Nieuwe bonnen Verlovings kaartjes Drukkerij Texelse Courant De sociale verhoudingen in de landbouw De St. Nicolaasfeesten voor de 2e helft van de 13de periode 1946 (8 tot en met 21 December) Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 4) 51-1 brood is 800 gram brood 51-2 brood is 400 gram brood 51-1 boter is 125 gram boter 51-2 boter is 125 gr. marg. of 100 gr vet 51-3 boter is 250 gr. marg. of 200 gr. vet 51-1 melk is 4 liter melk 51-1 vlees is 100 gram vlees 51-2 vlees is 400 gram vlees 51-1 algem. is 200 gram kaas 51-2 algem. is 50 gram korstloze kaas 51-3 algem. is 500 gr suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gram jam, stroop, enz. 51-1 B res. is 1600 gram brood 51-1 C res is 800 gram brood 51-2B, 51-2C res. is 3 liter melk 51-3B, 51-3C res. is 1 ei (vijfde klasse) 51-4B res. is 100 gram kaas Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 4) 52-1 brood is 800 gram brood 52-1 boter is 250 gram boter 52-2 boter is 125 gr. marg. of 100 gr. vet 52-1 melk is 12 liter melk 52-1, 52-2 vlees is 100 gram vlees 52-1 algem. is 100 gram kaas 52-2, 52-3 algem. is 250 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. 52-4 algem. is 1 ei (vijfde klasse) 52-1D res. is 800 gram brood 52-2D res. is 50 gram korstloze kaas 52-1E r^s. is 250 gr. rijst of kindermeel uit rijst bereid) of kinderbiscuits 52-2E res. is 600 gr bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). Tabakskaarten, enz. T 61 is 2 rantsoenen tabaksartikelen V 62 is 200 gr. choc, en-of suikerw X 61 is 2 rantsoenen tabaksartikelen X 62 is 100 gr. choc en-of suikerw Voor de week van 15 t.m. 21 Dec. zullen nog bonnen worden aangewezen voor ta bak, versnaperingen, bloem, koffie, thee en gedroogde zuidvruchten. Deze week is wederom 100 gr. vlees extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per 14 dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van 2 rantsoenen cigaretten ien minste één rantsoen cigaretten, ver vaardigd uit Zuid-Amer. tabak gekocht moeten worden. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Dec. 1946 worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 9 Dec. a.s. mag worden ge kocht. UITREIKING levensmiddelenkaarten 701. Op onderstaande data worden bovenge- noemde levensmiddelenkaarten uitgereikt Te De Waal in de kerkekamer van de D.G. kerk. Maandag 9 December 1946: 9-10 uur alleen voor zelfverzorgers dorp en wijk W letters AJ. 10-11 uur alleen voor zelf verzorgers dorp en wijk W letters K-P. 11-12 alleen voor zelfverzor- gers dorp en wijk W letters RZ. 1-2 voor dorp alle nummers. 2-3 wijk W alle nummers. Te Den Burg in het Fanfaregebouw op Dinsdag 10 December 1946 9-10 alleen zelfverzorgers Den Burg let ter AH. 10-11 alleen zelfverzorgers letter KL 11-12 alleen zelfverzorgers Den Burg letter MZ. 1,30-2,30 alleen zelfverzorgers wijk B letters AB. 2,30- 3,30 alleen zelfverzorgers wijk B letters CH. 3.30-4,30 alleen zelfverzorgers wijk B letters JK. op Woensdag 11 December 1946 9-10 alleen zelfverzorgers wijk B letters LSI. 10-12 alleen zelfverzorgers wijk B letters SmV. 11-12 alleen zelfverzorgers wijk B letters WZ 1,30-2,30 voor Achterom, Schoonoord- weg, Molendwarsstr. 2,30-3,30 Haffeler- weg, Hollewalsweg, Nieuwstr. 