Vluchtelingen. Zie de maan schijnt door de bomen. Ouderavond U.L.O.-School Texels Ouwe Sunderklaasfeest Holl. Mij. v. Landbouw Helpt als klant een handje Aan het systeem van Jantje Contantje O geld, ik haat je nt- ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 60e JAARGANG. No. 5669 TEXELSCHE COURANT GEESTELIJK LEVEN. Op de eerste Paasmorgen van zeker jaar voer een Hollandse kapitein met te genwind op één der wereldzeeën. De reis mocht niet vertragen; ondanks de feest dag van de opstanding moesten de matro zen hun harde arbeid verrichten, om het schip tegen wind te laveren. Maar de zeelui weigerden; op de eerste Paasmor gen wensten zij de opstanding van hun Heer te gedenken. De kapitein vloekte, en zei: En varen zullen we, als was het tot de jongste dag. Zijn schip is geworden het vreemde spookschip van de vliegende Hollander, dat bij nacht en ontij op alle wereldzeeën tegen wind vaart. Ahasverus was schoenmaker in Jeru salem ten tijde van Jezus. Voor het pa leis van Pilatus had hij met de menigte het „Kruist hem!" geroepen. Toen Jezus met het kruishout beladen, op weg naar Golgotha, tegen de deurpost van het huis van Ahasverus had willen rusten, had deze hem met scheldwoorden wegge jaagd. Waarop Jezus antwoordde: „Ik zal staan en rusten, maar gij zult eeuwig gaan". De profeet Jona kreeg de opdracht van God, om aan de inwoners van de stad Ninevé 't oordeel Gods aan te kondigen. Maar Jona, die niet wenste, dat heidenen zich bekeren zouden, dook onder voor God. Hij nam passage op een schip, dat naar het andere eind der wereld voer. Maar nog kon hij aan Gods arm niet ont komen. Want een vis bracht den profeet terug naar zijn verlaten opdracht. De eerste moord geschiedde bij het al taar: Kain doodde Abel. Waarop God Kain ter verantwoording riep. En hem een teken, een brandmerk meegaf, en hem tot zwerver maakte in de wijde we reld. Kain moest gaan „wonen" in het land Nod; en Nod betekent „omzwerving". En moet ik u dan ook nog vertellen van Adam. die zich verborg voor God, die uit het paradijs verdreven werd. en vluchten moest? Adam, Kain, Jona, de eeuwige Jood, de vliegehde Hollander, en gij, en ik: wij vluchten. Wij vluchten met alle mensen van voor Gods aangezicht. Vluchtelingen, zwervers, gejaagden, onderduikers. De vluchtende mensEn de zoekende God. God, die in Jezus Christus de ver lorenen, de zwervers en de pelgrims zoekt. En ze op zijn tijd weer thuis brengt. Want God en mens, mens en God horen samen. De zwerftocht zal nooit eer der eindigen, dan voordat een mens rust gevonden heeft bij God. Jezus Christus vraagt aan alle zwer vers over deze wijde wereld om zijn vol gelingen te worden, en met hem mee te trekken naar het nieuwe rijk. Waarheen pelgrims, waarheen gaat gij 't Oog omhoog en hand in hand? Wij gaan op,des Konings roepstem Naar Gods Huis, ons Vaderland! Wij blijven vluchtelingen, zwervers. Slechts de doden wonen, maar die leven zijn op reis Maar laat het dart een reis zijn met Gods doel voor ogen, een reis volgens plan. W A. NELL. NIEUWE BONNEN. voor de le helft van de 13e periode (24 Nov. t.m. 8 Dec. 1946). Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 3) 49-4 algem. is 100 gram suikerwerk 49-5 algem. is 250 gram zachte zeep Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 3) 50-7 algem. is 100 gram suikerwerk 50-3 D res. is 250 gram zachte zeep 50-3 E res. is 500 gram zachte zeep Tabakskaarten, enz. T 60 is 2 rantsoenen tabaksartikelen Op bovenstaande bonnen kan met in gang van Vrijdag 29 Nov. 1946 worden gekocht Op de bonnen T 60 tabak zal bij aankoop van 2 rantsoenen cigaretten ten minste een rantsoen cigaretten, vervaar digd uit Zuid-Amerikaanse tabak, gele verd worden. UITREIKING levensmiddelenkaarten 701. Op onderstaande data worden bovenge noemde levensmiddelenkaarten uitgereikt Te Oosterend in het Gebouw v. Chris telijke Belangen op Maandag 2 Dec. 1946: 9,30-10,30 alleen zelfverzorgers wijk O letters Ho-L. 10,30-11,30 alleen zelfver zorgers wijk O letters M-V. 11,30-12 al leen zelfverzorgers wijk O letters W-Z. 1-2 voor wijk O 180. 