Ni leuwe nonnen Het zilveren Priesterfeest van Pater Wi' Het I ^anil en T«inbouw onderwijs op Texel Onderhoud wegen Bij de Verk enners BIJDAG 30 AUGUSTUS 1946. EXELSCHE voor de le helft van de 10e periode (1 lot en met 14 September 1946). Bonkaarten KA, KB, KC 610. |1 t.m 545 brood is 800 gram brood 6 brood is 400 gram brood 9 boter, enz. is 125 gr. boter 0 boter, enz. is 375 gr. margarine of 300 gr. vet 0 suiker is 750 gr. suiker, boterham strooisel of 1500 gr. jam,stroop, enz. 1 Algem. is 200 gram kaas 2 Algem. is 250 gram waspoeder 13 Res. is 1600 gram brood 13 Res. is 800 gram brood 14 Res. is 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 610. 13 vlees is 100 gram vlees 14 vlees is 400 gram vlees 01 melk is 2 liter melk 01, C 01 melk is 31/» liter melk Bonkaarten KD, KE 610. |1, 042 brood is 800 gram brood boter, enz. is 250 gram boter 10 boter, enz is 125 gr. margarine of 100 gr. vet 0 suiker, 061 Algem. 062 Algem. is 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. 1 Algem. is 100 gram kaas 12 Algem. is 250 gram waspoeder 13 Res is 800 gram brood 13 Res. is 250 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten LD, LE 610. !3, 014 vlees is 100 gram vlees 01, E 01 melk is 6 liter melk Tabakskaarten, enz. 45 is 2 rants, tabaksartikelen 45 is 200 gr. choc, en-of suikerw 45 is 2 rants, tabaksartikelen De bonnen voor aardappelen zullen af- inderlijk worden aangewezen. De bonnen voor melk zijn geldig t m. iterdag 7 September. Voor de week 'n in 8 t.m. 14 Sopt. zullen nog bonnen orden aangewezen voor: aardappelen, elk, koffie, zuidvruchten, bloem, tabak versnaperingen. Suiker en jam zal men in den vervolge lar keuze kunnen kopen. Desgewenst in men op een bon voor suiker, jam, gedeeltelijk suiker gedeeltelijk jam ipen. Bovendien kan men, indien men et de totale hoeveelheid in éénmaal wil ipen bij inlevering van een bon voor 0 gram b.v. 500 gram boterhamstrooi- 1 kopen en een bon voor 250 gram sui- ?r terug verlangen. Op deze wijze kan men ook op een bon tor 375 gram margarine of 300 gram ït 250 gr. margarine of 200 gram vet jpen en een bon voor 125 gram marga- ne of 100 gram vet terug verlangen. Deze week is wederom 100 gr. vlees- ;tra beschikbaar, zodat men in totaal 10 gram per 14 dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen künnen met t oog op de feestdag op 31 Aug% reeds Donderdag 29 Aug. worden gebruikt, et uitzondering van de bonnen voor lees en melk, waarop eerst met ingang m Maandag 2 Sept. mag worden ge acht.. Inlevering bonnen winkeliers i/ Versnaperingen. V43, V44, X 44. Sui- jam 505, 005 suiker, 498 998 Rijst 94 res. Boter 494 boter. 994 boter. Mar in ne-vet 495 boter, 995 boter Kaas 7, 997, B95 res. Melk A-E 77. Vleeswa- n 413, 913, 914 vlees, 414 vlees Eieren ntsoenbonnen. Tabak T 43, X 43, T 44. Rfrood 486, 490, 986, 987. 491, C 94, D94, B 94 res en nieuwe bonnen. Vlees 13, 913, 914 vlees, 414 vlees. Vergoeding handelsverlies. el Voor de artikelen versnaperingen, sui- 3n tr, jam, rijst en tabak wordt in de a.s. eek vergoeding voor handelsverlies tegekend. Deze bonnen dienen dus op gebruikelijke wijze (ieder 20e vakje in de opplakvellen onbeplakt te laten) worden ingeleverd. De inlevering van bloembonnen zal in en vervolge in de tweede week van elke l-daagse periode geschieden. (Publ. no. 443. Afhalen toeslagkaartjes Bijz. Arbeid 10e periode. Zij, die in het bezit zijn van een naam- bijz. arbeid kunnen de toeslagkaart- s afhalen als volgt. De