o. J, Het vreem delingen bezoel aan 1 exel O, cli Madam Sellestri Ni leuwe >onnen Openliare vergadering Vertrek W. N. Kelder Onaangename reisgenoten feest op 31 Auguslus ie vrouwen w mannen Zweedsche fakir Jan Heins, Monsieur Vicloire Kaarslicht Waltz- I ime ItERPAG 10 AUGUSTUS 1946. 59e JAARGANG. No. 5637. EXELSCHE COURANT (4 tot en met 17 Aug. 1946). mkaarten LA, LB, LC 608 vq melk is 2 liter melk prj C 74 melk is 3'/a liter melk aardappelen is 3 kg. aardappelen mkaarten LL>, LE 608 )ej E 74 melk is 6 liter melk ki aardappelen is 1 kg. aardappelen tbakskaarlen, enz. is 2 rantsoenen tabaksartikelen, ji ivengenoemde bonnen kunnen reeds nt Vrijdag 9 Augustus worden gebruiki, uitzondering van de bonnen voor en aardappelen, waarop eerst met ng van Maandag 12 Aug. mag woin gekocht. Inleveren winkeliers. m 452 952. Thee 543. Zuidvruchten 844. Eieren C 90 res. B 87 res., rant- bonnen. Melk A-E 73. Grossiers la- coup. A 064, A 065, A 066. melkhandelaren worden er nog- ls aan herinnerd, dat een rantsoen t is 1 Liter. Voor-inleveringsbon voor fruit, diet publiek dient de bonnen 473 en uiterlijk deze week in te leveren lun groente- of fruithandelaar. De lelaren dienen hun bonnen op op- vellen in te leveren bij de gros- 3p, combinatie van hun rayon, di (Publ. no.438.) w REI KING BONKAARTEN K-L 610. j de onderstaande dagen worden de bovengenoemde distributiebescheiden •reikt. De Waal in de o.l. school op van- (Zie publicatie Texelse Courant van usdag 7 Augustus 1946). De Cocksdorp op Maandag 12 Au- lus a. s. in Café Nota:, •10 voor het dorp 137. 10-11 dorp :n hoger. 11-12 wijk C 141. 1-2 wijk -71. 2-3 wijk C 72 en hoger. Zuid-Eierland op Dinsdag 13 Au- us in de o.l. school: u i-ll voor wijk E 151. 11-12 wijk E 11-2 wijk E 89—126. 2-3 wijk E en hoger. Den Burg op Woensdag 14 Augus- .s. in het Fanfaregebouw: 10 uur Achterom, Schoonoordweg. endwarsstr., Binnenburg. 10-11 uur mal., Haffelerweg, Hallerweg, Gast- str. 11-12 Stenenplaats, Groeneplaats, ewalsweg, Zwaanstr. 1,30-2.30 Sui- ireg, Vismarkt, Kanloorstr., Parkstr. moesstr. 148. 2,30-3,30 Warmoes- at 49 en hoger, Westerweg, Waalder- at, Weststr. 3,30-4,30 Witte Kruisweg, erstr., Gravenstraat, edegebracht moeten worden alle nkaarten en inlegvellen van het IS ele gezin, alsmede de zclfverzorgers- - kjcs. (Publ no. 434). van den Raad der gemeente Texel, op Zaterdag (heden) 10 Au gustus 1946, des namiddags te 2,30 uur ten gemeentchuize. heel, 2 Augustus 1946. De Burgemeester van Texel, REHORST. Notulen. Ingekomen stukken. Mededelingen. Onderzoek geloofsbrieven gekozen leden van de Raad. Bijdrage huldeblijk J. Ph. Thijsse. Ontslag van den heer S. Zuidema. Benoeming Hoofd der o.l. school te De Waal. Benoeming Hoofd der o.l. school te De Koog. Benoeming onderwijzeres te Den Burg. Benoeming onderwijzeres te Den Hoorn. Benoeming onderwijzer te Den Hoorn. Benoeming onderwijzer te Ooster end. Overplaatsing van mej. H. C Bak ker als onderwijzeres te Oudeschild naar De Cocksdorp. Benoeming onderwijzeres te Ou deschild. Instelling gemeentelijke Kraam inrichting. Wijziging gemeentebegroting 1944 en 1945. WONINGBOUW. >e Burgemeester van Texel maakt be id, dat aanvragen om in aanmerking mogen komen voor het huren van een te bouwen woningen te Den Burg, te Cocksdorp, te Midden-Eierland en te dêschild, schriftelijk worden ingewacht den voorzitter van de Nutsbouwstich- g. den heer J. C. Visser, te Den Burg Texel, vóór 25 Augustus a.s. Texel, 