Distributienieuws O, jenbare vergadering Wijziging dienstregeling V.V.V. Texel (Mooi Texel) Het Zilveren Jubileum chef-monteur P. Bakker Rondgang foxels Fanfa re Hel Neurenliergse Proces 40 jaar in Gemeentedienst Sporl op I exel TERDAG 5 OCTOBER 1946. 60c JAARGANG. No. 5653. COURANT Inleveren bonnen winkeliers. hee 577. Bloem 576, D 19 res., E 19 Waspoeder 552. 052 (restantbonnen ed en 833). Melk A-E 04. Brood 587, 592, !-D 23 res., 087, 088. Eieren rantsoen- pen. Nieuwe bonnen voor petroleum, 'oor de maand October zijn aangewe- van de bonkaart UA 510 de bonnen i6 elk 4 L. van de bonkaart UB 510 bonnen 53 en 55 elk 4 L. van de bon- :t UC 510 de bon 74 4 L., van de bon- i UD 611 de bon D 01 6 L. Jaar de bonkaart UD 611 de volgende t pas wordt uitgereikt, zal de bon D geldig blijven t.m. 15 November en tot 31 October. [et mgang van 1 October zijn nieuwe tsoenbonnen voor petroleum in ge- ik genomen. De oude rantsoenbonnen en nog geldig blijven t.m. 31 Oct. 6, terwijl deze door de handelaren nog 20 Nov. kunnen worden ingewisseld n aanvullingstoewijzingen. Na deze um zijn deze bonnen ongeldig. ij, die bij de distnbutiedienst een for- ier vöor aanvraag rijwielbanden en ndstoffen aanvroegen en niet konden gen, omdat de formulieren niet aan- jg waren, kunnen bovengenoemde for ceren nu afhalen. LIJNOLIE. :hilders die in aanmerking komen lijnolie, kunnen voortaan de bonnen alen in de laatste week vSfi iedere md. (Publ. no. 458). 'REIK1NG PETROLEUMKAARTEN oor kookdoelcinden en verlichting. )p onderstaande data worden boven-, oemde kaarten uitgereikt aan hen, daarvoor t.z.t. een aanvrage hebben ediend. OP MAANDAG 7 OCTOBER 1946 e Oudeschild in „Eigen Gebouw": -10 uur voor dorp no. 1-115. 10-11 u. p 116205. 11-12 dorp 206 en hoger. 12,30 voor wijk S. 'e Den Hoorn in „Eigen Huis": 4-15 uur voor dorp 195. 15-16 dorp en hoger, Wijk H 145. 16-17 voor k H'46 en hoger. Te De Cocksdorp in Café Nota: iO-ll voor dorp 190. 11-12 voor dorp en hoger, wijk C 150. 12-13 wijk C en hoger 0| Te Zuid-Eierland in de o.l. school: 4.30-15,30 voor wijk E 1—90. 15,30- 30 voor wijk E 91 en hoger, 'e Oosterend in het Gebouw v. Chris- ijke Belangen: 10 voor Bosweg, Hoekstraat, Kerk- n, Kerkstraat, Nieuwstraat. 10-11 voor rstr. en Schoolslr., 11-12 voor West- aatwijk O 170. 13,14 voor wijk O 134. 14-15 voor wijk O 135 en hoger. Te De Waal in de o.l. school: 16-17 voor dorp. 17-18 voor wijk W. OP DINSDAG 8 OCTOBER 1946 Te De Koog in Cafe Hillenius: 10 voor dorp nrs. 1-89. 10-11 vo<fr p nrs. 90 en hoger. wijk K .145 •12 voor wijk K 46 en hoger. Tc Den Burg in het Fanfaregebouw: 4-15 voor Achterom, Binnenburg, Em- laan, Gasthuisstr., Gravenstr., Groene- lats, Haffelerweg, Weverstr. 55 en ho- Wilhelminalaan, Witte Kruisweg, ;aanstraat. 15-16 voor Hollewalsweg, gcrstr Julianastr.,-Kantoorsti\, Koger- iat 125. wijk B 1130. 16-17 voor igerstr. 26 en hoger, Kogerweg. wijk 131 en hoger Tc Den Burg in het Fanfaregebouw: 30-9,30 voor Molenstr., Molendwars- aat, Nieuwstr. 9,30-10,30 voor Parkstr., hildereinde, 10,30-11,30 voor Schoon- rdweg, Stenenplaats, Suikerweg, Vis- irkt, Waaldersir., Warmoesstr 150., 30-12,30 voor Warmoesstr. 