De T excise scliapenfokclag Een I exelnar keerde na 18 jaar weer Receplie Tcx. tanlurecorps De enting legen liet Mond en Klauwzeer I ïoe Texel Koninginncfeesl vierde Weilioiul ersverkiezing Langs de weg OENSDAG 4 SEPTEMBER 194C. 59e JAARGANG. No. 5644. alei EXELSCHE COURANT ov Voor de op Maandag gehouden fokvee- jg bestond veel belangstelling uit alle jen van ons land, o.a. uit de provincies omngen, Friesland, Gelderland en Z - illand, terwijl er van het Franse Scha- islamboek een studiecommissie aan lig was. Nadat Polak met de bel was rondge- jn, opende omstreeks 10 uur de nrz. van het Schapenstamboek voor ■Holland, de heer W. v d. Oord in de van Hotel Texel, deze voor de lapenhouders zo belangrijke dag, met n hartelijk welkom. Het eerste richtte voorz. zich tot burgemeester Rehorst, door spr. de eerste echte burgemees- na de caputilatie werd genoemd. De er v. d. Oord stelde er prijs op, dat 't meentebestuur, van wien ook wethou- Ilin aanwezig was, ook met deze tak in het boerenbedrijf zo meeleeft. De heren W. II. Lap en J.J. v.d. Vlies, sp pres-comm. en directeur van TESO, irden ook welkom geheten en dank ge acht voor de medewerking, welke ds verleend werd. Vervolgens werden welkom geheten de jksveeteelteonsulent Ir. de Vries, de anse studiecommissie, marktmeesters, eartsen en keurmeesters, de voorz. van >t Z.-Hollandse Schapenstamboek, de er v. d. Scheer, de vertegenwoordigen- landbouworganisaties en de verslag- vers van diverse bladen. Dit was de tweede fok veedag na de pilulatie, maar door de betere reismo- 2 lijkheden was er nu veel meer bc- ngstelling dan verleden jaar. Met de ens, dat de dag alleszins zou mogen igen, eindigde de heer v. d Oord zijn j spraak, waarna door den secr. der leniging, den heer C. Roeper, de keur sten aan de juryleden werden uitge- iftt. De jury bestond uit de heren J. lauw Pzn., Stompetoren:. W. v.d. Oord, irsingerhorn; Ir L. de Vries, Alkmaar; Langedijk Hzn., Abbekerk; P Kiste- aker, Beemster; R. L. Waaiboer, Anna lulowna; P. Pijper, Twisk; X. Hoge- jrn, Beemster; H. C. Kooy, Barsinger- irn en C. Stoepker, C. J. Commandeur, J. Keijser, F. R. Keijser, P. Verberne, Koning Lzn., J. Bakker Jzn, en Jn. jm Czn alle te Texel. De jury voor de extra bekroning be- >nd uit de heren Ir. de Vries, W v. d >rd en C. Roeper. Burgemeester Rehorst nam van de ge- genheid om iets te zeggen gaarne ge- ruik en zei, dat het gemeentebestuur et genoegen een medaille had beschik- lar gesteld. Verder onthulde spr. op hu- oristische wijze, hoe hij reeds jong met f Texelse schaap in aanraking kwam In Z.-Holland was het gewoonte _hij boeren, om als aardigheid een paar hapen te kopen voor de kinderen. Wan- ier deze schapen verkocht werden, ging il geld in de spaarpot van de kinderen, urgemcester Rehorst vertelde, dat zijn ider weieens een schaap gekocht had or f 12,Nu hadden de Z.-Hollandse «ren niet zoveel verstand van schapen werden de beesten als volgt door hen iderscheiden: die met gladde poten en iddc koppen waren Texelse schapen »ai die met ruige poten Drentse, maai deze qualifisering de juiste was, durf- spr. niet met zekerheid zeggen. Bur- rp heester vond het aardig nu weer bij er 4 Texelse schaap te» worden geïntere- erd en sprak de wens uit, dat deze dag mocht dragen tot bloei van de scha- nfokkerij in Noord-Holland. Ir. De Vries sprak de Franse studie- Bnmissie in haar landstaal toe, welke >rte toespraak met applaus werd be- )f|ond De heer Lap, sprekende als pres.