3,30-4,30 Gasthuisstr., Stenenplaats. Zelfverzorgers moeten op de voor hen aangegeven uren hun kaarten afhalen, niet zelfverzorgers op de voor hen aan gegeven uren, daar men anders niet ge holpen kan worden. Men wordt verzocht na te kijken of men de goede kaarten ontvangt, voor personen geboren in 1926 of eerder A-kaarten, 1927 t.m. 1932, B- kaarten, 1933 t.m. 1942 C-kaarten, 1943 t.m. 1945 D-kaarten en 1946 en later E- kaarten. (Publ. no. 472). Inleveren bonnen winkeliers. Versnaperingen: V 60. X 60, 49-4, 50-7 algem. Suiker: 49-3, 50-3, 50-4, 50-5. Ca cao: 49-2, 50-2. Rijst: 50-1 E res. Boter: 49-1, 50-1 boter. Margarine: 49-3, 49-2, 50-2 boter. Kags: 49-1, 50-1, 49-3 B res. Tabak: T 59, X 59, T 60. Vleeswaren en vlees: 49-1, 50-150-2, 49-2 vlees. Brood: 49-1, 49-2, 49-1 B res 49-1 C res., 50-1, 50-1 D res. Eieren 49-3 C res., 50-6 en nieuwe bonnen. Eieren- rantsoenbonnen (op aparte opplakvellen en aparte be- w ijsjes' inleveren.) Aanvragen voor werkschoenen moeten tot uiterlijk 15 Dec. worden ingediend. De aanvragen, die na deze datum worden ingediend, worden met meer behandeld en zijn dus ongeldig. (Publ. no. 480). CITROENEN VOOR VOLWASSENEN. Voor allen, die geboren zijn in 1925 of vroeger, worden ca. 200 gram citroenen per persoon beschikbaar gesteld. Het Cen traal Distributiekantoor deelt mede, dat men, om deze citroenen te verkrijgen, bon 49-1A res. bij een handelaar in groente en-of fruit uiterlijk Zaterdag 7 December dient in te leveren. De aflevering zal ge schieden naarmate de citroenen aange voerd worden. Dit zal vermoedelijk ge ruime tijd in beslag nemen. IN 1947 MEER TABAK. De regering heeft besloten de tabaks- rantsoenen in 1947 op een hoger niveau te -brengen. Dit besluit is reeds enige tijd geleden genomen, doch kon niet worden bekend gemaakt, omreden in het bijzon der de sigarettentabak, nodig voor de productie in 1947. nog geheel gekocht moest worden. Een aankoopcommissie is hiervoor naar Amerika geweest met ge volg, dat de grondstoffenbehoefte van de tabaksindustrie gedekt is. Om reden van technische aard, kunnen de rantsoenen slechts geleidelijk verhoogd worden. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel; Brengen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijn openbare ver gadering van 4 Dec. 1946 gunstig heeft beschikt op een verzoek van de Vereni ging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg om gelden beschikbaar te wil len stellen voor betegeling van een opper vlakte van 230 M2 van het plein, beho rende bij de school dier vereniging. Texel, 4 December 1946. Burgem. en Wethouders van Texel, De Burgemeester, REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER, Lo-s. Voorbereiding vaststelling en herzie ning uitbreidingsplannen. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat door de Raad dezer gemeente op 4 Dec. 1946 is besloten tot voorberei ding van: de herziening van de uitbreidingsplan nen in onderdelen voor Den Burg en De Koog; de vaststelling van uitbreidings plannen in onderdelen voor De Cocks- dorp, Den Hoorn. Oost, Oosterend, Oude- schild en De Waal; de vaststelling van 'n uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het overige gedeelte van het eiland. Texel, 4 December 1946. De Burgemeester van Texel, Mr G. D. REHORST Veeverordening. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat dooi de Raad dezer gemeente bij besluit van heden is vastgesteld dc ..Veeverordening voor de gemeente Texel". De verordening, die onmiddellijk na deze afkondiging in werking treedt, is voor een ieder gedurende drie maanden, op de secretarie ter lezing nedergelegd. Texel, 4 December 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, REHORST De Secretaris P. BEEMSTERBOER. Lo.-s. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Dinsdag 10 Dec. houdt het consultatie bureau v. zuigelingen zitting voor buiten Den Burg van 10-12 uur, voor Den Burg van 2 tot 5 uur. WAARSCHUWING Men vestigt onze aandacht op het feit, dat er momenteel personen zijn, die pro beren aan de bewoners van Texel een nieuw rijwiel tc verkopen zonder bon. Een bedrag in eens moet dan betaald wor den en verdere afwikkeling in maande lijkse termijnen. De levering zou dan later volgen. De burgemeester adviseert, alvorens hierop in te gaan zich eerst tot de politie te wenden om nadere inlichtingen. Men zij dus gewaarschuwd. Wij hebben ontvangen een mooie collectie HET BEZOEK VAN GENERAAL ROBBERTS AAN TEXEL. De Canadese Generaal Robberts is Dinsdag met zijn Adjudant in gezelschap van den heer Blom, Dir. van het Graven- comité te Amsterdam, op Texel aangeko men en officieel door het Gem. Bestuur ontvangen. Nadat men gezellig bij elkaar was gezeten, sprak de burgemeester, Mr. Rehorst, het hoge gezelschap toe met een hartelijk welkom, waarbij diverse bijzon derheden medegedeeld werden, ook op het vreemdelingenverkeer en de plan nen van de K.L.M. om weder een vlieg- dienst op Texel te openen. Ook het ver loop van de Russenoorlog in April 1945 werd de bezoekers nader uiteengezet. Dinsdagmiddag werd het oorlogskerk hof bezichtigd, waarover men zeer tevre den was, niet alleen over de verzorging doch ook over de aanleg. Verder vond per auto een rondrit plaats over ons eiland met een bezoek aan De Koog en de Slufter. Ook is er o.a. een bezoek gebracht aan Den Hoorn. Het kan een eer voor Texel genoemd worden, dat Generaal Robberts naar hier gekomen is, daar Texel de eerste burgerlijke gemeen te. waar geen speciaal militair kerkhof is, officieel bezocht is geworden. De Gene raal is ook nog aan het jagen geweest, waarbij de voorbereidingen getroffen wa ren door de heren Alb. Keijser en R. Stoepker. Generaal Robberts heeft momenteel Brussel als standplaats. Hij heeft o.a. de invasie te Dieppe in Frankrijk meege maakt. Donderdag is het gezelschap weer van het eiland vertrokken. GREPEN UIT HET RADIOPROGRAM Zondag 2,30 81e verj. van Sibelius; Philh. ork. o.l.v. Antonia Brico 21.15 De Rode Pimpernel, hoorspel 22,25 Theater Plezier. Maandag: 19,45 Problemen "der visvoorziening 21,15 Vrijdag, de dertiende, hoorspel. Dinsdag: 12,30 De dorpsgemeenschap 15,30 Toscanini dirigeert. 20,15 Variété, met o.a. Cl. Doorenbos, Daan Hooykaas, Luciano. 20,15 Jo Vincent e.a. (II). DEN BURG Vrijdag 29 Nov. sprak v d. Ver. v. Oud-leerlingen L.L.S,, in Hotel ,,De Lindeboom", de heer J Oltmans over ,,De sociale verhouding in de Landbouw". De opkomst was niet groot, daar slechts 25 dames en heren waren opgekomen Het was ook jammer, dat er van de zijde van de arbeiders zo weinig belangstelling getoond werd De heer Oltmans zette de verhoudingen uiteen, zo hij ze kende of heeft meege maakt. Het gaat er echter om, de verhou ding in goede banen te leiden.__ In de geschiedenis is altijd al strijd ge weest. Toen er een bond van arbeiders werd opgericht, werd dit beter. We be leefden toen echter, dat er werd ge staakt. De eerste staking had plaats te Hogeland in 1909. Als gevolg hiervan kwam er splitsing in de bond, er ontstond naast de bestaande de Christelijke en een Katholieke bond. Spr. had het vervolgens over de verhoudingen. Hoe staat een boer tegenover een arbeider? Wanneer b.v. een boer tegenover een arbeider staat als een heer, is de verhouding dan goed? Het moet zo