Distributienieuws Tweede Jubileumuitvoering U. D. I. De „Duitentroef"-actie op Texel „Over twaalf dagen tegen Middernacht" Neptunus aan boord van de „Willem Barendsz" WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946. 60e JAARGANG. No. 5668 TEXELSCHE COURANT UITREIKING levensmiddelenkaarten 701. Op onderstaande data worden bovenge noemde levensmiddelenkaarten uitgereikt Te Oosterend in het Gebouw v. Chris telijke Belangen op Donderdag 28 Novem ber 1946. 9,30-11 alleen zelfverzorgers van Oos terend. 11-12 uur Bosweg, kerkplein. 1-2 Kerkstr., Hoekstr. 2-3 Schoolstr. 3-4 Weststraat. Vrijdag 29 November 1946. 9,30-10,30 voor Peperstr. 140. 10,30- 11,30 Peperstr. 41 en hoger. 11,30-12,30 Nieuwstr. 1,30-2,30 alleen zelfverzorgers wijk O letters A-Boon. 2,30-3,30 alleen zelfverzorgers, wijk O letters Boven-Du. 3,30-4,00 alleen zelfverzorgers wijk O Dv- Hi.. Zelfverzorgers moeten op de voor hen aangegeven uren hun kaarten afhalen, niet zelfverzorgers op de voor hen aan gegeven uren, daar men anders niet ge holpen kan worden. Men wordt verzocht na te kijken of men de goede kaarten ontvangt, voor personen geboren in 1926 of eerder A-kaarten, 1927 t.m. 1932, B- kaarten, 1933 t.m. 1942 C-kaarten, 1943 t.m. 1945 D-kaarten en 1946 en later E- kaarten. (Publ. no. 469.) AANVRAGEN WERKSCHOENEN. Gedurende het tijdvak van 25 Nov. tot en met 14 Dec. 1946 kunnen werkschoe nen worden aangevraagd door personen boven de 16 jaar, indien zij een beroep uitoefenen voor welke werkschoenen mo gen worden verstrekt en zij na 30 Nov. 1945 geen bon voor werkschoenen (met inbegrip van Engelse werkschoenen) heb ben ontvangen. (Publ. no. 477). EEN TRAWLER OP RUPSBANDEN. DE KOOG. 27 Aug. 1.1. werd met de eerste werkzaamheden begonnen om de trawler IJM. 97, die van half Jan van dit jaar af, reeds nabij het Kogerslag op het strand zit, weer in zijn element terug te brengen. Een flink stuk werk van de Rotterdamse Bruggenbouw Mij. Zoals we reeds eerder schreven, had men het plan opgevat, het vaartuig eerst op trucks te zetten en het dan naar de zee te trekken. Sleepboothulp zou zodoen de overbodig zijn. Met hydraulische per sen werd het schip, dat bijna 2 meter in het zand was weggezakt, op rupsbanden geplaatst. Een karwei, wat dan ook won derwel is gelukt. Aan elke kant van het vaartuig bevinden zich twee flinke trucks en kan men onder de kiel van het hele schip doorkijken. Zaterdagmiddag j.l. zou men beginnen het vaartuig naai zee te rijden. Hiertoe waren reeds eerder 2 kabels een stuk in zee verankerd (misschien waren die an kers te vroeg uitgebracht?). De kabels zijn inmiddels tot dicht bij het strand in het zand weggezakt, wat zeker invloed zal hebben, wanneer men gaat trekken. De lieren, gedreven door de machine van het schip, die wonderwel, evenals de ke tels, in tact zijn gebleven, werden aangezet pats.een der kabels brak, zo dat weer opnieuw moest worden begon nen De kabel werd geheeld, doch ook bij de tweede poging brak ze af, terwijl het schip niet van wijken wist. Er zal vermoe delijk beter materiaal moeten komen en danvaarwel schipper en machinist, oude bekenden van ons en van de vele badgasten, die deze zomer ons strand be zochten en menigmaal aan boord klom men om een praatje met hen te maken. Jullie schip is straks weer zeewaardig ge maakt en dan is het weer werken, dag en nacht, om de heerlijke zeebanket boven te halen en zodoende mede te werken aan de voedselvoorziening van ons volk. Goede vaart telkens en behouden thuis komst! VAARGEUL BUITEN DE HAVEN ZAL WORDEN UITGEBAGGERD. OUDESCHILD. Als