-com- issaris van TESO, legde de nadruk op verfijning van de schapenfokkerij, den waarom TESO een wisselbeker -v, beschikbaar gesteld. H De voorz. dankte de sprekers en wens- de aanwezigen een prettige dag. Ilier werd overgegaan tot de keuring der 4 hapen. waarvan de uitslag bier volgt Kampioen werd de 3-j. ram F 3460 P. g. dhr. R. Eelman Azn., Oosterend, fok- r Joh. J. Roeper Johzn., O'end. Reserve W impioen werd F 3400, geb. 1943, eig. C. Hin, Spang, fokker J. Eelman Gzn.. end. De wisselbeker, uitgeloofd doo- ESO werd gewonnen door Gebr. Boer- O'end; de medaille, uitgeloofd door 't gemeentebestuur van Texel werd ei- ïndom van dhr J. Eelman Gzn., O'end. e 3 premies van f 25 werden gewonnen ör A. P. Dalmeijer, Joh. J. Roeper Johz Th. Bakker, Den Hoorn. Harige rammen (25) IA Gebr. Boersen. 2A L. Roeper. 3A ebr Boersen, IB idem. 2B idem. 3B N. ikkert. Eervolle vermelding: Gebr. Boersen, ic. Lap Kzn., P. W. Koning Johzn. 2-j. rammen (17). IA Th. Bakker 2A N. Kikkert*. 3A A. Dalmeijer. 3B Gebr. Kikkert. Eerv. erm P. Breen. Oudere rammen (24). IA R. Eelman Azn. (kampioen). 2A J. Roeper Johzn. 3A Th. Bakker. 1B C. Hin (res. kampioen). E.V. C. Koorn mG. H. P. Dijt-Brans. Schapen met 1 ramlam, geb. vóór 5 pril '4,6.(31). IA Joh. J. Roeper Johzn. 2A J. M. ikker. 3A R. Eelman Azn. 1B Th. Bak- Joh. Roeper Johzn.. 3B C. J. Com- andeur. E.V. R. Eelman Azn. en Th. ikker. Schapen met 1 ramlam, geb. na 4 Pnl '46 (34). IA N. Kikkert, 2A Th. Bakker. 3A Jb. liman Gzn IB P. C. Hin, 2B Gebr. »ersen, 3B Gebr. Boersen. E.V. A. P. llmeijer en R. Eelman Azn. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam, geb. vóór 2 April '46 (29). IA Joh J. Roeper Johzn., 2A Th. Bak ker, 3A P. Breen, IB J. Eelman Gzn., 2B Joh. J. Roeper Johzn., 3B id. E.V. J. Eel man Gzn. en Joh. J. Roeper Johzn. (2 x) Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam, geb. na 1 April '46 (29). IA J. Eelman Gzn., 2A id., 3A N. Kik kert. IB J. Eelman Gzn., 2B id. 3B N. Kikkert. E.V. P. Koorn Jzn. Schapen met 2 ramlammercn, geb. vóór 3 April '46 (11). IA A. P. Dalmeijer, 2A J. Eelman Gzn 3A C. J. Commandeur, 3B H. J. Keijser Dzn. E.V. R. Eelman Azn., Jac. Lap Kzn. Schapen met 2 ramlammeren, geb. na 2 April '46 (11). IA N Kikkert, 2A Joh. J. Roeper Johz. 3A J. Eelman Gzn., 3B C. de Wit. E.V. D. Hin. Schapen met 2 ooilammeren (10). IA Joh J. Roeper Johzn., 2A Til. Bak ker, 3A Jac. Lap Kzn. E.V R. Eelman. Viertallen ooilammeren (13). IA Joh. J. Roeper Johzn., 2A C. de Wit, 3A W. H. Bakker, 3B R. Eelman Az' E.V. P. C. Ilin Viertallen 1-j. schapen (7). IA Joh J. Roeper Johzn. (kampioen en medaille), 2A P. C. Hin, 3A Jac. Lap Kz 3B Th Bakker. Viertallen oudere fokschapen. IA Joh. J. Roeper Johzn. (res. kampi oen), 2A Th Bakker. E.V Jac. Lap Kzn. De handel was stug, maar de prijzen waren niet slecht en varieerden van de f 225 tot de f 300 Het duurste ramlam werd gekocht door den heer D. Boer- horst. voor f400. Een 1-j. ram van Gebr. Boersen, Oosterend bracht f 500 op, maar deze was danook de winnaar van de wis selbeker. Woensdag was het feest in huize Van Ham aan hei Schildereinde, omdat de zoon, de heer Steven van Ham, na een afwezigheid van 18 jaar thuis kwam. De heer Van Ham, zoon van een Texel se 'oedrijfsboer, bezocht de H.B.S. te Stadskanaal waar een familielid van hem leraar was. Na het behaalde diploma kwam hij aan de