zijn, dat de arbeider zowel als de boer belangstelling toont voor het bedrijf eri 't werk. Een arbeider heeft ook recht op een goed bestaan. Een arbeider heeft ook zijn plichten tegenover het bedrijf. Iedeie ar beider behoort, evenals in de bouwvak ken, een vakman te zijn. Een goed land arbeider heeft kennis van de zaak en zou zonder inlichtingen van den boer te krij gen, zijn werk kunnen doen. Maar deze mensen behoren dan ook als vakman te worden betaald. Vooral wordt hierin nog niet voldoende onderscheid gemaakt. Toen de oorlog uitbrak, kregen we een heel andere verhouding. Toen moest de boer betalen wat de arbeider vroeg. Ook een gedeelte werkte met in de landbouw, maar ging in een ander bedrijf, waar men met zo veel had te doen en meer verdien de. De zwarte handel nam toe en men kon op een hoek van de straat meer ver dienen. Dit zijn allemaal gevolgen van de oorlog geweest. Dit moet echter nu uit zijn. We zitten in een berooid land Geen werklust mag nu niet meer voorkomen. We moeten nu presteren wat mogelijk is tot welvaart van ons gehele volk. De boer zowel als de arbeider hebben beide hun verplichtingen. Wanneer de verhouding op een bedrijf tussen boer en arbeider goed is, dan is dit zeker een van de belangrijkste punten, waar ook een bedrijf wel bij vaart. We kennen b.v. boeren, die er behoorlijk bij zitten. Der gelijke boeren houden de arbeiders soms op een grote afstand. Zo iets is ab soluut onnodig, moest eigenlijk niet voor komen. Spr wilde alle moeilijkheden uit de weg ruimen door de arbeiders mede zeggingschap in het bedrijf te geven. Dus ook delen in de winst, wat op het eind van het jaar de boeken zullen uitwijzen De arbeiders zouden dan regelmatig een voorschot moeten krijgen. De arbeiders hebben dan evenals de boer ook hun ver plichtingen tegenover het bedrijf. Derge lijke mogelijkheden zouden echter kunnen bestaan, wanneer deze van overheids wege zouden worden bekrachtigd. Zo hebben we zeer beknopt enkele pun ten van de rede van den heer Oltmans weergegeven. Er volgde een geanimeerde discussie. Van het stellen van vragen aan den spr werd een dankbaar gebruik ge maakt. Het is zeer zeker te betreuren, dat er niet meer belangstelling getoond werd voor deze leerzame lezing, aldus de voorz. in zijn, sluitingswoord. M.J.W. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Eelderink, hoofd der Ncd. Herv. School te Vianen, slaagde dezer dagen voor het examen ter verkrijging van de acte Godsdienstonderwijzer in de Hervormde Kerk, dat door het Classicaal Bestuur te Gouda afgenomen werd. ZIE DE MAAN SCHIJNT DOOR DE BOMEN. Zie, de maan schijnt door de bomen, In ons land en overal, Zal de goede tijd ooit komen Dat vrede waarlijk heersen zal? Steeds wordt de zaak maar uitgesteld, Een nieuwe datum weer vermeld. Zie, de maan schijnt door de bomen, Ook in 't schone palmenland, Wat daarvan terecht moet komen, Daar is zoveel aan de hand. Lang is daar heen en weer gepraat, Maar nog steeds geen resultaat! Zie. de maan kijkt door de bomen, Naar al die honger en ellend', Ziet, Nederlandse jongens komen, Die men naar de tropen zendt. Op vijf December ver van huis, Wanneet- komen ze ooit weer thuis? Zie, de maan schijnt door de bomen, In ons hart is slechts één bee, Vragen, als de Sint zal komen, Voor Indië enkel rust ei*i vree. Als Sint dat aan de leiders zegt, Komt alles misschien terecht. Zie, de maan schijnt door de bomen, Leiders, toe, bedenkt u snel, Wilt tot een goed einde komen, Want er staat zoveel op 't