Bij het scheiden van het oude jaar. Texel bij de Jaarwisseling. „Afhaal"-abonnees. Een woord ter overdenking. De Nationale Konijnententoonstelling trok 500 bezoekers. Door het kopen op credie Verlaagt U vast de prijzen nie 2 Kerstavond Ver. oud-leerlingen DINSDAG 31 DECEMBER 1946. 60e JAARGANG. No. 567'— TEXELSCHE COURANT GEESTELIJK LEVEN. Oudejaar 1946. Bij de uitgang van het jaar 1946 hebben wij mensen behoefte een ogenblik stil te staan om een terug blik te werpen op het voorbijgegane jaar. Oudejaarsavond betekent stilstand en in keer. We beseffen, dat we staan op de overgang van het oude jaar in een nieuw. Natuurlijk is onze terugblik afhankelijk «van ons karakter, onze overtuiging en op vattingen. Dit geldt zeker als wij de ba lans gaan opmaken voor Nederland, voor Texel, voor de wereld. Een dergelijke ba lans wordt voor een groot deel bepaald door onze politieke kijk op de dingen, on ze levens- en wereldbeschouwing en ons geloof. Maar wij willen vandaag over die dingen niet handelen. De oudejaarsavond wordt meestal in de familiekring ge vierd".. En dan peinzen wij over ons ge zin en over onze familie. Hoe is 1946 voor ons geweest9 Ook deze terugblik is afhankelijk van ons karakter en van datgene, wat wij hebben doorge maakt. Sommigen onzer kunnen tevreden zijn, als hun maatschappelijke positie vooruit is gegaan of bestendigd is, als zij geen grote verliezen hebben geleden. Dat is een gelukwens waard. Maar als u zich zelf kunt rekenen tot deze mensen le zers overweegt dan eens of u werke lijk tevreden kunt zijn. Stelt het leven ons geen hogere eisen, ook als het ons voor de wind is gegaan en oude zaken goed gingen? Beseft ge werkelijk het vele goede, dat ge genoot en van Wien hebt u het ontvangen? Heeft 1946 u geestelijk verdiept en rijk gemaakt? Maar als het ons niet voor de wind is gegaan, als het leven ons teleurgesteld heeft, we zijn achteruitgegaan in zaken of we hebben een geliefd familielid moeten afstaan aan de dood? Hoe verwerken we dat? Iemand heeft eens gezegd: „alle dingen werken mee degenen die geloven". Ook tegenspoed en teleurstellingen kunnen ons verdiepen. Oudejaarsavond. Tijd van inkeer. Ook een avond van vooruitzien. Want wij heb ben onze verwachtingen. Wat verwachten wij van 1947? „Gelukkig nieuwjaar!" zo zeggen wij tot elkaar. Dat is een wens Gaat deze wens in vervulling? Wij weten het niet, wij hopen het. Wij hopen op een goed 1947 voor onze wereld. Wij hopen op een betere verstandhouding tussen de volkeren en een goede internationale sa menwerking. Wij hopen op een gelukkig jaar voor ons land op meer eenheid tus sen de verschillende groepen en richtin gen, op 'n goede vriendschap met de In donesische volkeren. En wat zal 1947 ons persoonlijk bren gen? Wij hopen het beste, maar wij we ten het niet. Want de toekomst is onbe kend Een ding staat vast: als wij elkaar een gelukkig nieuwjaar wensen, dan kan deze wens uitkomen. 1947 kan een geluk kig jaar worden, als wij het zien als An nus Domini, jaar onzes Heren.Wat bete kent 1947 anders dan 1947 jaren na de geboorte van Christus En daarom kan het nieuwe jaar voor ons allen een geluk kig jaar worden, als het is en voor ons wordt jaar van Christus en jaar mèt Christus, 't Is nodig om dit eens uit te spreken in ons land, dat wel „christelijk" heet, maar al lang verheidenst is. 't Is broodnodig, dat wij allen „gelovig" of „ongelovig", het a.b c. van het christelijk geloof (weer) leren. 