Rotterd. Bank op Texel, waar hij tijdelijk werkzaam was. Op 31 Oct 1928 vei ti ok de ondernemende jon geman op 22-jarige leeftijd naar de nieu we wereld om zich daar een positie te verwerven. Dat hii daarin volkomen is geslaagd, moge blijken uit het feit. dat hij na diverse betrekkingen te hebben be kleed. thans, met den heer L. K. van Leer, vertegenwoordiger van de Ned Korff cacao- en chocoladefabrieken voor Amerika is. Naar de heer Van Harn ons vertelde, is het een zelfstandige, prettige en winstgevende werkkring. Als genaturaliseerd Amerikaan werd ook hij bij 't uitbreken van de oorlog on der de wapens geroepen en klom weldra op tot kapitein van het Amerik. leger, verbonden aan het hoofdkwartier van ge neraal Mac. Arthur. In 1944 en '45 vocht hij mee in de Pasafic, op Nw.-Guinea. Borneo en de Philippijnen. Vooral tijdens de eerste invassie op de Philippijnen was het zeer gevaarlijk, maar gelukkig is hij nooit gewond gerankt noch gevangen ge nomen. Na de bezetting van Japan kwam hij bij de bezettingstroepen op Korea in Japan. Vanzelfsprekend zijn de ouders van den heer Van Ham zeer dankbaar gestemd, dat zij hun zoon op hun oude dag, ze zijn beiden bijna 80 jaar, weer in de ouderlijke woning mochten begroeten Vader Van Ham, nog even kras als zijn vrouw; zat genoeglijk aan zijn pijp te 1 rekken, die hem nog best smaakt. De heer Van Harn is van plan om over 6 weken weer naar Amerika terug te keren, waar zijn vrouw hem wacht. Na tuurlijk begrepen wij. dat er in dit korte tijdsbestek nog veel door hern moet wor den gedaan en daarom wilden we niet langer beslag op zijn tijd leggen, maar hij heeft ons toegezegd, vanuit Amerika het een en ander over de toestand aldaar en over zijn belevenissen te zuilen schrijven, welke wij t.z.t in ons blad zullen publi ceren. We wensen den heer Van Harn alvast een goede reis en behouden thuiskomst toe. WONINGBOUW OUDESCHILD. Op Donderdag 29 Augustus werd door de gemeente Texel ten Raadhuize in een perceel aanbesteed de bouw van 2 blokjes wonigwetwonmgen aan de Singel in Ou- deschild. De volgende aannemers schreven in voor de achter hun namen vermelde som men: Fa Wed I. Voigt en P. v. 't Hoog. Texel voor f 54,124,Bouwbedrijf Plaatsman, Bergen op Zoom. voor f 55,527,Fa. Bakker en Koorn, Texel, voor f 60,792, H. Bakker Pzn., Texel, voor f 44,490, C H. F. Duin, Texel, voor f 54,901.W D. Bakker, Texel, voor f 59,670, Het mag een verheugend feit genoemd worden, dat ditmaal een Texelaar de laagste inschrijver is. De heer H. Bakker, die in de oorlog zich alleen heeft bemoeid met zijn bollen- bedrijf, belooft weer een ernstige con current te worden voor zijn vakgenoten in de bouwnijverheid. Het Hoofd van het Subbureau voor de Wederopbouw Texel: M. J. Meijers. TEXELSE MARKT. Den Burg, 2 Sept. 1946. Aangevoerd voor de levering: 39 koeien, 12 varkens. 6 n. kalveren. Zoals een advertentie in dit nummer vermeldt, houdt Texels Fanfare Zater dagmiddag van 4 tol 6 uur receptie in Hotel Texel, ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan. Ongetwijfeld zullen afgevaardigden van verschillende verenigingen en vele personen, die in nauwe betrekking tot het Fanfare staan, deze gelegenheid waar nemen, om het corps haar gelukwensen aan te bieden. V.V.V. TEXEL Het V.V.V.