letters A t.m D 2 Sept. a.s. van 9-12 ar v.m. E t.m. K 3 Sept. a.s van 9-12 u. vm. L t.m R 4 Sept. a.s. van 9-12 uur vm. S t.m. Z 5 Sept. a.s. van 9-12 uur v.m. De overigen, die een aanvraag hebben igediend kunnen de toeslagkaartjes af- ilen 6 Sept.. a.s. van 9-12 uur v.m. Hier- 5 j moeten de stamkaarten van de werk nemers worden medegenomen. Zeep voor vuile arbeid. Voor de 10, 11e en 12e per. 1946 wordt ederom zeep voor vuile arbeid ver rekt t.m. 27 October a.s. Voor personen, die voor toeslag zware, ingdurige of giftige arbeid in aanmer ing komen, wordt door de werkgevers mgevraagd op de in hun bezit zijnde aamlijst. Zij, die geen toeslag genieten kunnen •rmulieren voor zeep aanvragen van Sept. a.s. af en die formulieren in twee- »ud volledig met inkt ingevuld aanbie- en t.m. 20 September. Voor allen, die voor verstrekking in 9. inmerking komen, moet de stamkaart torden meegenomen. Het bovengemelde is eveneens voor ZON. MAAN EN HOOGWATER. De zon kbmt 1 Sept. op om 5,50; onder 29. Maan: 3 Sept, E.K., 11 Sept. V.M. oog water ter rede van Texel: 2 Sent en 2,18 3 Sept. 2,37 en 2,57. 4 Sept. 20 en 3,46. 5 Sept. 4.17 en 4,55. 6 Sept. 49 en 6,25. 7 Sept. 7,09 en 7,47. 8 Sept. 2d en 8,49. Woensdag 28 Aug j.l. was het 25 jaar geleden, dat Pater Witte te Leuven tot priester C S. Sp werd gewijd. Op 4 Sept. d.a.v. werd te Texel de eerste H. Mis door hem opgedragen. Pater Witte, die op 31 Jan. 1895 op Texel werd geboren, studeerde na het onderwijs dat hij hier op de lagere schpol en de zg. Franse school had geno ten, zes jaar lang aan het College te Weert en daarna drie jaar philosophie en vier jaar theologie aan de Universiteit te Leuven. Een jaar na zijn priesterwijding vertrok pater Witte als missionnaris naar Nairobi, de hoofdstad van Kenia in Zuid-Afrika, om zich vertrouwd te ma ken met de bevolking, waaronder hij weldra zou moeten arbeiden. Vandaar vertrok hij naar Kabaa, waar door hem een school tot opleiding van onderwijzers, werd gesticht, waar hij vier jaar lang de enige leerkracht en enige Europeaan was. In Juni 1934 keerde pater Witte met verlof naar Holland terug, waar hem op Texel een grootse ontvangst werd be reid. Januari 1935 vertrok de missionna ris weer naar Afrika, alwaar hij in ver schillende missies werkte. Toen tijdens de oorlog de Italianen door de Engelsen werden teruggeslagen, werd Pater Witte benoemd tot plaatsvervangend Bisschop van Nyeri, in welke functie hij thans nog werkzaam is. Gaarne had de jubilaris deze dag te midden van de familiekring op Texel doorgebracht, doch hij moet eerst de komst van de Pauselijke Delegaat af wachten en zal" het daar van af hangen, of pater Witte met verlof naar Holland terug keert, of dat hem een andere post aangewezen wordt, waar hij naar toe moet. Hoe het zij, de familie heeft deze dag toch feestelijk gevierd en daar was alle RECTIFICATIE. In het artikel ,,De toekomst van de schapenfokkerij op ons eiland" in ons blad van Woensdag j.l. komt in de vierde kolom, de 7e regel van boven, deze zin voor: Uitbreiding van de stamboekfokke rij op ons eiland is ook nodig om de UIT VOER van rammen zoveel mogelijk te beperken. Dit moet zijn de INVOER. Nogmaals verzoeken we alle inzenders van kopij, toch vooral duidelijk te schrij ven. RODE KRUISCOLLECTE. De landelijke Rode Kruiscollecte, ge houden op 17 Aug. j .l heeft op Texel de volgende resultaten opgeleverd: Den Burg f336,28. De Cocksdorp f27,15 Eierland f 89,61*/e. Den Hoorn f 52,80. De Koog