1947. Jaar onzes Heren. Dan wordt het een goed jaar. Wij weten niet wat het nieuwe jaar ons zal brengen, maar „Wat de toekomst brenge moge mij geleidt des Heren hand. moedig sla ik dus de ogen naar het onbekende land". Gelukkig nieuwjaar! G HARTDORFF. Gaarne voldoe ik aan het verzoek van de redactie om bij de jaarwisseling 1946- 1947 een artikel voor de Texelaar te schrijven. Ik zou dan, terugziende op het jaar, dat bijna achter ons ligt en met het oog op het jaar, dat komen gaat, enige opmerkingen willen maken, die deels onze gemeen schap in het algemeen raken en deels be trekking hebben op de gemeente in enge re zin. In de eerste plaats wil ik echter alle ingezetenen een gelukkig Nieuwjaar toe wensen. Ondergetekende mocht thans bij na een jaar op Texel werken; een druk, doch plezierig jaar. Een woord van har telijke dank aan de velen, die mij en mijn gezin zo hartelijk tegemoet kwamen. Thans iets over de wederopbouw. Wij zouden het gaarne sneller willen, daarbij vaak uit het oog verliezend, hoe arm we uit de oorlog te voorschijn gekomen zijn, berooid in hetgeen ons volk aan goederen bezat en gekortwiekt in onze mogelijk heden tot herstel. De patiënt is zwaar ziek; doktoren zijn er voldoende, genees middelen te weinig. Het zal zijn tijd moe ten hebben. Mag Texel, als we de gang van zaken bij de wederopbouw van ons land in het algemeen bezien, in het bij zonder klagen? Ik geloof het niet. Het puin verdween hier reeds vroegtijdig, de meest beschadigde percelen zijn hersteld en de littekens van de vernielingen te Den Burg werden gemaskeerd door tuin muurtjes, een voorrecht, waarin niet alle getroffen bebouwde kommen delen. Er is nieuwbouw. Zeker, het schoot niet vlug op, maar tal van gemeenten kwa men niet eens aan bouwen toe. Als wij het volgend jaar 50 woningen mogen bou- In de loop der tijd is het gebruik ont staan, dat abonnees hun krant in de druk kerij afhalen. Ten behoöve van een juiste controle van onze abonnementen-admini stratie moetert wij met ingang van 1 Jan. a.s. dit systeem beëindigen. Automatisch zullen „afhaalabonnees" hun krant thans thuisbezorgd krijgen, tenzij de voorkeur gegeven wordt aan het kopen van losse nummers, tegen 5 ct., in de Boekhandel. In dit nummer vinden onze abonnees van buiten Texel een girobiljet gedepo neerd. Wij verzoeken onze abonnees zo veel mogelijk van dit biljet gebruik te willen maken Dit voorkomt aanbieding van een kwitantie, verhoogd met 15 ct. in cassokosten DE ADMINISTRATIE. wep, zullen er eind 1947 inclusief de Zwèedse noodwoningen, 84 woningen bij gekomen zijn. Te weinig nog, toegegeven, doch de moeite waard. De wederopbouw- plannen zijn de Raad gepasseerd. Mis schien zegt het nageslacht: uit alle ver woesting en ellende is althans ook nog iets goeds geboren. Op het gebied van het onderwijs is er grote achterstand t.a.v. gebouwen en leer middelen Voor een deel werd de achter stand in 1946 ingelopen. We moeten dit voortzetten in 1947. 'Te Den Burg zal zo spoedig mogelijk een nieuwe, moderne openbare lagere school dienen te komen, zo mogelijk met centraal gymnastieklo kaal De plannen- worden reeds ontwor pen. Ten opzichte van het onderwijzend personeel verkeert Texel tot nu toe in een zeer bevoorrechte positie. De stichting voor landbouwhuishoud- onderwijs ving haar werkzaamheden aan. Op de duur een eigen landbouwhuishoud- school is het doel. Ten aanzien van de waterleiding viel in de Raad een kloek en radicaal besluit, n.l. het verzoek tot aansluiting bij het provinciaal waterleidingbedrijf. Maakt de provincie ernst met de zaak, hetgeen wc toch