l BRUIN Bollenvervoer. Veevervoer Henk Cracmen's Dansinstituut. Ze zijn er weer! ff't Meubelhuis' Dokter Boswijk Pastels, N. V. Texel's Eigen Stoomboot Onderneming len Burg Div. bew. no. 1 Biljart Vereen. De Blauwe Pommerans" Biljartclub „Krijt op Tijd" 1e speelavond. Tandarts Ten Hooi alleen ochtend spreekuur. Damclub De Cocksdorp. Algemene ledenvergadering D. H. Hellema H. de Vries Schouw Zaterdag, 5 Octo ber 1946 Boekhandel Parkstraat STICHTING 1940-45 wnni viZSST Plantgoed Dubb. von Sion Jonge kippen WatKun je niet spinnen WIST U zakmessen en oud Holt. spinna wielen „Het Rijk der Vrouw". „Het Rijk der Vrouw" HOE CORSET Te koop Pootaardappel- fran.de» A.C.Steenvoorden fret beroemde pootgoed Ts koop een werkpaard onige goede kosthuizen Verloren Kinderzang. Te koop wild en gevogelte kippen, hanen en konijnen Bezoekdagen De taak van iedere huisvrouw is Maak het in huis gezellig. Jan Agter zorgt er voor. Telefoon 46. Sport op Texel S.V. TEXEL. Texel 1 heeft de competitie goed inge zet. Zowel T 1 als T 2 legden beslag op beide punten. Voor onze belangstellenden was het een verrassing, toen bleek, dat Texel 1 niet met 2-0 verloren, maar ge wonnen had. Er stond een zeer harde wind schuin over de breedte van het veld. O. is het eerst aanvallend, forceert een 2-tal cor ners, welke worden afgeslagen, waarna T geleidelijk het spel in handen neemt. Het is duidelijk, dat doelpunten niet uit kun nen blijven. Na 25 min. geeft Jn. v.d. P. mooi door naar Ale, die meteen zuivef inschiet en ons de leiding bezorgt. O. valt enige malen heftig aan, maar Lolle geeft geen kans. In goed driehoekspel breekt T. menigmaal door de verdediging heen. Een mooie voorzet van Jan Br. wordt op een haar na naast geschoten. Dan volgt een mooie pass van Ale naar Dick, die zuiver in de benedenhoek schiet: 2-0. Na enige O-aanvallen en een aantal scnoten op het O-doel, komt de rust. In de 2e helft komt O meer opzetten en moet Lolle al direct tweemaal uiterst moeilijk redden, maar dat zit goed. Onze achterhoede is wat aarzelend, maar toch weet O daar geen gebruik van te maken. Zo komt het einde van deze uiterst moei lijke wedstrijd en heeft T verdiend ge wonnen. „Een goed begin is het halve werk", nu doorzetten Texel. Texel 2 won haar eerste wedstrijd te gen HRC 4 met 6-2. Nu nog wat meer trainen, dan komt het dik in orde. Texel 3 speélde in Den Hoorn tegen Z DH, 1 maar door ballenpech, moest met 3-2 voor Z worden gestaakt. Adsp B verloren met 2-0 van ZDH A. Lang niet slecht! Maar flink trainen Na aankomst van Oudesluis hebben we van Harry du Porto afscheid genomen. Hij, een hartelijke kameraad, moet naar Indonesië zijn dienstplicht vervullen. Wij wensen hem gezondheid en kracht toe en hopen hem in de beste conditie weer in ons midden terug te zien. Het ga je goed, Harry en tot weerziens. A.s. Zondag: Watervogels-Texel 1, aan vang 10 uur. Wij verwachten een groot aantal supporters. CallantsoogTexel 2. In dit program ma mag een verandering verwacht wor den Aan alle vrienden hartelijke groeten van Hannes Kiewiet, die weer herstellen de is. Texel 3 en Adsp. A beginnen op 6 Oct. met comp.-wedstrijden. TEX. BOYS-NIEUWS. Boys 1Callantsoog 1: 1-5. Om half 2 ving de eerste comp.