Nieuwe bonnen Onveilig signaal De raad der Gemeente Texel vergaderde Maak je eigen erf schoon! t\TERDAG 23 NOVEMBER 1946. 60e JAARGANG. No. 5667 EXELSCHE COURANT 'CI Di ie 0 IEESTELIJK LEVEN. Daniel 5:5: „vingers, die schreven" Het begon als een vervelende kink in e kabel, een onverwachte en hinderlijke •anklank in de uitbundige feestvreugde an Belsazar's hof. Hij en zijn duizend eweldigen, zijn vrouwen en bijwijven, ronken, in één dolle roes, de wijn uit de ewijde bekers, die in vroeger jaren weg- eroofd waren uit de Jeruzalemse tempel: n dan ineens die vingers, die schrijven Maar het was een laatste kans, die God telsazar gaf en de zijnen; een laatste red- nddel, zoals God altijd alleen maar kan iepassen, als het gaat om het heil van e mens; door in te grijpen in de zondig- lenselijke orde en het alarmsignaal te ïjsen op de weg naar de afgrond zo- Is God altijd is en, tot ons heil zijn ïóét de Grote Verstoorder van deze enselijke orde, Die schrijft op de wand an ons levenshuis; waar wij zitten, als en koning op zijn troon; en waar mis kien talloze bijbelteksten hangen....! Daar was een man. die zich niet bekoip- lerde om God en Zijn Gebod. Hij had et daar veel te druk voor, zei hij. Maar een goede dag werd hij ineens stil ge- et bij het graf van één van diegenen, die em heel na stonden in het leven. En B< ven was er de vraag, of zijn laatste en epste levenswijsheid, dat „dood is ood", wel de laatste en diepste was. )f zou er soms tóch.Onveilig signaal! 'oen waren er vingers die schreven! Daar was een man in de loopgraaf. Het ombardement brak los. Links begon een ameraad te bidden, rechts begon er een vloeken. Wie had gelijk? Toen waren iglr vingers, die schreven! Daar was een moeder, die afscheid nam an haar jongen: voor lang zou hij weg- aan, misschien voorgoed. En toen het genblik er was, zei ze ineens: „Adieu". schrokken er beiden tegelijk an, toen ze bemerkten dat het was: „aan )r< !ods Hoede toevertrouwd". Dat hadden N e nooit zo beseft, laat staan gezegd: on- eilig signaal! vingers die schreven....! Daar was een kerkse jongen; hij had ltijd gedacht, dat hij alles goed had ge- laan: „-de rijke jongeling" noemt de bijbel em. Maar Jezus zei ineens: verkoop alles rat gij hebt! Onveilig signaal! En dan? Dan hoe vaak? even en schrik en weer doorrijden: levensge- aarlijk! Belzasar schrikt ook hevig. Maar dat is ods bedoeling tenslotte niet: Hij wil Bel- asar brengen tot omkeer en tot leven! laar dat wil Belzasar niet. Als Daniël e woorden heeft gelezen en verklaard, izen wij alleen nog, dat Belzasar hem eslist wil belonen en in diezelfde nacht yordt de koning dan gedood! Levensge- aarlijk! Een rijke jongeling, die bedroefd feggaat Hoelang? Tot wij Jezus Christus zien, lk kritiek ogenblik van ons leven: de chrijvenae Hand Gods. Die oordeelt ten even: Die doorschrijft tot het einde: het ruis: want: Die tot 't einde liefheeft: Die let „handschrift onzer zonden" aan het :ruis genageld heeft. En onze bewust onheilige handen hef- en de beker der dankzegging op. W. J. SCHOUTEN. voor de le helft van de 13e periode 1946 (24 Nov. t. m. 7 Dec.) lonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 3) 9-1 brood is 800 gram brood 9-2 brood is 400 gram brood 1 Boter is 125 gram boter 9-2 boter is 125 gr. marg. of 100 gr. vet 9-3 boter is 250 gr. marg. of 200 gr. vet 9-1 melk is 4 liter melk 9-1 vlees is 100 gram vlees "1-2 vlees is 400 gram vlees 9-1 algem. is 200 gram kaas 9-2 algem is 50 gram cacao -3 algem. is 750 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. !9-l B res. is 1600 gram brood !9-l C res. is 800 gram brood 19-2 B, 49-2 C res. is 3 liter melk 9-3 B res. is 100 gram kaas. 9-3 C res. is 1 ei lonkaarten KD, KE 612 (strook no. 3) >0-1 brood is 800 gram brood 10-1 boter is 250 gram boter >0-2 boter is 125 gr. marg. of 100 gr. vet 0-1 melk is 12 liter melk 0-1, 50-2 Vlees is 100 gram vlees 0-1 algem. is 100 gram kaas >0-2 algem. is 50 gram cacao iO-3, 50-4, 50-5 algem. is 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop, enz. 10-6 algem. is 1 ei 10-1 D res. is 800 gram brood >0-1 E res. is 250 gram rijst >0-2 E res. is 300 gram bloem Pabakskaarten, enz. P 59 is 2 rantsoenen tabaksartikelen f 60 is 200 gr. choc, en-of suikerw. v 59 is 2 rantsoenen tabaksartikelen 60 is 100 gr. choc, en-of suikerw. Voor de week van 1 t.m. 8 Dec. zullen log bonnen worden aangewezen voor abak en suikerwerk Op de bonnen voor tabaksartikelen zal >ij aankoop van 2 rantsoenen sigaretten, en minste één pakje sigaretten, vervaar digd uit Z.-Amerik. tabak, gekocht moe- en worden. Voor zover nog voorradig, can op de suikerbonnen pindakaas wor den gekocht en wel één potje (plm. 370 [r.) pindakaas per 250 gr. suiker. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds >p Vrijdag 22 Nov. 1946 worden gebruikt, net uitzondering van de bonnen voor 'lees en melk, waarop eerst met ingang 'an Maandag 25 Nov. mag worden ge tocht. De gemeenteraad kwam Dinsdagmid dag j.l. in openbare vergadering bijeen o.l. van Burgemeester Mr. G. D. Rehorst. Toen de voorzitter om 3,15 uur de ver gadering opende, waren alle raadsleden aanwezig. Mededelingen. Medegedeeld werd, dat er een Algem. Woningbouwvereniging is opgericht. De bouw van nieuwe woningen zal via deze vereniging geschieden. De plannen om een modern ingerichte ijsfabriek te stich ten, zullen worden uitgewerkt in overleg met de vissers en Gebr. Blom. Volgend jaar 50 nieuwe woningen De voorz. deelt verder nog mede, dat er het volgende jaar 50 nieuwe woningen gebouwd zullen worden, buiten de 24 die nu op stapel staan. Architect de Graaf, hier wel bekend, zal de plannen uitwer ken. De heer de Waard vraagt waarom de bouw der nieuwe woningen stagneert. De voorz. antwoordt, dat er op nieuwe ste nen wordt gewacht. In overleg met de Prov. Waterstaat wordt een plan uitgewerkt om te komen tot verbetering van de Kogerweg. De wegen Westerslag en Noordvlak, in de bezettingstijd door de Duitsers aangelegd, zullen worden overgenomen door Staats bosbeheer, waarvoor de voorz. zijn dank uitspreekt. Er is een hoeveelheid straat stenen, afkomstig van de Duitsers, aange kocht in samenwerking met de Dertig Polders, zodat dit materiaal dus gebruikt kan worden voor de wegen op het eiland. Het voorgenomen plan om de Zuivelfa briek te Den Hoorn om te bouwen voor een viertal woningen, kan geen doorgang vinden, omreden de kosten f 34000 be dragen en 4 nieuwe woningen f 41350, Uit de discussie over dit punt blijkt, dat de fabriek over de rooilijn staat en de consequentie met zich brengt, dat er niet gebouwd mag worden. De woningcommissie is er niet voor de school te Oost om te bouwen voor arbei derswoningen, daar er hier geen directe behoefte aan is in tegenstelling met Oos terend zelve. De heer Drijver wil de school