v. Zie het nieuwe is gekomen. Het Texelse schaap een dier van ras. De uitvoering van het woningbouwprogram Postduivenliefhebbers. Het is nog steeds zo gelegen Een rekening valt altijdtegen DINSDAG 24 DECEMBER 1046. 60e JAARGANG. No. 5676 TEXELSCHE COURANT GEESTELIJK LEVEN. „Het nieuwe is gekomen" Wie gaat dat aan? Mij niet, zegt de mens aan wie u niets hoeft te vertellen, omdat hij wel weet, wat er te koop is. Kranten? Leugens. Mensen? Bedriegers. Kerken? Huichelaarstehuizen. Geestelijke vernieuwing? Och, alles blijft zoals het was. Er is niets nieuws. Wie gaat het dan aan? Ons met, zeggen dc nieuwtjesjagers. HET nieuwe bestaat niet. Er moet altijd weer wat achteraan komen dat nog nieuwer is, en zo door, eindeloos. Dat maakt het leven pas be langwekkend. En ze pikken een nieuwtje op, laten het bij de buren vallen en sperren oren en ogen alweer wijd open voor het volgende Ze rillen bij de ge dachte aan een nieuws dat definitief het laatste zal zijn. Wie gaat het dan aan? De mensen mis schien die het nieuwe wel verwerken, die iets nieuws verwachten, dat hun le ven inhoud en doel geeft, een taak om warm voor te lopen, een gemeenschap, waarin ze zich thuis kunnen voelen? Kan dat nieuwe de Kerstboodschap zijn? Is die dan nieuw? Ja, zullen velen zeg gen, misschien was de boodschap aan gaande Jezus Christus negentien eeuwen geleden nieuw. Maar een werkelijke ver nieuwing is er niet door tot stand ge bracht. De mensen zijn knapper gewor den, maar niet beter. Kerstmis is oude kost. Maar wie gaat het dan aan, deze boodschap over het nieuwe, dat gekomen is? Deze boodschap? Maar het is geen boodschap. Het is een getuigenis, een ge tuigschrift over een mens, over een Christen. „Indien iemand in Christus is. zo is hij een nieuwe schepping. Het oude is voor bijgegaan. Het nieuwe is gekomen". Het nieuwe, waarover met Kerstmis wordt gesproken is geen praatje, opge vangen op de beurs, ge kunt het u niet aanschaffen als een modeartikel. Ge kunt er geen lid van worden als van een nieu we vereniging. Ge kunt het zelfs niet ont kennen Want het is een realiteit. Ge kunt het zien in een vernieuwd, gelovig mens, omdat het geloof door liefde werkzaam is. Indien iemand in Christus is „Gij zult in mij zijn, als gij mijn geboden be waart en mijn gebod is dat gij elkander liefhebt", zegt Jezus En: „Laat uw licht schijnen voor de mensen, dat zij uw goe de werken mogen zien en God verheer lijken". Dèt licht en niet het licht der kerst kaarsjes laat ons het nieuwe van kerst mis zien. Het nieuwe bestaat hierin, dat de Lief de, de eeuwige bron, de eeuwige achter grond en het eeuwige doel van al het be staande, in mensen openbaar kan worden, in een gelovige (en helaas is dat niet altijd hetzelfde als in een lidmaat van eèn kerk)! Gods eeuwigheid vernieuwt de geest van den mens die gelooft in Jezus Christus in welke de Liefde het heerlijkst openbaar werd. Hoe komt een mens in Christus7 Doordat Christus tot hem komt ook met Kerstmis 1946, met Zijn Blijde Boodschap. En dan verder doordat de mens erkent, dat de Liefde Gods in zijn leven inderdaad het totaal nieuwe zal zijn omdat hij tot nu toe een oude mens was, zo oud, dat hij vreest het nieuwe niet te kunnen bevatten. „Ga uit van mij, Jezus, want ik ben een zondig mens", zegt Petrus. Maar dan blijkt hij juist een mens te zijn wien de vernieuwing aangaat en Jezus maakt hem tot een visser van mensen, een dader des Woords. Voelt gij u een oud mens. Niet naar ja ren, maar naar. kwaliteit. Verouderd Verstard. Levenloos. Dan gaat Kerstmis u aan. Christus zoekt u. Zoek gij Hem. Waar7 De