r Verlovings kaartjes Distributienieuws Drukkerij Texelse Courant Deze week geen inlevering voor winke- ïers. De restantbonnen van de artikelen, wel- e verleden week zijn ingeleverd, dienen n de week van 30 Dec.-4 Jan. te worden ngeleverd. Tevens dienen dan de bonnen voor rijst korstloze kaas te worden ingeleverd. De winkeliers, die gewoon zijn op Voensdag in te leveren, dienen met het og op Nieuwjaarsdag, hun bonnen Dinsdag 31 Dec in te leveren. Opplakvellen, welke niet beantwoorden an de modellen uitgegeven door het C. D.K., rnogen van heden af niet meer wor sen gebruikt. Door alle kamerhuurders dient voor het weede gedeelte van het stookseizoen (15 "an, tot en met 30 April 1947) een nieuw ormulier MD 333-22 te worden ingevuld n wel vóór 10 Jan. a.s. Attentie voor jonge en a.s. moeders De bonkaarten, welke uitgegeven wor- len voor extra voeding voor jonge en moeders zijn evenals de levensmidde- enkaarten verdeeld in 4 stroken. De onnen, die zich op iedere strook bevin- en, worden gelijk met de andere bonnen ekend gemaakt. Geeft u dus goed acht >p de bonnenlijst, daar de extra bonnen, venals de gewone bonnen een geldigheid lebben van 14 dagen en dus na iedere 14 lagen hun geldigheid hebben verloren. Dit geldt ook voor de bonnen, uitge reikt voor bijzondere arbeid (Publ. no. 484). ST. NICOLAAS OP KAMP „DE VLIJT" Oorspronkelijk was het feest gesteld op 0 Dec. j.l. Het kon echter wegens ziekte /an enige medewerkenden niet doorgaan •n werd toen uitgesteld tot 19 Dec j.l. De opening vond plaats door den plaats vervangend Commandant, den heer D J '.ngel, daar de Commandant, de heer A Oliveyra wegens ziekte verhinderd was. De avond had ondanks de koude, (die lok tot in de zaal doordrong) een vlot erloop. Voor de pauze werden enige ketches opgevoerd. Zeer leuk was o.a De Keuring", waarbij de taart een ïoofdrol vervulde Vooral de vioolsolo's an den heer H Craane hadden een ge waardeerde aandacht, alsook mondorgel- 'Ummers van den heer Jansen (o.a. een msterdamse draaiorgel-imitatie). In de auze werd er chocolade geschonken en ;cbak gepresenteerd, hetgeen er in de rare zin des woords warm inviel bij het erkleumde publiek. In de pauze arriveerde St.-Nicolaas, die a. enige woorden bezigde over de bete- enis van het St.-Nicolaasfeest, dat zich loet uiten in kameraadschap en waar- ering voor elkaar Daarna werden door de Sint en Piet de rprises uitgedeeld, waarbij ieder in rnst en luim een vermaning kreeg Na et vertrek van de Sint wiens schimmel an koude stond te trappelen, voerden de Vlijters" tot slot van deze avond een omische opera op, welke menig lachsalvo erwekte en zijn beloning vond in een ankbaar applaus Hierna werd. zoals ge- ruikelijk het Wilhelmus gezongen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat e heren Spits en Hofman, de organisa- )rs van de O en O -avonden, wederom vreden kunnen zijn op het succes, dat ij geboekt hebben. FRYSKE KRITE. Sneon, 21 Desimber, haldde de Fryske rite Texel, hjar twade gearkomste yn asino to Den Burg De foarsitter iepene ïei in hertlik wurd fan wolkom, vn it ysünder oan it toanielselskip üt Den leider, dat sa freonlik oanbean hie, foar to spyljen. Fierders fornijde hy dat wy der wer 50 nije leden bvkri- en hiene. Das, it giet de goede kant üt. rei de iepening waerd it Frysk Folksliet ongen. en do wier it wurd oan it selskip, >ar de opfiering fan hjarren stik ,,Af- e" fan Schuitemaker. It stik foei der wol n en de spylders haw we tige hjar