afbreken voor bouwmateriaal. Dit zal onderzocht worden. De O.L. School te Den Burg. Plannen om de o.l. school te Den Burg te herbouwen zullen eveneens worden uitgewerkt De cadavers van de Noodslachtplaats zullen in het vervolg gekookt worden voor dierlijk voedsel. Adhaesie is betuigd aan de Ver. van Ned. Gemeenten, naar aanleiding van een adres van het gemeentebestuur van Valkenburg-Houtum tegen de door de re gering voorgestelde weeldebelasting. Ged. Staten berichtten de goedkeuring van enige raadsbesluiten. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. De Brandweerbelasting. Van het raadslid den heer Keijser, was een voorstel ingekomen om de dit jaar ingevoerde brandverzekeringsbelasting, die geheven wordt van de verzekering van onroerende goederen uit te breiden tot de verzekering van roerende goederen en dan het heffingspercentage (Vs per 1000). zoveel te verlagen, als nodig is om de geraamde opbrengst van f 8000, de zelfde te doen blijven De heer Keijser gaf een nadere toe lichting op zijn voorstel,hetgeen dan neer zou komen op een heffingspercentage van Vi per 1000, of misschien nog minder. Spr. wilde deze belasting voor 1947 afschaf fen. De voorz. zeide, dat het er om gaat de brandweer op peil te brengen in de verschillende dorpen. De belasting zou te ingrijpend zijn, als er ook van roeren de goederen een heffing plaats vond. Opgemerkt werd, dat er in Den Hoorn f 2300 vrijwillig is bijeengebracht voor een brandspuit, waarop de voorz. ant woordde, dat er voor gezorgd zou worden, dat het dan in orde komt. Spr. zeide, dat De Waal, De Koog en Oudeschild nog niets hebben en toch evengoed zullen moeten bijdragen. Besloten werd dit punt aan te houden tot de begroting. Als nieuwe onderwijzer aan de o. 1. school te Den Hoorn in de vacature J. W. Vellinga, werd benoemd de heer J. C. Ladigis te Haarlem, die de enige sollici tant was. Vervolgens kwam aan de orde de be noeming van een hoofd der o.l. school te Midden-Eierland. De aanbeveling was als volgt: 1. A. Springvloed, Koog a.d. Zaan 2 P. Kleve, Oudeschild 3. S. Bant, Opmeer. Nadat de vergadering over dit punt in besloten zitting had gesproken, werd tot stemming overgegaan en de heer Kleve met 10 stemmen benoemd. Op den heer Bant waren 3 stemmen uitgebracht. Aan den heer A. Alderlieste, h.d.s. te Den Hoorn, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens zijn vertrek naar West-Indië. Eveneens werd eervol ont slag verleend aan den heer G. Scharp, onderwijzer aan de openbare u.l.o. te Den Burg en aan den heer H. Bakker, onder wijzer aan de o.l. school te Oosterend, ingaande 1 Jan. 1947. Besloten werd tot huur van een stukje grond van den heer P. Dros Bzn te Mid den-Eierland ten behoeve van de speel- ZON. MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 24 Nov. op om 8,13; onder om 4,39. Maan: 1 Dec. E.K., 8 Dec. V.M. Hoog water ter rede van Texel: 25 Nov. 11,18 en 11,24. 26 Nov. 11,40 en 11,57. 27 Nov. 12,14 en 12,31. 28 Nov. 0,40 en 0,50. 29 Nov. 1,19 en 1.29. 30 Nov. 1,51 en 2,14. 