51 en ho- Westerweg, Weststr., Weverstraat •54. Stamkaarten van alle gezinsleden moe- worden medegebracht. (Publ. no. 453). n de Raad der gemeente Texel, op nsdag 8 October 1946, des nam. te 2,30 uur ten gcmeentchuize. Texel, 1 October 1946. De Burgemeester van Texel, REHORST. Onderwerpen ter behandeling: Onderzoek geloofsbrief van den heer A. Backer en na toelating tevens be ëdiging. Notulen Ingekomen stukken. Benoeming bestuurslid der Stichting Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Aankoop gronden van den heer S. C. Eelman. Wijzigingen Algemene Politieverorde ning. Verhoging jaarwedde hoofd Visafslag Voorstel credietverlening bouw mu ziektent. Voorstel de Provincie uit te nodigen op Texel een drinkwaterleiding aan te leggen. Benoemipg afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde naar de aandeelhoudersvergadering der N.V. T.E.M. Benoeming technisch commissaris der N.V. T.E.M. Verhoging verzekering gemeente gelden. Instelling commissie voor de ruil verkaveling. Machtiging verkoop voormalige school en schoolwoning te Oost. Herbenoeming gemeente-geneesheer Voorstel tot het onderhands verhuren van de woning Kogerstraat 1. Ingaande Maandag 7 October 1946 wordt de treinenloop tussen Alkmaar Den Helder belangrijk gewijzigd. Dien tengevolge vertrekt de eerste boot van Texel 10 min. eerder, dus 5,30 en de bus dus om 5.10 van Den Burg. De vertrektijden der treinen vanuit Den Helder zijn nu de Volgende: 6.52YV; 9.00Z; 10,Ü0YV; 10.50Z; 12,UW; 13,52; 17,43; 19.41Z; 20,46; 23,00. Z Zondagen; W werkdagen. VAN MAN TOT MAN. De perspectieven voor de hotels, pensions en restaurants in de badplaatsen en vacantie-oorden. (Slot). 9 En nu wordt een noodkreet aangehe ven: de Belgische tounsten-industrie is in gevaar. Wij Belgische hoteliers, moeten weer Nederlandse en Franse touristen hebben. Onze prijzen moeten sterk om laag, onze attracties moeten worden op gevoerd, want het loopt op deze manier geheel mis Hoe mis, blijkt uit het feit, dat eind Augustus in een week tachtig hotels en restaurants in België, surséance van betaling hebben aangevraagd. Men ziet reikhalzend uit naar het ogenblik, waarop weer op normale wijze kan wor den geëxploiteerd, de fantastische prijzen tot het verleden zullen behoren, de Ne derlander en de "Fransman weer in gast vrij België terecht kunnen, en de ver houding tussen de resp. valuta niet meer zo disparaat zal zijn. En de Belgen zijn achter dc schermen hard bezig zich op normaler tourisme voor de bereiden. Dit alles is voor onze Nederlandse on dernemers op dit terrein volstrekt niet zonder betekenis. Het kan nog één jaar, het kan misschien nog twee jaren duren, maar dan is het ook radicaal afgelopen met de van een leien dakje gaande exploi tatie van buitenhotels, -pensions, en res taurants. Dan komt het er met de valuta, de reisvergunningen, enz. anders voor te staan. Dan luistert het publiek niet meer naar de leuzé' „breng uw vacantie door in eigen land". Dan neemt het niet lan ger genoegen met verblijf in primitieve vertrekken (tot in kippenhokken toe), met weinig vermaak, en hoge nota's. En dan vallen er onder de exploitanten slachtoffers. Exploiteren is vooruitzien, en in onze badplaatsen en vacantie-oorden zal men zich in de hotel-industrie moeten aan passen bij de cliëntèle van de toekomst, die uit een bescheiden beurs moet put ten Voor de luxe hotels, de zeer dure hotels, zal wel altijd ruimte blijven, want er zijn altijd en onder alle omstan digheden mensen, die veel geld verdie nen en het uitgeven ook. maar het me rendeel van de hotels zal het moeten hebben van de massa, die tegen redelij ke prijzen een goed