Kerstavond Vereen. Oud-Leerlingen 5 I (Slot). Het onderwerp van den heer C P. Witte Jzn. lag op een geheel ander ter rein, maar we moeten er dadeliik aan toe voegen. dat het. vooral door de wijze, waarop het door den heer Witte behan deld werd, van met minder belang was. De heer Witte vertelde ons iets van Banden en Bandenmaten Het onderdeel banden speelt bij het vervoer een vrij be langrijke rol, want 20-30 pet. van de to- taalkosten van transport worden veroor zaakt door de uitgaven voor banden. In de oorlog heeft de bandenindustrie voor deze twee belangrijke taken ge staan De natuurrubber te vervangen door kunstrubber en kanfas door katoen, later rayon In deze taken is men behoor lijk goed geslaagd. Vooral de vervanging van kanfas door rayon is volkomen ge slaagd. Momenteel is men al weer verder en men neemt proeven mei de metaal draadband. en het is wel vrij zeker, dat dit de band der toekomst zal worden. De koeling is bij deze band beter dan bij de tot nu toe gebruikte banden. En dit is van veel belang, want een hoge temperatuur is voor rubberbanden funest. Van zeer veel belang is, dat men de goede maat banden gebruikt. Tegenwoor dig wordt hier door het grote gebrek aan banden de hand nogal eens mee gelicht De vellingvvijdte moet minstens 60-70 pet. van de breedte der banden bedragen, om dat men anders de levensduur van de banden zeer verkort Verder bleek de goede spanning van de banden buitengewoon belangrijk Op aanschouwelijke wijze werd ons duidelijk gemaakt, wat het gevolg is van te slappe en te harde banden Bij te slappe banden blijft het middengedeelte van 't loopvlak gaaf, maar de zijkanten van het loopvlak zijn spoedig versleten en tevens wordt de vulling van de band onherstelbaar ver nield. Zorgt dus voor een goede spanning. Eigenlijk moet iedere bezitter van een auto of luchtbandenwagen over een span ningsmeter beschikken Andere dingen, waarop men moet let ten zijn roestige velgen, olie en droogte De levensduur der banden wordt door al leze dingen verkleind Heel goed is het am de binnenbanden met talkpoeder te oehandelen. Ze blijven hierdoor soepel. Ook de wijze, waarop de wielen aan de is bevestigd zijn, is van invloed op de le vensduur der banden Door een wiel band. waardoor wielvlucht of toesporen wordt veroorzaakt, krijgt men 'n ongelij- <e slijting aan binnen- of buitenzijde der aand en het gevolg is al weer dat de band veel te gauw af is Het is daarom goed de aanden zo nu en dan eens te keren. Ten slotte hooiden we nog interessante iingen over diverse bandenmaten, waar- ioor we enig inzicht kregen in de bete kenis van de verschillende cijfers, die op ie banden vermeld staan en die voor den leek meestal iets hebben van een tover formule. De heer Witte had er slag van ons een en ander duidelijk te maken. Ook in de nabespreking bleek, dat spr. zeer goed op de hoogte is van allerlei we tenswaardigheden in de bandenwereld, en een woord van lof voor de duidelijke wij ze, waarop dit onderwerp door Witte werd behandeld, is hier dan ook zeker op zijn plaats. Tot slot vatte Witte een en ander sa men in de tien geboden voor den banden gebruiker, die we hier laten volgen: 1. Controleer eenmaal per week de ban denspanning. liefst op Maandagmorgen, niet door tegen de band te schoppen, doch controleer met een spanningmeter. 2. Rijd nimmer met een te hoge span ning. 3. Rijd nimmer met een te lage span ning. 4. Waak tegen overbelasting van de banden 5 Rijd niet te snel. 6. Zorg voor een juiste belading van de wagen, denk om dubbel lucht 7. Behoed uw band tegen olie, te sterke vochtigheid en te grote droogte. 8 Houd de velgen schoon en in hun model. 