gevolg van laag water voor een paar weken terug, kon de postboot niet de haven instomen. Er werd n.l. grond geraakt. Het betreft hier de 300 m. lange vaargeul buiten de haven. Op gezette tijden wordt er door de Rijkswaterstaat gebaggerd en dit is nog niet eens zo lang geleden gebeurd. Naar we vernemen is er een grote bag germolen uit Den Helder op komst en is men nog deze week van plan met het uitbaggeren te beginnen. VERKIEZING POLDER WAALENBURG Bij enkele candidaatstelling werden Za- terdag j.l. voor de polder Waal en Burg gekozen: tot Heemraad P. Witte Jbzn., „Plassendaa1" en tot Hoofdingeland D. Zuidewind Mzn., „De Kamp". LEZING OVER ENGELAND. DEN HOORN Zaterdagavond 16 Nov., werd in „Ons Huis" de eerste Ontwikke lingsavond gehouden. Een 30-tal bezoe kers waren aanwezig, toen Ds. van Boven de avond opende. In het bijzonder werd verwelkomd de heer v. d. Leden, die zou spreken over zijn verblijf in Engeland. Spr. was met een kindertransport naar Engeland geweest. Als de Hollander in Engeland komt, kijkt hij zijn ogen uit zo mooi is het daar. Engeland heeft ook erg door de oorlog geleden, daar er veel vernield is. Reizen in Engeland is zeer duur. Het natuurschoon met haar rotsen, heuvels en gebergten is bijzonder mooi. Wales is ook de moeite waard om te zien. De jeugdherbergen zijn lang niet zo ge riefelijk ingericht als in ons land. Schot land is ook een interessant oord. De En gelsman zal je nooit in de steek laten en je ook niet zonder eten weg laten gaan. Na afloop dankte Ds. v. Boven den ge- achten inleider, die zich als een vlotte spreker deed kennen, voor zijn mooie le ting. Ook op de 2e jubileumuitvoering van j.l. Vrijdag kon de voorzitter, A. v.d. Meu- len te midden van bloemen voor een stampvolle zaal, de bezoekers een harte lijk welkom toeroepen. Spr. memoreerde, dat ook U.D.I. tegenslagen heeft gekend, verlies en verwisseling van leden brengt altijd moeilijkheden met zich mede. ter wij1 ook de keuze der stukken een lastig probleem blijft, doch over het geheel kan men op een mooie periode terugzien. Dit hebben wij in de eerste plaats aan li te danken, zei spr., daar een zeer groot aantal uwer tot de getrouwe bezoekers behoort en het een traditie is geworden, on* naar U.D.I. te gaan, zodat wij met één enkele uitvoering niet meer kunnen vol staan. Wij zeggen dan ook hartelijk dank voor uw steun en hopen dit waardig te blijven. Door uw belangstelling in onze vereniging zijn wij in staat gesteld om bijna ieder jaar een batig saldo te kun- afstaan voor een of ander liefdadig doel of instelling en we hopen deze traditie te kunnen handhaven. Dank bracht spr. aan hen, die de ver. spontaan in de gelegenheid stelden om ook deze avond de bezoekers te kunnen tracteren, hetgeen op hoge prijs werd ge steld. Over het stuk gaven wij in onze vorige editie reeds een beschouwing en kunnen volstaan met de mededeling, dat er ook nu weer voortreffelijk werd gespeeld en zelfs in het eerste bedrijf een open doekje in ontvangst genomen moest worden. Een hartelijk applaus van het publiek beloon de de spelers voor hun spel, waarna de voorz. dank bracht aan allen, cjie mede gewerkt hebben om beide avonden tot 'n succes te maken, dank bracht spr. ook aan het gemeentebestuur voor de ver leende vergunning en aan de Texelse en Helderse Courant voor hun getrouwe ver slagen, de familie Kikkert en Breeuwer voor hun hulp. Tot slot sprak de voorz. nog enkele woorden tot de leden, waarbij hij wees op dc- gezellige verstandhouding en een drachtige samenwerking, wat juist onze ver. zo sterk