onderdak, comfort, en prima maaltijden zal verlangen. In de nabije toekomst zullen alle'en de wer kelijke vaklui onder de hoteliers zich handhaven en de beunhazen het loodje leggen. „Goed en goedkoop", is gemak kelijk gezegd, maar het is een uitgangs punt, dat uitsluitend met goed gevolg door experts in het vak in praktijk kan worden gebracht. Een ander punt, dat overweging waard is, heeft betrekking op de on juiste opvatting van vele „seizoen" za ken. Men wil in drie, hoogstens vier maanden zijn kosten goed maken voor 't hele jaar. Dat spelletje zal weldra niet meer opgaan, deze methode behoort eer lang voor goed tot het verleden. Het pu bliek wordt eer armer dan rijker en ex ploitatie over het jaar is zeer wel moge lijk, al zal er verschil blijven bestaan tussen zomer- en winterexploitatie. Goed verwarmde gezellige hotels en restau rants, wijd en zijd vermaard om hun uit stekende keuken en hun billijke prijzen, kunnen in de acht andere maanden van het jaar ook zaken doen, vooral wanneer het automobilisme zich volledig zal heb ben hersteld van de decadentie, waarin het door de oorlog tijdelijk is geraakt. Uit Handelsbelangen van Woensdag 18 September 1946. NIEUWE TABAKSBON. Voor de' week van 6 tot 12 October geeft bon T 50 van de tabakskaart recht op twee rantsoenen tabaksartikelen. EXTRA VLEES VOOR 200 GRAM. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede. dat voor het tijdvak van 1 tot en met 12 Oct. bon 532 vlees is aangewezen voor het kopen van 200 gram vlees. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ds. Gosses uit Amersfoort heeft zich teruggetrokken voor beroep naar Texel. De kerkeraad zal nader besluiten, hoe in de^acature zal worden voorzien. GESLAAGD. Te Schagen slaagden voor het diploma voorturnen 3e graad, de dames Annie Koorn, met 25 punten, en Nellie Room met 281/:r punt. De heer C. Mets slaagde als voorturner le graad met 32 punten. Een mooi succes voor deze leden van de Gymn. Ver. Texel. CONSULTATIEBUREAU. Dinsdag 8 October a.sl zal het Consul tatiebureau voor Zuigelingen in De Oranjeboom zitting houden voor: buiten Den Burg van 10,3012,30; voor Den Burg van 23 uur. ZON. MAAN EN HOOGYVATER. De zon komt 6 Oct. op om 6,47; onder 6,08 Maan: 10 Oct. V.M., 17 Oct. L. K. Hoog water ter rede van Texel: 7 Oct. 7,46 en 8,10. 8 Oct. 8,41 en 9,03. 9 Oct. 9,21 en 9,39. 10 Oct. 9,56 en 10,13. 11 Oct. 10,30 en 10,47 12 Oct. 11,05 en 11,24. 13 Oct. 11,43 en 12,03. „Het is een onvergetelijke dag gewor den, niet alleen voor u, chef-monteur Bakker, maar voor allen, die uw jubi leumfeest mee hebben gevierd", aldus besloot de heer Verhage, referendaris der P.T.T. zijn rede, welke hij Dinsdag hield, naar aanleiding van het 25-jarig dienst- jubileum van den heer P Bakker. 's Morgens vroeg hadden de buren de vlag reeds uitgestoken, zodat de jubila ris al spoedig kon merken, dat deze dag niet ongemerkt voorbij zou gaan. Met de boot van 10,30 uit Den Helder arriveerde het hoofd van het telefoon district, de heer Winter en referendaris Verhage met echtgenote, terwijl met de middagboot alle dienstkringleiders met hun echtgenoten uit het district Alkmaar hun gelukwensen kwamen aanbieden. De gehele dag was er receptie. Tientallen bloemstukken werden aange boden en ook werd een mooi schilderstuk aan den jubilaris overhandigd. 