f 309,06. Oosterend f 126,IO1/*. Ou- deschild f 165.981/*. De Waal f 33,03Vt. Totaal f 1140,03. De plaatselijke afdeling van Rode Kruis dankt allen, in de eerste plaats de ijverige collectrices. die dit fraaie resul taat hebben mogelijk gemaakt. SLUITING OP KONINGINNEDAG. Op verzoek van de regering dient rrten met Koninginnedag het personeel zoveel mogelijk vrijaf te geven. Door de distri- butiedienst zijn de bonnen één dag vroe ger geldig verklaart, dit betekent, dat ook de zaken op die dag kunnen sluiten. Houdt hier rekening mede! zeep voor vuile arbeid voor artsen, vee artsen, verpleegsters, verplegers, enz. Voor het tijdvak van 125 Sept. 1946 is het eindcijfer 4 (vier) aangewezen. Wiens TD als laatste cijfer het cijfer 4 draagt, komt dus in dit tijdvak, mits hij zij in Januari 1945 of later geen bon voor gewone, Amerikaanse of beroeps schoenen heeft ontvangen in aanmerking voor gewone schoenen. Stamkaart met nieuw inlegvel moet worden medegenomen. (Publ. no. 444). INLEVERING VLEESTOEWIJZINGEN. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede, dat slagers de toewijzingen B 018 voor vlees met meer bij de Plaatselijke Toewijzingscommissie moeten inleveren. Zij moeten deze toewijzingen in den ver volge op afzonderlijke opplakvellen ge plakt, tezamen met de consumptiebonnen voor vlees bij de distributiedienst inleve ren ter verkrijging, van een ontvangst bewijs met vleeszegels. De toewijzingen B 018 geven uitslui tend recht op vlees of vleeswaren, wel ke door een slager zelf worden ver vaardigd. De toewijzingen B 025 voor vleeswaren geven uitsluitend recht op vleeswaren, afkomstig van vleeswaren- fabrieken. reden toe. Ontbrak de jubilaris aquarelportret van hem, dat h lang geleden naar Texel had hing, versierd met groen, aan en vriendelijk zag Z. Eerwaard feestvierenden, ter zijner ei- neer. Ook wij wensen plaatsv bisschop Witte van harte gelqk zilveren priesterjubileum en daarbij de wens uit. dat hij hei- ons en zijn Gouden Boltje weer treden. En anders krijgen we v Witte zelf misschien wel een v>. hoe of hij zijn jubileum temidde zijn donkere broeders heeft gevierd? Pater Witte, het ga u wel! In Sept. opent de lagere landbouw school weer haar poorten voor plm. 70 leerlingen, 20 in de eerste en tweede klasse en 15 in de derde en vierde klas se, een ongekend aantal voor ons eiland Hieruit blijkt wel, dat er hier evenals el ders in het land grote belangstelling be staat voor het landbouwonderwijs. Daar vele ouders niet op de hoogte zijn giet de organisatie van een landbouw school, laat ik hier 'n korte uiteenzetting volgen van de inrichting en wat er mee samenhangt De school heeft tot doel aankomende landbouwers en landarbeiders algemene ontwikkeling en vakkennis bij te bren gen. Daarom omvat het onderwijs de al gemeen vormende vakken der lagere school, alsmede de beginselen der na tuurwetenschappen, voor zover deze met de landbouw in verband staan, de be ginselen van akkerbouw, pluimveeteelt, veeteelt en zuivelbereiding waarbij reke ning gehouden wordt met de aard van de landbouwbedrijven op Texel en de beginselen der staatsinrichting en land huishoudkunde. De leerlingen die tot de'le klasse wen sen te worden toegelaten, moeten het 7e leerjaar van de lagere school hebben doorlopen. Zij, die tot een hogere klasse wensen té worden toegelaten, moeten daarvoor een toelatingsexamen afleggen.. Van hen, die de school willen bezoeken, moet redelijkerwijs kunnen worden aangenomen, dat ze