2-3 wijk O 81 150. 3-4 wijk O 151 en hoger. Te De Cocksdorp in Café Nota op Dinsdag 3 December 1946: 9-10 alleen zelfverzorgers dorp en wijk C letters A-D. 10-11 alleen zelfverzorgers dorp en wijk C letters EKn. 11-12 al leen zelfverzorgers dorp en wijk C let ters KoSI. 1-2 alleen zelfverzorgers do p en wijk C letters StZ. 2-3 voor dorp 130. 3-4 dorp 3150. Woensdag 4 December 1946: 10-11 voor dorp 50 en hoger. 11-12 wijk C. Te Eierland in de o.I. school op Woens dag 4 December 1946: 1-2 alleen zelfverzorgers letters AG 2-3 alleen zelfverzorgers letters HM. 3-4 alleen zelfverzorgers letters MStam. Donderdag 5 December 1946: 10-11 alleen zelfverzorgers letter Slar- Vo. 11-12 alleen zelfverzorgers letter Vr- Z. 1-2 wijk E 180. 2-3 wijk E 81 en hoger. Zelfverzorgers moeten op de voor hen aangegeven uren hun kaarten afhalen, niet zelfverzorgers op de voor hen aan gegeven uren, daar men anders niet ge holpen kan worden. Men wordt verzocht na te kijken of men de goede kaarten ontvangt, voor personen geboren in 1926 of eerder A-kaarten, 1927 t.m. 1932, B- kaarten, 1933 t.m. 1942 C-kaarten, 1943 t.m. 1945 D-kaarten en 1946 en later E- kaarten. (Publ/ no. 470). HONS 10ftBC0A(rf Het avondje van St. Nicolaas begint te naderen en vol verwachting klopt ons hart. Wat zal de „Goed Heiligman" ons dit jaar brengen? VUURWAPENEN, MUNITIE, ALARM PISTOLEN. Het Hoofd van politie der gemeente Texel brengt onder de aandacht van be langhebbenden, dat bij de vuurwapenwet 1919 algemeen het onbevoegd voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie strafbaar is gesteld en dat ingevolge art. 1 der vuurwapenwet 1919 in verband met art. 1 van 't vuurwapenreglement alarm pistolen en soortgelijke voor bedrei ging of afdreiging geschikte voorwerpen, in het algemeen onder vuurwapenen zijn begrepen. Artikel 1, lid 2, van het vuurwapen- ieglement luidt: „Onder vuurwapenen worden mede verstaan alarmpistolen en andere soort gelijke voor bedreiging of afdreiging ge schikte voorwerpen, met uitzondering van die, welke geen loop of een kennelijk verkorten, geheel gevulden loop hebben, en welke zodanig zijn ingericht, dat zij enkel losse patronen van een kaliber niet groter dan 6 mM. kunnen bevatten, ter wijl de ligplaats van die patronen en de gasuitlaat loodrecht staan op de loop of op de lengterichting van het voorwerp." Hoewel zij, die thans onbevoegd vuur wapenen, alarmpistolen en dergelijke en munitie voorhanden hebben, strafbaar zijn, zullen tegen hen strafrechterlijke maatregelen achterwege kunnen blijven, indien zij voldoen aan onderstaand bevel. BEVEL. Voornoemd Hoofd van politie beveelt aan een ieder, die, zonder daartoe be voegd te zijn, alarmpistolen en dergelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwerpen (voor zover met vallende onder de uitzondering in boven weerge geven bepaling omschreven) dan wel vuurwapenen, gaswapenen of munitie voorhanden heeft, deze vóór 15 Decem ber a.s. bij hem in bewaring te geven. De inlevering kan geschieden ten ge meentehuize, terwijl voor de buitendor pen ook inlevering bij de beambten in algemene dienst mogelijk is. Bij de inlevering zal belanghebbenden gelegenheid worden gegeven om desge wenst bij en daartoe aangewezen ambte naar schriftelijk of mondeling een ver zoek om machtiging tot het voorhanden hebben van het (de) betrokken vuurwa penten) en (of) munitie in te dienen. Niet-naleving