pt. le SSS-Din dua, St. Maartensbrug 30V2 pt. le. T A. V.E.N.U., H.-Hugowaard 3OV2 pt. le. O. K.K., Den Helder 30V2 pt. le. Lycurgus. Schagen 30 pt. 2e. Texel I 29 pt. 2e. Her- cues-Hvgiea I 29 pt. 2e Hercules-Hebe, N.-Niedorp 28Vs pt. 2e. Wieringen 28Va pt. Texel II 23V2 pt. UDI-WIK II, Dirks horn 28 pt. 3e. Sparta, Winkel 271/* pt. 3e. UDI-WIK I, Dirkshorn 271/* pt. 3e DOS, Den Oever 26 pt. 's Avonds werd door het bestuur der Turnkring HNK aan genodigden in Hotel Texel een diner aangeboden, tijdens het welk door verschillende heren het woord werd gevoerd. Allereerst door mr. Bree baart, die zich in zijn speech zeer agres sief toonde en daardoor diverse heren uit hun tent lokte. Mr. Breebaart sprak er zijn vreugde over uit, dat ook de dames aanwezig waren en dankte de jury, wel ke bestond uit leden van de Westfriese Turnkring, voor hun werk. Ook over het vervoer van TESO had spr. alle lof en maakte zijn compliment over de boot met haar knusse hoekjes voor paartjes; dit aan het adres van den heer Lap. Mr. Re horst dankte het bestuur van de Turn kring, die het diner aanbood en pareerde op geestige wijze de aanval van zijn col lega uit de Zijpe, dien hij sinds 1930 reeds kent. De heer Jac. Roeper, voorz. van de Gymn. Ver. Texel, prees den heer Mets als leider der vereniging en merkte daar bij op, dat hij Kees dikwijls moest rem men, omdat deze zich vaak een motor toonde, die te veel toeren maakte. Ook tot de secretaresse, mej. A. Koorn, richt te hij een woord van dank. De heer Mets dankte den heer Roeper voor de pluim hem op zijn hoed gezet, maar wilde graag de veren daarvan delen met zijn andere medewerkers, wat mr. Breebaart geheel onderstreepte. De laatste spreker was de heer W. H. Lap, die in tweeërlei functie sprak, n. 1. als voorz. van V.V.V. Texel en als pres. comm. van TESO. Spr. begon met de op merking, dat de VVV niet onverschillig stond tegenover deze turndag, omdat de VVV het liefst zoveel mogelijk mensen op Texel ziet. Met belangstelling had spr. alles gadegeslagen, maar toen de 750 da mes en meisjes op het terrein hun oefe ningen uitvoerden, was het spralsof er een vloedgolf van bezieling en schoonheid over het terrein ging, die de harten om spoelde en verreinde. De heer Lap hoopte, dat deze 1500 een dagsvliegen, die gezien hebben hoe mooi Texel is, die roem ook verder zouden verkondigen. Als pres. comm. van TESO droeg de heer Lap de lof, hem door mr. Breebaart toegezwaaid, over aan den heer v a. Vlies, die alles zo keurig geregeld had. En wat die scharrelhoekjes op de Texelse boot aangaat, zei de heer Lap, in het begin zelf ook wel eens bezorgd te zijn geweest, maar dat er nog nooit on gelukken gebeurd waren, welke geestige opmerking nogal enige hilariteit ver oorzaakte. Met enige welgekozen woorden beant woordde mr. Breebaart de sprekers en daarmee was dit gezellige diner afgelopen. De Turnkring HNK kan op een zeer geslaagde dag terug zien, die niet gauw (Slot). Na deze spreker nam Dokter van Dom melen het woord, die voortging daar, waar dhr De Waard eindigde, n.l. dat er een chaotische toestand heerst, in de we reld, in Nederland en op Texel.. U zult het met me eens zijn, aldus dr. v. D., dat, als het zo doorgaat, we in de afgrond gaan en we moeten met alle kracht onze schouders er onder zetten om een nieuwe, sociale, rechtvaardige maat schappij te bouwen. Men zegt wel, dat de oorlog de oorzaak van dit alles is, maar deze heeft het proces alleen ver sneld. Ons volk is in de jaren voor 1940 geregeerd door een rechtse, chr. regering, maar het maatschappelijk stelsel was en is kapitalistisch. De arbeid werd niet ge waardeerd als geestelijke factor in het leven, de arbeid was enkel middel om te verdienen en werd niet beschouwd als roeping van Gods wege. Een arbeider moet medezeggenschap