-wedstrijd aan, er stond een stormachtige wind, daardoor is C. steeds in de aanval, terwijl de Boys te ruggedrongen. verdedigend spelen. Na 15 min. spelen, maakt C een doelpunt, spoe dig door 'n ander gevolgd: &0. De Boys doen enige gevaarlijke tegenaanvallen, maar zijn hun verband kwijt. Dan kan onze keeper een hoge bal in de bovenhoek niet keren, ofschoon hij daarvóór een paar maal behoorlijk wegwerkte: 3-0. C. zit er geducht op, terwijl bij de B<^s een onbegrijpelijk afwachten bij menig spelei valt waar te nemen. Rust: 5-0. Na de rust maken de Boys spoedig een keurig doel punt, maar daar blijft het bij, door te weinig schieten der voorhoede en steeds op links. Een kans, die we al tellen, schiet de midvoor recht op de keeper. Zo komt het einde. C. won verdiend, de Boys had den hun dag niet. Jullie kunt veel beter, daarom zegt deze uitslag weinig, maar 1 Oct. aanvang trainig in de zaal. Daar kan veel verbeterd worden. En dat het nodig is, weet iedere speler voc* zich wel heel goed. Voor Zondag a.s. is beslist vrij of thuis aangevraagd; dat spreekt vanzelf. Z.D.H.-NIEUWS. ZDH 1 benutte de vrije Zondag en speelde met 5 invallers, een aardige oefenwedstrijd tegen Texel 3. Voor de rust speelde Z tegen de sterke wind, waardoor T. meer in de aanval was. Manus. die een prima wedstrijd speelde, kon niet verhinderen, dat T voor de rust tweemaal scoorde. Theo zorgde voor een tegenpunt Rust 2-1. Na de rust had Z de steun van de wind, maar toch duurde het nog geruime tijd eer Z gelijk maakte. Vlak voor het einde zorgde Bouke voor de winnende goal: 3-2. Jammer was het, dat er een min. of 4 voor het einde ge staakt moest worden, daar de bal het be gaf. De heer Alderlieste leidde uitste kend. De Adsp. speelden een aardige wedstrijd tegen Texel adsp. B en wonnen met 2-0. Wie een Zwaluw-insigne wil hebben, moet zich deze week opgeven. Zie het kastje. F» Z. Vergadering Visserijvereniging OUDESCHILD. Zaterdag 20 Sept. ver gaderde de Vissérij vereniging in Café Dekker. Er was een groot aantal belang stellenden aanwezig, vooral jongeren. De voorz., de heer J. Boom, heette den heer en mevrouw Hoebe en de leden van de Plaatselijke Commissie van de Zuider zeesteunwet welkom. De jongere generatie van de Texelse vissers rekent er op, dat ze hun brood op het IJselmeer kunnen verdienen en verwacht daarbij steun van de bevoegde instanties, aldus de voorz Wij hopen door den heer Hoebe daarover nader te worden ingelicht. Aanleiding tot deze bijeenkomst, aldus de heer Hoebe, was een vergadering van vissers te Den Helder en Texel met een sub-commissie van de Generale Commis sie v. d. Zuiderzeesteunwet om te komen tot verbeterde toestanden op het IJsel meer De situatie thans wijkt geheel af van vroeger. Toen waren er haring, gar nalen, ansjovis, bot, en aal. Thans alleen nog bot en aal en wat snoekbaars. Ge tracht moet worden de visstand weer zo goed mogelijk op te bouwer). Met de pa ling is dat erg gemakkelijk, want de jon ge aaltjes melden zich ieder jaar en wor den dan binnengelaten. Ook de snoek baars plant zich goed voort. Maar dat is niet voldoende. De jonge bot moet naar het IJselmeer worden overgebracht en daarvoor werd de medewerking van de Texelse vissers ingeroepen. Bij deze bespreking bleek echter, dat de toestand op de Waddenzee voor de