bést ien. Yn it skoft waerden in pear taerten n woarsten forlotte. en tusken de bi- riuwen yn tige songen Nei ófrin fan it tik, brocht de foarsitter tank. foar wat ja üs dizze joun. jown hiene, en ien an Den Helder lokwinske üs mei de op- uchting fan üs krite It docht üs tige oed, dat üs lanslju ut Den Helder sa mei bje. Efternei waerd der dounse. Alder- arst de Skotse Trije. Under it dounsjen /aerden der noch in pear fourdrachten ien en om ien üre teagen wy troch kjeld n snie nei hüs. FEESTAVOND NED. LANDARBEIDERSBOND. De afd De Cocksdorp-Eierland van de led. Landarbeidersbond belegt ter gele enheid van haar 15-jarig bestaan een eestavond op 7 Januari a.s., waaraan o.a. aar medewerking zal verlenen de to- eelver ..Herleving' Zie adv. in volgend ummer. GESLAAGD. DE WAAL. Onze plaatsgenoot S. du orto legde Dinsdag 17 Dec. te Den Haag oor de Rijksluchtvaartschool met gunstig evolg het laatste deel van het examen lëzagvoerder in het Europese burger- ichtverkeer af. Het hoofdkwartier van de N.L.S. (Ned. uchtstr. Krachten) deelde hem boven- ien mede, dat hij met ingang van 1 Jan. s. met groot verlof wordt gezonden na en eervolle staat van dienst van 9 jaar. Momenteel vertoeft hij nog steeds op ,et vliegveld Valkenburg (Den Haag), iraar zijn aanwezigheid thans vereist /ordt in verband met de „ijsvluchten" aar Terschelling en Ameland. Zijn kerstverlof brengt hij in Engeland oor, waar z'n vrouw en zoontje inmid- iels ook naar zijn vertrokken. Hartelijk gefeliciteerd en prettige Kerst, iiem' SECRETARIS STICHTING VOOR DE LANDBOUW BENOEMD. Als opvolger van wijlen ir. J. Vet, is tot ecretaris van de Stichting voor de Land ouw benoemd ir. G. P. F. Royackers te ;oermond inspecteur van de Rijksdienst landbouwherstel voor de provincie Lim- urg en Rijkstuinbouweonsulent BIJENHOUDERS IN VERGADERING BIJEEN. DEN BURG. De vergadering van de vereniging voor Bijenteelt, afd, Texel, was door het winterweer slecht bezocht toen de voorzde heer M. Broere opende met een woord van welkom. Het jaarver slag alsmede het fin. verslag werden zon der op of aanmerkingen goedgekeurd. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Suikerleve ring en Bijenpraatje leverden nogal stof tot discussie, vooral -de gevreesde mijt- ziekte, welke voor het eerst in Nederland n.l. in de provincie Zeeland, werd waar genomen had de aandacht der vergade ring. Er zijn al heel wat bijenvolken ver woest door deze ziekte Er zal gepro beerd worden een vervoersverbod in het leven te roepen daar Texel door de ge- isoleerde ligging een goede plaats is om gezonde bijenvolken te kunnen leveren Volgens off. instanties zijn er in ons land nog 100.000 bijenvolken te weinig. Voor de bestuiving van fruit en zaad zou het wel gewenst zijn als het aantal bijenvol ken werd aangevuld. De voorz. sloot de vergadering met een opwekking aan de leden om de bijen goed te controleren. WERING EN BESTRIJDING VAN BESMETTELIJKE BIJENZIEKTEN. Wetsontwerp door Tweede Kamer goedgekeurd. De Tweede Kamer der Staten Generaal heeft op 17 Dec j.l. het wetsontwerp tot wering en bestrijding van besmettelijke bijenziekten goedgekeurd. FILMNIEUWS. SPOOK TE KOOP. (The Ghost goes West) Dit is de titel van de film welke vol gende week in Texels Bioscooptheater draait. Ergens in Schotland staat een oud kasteel, waarvan sinds mensenheugenis de clan der Glouries de eigenaar is. De film verplaatst ons naar de 18e eeuw, toen Gavin Glourie, een oude fiere Schot, daar de heerszuchtige