heeft gemaakt. Wij gaan nu naar een nieuwe mijlpaal en zullen trachten ook deze met succes te bereiken. Onder begunstiging van mooi najaars weer werd j.l. Zaterdag de reeds eerder aangekondigde tocht met de vier verschil lende muziekcorpsen van Texel en de ge luidsinstallatie, over Texel ingezet, en werden alle buitendorpen met een bezoek vereerd. Voor zover we hebben kunnen nagaan, werd deze geste wel op prijs ge steld en bracht dit in verschillende dor pen heel wat belangstellenden op de been, temeer waar zulk een propagandamiddel nog nimmer hier plaats vond. De auto met luidspreker gaf vooruit 'n paar nummertjes muziek en zette daarna het doel van de propaganda uiteen. Dit doel is inzameling van gelden door mid del van intekenlijsten voor de zo zwaar getroffen bevolking van Zeeland, Noord- Brabant en Limburg, die nu, na twee jaar nog ongeholpen blijken te zijn in alles wat men zich maar denken kan, en waar voor door de bevolking van geheel Neder land nu eens eendrachtig zal worden ge zorgd. Dat de heren blazers er ook zin in hadden bleek ons, toen de duisternis reeds was ingetreden en zij allen zonder uitzondering spontaan tot het einde hun beste beentje hebben voorgezet om deze middag tot een goed einde te brengen. Een woord van* lof komt deze heren nu reeds toe, die zich geheel belangeloos voor deze actie hebben ingezet. Alsmede aan Piet van Hans en TESO, voor 't beschik baar stellen van het rijdende materiaal Hieruit blijkt weer zonneklaar de eens gezindheid van den Texelaar en 'n diep plichtsgevoel van naastenliefde ten op zichte van het getroffen zuiden. Wat de lijsten van de verschillende dorpen en hun buitenwijken ons zullen brengen, blijft nog een verrassing, maar de ingezette actie zal een wedijver wor den, welk dorp en omstreken toch wel het meest zullen opbrengen. Zaterdag a. s. hopen we Den Burg te kunnen „nemen" en dat zal dan de klap op de vuurpijl moeten worden. Voor Den Burg zijn de verwachtingen zeer hoog ge spannen. Van de ingekomen lijsten zal in dit blad melding worden gemaakt, met op gave van de grootte van het bedrag, terwijl na afloop der actie het totaal be drag gepubliceerd zal worden. Terloops zij nog medegedeeld, dat de collecte bij U.D.I. f 91,67 opbracht. STICHTING 1940—1945. DEN BURG. Het bestuur der Stichting 1940-1945, afd. Texel, machtigd mevrouw Klumper-Eelman de contributie te innen, tegen kwitantie ten behoeve der Stich ting. De secr.-penn., STATEMA. LANDBOUWERS. DEN BURG. De directeur v.h. Bijkan toor v.h. G.A.B. Alkmaar, te Texel, deelt mede, dat zich beschikbaar heeft gesteld voor hulp op een flink landbouwbedrijf, een gerepatrieerd planter (energiek per soon), geb. in 1910, van boerenafkomst en in het bezit van diploma landbouw school. Hij vertrekt over V/x jaar naar 'n groot landbouwbedrijf in Argentinië, doch wil deze tijd benutten om zich in de diverse landbouwwerkzaamheden nog eens goed in te werken. Is financieel on afhankelijk en vraagt als beloning, kost en inwoning, benevens kleine vergoeding Nadere inlichtingen te bekomen bij den Dir. van voornoemd Bureau. Voorts werd nog medegedeeld, dat het batig saldo van de uitvoering van Maart j.l., hetwelk oorspronkelijk bestemd was voor een bijdrage in de kosten van een ziekenhuis alhier, doch geen doorgang heeft gevonden, thans zal worden afge- diagen aan de Stichting 1940-1945, zijnde ruin?, f 180,—. Om de teleurgesteldén ook nog in de gelegenheid te stellen, heeft de ver. be sloten om op 18 December pogmaals een uitvoering te geven en zal het batig saldo voor een liefdadig