-kantoor in de Zwaanstraat is thans opgeheven en kan men alleen nog aan het kiosk te De Koog inlichtin gen bekomen. Hotel- en pensionhouders, neem hier goede nota van. IIANDEL IN ONGEKEURDE ZAAIZADEN. Het Bedrijfschap van Zaaizaden en Pootgoed heeft omtrent het vrijgeven van ongekeurd zaaizaad van oogst 1946 voor de handel in het binnenland het volgen de besloten: de handel in niet te velde ge keurde zaai rogge wordt in die mate vrij gegeven, dat de handel zich door middel van aankopen kan dekken, in verband met de eventuele export hiervan. Afleve ring aan binnenlandse verbruikers van niet te velde gekeurde zaairogge is der halve niet toegestaan. Omtrent het vrij geven van zomertarwe en haver zal later in het seizoen een beslissing worden ge nomen. Wintertarwe, wintergerst, zomer- gerst en groene erwten zullen voor de handel in het binnenland in geen geval worden vrijgegeven. In dit verband wordt er nog op gewezen, dat aflevering van ongekeurd zaaizaad zonder plombe niet meer is toegestaan, aangezien de N. A.K. heeft besloten, dat ook dit zaad van een voorplombe moet zijn voorzien. De enting tegen het mond- en klauw zeer heeft hier op Texel een bedroevend beetje belangstelling van do veehouders, zodat de dierenarts is genoodzaakt om de met zoveel moeite toegewezen hoeveel heid entstof weer weg te sturen. Met, deze enting, een geheel nieuwe methode, welke echter reeds jarenlang in de praktijk is geprobeerd, kan men zeg gen, dat de mond- en klauwzeerepide- miën, welke ons tol nu toe soms zeei veel schade veroorzaakten, tot het ver leden zijn gaan behoren, daar deze wijze van voorbehoeding beslist het geënte vee een jaar tegen de gevreesde ziekte on vatbaar maakt. De gehele wereld is blij over deze van origine Duits-Deense vin ding. Stelselmatig worden dan ook in ons land de provincies geënt. Voor meer dere bijzonderheden verwijzen wij de veehouders naar hun vakbladen De dierenarts Lankamp is bereid om bij voldoende deelname nog eens moeite te doen om entslof te krijgen; bij deze éne enting blijft het: echter onherroepe lijk. Boeren, die dus hun vee te laat op geven, kunnen met mee' worden gehol pen, daar maar éénmaal een bepaalde hoeveelheid entstof kan worden opgeno men. MEER ONTBIJTKOEK. Van begin Sept. af zal meer ontbijt koek verstrekt kunnen worden. De posi tie van roggebloem en zetmeel maakt het mogelijk met ingang van 1 Sept. grotere toewijzingen te verstrekken voor de fa bricage van onlbijtkoek, zodat binnen kort de winkeliers aan de grote vraag naar dit artikel beter tegemoet zullen kunnen komen (Een droeve morgen, een blijde dag). Het moet voor de feestcommissie en de deelnemers aan het Konmginnefeest te Den Burg geen prettig ontwaken geweest zijn, Zaterdagmorgen. Het regende dat het goot en de lucht zag er zo onheil spellend uit, dat men verwacht zou heb ben, dat liet gehele feest in duigen zou vallen. Het scheen alsof de vlag op de kerktoren van Den Burg uit droefheid half stok was gaan hangen, zo hing ze er bij. Maar later klaarde de lucht op en brak het traditionele oranjezonnetje dooi de wolken heen. Gelukkig voor de feest gangers, maar vooral gelukkig voor de kinderen, die zo veel werk van de ver sieringen gemaakt hadden. Alleraardig ste vondsten waren er bij, ,,Dikkie van den slager" tussen spek, worst en derge-. lijke hartigheden; een vliegtuig, keurig met oranje dhalia's versierd; een com pleet meubelhuis met inventaris; Hol lands glorie; een bokkewagen, die een gehele oogst met zich voerde en verder verschillende versierde autopeds en wa gentjes. Op de met