krijgen en delen in de winst, dan zal hij met veel meer liefde zijn werk verrichten en niet ieder jaar van de een naar de ander trekken. Vervolgens stond spr. stil bij de anti these. Spr. ontkent de antithese niet, maar ziet deze tussen twee verschillende groepen van mensen, de uitverkore nen en de met-uitverkorenen, maar deze scheidslijn is voor ons onzichtbaar. Onze zendingsroeping wordt verwaarloosd, in dien wij ons isoleren. Wij kunnen onze opdracht het beste vervullen midden in de wereld. Daarom wijst de P. v.d. A. de antithese af. Na dit algemeen overzicht bepaalde spr zich tot de toestand op Texel en memo reerde hoe er afgelopen winter een jacht naar de bioscoop- en danszaal was. De jeugd heeft 'n afkeer van 't geestelijke en geen belangstelling voor enig probleem. Daarom is het nodig, dat er in de raad een sterke groep komt, die alles zal pro beren deze geestelijke nood weg te wer ken en aan te tasten. Anders dan in de Kamer, zal men in de gemeente weinig met politiek te maken hebben. De woningbouw was vóór 1940 reeds slecht, er woonde een groot aantal in krotten. Er moeten huizen komen, die door ieder betaald kunnen worden en die voldoen aan de hygiënische eisen. Verder moet de aandacht worden geves tigd op wegenbouw, uitbreiding onder wijs, jeugdzorg. Er zullen adviescommis sies komen, die op alle terrein bevoegd zijn een oordeel uit te spreken. Momen teel worden de wegen opgeknapt en de gemeente doet haar best, maar de gaten zijn na korte tijd weer open. Als het niet anders aangepakt wordt, hebben we over twintig jaar nog dezelfde slechte wegen op Texel. Hier moet door deskundigen op gewezen worden. Ook zal men bij woningbouw rekening moeten houden met 'n toekomstige waterleiding en bij nieuwbouw deze leiding reeds moeten aanleggen. Men zal in de toekomst de inwoners moeten verplichten zich bij de waterleiding aan te sluiten, maar dan ook de bewoners in het land van waterleiding en electr stroom moeten voorzien. Na een korte pauze werd de gelegen heid opengesteld tot het doen van vra gen, waarvan druk gebruik werd ge maakt. Over het niet samengaan van de chnstelijken in de P. v.d. A. met de Chr partijen; over Indonesië, het bijzonder onderwijs, de Chr. vakbeweging en anti- militairisme. Een zeer prettige bespreking, welke op een hoog peil stond, volgde op de be antwoording der vragen. Zaterdagavond om 8 uur zal Texels Fanfarecorps een uitvoering geven op de Groeneplaats. Dat de belangstelling hier voor groot zal zijn, kunnen we nu wel reeds voorspellen. Moge het weer deze uitvoering niet in het water doen vallen, want een uitvoering van het Fanfare wordt niet gaarne gemist. Het programma wordt Zaterdag in dit blad bekend gemaakt. DEN HOORN. Begunstigd door prach tig weer, heeft D.E.K. Zaterdagavond een uitvoering aan het Horntje gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. Het zal de bewoners van 't Horntje zeker tot genoegen gestemd hebben, dat D.E K. dit zuidelijkste puntje van Texel niet ver geten heeft en ook, dat burgemeester en mevr. Rehorst met hun kinderen, deze uitvoering met hun aanwezigheid opluis terden. TROOST. Of het regent dat het giet, Treuren doen we daarom niet Want een zonnestraal is daar, Thuis wacht ons de „Tesselaar"! uit het geheugen der deelnemers zal worden gewist. Rest ons nog met ere te vermelden, de medewerking van Texels Fanfarecorps, dat deze dag met haar muziek opluisterde en de geluidsinstalla tie van den heer De Wilt, welke ook nu weer onmisbaar bleek. Dat van de beide balzalen en de zweefmolen druk gebruik werd gemaakt, behoeft zeker wel niet te worden vermeld, het was er eivol, maargezellig. De boot van 1 uur middernacht bracht de laatste deelnemers naar de vaste wal en daarmede behoort dit grote Turnfeest weer tot het