8 Augustus 1946. De Burgemeester voornoemd, REHORST. DE IJSPRIJS. )e prijs van het ijs is thans verhoogd 10 cent per 70 gram op 10 cent per ram Niettemin zullen de liefhebbers i een ijsje zich evengoed wel warm lo- om een ijsje te bekomen. CONSULTATIEBUREAU. linsdag 13 Augustus zal het Consul- iebureau voor Zuigelingen zitting hou- voor: buiten Den Burg van 10,30 30; voor Den Burg van 23 uur. ZON. MAAN EN HOOGWATER. )e zon komt 11 Aug. op om 5,16; onder 6. Maan: 12 Aug. V.M., 20 Aug. L.K. *>g water ter rede van Texel: 12 Aug. 13 en 11.42. 13 Aug. 11,48 en 12,05. Aug. 12,22 en 12,40. 15 Aug. 12,57 1,16. 16 Aug. 12,45 en 1.40. 17 Aug. en 2,13 18 Aug. 2,43 en 2,54. De stroom van vreemdelingen, welke naar Texel het Marsdiep oversteekt, houdt gestadig aan en overtreft verre die. welke ons de rug toekeert. TESO komt welhaast boten en bussen tekort om alle passagiers te vervoeren en er wordt in deze dagen heel wat van het personeel gevraagd, om alles goed te doen functionneren. Evenals aan De Koog zijn er nu ook op de Groeneplaats hekken neergezet en kan men de geduldige badgasten als lammeren de bussen in zien huppelen Ook is er een kastje met een dienstrege ling aangebracht, wat zeer handig is, als men tenminste weet waar hel hangt, maar de wachtende buspassagiers weten de tijd te doden met een ouderwets spelletje: ,,Ik zie, ik zie wat gij niet ziet" en als men de oplossing niet weet, klinkt het triomfantelijk: ,,het dienstre gelingkastje!" Zo weet TESO het nutti ge met het aangename te verenigen. Dat TESO meer verrassin gen voor de vreemdelingen heeft, schreven we reeds in ons vorig nummer, betref fende het Texels Museum in de Dennen, waarvan wij hier een foto publiceren. Uitgezonderd des Maan dags, is het Museum, waar van de heer H. H. v. d. Horst directeur is, alle werkdagen geopend van 9- 12 en van 1,30 tot 6 uur. Helaas is het weer niet altijd van dien aard, dat een bezoek aan het strand een onverdeeld ge noegen is, maar dan zoeken de badgasten "hun vertier wel in de dorpen, wat ook zijn bekoring heeft. De Binnenburg lijkt bij tijden wel de Kalverstraat in zakformaat, zo druk is het er, en ook de andere dorpen hebben over het vreem- delingenbezoek niet te klagen. Trouwens, welke plek op Texel heeft geen bekoring voor de bezoekers van de vaste wal; hoevelen slaan niet met be langstelling het werk op de oogstvelden gade, waar de zelfbinders rnet hun rate^ lende wieken de halmen bij bussels ter aarde slaan? Toch vertelt ons dit oogsten, mét het korten der dagen, dat de zomer ten einde' loopt en dat weldra ons eiland weer zijn oude aanzien zal herkrijgen. Maar nóg is het volop seizoen, nóg zien we vreemde lingen en Texelaars met auto's naar De Koog en Dennen trekken, om de schade van de voorbije oorlogsjaren in te halen Nóg is het feest van strand en duin. van zon en zomer, nóg zijn we in de gelegen heid om mét onze kleren onze zorgen van het lichaam af te schudden en ons zorge loos te werpen in de zilte, immer ruste loze vloed. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de Marine, die. de mijnen voor de kust opruimt, herhaaldelijk last on dervindt, dat de rubber- en andere bo ten, waarmee zij werkt, als zij onbewaakt op het strand liggen, door het publiek worden beschadigd. De Marine verricht met het opruimen der mijnen een noodzakelijk, doch le vensgevaarlijk werk De Burgemeester doet daarom een be roep op het publiek om haar bij dit werk niet te hinderen. Texel, 6 Augustus 1946. De Burgemeester van Texel, Mr. G. D REHORST. Zij, die er prijs op mochten stellen per soonlijk afscheid te nemen, zal hiertoe gelegenheid worden gegeven op Woens dag 14 Augustus a.s., des namiddags tussen 4 cn 5 uur ten gemeentehuize. GEHEIMEN VAN HET WATERLAND. Met verwijzing naar de adv. in dit nummer, vestigen wij nogmaals de aan dacht van de lezers op de unieke ge luidsfilm van de deskundige vogelfoto graaf, wijlen Nol Binsbergen, welke Dinsdag a.s in Texels Bioscooptheater draait. Voor natuurliefhebbers een ju weeltje. IIET STRANDFEEST TE DE KOOG UITGESTELD. Door het slechte weer van Donderdag avond heeft de V.V.V. zich genoodzaakt gezien het aangekondigde strandfeest af te lassen. Wel was het weer Vrijdagmor gen aanmerkelijk beter, maar tóch niet van dien aard om het feest aan het strand doorgang te laten vinden. Nu wachten we maar op beter weer en laat ons hopen, dat dit heel spoedig komt. ZWARTE PIET ONDER DE GUILLOTINE. Ook in Frankrijk heeft men te maken met zwarte handelaren en de regering is dan ook voornemens krachtig tegen deze heren?" op te treden. In zware ge vallen kunnen zij tot de doodstraf ver oordeeld worden, welk vonnis met de guillotine zal worden voltrokken. Moge ook in ons land deze zwarte pest met wortel en tak worden uitgeroeid, des noods de handen er af. zoals in vroeger eeuwen de lijfstraf werd toegepast. S.V. TEXEL. Zaterdagavond 7 uur spelen Texel Ve teranen tegen N.-Niedorp Veteranen. Natuurlijk staan onze mannen te pope len om een fijne partij te spelen, maar de N.-N.'s zijn lang niet mis, want ze worden aangemoedigd door hun resp echtgenoten, die mee komen logeren, en dat betekent wat! Een wedstrijd, uw be langstelling overwaard. Texel Jun.ZDH ging niet door Voor de Jun.-dag in W-veer. volgende Zondag, zal er nog even flink moeten worden aangepakt; daarom Dinsdagavond present en allemaal. Zondag 18 Aug. a.s. mogen we weer wedstrijden spelen, een behoorlijk voor- bereidingsprogr. kan al worden verze kerd Op 18 Aug. spelen Texel 1 en 2 tegen Schagen 1 en 2. Voor 25 Aug. zijn we in overleg met Den Helder. Op 1 Sept. vermoedelijk DTS met 2 elftallen. Op 8 Sept. HRC en HRC 4. Op 15 Sept. Andijk. Aan de comp. wordt met 3 elftallen deelgenomen. Als de bootdienst zulks toelaat, zal ook met een adsp.-elftal wor den ingeschreven. De medepassagier, die telkens met u over politiek wil beginnen. De meneer, die tegenover u zit en die bij alles wat hij zegt, uw gelaat besproeit. De juffrouw, die telkens vraagt, of ze wel in de goede bus zit. De gelukkige mama, met een over het gehele traject blèrend kind bij zich. De dikke meneer, die zowat de gehele zitbank alleen nodig heeft. De kleine jongen, die aldoor tegen uw schenen zit te schoppen. De zenuwachtige oude dame. die tel kens vraagt of er geen ongeluk kan gebeuren. De reiziger, die voortdurend moppert, dat de weg zo slecht is. De meneer, die telkens as op uw pan talon laat vallen. De mevrouw, die inkopen heeft ge daan en alles met zich mee de bus inge- sleept heeft De fat, die zichzelf zo verbazend aardig vindt, en niet weet hoe bar vervelend hij is. De slungel, die doet alsof hij slaapt, en ouderen laat staan. De. vult u zelf maar aan en. toets uzelf! HEDEN RAADSVERGADERING Hedenmiddag om half drie zal onze vroedschap in openbare vergadering bij eenkomen. De agenda vindt u elders in dit nummer. KERKNIEUWS. Het afscheid van Ds. Wesseldijk zal Zondagmiddags om HALF DRIE plaats hebben, dus NIET om 3 uur, zoals eerst was vermeld. GESLAAGD. 