9. Zorg voor een goede sporing van uw wagen 10 Roep bij beschadigingen van uw banden onmiddellijke hulp van een des kundige in. In de pauze, die nu volgde, deed de voorz. enige mededelingen. Allereerst een opwekking om deel te nemen aan een cursus van de Volkshogeschool. Verder een verzoek aan de leden van de vereni ging, die nog boeken in hun bezit hadden uit de bibliotheek van de landbouw school om deze zo spoedig mogelijk terug te bezorgen Een zeer belangrijke mededeling was, dat ook dit jaar weer een stalwedstrijd zal worden gehouden De beschikbaar ge stelde wisselbeker heeft nog steeds geen definitieve eigenaar. Er gaven zich reeds een aantal deelnemers op voor deze wed strijd, maar dit aantal moet nog groter worden We willen vanaf deze plaats de boeren opwekken aan deze belangrijke wedstrijd mee te doen. Vooral nu het kwaliteitsonderzoek van de melk weer in het teken van de belangstelling komt te staan, is stalhygiëne een eerste eis. De jaarlijkse uitvoering van de vereni ging zal worden gehouden op 7 en 15 Fe bruari 1947, Laat men er nu reeds mee rekenen deze avonden vrij te houden. Na de pauze las de heer Laan een Kerstvertelling voor van den schrijver W. G. v.d. Hulst. Dit verhaal liet ons wel heel duidelijk zien wat Kerstfeest bete kent Kerstfeest is het. feest van de Blijde Boodschap- De Koning is niet boos meer, Hij schenkt u gratie. En deze Boodschap mag het eerst gehoord worden door de armen en eenvoudigen Aan het slot van de avond zorgde C. P. Witte nog voor een vrolijke noot De voorz. sloot deze avond met de op- DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR loor G TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 19. Pas had hij t gezegd, of rrr! daar :wam onze Pieter de hoek om en vloog boem! boven op de kar, die hij par- loes in stukken reed. Joris' moeilijkhe- len waren ineens opgelost, want de kis- en, die niet door de deur konden vlogen ïu door het raam naar binnen! Toch 'ond Pieter het geraden, maar gauw te 'erdwijnen 20. Vlug trok hij want Pieter was, als het er op aankwam, bij de pinken! zijn motorfiets tussen de planken en scher ven uit en ging er met luid geknal van door. Joris, die door dit lawaai weer bij zijn positieven kwam. riep hem met ge balde vuist na. „Wacht maar, mannetje, ik kom je nog wel eens tegen!., merking, dat we dank zij aller medewer king mogen spreken van een geslaagde avond. De volgende praatavond zal waar schijnlijk omstreeks half Januari worden gehouden. Inleiders zijn dan de heren F. Stark, C. van Leeuwen, F. Roeper en D. Bakker. C. v. Gr. NIEUWE PRIJZEN VOOR SLACHTVARKENS. In het Vcedselvoorzieningsblad no 92 d.d. 23 Dec. 1946 is een wijziging van de Pnjzenverordening Varkens afgekondigd, waarbij de overnameprijzen voor slacht- varkens, welke van 6 Jan. 1947 af wor den overgenomen, door het Bedrijfschap v. Vee en Vlees zijn vastgesteld Met ingang van laatstgenoemde datum gelden voor varkens, overgenomen voor rekening van den koper, met uitzonde ring van zeugen en beren, de navolgende prijzen: Bij een geslacht gewicht pr kg. gesl van: gewicht 91 kg. of meer f 1,85 51 kg t.m. 90 kg. f 1,87 41 kg. t.m 50 kg f 1,78 31 kg. t.m. 40 kg. f 1,72 21 kg t.m. 30 kg. f 1,62 16 kg. t.m. 20 kg f 0,90 11 kg. t.m. 15 kg. f 0,80 10 kg en minder f 0,65 RECEPTEN. Punch (4 glaasjes). 2 dl. (ruim 1 kopje) bessensap, 3 dl (2 kopjes) thee, 2 dl. (ruim 1 kopje) water, 70 gr. (5 eetlepels) suiker kaneel, kruidnagel (of surrogaat) zout. Het bessensap met de thee en het water aan de kook brengen. Indien men hele kruidnagel heeft en pijpkaneel, deze even laten trekken in de vloeistof Heeft men geen gemalen kruidnagel en kaneel (of surrogaat)) dan deze met suiker en iets zout aan de vloeistof toevoegen, wanneer die kookt. De punch warm in de glazen schenken en opdienen Haringsla. 