van dit bevel is, onge acht de strafbaarheid van het onbevoegd voorhanden hebben zelf, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste twee dui zend gulden. Texel, 20 November 1946. Het Hoofd van politie voornoemd, REHORST. DEN BURG. Voor de Maandagavond in Hotel „Texel" gehouden vergadering van ouders van ulo-leerlingen, bestond een grote belangstelling. De heer Steenhuis, hoofd der school, opende met een harte lijk woord van welkom, daarbij zijn ge noegen uitsprekend over de zo flinke op komst. Ook de Burgemeester gaf blijk van zijn belangstelling door zijn aanwe zigheid. Door den heer de Winter, onderwijzer aan de school, werd een lezing gehouden, n.l. over „Wij en Zij", waarbij spr. ener zijds de onderwijzers bedoelde en ander zijds de leerlingen. Hij vergeleek dit met een partijtje bridgen, waarbij geprobeerd wordt er uit te halen wat er in zit. De onderwijzers zijn hier de beroepsspelers en de andere partij de amateurs. Men staat in Nederland wel eens niet zo tegenover de onderwijzers, zoals dit ei genlijk wel moest zijn. Er wordt wel eens gezegd „honderd schoolmeesters, negen en negentig gekken" enz. De ulo-onderwij zers hebben hier niet zoveel last van in tegenstelling b.v. met de onderwijzers van de lagere scholen. Het werk van 'n onderwijzer eist de volle persoon. Spr. gaf enige interessante voor beelden van paedagogie. Zo hoorden wij, dat b.v. in de zomermaanden Juli en Au gustus de prestaties der leerlingen hét minst zijn, vacantie is dan ook in deze maanden het meeste gerechtvaardigd. In Sept. wordt het reeds beter en gaat het in stijgende lijn tot de maanden Maart en April om daarna weer af te nemen. Ook de onderwijsvernieuwing bracht de heer de Winter nog naar voren met voorbeel den uit de practijk. Wat de vacantie be treft, zeide spr., dat het niet gewenst is, dat de ouders dan hun kinderen een taak opleggen. Als dit nodig is, moet dit van de onderwijzers zelf uitgaan. De taak van den onderwijzer is 't kind goede gewoon ten te leren, waarbij het goede van het kwade wordt onderscheiden. Hoe kunnen wij in deze elkander hel pen? Sprekers conclusie is om in deze contact met elkaar te zoeken en de grie ven met de onderwijzers- te bespreken. Het gaat er uiteindelijk om de leerlingen op te voeden tot volwaardige burgers van de maatschappij. Onder applaus der aan wezigen eindigde spr. zijn interessante lezing. Bij de gehouden verkiezing van twee nieuwe leden voor de oudercommissie wa ren aan de beurt van aftreden de heren Remmers en Veldstra, beiden niet her kiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heren Jb. Roeper Johzn., Den Burg en T. Reuvers, De Cocksdorp. Er werden naar aanleiding van de le zing nog enige vragen gesteld, alsmede bij de rondvraag. Zo werd o.a. gevraagd naar de fietsenstalling, die met de oorlog verdwenen is. Er zal geprobeerd worden hierin te voorzien. Verder zal nogmaals een oproep geplaatst worden voor een onderwijzeres handwerken. Een der aanwezige ouders kwam er tegen op, dat de kinderen met blote voe ten buiten aan gymnastiek moesten doen met regenachtig weer, doch volgens het onderwijzend pergoneel was dit niet zo erg geweest. Tenslotte heeft de heer Remmers nog enige woorden ten afscheid gesproken, waarbij hij het onderwijzend personeel dank bracht voor het gegeven onderwijs en den heer de Winter voor zijn lezing. Ouwe Sunterklaas gaat nooit ferlore, Falderalderiere, falderalderare, Ouwe Sunterklaas gaat nooit ferlore, Fa....fa.... falderaldera. Welk rechtgeaard Texelaar kent niet het liedje, dat overgaat van vader op zoon, van moeder op dochter en dat ge wijd is aan het al oud bekende feest van Ouwe-Sunderklaas? Tijdens de donkere oorlogsjaren die achter ons liggen was het verboden