fleurige wimpels getooide Groeneplaats had de beoordeling door de jury plaats, die voor een jiiet gemakke lijke taak stond Om 10 uur zou de hinderniswedstrijd voor motoren plaatshebben, maar door te gladde baan, werd eerst om elf uur met de afwerking van het programma be gonnen. Dat de deelnemers het niet mak kelijk zouden krijgen, bleek al dadelijk en we menen, dat er niet één was, die het zondèr strafpunten lot een goed einde bracht Dat de bezitters van een licht mo torrijwiel een voorsprong op de zwaarde re hadden, is wel zeker, maar daar werd door de jury dan ook rekening mee ge houden Over het geheel was het een interes sante wedstrijd, waarvoor veel liefhebbe rij bestond. Hierna kwam de Texelse Ruitersport- vereniging. onder leiding van haar in structeur, den heer J. P. Schoorl. het ter rein op rijden. Maakten de motoren le ven, hier zat leven IN! Hoe sierlijk reden de edele dieren met hun berijders over het grasveld, dat helaas op enkele plaat sen in een modderpoel was herschapen Op het gebied van voltigeren, kregen we enige aardige staaltjes te zien, maar het hoogtepunt vormde wel de hinderniswed strijd. Het was maar goed, dat sommige paarden halsstarrig weigerden de hinder nissen te nemen, anders zouden de aan wezigen misschien de indruk gekregen hebben, dat het ..vanzelf" ging. Nu bleek wel anders, en juist daardoor viel het ge presteerde dubbel te waarderen. Omstreeks half 1 was het morgenpro gramma afgelopen. Het middagprogramma bestond uit di verse volksspelen, zoals paalklimmen, kinderwagenrace, papvoeren en pen- trekken. Dat voor deze attractie veel belangstelling bestond, valt te begrijpen Het gelach, dat nu en dan opklonk, be wees wel, dat er door de toeschouwers werd genoten. Bij het paalklimmen viel het op, hoe de kleinen menigmaal de gro ten de loef af staken. Sommigen pro beerden door middel van wat gesmok keld zand de top te halen, maar dat mocht niet baten. Het was natuurlijk Texels Fanfare weer, dat de dag met muziek opluister de, terwijl des middags onze eigen ge luidsinstallatie haar onmisbare diensten bewees. De avond stond in het teken van zang en muziek, waaraan de koren van Den Burg, Den Hoorn en Oudeschild mede werkten benevens het fanfarecorps Het was een prachtige avond, welke op een hoog peil stond en door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Vooral de zang van de koren mag wel af zonderlij kovor- den genoemd. Alleen vragen we ons af waarom het nu allijd zo rumoerig moet zijn. Leert men het dan nooit! Het is voor de politie ten enemale onmogelijk, overal tegelijk aanwezig te zijn, laat het publiek zelf in deze ook medewerken en de eerste de beste rustverstoorder in zijn (haar) kraag nemen en aan de politie uit leveren Hier MOET verandering in ko men. Met de traditionele strijd om de vrouw werd deze feestdag besloten. I-Iicr volgen de uitslagen: Groep I: Kinderoptocht versierde fiet sen- 1. Anny Bruin Jd. 2. Ficny Dros. 3 Ans Dekker. 4. A. v. Egmond'. Groep II: 1. autoped N. en Fr. Agter. 2. wagentje. Willy en Wim Duinker. 3 autoped, B. Jonker. 4. kruiwaj^ntje, W Pereboorn. Groep III: 1, vliegtuig, Bakker. 2. Oogst Dik Bakker. 3. kinderwagentje, L. Re horst. 4. Hollands glorie, Bakelaar. Hindernisrace nu l motoren (lichte): 1 C. Zegel Fzn., 2 strafp. 2. A, Iluizinga, 8 strafp. 