2 zure haringen, 100 gr (1 kleine) gekookte biet, 100 gr. (1 kleine) appel. 50 gr. (1 kleine stronk) witlof, 1 uitje, selderij, zout. peper, mayonaise of azijn en melk. De haringen ontgraten en in kleine stukjes snijden. De appel schillen en in kleine stukjes snijden, klokhuizen verwijderen. Het witlof was sen, het wortelschijfje verwijderen en het witlof snipperen. De gekookte biet af stropen en in blokjes snijden. Alles door een mengen en de gesnipperde ui en de fijngehakte peterselie toevoegen. De mas sa op smaak maken met zout, peper, azijn, een scheutje melk of in plaats van de laatste twee ingrediënten mayonaise toe voegen. De sla in een grote schaal of op kleine bordjes doen en geven als hartig hapje 's avonds of als voorgerecht aan de maaltijd. OUD PAPIER. De papiergroothandel doet een ernstig be roep op ons aller medewerking om oud papier in te zamelen. De grondstoffenpositie wordt zó slecht, dat we gevaar zullen lopen geen nieuw papier te kunnen ontvangen als we het oude niet inleveren. VOOR DE VERDEDIGING VAN AMELANDS DUINEN F 500.000,— UITGETROKKEN. De „kustverdediging" van Ameland vordert hoge uitgaven. Wat is het geval? Ten oosten van Ter schelling liggen de Bosplaat en Koffie boonplaat. welke zich meer en meer in oostelijke richting verplaatsen, ten ge volge waarvan het Borndiep meer en meer naar het Z.W.-punt van Ameland wordt gedrengen In het Borndiep staat een sterke stioom. welke de duinen be reikt. Deze stroom heeft een bepaalde hoeveelheid zand nodig, welke bij storm vloeden nog wordt vergroot, wat ten kos te gaat van de duinen Jaarlijks wordt er 15 tot 20 m. diepte van de duinen wegge zogen, zodat het duingebied thans nog 300 400 m. diep is, terwijl er nog 250 m. grond ligt voor de dijk, welke aansluit bij de dijk van het waterschap Nes-Buren. De minister van Waterstaat heeft nu voor 1947 voor versterking van de oever verdediging en het verdedigen van de zeedijk f250,000 aangevraagd, terwijl voor de verdediging van de Z W.-punt van dit eiland als eerst post een bedrag van f 500,000 is uitgetrokken, zulks in af wachting van een met belanghebbenden en met het provinciaal bestuur Van Fries land te treffen regeling, omtrent de fi nanciering van deze werken. Reeds in 1938 hadden de Prov. Staten gelden uit getrokken voor verbetering van de dijk. Dit werk kon wegens de oorlogsomstan- dieheden nog met worden voltooid Ged. Staten zullen zodra mogelijk, te dezer za ke met een nader voorstel komen. Zodat met medewerking van de Rijks waterstaat en andere technici aan den rover der duinen een halt zal worden toe geroepen! Waarvoor de eilanders en de badgasten dit jaar staken niet minder dan 70,000 passagiers naar Ameland over erkentelijk zullen zijn. WIJZIGING VAN DE REGELING VOOR DE OVERNAME VAN CONTRACT VARKENS. Slachting cp de plaats van levering. In het bestaande systeem van afleve ring en slachting van op contract gemes te varkens zullen een aantal wijzigingen worden aangebracht, welke met ingang van 6 Jan. 1947 in werking treden, waar door aan vele bezwaren tegen het oude systeem wordt tegemoet gekomen De belangrijkste verandering is wel, dat de varkens voortaan op de plaats van le vering op de dag van levering zullen wor den geslacht en onder toezicht van een vertegenwoordiger van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees gewogen Deze wijziging ondervangt het bezwaar van de boeren, voor wier rekening het gewichtsverlies kwam, dat ontstond door dat het varken na de overname nog vaak langdurig vervoerd werd alvorens ge slacht te worden. Zolang de vuurdoop der kogels in aan zien verkeert, is de vuurdoop des Hei ligen Geestes nog niet ontvangen; want het sacrament van het Christendom wacht op de afschaffing van het sacra ment des