ontmoeting kan overal plaats vinden. De herders vonden het Kind in de stal waar geen Oosterse Wijzen en geen Jood hem verwacht had. Het kan overal zijn. Als we maar we ten, dat wij vernieuwing nodig hebben, steeds weer. Want een gelovig mens is geen volmaakt mens Op Petrus kreeg het oude telkens weer vat Maar niet blij vend. Want wie eenmaal Christus ont moet heeft, wie eenmaal waarlijk Kerst feest heeft gevierd met Christus in het hart (zij het desnoods zonder één kaars je, zonder één stukje rood vloeipapier) die leeft voortaan voortdurend in.Ad ventstijd, verwachtende de vernieuwing van dag tot dag en.de eindoverwin ning van het nieuwe op het oude, het Grote Kerstfeest van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Weten wij, dat wij de vernieuwing Gods nodig hebben als mens, als gezins lid, als werker, als Nederlander, als we reldburger. nu in deze tijd. Moge dan van ons getuigd moge wor den: „Zie. het nieuwe is gekomen". Niet dóór ons, maar in ons. C.B.T. WAARSCHUWING. Het is voorgekomen ,dat wegen zijn be- schadigd door het bereiden met tractoren. Burgemeester en Wethouders uiten hier tegen een ernstige waarschuwing en mer- ken op, dat degenen, die de schade ver oorzaken, hiervoor civielrechterlijk aan- sprakelijk kunnen worden gesteld, afge- I zien van een vervolging wegens overtre- .j ding van artikel 64 der Algemene Politie- verordening. I Texel, 19 December 1946. REHORST, Burgemeester. P BEEMSTERBOER, loco-secretaris. De Nederlandse schapenstapel was vooi de oorlog in Mei 1939, in totaal 689,501 dieren groot. Voor een klein land als Ne derland betekent dat, dat er hier zeei veel schapen gefokt werden. Overal in ons land is het thans eigenlijk het Texel se schaap, dat wordt gefokt. Dit schapenras is nog niet zo heel oud hoewel de schapenteelt op dit Wadden eiland reeds vele eeuwen geleden, ver moedelijk zelfs al in de Romeinse tijd, werd beoefend. Echter, vóór 1900 bete kende de Texelse schapenteelt niet zo veel en eerst nadat door het geleidelijk in ge bruik komen van kunstmest de weilanden op Texel aanzienlijk beter van kwaliteit werden, ging ook het Texelse schaap sterk vooruit. Bovendien kwam bijvoede ren gedurende de wintermaanden in zwang en is men het oude Texelse schaap gaan kruisen met verschillende Engelse rassen. Van de vele rassen, die gebruikt zijn, schijnt de invloed van de Lincoln 't grootste te zijn geweest. Hoe een en ander precies gebeurd is, is thans niet meer na te gaan, maar hel staat vast, dat omstreeks 1900 zowel erfe lijke als niet-erfelijke factoren zijn ge wijzigd en dat tengevolge hiervan op eerste twee levensnachten in de stal. Desondanks is de sterfte onder de jonge dieren bij dit ras zeer gering. Ook later komen de dieren slechts hoogst zelden, eigenlijk alleen bij sneeuw en ijs en dan nog vooral des nachts, op stal. Als wolleverancier is het Texelse schaap zeer belangrijk; ongeveer 70 pet. van de Nederlandse wolproductie, voor de oorlog 1,200,000 kg., was van het Texelse sehapenras afkomstig. Als fokdieren zijn Texelse schapen in de loop der jaren naar vele landen ge ëxporteerd. In België en Frankrijk vol deed het ras zo goed, dat men het daar doelbewust is gaan fokken. Andere lan den, waarheen de uitvoer zeer gunstig re sultaat had, zijn Litauen, Spanje, Ned.- Indië. Z.