1 Dec. 2,38 en 3,05. plaats van de o.l. school aldaar en de bijbehorende onder wij zerswoning voor f 20 per jaar. De raad sprak zijn goedkeuring uit over de oprichting en instandhouding van een tweejarige landbouwhuishoudcursus, uitgaande van de Holl. Mij. van Land bouw. Het rijk zal 70 pet. der netto-kosten dragen en de gemeente 30 pet. Voor de uitbreiding van de algem. be graafplaats werd een gedeelte grond aan gekocht van den heer R. Huijsman voor f 1,per M2. Het betreft hier de in 1943 zonder meer genomen grond door de Duitse weermacht. Met den heer F. Kikkert te De Cocks- dorp werd een ruilovereenkomst aange gaan van grond. RONDVRAAG. Bij de gehouden rondvraag kwamen di verse vragen en wensen naar voren. De heer Westdorp vroeg naar de huur van noodwoningen. Hierop was een ongunstig antwoord ingekomen, daar de huur f3,50; a f 3,75 zal moeten bedragen. Dezelfde spreker had een klacht over het vervoer per auto van de leerlingen der u.l.o. In een wagen van 15 pers. werden er wel 30 vervoerd De burgemeester deelde me de dat er half Dec. een nieuwe dienstre geling van de TESO afkomt, waardoor 't mogelijk zal zijn 6 a 7 keer per dag naar de diverse dorpen te reizen. Spr. uitte vanaf deze plaats een woord van hulde aan het adres van TESO. De heer Westdorp wees nog op h<?t „beestachtig" gedrag van de ulo-leerlin gen in de bussen, waarbij spr. een beroep op de ouders deed. Wethouder Hin noemde nog het gedrag der scholieren op de boot, ook daar is het een bende. De heer de Waard vestigde de aandacht der Christelijke School aan de Wilhel minalaan. De voorzitter deelt mede, dat het plein van nieuwe tegels voor zien zal worden, evenals het school plein der o.l. school. De raad ging hier in principe mee accoord. De heren Backer en Zijm spraken nog over de ophaaldienst, terwijl de heer Van Heerwaarden de geneeskundige controle op de schoolkinderen wilde uitbreiden. De Schoolartsendienst werkt wel, doch er is 'achterstand, volgens den burgemees ter. De heer v. Heerwaarden vroeg of het mogelijk was, de bussen 's avonds te laten rijden naar Den Burg voor het be zoeken der avondcursussen. Weth. van Dommelen antwoordde, dat dit voor het volgend jaar onderzocht zal worden. Spr deelde nog mede, dat TESO de schoolkinderen gratis zal vervoeren. Na nog enige besprekingen, o.a. over de straatverlichting, volgde sluiting. NOGMAALS HET CONFLICT TUSSEN ZIEKENFONDSEN EN ARTSEN. EEN VISIE VAN DOKTERSZIJDE. Het conflict tussen de ziekenfondsen en de artsen is nog niet opgelost en er zal nog heel wat gesproken moeten worden, eer de beide partijen tot elkaar zullen ko men. In „de Helderse Crt" schrijft een dokter hierover o.m. het volgende: Nadrukkelijk wordt verklaard, dat het geenszins in de bedoeling ligt om na 1 Januari, op welke datum het contract is opgezegd, de geneeskundige hulp te sta ker! In tegendeel blijven alle artsen ge wóón hun werkzaamheden verrichten. De artsen ageren in de eerste plaats tegen het ziekenfondsbesluit, dat hun in de oorlogs jaren is opgelegd, waarbij de verplichte verzekering voor loontrekkenden met een inkomen beneden f 2500 per jaar is be paald. Hierbij zijn nu misstanden ont staan, omdat er personen met een hoog inkomen uit hun betrekking bv. f 7000 p. jaar, met een bijbaantje van f 250 p. jaar, zich door dit laatste inkomen hebben la ten inschrijven als verplicht verzekerde en dan nog wel met hun hele gezin voor 4 pet. van f 250. waarvan zij zelf 2 pet. of slechts f 5,per jaar aan premie be talen voor alle geneeskundige hulp en verstrekking van medicijnen. Een andere grief is, dat er een reservepot is ge kweekt van 70 millioen gld. en dat de artsen nog steeds uitbetaald worden naar de normen van 1935, n.l. een vast bedrag per jaar voor hun medische verrichtin