's Avonds bleek het huis veel te klein te zijn en werd in Eben Haëzer het feest voortgezet, waar ook de huldiging plaats vond. Bij monde van den heer Verhage werd den heer Bakker namens het telefoon district een vulpen aangeboden, waarbij de spreker geestig opmerkte, dat Bakker zijn vulpen in een bloemenwinkel had verloren, doch deze nieuwe in een zee van bloemen mocht ontvangen. Daarna werd door het technisch perso neel een rooktafel met garnituur aange boden en ontving de echtgenote var» den heer Bakker een bouquet rode rozen. Het feest duurde, tot half vier 's nachts en werd afgewisseld door vele voordrach ten en spelletjes. De heer Jac. Witte, die als ceremoniemeester fungeerde, deed zich van zijn beste zijde kennen en hield de gang er goed in, evenals de heer Jan Visser, die voor het muzikale gedeelte zorgde. Jae. Witte draaide een door hem zelf vervaardigd rijm van ruim 70 cou pletten af, dat telkens de lachlust op wekte. Aan het einde dankte de heer Verhage alle aanwezigen en richtte zich daarbij in het bijzonder lot mej. J. de Wijn, die, ondanks haar ene arm, toch nog haar bij drage leverde met vrolijke voordrachten. „Wij bewonderen u", aldus de heer Ver hage, „dat u het leven zó weer aandurft". Inderdaad een voorbeeld, dat navolging verdiend. Hiermede behoorde het feest tot het verleden en keerden allen in de beste stemming huiswaarts. Zaterdagavond (heden) om acht uur, boudt Texels Fanfare een fakkeloptocht met muziek door Den Burg. Naar we vernemen, bestaat het plan, 29 en 30 November a s. in Schouwburg zaal De Oranjeboom een jubileumuitvoe ring te geven. Er wordt o.a. een revue in studie genomen. LOODSMANSDUIN VIERDE FEEST. DEN HOORN. Maandagavond werd op het Loodsmansduin de nieuwe cantine in gebiuik genomen. Een wees voor tijd hadden de jongens de oude cantine in een fleurig feestkleed gestoken en de wanden versierd met mooie schilderijen van Texel. Om half acht opende luitenant Kok van de Cadi de avond en zei, dat het geheel er keurig uit zag. Spr. hoopte, dat de jongens in hun vrije tijd daar een rustig plekje zouden vinden, al is het dan op 't uiterste puntje van Texel. Daarna voer de kapitein Paul het woord, die ook zijn lof over de inrichting niet onthield. De avond werd opgeluisterd door het Cadi R.A.O. uit Limburg, dat bij de bevrijding ook haar medewerking had verleend. Om 12 uur kwam het einde en dankte ka pitein Paul de Limburgers voor hetgeen zij ten beste gaven. Met het spelen van het Wilhelmus en een Lang leve de Koningin, werd deze avond besloten. Het proces te Neurenberg is ten einde Dit einde betekent de dood van 12 be klaagden, welke door middel van de strop zal worden voltrokken. Het zijn Göring, von Ribbentrop. Keitel, Kalten- brunner, Rosenberg, Frank, Frick, Strei- cher, Sauckel, Jodl, Seyss Inquart en Bormann (bij verstek). Levenslange gevangenisstraf kregen Hess, Funk en Rader. Schirach en Speer kregen ieder 20 jaar, Neurath 15 jaar en Dönitz 10 jaar gevan genisstraf, terwijl von Papen, Schacht en Fritsche werden vrijgesproken. De drie vrijgesprokenen zullen waarschijn lijk volgens de denazificatiewetlen voor het zgn. Spruckkammerhof moeten ko men, dat o.m een straf van 10 jaar dwangarbeid kan opleggen. Oostenrijk zal uitlevering eisen van von Papen en van Baldur von Schirach, die hen voor een Oostenrijks gerechtshof wil doen verschijnen in verband met hun aandeel in de annexatie en bezetting van Oostenrijk. Von Ribbentrop, Sauckel en Seyss In quart zullen volgens