oorlogs. Dr. Louis A. Bahler. EEN NIEUWE OVEREENKOMST VOOR DE WALVISVAART. Dertien landen ,w.o. Nederland, hebben een nieuwe internationale overeenkomst voor de walvisvaart ondertekend. Beslo-1 ten werd daann gevallen te signaleren! van vangsten in het gesloten seizoen, het-'? geen tegen de bepalingen indruist. Een Russisch verzoek om hun expeditie, die door onvoorziene omstandigheden de wal-3 visgronden niet bij de opening van het! seizoen kon bereiken, na het begin van'2 hun operaties toch een volledig seizoen! van 4 maanden te laten maken, werd in-1 gewilligd. De regeringen der 13 landen® zullen zelf de strafmaat bepalen bij! schending der verdragsbepalingen. DE STRIJD TEGEN DE KANKER. Van Pearl Harbour tot V J -dag kostte! Amerika de oorlog 17 milliard dollars. In! ditzelfde tijdsverloop verloren 280,0001 Amerikanen hun leven in de oorlog Gedurende dezelfde tijd verloren 607,000 0 burgers der Staten hun leven aan kan- m ker In de strijd tegen deze vreselijke ziekte werd twee millioen dollar besteed. :i Dus meer dan tweemaal zoveel slacht- 9 offers terwijl de uitgaven 1 159 duizend- ste deel bedroegen van wat er voor de le oorlogvoering werd uitgegeven. Op die manier kan de strijd tegen de kanker niet gewonnen worden. (Overgenomen uit Reader's Digest) OOK EEN HANDELSOVEREENKOMST MET ZWITSERLAND. De Nederlandse regering heeft ook een handelsovereenkomst met Zwitserland gesloten voor 1947. O m. zal Zwitserland leveren: textiel, machines, uurwerken, verfstoffen en caustische soda. Nederland en de over zeese gebiedsdelen zullen van hun kant diverse agrarise en industriële produc ten leveren, o m zaden, groenten, verder wild, caoutchouc-, tin, ruw ijzer, electro- technische producten, enz. HANDELSVERDRAG TUSSEN NEDERLAND EN ZWEDEN. Tussen Nederland en Zweden is een handelsverdrag gesloten, waarbij de we derzijdse leveranties ongeveer 180 mil lioen Zweedse kronen zullen bedragen. Zweden zal leveren cellulose en houtslijp, bepaalde houtwaren, papier en papier- waren, ijzer en pyriet, diverse ijzer en staalproducten. machines, gereedschap pen, instrumenten, lucifers, enz. De Nederlandse export zal bestaan uil gietijzer, verschillende ijzer en staalpro ducten, tin, cokes, zout, chemische pro ducten, kunstzijden garens, textielwaren. electrotechnische en radio-artikelen, rub ber, bloembollen, specerijen en diverse landbouwproducten. KALENDER „VRIJ NEDERLAND". Van de stichting „Vrij Nederland" ont vingen wij een maandkalender, welke ontworpen werd door den kunstschilder Dick Elffers. Het schild van de kalender bestaat uit foto's, reproducties, tekenin gen en oude gravures. Columbia Universiteit in New York City, opgericht in 1754 is een van de toonaangevende Universiteiten in de V.S. Het gemiddelde aantal inschrijvin gen is meer dan 15,000. De foto toont een gedeelte van het Docentencollege van de Universiteit. TEXELSE JONGENS IN INDIE. II. Maar ja. het soldatenleven is nu een- aaal zo, waar je thuis bent. moet je weer veg, opa bolèh boeat Zo namen de man- len van het 8e balt Stoottroepen dan af- cheid van de Minahassa en werden in- (escheept op de Plancius, ook een K.P.M.- •r, geen troepenboot. weer alles gebrek- :ig, maar ja, daar wen je wel aanï't Is lier nu eenmaal niet een, twee drie voor lkander. De reis naai Bah verliep vlot zonder torm en zonder zeeziekte. De 25e Juli. les morgens om ongeveer tien uur land- len wij op het strand van Boeloeleng zon- ler dat zich iets voordeed. Wat een ver- chil met de Minahassa met zijn voor het ;rootste deel Westerse opvoeding. Hier reeg je veel meer de Oosterse ideeën, eel andere zeden en gewoonten. De dag van onze landing zijn we in lingaradja gebleven om de daarop vol- ,ende dag per auto naar Tobanan te