-Afrika, Mexico en enige Zuid- Amerikaanse landen. Ondanks het feit, dat dit landen zijn met geheel andere kli- maats- en bodemomstandigheden, wordt het Texelse schaap daar overal met succes gebruikt, wat wel bewijst, dat dit ras over een groot aanpassingsvermogen be schikt. De moderne schapenfokkerij berust ge heel op stamboeken. In elke provincie van ons land bestaat een schapenstamboek. Texel een nieuw ras is ontstaan, dat sindsdien zuiver verder wordt gefokt Over dit ras hebben onlangs het Centraal Bureau v. d. Schapenfokkerij en het Mi nisterie van L., V. en V. een voor het binnen- en voor het buitenland bestemde brochure uitgegeven (in ons blad reeds kort aangekondigd) waaruit duidelijk blijkt, dat dit nieuwe Texelse schaap, een apart en op zichzelf staand ras, zowel voor de schapenteelt in ons eigen land als vcor de uitvoer van fokooien en fok- rammen Het Texelse schaap kan worden gety peerd als een vlees-wol-schaap. De wol van het Texelse schaaptype is over het algemeen van goede kwaliteit, zeer sterk en vrij lang. Het overgrote deel is n.l langer dan 16 cm. en daarom zeer ge schikt voor de kamgarenspinnerijen. Van belang is 't ook, dat de dieren zeer sober zijn; de meeste lammeren worden reeds in Maart geboren en vertoeven slechts de De elf stamboeken zijn verenigd in het Centraal Bureau v.d. Schapenfokkerij in Nederland, gevestigd te Alkmaar, dat streeft naar uniformiteit in het technische en administratieve werk van de provin ciale stamboeken en gemeenschappelijke belangen behartigt. In de stamboeken worden de dieren individueel geregis treerd op grond van afstamming, uiterlijk en wolproductie De stamboeken zijn ge sloten, hetgeen betekent, dat slechts die ren van bekende afstamming kunnen worden ingeschreven. Voor iedere provincie heeft de regering een Rijksveeteeltconsulent aangesteld, die o.a. belast is met voorlichting aan scha penhouders en -fokkers. Het is gebleken, dat dit een belangrijke steun betekent voor de fokkerij. Overigens verleent het Rijk aan de schapenfokkerij ook financi ële steun, in de vorm van een subsidie die onder toezicht van de regering door het Centraal Bureau wordt verdeeld. UITVOERING TONEELVERENIGING „HET MASKER". DEN BURG. De toneelve^ „Het Mas ker" hoopt twee uitvoeringen te geven in de Schouwburgzaal van „De Oranje boom" en wel op 10 en 11 Jan. a.s. Opgevoerd zal worden het toneelspel in 3 bedrijven „Dokter Bavino", van Henk Bakker. De uitvoering op Vrijdag 10 Jan. wordt gegeven zonder bal na. Dit is dan de z.g ouderenavond, welke toegankelijk is voor 'n niet te hoge entreeprijs. Zaterdagavond 11 Jan. wordt de avond beëindigd met 'n besloten bal. Wij raden aan om vroegtij dig kaarten te kopen, teneinde teleurstel ling te voorkomen Zie voor nadere bijzonderheden de nog te plaatsen advertenties. GYMNASTEN EN MOTORRIJDERS IN FEESTSTEMMING. Donderdag 19 Dec. j.l. werd in een aar dig versierde Schouwburgzaal een feest avond gegeven, georganiseerd door de Gymnastiekver. „Texel" in samenwer king met de Motorrijdersclub. De stemming op deze avond, welke een besloten karakter droeg, was van die aard, dat slechts weinigen vóór het offi ciële einde van deze avond en dat was een tijdstip waarop zich de volgende dag reeds aandiende zich reeds huiswaarts begeven zullen hebben Trouwens met den heer Mets als organisator is het bekend, dat het met de stemming dan zeker in orde komt. Maakten wij in een verslag bij een uitvoering laatst de opmerking, dat Texel blijkbaar weinig vocale krachten telde, thans maakten wij direct bij de opening reeds kennis met een aardig en semble o.l.v. den heer Bremer. Speciaal willen we hier even vermelden het op treden van den heer L. Sok, die o.a. met zijn Hollandse versie van het bekende „Peterle" terecht veel applaus verwekte. Ten slotte moesten de dames als motor rijders fungeren. En zo behoorde deze ge