kasteelheer was Zijn verwijfde zoon Murdoch Glourie ver kwist zijn tijd met jonge meisjes in de omgeving zeer tot ergernis van den vader. Dit ergert hem des te meer, omdat hij een vete heeft met het nageslacht der Mac Laggans, die den ouden heer honen en verklaren blij te zijn, dat geen enkele laffe Glourie" aan de slag tegen Enge land zal deelnemen, omdat de Glouries de naam van Schotland onteren. Murdoch komt langs allerlei wegen ten slotte toch nog in net strijdgewoel, maar slaat op de vlucht als hij een der Mac Laggans be merkt. Hij loopt recht af op het enige ka non, dat de Schotten bezitten en vliegt in de lucht En hier begint de vermakelijke geschiedenis van het spook. DE ZIEKENFONDSEN In een gehouden vergadering van de Landelijke raad van Ziekenfondsen kwam men algemeen tot de volgende conclusie; dat hoewel de sociale en economische zijde van het ziekenfondsvraagstuk zeer belangrijk is het ziekenfondswezen dient te worden gezien als een onderdeel van de algemene gezondheidszorg. Eenheid in verzekeringsvorm (d.w.z. opheffing van het verschil tussen ver plicht en vrijwillig verzekerden) werd urgent geacht, terwijl in dit verband aan een verplichte ziekenfondsverzekering met inachtneming van een nader vast te stellen weistandsgrens, door de meerder heid de voorkeur werd gegeven. Naast de premie, te betalen door de verzekerden en 'n financiële bijdrage van het bedrijfsleven, dient de noodzaak van een staatsbijdrage ter financiering van de sociaal verantwoorde en medisch noodza kelijke verstrekkingen te worden over wogen. Voorts achtte de vergadering het van zeer groot belang in de naaste toe komst bij een rationeel en economisch verantwoorde reorganisatie en opbouw van het ziekenfondswezen in ons land uit te gaan van de grondstelling, dat met één ziekenfonds per nader af te bakenen ge bied dient te worden volstaan. Wij hebben ontvangen een mooie collectie GREPEN UIT HET RADIOPROGRAM Woensdag: 9,15 Hongaars strijkkwartet 20,08 Irv. Berlin progr. door Metropole orkest. 20,40 „Blanco Posnets ware gedaante", van Shaw 21,25 Operette „Der Bettelstudent" 22,00 Jo Juda speelt Beethovens viool concert. 23,00 Beethoven progr. (II) Donderdag: 12,00 Bach-cantate 20,15 Musica Antiqua 20,05 The Messiah v. Handel (II) 21,30 Gezellig progr. met prijsvraag 23,15 Klassieke orkestwerken. Vrijdag: 21.25 Omroepkamerorkest (II) 23,15 Werken van Joseph Jongen Zaterdag: 14,00 Symph. „Uit de Nieuwe Wereld", Dvorak 15,00 Jaarwisselingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid 18,15 Kees Pruis 22,05 Gevarieerd programma 23,20 Eerste pianoconcert van Tsjaikofs- ki (II). DE VISSERIJ VRAAGT ONZE BELANGSTELLING. In het verleden was ons land bekend om zijn zeevaart en zijn visserij. Land bouw en industrie werden eerst later fac toren van grote betekenis. Ligt het daarin wellicht, dat in brede lagen van ons volk zo weinig belang wordt gesteld in de vis serij? Weliswaar is de visserij wel niet meer van overwegende invloed, maar toch is de betekenis daarvan nog wel zo groot, dat op wat meer medeleven mocht worden gerekend En het is niet alleen het ge brek aan belangstelling op zich zelf, maar mede de gevolgen daarvan, die we voor het vissersbedrijf funest vinden. Men laat wat al te gemakkelijk de vissers aan hun eigen lot over. En dit zal zich op de duur gaan wreken, want willen we ook in de toekomst op het gebied van de visserij wat betekenen, dan zal er moeten zijn c-en meegaan met de