doel bestemd worden. Wij twijfelen niet of velen zullen van de gelegenheid gebruik maken, de kaartver koop zal nader bekend worden gemaakt. Het bal had ook een zeer gezellig ver loop en de daarbij gehouden collecte voor „Ruitentroef"bracht ruim f91 op, waar na een ieder zeer voldaan huiswaarts ging. Van de gelegenheid het felicitatieregis- tei te tekenen, werd een zeer druk ge bruik gemaakt. Rectificatie: In ons vorig verslag over de bloemen vermelden wij abusievelijk Oranjevereniging, dit moet zijn Oranje boom. Voorts werden er nog bloemen aan geboden door Gymn. Texel, Texels Fan farecorps, mevr. Wed. I Vlessing en van verschillende getrouwe bezoekers. BOERENACTIE TEGEN DE C.C.D. ENZ. In „De Oranjeboom" werd Maandag- I morgen een vergadering gehouden van de Nationale Boerenactie, welke zetelt in Bornebroek (Ov.) Als spreker trad op de heer H. War- rink, die o.a. mededeelde, dat de propa ganda van de Nat. Boerenactie beoogt een einde te maken aan de controle-maatre gelen van C.C.D. en andere ambtenaren. Spr. zeide contact gehad te hebben met Minister Mansholt, die verklaarde ac- coord te gaan met hetgeen men beoogt. Het is nodig dat er boeren zitting nemen in de Tweede Kamer. Prov. Staten en de gemeenteraden en daar hun invloed uit oefenen. Er komt een bedrijfsorganisatie voor de boeren, waarin deze zelf niets te vertellen hebben, aldus spr. Er is ge schreven naar de stichting v.d. landbouw doch er viel met deze heren niet te praten. Spr. is dan ook van mening, dat de stichting moet verdwijnen, alsmede de C.C.D. en andere ambtenarij. Wij moe ten een bedrijfsorganisatie hebben, die alles zelf regelt van onder af aan en plaatselijk vertrouwensraden vormen. Dit was de eindconclusie van den spr., die zijn rede in het café zelf uitsprak, daar er door de aanwezige boeren geen animo was om zich naar de grote zaal te begeven, ook niet op herhaald verzoek. Wat leven we snel in deze tijd! Reeds 24 Nov. j.l. kregen we door toneelvereni ging „St. Jan" een „April-mop" opge voerd. Een komeet zou nl. op 1 April te gen de aarde botsen en alles zou meteen verdwijnen. „Over 12 dagen tegen mid dernacht is een klucht, geschreven door G. Nielen, welke klucht de onmoge lijkste situaties schept, doch waar in drie mensenparen heel gelukkig worden gemaakt en een vader, die met zijn zoon in onmin leeft, weer samen brengt. Een klucht met een mooie strek king. De heer P. Graaf opent met een kort woord de avond, in het bijzonder verwel komt hij burgemeester Rehorst en zijn echtgenote, kapelaan v. Wel en kapelaan Tulp, den geestelijken adviseur. Het ver heugt spr., dat de zaal, ondanks „geen bal", toch tot de laatste plaats is bezet en dus allen zijn gekomen om van het spel te genieten. De gehele inhoud kunnen we niet in details weergeven. Er werd door de da mes L. v. Heerwaarden-Gielis, N. v. Sam- beek, N Logman en Rijk-Koster en de heren J. v.d. Aakster, W. v. Engelen, M. Bakker, J. Buisman, P. Baneke, H. Schra- ma, C. Graaf en W. Rijk zeer goed spel gegeven, in aanmerking genomen, flat de klucht lang niet gemakkelijk was. Aardi ge scènes (vooral die, waarin Graaf, Bak ker en v. Engelen aan het fuiven slaan), deden ons onbedaarlijk lachen. Een ko meet zou immers komen en nu namen ze de gelegenheid waar om het er nog eens lekkertjes van te nemen. DE KORENAARKALENDER. Van de N.V. van Gorcum Comp. te Assen, ontvingen wij de door deze firma uitgegeven „Korenaar"-kalender '47. Aan de samenstelling van deze mooie kalen der hebben diverse personen hun mede werking verleend. De kalender heeft een gekleurd