berichten 'n verzoek om gratie indienen, terwijl Keitel zal vra gen om te worden gefusilleerd in plaats van opgehangen. De advocaat van Hess zal vernietiging vragen van de veroor deling tot levenslange gevangenisstraf. Dönitz vindt de tien jaar gevangenisstraf, die hem zijn toegedacht, teveel voor een man, „die onschuldig werd geacht". Of Göring om gratie zal vragen, is nog niet bekend. Dinsdag 8 October a.s. hoopt pnze vroe gere plaatsgenoot, de heer P. Wuis, Overtoom 493, Amsterdam, de dag te her denken, waarop hij vóór 40 jaar op de gemeentesecretarie te Amsterdam in dienst trad. De heer Wuis, die te Oosterend werd geboren, bracht zijn jongensjaren door in het Alg. Weeshuis te Den Burg, waar va der en moeder Visser toen pleegouders waren. Na het doorlopen van de lagere school bezocht hij de zg. Franse school van meester Groenewold. om vervolgens op kantoor te komen bij den toenmalige ge meente-ontvanger, wijlen den heer C. Rab. Op 18-jarige leeftijd trad hij in dienst op de gemeentesecretarie te Am sterdam, alwaar hij is opgeklommen tot de rang van referendaris van militaire zaken. Het zal den heer Wuis, dio nog* zeer vele goede vrienden op Texel heeft, de achtste October zeker niet aan belang stelling ontbreken en \éij wensen hem en zijn echtgenote 'n onvergetelijke dag toe. PAARDEN OP HOL GESLAGEN. DE KOOG. Op de weg van Pijpersdijk naar Waalenburgerhuis, geraakten Don derdag twee paarden van den heer N. Kikkert, die voor een met riet geladen wagen waren gespannen, op hol, doordat zij schrokken van een paardedeken, wel ke een der voerlieden, met het oog op de regen, over zich heen trok. Doordat de voerlui niet in hun kracht zaten, konden zij de paarden niet in hun macht hou den, met het gevolg, dat deze bij de dui ker de bocfot niet konden nemen en in de sloot terecht kwamen met de wagen boven op zich. Direct toegesnelde gedetineerden, die daar voor de regen schuilden, hielpen uit alle macht om de dieren uit hun netelige positie te verlos sen, doch konden nie.t voorkomen, dat een van de paarden werd gesmoord. Men heeft het dier direct de hals afgesneden en naar de noodslachting vervoerd. De beide knechten L. Bakker en P. Koorn zijn er, wonder boven wonder, goed af gekomen. C JTYV1KKELINGSCLUB. DE WAAL. Woensdag hield de Ont- wikkelingsclub een vergadering ter be-r spreking voor het winterseizoen. Na ope ning door den voorz., gaf de secretaris 'n kort verslag over het afgelopen jaar. Er zijn nu 55' leden. Het batig saldo be draagt f 58,75. Na bespreking werd besloten hier eni ge goede boeken voor te kopen, om met tertijd een bibliotheek te vormen. Twee leden werden aan het bestuur toege voegd. De bedoeling is wederom ver schillende personen uit te nodigen, hier een lezing te houden. Burgemeester Re- horst werd welwillend bereid gevonden de le lezing te houden op V/oensdag 16 Ocl. De contributie werd wederom vast gesteld op f 2,50 voor de gehele cursus. JEUGDRAAD. OOSTEREND. Voor de jeugd van Oos terend zijn er velerlei plannen gesmeed om de jonge mensen bezigheid te geven in de komende winter. Het is niet de op zet. de kinderen uit huis te halen (het ge zin komt in de éérste plaats), maar wan neer het gezin niet in staat is, geregelde ontspanning te geven, is aanvulling ge wenst. De dorpscommissie heeft een pro gramma voor twee leeftijdsgroepen sa mengesteld en wel van 12-17 en van 17 20 jaar. Alle avonden staan onder goede leiding en zijn van half acht lot half ne gen en van half negen tot half tien. Elk kind kan lid zijn van twee clubs. De clubs zijn: 1. Handenarbeid (celotex carton, hout) en handwerken. 