hopen, dan zal Texel binnen enkele jaren de vurig begeerde en zo noodzake lijke waterleiding hebben. Er zijn nog altijd belangrijke stukken van het eiland te electnficeren. Als de materialenpositie het toelaat, moesten we ook hier de knoop doorhakken. Overal reemt htt electrische koken hand over hand toe; op Texel zal het niet anders zijn. Door prachtige samenwerking kwam in 1946 tot «tand de veeartsenijkundige ge zondheidsdienst De gemeente stelde een directeur iaan, „De Eendracht" subsidi eert en la(t laboratoriumwerkzaamheden verrichten, terwijl de Bedrijfsvereniging zorgde vool een stalcontroleur. Door een drachtige tamenwerking kan op Texel rog veel bereikt worden. Hopelijk lal binnenkort het uit de tijd zijnde begra'en van cadavers tot het ver leden behortn. Nauw conpct werd gelegd met de voor Texel zo bekngrijke visserij. De afslag moet voor h(t eiland behouden worden. Er is hier in jamenwerking een mooi be drijf op te bokwen, inclusief ijsfabriek. Op het gebéd der brandweer is nog veel te doen. Soed modern blusmateriaal en goede watevoorziening zijn noodzaak. Het eiland keeg twee mooie straatwe gen door denn»n en duinen door Staats bosbeheer in cfe schoot geworpen. Laten wij daarvoor déikbaar zijn. Aan de wegel is op het eiland in 1946 het mogelijke gdaan. Hoe groot was hier de achterstand <n vormde de materialen- schaarste een bdemmering. Het wegen- vraagstuk is voo: Texel een groot pro bleem. Pcrsoonlijc verwacht ik veel van de stichting vaneen wegschap, dat alle wegen buiten de bebouwde kommen in onderhoud zal nenen. Ik wil de wens uit spreken, dat de moeilijkheden, die de op richting van het wjgschap nog in de weg staan, zullen wordei opgelost. De plantsoenen, hclusief algemene be graafplaats en gealleerdenkerkhof moch ten lof oogsten. Mcgen alle gemeente eigendommen op dc duur op hetzelfde peil komen te ligger wat onderhoud en aanzien betreft. Het voor Texel zo lelangrijke vreemde lingenverkeer was ii 1946 groter dan ooit. Hierin zit m.i. ^eel perspectief, of schoon ook wel eens met een terugslag zal moeten worden géekend. Aan het einde van 946 zijn we verrast met een autobusdiené over het eiland, zo goed als wij nooit hdden durven dro men. Al zijn we het riet altijd eens met TESO, een woord van hulde mag toch zeker hier niet achterwege blijven en we spreken de hoop uit, da ten aanzien van de bootdienst op Den Hlder een zodani ge beslissing zal vallen dat deze gedu rende een lange reeks v,n jaren de beste genoemd zal worden, wint hier liggen voor Texel primaire levösbelangen Landbouw en veeteelt n ons land gaan naar de algemene verwahting moeilijke jaren tegemoet. Allerweè is men door drongen van de noodzake'jkheid van een economische bedrijfsvoerilg. Mits eigen karakter en natuurschoon yan Texel in stand gehouden worden, zó de ruilverka veling ten aanzien waarvi pas een be ginselbesluit is gevallen, ^ier zegenrijk kunnen werken. Van grotebetekenis is ook de hier bestaande uitrekende be drijfsvoorlichting. Waar blij) echter de tuinbouw, die van zoveel b^ang voor de eigen behoeften van Texel zii zijn? Met de middenstandsorgnisaties had het gemeentebestuur een prdtige samen werking. Moge de middenstad er in sla gen bij de circulatie der goeeren zijn belangrijke taak op bevredignde wijze te vervullen. Nu 1946 op het punt staat afscheid te nemen, willen wij een ogenblik stilstaan en overdenken, wat het afgelopen jaar ons heeft gebracht Het is al weer een jaar en 8 maanden, dat ons land werd bevrijd na een 5-jarige Duitse