5 Aug. slaagde te Utrecht voor het di ploma „Zaakvoerder" onze vroegere plaatsgenoot Adnaan Buijs, thans te N.- Niedorp. WEDEROPBOUWNIEUWS. Als eerste herbouwgeval is aanbesteed het woonhuis van den heer Rensses in De Cocksdorp De bouw werd aan aanne mer J. v d. Linde uit Overveen gegund voor f 12,557, NIEUWE LUCHTDIENSTREGELING. Ja, lezer, de tijd der trekschuit is voor bij, al waren we een jaar geleden dank baar wanneer de een of andere schipper ons mee wilde nemen naar onze bestem ming aan de vaste wal. Wie herinnert zich niet de dienst, welke TESO met de „Voorwaarts" op Amsterdam onder hield. waarvan druk gebruik werd ge maakt. Maar leed vergeet gauw en nu mopperen we alweer dat de trein4 niet vlug genoeg gaat Maar het kan ook veel vlugger, dat ontdekken we, wanneer we de nieuwe KLM-dienstregeling doorbladeren, welke we zo juist per post toegestuurd kregen, een handig boekje van maar even 28 pa gina's. Of ge van Amsterdam naar Bata via of naar Leeuwarden wilt, het is om het even, de dienstregeling vertelt u pre cies hoe laat ge kunt vertrekken en wat of het kost. Verder staan er allerlei* in lichtingen en raadgevingen in over pas poorten, bagage, kinderbiljetten, fotogra fietoestellen, maaltijden, enz. Jammer genoeg is Texel nog niet in het luchtverkeer opgenomen, maar laat ons hopen, dat dit volgend jaar wel het geval zal zijn. Voor belangstellenden ligt de dienst regeling, evenals die van de Ned. Spoor wegen, in onze Boekhandel ter inzage, maar neemt u ze per abuis niet mee, want we hebben er maar één tot onze beschikking en we zijn graag alle men sen van dienst. Het ligt in de bedoeling op Koningin nedag enige feestelijkheden te organise ren. 's Morgens wordt een kinderoptocht gehouden waarin versierde voorwerpen, fietsen, wagentjes, enz. kunnen worden meegevoerd. In de middag wordt het programma verzorgd door de motorrijdersclub K.N. M.V., groep Texel (hindernisrijden op mo toren) en ook de Waddenruiters zullen de monstreren en wedstrijden houden, 's Avonds worden er volksspelen gehouden op de Groeneplaats. Het voorlopig pro gramma vermeldt o.a. mastklimmen en papvoeren voor paren, alsmede de popu laire strijd om de vrouw. Tenslotte zullen enkele zangverenigin gen optreden. Een en ander zal binnenkort per ad vertentie bekend worden gemaakt. Bestuur Oranje Vereniging. Ze zaten in een Texelse autobus op de achterbank, drie vrouwen van middel bare leeftijd. Ze spraken met elkaar, juister gezegd; „ratelden". Waarover het allemaal ging was niet direct te volgen maar nu en dan kwam er een hele juit- haal, u weet wel, hoe sommige vrouwen dat kunnen. Ik knipoogde eens naar m'n buurman, die zich kennelijk ook zat te verkneute ren. Je weet niet waar het aan ligt, maar plotseling kan een gesprek soms stok ken, zo ook hier. Heel even viel er een doodse stilte tussen de drie, toen riep er een van hen: „Hoor die vrouwen vóór in de bus nu toch eens kletsen Is het een wonder, dat ik plotseling mijn neus hevig moest snuiten? De statistiek van het aantal overtre dingen van het rookverbod bij de Ned. Spoorwegen is een duidelijke graad meter van de verbetering van onze ta bakspositie. In Juli van het vorige jaar stonden wij er nog zeer slecht voor en er werd slechts 1 persoon bekeurd we gens het roken in een niet-rook-coupé. De volgende maand waren het er 2, in September reeds 73 en daarna liep