schild, waarop een kerk voor komt met een paar boerderijen. Het ge heel maakt een frisse indruk. Deze kalender zelf bevat iedere dag een blaadje, waarop de datum voorkomt, alsmede de stand van de zon en de maan, terwijl op de achterzijde spreukjes. recep ten, e.d voorkomen. Kortom, een kalen der waar voor elck wat wils op staat. Bestellingen op deze sierlijke kalender worden aangenomen door de Boekhandel aan de Parkstraat te Den Burg. De prijs is f 1,60. VER. VAN OUD-LEERLINGEN L.LJS. Vrijdag 29 Nov., 's avonds 8 uur, zal de heer J. Oltman een lezing houden over: Sociale verhouding in de Landbouw, in Hotel „De Lindeboom". Dit onderwerp is zowel voor werkgever als voor werknemer van groot belang. Daarom zal de heer Oltman na zijn le zing gelegenheid geven tot het stellen van vragen. We hopen, dat landbouwers zo wel als landarbeiders en oud-leerlingen deze verg. zullen bijwonen, om in een ge zellige discussie de hier plaatselijke ver houdingen te bespreken. M.J.W. KINDERBIJSLAGWET AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft de kinderbij slagwet zoals deze door Minister Drees werd voorgesteld aangenomen. Het komt hierop neer, dat men ingaan de 1 October j.l. van het eerste kind af f 2,40 en van het vierde kind af f 3,per week zal ontvangen. De leeftijdsgrens is echter verlaagd tot 16 jaar VERGOEDING VERZETSSLACHTOFFERS. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begrotingen 1946-1947 wordt o.a. medegedeeld, dat de regering in voorbe reiding heeft een regeling, op grond waarvan zij, die schade hebben geleden als gevolg van gepleegd verzet, een ver der gaande vergoeding zullen krijgen dan op grond van het besluit op de materiële oorlogsschaden wordt verleend. De ambtenarensalarissen. Verder deelt de regering mede, dat zij voornemens is, de ambtenarensalarissen aan een ingrijpende herziening te onder werpen, waarbij deze een aanzienlijke verbetering zullen ondergaan. De typering van de personen was goed, hoewel we Frits (P. Baneke) liever een tikje verliefder hadden willen zien. Zoals we boven schreven, er is zeer goed gespeeld. De aankleding van het to neel was, evenals de grime, goed ver zorgd. Het geheel stond onder regie van den heer J. Buisman. Aan het slot dankte kapelaan Tulp en hij sprak zeker namens alle bezoekers, voor het gebodene. Hij hoopte, dat „St. Jan" nog vele malen een opvoering zou geven, ook van een toneelspel, dat zo op bouwend kan werken. Opbouwend, waar door ons volk goed en edel gemaakt wordt en de maatschappij hecht en stevig. Na afloop maakten burgemeester en mevr. Rehorst persoonlijk kennis met de spelenden en bracht ook dank voor het gebodene en het goede spel. Vermoedelijk zal er nog een tweede opvoering volgen, de datum zal nader in ons blad worden bekend gemaakt. Wij passeerden op 17 Nov. j.l. om 14 uur de evenaar, zo seint ons de speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz". De bemanning was in gespan nen verwachting op de komst van Neptu nus, die zich reeds enkele malen per ra dio had laten aankondigen. Maar op deze dag spitste ieder zich op het feest van den zeegod. Wel nooit zou hij op een zo majesteitelijke wijze zijn ingehaald als aan boord van de walvisvaarder mogelijk werd gemaakt, 'doordat de slipway hem tot toegang kon dienen. Het scheen nu inderdaad, alsof hij zo uit de diepten van de oceaan opdook en als in een sprookje of als in een verhaal van Jules Verne langs de walvisstraat zoals we de slip way, waarlangs straks immers de walvis sen naar binnen gesleept zullen worden op ons toeschreed met