2. Zang. 3 Toneel, speciaal voor 17-20 jarigen. Eéns per maand wordt een algemene speelavond gehouden, waar alle leden van de clubs' kunnen komen. De prijs voor iedere avond is 10 cent. Om je op te geven en de avonden te bepalen, wordt iedere jongen of meisje, die graag zou willen komen, verwacht a.s. Woensdag 9 Oct.,in het lokaal van de Oude o.l.s. De Oosterender Commissie: Mevr. MANTJE-Mantje^ Ds. WINTER. C. DRIJVER Jbzn. Mevr. I. DAALDER-van Dok ZAKENNIEUYVS. OOSTEREND. Maandag a.s. wordt de dameskapsalon van den heer Bakker in de Westslraat geopend. Aangezien dit voor Oosterend een geheel nieuw be drijf is, zijn wij eens een kijkje gaan nemen en wij hebben kunnen constate ren, dat het „af" is. De nieuwste toestel len hebben er een plaatsje gevonden terwijl een gezellig hoekje de wachtende dames nood tot zitten. Door een vernuf tige installatie heeft men de beschikking over koud, lauw of heet water, wat voor de behandeling onmisbaar is. Schil der C. Bremer, die de salon, welke ge heel in grijs gehouden is, heeft geschil derd, kan met voldoening op zijn werk neer zien. Fleurig steken de rode randen tegen het grijs af. Voor de Oosterender schonen is deze zaak zeker een uitkomst en velen zullen eerstdaags met een per manentje langs de straten wandelen. GROENE ERYVTEN NIET VRIJ VOOR EXPORT. De Prov. Voedselcommissaris voor N.- Hoïland maakt b#kend, dat door de vak groep aan de handel is medegedeeld, dat niet te velde goedgekeurde groene erw ten voor de export zijn vrijgegeven. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed bericht thans, dat deze mededeling her roepen dient te worden en de niet te velde gekeurde groene erwten dus met voor export zijn vrijgegeven. S.V. TEXEL. A.s. Zondag wordt in 4 A gespeeld: GrashoppersMFC; JVCLSVV; W.- WaardBKC, TexelSchoorl en Oude- sluisWatervogels. De belangstelling in ons rayon gaat vooral uit naar de wedstrijden Oudesluis- Watervogels (de concurrenten van 't vo rig seizoen), naar W.-WaardBKC (die buren dus) en in niet mindere mate naar TexelSchoorl.) Dit moet voor ons wel éen zware opgaaf zijn en zal aan iedere speler duidelijk moeten worden ge maakt, dat nu de hoogste inzet wordt ge vraagd. Onze wedstijdbezoekers verwach ten veel van u en stelt hen dus niet te leur. Allemaal tijdig in de kleedkamer. Zet 'm op, Texel 1.! t Afd. N.H 2 I: Tex. BoysHRC 5; Wa tervogels 2Texel 2; Succes 2W Waard 2; SRC 1ZAP 2 en KaagvogelsHel der 4. Ook T 2 zal alles moeten doen om mee te blijven tellen, hard en tactisch werken is noodzakelijk. Aan de backs, niet naaét elkaar, maar schuin voor el kaar opstellen en vooral doorzetten. 3 G.: Tex Boys 2Succes 3; BKC 3 Ooslerend; Texel 3Wiron 1. Ook T 3 begint vandaag en we wensen hen veel succes. Aanvang 12 uur precies. Ook de Adsp. afd. start in het volgen de programma. JVC ASucces A; Wi ron AYVatervogels A en HRC BTexel A (9 uur). Nu aanpakly?n en spelen voor wat je waard bent. HRC B zal het jullie lastig genoeg maken. Texel 2 en Adsp. gaan per fiets. De boot vertrekt op Zondag om half acht. Vanaf Autocentrale om 7 uur. Adsp.: hedenmiddag trainen, half drie. Om half zes worden de spelers van A op het terrein verwacht. TEX. BOYS-NIEUWS. Programma 6 