tijd. Er moet een hoogst noodzakelijke ver nieuwing en verbetering van het vissers- bedrijf komen. Vele vaartuigen, waarme de thans de kustvisserij wordt uitge oefend, zijn verouderd en versleten en moeten dringend door nieuwe, efficiënte schepen worden vervangen. Maar daar voor is geld nodig, en vele eigenaars van kustvissersvaartuigen beschikken niet over de benodigde kapitalen, die voor een nieuw vaartuig worden vereist en de be dragen. die ze bezitten zijn meestal ge blokkeerd. En was ons volk nu nog in bijzondere mate geïnteresseerd bij het vissersbedrijf, dan zou er ook gevonden worden een be reidwilligheid om de kustvissers aan de benodigde gelden te helpen, om hun be drijf aan te passen aan de eisen van de tijd. Een enkele maal bemerkt men een hartelijk, daadwerkelijk medeleven, dat zich dan ook demonstreert in het fourne ren van de benodigde kapitalen, om een gesteld doel te bereiken. Dat hebben we dit jaar gezien in de uitrusting van onze walvisvaarder „Willem Barendsz". Om het plan, om ook van Nederlandse zijde aan de walvisvaart te gaan deelnemen, te verwezenlijken, moesten grote bezwaren en moeilijkheden worden overwonnen en moest ook een groot kapitaal worden bij een gebracht Verblijdend was de belang stelling, die in het plan werd getoond en toen die belangstelling zich in voldoende mate openbaarde, konden de moeilijkhe den worden overwonnen, de bezwaren uit de weg geruimd en kwam het ook met het geld in orde Iets in die geest zouden wij ook gaar ne zien voor onze visserij. Want het is niet alleen het feit, dat de meeste sche pen verouderd zijn, dat de visserij hier niet kan meekomen De gevolgen van de bezetting zijn er ook nog. Vele vaartui gen werden gevorderd en daardoor de bestaansmogelijkheid aan die vissers ont nomen, met alleen in oorlogstijd, maar ook daarna Schepen, die terugkeerden, waren onherkenbaar verminkt en moes ten weer voor de visserij worden omge bouwd en hersteld Dat kostte tijd en geld. Gedeeltelijk werd de schade ver goed door de Commissie voor de Weder opbouw, afd. vaartuigen, maar de ïestant moesten de eigenaars voor eigen rekening nemen. De schade, die geleden werd, doordat ze al die tijd niet konden uitva ren, werd niet vergoed. Er waren ook schepen, die in zodanig slechte toestand terugkeerden, dat ze met meer hersteld konden worden en sche pen, die niet terugkwamen. De schade- uitkering is bij lange na niet toereikend om zich daarvoor nieuwe schepen aan te schaffen Maar er is toch een Stichting Wederopbouw Kustvaart en Visserij- vloot? Ja, de stichting is er, maar werken kan die stichting nog niet, omdat het financieringsplan nog niet is vastgesteld! En de vissers wachten maar met een schamele uitkering, wegens het verloren raken van hun vaartuig. Ze willen gaarne hun visserij weer gaan uitoefenen, maar kunnen niet! Alleen daadwerkelijke be langstelling van de zijde der regering, maar ook van de zijde van het Nederland se volk, kan in deze ergerlijke toestand verandering brengen; een warme belang stelling, die zich in krachtdadige, finan ciële hulp openbaart' Uit „De Kustvisser". I)E ELFSTEDENTOCHT. De datum van de Friese Elfstedentocht en wedstrijd is thans vastgesteld op 28 December a s. De organisatoren zijn over het algemeen zeer tevreden over de toe stand van het traject; slechts op enkele plaatsen moet het ijs nog wat sterker worden DRIE DUIZEND INGEVROREN VISSERS GERED. Een van de zwaarste orkanen, die ooit in het gebied van de Kaspische