onderdrukking. Veel hebben wij ons voorgesteld van na de bevrijding. Im mers er zou komen een tijd van opbouw en vooruitgang. Allen zullen wij ons toen wel illusies hebben gemaakt, de een meer, de ander minder. Veel van onze idealen zal misschien niet zijn uitgekomen, doch wij mogen de moed niet verliezen. Een terugblik is goed, maar de weg ligt voor uit. In vele opzichten is herstel van ons eco nomisch leven merkbaar al gaat het ons vaak met hard genoeg. Laten wij dan eens terug denken aan de voorbij gegane oorlogsjaren en in het bijzonder aan de winter van 1944-'45. Nederland is een arm en berooid land, evenals zijn bewoners. Het meeste van hetgeen wij voor direct gebruik nodig hebben, moet uit andere landen komen, zoals Amerika en Enge land. Deze landen willen ons alles leve ren wat wij nodig hebben, doch dan moe ten wij ook van onze kant exporteren. Dit laatste neemt gelukkig steeds toe, het geen zeker een lichtpunt genoemd kan worden. Het herstel in ons land zou zeker veel sneller zijn gegaan als de toestand in Indonesië eerder tot een normalere ge worden was. Reeds lang zijn de onderhan delingen gaande tussen Nederland en de Indonesische leiders. Wij voor ons geloven, dat als men hier tot overeenstemming komt, de toestand zich ook voor Neder land op economisch terrein spoediger zal herstellen. Voor de Kerstdagen is het dan zo ver gekomen, dat de overeenkomst van Ling- gadjati door de grote meerderheid der Tweede Kamer is aanvaard. Laten wij hopen, dat het een wijs besluit is geweest, waarvan zowel Nederland als Indonesië de vruchten zullen plukken. In de Tweede Kamer heeft de Minister van Verkeer mededelingen gedaan over het vervoer te land, ter zee en door de lucht, die vooral ten aanzien van de koop vaardij en de luchtvaart gunstige voor uitzichten openen. Dit zijn alle hoopvolle geluiden, die zeker van invloed zullen zijn op het komende nieuwe jaar. Onze landbouw alsmede de tuinbouw zullen ook er het hare toe bijdragen, eveftals de industrie om het economisch leven wederom in no?hiale banen te lei den. Met verschillende landen zijn han delsverdragen afgesloten, zodat wij zeker 't jaar 1947 met 'n gerechtvaardigd opti misme tegemoet kunnen treden. Bij dit alles is echter nodig vertrouwen en geloof in het goede. Zonder dit zullen wij nimmer slagen Dat God ons hiertoe de kracht moge geven. Vanaf deze plaats willen wij al onze le zers een Gelukkig en gezegend Nieuwjaar toewensen. De Redacteur, J. ZEEMAN. VLEESGERECHTEN „ZONDER BON". Blocdwcrsthaché. 300 gr. bloedworst, 1 ui, 41/* dl. (3 kopjes) water, 30 gr. (plm. 2 eetlepels) boter of margarine, plm. 25 g. (3 eetlepels) bloem of ander bindmiddel, peper, zout,azijn, laurierblad. De boter of de margarine smelten en hierin de in dobbelsteentjes gesneden bloedworst bakken (plm 15 min.) De laat ste 5 min. de gesnipperde ui meebakken en als deze lichtbruin is, het water toe voegen met laurierblad, azijn en zout. Al les ongeveer 10 minuten zachtjes laten stoven en het vocht binden met de aan gemengde bloem De haché op smaak met peper, zout en eventueel nog wat azijn en het laurierblad verwijderen. Blocdworstbeignets. 