vissers ook niet rooskleurig is, vandaar deze bijeenkomst. De Zuiderzeesteunwet is et voor om zo mogelijk een uitweg voor de vissers te zoeken. Daar ze voor Texel pas sinds '38 werkt en er geduiende de oorlog niets is gedaan, daar alleen de vijand hiervan geprofiteerd zou hebben, is het begrijpe lijk, dat men op Texel weinig van de werking van de wet afweet. De eigenlijke wet is van 1925 en de Tweedè Kamer heeft deze pas goedge keurd, toen vaststond, dat de door de vissers geleden schade zou worden ver goed. De wet geldt voor hen, die in 1918 hoofdmiddel van bestaan hadden op de Zuiderzee of in een nevenbedrijf. Eerst vielen hier uitsluitend onder de vissers, bezuiden de afsluitdijk, omdat men ver wachtte, dat de vissers benoorden de dijk een gouden tijd tegemoet zouden gaan, doordat alle vis op de Waddenzee zou blijven. Doch de haring kon geen kuit schieten en verdween, evenals de ansjo vis en de paling, zodat tenslotte ook het niet-afgesloten deel van de Zuiderzee en de Waddenzee in de wet werden opge nomen. Voor Texel omvat dit 140 per sonen. Wat kan er voor deze mensen ge daan worden? De wet wil liefst geen schaderegeling, doch tracht te helpen zich aan te passen en speciaal de jonge ren aan een ander bestaan te helpen. Vroeger werden ze automatisch visser. Thans wordt veelal Nijverheidsonderwijs gegeven, al kan men ook andere beroe pen kiezen. Velen gingen zodoende al een andere wég. Ook worden zoons van 'be langhebbenden geholpen bij het zoeken van werk. b.v. als brugwachter, e.d. De vestiging van nieuwe industrieën wordt bevorderd. Zo werken in Bunschoten reeds 350 man in een fabriek, met mede werking van het rijk opgericht. Ook de visserij zelf wordt niet verge ten. Er is getracht een aantal vissers te verplaatsen naar de Noordzee, doch ve len bleken te gehecht aan hun geboorte plaats. Daardoor rees de vraag: hoe ma ken we het IJselmeer zo productief mo gelijk? Men kan slechts 15 weken op aal vissen. Dat gebeurt met hoekwant, fuiken en kuil. Viste men langer, dat werd de aal uitgeroeid. De laatste oorlogsjaren werd er heel veel bot gevangen. Aal en bot zijn steeds verkoopbaar, snoekbaars zal dat in mindere mate zijn, zodra er vol doende andere vis is. Daarom moet er jonge bot naar het IJselmeer. Men kan deze, evenals de aal, trachten binnen te laten, maar als ze door de Waddenzee vissers wordt aangevoerd, werkt dit be ter. Men heeft gezegd, u ontneemt dan de Waddenzeevissers iets ten bate van de IJselmeervissers. doch deze jonge bot wordt •door de kabeljauw gegeten en gaat dus toch verloren. Bovendien gedijt de bot op het IJselmeer beter en de Waddenzeevissers krijgen de jonge bot betaald Overbrengen is dus de juiste weg. Er kunnen ook credieten worden ver leend, b. v. om kotters te kopen of zwaardere motoren in bestaande schei aan te brem^p, om op de Noordzee vissen. Doen dat geeft ook- weer moeilijk heden, want men is bezig de Noordzee visserij internationaal te regelen, we gens het gevaar van overbevissing. In di verband is uitbreiding van de Noordzee vloot ongewenst Hiervoor is echter de „Stichting voo kustvaart en kustvisserij", die dit uit vis serijoogpunt beziet. De waardeverminde ring voor schepen en materiaal loopt af ruim 2000 gevallen zijn reeds behandelc c'r