gen per ingeschreven fondslid. De apo- theekhoudende arts krijgt dan daarnaast nog een vast bedrag per jaar per fondslid voor de receptuur, met dit onderscheid, dat den apotheker bovendien nog een bedrag per recept afhankelijk van de kostprijs uitbetaald wordt en de apotheek- houdende arts alle recepten moet leveren zonder enige bijbetaling buiten het vaste bedrag per jaar. Zonder meer is het dui delijk, dat bij de enorme stijging van de kostprijs van medicamenten e.d. de bere kende onkosten naar de maatstaven van 1935 veel te laag zijn. Weer een ander bezwaar is, dat de fondspatiënten vaak voor allerlei onbe duidende kleinigheden de hulp van den arts inroepen, dit geeft een te veel aan arbeid en het werk van den arts heeft daaronder te lijden. Terecht wordt dus ook in het belang van de fondsverzeker den zelf naar een rem voor de overbelas ting gezocht. Hieraan vast zit een te grote toeloop naar de specialisten; deze ontvangen van het ziekenfonds gezamen lijk een vast bedrag per ziel per jaar. Uit deze z.g. specialistenpot worden zij dan gehonoreerd naar het aantal*verrichtin gen, dat zij per jaar gedaan hebben voor het fonds, dus veel verrichtingen per jaar dan maar een heel kleine vergoeding per verrichting. Bovendien zijn voor alle artsen de vaste onkosten als autovervoer, personeel, on derhoud en aanschaffing instrumenten, onderhoud spreek- en wachtkamer en apotheek minstens verdubbeld, waardoor Men sprak laatst in de V.V.V., Van Texels groot belang, En maakte met een groot misbaar De inwoners heel bang. Er kwam geen vreemd'ling ooit meer hier Men moest aan 't wieden gaan, Een ieder die moest zijn best eens doen, Om het record te slaan. Maar ziet men zo eens in het rond, I.angs wegen en langs straat, Dan is er veel, dat heel niet goed, Niet naar ons wens steeds gaat. Ziet men de Wilhelminalaan, Wat bende is 't niet daar, Een trottoir is daar heel niet bekend, 't Is modder altegaar! Wanneer een vreemd'ling daar naar kijkt, Dan denkt hij zeker vast, „De mensen hier aan deze laan, Die leven toch in last!" Maar vraagt men, kan dat anders niet, Dan is het antwoord dra: Er wordt al aandacht aan besteed, Zo gaat het voor en na. Het gaat toch heus niet langer zo, Daar moet wat aan gedaan, Nog voor de winter moet het klaar, Dit moet nu van de baan! Er wordt hier op ons eiland nog Te veel steeds uitgesteld, Pak aan dan heren, wie 't ook zijn, En zie niet cp wat geld! Toont nu eens eind'lijk, dat de slaap, Waarin ge nu verkeert, Weer van u wijkt, wordt wakker nu, Geeft ons wat wordt begeerd. LOAN. DRENTS JONG VEE NAAR ARGENTINIË. De Zuid-West Drentse Fokkers Unie, (omvattende de fokverenigingen De Wijk, Ruinerwold, Zuidwolde en Meppel), heeft aan Argentinië 9 stierkalveren en 21 vaarskalveren voor een totaal bedrag van f 25000 verkocht. Bij de stierkalveren va riëren de prijzen van f850 tot f2500 en bij de vaarskalveren van f 450 tot f 650 per stuk. De dieren werden gekocht van 25 eigenaren. Zij worden te Rotterdam verscheept. HET NATIONAAL BEVRIJDINGSFEEST 1947. Naar wij vernemen, heeft de regering besloten haar medewerking er toe te ver lenen. dat de herdenking onzer bevrijding welke dit jaar te Amsterdam is gehou den, in 1947 zal geschieden te Rotterdam in het Feijenoord Stadion. De heer Briels zal weder de leiding hebben. De baten, welke van deze herdenking worden ver wacht, zullen ditmaal ten goede komen van