200 gr. bloedworst, 1 grote ui, bloem, water, zout, boter of margarine. De bloedworst in vier even dikke plakken snijden en bedekken met een schijfje ui. Op de ui wat zout strooien en van bloem en water een dik papje ma ken. Hierin de plak bloedworst (met het schijfje ui er op) leggen en ook de boven kant met het papje bedekken. Boter of margarine smelten en hierin de beignets aan beide zijden licht bruin bakken (plm. 7 minuten). De grote schaduw werd in het afgelo-» pen jaar gevormd door de woningnood, die te Den Burg wel het meest nijpend is. Vele gezinnen wonen op zodanige wijze, dat het de naam wonen niet verdient en vele jonge mensen verkeren in de onmo gelijkheid een gezin te vormen wegens het ontbreken ener woning. Dit is een groot maatschappelijk kwaad en wij moe ten hieraan iets doen. Laten zij, die woonruimte over hebben, er eens ernstig over denken, of zij niet een paar mensen gelukkig kunnen maken. Zeker wil de overheid er aan medewerken de wonin gen zodanig in te richten, dat de ergste euvelen van samenwoning worden ver meden. Tot slot. De gemeentelijke heffingen werden verhoogd en er kwamen nieuwe bij. Er werd gemopperd en we buigen deemoedig het hoofd. Zonder geld kunnen we het niet en veel keus hadden wij ook niet. Verwaarlozing van de taak der ge meente ziet toch ook niemand graag. Moge 1947 voor Texel zijn een jaar van wederopbouw een materieel én geestelijk opzicht. Mogen we eendrachtig aanpak ken: TEXEL VOORUIT! REHORST. December 1946. Een Blauwe Wener de kampioen. DEN BURG. Van het opfokken van ko nijnen gaat een veredelende invloed van uit, ook bij de jeugd is dit reeds het geval, aldus Burgemeester Rehorst in zijn ope ningstoespraak tijdens de Nationale Ko nijnententoonstelling, welke 24, 25 en 26 Dec. werd gehouden in het Gymnastiek lokaal aan de Molenstraat. De burgemeester zeide o.rn dat 't thans de tweede keer was, dat hij de officiële opening verrichtte en met veel genoegen. Spr. bracht hulde aan het bestuur van de Vereniging „Kotex", om dit alles voor elkaar te zetten. Buitenstaanders kunnen dit niet zo beoordelen. Van veel belang is, het zich inspannen bij de opfok van ko nijnen en dat een ieder er aan kan mee doen. De Postduivenvereniging, die ook op deze tentoonstelling met een stand aan wezig was, is ook een bewijs, van een stukje huiselijke cultuur, aldus spr. Met de wens, op veel succes en dat de opfok nog mag toenemen, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. De voorz., de heer Stolk, dankte den Burgemeester voor zijn gesproken woor den, waarbij spr. ook zijn erkentelijk heid uitsprak voor de beschikbaarstel ling van het gebouw en de aangeboden medaille van het gem. bestuur. Spr. dankte ook dc leden voor hun medewer king om deze tentoonstelling te organise ren Het is een hele prestatie ook omre den het aan voer komen voor de konij nen tegenwoordig niet zo gemakkelijk is. Rondgang tentoonstelling. In gezelschap van de bestuursleden heb ben wij een rondgang gemaakt langs het groot aantal hokken, waarin de viervoe ters waren opgesloten. Het was de moeite waard de verschillende soorten konijnen, goed verzorgd en zindelijk in hun getra liede „woningen" te zien zitten. Er zijn in totaal 37 verschillende ras sen, waarvan er op deze tentoonstelling 21 aanwezig waren, vertegenwoordigende 200 inzendingen. De jury, bestaande uit de heren v. Al- fen, Koog a.d. Zaan. Dekker, Zaandam, Kortman, Den Helder en Verkade uit Kwintsheul, had zeker geen gemakkelijke taak, doch de heren hebben er verstand van, meer dan u of ik. Van de diverse rassen, hier aanwezig, willen we o.a. noemen, de Weners. Ha vanna's, Rex. Hollanda. Russen, Polen, Lotharingers. Franse hangoren, de Vlaam se reus en niet te vergeten de mooie wit te angora's, welke laatste soort ons ook nog wol levert. Tengevolge van de winter waren de inzendingen voor het merendeel afkom stig van Texel, al