varieerde avond, die zich kenmerkte door talrijke tractaties. weer tot het verleden De uitvoering van het woningbouwpro gramma 1946 is niet zo snel op gang ge komen als gehoopt werd. Vóór het eind van 1946 zullen circa 4000 woningen vol ledig gereed zijn. Bovendien moet wor den gewezen op een aantal van ongeveer 10,000 nood- en semi-permanente wonin gen, die in 1946 de woningnood hebben helpen verlichten. Bij het hierboven genoemde aantal wo ningen werd geen rekening gehouden met de boerderijen. Hiervan zijn er thans 127 als permanente boerderij in aan bouw. Ondertussen zijn 4650 noodboerde- rijen gebouwd en 5620 noodstallen. Daar ruim 9000 boerderijen vernield zijn, bete kent dit, dat aan het einde van 1946 meer dan 60 pet van de getroffen boeren met hun vee aan onderdak zijn geholpen. De minister van Openb. Werken en We deropbouw is van mening, dat het wo ningprobleem in Nederland niet kan wor den opgelost zonder bouw van montage woningen op grote schaal. In 1947 zullen 3000 van deze woningen in de zwaar getroffen provincies worden gebouwd. De bouw van montagewonin gen zal zoveel mogelijk worden gestimu leerd en de bedrijven, die deze productie aanvatten, ondervinden zoveel mogelijk medewerking. Het Engelse Avrey-systeem moet voor Nederland als het meest geschikte worden beschouwd. Met de firma is een licentie overeenkomst gesloten. De kosten van de ze woningen zullen die van een normale woning niet te boven gaan. DEN BURG. Op de door dc KOTEX te houden tentoonstelling zal door de Post- duivenver. „Texel" met ca. 30 40 dui ven worden geëxposeerd. Donateurs van de vereniging hebben op vertoon van hun donateurskaart gratis toegang. De tentoonstelling wordt gehouden in het Gymnastieklokaal aan de Molenstraat WAARSCHUWING VOOR WIELRIJDERS. Er wordt meerdere malen waargeno men, dat er verschillende wielrijders zijn, •die bij het naderen van een auto als te genligger, niet even hun licht naar bene den zetten, Begrijpt goed wat voor een gevaar dit voor het verkeer oplevert bij het nade ren van een auto, die door dergelijk licht wordt verblind. Vooral nu er de laatste dagen nogal mistbanken zijn, is het een groot gevaar voor automobilisten. In De Cocksdorp is ook al door een dergelijk ge val een auto tegen een boom gereden, daar de bestuurder werd verblind door 'n wielrijder. Gelukkig deden er zich geen persoonlijke ongelukken voor, alleen werd de auto beschadigd. Maai wielrijder, niet doorrijden, als zoiets plaats vindt, het kan ernstige gevolgen hebben. Dimt dus vroegtijdig voor de naderende auto's, daar zullen ze u altijd dankbaar voor zijn en het voorkomt ongelukken. AARDAPPELEN VOOR VEEVOEDER. Partijen aardappelen, die ongeschikt zijn voor consumptie mogen slechts voor veevoeder worden gebruikt, indien de P B.H. een veevoederverklaring heeft afge geven aan den teler. De telers dienen zich dus allereerst tot den P.B H. te wenden. Voor partijen kriel tot 35 mm. vierkants- maat, waarin ten hoogste 10 oct. boven 35 mm. voorkomt, behoeft geen veevoe derverklaring te worden aangevraagd. Voor dit geval is een algemene onthef fing verleend. Alle andere partijen aard appelen. die voor veevoeder worden be stemd, moeten dus gedekt zijn door een veevoederverklaring. De C.C.D. zal con troleren of aan dit voorschrift de hand wordt gehouden NIEUWE STARTBANEN OP SCHIPHOL. Schiphol, het nest van de K.L.M.