Oct.: Boys 1HRC 5, 2,30 uur. Boys 2Succes 3. De eerste comp. wedstrijd ook thuis om 12 uur. Vlug afgeven en plaatsen, en meer be langstelling van donateurs en sport vrienden, dan kunnen jullie succes heb ben. Adsp. A eindelijk ingedeeld in de competitie en wel als volgt: Boys A Holl. T. A; VIOS A—ZAP A; VZV A— LSVV A. Dat bqjoofd wat te worden, jon gens. Zie programma 13 Oct. a.s. De zaaltraining is voor. ALLE leden Dinsdags, 's avonds 7 uur en 8,30 u. Wie zonder geldige reden wegblijft, zal ook niet in een elftal spelen Nog liefhebbers leden af sportvrienden, die zich op het mooie sportblad De Nop willen abonne ren? Geef het dan deze week nog op bij onzen seer H Schrama. Voorlopig programma 13 Oct.: W.- Waard 2Boys 1; OVV 1Boys 2. Tex. Boys A thuis tegen LSVV A. Zie elftal len, enz. in het kastje. G. KIPPEN MET BLAUYVE KAMMENZIEKTE. De ziekte komt zowel bij jonge als ou de kippen voor. Ze valt plotseling in. De eierenproductie is meestal geheel gestopt, soms worden nog enkele windeieren ge vonden. De zieke dieren zijn traag en lus teloos, hebben een slijmerige diarrhee of zijn verstopt, slingeren en hebben geen eetlust. De kammen vertonen soms eerst een wat bleke kleur, worden daarna blauw, aan de punten het eerst. Momenteel wordt de ziekte opgevat als een algemene stoornis van het organis me, tengevolge van het teveel voeren van graan (tarwe, haver, gerst). Aangeraden wordt om, als de ziekte begint, alle die ren, ook de nog gezonde, een week vast te houden en 2 a 3 dagen streng alle voedsc-l te onthouden. Wél drinken ge ven, liefst in de vorm van wat karne melk of aangezuurde ondermelk. Na deze 3 dagen vasten kan men alle kippen wat meelvoer, b.v. regerings- meel, haver en gerstemeel, beginnen te voeren, dus met weinig beginnen. De zieke dieren worden tot nu toe met succes, ingespoten met een kalkpreparaat. Aanbeveling verdient nog om ook de gezonde kippen elke dag mineralen (voe- derkalk) door het voor te geven (éénmaal daags één eetlepel minerale voederkalk op de 15 tot 20 kippen), te verkrijgen bij de handelaren. Veearts LANKAMP. SOLDATEN ZONDER UNIFORM. Deze film, waaraan gewerkt werd tij dens de Duitse bezetting, weerspiegelt authentieke episodes der „Illegalen" te gen den overweldiger. Walter Izard, bij gelegenheid kunst schilder, is in werkelijkheid Kolonel Mar cel Duclos bij de „Geheime Dienst". Zijn voornaamste doel is de samenwerking tussen de ondergrondse, Belgische strijd krachten en Engeland te bewerkstelligen. Hij maakt kennis met mevr Evelyne Watson, maar. zij is eigenlijk te char mant om eerlijk te zijn. Een opeenvolging van scènes, dan op gewekt. dan sentimenteel, trekken ons oog voorbij De handeling eindigt op de dag van de invasie in het voordeel van hen, die nooit aan de overwinning hebben getwijfeld. Zaterdag, Zondag en Maandag draait deze film in Texels Bioscoop Theater. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 Sept. tot cn met 3 Oct 1946. Geboren: Adrianus Mannus zv Johan nes M. W. Ulijn en Barbara van Beek. Ingrid Willie dv Pieter Kleve en Jan netje Hemelrijk. Biem zv Jacob Vlaming en Marl ha van Dijk. Ondertrouwd: Aant Betsema en Johan na Scheepmaker. Getrouwd: Jan Huisman en Pietern#l Blom. Sijmon Koningsveld en Peternella van Gemert. Bernardus Leen en Anna Jacoba Kikkert. Overleden: Gene. Gevonden: portemonnaie, zakkammetje.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1