spel. Houdt ons Insulinde vast, Anders komt Holland in last. EEN UWER LEZERS. DEN BURG. De St. Nicolaasfeesten zijn allen uistekend geslaagd. Het begon Donderdagmorgen reeds voor de leerlin gen van de Nutsbewaarschool. Het was mooi weer, zodat de Sint en Zwarte Piet zich te voet naar de Schouwburgzaal van ,,De Oranjeboom" begaven, waar een groot gezelschap aanwezig was. Behalve de leerlingen, waren ook vele ouders pre sent. De kinderen ontvingen den Goed Heiligman met het zingen van verschil lende St. Nicolaasversjes en werden ver volgens door den Sint toegesproken, ge- tracteerd, enz Geen wonder, dat zij na afloop zeer voldaan huiswaarts gingen, ieder met een mooi cadeautje 's Middags was de grote zaal van „De Oranjeboom" wederom geheel bezet, toen het St. Nic. feest van de leerlingen der o.l. school plaats vond. Aanwezig waren ook de Burgemeester en zijn echtgenote. St -Nicolaas had het maar weer druk. Verscheidene kinderen werden verzocht naar voren te komen en mochten uit de mond van den goeden bisschop een com pliment en soms ook een vermaning ver nemen. Het bleek wel, dat de Sint van alles goed op de hoogte was. Onder leiding van den heer v. d. Kolk, hoofd der school, werden verschillende liederen gezongen Ter afwisseling werd door de leerlingen van de 5e en de 6e klas een heel aardig toneelstukje opge voerd van „De speelman met zijn tover viool". Alle lof, meisjes en jongens voor jullie goede spel. Nadat ook hier de ca deautjes waren uitgereikt, persoonlijk door den Sint, ging deze weer verder met Piet, daar de dag nog lang niet om was en er nog veel gedaan moest worden. In „De Zwaan" bezocht de Sint, daar bij geassisteerd door twee knechten, de leerlingen van de R.K. Bewaarschool Groot was ook hier de blijdschap, toen de goede heilige binnentrad. Overal stralen de gezichtjes, waarbij de ouders ten- volle meeleefden. Onze indruk is, dat St. Nicolaas de kinderen van Texel niet heeft vergeten. Op St. Nicolaasavond was het voor de bewoners van het Gesticht v. Weldadig heid een grote verrassing, toen de Sint een versnapering uitreikte met een nuttig cadeautje. Glinus speelde aardige versjes op het orgel en alles was vrolijkheid. In de diverse lokaliteiten in Den Burg was er St. Nicolaasbal, waar een druk ge bruik van gemaakt werd. vnl. door de jongelui. Verder was het een gezellige drukte op straat, hoewel er van de mas kerade al heel weinig werk was ge maakt. Een actuele voorstelling was het raketvliegtuig, dat met 1 pond atoom energie naar de maan ging vliegen. Een auto, waarop een motor, die voor ver lichting zorgde, vergezelde het geheel. Een dame, behangen met cigarettendoos- jes (vol?) trok niet minder de aandacht, evenals die met een bak met beschuitjes met muisjes. Overigens voorstellingen als pierrots, Faust, een zeekapitein, oude mannen en vrouwen, Russ officier, e.a. Zoals we boven reeds schreven, er was weinig werk van gemaakt. Ons traditio nele feest begint te tanen. Misschien de schuld van de textiel?! Volgende week beter jongelui er zijn weer mooie prij- beschikbaar gesteld. Maak het de jury maar niet te gemakkelijk hoor. BEZOEK VAN ST. NICOLAAS. DE WAAL. Woensdagmiddag bracht St. Nicolaas met Zwarte Piet een bezoek aan de o.l. school. Het zonnetje scheen en zo doende kwam de Sint droog aan; hij was dit jaar nl. weer op zijn oude, trouwe schimmel. Omstreeks 2 uur arriveerden ze uit de richting Oosterend, opgewacht door de gehele jeugd en vele belangstel lenden. In de school gearriveerd, wissel