aan. waar wij onze posten moesten he etten. Wat een tocht, 123 km. dwars door e bergen over een weg die op sommige •laatsen 13 a 1400 m. hoog ligt Dan keek e diep in de ravijnen en tegen de berg- anten. waar je de mooie groene sawah's ag liggen, met hier en daar diep bene- len je een kleine kampong Het eiland eet niet voor niets toeristeneiland. Ook taat het bekend, om zijn mooie vrouwen. iu, die kunnen er ook zijn hoor. In Kedin even voorbij Tobanan aangc- omen, werden wij gelegerd met onze ompagnie. tenminste een deel er van. /ant de gehele comp werd uit elkander erukt Hier ging een sectie heen en daar ing een sectie heen. zelf nog in kleinere roepjes ging het om maar zoveel moge- jk posten te bezetten. De Gadja Merah lag ook overal verspreid. Daar kwamen wij bij te liggen Die jongens kenden het terrein al. die zouden ons inwerken en dan met verlof gaan Het ging daar alles veel anders, die mensen waren bang voor ons. De eerste tijd kregen we niets geen inlichtingen van hen Als wij op patrouil le waren en we vroegen naar de weg of naar de naam van een kampong, dan kreeg je angstig te horen. Cong u wang. wat hetzelfde is als ik weet het met of het was tida bisa omong melajoe of ik spreek geen maleis. Nu, dan ging je maar weer zoeken en je kwam er ook wel hoor. Maar toch. in een land zoals hier kan je niet zonder inlichtingen van de bevolking. Gelukkig kregen de mensen al gauw meer vertrouwen in ons. ook zij zagen in, dat wij kwamen om hen te bevrijden en te be schermen voor de rampokkers. Binnen de 14 dagen waren we de beste maatjes met de bevolking en als er iets was, dan kwa men zij van verre en van dichtbij met in lichtingen en om hulp.Dan waren wij al tijd klaar en trokken er weer op uit over goenoengs en door doerangs, soms voor 'n paar uur of voor een hele dag en ook wel voor een dag of vier. Als het zo'n trip was geweest dan voelden we het hoor, dat we er op uit geweest waren en dat we ons tanpakje hadden moeten missen maar daartegenover stond, dat wij dan wisten dat de mensen weer van een stel moordenaars bevrijd waren Zo ging het daar dag in dag uit, steeds maar weer met frisse moed door bergen en ravijnen langs wegen en door sawah's, altijd een vrolijk praatje als wij niet stil op moesten rukken. Vooral in de nacht kon je wel eens lachen als het over die smalle sa- wahpaadjes ging, aan weerskanten van je modder of water, als er dan door een misstap een in de modder lag te rollen en je hoorde zijn verwensingen aan het adres der extremisten Hij werd weer op gefrist, de ergste modder er af en voor waarts ging het maar weer, bij iedere stap een- straaltje zweet van je neus op je schoen. Ook gebeurde het wel. dat er van die knapen hun eigen kwamen mel den. Dan werden ze opgesloten en gedu rig verhoord. Van sommigen kwam er be hoorlijk wat los. Dan was het maar weer zoeken, tot je de rest ook had Als zulke mensen nu verhoord waren en ze werden weer losgelaten dan waren er bij die niet meer weg wilden maar in het kamp wil den werken, omdat zij goed behandeld werden en de kost goed was. Velen van die mensen hadden niets op hun geweten, zij waren uit angst bij die troepen ge gaan, bang, dat anders ook hun eigendom men verbrand zouden worden of zij zelf vermoord We hebben ze ook wel eens gevraagd, of zij weer terug wilden naar die benden, nu, geloof dat maar niet, zij wisten nu beter wat de Hollandse solda ten waren, dan hun in de Jappentijd was wijs gemaakt. Op Bali hebben we ook Ko ninginnedag gevierd, niet wij alleen, doch ook de bevolking vierde die dag. Samen hebben wij hem gevierd, niet dat wij het gevraagd of verplicht hadden, neen, zij de den het uit eigen beweging, overal was feest en overal zag men de Hollandse vlag Op die dag