waren er ook nog ko nijnen uit Den Helder en Alkmaar. Ons v/erd nog medegedeeld, dat het minimum gewicht van een Vlaamse reus 12 pond moet zijn wil men van succes kunnen spreken en van een Franse hangoor 9 pond. De kampioen. Kampioen van de tentoonstelling was een Blauwe Wener van den heer A. de Visser uit de P.H. Polder, die het predi- caat z.g. (zeer goed) verwierf. Een pracht- konijn. De verschillende bekroningen werden als volgt toegekend In de grote rassen- 7 stuks z.g.; 17 stuks g. In de middel rassen: 6 stuks z.g.; 38 stuks g. In de kleine rassen: 5 stuks z.g.; 15 stuks g. In de langh. rassen 1 stuks z.g.; 2 stuks g. In de korth rassen. 1 stuks z.g. 1 stuks g. In de dwergrassen: 2 st. g. De heer Adr. de Visser uit de P.H. Pol der wist beslag te leggen op de wisseibe- ker en de wisselmedaille met zijn Blau we Wener, zodat deze dus op Texel_ blij ven. De 2e prijs won de heer C. Tuinder Den Burg met een witte Wener, eveneens met het predicaat z.g., terwijl de heer Adr. Bakker, Den Burg de 3e prijs be haalde ook z.g. met een witte Rex. De tentoonstelling werd bezocht door 'n 500 bezoekers, hetgeen voor de vereni ging „Kotex" zeker een grote voldoening zal zijn. De vice-voorz., de heer P. L. Stegwey heeft de tentoonstelling gesloten, daarbij allen dankende die hun beste krachten tot het welslagen van deze tentoonstelling hadden gegeven, in het bijzonder aan den secretaris voor zijn vele bemoeiingen. Z. MELKSLIJTERS ZIJN VERPLICHT ELKE DAG TE BEZORGEN. Ter bevorderig van een goed verloop van de melkvoorziening zijn de melkslij- ters verplicht elke dag melk te bezorgen. Het publiek kan dus verlangen, dat de melkbezorger dagelijks aan de deur komt Klachten over met regelmatig bezorgen kunnen worden doorgegeven aan het Be drijfschap voor Zuivel, Laan v. Meerder- voort 84. te 's Gravenhage en aan de Pro vinciale afdelingen van het Bedrijfschap. „DE DUINKANTERS" OPGERICHT. DE KOOG. Door de alhier bestaande Oranjevereniging werd Maandag 23 Dec j.l. een vergadering belegd, om te komen tot oprichting van een toneelvereniging. Een 30-tal personen gaf zich als lid op Als leden van het bestuur werden geko zen: R. Smit, voorzitter; mvr. Eelman- Vermeulen, secretaresse;' D. Kuip. pen ningmeester. De vereniging zal de naam„De Duin- kanters" dragen GESLAAGD. DEN BURG. Onze vroegere plaatsge noot. de heer A. J. Roskam, slaagde 19 Dec. 1.1. voor het Doctoraal examen medi cijnen. UITGAVjj v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOI. Boekhandel^**- Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 65ia Bankrekening: Rotterd. Bankveie: en Coöp. Boerenleenbank. ïn Verschijnt Woensdags en ,Zaterdag:er Postabonnementen f2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN Emmalaan 92, tel 157 Den Burg.!e* V MIDDENSTAND. DE WINKELS OP DINSDAGMIDDAG OPEN. Van de zijde der Middenstand deelt me, ons mede, dat de winkels op Dinsdagmia dag (heden) geopend zullen zijn. GERUCHTEN, DIE GELUKKIG NIET WAAR BLEKEN TE ZIJN. DEN BURG Dinsdagmiddag, de da voor Kerstmis, ging hardnekkig het ge rucht, dat een 8-jarig dochtertje van de heer Koning, wonende nabij de Zuivelfa briek „De Eendracht", door een auto wa aangereden met dodelijke afloop. Bij in formatie bleek ons, dat het gelukkig b geruchten gebleven is, daar het meisj geen enkel letsel heeft opgelopen, wel waf12 haar sleetje door een auto gekraakt. Vandaar het „boze" gerucht. Vrijdag 20 Dec. j.l. hield bovengenoem^ de vereniging een praatavond, die teven een Kerstavond was. Vóór de