groot gevolg, on der tonen der muziek. Kapitein Visser genoot de eer NeRtu- nus op waardige wijze te ontvangen. De zeegod overhandigde hem als blijk van waardering, nu voor de eerste maal sinds 100 jaar een Nederlandse walvisvaarder zijn wateren bevaart, een oorkonde. En toen begon het eigenlijke feest, waarbij de doop natuurlijk het hoogtepunt vorm de. Ook de dominé moest er aan geloven, maar deze kweet zich op voorbeeldige wijze van zijn taak. die hij daarnevens te vervullen had door elk „slachtoffer" toe te spreken en een zeenaam te geven. Een onwillige, de kapper, die kennelijk wei nig zin had om de doopplechtigheid te ondergaan en op figuurlijke wijze poogde onder te duiken, werd voor straf aan een ketting gelegd om daarna een extra beurt te krijgen in de grote waterbak, die speciaal voor deze doopplechtigheid, waaraan 129 opvarenden zich moesten onderwerpen, was ingericht. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de gebruikelijke inzepingen en het scheren grote hilari teit verwekten. Bijzondere vermelding verdient de aanwezigheid van drie vrou wen op ons schip, dat na Kaapstad echter geen „vrouw aan boord" meer zal ken nen. Ook zij moesten aan de plechtigheid deelnemen. In Kaapstad zullen zij de „Willem Barendsz" verlaten om zich al daar met hun gezinnen te vestigen. Hun mannen zijn echte walvisvaarders! De drie jagers varen nog steeds ne vens ons. De drie achtergebleven vang- schepen vertrokken enkele dagen geleden van Las Palmas om ons naar Kaapstad te volgen. Vandaag was er nog een gebeur tenis, die voor ons van veel belang was. Wij zagen nl. de eerste walvissen in de omgeving van het schip „spuiten". Met de vangst zullen we echter nog geduld moeten oefenen. De „Willem Barendsz" die zich gister avond op 4 graden 30 min. Z.Br. bevond, zal omstreeks 29 Nov. a.s. Kaapstad kun nen aandoen, zo seint ons de speciale verslaggever aan boord van de walvis vaarder d.d. 21 Nov De stemming aan boord is uitstekend. De jagers AM 6, 7 en 8 zijn Woensdagavond om 10 uur uit Dakar vertrokken en wordeu op 4 Dec. te Kaapstad verwacht om. zich daar bij 't moederschip te voegen, dat er enkele da gen zal blijven. RAADSVERGADERING. DEN BURG. De' gemeenteraad komt Woensdagmiddag 4 December a.s. 5 uur n.m. in openbare raadszitting bijeen. SPORT OP TEXEL. BKC WINT MET 1—0. 4e klas. Ondanks het fanatieke spel van LSVV wist BKC 10 min. voor het einde een niet te missen kans te benutten, en kreeg zo doende in deze wedstrijd meer dan haar toekwam. A.s. Zondag komt LSVV hier! De Grasshoppers wonnen verdiend van Schoorl met 3-1. De Watervogels herstel len zich een weinig, thans wonnen zij hun uit-wedstrijd tegen JVC met 2-0. N.-Nie- dorp staat thans onderaan, ze verloren thans met 3-0 van MFC. TEX. BOYS en TEXEL 2 WINNEN. NHVB 2 I In de wedstrijd Tex. BoysWater vogels 2 trekken de Boys direct flink van leer, zeer spoedig hebben zij, door Henk Witte, een 2-0 voorspr.ong, terwijl een kwartier later er 3-0 van gemaakt kan worden. Na de rust hebben de Wa- terv. de wind mee, en komen nu wat meer in de aanval en zien kans een te- genpunt te maken. Spoedig weet Lemke er evenwel weer 4-1 van te maken Ten slotte weet Opdam met een mooi schot de stand tot 5-1 op te voeren. Texel 2 kreeg meer dan haar toekwam, de punten zijn binnen, maar het was een wedstrijd, waarin Texel weinig overtuiging in haar spel legde, terwijl het enthousiasme klein bleef. Jammer is dat te weinig spelers in training komen. Met de grootste moeite konden de vele gevaarlijke aanvallen af geslagen worden, terwijl veelal de