-vo gels, dat in de oorlog zo zwaar geleden heeft, is sinds de bevrijding alweer voor een groot deel hersteld. De behuizing van het personeel, die nog steeds grotendeels uit barakken bestaat, moest hierbij nood zakelijk op het tweede plan komen; aller eerst, immers moesten de banen, plat forms en hangars weer bruikbaar ge maakt worden. Herstel was echter niet voldoende; ook uitbreiding was noodzake lijk omdat het luchtverkeer na de oorlog zulk een enorme omvang heeft aangeno men en ook omdat er met veel groter vliegtuigen gevlogen wordt. Men is thans bezig, de bestaande startbanen te ver lengen en nieuwe startbanen aan te leg gen. De hoofdlandingsbaan 5-23, ook wel mistbaan genaamd, heeft een lengte van 1700 m Men gaat die verlengen tot 2200 m. en graaft daarvcor eerst een sleuf van 1 meter diep en 60 m. breed. Niet min der dan 27000 m3 grond moet hiervoor verplaatst worden. Vervolgens vult men de sleuf met 31000 m3 zand. trilt deze zandlaag samen tot zij een dikte heeft van plm. 60 cm en stort er dan een laag porfierblokken op van 20 bij 30 cm. Hier over komt een paklaag van 35 cm. fijn porfier, aangevuld met zand, goed inge waterd en tot een harde laag aangewalst. Het geheel wordt dan bedekt met een laag asphalt van 5 cm. dikte en de baan wordt tenslotte afgewerkt door een dek laag van asphalt en steenpoeder, waar door de baan volkomen waterdicht wordt. Evenwijdig aan de bovenstaande start baan 14-32 wordt een nieuwe baan ge legd, waarbij een tct dusver nog niet ge volgd systeem wordt toegepast. In deze baan zal een dikke betonlaag als funda ment dienen, terwijl rioleringsgeulen en leidingen voor de baanverlichting zullen worden ingebouwd. Aan weerszijden komt een verharde zijbaan (asphalt met steenslag) om te voorkomen, dat een vliegtuig, dat niet precies op de startbaan landt, niet direct in de grasmat terecht komt. De startbaan zal geschikt zijn voor vliegtuigen met een wieldruk van 70 ton. Men streeft naar bezuiniging en men heeft op dit punt reeds succes gehad, doordat men bij het nieuwe systeem van bouwen minder grond behoefde uit te graven en te vervoeren. Voorts tracht men het kostbare porfier te vervangen door cila, een afvalproduct van de ce mentfabrieken. Op dit punt neemt men thans proeven. In de toekomst zullen de banen aange legd worden met een breedte van 90 meter en een zijbaan van 10 meter breed te aan weerszijden. De bouw der banen wordt uitgevoerd door de afdeling Pu blieke Werken der Gemeente Amster dam. 'T KERSTLICHT. Vervulling van het heimwee aller tijden, Bevrediging van ons doorzengt gemoed. Bevrijding onzer ziel uit diepe zonden, Voorzegging van het lijden, dat nu komen moet. O licht, dat schijnt over de wereld, Uw glans is wonderteer en zoet. Laat van uw glans op ons afstralen En stort uw vreê in ons gemoed. De vreugde der kerstvreê over allen Die wand'len op deez' gloeiend aard Alleen gevangen door 't erbarmen, Dan zijn wij voorgoed bewaard, O, mensen, wilt dan vreugde schenken, En strooien om u heen met milde hand Wilt dan aan stal en kribbe denken En aan uw verre vaderland. De ster, die eens de Wijzen leidde Naar de kleine stal van Bethlehem Laat die ook uw hart verblijden, Laat ons dan samen loven hém! L.K. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. MIDDENSTAND. ZO JUIST VERSCHENEN: OCTOBERROZEN. „En aan de dijk, het stille dorp voorbij, staat, achter schraal-gewassen bomenrij het oude huis, van schaduwen omge ven Door 't hoekraam komt, verflauwd een lichtstraal beven, 't Is of de middenvensters, strak met luiken dicht, gesloten ogen zijn in lief-vertrouwd gezicht. De geur der vlier bewaart me 't zoet verleden, ik heb een oud, verloren land betreden. Deze dichtregelen, voorkomende in de bundel „Octoberrozen" van Frouwien van der Vooren-Kuyper, zullen wel betrek