het comité „Ereschuld en dankbaar heid". ook een verhoogde honorering door de ziekenfondsen noodzakelijk wordt. Dat vrijwillig verzekerden met een in komen boven f 2500 (de weistandsgrens) per jaar tegen de thans bestaande lage fondscontributie niet in een ziekenfonds thu's horen, is vanzelfsprekend. De tarieven der zelfstandig verzekerden (progressie?) en verandering der wei- standsgrens is ook nog een probleem, dat om een dringende oplossing vraagt. Het ziekenfondsbesluit wordt door de artsen wel eens beschouwd als een Duitse maatregel, dit is niet geheel juist. De verplichte verzekering was al eerder in Nederland bestudeerd en zij heeft niet te miskennen goede kanten: minder sociaal voelenden worden gedwongen ook mee te betalen aan hun gezondheidszorg en de kleine inkomens betalen minder dan do hogere. Dat de apotheekhoudende artsen on danks de veel te lage honorering steeds alle noodzakelijke geneesmiddelen wan neer deze te verkrijgen waren, hebben verstrekt, in het algemeen zonder bijbe taling door de patiënten, wijst er wel op, dat er een hoog sociaal gevoel bij den Ne derlandsen arts bestaat, zo'n corps voelt ook niets voor het wapen der staking. De opzegging der ziekenfondscontracten zien wij dus als een klop op de deur van regering en volksvertegenwoordiging om spoedig een einde te maken aan ingeslo pen fouten in de ziekenfondsmaatregelen der laatste jaren. Opmerking van de> Redactie. De schrijver-dokter van bovengenoemd ingezonden stuk schrijdt o.a., dat vrij willig verzekerden met een inkomen bo ven f 2500 niet in een ziekenfonds thuis horen. Wij willen hierbij opmerken, dat onze regering bij monde van Minister Drees voornemens is de grens van de verplichte verzekering tot f 3750 per jaar te verhogen, zodat er in die kringen dus anders over gedacht wordt. Het moet o.i. ook voor deze categorie mogelijk zijn zich te verzekeren, zij het niet verplicht, dan wel vrijwillig. Overigens begrijpen wij heel goed, dat de kosten van de artsen enorm zijn geste gen en dat tegen de misstanden hierboven genoemd, moet worden opgetreden. UITGAVE v.li. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, EmmalaaiT92, Den Burg. HOE WORDT EEN BOS BEPLANT? DE WAAL. De vorige week Woensdag avond hield de heer Schol, boswachter te De Koog een lezing over bosbouw. Zo oppervlakkig zop je zeggen, je plant een heleboel bomen en dan wordt het wel een bos. Zo gaat het in de practijk echter niet. Het te bebossen terrein moet eerst in kaart worden gebracht. Hierop moet tevens de hoogte aangegeven ziji^ Dan wordt het ontwateringsp] ge maakt. De grond wordt onderzoo... Zitten er b.v. op 40-80 cm. diepte harde lagen, dan moet daar terdege rekening mee worden gehouden. Is het werk tot zover gevorderd, dan kan men beginnen te planten of te zaaien. Als de grond er zich voor leent, is zaaien financieel veel voordeliger. Ook botanisch heeft het grote voordelen. In de kweke rijen worden de jonge boompjes „van de pen" gestoken, d.w.z., de recht naar be neden groeiende hoofdwortel wordt stuk gestoken. De boom gaat in dit geval niet diep met z'n wortels in de grond. Worden de boompjes op hun bestemde plaats gezaaid, dan is dit van de pen ste ken met nodig, zodat de wortels zich beter ontwikkelen kunnen. Is het bos tot zover klaar, dan kan het beginnen te groeien. In de eerste drie, vier jaar is er nu wei nig aan te doen, vooral wanneer 't