pauze wen den twee voor de landbouw belangrijk onderwerpen behandeld, na de pauze kre gen we een kerstverhaal. In het openingswoord werd een bijzon der woord van welkom toegeroepen aa:~ mevr. Laan, die zulk een groot aandee heeft gehad in de voorbereidingen va deze avond, aan de jury en de spreker: de heren A. Boerhcrst en C. Witte Jzr De heer Boerhorst krijgt hierna direct woord voor zijn onderwerp: „Het gras". „Er wordt", aldus de heer Boerhorsi,r< „veel te weinig aandacht besteed aan di hoogst belangrijke gewas. Geen enkel cuL tuurgewas is zo dankbaar voor een goed*1 behandeling als gras. Wanneer we in he najaar beginnen, dan valt allereerst op t merken, dat het van groot belang is, da het land kaal de winter in gaat. W moeten dit niet door de dieren laten doer0 Het is van belang, dat vóór de winter ooi de koeplakken worden geslecht. Zeer beUi langrijk is verder de ontwatering. Doo„I greppels krijgen we een vlugge afwateur ring, maar ze vormen een bezwaar, voor al wanneer we in de komende jareip steeds meer zullen gaan in de richting van de mechanisatie der bedrijven. Ui dit oogpunt beschouwd, is ontwaterinjC door middel van drains meer aanbeverj lenswaardig. Natuurlijk moeten we oo^, de sloten goed schoon houden. In verbam c hiermede merkte spr. op, dat het gev wenst is, dat alle sloten onder schouv worden gebracht, want door een goed"" ontwatering wordt de algemene toestanf" van het grasland verbeterd. Komende tot de behandeling van he grasland in de zomer, merkte spr. op, da we op twee manieren kunnen beweiden We kunnen de dieren over een grote op pervlakte laten lopen of ze od kleine peif celen laten weiden, het zgn. omweid systeem Dit laatste systeem heeft grot»» voordeler., want we bereiken op deze ma* nier, dat de dieren steeds eiwitrijk grs. hebben en dat het land goed afgeweijl wordt In het algemeen moeten de perce len niet groter dan 1 ha. zijn. Op groterw percelen gaat zowel de productie als he* grasbestand achteruit. Voor het verkrijgen van een goede grasj" mat is het toedienen van stalmest zee»[ belangrijk. Als de meest gewenste hoe veelheid noemde spr. 40 wagens per bun der, en als beste tijd van aanwending d<— vroege herfst. Bij aanwending iri 't voorjg 'aar is het gewenst de hoeveelheid nie te groot te nemen. Ook met gier kunner we veel bereiken, mits we deze goed be waren. De heer Boerhorst toonde zich een te genstander van te grote giften kunstti mest. De meest gewenste vorm om stik stof te geven is kalkarpmonsalpeter, fos-' forzuur geve men in de vorm van slak. kenmeel. Is het land eenmaal voldoende kalkrijkT dan behoeven we naast de genoemde meststoffen geen kalkmeststoffen te ge ven. Ook dc tijd van maaien heeft in", vloed op de grasmat. Door te laat maaier' gaat het grasbestand achteruit, we krij' gen een open zode. Verder is het van be- ïang. dat we de percelen afwisselend wei den en hooien. Het moet ons streven zijn om door eet goede behandeling van het grasland d< opbrengst op te voeren tot 5000 liter melk per koe. Dat betekent, grotere welstanc voor de boeren en minder deviezen vooi de invoer van voor ons land nodige pro-, ducten De heer Boerhorst slaagde er in een ei ander vlot naar voren te brengen, waar voor hij van den voorz. al dadelijk eei pluimpje kreeg. In de discussie kwamen nog enkele be] langrijke dingen naar voren, die o.i. nie' helemaal tot hun recht kwamen door eei wat al te vlotte wijze van afdoening doo£ den inleider. fWoidt ver"0

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1