Art. 13 regelt de geldelijke tegemoet, looming. -Op Texel vallen hieronder 6 personen, vnl ouderen. Hierbij is uitge g?.cin van het voor levensonderhoud be nodigde bedrag, dat echter niet ten voff wordt uitgekeerd. Rekening wordt houden met eigen inkomen en dat v* inwonende zoons, wat soms tot onbillijk h^den aanleiding geeft. Na de bevrijd^ is het bedrag verhoogd, doch in onvol doende mate, wegens de sterk gestege kosten van levensonderhoud Voorz. Boom dankte den heer Hoeb voor zijn duidelijke uiteenzetting, waarn verschillende vragen gesteld werden. (Zie slot in een volgend nummer). NEDERLANDS VOLKSHERSTEL. De uitlotingslijst van de Radio-luiste Wedstrijd „Man over Boord", ten ba van Nederlands Volksherstel, uitgezonde op 1 Juni 1946 en 23 Juni 1946 (lijst li ter inzage bij Boekh. Parkstraat), ve meldt, wat Texel betreft, een tweet winnaars. Prijs m». 228 aan P. Dros Gzi en prijs m. 324 aan C'. Brouwer. Beid winnaars hebben een zw. borst el wer gewonnen. MEN MAG WEER KIPPEN HOUDEï Particulieren mogen thans zonder vei gunning ten hoogste 10 stüks pluimve d houden. Landbouwers 50 stuks. Op vérgunning van 130 kuikens," mag me zonder vergunning max. 75 stuks, op ee vergunning voor 200 kuikens 125 stuk houden. TEXELSE MARKT. Den Burg, 23 September 1946. Aangev, 50 schaper, f 4575. 34 lammeren f 25 45. 28 rammen f 50120. 6 paarden f 400 650. 200 j. hanen f 1.502,50. 8 koeien, n. katyercn, 8 varkens. 35 schapen, (leve ring). Te k. gevr. een handnaai- machine, adres C. Hopman- Bakker, Ongeren Te k. 1 raam met kozijn, te bevragen Oudeschild 57 Te k cèn kinderbox met vloer f20,-. K. Doctor, Weverstraat 5 Te k. moderne kinderwagen. P. v. Vondel, Woonwagen le Koogerdwarsstraat 17a, Den Burg Te k. best kolenfor- nuis grote maat, Emmalaan 2, Den Burg Te k. gevr. een in beste st. z. gareel, gr. m. of ruilen v. in beste st. z. gareel middelmaat of 2 gare len van middelbare grootte, P. Kikkert Gz De Waal 46 Aangeb. een mooi bl. wollen kinderjurkje z. g. a. n. lft. 3 ft 4 jaar v. een trainingspak z. g. a. n. lft, 5 j„ P. Mantjc, Hoe ve Rembrandt Wolgeorgette damesjapon m. 40 te ruilen tegen gesp. witte schapenwol, Peperstr. 61, Oosterend Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van onzen Zoon Ary D. de Bloois-Plaatman P de Bloois Oosterend, Peperstraat 4 23 September 1946 Met blijdschap geven we kcnr.is van de geboorte van onzen Zoon en ons Broertje Cornelis J. Koopman-Ellen J. Koopman Arie Oost, 22 September 1946 FIEN BUIJS en OMER KINDT geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op 10 October. De Cocksdorp 20. Hollandseweg C 54. Gelegenheid tot felici teren op Zondag 29 Sept. te De Cocksdorp 28. Texel, 28 Sept. 1946. Heden overleed onze lieve Man, Vader, Be huwd- en Grootvader LOURENS VAN DER VLIES, in de ouderdom van 78 jaar. De Koog: A. W. v. d. Vlies- Hillenius Den Burg: J. J. v. d.Vlies J. N. v. d Vlies- Koopman Tineke Schiedam: M. v. d. Zee- v. d. Vlies W. v. d. Zee Alie Ine Louise De Koog, Texel, 21 September 1946. De teraardebestelling heeft inmiddels plaats gehad. Heden ontsliep in volle vrede, onze lie ve Man en Vader, Be huwd- en Grootvader HENDRIK DE LEEUW, in de ouderdom van 77 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, Wed. B. de Leeuw- Kooger Oosterend-Texel, 20 September 1946. De teraardebestelling heeft plaats gehad Dinsdag 24 Sept. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de zeer vele blijken van belangstelling bij het overlijden van onzen zo innig geliefden Man en Vader IIUBRECHT JOHANNES VAN BOVEN. In het bijzonder aan den Weleerw. heer Ds. Th. v. d. Veer, voor de troostrijke woorden tot ons gesproken De kleed- oplegsters, dragers en collega's, voor de laatste eer, den overledene bewe zen. Fam. Van BOVEN-Wuis Voor de vele blijken van belangstelling, betoond tij dens de ziekte en het over lijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer Teunis Adrianus Hermes betuigen wij onze hartelij ke dank. In 't bijzonde aan Dr. Hellema voor zijn onvermoeide zorg, aan den heer Termaat voor zijn woorden van troost en aan Burgemeester Rehorst en Dr. v. Dommelen. Voorts .aan dragers en kleedopleg- sters voor de laatste eer, den overledene bewezen Namens de familie Wed. T. Hermes-Brouwer Oudeschild, Sept. 1946 Voor de zeer vele blij ken van belangstelling bij ons 30-jarig Huwelijksfeest op 14 Sept ondervonden, zeggen wij hartelijk dank. M. Laan J. Laan-v.d. Vliet De Cocksdorp 135, Texel Hiermede betuigen wij onze oprechte dank aan allen, die hun diensten heb ben bewezen, tijdens haar ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder M Geus-Bakker. Ook aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer aan de over ledene bewezen. Namens de familie, Jac. J. Geus. Texel, Sept. 1946. Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling bij ons 25-jarig Huwelijksfeest ondervonden I. v.d. Slikke T. v.d. Slikke-Burger Oosterend, Sept 1946. Langs deze weg betui gen wij onze haTtelijke dank aan allen, die tijdens de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Man, Zoon, Broeder en Oom Jan Eelman Kzn. blijken van belangstelling en medeleven hebben be toond. Namens allen. T. Eelman-Vlammg Kerkplein 4, Oosterend, Texel, 23 Sept. 1946. van de nieuwe aandelen is van 25-9-'46 af betaal baar met 6 pet. onder af trek div. belasting bij de Rotterdamsche Bankver- eniging N. V. te DEN BURG Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 55 jarig Hflwclijksfeest onder vonden, betuigen wij, mede namens de kinderen, onze hartelijke dank. J. A. Spigt A. Spigt-Halsema Koogerveld, Texel. VERGADERING op Zaterdag 28 Sept. half negen in „Casino". Nieuwe leden hartelijk welkom. Klaas Lap B.Cz. en A. H. Lap-lloogeveen betuigen, mede namens we derzijdse ouders, hun har telijke dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. „Zeewijk", P.-H. Polder Hedenavond Nieuwe leden kunnen zicli og opgeven. houdt a.s. ZATERDAG op Vrijdag 27 September 'De Hoop" aan- DE PRAKTIJK VAN ARTS, wordt voortgezet door ARTS, die spreekuur zal houden Julianastraat 9, alle werkdagen van 12. Het bestuur van de Pol der „Waal en Burg" op Texel maakt bekend, dat ingevolge art 16 der Keur de Schouw over de tocht sloten en de Killen is be paald op Alle eigenaren van gronden, belendende aan bovengenoemde sloten, dienen dan aan hun ver plichtingen te hebben voldaan. Tegen hen. die niet aan hun verplichtingen heb ben voldaan, zal proces verbaal worden opge maakt. Namens het bestuur K W. ROEPER, Dijkgraaf. E. L. J. LAP, Secretaris heeft