3. J Kaczor 8 strafp. Zware motoren: 1. C. Blokker, 8 strafp 2. J. Gielis, 9 strafp. Paardensport: Bij liet individueel springen behaalde C. Kuiper, paard van D. Kuiper, zonder strafp. de le prijs. KI du Porto, paard van P Dros Nzn met 2 strafp de 2e prijs. Patrouille springen. 1 J. Schoorl en W Zijm, met 6 strafp. 2. Kuiper en Du Porto. 8 strafp. Kinderwagenrace voor paren: 1. S Witte Pd.-A. Bakker. 2. Eelman-v. cl Star. 3. Janny- Eelman-Admiraal. Paphappen. 1. Tony Kossen-Joh. Witte. 2. S Witte Pd.-A. Bakker. 3. Henny Roe per-Jan Stark. Penlrekken: 1. F. v.d. Gracht. 2. Stern- foort 3 Vlessing. Strijd om de man: 1. H. v. Santen. 2 A. Koorn. 3. S. Witte Pd. Strijd om de vrouw: groep I: 1. Jos Holtshauer. 2. F. Visser. 3. D Witte. Groep 2: 1. Pj. do Jong. 2 Swier te Velde. 3. G. Ties. DEN HOORN. Vrijdagavond maakte D E. K een rondgang door het dorp, waar voor zeer veel belangstelling bestond. Na afloop werd er een hevige si rijd om de man en d^ vrouw gestreden, waarbij als overwinnaars int het strijdperk traden do heren C Kalis le f4,—; M. D. Bruin 2e. f2,— en Bs. 3e. f 1,— De gelukkige dames waren Jopie Com mandeur f 4,Alberdien Commandeur f2,en Lies Commandeur f 1, De feestcommissie kan weer op een ge slaagde avond terugzien. Tot diep in "de nacht werd ér nog gedanst, terwijl er lo ten ten bate van D.E.K. werden ver kocht. OOSTEREND. Oosterend had dit jaar geen feestelijkheden georganiseerd, maar het zou Oosterend niet geweest zijn. als Excelsior die avond geen concert gege ven had. Op het Kerkplein had men een muziektent op wielen geïmproviseerd en hierop namen de muzikanten, nadat z< een rondgang door het dorp hadden ge maakt. plaats. Vrolijk klonken de ver schillende nummers, terwijl de jeugd op de maat van de muziek ronddanste. Het was de heer H. Mulder, voorzitter van de Oosterender feestcommissie, die de aandach' van de aanwezigen vestigde op het feit, dat Excelsior steeds bij iedere gelegenheid klaar staat, doch dal hel corps nu moeilijkheden met de instru menten heeft. Daarom werd er een collec te voor het aankopen van nieuwe muziek instrumenten gehouden, maar velen had den daarop niet gerekend Zij, die alleen maar klein geld bij zich hadden kunnen hun bijdragen nog afgeven bij den heer H Mulder in de Hoekstraat. Oosterend houdt je taai Met een zware strijd om Oosterends schonen, werd deze dag be sloten. In de gemeenteraadsverkiezing van gis termiddag werden tot wethouders geko zen de heren Dokter H. W. van Domme len, met alg. stemmen (Partij v.d. Arbeid) D. Hin, met 11 stemmen, 1 blanco, (Kath. Volkspartij). (Beqerén). Zij stonden hij een harinqkar, vader, moeder en een kereltje van plm. 6 jaaf. Vader v/entelde een der ontzielde zeebe woners door een hoop uitjes om hem even later vakkundiq door zijn keelqat te laten verdwijnen. Moeder deed even zomaar wat minder handiq. ,',Ik moet ook harinq", sprak het ke reltje van zes. ,,Nee, Henkiedie lust je niet", ant woordde vader, die een tweede door de uitjes slierde. „Ik moet harinq", dreinde Henkie en trapte vader tegen zijn been. „Moet je harinq, liefje?" kwam moe der tussen beide en dan tot haar man: „laat Henkie toch". Vader bezweek voor moeders overre ding en bevol Henkie: „doe je mond open!" Als een jonqe vogel, die door de ou ders gevoed wordt, opende Henkie zijn mond en vader liet er een reep harinq in zakken. Henkie proefde, trok een vreselijk ge zicht en spuwde dan de zo vuriq be- geerde lekkernij met een „bah" op de stenen. Vader sloeq bijna dubbel van het lachen en