zich in het landbouwbedrijf zullen begeven. Als leer ling moeten ze in het landbouwbedrijf werkzaam zijn. Het onderwijs wordt gegeven in vier achtereenvolgende leerjaren en wel in de eerste klasse 40 weken, gedurende 2 dagen per week. In-de 2e klasse 40 weken gedurende 1 dag per week, in de 3e en 4e klasse elk 30 weken gedurende 1 dag per week. Het aantal lesuren per dag bedraagt vijf. In het naderende winterseizoen zullen bij voldoende deelname twee cursussen gehouden worden voor ouderen. In de eerste plaats een algemene tuin- bouwcursus met als hoofdvak bloembol lenteelt en daarnaast fruitteelt, omdat hiervoor op Texel groeiende belangstel ling is. Deze cursus is in het leven ge roepen naar aanleiding van de nieuwe verordening van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, gepubliceerd in het Voedselvoorzieningsblad van 14 Mei '46, no. 33, waarbij de nadruk viel op ver zwaring van de tot dusver geldende nor men. De toekomstige bloembollentelers moeten voldoende opleiding en praktijk ervaring hebben verkregen om het be roep naar behoren te kunnen uitoefenen. Zij worden, wat de opleiding betreft, ge acht hieraan de voldoen, als zij in het bezit zijn van 'n diploma van een alge mene tuinbouwwintercursus, waar de teelt van bloembollen als hoofdvak wordt onderwezen. De cursus is dus vooral voor aanstaan- bloembollentelers en verder voor hen, die fruit willen telen. De leerlingen moeten minstens 15 jaar zijn. Er wordt 3 avonden of middagen les gegeven gedurende 2Va uur over een tijdvak van 20 weken. De cursus duurt 2 winterhalfjaren waarna een diploma wordt uitgereikt. Verder wordt een cur sus voor volwassenen gehouden over ac- tuële landbouwonderwerpen, zoals de stichting van de landbouw, landbouw coöperaties, coloradokever, kunstmatige bevruchting, ruilverkaveling, gebreks- ziekten bij plant en dier, ontzilting van gronden, enz. De deelnemers moeten 21 jaar zijn. Er wordt 12 avonden of middagen van 2 uur lesgegeven of 8 avonden of midddagen van 3 uur. Deze laatste cursus is eeri praatcursus. Na een inleiding volgt discussie. Het hoofd der lagere landbouwschool is gaarne bereid, aan hen, die dit wen sen, nadere inlichtingen te verstrekken. C. P LAAN. Herhaalde malen hoort men klachten over de slechte toestand waarin vele we gen op ons eiland verkeren, en niet ten onrechte. De wegbeheerders zijn hier ten volle van overtuigd en naar men mag verwachten, zal niet worden nagelaten hierin verbetering te brengen, de bewij zen hiertoe zijn er reeds. Tijdens de oorlogsjaren kon een be hoorlijk onderhoud der wegen wegens gebrek aan de allernoodzakelijkste mate rialen niet plaats vinden Thans, ruim een jaar na de capitula tie, is er weer een kleine hoeveelheid as- phaltemulsie en wegenteer beschikbaar gesteld. Het zijn nog wel geringe hoe veelheden, doch men kan hiermede en- En wie een bezoek aan de 1 Die zal hel bepaald niei berouwen. De trots van ons eiland, hel Texelse schat»t. Beroemd in welhaast alle landen, Zal tonen zijn plaats nog steeds waardig te zijn, i H En maakt ons beslist niet te schande. Op Maandag, op Maandag, dan rijden zij uit, H De boeren met paard en met wagen. Want iedereen weet voor de Texelse boer 1 Is dit toch de dag wel der dagen. Wij wensen de fokkers een zeer goede dag 1 En, daar is toch veel aan gelegen, Een weertje dat meewerk I en dus bijgevolg, 1 Geen spatje, geen droppeltje regen. HUIB DE RIJMELAAR. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllililllllliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH kele wegen voor een totale vernieling behoeden. Naar men verwacht, kan voor het vol gende jaar op een flinke hoeveelheid we genteer worden gerekend, wellicht is er dan ook afdekmateriaal te verkrijgen, thans is dit bijna niet te bekomen, ten gevolge van staking in de groeven, e.d Men moest nu uitzien naar een ander afdekmateriaal, waarbij de keus viel op schelpen. Proeven destijds met dit mate riaal genomen, hebben bewezen, dat schelpen een behoorlijk vervangingsma teriaal is; men verkrijgt hierdoor ook nog een mooi licht wegdek. Wanneer volgend jaar behoorlijke hoe veelheden wegenteer verwerkt moeten worden, behoeft dit geen bezwaren pp te leveren. Dinsdagmiddag hebben we een voor Texel nog nieuwe manier van sproeien kunnen bewonderen. Het bestuur van de 30 Gem. Polders heeft de toegeWezn hoeveelheid wegen teer door de fabriek gesproeid op de weg laten leveren. Hiertoe arriveerde de auto sproeiwagen met aanhanger, bevattende 6500 kg. verwarmde wegenteer. Om I uur 's middags kon op de Koger- weg nabij Pijpcrsdijk worden begonnen en om half zes was de weg tot De Koog voorzien, van een oppervlaktebehande ling van 1 kg per M2.; later heeft men nog een gedeelte van de weg Waal-Drie sprong ter lengte van plm. 400 M af ge sproeid en afgesplit en waren de beide tanks leeg. De aangevoerde wegenteer wordt aan de fabriek verwarmd tot plm. 130 gr., daarna worden de tanks gevuld en kan naar de plaats van bestemming ergens in Nederland worden gereden. Bij de aan vang van het opsproeien was de teer 115 gr heet, terwijl de laatste een tempera tuur had van 105 gr. De teer werd aan^ gevoerd met een sproeiwagen van het teerbedrijf Uithoorn te Uithoorn. Wanneer men over voldoende arbei ders kan beschikken, is het mogelijk, de zelfde hoeveelheid in 3 uur op de weg aan te brengen; Het is de eerste reis geweest naar Texel, 'volgende week Dinsdag hopen we hem nogmaals hier op de weg Waal- Driesprong te zien en we kunnen er wel aan toevoegen, dat het hierbij niet zal blijven. De voordelen zijn naar men ons mededeelde, groot, terwijl men ver scheidene km. in zeer korte tijd kan af werken. Als nu het materiaal maar spoedig te krijgen is, want de wil tot verbetering der wegen is er wel. IIET VIJFENVIJFTIG JARIG BESTAAN VAN TEXELS FANFARECORPS. Ter gelegenheid van he't 55-jarig be staan, zal Texels Fanfare op Zaterdag 7 September van 4-6 uur receptie houden in Hotel Texel. 's Avonds zal voor de leden en hun huisgenoten een intiem feestje worden gehouden in Casino. DE LEESBIBLIOTHEEK Boekhandel Parkstraat is met de volgen de hoeken aangevuld: A 199 Coolidge, D. Op jacht n. goud A 200 Miller Goud en kogels A 201 Haycose, E. De voorvechter A 202 Brand. M Sombrero A 203 De vallei der revolvers A 204 De bekentenis van Al Paradise A 205 Hobart, F. Moker Billy A 206 Seltzer Jim, de pistoolvechter A 207 Ranger Als de prairie brandt Bewaar dit lijstje zuinig, ge hebt er uw gemak van. VAN DE BOEKENPLANK. J. Vlsser-Roosendaal: Belofte f 3,50 Willem v. Iependaal: Kluiverduikers Doedeldans f 4,90 Sjoerd Bakker: Het Straatje f 4,90 D. J. Ruyter: Op-enteren f 5,60 Engelhard de Wit: Buiten bij de Vo gels f 4,90 G, J. Peelen: 't Begon onder Mei kerstijd f 3,90 R. L. Stevenson: Het Goudeiland f 3,90 Anton v.d. Vet: Annunciata f 3,90 J. Visser Roosendaal: tot in de dood f 4,90 Zondag, de laatste dag van 't kamp van de St. Jeroengroep in hun eerste zomer kamp. De