hel regelmatig op om in December een re cord te bereiken met 372 overtredingen. In het jaar 1946 bewoog het aantal zich steeds om de 300 en bereikte in Mei van dit jaar een aantal van 366. Aan de N.S. geldende voorschriften moet de hand v/orden gehouden, wil men het alle rei zigers naar de zin kunnen maken. Ver woede rokers zullen er echter goed aan doen, zich van te voren even van de situatie op de hoogte te stellen. Onze Nederlandse treinen kennen n. 1. wagens waarin het „verboden te roken geldt, vele buitenlandse wagens, die in gebruik zijn daarentegen geven alleen aan in welk compartiment gerookt mag worden. 16 Augustus op Uw bon weer 100 gram OP 17 AUGUSTUS BON VOOR CACAO. Door moeilijkheden bij de aanvoer van cacaobonen zal met op 10 Aug., maar op 17 Aug. een bon voor 50 gram cacao worden aangewezen, die 14 dagen geldig blijft. Dit rantsoen is bestemd voor acht weken. Het is nog niet mogelijk het rantsoen, dat op 16 Juni van 100 gram tot 50 gram werd verlaagd, weer op 100 gram te brengen AUTOBOTSING. Donderdagmorgen omstreeks half elf had op de hoek van het Schildereind en de Wilhelminalaan een botsing plaats tussen twee luxe auto's. Van de auto van den heer M. v.d. Slikke werden twee spatborden geheel vernield. De schade werd onderling geregeld. Dit is binnen korte tijd het tweede ongeluk op dezelfde plaats, reden te meer voor alle bestuurders van motorrijtuigen, om op deze gevaarlijke hoek de uiterste voorzichtigheid te betrachten. het enigst erkend en getest trance medium in Nederland door H. H. Doktoren, komt WOENSDAG 14 AUGUSTUS, 's avonds 8 uur in de Oranjeboom met de Suggestie, Hypnose, Telepathie. imitatie Tito Schipa, Lou Bandy en Joseph Schmidt. met experimenten. Consultdagen voor Mm. Sellestrie, reeds vanaf Maandag 12 Augustus t.m. Vrijdag 16 Augustus. Zie verder raambiljetten. Broos is haar licht. Als ze pas is aan gestoken, krimpt de v(am en zij schijnt de levensstrijd reeds bij de aanvang op te geven. Maar, intens levend als zij is, verzamelt de vlam nieuwe krachten, en weldra verbreidt zich een rustig schijn sel. Doch elke open deur, elke lucht stroom brengt haar licht in gevaar. En wie met een kaars loopt, bespeurt hoe wankel en teer haar licht is. Er zijn ook kaar sen, die gebreken hebben: ze sputteren of branden scheef of walmen. Maar in de rust en de blijdschap, in de broosheid en de gebreken is leven, intens leven. Dat leven vindt zijn oorsprong daarin, dal de kaars, al brandende, zichzelf ver teert. Het leven, dat waarlijk leeft, geeft zich, verteert zich. Deterar dum prosim; ik worde verteerd, wanneer ik -maar nut tig ben. Wij kunnen het ook wat minder classiek zeggen, wat meer christelijk: Hij- moet wassen en ik minder worden. Want Jezus past het beeld van de kaars toe op den man, die dit woord van Hem sprak, op Johannes den Doper: hij was een bran dende en lichtende kaars (Joh. 5:35). Je zus noemt hem ook den grootste, die van ^vrouwen geboren werd. En wij vergissen ons zeker niet, wanneer wij het geheim van zijn grootheid zoeken in het geheim van de kaars. Hot licht moet schijnen, ik verdwijnen. Hij moet wassen, ik minder worden. Elders in de Bijbel wordt hetzelfde ge zegd, wanneer wordt gesproken van de kracht, die in zwakheid wordt volbracht. Er is geen kracht in geweld, doch slechts in de levende overgave. Wie licht wil ge ven, moet zichzelf verteren. Dat geldt van de kaars en van de mens ook nog in an dere zin. Eenmaal is de