dit maskeradefeest te hou- dén en was het in 1945, dat dit echt Texelse feest wederom gevierd kon wor den. Wat een grote belangstelling was er het vorige jaar in de verschillende dor pen, wat een vreugde dat dit stukje folk lore weer in ere is hersteld. Wij willen vanaf deze plaats onze le zersfessen) opwekken reeds nu aan de slag te gaan en aardige ideeën te vor men voor het feest van de Ouwe-Sunder klaas. Met het oog op onze textielpositie zal het wel niet zo eenvoudig zijn om pre cies de voorgestelde costuums te maken, doch als een ieder zijn beste beentje voor zet, zal het zeker ook dit jaar mogelijk zijn een gezellig feest te houden Traditie getrouw zaj de „Texelse Courant" op nieuw voor de groepen een zilveren wis selbeker beschikbaar stellen, die drie keer achter elkaar gewonnen moet worden al vorens men deze definitief in zijn bezit mag houden. De vorige beker was reeds drie keer door de Texelse Boys gewonnen. Behalve onze courant hopen wij, dat ook andere ingezetenen iets beschikbaar zullen stellen. Liefst geldprijzen zodat het dus weer een echt Texels feest kan wor den met Ouwe-Sunderklaas op 12 Dec a.s. Wij willen vanaf deze plaats hen, die een prijs beschikbaar willen stellen, op wekken, in verbinding te treden met mevr. Mulder, Julianastraat, Den Burg, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt. DE VERHOOGDE POSTTARIEVEN. Nu ook van regeringswege actie wordt gevoerd tegen de hoge prijzen, door mid del van de prijsbeheersing. prijzencom- missies e.d., hebben wij ons afgevraagd, of het wel verantwoord is, dat de postta- rieven zo gestegen zijn. Een rekensom leert, dat de tariefsver hoging b.v. bij het binnenlands briefver keer over de hele linie de algemeen gel dende 25 pet. verre te boven gaat. oud nieuw in °/o tot 20 gram Vit 10 33 20-100 gram 10 15 50 100-200 gram 10 20 100 200-300 gram 15 20 33 300-500 gram 15 25 66 500-1000 gram 20 35 75 1000-1500 gram 25 50 100 1500-2000 gram 30 50 66 Verzond men van alle gewichtsklassen één brief, dan betaalde men f 1,32V2. Nu komt dit op f 2,25, een verhoging van bijna 70 pet.! Deze cijfers spreken voor zichzelf. Het is toch zo, dat deze tariefsverhoging voor menig bedrijf een belangrijke stijging be tekent in het onkostenbudget. Aan de ene kant mag men zijn prijzen niet verhogen en aan de andere kant een duurdere exploitatie. Het is niet gemak kelijk dat geven wij toe, doch had het niet wat minder gekund? Volgens berichten in de pers heeft de P.T.T. tijdens de bezetting 17 millioen verlies geleden en hoopt men door de jongste tariefsverhoging per jaar 13 14 millioen extra te ontvangen, zodat het geleden verlies dus in ruim een jaar moet worden goedgemaakt. Welk particulier bedrijf ziet hier kans toe? SPREEKT ZICH UIT VOOR DE RUILVERKAVELINGSPLANNEN. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw, uitte de voorz., de heer A. J. Keijser zijn voldoening over de vrij goede opkomst der leden. Deze avond komt het punt ruilverkaveling aan de or de waarbij spr. hoopt op zakelijke en op bouwende besprekingen en dat hierbij de belangen van de Texelse boerenstand mee gediend zullen worden. De notulen van den secr., den heer Jb. Roeper Johzn., werden hierna voorgele zen en ongewijzigd vastgesteld. Het hoofdbestuur berichtte, dat de wol- prijs met terugwerkende kracht verhoogd zal worden. Van de hogere toewijzing van wol aan schapenhouders zal dit jaar wel niets komen. Aan het H.B. was gevraagd een kring Texel te vormen van de afd. Texel en Eierland. Dit is beter als aansluiting bij een kring in Noord-Holland. Bovendien komt er dan van de kring Texel een af gevaardigde in het H.B. Gehoopt werd. dat deze pogingen succes zullen opleveren Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing wa ren aan de beurt van aftreden de herenC A. Roeper, F. A. Keijser (niet herkies baar) en.de heer A. J. Keijser, lid van het dag. bestuur (wel herkiesbaar). Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren N. J. Kikkert, Den Hoorn en K. Mantje, Dijkmanshuizen, terwijl de heer A. J. Keijser werd herkozen. De he ren Roeper en Keijser werd dank gezegd voor hetgeen zij in het belang der organi satie gedaan hebben. Tot rekeningnazieners werden aange wezen de heren P. Keijser en Joh. Roeper. De Ruilverkaveling. De voorz. ^herinnerde aan de gehouden vergadering met Ir. Maandag over het zo belangrijke punt de Ruilverkaveling op Texel. Het gaat nu om tot een uitspraak te komen. De heer Joh. Roeper sprak zich uit als oorstander van de ruilverkaveling. De heer P. Bakker Dzn. stond er enigs zins sceptisch tegenover, waarbij spr. zei- de, dat-er bij de ruilverkaveling aan de Langedijk land „verpest" zou zijn De heer Jb. Roeper Johzn., die ook aan de excursie naar Wieringen had deelge nomen, zeide, dat de verkaveling naar 'n ieder zijn genoegen wordt opgelost. Ie mand, die b.v. 20 bunder land heeft, waarvan tien bunder goed land en tien bunder minder goed of slecht land, dit ook inderdaad in de zelfde kwaliteit weer verkaveld terug krijgt. Met de wensen van de betrokke nen wordt ook terdege rekening gehou den. Spr. gelooft, dat't aanzien van Texel maar weinig zal veranderen, dit met het oog op het natuurschoon. Aan de belangen van de huurders wordt eveneens gedacht. Spr. dacht, dat men er altijd voordeel van had De heer C. H. Roeper zeide, dat men nu al moeilijk kan spreken over de kosten. Eerst moet er een uitspraak komen. Na een half jaar komt dan de definitieve uit voering aan de orde, zoals het wegen plan, kostenberekening, enz. Het bestuur van de Dertig Polders heeft zich ook reeds uitgesproken voor ruilverkaveling. Spr. was van mening, dat men ook in verband met de mechanisatie van de landbouw voor ruilverkaveling moest zijn. Uit de discussies kwam nog naar voren, INGEZONDEN. CONTANT. In de komepde maanden zult u regel matig advertenties in de krant aantref fen, waarin u tot contante betaling -wordt aangespoord. Hieronder zullen wij u in het kort uiteenzetten, wat ons hiertoe aanleiding gaf. Verkopen op crediet bezorgt ons veel werk, dat wij bij het algemeen gebrek 'aan personeel met vreugde zullen missen. Verder brengt het veel risico mede. Koopt men meer dan men betalen kan, dan zijn de gevolgen voor den winkelier, die de stroppen dragen mag Bovendien vergt het verkopen op cre diet meer bedrijfskapitaal. Tengevolge van de gestegen goederenprijzen. heeft de winkelier 2 a 3 maal zoveel geld nodig voor zijn voorraad. Hierdoor geraken nu al velen in moeilijkheden bij het kopen van hun voorraad, terwijl nog lang niet alles volop verkrijgbaar is. Vroeger werd door den leverancier crediet gegeven, thans leveren grossier en fabrikant uit sluitend a contant of op een zeer korte betalingstermijn. Daardoor is het voor den middenstan der onmogelijk om nog gelden aan zijn bedrijf te onttrekken, ten einde op crediet te kunnen verkopen. Dan is er nog de kwestie van de prij zen. Alom roept men zo met om prijsver laging, dan toch om prijshandhaving. De prijzen zijn door de overheid vastgesteld. Hierbij is echter geen rekening gehouden met mogelijke verliezen tengevolge van het verkopen op crediet. De winkelier l:an deze verliezen onmogelijk voor zijn reke ning nemen, terwijl het verhogen van de prijs niet is toegestaan. Blijft er dus maar één middel over en dat is CONTANT BE TALEN. DE MIDDENSTAND VAN TEXEL. November 1946. ZON. MAAN EN HOOGWATER De zon komt 1 Dec. op om 8,24; onder om 4,33. Maan: 8 Dec. V.M., 15 Dec. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 2 Dec. 3,35 en 4.08 3 Dec. 4,46 en 5,26. 4 Dec. 6,14 en 6,38. 5 Dec. 7,18 en 7,35. 6 Dec. 8,en 8,25. 7 Dec. 8,49 en 9,12. 8 Dec. 9,23 en 9,57. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, Den Burg MIDDENSTAND. dat men in ieder geval alle wensen naar voren moet brengen, daar hiermede zeker rekening wordt gehouden, al zal men er waarschijnlijk niet voor de volle 100 pet. aan kunnen voldoen. In de commissie voor de verkaveling krijgt ook een tegenstander zitting. Op Wieringen werd deze van tegenstander voorstander. De heer R. Eelman noemde nog de tuin- walletjes. Is het mogelijk hiervoor een an dere afscheiding te maken, b.v. een af scheiding met gaas? Geantwoord werd, dat dit in de toekomst zeker mogelijk zal zijn. Gesproken werd nog over het na tuurschoon, dat in het gedrang komt met het verdwijnen der tuinwalletjes. Ook hieraan zal men aandacht besteden. Gevraagd werd of het de bedoeling is om ook de P.H. Polder en Waalenburg in het plan op te nemen. Hier zal de nadruk meer op ruilen dan op verkaveling moe ten worden gelegd. Hierna ging men tot stemming over en sprak de vergadering zich met algemene stemmen uit voor de ruilverkavelings plannen. De voorz. spreekt zijn genoegen uit, dat men tot zo een eendrachtig besluit is ge komen, waarbij spr. een bijzonder woord van dank zegt aan het adres van den heer C. H. Roeper, die een belangrijk aandeel had in de voorbereidingen. De C.C.D. in actie. Bij de rondvraag werd een klacht ge uit over het optreden der CCD wegens 't in beslag nemen van graan. Het lijkt, dat de boeren over het gehele eiland bezoek krijgen van deze ambtenaren. De voorz. is van mening, dat aan de genomen maat regelen voldaan zal moeten worden, in verband met de voedselvoorziening. Uit de besprekingen blijkt, dat uit de boeken van een bepaalde loondorser is ge bleken, dat de gedorste hoeveelheid graan groter is, dan het product, dat de boeren hebben ingeleverd. De organisatie kan hieraan niets doen, aldus is de mening aan de bestuurstafel. Gezegd werd nog, dat de kleine bedrij ven door deze controle het meest gedu peerd worden. Na nog enige besprekingen kwam een voorstel aan de orde, waarbij werd voor gesteld, zich uit te spreken voor opheffing van de C.C.D. Dit voorstel werd aangeno men met 32 voor, 3 tegen en 1 stem blanco. BON AAN WIJZING VOOR BLOEM EN RIJST. Er zal binnenkort verandering komen in dc bonaanwijzing voor bloem en rijst voor de jongste kindergroep. Te beginnen 7 Dec. zal voor bloem tel kens een bon van 606 gram worden aan gewezen voor vier weken. Voor rijst zal met ingang van 21 Dec. hetzelfde geschie den met dien verstande, dat per vier we ken 500 gram wordt verstrekt. Er komt dus geen verandering in de 1 grootte der rantsoenen. TEXELSE MARKT. Den Burg, 25 Nov. 1946. Aangevoerd 5 koeien f 350-500. 6 pinken f 180-300 J schapen f 40-65. 200 kippen f 2,50-3,75 Voor de levering: 21 varkens en 9 nuch- tere kalveren. O geld, ik haat je, want ik weet, Aan jou kleeft meestal bloed. Je doet de mensheid meestal kwaad, En maar heel zelden goed. Het kapitaal beheerst de haat, En perst de mensen uit, De duivel, die het geld bezit. Heeft steeds de meeste buit. Jij brandt en moordt, en zaait geweld, En brengt maar weinig heil, En gek, meest ieder heeft voor geld Zijn ziel en leven* veil. Je kweekt maar immer rassenhaat, En streeft slechts naar één doel, De mensen steeds te voeren naar Een vreselijke poel. Waarom toch doe je niet meer goed, i Met je zo grote macht, Je hebt, wanneer je eenmaal wil, Toch immers alle kracht. O, zet je dan ten goede in, En staak je duivels werk, i Breng ons voor altijd eens de vreê, i In Staat en in de Kerk! LOAN.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1