zojuist ont vangen Kinderspelen Kastpapier Kaftpapier Abonnementetui's Huiswerkboekjes Tekenhaken Tekenschriften voor knipcursus in hotel vang 8 uur. Nieuwe leden telijk welkom zijn har- Gevraagd moet gegarandeerd van grof en groen partij zijn. M. J. WITTE, Wilhelminalaan te koop. J. Boersen, ,Anna Pauwlowna" 't Noorden Maandag 3 uur van Texel Woensdag 3 u. van Texel Donderdag 8 vm.v. Texel Zaterdag 3 uur van Texel Rechtstreeks vervoer naar de gehele Bollenstreek, laden ook voor Breezand- Heiloo-Limmen-Uitgeest en Beverwijk. Verenigde Texelse Beurtdiensten. Tel. 52. Hoogerstaat 14. Geen bezwaar. Breng de de wol bij T. Koopman, en zeis klaar De Waal 55. dat wij ontvangen hebben mooie Te koop een gebruikte electr. wasmachine met electr. wringer. J. Agter, Steenenplaats 7. Den Burg. Met ingang van 15 Oct. a s. verschijnt we derom het damesblad Abonnementen worden in Boekh Parkstraat; aartgenomen. kom ik aan 'n goed 2 Alle gewenschte inlichtingen wor den gaarne verstrekt door onze Corsotière Mevr. T. WALLEBOOM Molengracht 48 Den Holder Maandog, Dinsdag, Woensdag. Don derdag 's middags van 2-5 u. thuis. 2-pers. ledikant met Au- pingsspiraal, 3 stel pri ma overgordijnen, partij vloerbedekking, dressoir, theemeubels, eiken tafel, herenbroeken. S. RIJK. BREEZAND N.-H. Wij bieden u wederom aan t de A. P. Polder. Levering franco Oudeschild. Vcrtegenw.C. M. Witte, Bloem en Bos. een windhok, afin 165x160, hoogte 250x220. A. Vonk, Oost O 105 Te koop L. ROEPER, t Noorden Aannemersfirma zoekt te DEN BURG Brieven onder no. 561, aan bureau van dit blad. vertrekt Donderdagmid dag naar Haarlem en Bollenstreek. op 18 Sept in de P.-H Polder, zilveren broche, rond model, bloemmotief van O. 1. kers Tegen be loning terug bij H v. Heerwaarden Kogerweg K 79. De lessen beginnen a.s. Zaterdag 28 Sept Leerlingen kunnen zich dagelijks aanmelden tussen 4 en 5 uur bij de leidster I. Room-Wilkeshuis, Schildereinde 47. een waakhond, 3 jaar oud. C. v. Sijp, Postweg E 53 Iedere Maandag 1 uur naar Purmerend en iede re Woensdagmiddag 3 uur naar Leiden per m.s. IJ- stroom. Verenigde Texelse Beurtdiensten, Tel. 52 Hogerstraat 14. HET ADRES voor DROGISTERIJ- ARTIKELEN i» A. v. d SLIKKE Te koop soorten gevraagd alle Konijnenhuiden, enz. J. METS JOOP RIJK Aanbiedingen verzocht an in elk kwantum. P. KEIJSER, Schilderweg, tel. 120 Volgende week aanvang der club- lessen. Voor diverse clubs kunt U zich nog inschrij ven, 2de Koogerdwarsstraat 25A Een schitterende coll met moderne omlijsting, diverse afmetingen en varieerende prijzen. Komt, ziet en overtuigd U. Weverstraat 21. li Telefoon 169 deelt mede, dat hij zich NIET geassocieerd heeft met den opvolger van Dokter Hellema. In verband hiermede zal hij, met ingang van 1 Oclober a.s., weder praktijk uitoefenen over het gehele eiland. Richting Oudeschild en Den Hoorn: Maandag en Donderdag. Boodschappen Oude schild; P Dekker, Haven. Den Hoorn S Wilner. Richting De Koog Woensdag en Zaterdag. Richting Oosterend en Eierland Dinsdag en Vrijdag. Boodschapiren zo moge lijk vóór 10 uur. Dit bereikt U door een intieme kamerlamp mooie kroon aardige leeslamp of gezellig schemerlampje of wandlicht. Wij hebben een pracht sortering.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 2