Zee heb ben gewoed, deed in de tweede helft van Nov. de ondiepe zee zeer snel bevriezen. Dit dreigde katastrofale gevolgen te heb ben, want meer dan 3000 vissers uit As trakan vroren hierbij met hun boten in. Van hen was een groot deel van de Rus sische visvoorziening afhankelijk. Spoedig kwam men de vissers, die in de ijzige storm dreigden dood te vriezen, met vliegtuigen te hulp. De piloten trot seerden sneeuw, mist en stormen en lieten levensmiddelen en andere voorraden val len voor de ingevroren bemanningen. De gebroeders Osipof hebben zich bij zonder onderscheiden. Dag en nacht heb ben zij met hun vliegtuig aan de reddings pogingen deelgenomen. Meer dan 500 pakketjes levensmiddelen en warme kle ren hebben zij vervoerd door regen en mist. 287 mannen zijn over het ijs naar de kust gelopen, waarbij vliegtuigen hun de weg wezen Zonder uitzondering zijn alle 3000 vis sers gered. Verscheidene van de grote schepen zijn gezonken, maar naderhand heeft men ze kunnen bergen. Zo is een koelschip door arbeiders met duikeruitrustingen gelicht. Ook vijf andere schepen, die door het ijs gekraakt waren, zijn aan de opper vlakte gebracht. RECTIFICATIE. DIENSTREGELING DER N.S. In ons nummer van 18 Dec. plaatsten wij een overzicht van de dienstregeling der N.S. o.a. van het traject Amsterdam- Alkmaar. Hierin is een fout geslopen. Voor de treinen welke op de hele uren en 31 minuten vertrekken van Amsterdam, leze men 13 minuten over ieder uur. VER. OUD. LEERL. L.L.S. Vrijdagavond 27 Dec. 8 u. wordt er een begin gemaakt met de motorcursus, te Zuid-Eierland (in de school) onder leiding van den heer B. Paagman. Eerst wordt de motor beknopt behandeld en daarna de moderne werktuigen. Men kan hierover van gedachten wisselen, zoals we dit op de praatavonden gewoon zijn. Aan de cursus kan een ieder deelnemen, ook ouderen zijn welkom. Laat de gelegenheid die de Ver van Oud-leerlingen u biedt, niet onbenut Dag en uur zullen op de eerste cursus avond nader worden besproken. Door te kort deelname gaat de cursus in Den Burg niet door. H. J. L. MEDEDELING AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Wij verzoeken onze correspondenten in het vervolg vóór de 5de van iedere maand hun nota in te zenden van geplaatste be richten en verslagen. Adm. Texelse Courant. GOED NIEUWS VOOR DE ONDER WIJZERS. Aanzienlijke verbetering van sala rissen te verwachten. Een aanzienlijke verbetering van de on derwijzerssalarissen is in de naaste toe komst te verwachten. Minister Gielen die dit in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de onderwijsbegro ting meedeelt, verwacht dat deze verbe tering voor velen aanleiding zal zijn naar het onderwijs terug te keren en tevens, dat het huidige tekort aan leerkrachten daardoor zal worden opgeheven. Een verbetering van de onderwijzers- en lerarenopleiding heeft de minister in studie. De financiële toestand der lonen laat op het ogenblik, zeer tot 's ministers leedwezen, niet toe een verlaging van de leerlingenschaal voor te stellen. In ver band met het tekort aan leerkrachten zou deze maatregel op dit ogenblik ook niet meer de theoretische betekenis hebben, aldus de minister. INVENTARISATIE VAN PAARDEN, SCHAPEN EN PLUIMVEE 1946. Uit dé inventarisatiecijfers van de in Mei 1946 gehouden tellingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is, wat betreft de cijfers voor paarden, schapen en pluimvee, een duidelijke vooruitgang waar te nemen. Het totaal aantal