dag, waarnaar, zowel door de Verkenners als door de ouders, met ver langen, was uitgezien. Wij, ouders, waren namelijk uitgeno digd, om een dagje met het kampleven kennis te maken. Het is te begrijpen, dat we daar even verlangend naar uitzagen als de jongens, die er natuurlijk vol van waren om eens te tonen, hoe heerlijk het in de natuur is en op welke wijze zij hun dagen daar doorbrachten 's Middags half 4 stonden we daar alle maal. Pluvius stak echter een spaak in het wiel en gaf ons te verstaan nog even geduld te oefenen. Om plm. 7 uur hob belden we in een autobus naar het kamp. De Verkenners hadden ons, met hun echte speurderszin, al zien aankomen en daar stonden ze in „erehaag" bij de in gang onder leiding van aalmoezenier en hopman. Spoedig neusden allen, onder geleide der jongens, die gemist konden worden, het kamp rond. Door de regen, die 's mid dags zo ruimschoots neerviel, wilden de aardappelen met gaar worden en moes ten nu nog de pannen geboend worden. Dat ging ze handig af Om 8 uur werd het kampvuur ontsto- -ken. Met de kampdekens om zat de jeugd er om heen. Het ene liedje na het andere, afgewisseld door forse yels, klonk dooi de heerlijke avondstilte. Hoe wisten ze met hun „stukjes" onze aandacht te boeien en hoe smakelijk werd er gelachen bij de onverwachte ontkno ping. Al te gauw kwam het einde. De bus boorde zijn lichten door de duisternis en dit was het sein voor ons om „huis toe" te gaan. Plechtig werd het kampvüur gesloten en wij, ouders, stapten zeer voldaan weer in de bus. Aalmoezenier en kampleiders, wij dan ken u voor het genotene, maar meer nog voor de schitterende leiding, die u geeft aan onze jongens. Zo krijgen we mensen met een gezonde ziel en een gezond lichaam, flinke kerels, prachtige vaderlanders. Eén van de Ouders. KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag: II." H. Missen in Den Burg en Oosterend om 7,30 en 10 uur; in Den Hoorn om 10 uur. Biechtgel, van 7-7,30. Communie onder alle Missen en ook 7 en 9 uur. Lof om 7 uur. Na het Lof mannen- congregatie. Deze week: II.II. Missen om 7 en 8 uur. Communie-uitreiken vóór en onder de Missen. Dinsdag en Vrijdag ook 6,30 uur. Maandag: ook H. Mis om 9 uur. Dinsdagavond 8 uur vrouwencongregatie. Woensdag 8 uur II. Mis in Den Hoorn, 's Avonds 7,30 uur Jozef-lof. 8 u. jongens congregatie Donderdag: 8 u. H Mis in Oosterend. Biechtgel voor schoolkinderen cm half 4, voor volwassenen van 7-8 uur. 8 u meisjes-congregatie. Vrijdag: le Vrij dag. 8 uur gez. H. Mis. 7,30 H. Hart-lof. Zaterdag: 5-9 u. biechtgel. op hele uren; 6 uur rozenkrans. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEI van 23 tot en met 28 Aug. 1946. Geboren: Trientje dv Jan Roorda en Augustina Boon. Jeltje dv Leo Tjerk Wassenaar en Klaasje Knol. Hetty Maria dv Marinus Bakker en Gerritje Jaarsma. Nicolaas Johannes Maria zv Albertus N. Huibcrts en Johanna M. C. Blaauw. IJsbrand Johannes zv Frans Witte en Anna C. Witte. Gerda Adriane en Anny Cornelia dochters van Maarten C. de Gorter en Marretje P. Langeveld. Ondertrouwd: Stoffel Bor en Adriana Bruin. Getrouwd: Klaas Borgman en Johan na E. v. Hilten. Jacob J. Geus en Trijntje A. Eelman. Overleden: Hubrecht Joh. v. Boven, 50 jaar, geh. met Grietje Wuis. Jan Eelman, 56 jaar, geh. m. Trijntje Vlaming. Jan Daalder, 74 jaar, ongehuwd. Gevonden: portemonnaie, verm gou den armband, portemonnafe met halsket tinkje, duimstok, zakmesje, zwarte vul pen.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1