ach terhoede de bal niet kon wegwerken, de juiste opstelling is hier nog niet gevon den Het ingrijpen en verplaatsen van de kanthalfs geschiedt met snel genoeg. Hannes redde daarentegen menigmaal, terwijl ook de keeper goed werk lever de Succes 2 speelde in een gesloten op stelling grotendeels op de T-helft, maar T's voorhoede benutte deze kans niet. Succes' gevaarlijke aanvallen bezorgden hep slechts een 1-0 voorsprong, doch spoedig weet Gerard de bal voor het doel te brengen, iets te scherp, de S-keeper laat zich op de bal vallen, maar juist had Ben het leer onder hem door in het doel geplaatst. T. miste hierna een strafschop. Na de rust komt T. meer opzetten en bij na gelukt het Jan v.d Sterre te doelpun ten. Uit een corner weet Gerard via een back T. de leiding te geven. Onder grote spanning komt met 2-1 het einde. Verdere uitslagen zijn: ZAP 2-Kaagv. 3-3; Helder 4-SRC 0-6; HRCV-W.Waard 2 0—5. 3 G. ZDII en Oosterend spelen gelijk. Deze afd. kenmerkte zich door ener verende wedstrijden die allen gelijk ein digden. Succes 3 weet voor de pauze een 3-0 voorsprong te verkrijgen Doch na de rust betreedt' een herboren Oosterend het veld. Klaas en even later Jan zien kans de achterstand in te lopen. Enige min. voor het eind weet Klaas een straf schop zuiver in te schieten en daardoor den leider een kostbaar punt afhandig te ma ken. Scheidsr. Jonker leidde uitstekend. ZDII heeft eveneens kans gezien om in de laatste min. een achterstand in te ha len, en wel tegen het sterker spelend Wi- ron. Bij de rust leidde Wiron met 2-0. De achterhoede van ZDH houdt evenwel stand en ook hier zien wij 't wonder vol trekken. Twee min. voor het eind weet ZDH te doelpunten en vlak daarop maakt Theo door middel van een vrije schop de gelijkmaker. A s. Zondag de derby ZDH-Oosterend. Texel 3 ontving natuurlijk vlak voor het begin weer enkele afberichten (dit is niet erg sportief en teleurstellend voor de andere kameraden), doch heeft het te gen BKC 3 toch nog tot een gelijk spel gebracht', nl. 2-2. Ook Tex. Boys 2 had ten slotte met enkele afberichten te kam pen en moest met 4 invallers spelen, waarvan één adsp., die een prima wed strijd speelde. Met de rust stonden de Rangers met 1-0 voor. doch na de rust wisten ze de stand tot 9-0 op te voeren. 4 II. ZDH 2—Flevo 2: 2-10. VOETBALPRESTATIES IN ORANJESHIRT door M. J. Adriani Engels. Adnani Engels, sportredacteur van „Het Parool", woonde van de 165 officiële in terlandwedstrijden er 119 op de perstri bune in binnen- en buitenland bij. Wie zou beter dan hij dit boek hebben kun nen schrijven? Hij vertelt u in dit boek van 184 pagi na's de wederwaardigheden van onze di verse Nederlandse voetbalploegen vanaf het grijs verleden tot op heden. Hij ver haalt u van voetballeed en voetbalvreug de in de overbekende „Holland-België"- wedstrijden van de eerste overwinning op Engeland, van het juichend „Wij gaan naar Rome" en de bittere teleurstelling die er volgde, enz. Gelijktijdig passeren een reeks van de meest bekende internationale spelers de revue: Gobel, De Korver, Denis, Van Heel, Bakhuys, De Natris, Francken, La- gendaal, Andriessen, Buitenweg en vele anderen. Het geheel werd verluchtigd door 48 fo to's, voorstellingen van elftallen en spel momenten, terwijl de bekende sportteke- naar Jan Lutz, een tiental tekeningen tus sen de tekst verzorgde. De heer Herberts schreef voor dit min of meer als jubile um-uitgave bedoelde boek een woord vooraf. (De prijs bedraagt f3,50 geb., boekhandel Parkstraat).

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1