den zang en tractatie elkaar af Met gulle hand zijn ze getracteerd, dit moge ver meld, ook chocolade werd er geschonken. Voor ieder had de Sint een vriendelijk of soms een vermanend woord, waarna tenslotte de pakjes werden uitgedeeld. „DE DUITENTROEF"-ACTIE. Dezer dagen mochten wij de lijsten van Eierland ontvangen, waarop voor f 176,75 was getekend. Bravo, Eierland. De van Eierland geteisterde bevolking heeft hiermede blijk gegeven, hart te heb ben voor hun naasten, die nóg erger wer den getroffen. Hartelijk dank aan gevers en medewerkers Tevens kwamen ook de lijsten van Den Hoorn»binnen, welke het respectabele bedrag van f 479,75 vermeld de. Den Hoorn en wijk H staat met dit bedrag aan de kop van alle tot dusver in gekomen lijsten. Hulde! Op zo'n spon taan medeleven hadden we niet durven rekenen, het overtreft verre onze ver wachtingen. Dank aan de milde gevers en de actieve medewerkers. U hebt door het stellen van deze daad van naasten liefde het gehele Zuiden zeer aan u ver plicht. Den Burg kan hieraan een prach tig voorbeeld nemen bij de actie, die we vandaag 'nier inzetten. Vol verwachting klopt ons hart. v.H. LANDBOUWERS. De Directeur van het Bijkantoor van het G.A.B. Alkmaar, te Texel, vestigt de aandacht van de landbouwers op het feit, dat hulp van gedetineerden arbeidskrach ten voortaan beslist minstens één week van te voren bij zijn Bureau moet worden aangevraagd. Zij, die dus in de naaste toe komst vermoedelijk aardappelen dienen af te schepen, of iets dergelijks, doen er verstandig aan hun aanvragen al vast in te dienen, daar afwijking van de voor schriften niet meer wordt toegestaan. VISSERSSCHEEPJE VERONGELUKT. Woensdagavond is door motorpech en het defect raken van het roer, het kleine vissersscheepje, de IJM. 325, binnen de pier te Velsen omgeslagen. De schipper- eigenaar W. Goos en de matroos Van Heyst, wisten zich zwemmende op de blokken pier te redden. De uitkijk van de vissershaven signaleerde de drenke lingen en de „Neeltje Jacoba" heeft ze daarop gered. WAS HET VOOR ALLEN SINT NICOLAAS? St. Nicolaasfeest, o blijde dag, Er is op u gewacht! Veel goeds is er ook weer gedaan, Bij velen is gebracht. Een kinderhand is gauw gevuld, Die dag maakt velen blij, Misschien bracht hij wel heel veel zelfs, Voor u en ook voor mij. Maar lezers, ga eens even na, Al is 't maar in uw straat, Of Sint niet soms per ongeluk Een kind voorbij ook gaat! Mocht gij het weten, waar hij niet Een klompje vullen deed, Deel dan uw weelde met dat kind, O rijke, wees niet wreed! Dat arme kind heeft ook een ziel, Heeft ook al^mens zijn recht! Doe het geloven in den Sint, Dan is uw feest pas echt! LOAN. FILMNIEUWS. DE WEG NAAR DE HEL. (BUCHENWALD). Wie herinnert zich niet de naam Bu- chenwald, één van de oorden van ver schrikking tijdens de achter ons liggen de vijf oorlogsjaren. Hoevele malen heb ben wij deze naam in de couranten gele zen als bekend gemaak werd, dat deze of gene van onze kennissen of familieleden niet meer terug kwam. Reeds spoedig was het bekend, dat onmiddellijk na de bevrijding een film opgenomen was van Buchenwald en ook van andere concen tratiekampen. De film „De weg naar de Hel", welke deze week in Texels Bioscooptheater wordt vertoond, is een product van de Société Nationale Beige, dus een Bel gische film en hier gebracht door de N.V. Meteor-Film te Amsterdam. De film laat ons zien het verzetswerk in de Belgische Ardennen van de „Ma- quisards". Evenals hier, komt er verraad in het spel. Arrestatie