hebben we gezien, dat ook Bali weer achter de Koningin staat en is er iets mooier om dan te kunnen zeg gen, daar hebben wij aan meegeholpen. Na vijf jaren tegen ons te zijn opge zweept. zijn zij weer tot andere inzichten gebracht en zij weten en denken gelukkig anders over de Hollandse soldaten dan die domme praatjesmakers daar in Holland, die zo fier durven zeggen „daar zijn de moordenaars", als er een paar vrijwilli gers gewond thuiskomen. Zij moeten het eens zeggen, als er straks een boot vol vrijwilligers terug komt, jongens die hun leven inzetten voor zovele anderen, die nog onder verdrukking leven. Dan kon den zij die jongens wel eens zo ver bren gen, om rare dingen te doen, maar dan ook weer in het nadeel van de grootmon- den Laten zij hier eens komen en overal waar wij aan het werk geweest zijn hun lichtje eens opsteken, dan praten zij wel anders, maar daar zijn zij te laf voor, flin ke kerels, hoor! Zo denken we niet alleen over die praatjesmakers, maar ook over die jon gens, die tijdens de bezetting zo'n grote mond hadden, waar blijven zij. vinden zij het zo flink om onder te duiken en te wachten dat het hier is opgeknapt en dat zij dan de grote meneer uit kunnen han gen9 Als het nog eens zo ver komt. dan geloof ik wel, dat zij voor de volle 100 procent medewerking van ons kunnen verwachten, maar dan ook van de ver keerde kant Nee, jongens, blijven jullie maar bij moeder, jullie mochten eens heimwee krijgen Gelukkig zijn er ook nog mensen in Hol land. die achter ons staan en die aan een thuisfront werken Zulke mensen, daar hebben we tenminste respect voor. Maar ik raak zo geheel van Bali af en wij waren daar nog niet uitgewerkt. Nu, na Koninginnedag zijn we weer met frisse moed aan de slag geslagen, heel wat patrouilles hebben wij nog gemaakt en vaak hebben wij er nog weer een kam- Jpong ingesloten en gezuiverd. Ze bleven op het. laatst wel een beetje uit de buurt, want ze hadden angst voor de mannen van de IJ-Brigade. die hun nergens met rust konden laten. Maar onze tijd begint op Bali ook weer op te schieten, er waren weer andere plaatsen waar zij ons nódig hadden De laatste maand hebben wij nog een beetje rust gehad. In Den Pasar is het hele bataljon weer eens bij elkaar geweest, voor het eerst sinds Malakka, een gezellig tijdje hoor, een beetje uitgaan totdat wij de 25e October via Benoa ingescheept werden om in Sumatra te worden inge zet. De reis ging met de Boissevain, een moordschuit, de eerste, waar we het eens I goed gehad hebben. Goed te eten en te drinken en goede ligging, meer verlang- i den we niet op zo'n reisje. De 30e October kwamen we voor de monding van de Moesi aan, waar de boot bleef liggen en waar wij des morgens om 4 uur van de 1 boot moesten om per L.S.T. naar Palem- bang te gaan, onder bescherming van de i Kon. Marine. Na 7 uren te hebben gevaren kwamen we in Palembang aan Wat een vreemd gezicht, al die verregende rood witte vlag getjes, zoiets waren we nog niet gewend. De ontscheping verliep ock vlot, wij i moesten nog weer eens op een andere boot, want wij moesten terug naar Plad- j joe om op de raffinaderijen onze posten te bezetten. Daar hebben wij niet lang ge legen, maar toch zegt dat plaatsje ons veel Wij hebben daar onze eerste kame raad naar zijn laatste rustplaats moeten brengen, een jongen, die tijdens het uit oefenen van zijn dienst door een nood >t- tig ongeval om het leven is gekome Nu liggen wij in de Benting a?i de overzijde der Moesi. Hier valt niet il over te schrijven, want wij hebben hier nog niets beleefd, maar het komt hoor, want er broeit iets. Toelis Sampé. Sold. I kl. G. Vlaming. A. N. 251104002 4-VIII Reg. Stoottroepen Y Brigade."

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4