naald hout betreft. Daarna neemt het werk in de bossen weer toe. Er moet nu regelma tig gedund worden, opdat de bomen, die het eindbestand vormen, zich flink ont wikkelen kunnen. Ziedaar het ontstaan van onze bossen in zeer beknopte vorm. NOG GEEN VERHOGING VAN HUISHUREN. In antwoord op een telegram van de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren, waarin werd geprotesteerd tegen het uit stel van huurverhoging, wordt o.a. ge antwoord, dat de bestaande spanning tus sen lonen en prijzen niet mag worden vergroot. Dientengevolge kan op 't ogen blik van verhoging der huren geen sprake zijn. INKUILING 1947. Helaas hebben in 1946 de boeren niet kunnen profiteren van de meest gewens te inkuilingsmethoden, omdat de nodige middelen niet ter beschikking stonden. Thans kunnen wij mededelen, dat het, on voorziene omstandigheden voorbehouden, voor het volgend jaar wel weer mogelijk zal zijn, om met zuur en melasse in te kuilen Teneinde vroegtijdig een overzicht te krijgen van de behoefte aan zuur en me lasse, verdient het wel aanbeveling, dat de boeren reeds thans in contact treden met hun leverancier. TWEE LEVENSREBDERS BELOOND. Dezer dagen vertrokken uit Londen de politie-agent James Young en Peter Findlay. leerling van de Zeevaartschool, beide inwoners van Londen, voor een korte vacantie naar Tsjecho-Slowakije. Zij gingen als gasten van de Tsjecho- slowaakse regering als erkentelijkheid voor hun moed van enige weken geleden, toen zij beiden in de Theems doken, niet ver van Lambethbridge, om een Tsjechi sche vrouw van de verdrinkingsdood te redden. Een Tsjechische regeringsafge vaardigde in Londen*Mr. Erban vond, dat beiden een beloning verdienden voor hun moed. Hij regelde alles en per K.L.M. vertrokken de twee redders van Croydon naar Amsterdam, waar zij aan sluiting hadden op het vliegtuig voor Praag, om hun welverdiende vacantie te genieten. ADMIRAAL BYRD MET 4000 MAN NAAR DE ZUIDPOOL. Admiraal Byrd, die reeds vijf poolex pedities heeft geleid, zal, zodra de om standigheden dit toelaten, de grootste ex peditie naar het Zuidpoolgebied leiden, die er ooit is geweest. Byrd zal aan het hoofd staan van 4000 mensen, waarvan 3000 geleerden de beschikking krijgen over 12 schepen, waarbij zich drie vlieg- tuigmoederschepen en een aantal onder zeeërs bevinden. Admiraal Byrd heeft nadrukkelijk ontkend, dat het hier gaat om een internationale wedloop, om urani um in het Zuidpoolgebied te winnen. Hij verklaarde ervan op de hoogte te zijn, dat ook de Sowjet-Ume bezig is een ex peditie naar de Zuidpool uit te rusten. (Reuter). KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag: Missen in Den Burg en Ooster end om 0 u. ^n 10,30, in Den Hoorn alleen om 10,30. Biechtgel. van 7,30-8 uur. Com munie onder alle Missen en om 7,30 en 9,30 u. 4 u. jongenscongregatie. 7 u. lof. Deze week: Missen om 7,30 en 8,30. Com munie vóór en onder de Missen, Dinsdag en Vrijdag ook om 7 uur. Maandag 8,30 u. goz. Requiem voor alle overledenen der Doodceel. Ook H. Mis om 9,30 uur. Woensdag: 8 u. H. Mis in Den Hoorn. 9,30 u. gez. huwelijksmis. 7,30 u. Jozeflof. 8 u. jongemannencongregatie. Donderdag: 8 u. H. Mis in Oosterend. Om 9,30 u. gez. huwelijksmis. 7 u. jongedamescongrega tie. Vrijdag: 4 u. biechtgel. v. schoolkin deren. Zaterdag: 4-8 u. biechtgel. op hele uren. 6 u. rozenkrans.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1