en overbrenging naar Buchtenwgld volgt, met al de vre selijke gevolgen die een concentratie kamp met zich brengt. En dan tenslotte de bevrijding van de geallieerde legers. DE NIEUWE GELUIDSFILM „REDDING". OOSTEREND. Dinsdagavond 3 Dec. werd in de Geref. kerk alhier onder grote belangstelling de nieuwe geluidsfilm „Redding" van de Ver. Het Hogeland ge- gen. En zeker wel iets nieuws voor Oos terend, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat reeds geruime tijd van te voren de kerk geheel gevuld was. Een vertegenwoordi ger van dc Ver. „Het Hogeland" sprak 'n kort openingswoord, waarin hij er o.m. op aandrong om het werk dezer Ver. met kracht te steunen. Spr. bracht hartelijk dank voor al het werk wat de correspon denten en collectrices verricht hadden. Na dit korte openingswoord zitten we al spoedig in het donker en richten we met spanning onze ogen op het doek. Deze film, die een duidelijk beeld gaf van het reclasseringswerk, opvoedings- en ver- zorgingswerk der vereniging, heeft inder daad diepe indruk np ons gemaakt. We zien de gestraften, die langere of kortere tijd in de gevangenis vertoefd hebben, de jeugd, waaronder de crimina-. liteit zo enorm is gestegen (helaas jon gens van 13 a 14 jaar), de geestelijk en de lichamelijk onvolwaardigen, de ouden van dagen, de a-sociale mensen, die „Het Hogeland" in haar inrichtingen opneemt en tracht te redden van een dreigende ondergang. Wat moet er met deze men sen gebeuren? Een jongen van 24 jaar, die zijn leven had verknoeid en opgevoed wordt door de Ver. en na geruime tijd weer in de maatschappij zijn plaats in neemt. Daarna zien we hem, hoe hij met zijn verloofde den directeur van de Ver. bezoekt en deze hartelijk dank brengt. We hebben gezien hoe al deze ontredderde mensen opnieuw een vak leren en de vreugde van de arbeid hebben leren ken nen. Na deze film volgt een pauze, waar van de collectrices een dankbaar gebruik maken om zoveel mogelijk leden te win nen. Tot slot volgden nog enige interes sante geluidsfilms van de meest belang rijke nationale gebeurtenissen. Aan het einde van deze avond sprak de vertegenwoordiger van „Het Hogeland" een kort slotwoord, waarin hij o.m. op merkte: „U heeft gezien een film, waar in de belangrijkste nationale gebeurtenis- naar voren kwamen. Ik hoop echter, dat de eerste bij u de belangrijkste zal zijn en sluit deze avond met dankgebed. Dit moeilijke maar ook heerlijke werk kostte voor de oorlog reeds veel geld. En thans nu zelfs in vele opzichten het allernodig- ste ontbreekt en de nood zeer hoog is gestegen, is er voor de opbouw van het Hogelandse werk heel veel geld nodig, terwijl uitbreiding dringend is. Wij we ten, dat dit bezwaarlijk is, en overal grote nood heerst, doch wij vertrouwen, dat men bij al die nood het Hogelandse werk niet zal vergeten, maar de arbeid voor Christelijke naastenliefde de zo nodige steun zal verlenen". BURGERLIJKE STAND* VAN TEXEL van 29 Nov. t.m. 5 Dec. 1946. Geboren: Dingeman Marie zv Anne Al- derlieste en Afina Eelman. Cornelis Hen drik zv Bernardus Gieze en Maatje van Leeuwen. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Jacob Borgman en Pieter- nella Catharina Dekker. Overleden: Frouwtje Schaatsenberg. 80 jaar, echtg. v. C. Gieles. Cornelis Maas, 62 jaar, echtg. v. H. C. M. Smit Gevonden: 1 paar regenpijpen, 1 paar kinderwanten, beurs m. inh., kindercein tuurtje (n. ged.), br. want, gl. hand schoen, dbl. dameswant.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 2