king hebben op Oudeschild, het dorp, waar deze dichteres het levenslicht zag en ook haar vroegste kindertijd door bracht. In deze bundel gedichten geeft zij blijk van een groot talent. Hier komen de inleidende regels van Guido Gezelle „Dichten is geen kunste, kom geen kunste Dichten is een gave Gods, een gunste", tot hun recht. Zoals in haar gedicht „October": God, geef mij klanken om het uit te zingen: hoe mooi Uw morgens zijn, als 't jonge licht, gezeefd door neev'len weer poogt door te dringen en 'k nog een late roos vind opgericht.... bezingt zij de natuur en jeugdherinnerin gen op zo'n manier, dat het geen met- zeggende „verzen" voor ons zijn, doch een wijze van uitdrukken, die ons in ver voering brengt. De school- en huwelijksjaren bracht mevr. Fr. v.d. V.K. aan „de vaste wal" door. Doch Texel bleef haar lief en het contact bewaard, hetgeen wel blijkt uit het navolgende fragment uit het gedicht „Avond op Texel" De late schemer had de kleur van druiven: blauw en bedauwd lag 't land. Wit maanlicht scheen langs hoge halmen, die de wind deed wuiven, van verre werden zee en heem'len een. De titel „Octoberrozen" is symbolisch bedoeld, vrij laat debuteerde schrijfster in deze vorm. Jarenlang werkte zij aan diverse literaire tijdschriften en is eerst thans, op velerlei verzoek, tot bundelen overgegaan. Een tweede bundel is in be werking. (Prijs f 2,90 Boekh. Parkstraat). VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Hel diploma huisnaaister werd behaald door mej. C. A. Selderboek te Den Hel der. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar van deze opleiding: A. Balyon, Th. J, van Poehvijk te Den Helder en C. Bakker, Oudeschild. Niet bevorderd: 1. RECEPTEN. GEVULDE KERSTKRANSJES. 200 gr. (3 kopjes) bloem, 5 gr. (2Vt theelepel) bakpoeder, 100 gr. (iets minder dan V* pakje) boter of margarine, 100 150 gr. (1 a lVf kopje) suiker, amandelessence, zout, 2 eetlepel melk of water, 1/3 potje rode jam, wat poedersuiker. Alle droge ingrediënten goed dooreen mengen. De essence, de boter en de melk toevoegen en de massa tot een soepel deeg kneden Het deeg op een met bloem be stoven tafel uitrollen en er met 2 glaas jes of dekselties van verschillende groote kransjes uitsteken. Het overblijvende deeg samenvoegen en weer uitrollen. De kransjes op een vetgemaakt bakblik leg gen en in een matig warme oven goud bruin bakken, (10 min.) of het deeg in 'n vetgemaakte, met deksel gesloten koe kenpan zachtjes bakken. Na 7 min. de koekjes omdraaien en zonder deksel nog plm, 7 min. bakken. De kransjes laten af koelen. De jam even verwarmen en de helft van de kransjes met een laagje jam bedekken. Een tweede kransje erop leg gen en dit bestrooien met poedersuiker. TOASTJES. 4 sneetjes oud wit brood, 75 gr. plokworst of garnalen of 1 ge snipperde ui, 1 kopje (lVt dl.) water, 20 gr. (Vt eetlepel) bloem, zout. peper, iets melk, peterselie, aroma. Van de sneetjes brood de korsten ver wijderen en het brood zachtjes roosteren in een koekepan. Het water aan de kook brengen en binden met aangemengde bloem. De saus afmaken met zout, peper, aroma, melk en fijngehakte peterselie. De fijngesneden plokworst of de gewassen garnalen of de gesneden en even gefruite ui in de saus doen. De warme ragout op de warm gehouden toastjes doen en op 'n schotel opdienen. WINKELSLUITING. Van 1 Oct. 1946 tot 1 April 1947. Algemeen sluitingsuur 6 uur (Zater dags 7 uur) en 's middags van 12,30 tot 13,30, uitgezonderd Dinsdags, wanneer om 13 uur definitief gesloten moet wor den.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1