kaars uitgebrand. Langzaam, soms tergend langzaam is haar vlammetje bezweken. Dat is het einde. Maar een ander einde, dan dat van het gloeilampje, dat knapt. Het is niet een afgebroken worden, maar een voltooi ing. het einde van een taak, een daad. De kaars, die sterft, verteert zich al lichten de. En het grote Licht, waarvoor haar vlam terugtreedt, staat gereed om de taak over te nemen Wie licht heeft ge geven, die zal licht ontvangen. Et lux perpetua luceat ei. Het is eigenlijk een afgezaagd beeld, dat van de kaars en het leven. Maar in Jezus' mond behoudt het zijn oorspronkelijke, frisse kracht. Want daar is het niet slechts een symbool van vergankelijkheid en broosheid, maar van een taak, die met het leven zelf samenvalt en van een stille kracht, die voor leven en sterven wordt geschonken. Een verhaal uit het oude Wenen, ver teld in een lach en een lied. Door de plotselinge dood van den ouden keizer is de jonge aartshertogin Maria op de troon gekomen. Ze is onervaren in staatszaken en hofintrigue en heeft daarom haar vader moeten beloven, zich in alles te la ten raden door de oude vertrouwde ministerraad. Maria is verliefd op Franz van Hofer, een jong kapitein van de kei zerlijke garde, die zij als onderpand van hun liefde een ring schenkt, die hij altijd zal dragen. De oude ministers zijn het evenwel niet met Mana's keuze eens en adviseren haar een andere echtgenoot te kiezen. Hierdoor ontstaan allerlei verwik kelingen, die in een allerchamantste slot scène hun ontknoping vinden, waardoor ieder is voldaan zelfs de Weners. Een amusante operettefilm, die u zeker zal voldoen. VAN DE BOEKENPLANK. J. Visser-Roosendaal: Belofte f3,50 Willem van Iependaal: Kluivendui kers Doedeldans 4,90 Sjoerd Bakker. Het Straatje 4,90 D. J. Ruiter: Op-enteren 5,60 Engelhard de Wit: Buiten bij de Vogels 4,90 KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag: Missen in Den Burg en Oos terend 7,30 en 10 uur; in Den Hoorn om 10 uur. Biechtgel. van 7-7,30, Communie onder de Missen en om 7 en 9 uur. Lof om 7 uur. Deze week Missen om 7 en 8 uur. Communie-uitreiken vóór en onder de Missen. Dinsdag en Vrijdag daaren boven ook 6,30 uur. Maandag ook H. Mis om 9 uur. Woensdag: Vigilie-dag, ver plichte onthoudingsdag. 7,30 uur Jozef lof; vóór en na het lof biechtgelegenheid. Donderdag: Maria Hemelvaart, verplichte Zondagsviering. Missen in Den Burg en Den Hoorn om 7,30 en 10 uur, in Ooster end om 10 uur. Alles verder als op Zon dagen. 7 uur lof met preek. Zaterdag: 5-9 uur biechtgel. op hele uren; 6 uur rozenkrans. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 Augustus 1946. Geboren: Cornelia Maria dv Wilhelm D. J. v. Beijeren en M. L. Walraven. Eli sabeth Maria dv Jan Smit en Petronella J. Kuip. Adriana Harmanna Emma d v Hendenkus G. Timmer en Suzanna de Groes. Maria Anna Margaretha dv Pe trus N. v. Tilburg en Joanna A. Jannes. Jeannette Tine dv Willem van Liere en Jantje Vlaming. Maria Imelda dv Frans F. Gerritsma en Agnes H. Tackema. Nelie dv Minne Goënga en Jannie Zegel. Ondertrouwd: Jacob J. Geus en Trijn tje A Eelman. Jacob Eelman en Maria M. Grisnich. Dirk J. Witte en Jannetje T. Kooiman. Getrouwd: Wilhelmus v. Engelen en Maartje M. Bakker. Jan Gieles en Cor nelia J. Teegel. Gevonden: armband, bril, 2 vloerkleed jes, portemonnaie, zakhorloge m. ketting, haarkam, schoudertas m. inh., tevens aangegeven klein jachthondje.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1