verleden. IV. Ik heb veel moois en liefs van de Texelaren en Texel geschreven. Doch elke medaille heeft een keerzijde. Ook die van Texel. Men doet en deed pogingen om van dit eiland een goed recreatie-oord te maken. De mogelijkheid geopend te houden om van hartelust van de natuur en de rust nodig na een jaar hard werken te genieten. Best. Prima zelfs. Maar er komt meer kijken, dan alleen rust. De vacantieganger heeft hieraan niet voldoende. Hij zoekt verpozing. Mogelijkheden om zijn geest te ont spannen. Dat doet hij in het algemeen door het lichaam in te spannen, want het heet immers, dat de lichamelijke inspanning de geestelijke ontspanning brengt. Daar is iets van waar. Doch weer niet alles. Neen, de vacantieganger wil een con cert; een goed toneelstuk, volksdansen, etc. Liefst in een openluchttheater. En zoiets is te maken met betrekke lijk weinig middelen. De vacantieganger wil ook gaarne be rijdbare wegen volgen. En wanneer de middelen ontbreken om een weg berijd baar te maken, dan is hij verheugd, wanneer hij ziet, dat de weg in ieder geval provisorisch in orde is gemaakt. Zeker die wegen, die in het seizoen het drukst worden bereden. Ik denk aan de route van Den Burg naar De Koog. Om te bibberenlü! En dan de accomodatie. Wenst Texel behoorlijk publiek? Waar blijven dan een paar goede ten nisbanen en de mogelijkheid om een bad te nemen, zonder een woestijn zand mee naar huis te brengen????? Iedereen weet. dat elk huis, waar stromend water is, een eigen installatie heeft. Doch er zou van gemeentewege heel wat te bereiken zijn. Men is voor lopig al blij, wanneer men ik herhaal het ziet, dat er provisorische middelen zijn gevonden. Dit eiland biedt zoveel moois en kan zo enorm veel meer bieden, zonder aan de vroede lijfspreuk van: „we moe ten een touristeneiland hebben, waar al leen mensen komen, die rust zoeken" tekort te doen. Er moet echter initiatief zijn. Niet, wanneer het seizoen bezig is. Want dan is men negen maanden te laat. En dan: Zou het nu werkelijk zo ver schrikkelijk zijn, wanneer de jonge va- cantiegangers en de jonge Texelaren in de gelegenheid werden gesteld, om een dansje te maken? Tot des avonds elf uur! Niemand kan toch meer geloven, dat zo'n dansje ten koste gaat van de rustbe- hoevendenüü (Wordt vervolgd.) BEN M. KOSTER. AANGENOMEN. DEN HOORN. De heer J. A. van Bo ven, uit Zaandam heeft het beroep naai de Ned. Herv. kerk alhier aangenomen. OOSTEREND. Ds. Kok alhier heeft het beroep naar Holwierde aangenomen. Door de prijscontrole werd Dinsdag nacht bij de Alkmaarse manufacturier v. Engelen aan de Laat. voor een waarde van f 50,000 aan textielgoederen in be slag genomen. Toen men de volgende dag de vloer openbrak, kwamen nieuwe voorraden, ter waarde van f 75,000 voor de dag. (Lang geen engeltje, deze Van Engelen!) De Britse kroonprinses Elisabeth is aan de Londense universiteit plechtig ge promoveerd tot doctoranda in de muziek Bij het verlaten van de sluizen te IJmuiden, heeft het s.s. Albert Cuyp, de zuider ebdeur van de middensluis aange varen en de bovenkant er van zwaar be schadigd, waardoor deze zal moeten wor den vervangen. Daar men de beschikking heeft over een reservedeur, zal de scheep vaart hiervan geen belemmering onder vinden. In Polen heerst onder de Joden gro te nervositeit, daar men het uitbreken van nieuwe progroms vreest. In Valkenburg is, voor de derde maal. een aanslag gedaan op een café van een vrijgelaten N.S.B.-er. Ditmaal was 't een tijdbom, die in een koffertje zat, dat enige heren onder een tafeltje hadden laten staan 1. S. KEIJSER Jzn., Den Burg 2. G. VRIJDAG-Keijser „Sonnevnnck". 3. C. P. EELMAN, De Koog 4. S. KONING Lzn., Oosterend 5. W. J. REUVERS, De Cocksdorp 6. P. BAKKER Azn., Den Burg

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1