paarden nam in 1946 met 9,561 toe en bedraagt 355,184. Van dit aantal werden in hoofdzaak in de land bouw gebruikt 304,977 dieren en buiten de landbouw 50,207 Voor 1945 bedroegen deze cijfers resp. 301,612 en 44,011. Ten gevolge van de grotere aanfok in 1943 en de import na de oorlog steeg het aantal paarden van 3 t.m. 12 jaar aanmerkelijk. Het aantal schapen maakte een sprong van 49.572 tot 558,318 tegen 488,746 in 1945. De pluimveestapel begint zich te her stellen, doch de moeilijke voedersituatie is oorzaak, dat het tempo niet zo hoog is, als aanvankelijk verwacht werd. Niette min nam 't totaal aantal toe met bijna 8 millioen en steeg van 3,118,196 in Dec 1945 tot 11,046,144 in Mei 1946. Dit laat ste aantal dient gesplitst te worden in 10,915,449 hoenders en 130,695 eenden. Hel aantal hennen bedroeg in 1946 3,283,327, waartegenover 1.713.964 hennen en hanen in Dec 1945. PER VRACHTAUTO NAAR POLEN. Dezer dagen is een zware vrachtauto van een der vervoerbedrijven, die zich met internationaal wegvervoer bezighou den, vertrokken met een lading bloem bollen voor Polen. Dit is een der eerste ritten, waarvoor de Russische bezettings autoriteiten toestemming hebben ver leend. De mogelijkheid bestaat, dat door het vrachtautovervoer in de toekomst rechtstreeks vervoer mogelijk wordt met de door de Russen bezette delen van Duitsland en de landen ten Oosten daar van. Ook naar Boedapest worden reeds door zware vrachtauto's van het beroeps vervoer enkele tochten gemaakt, waar voor eveneens een speciale vergunning was verleend door de Russische militaire autoriteiten. MASSADEPORTATIE VAN HONGAREN. In een telegram aan kardinaal Griffin, waarin hij aandringt op tussenkomst, ten einde de massale verplaatsingen der Hon garen uit Tsjecho-Slowakije te doen op houden, verklaarde de primaat van Hon garije, Mgr. Mindzsenty. dat de methoden die de Tsjechen toepassen bij het verwij deren van de Hongaren uit hun land de meest wreede zijn en de nazi-deportaties evenaren. Volgens een besluit van de Parijse Vredesconferentie zouden de Hongaren en de Tsjechen overeenkomen hoe de te ver plaatsen personen weg te voeren. Doch zonder nadere afspraak zijn de Tsjechen begonnen met de zaak in eigen hand te nemen en zonder pardon worden de Hon garen uit hun huis en landstreek gezet Grijsaards en jonge moeders moeten on der de zwaarste ontberingen huis en hof verlaten, gezinnen worden verdreven uit woonplaatsen waar zij meer dan duizend jaren waren gevestigd. De veestapels en andere eigendommen worden zonder meer afgenomen en aan de Slowaakse boeren gegeven. Mgr. Mindzsenty beschouwt het als een plicht een beroep te doen op de we reld ten einde deze deportaties te doen op houden. MEDEDELING. Zaterdag 28 December a.s. zal de Texel se Courant niet verschijnen. Ons eerst volgend nummer komt dan uit op Dins dag 31 Dec. Advertentiën inzenden vóór Maandag morgen acht uur. De correspondenten en besturen van Zondagsscholen verzoeken wij van de te houden Kerstfeesten tijdig een verslag (niet te groot) in te zenden. Houdt hier mede dus rekening. Redactie en Administratie. NIEUWJAARSGROETEN. Om al uw vrienden en kennissen per soonlijk uw NIEUWJAARSWENSEN over te brengen is onmogelijk! Plaats daarom een Nieuwjaarsgroet in „de Texelse Courant" en u bent er zeker van, dat u al uw vrienden en kennissen bereikt. De grootte en inhoud kunt u natuurlijk zelf bepalen. De prijs van een gewone Nieuwjaars groet is f 1,op dubbele grootte wordt