moeder troostte liefje zo goed ze kon, waarna ze met haar zakdoek zijn mond wat afveegde. Even later ging het drietal verder, Vader, Moeder en Henkie. Zijn we eiqenlijk allemaal niet kleine Henkie's? Hoe kunnen we zeuren en dreinen om te krijqen wat we zo qraaq willen hebben, maar als we het een maal be7.itten Waarlijk, wat kunnen we van kinde ren noq veel leren. SCHOUW. Ingelanden uit hel: Kogerveld verwij zen we naar de adv. in dit no. betref fende de schouw over de tochtsloot langs het Oudedijkje naar de Alloo. „IIET GODSGERICHT Spel van haat cn liefde in 5 bedrijven. De première ging in Schouwburg zaal „De Oranjeboom". Jammer, dat de zaal niet tot de nok was gevuld. Het toneelstuk „Het Godsge richt", dal in een dorp in Z.W. Duitsland speelt, is van de hand van ripn heer D. Jansen, die, hoewel de 7 kruisjes reeds gepasseerd, ons toch nog door zijn spel zeer wist te boeien, had groter opkomst verdiend. We geven hier de inhoud zeer beknopt weer: Slrominger (D. Jansen) en Matinska, zijn pleegdochter, een zigeunerkind (mej. S. Poolman), moeten op aandrijven van vrouw Bresser, boerin (mej. Cor Bouwer), het dorp verlaten. Haar dochter Kathe (RieWieland) is verliefd op Kurt, een hoer (Leo Jansen), doch haar moeder doet haar trouwen met Otto Rofen, ingenieur (Bob Geerards). Dit huwelijk blijkt niet gelukkig en wanneer Kurt, die in drift "Otto met een mes verwond en in de ge vangenis moet, daar weer uitkomt, vin den Kal he en Kurt elkaar weer. Otto jaagt zijn vrouw uit huis. Deze springt in vertwijfeling in een afgrond. Kurt redt haar en zij geneest. Otto ziet in, dat zij voor Kurt is en doet zichzelf te kort. Door gewetenswroeging gekweld, lijdt vrouw Bresser aan verstand:,verbijste- ling. Pastoor Dornhoff (Anton Muis) doet al wat hij kan, om deze vrouw lot inkeer te brengen. Zij lcomt weer bij haar doch ter, doch herkent haar eerst niet. Zij wil weer weg en wordt op de weg door een aanrijding dodelijk getroffen. De vrouw, die. gedreven door hebzucht naar geld, God verzaakte, leert op haar sterfbed, dat „de mens wikt, doch God beschikt" en 'tcift in de armen van haar dochter en Marinska die in de verpleging was gegaan, in het huis van den door haar verachtten antiquair Strominger. We schreven hierboven, dat 't de pre mière was. We kunnen èn schrijver èn spelers(sters) geluk wensen. Het stuk vraagt veel van de opvoerders, doch het bleek, dat allen voor hun taak berekend waren. We twijfelen er niet aan, of „Het Godsgericht" zal volle zalen trekken. De strekking er van verdient het! Een daverend applaus bij elk bedrijf, bewees, dat het publiek dankbaar was. Tussen het 4e- en 5e bedrijf werd den schrijver als herinnering aan deze eerste opvoering op Texel, een opgezette meeuw aangeboden, terwijl de dames bloemen in ontvangst mochten nemen. Goede grimering, meubilering (N V. Ph. Vlessing). en decor (De Oranjeboom), vervolmaakten het geheel. Wij zouden het veel kalmer hebben, wanneer wij ons minder bezig hielden met wat anderen zeggen en doen, dat ons toch niet aangaat. Thomas a Kempis. VAN DE REDACTIE. Advertentie-opdrachten voor de krant, welke op Woensdag verschijnt, moeten uiterlijk DINSDAGMORGEN 8 UUR in ons bezit zijn. Voor het Zaterdagnummer uiterlijk VRIJDAGMORGEN 8 UUR. Inzenders van ingezonden stukken en verslagen gelieven het papier DUIDE LIJK en aan EEN zijde te beschrijven.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1