f 2,berekend. Opgave zien wij gaarne tegemoet vóór 29 December a.s. Administratie Texelse Courant. Bureau Parkstraat of aan de Boekh. PREDIKBEURTEN. Woensdag 25 Dcc. (Ie Kerstdag). NED. HERV. KERK Den Burg vm. 10 u. in de Doopsgez. kerk Ds. v. Reijendam, zang v.h. kerkkoor. Coll. noodl kerken en personen n.m. 4 u Kerstfeest Zondagsschool in de Doopsgez. kerk Koog 9,30 u. Ds. Hartdorff Waal 11 uur Ds. Hartdorff Oosterend 10 u. Ds. Winter Kerstsamenkomst v. iedereen, De Cocksdorp 10 uur Ds. Dekker Oudeschild 10 u. de heer Termaat met medewerking kerkkoor Den Hoorn 10 u. Ds. van Boven GEREF. KERK. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Pos Oosterend nm 3 u. Ds Pos GEREF KERK v.h. H V. 10 uur Dienst DOOPSGEZ. GEMEENTE Burg 7,30 u. de heer A. G. v. Gilse Proponent te A'dam Oosterend Kerstfeest Zondagsschool Den Hoorn 10 u. de heer V. Borstel van A'dam Donderdag 26 Dec. (2e Kerstdag) NED. HERV. KERK Burg 10 u. in Eben Haëzer Ds. v. Boven van Den Hoorn Koog en Waal geen dienst Oosterend 10 uur Ds. Winter Oosterend nm. 4 u Kerstfeestviering Zondagsschool De Cocksdorp geen dienst Oudeschild nm. 4 u Kinderkerstfeest Den Hoorn 10 u. Ds v Reijendam nm 2 uur Kerstfeestviering v d. Zondagsschool GEREF. KERK. Oosterend 10 uur Ds. Pos Den Burg 10 uur Leesdienst GEREF. KERK v.h. H.V. Geen Dienst DOOPSGEZ. GEMEENTE Oosterend 10.30 u. de heer A. G. v. Gilse Den Burg nm. 4 u. Kerstfeest Zondags school Zondag 29 December NED. HERV KERK Den Burg 10 uur Ds. van Reijendam in Eben Haëzer Koog n.m 3 uur Ds. Hartdorff Waal 11 uur Ds. Hartdorff Oosterend 10 uur Ds Dekker nm. 3 uur Ds. Winter De Cocksdorp 10 uur Ds. Winter van Oosterend Catechisatie Zondag 36 en 37 Oudeschild 10,30 uur de heer Termaat Den Hoorn 10 uur Ds van Boven GEREF. KERK. Oosterend 10 u. Ds. Haitsma van Noord-Scharwoude n.m. 3 uur Ds. Pos Den Burg 10 uur Ds. Pos n.m. 3 uur Ds. Haitsma GEREF. KERK v.h. H.V N.m. 3 uur Dienst DOOPSGEZ. GEMEENTE. Geen diensten. OVEREENKOMST VAN LINGGADJATI DOOR TWEEDE KAMER AANVAARD. Het debat over de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati in de Tweede Ka mer is geëindigd en het resultaat is ge- üy&est, dat de meerderheid van de Kamer zich achter het beleid van de regering en daarmee achter het werk van de Commis sie-Generaal heeft gesteld. Het staat de regering thans vrij om de Commissie-Ge neraal opdracht te geven, de overeen komst te tekenen op de wijze, zoals de re gering die heeft aangegeven in de rege ringsverklaring en in de rede van minis ter Jonkman. De Kamer heeft zich uitgesproken door middel van drie moties, één die ge tekend is door alle fractie-voorzitters, be halve den heer Wagenaar (C.P.Neen tweede van de heren Romme en v. d. Goes van Naters samen en een motie- Schouten, die de namen draagt van de voorzitters van die fracties, die tegen de overeenkomst zijn De eerste motie voor de vrijheid en veiligheid van de slachtoffers der ge beurtenissen in Indonesië werd aangeno men met 83 tegen 10 stemmen. Alleen de communisten stemden tegen. De voornaamste motie, waarin de meer derheid zich -achter de regering schaart, werd met 65 tegen 30 stemmen aangeno men Tegen stemden C.H., A.R., Partij van de Vrijh., Staatk. Geref.en jhr. Ruys de Beerenbrouck (KVP). De motie Schou ten werd verworpen met 29 tegen 65 st. Vóór stemden C.H., A.R., P. v. d. V., Staatk. Geref De heer Ruys de Beeren brouck onthield zich van stemming.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 2