Wat gebeurt er in Indië? Nieuwe bonnen Mijn Last is licht Als U iets gaat halen Denk dan om betalen! Hoe zullen de richt prijzen uitvallen? =3RDAG 1 FEBRUARI 1947 60e JAARGANG. No. 5686 COURANT ia#ELIJK LEVEN. 11AKomt herwaarts tot Mij, allen die m Vermoeid en belast zijt, en Ik zal u /Sust geven". (Matth. ll:2h). dn,t|wel eens vergeten wordt is, dat ere Jezus juist ging naar de ver- Ie en belaste mensen, naar de stak- naar de ongelukkigen. Maar al votldit, wanneer men onder de ver ben verstaat niet de mensen, die ^getroffen zijn, maar hen, die moed- ■jpiun leven hebben verknoeid en ,vaoid. En toch. tot wie ging Christus ■S: dan tot de slechte vrouwen en en, tot hen, die in hun verbittering ^ljnedemensen pijn deden en het le- ^'uur maakten! ïn, dat was niet de hoogmoedige "~:aard, die nog op de troon van zijn Ifkrijken zat, maar de slechtaard, die J|e pletter gelopen had op eigen hoog- en dwaasheid. Dat was de man, die vlBnsen leed deed, maar nu eindelijk llftrvan het slachtoffer werd; de v, die veel gewonnen scheen te heb- Hbl&ar tot de ontdekking kwam, dat Dezit van onwaarde was. Dat waren die vast waren gelopen, hetzij in t streven naar geld, in hun jagen naar tfshetzij op het gebied der liefde of ~~tboeken naar simpele welvaart. Het ijallen teleurgestelden, die in plaats jfliun geluk hun ondergang aan het jrvan al hun werken vonden, zijn ook de vermoeiden en belasten ieze tijd. Geen klein aantal, maar chare, die niemand tellen kan. Maar l3eer zij reeds erkenden, dat zij ver- Id zijn en gezondigd hebben, dan ;iji niet ver meer van hun redding, voor hen immers kwam Jezus, voor jiie geen raad meer weten met hun n en in wanhoop de vuisten ballen eurgesteld alle moed hebben opge- behoeven niet bevreesd te zijn. Eén k' die hen begrijpt, die hen liefheeft, lij misschien iedereen hen haat. ,t herwaarts tot Mij"! nodigt Hij. ïja, juist jullie, die weet, dat het „«Wijls verkeerd gegaan is. Christus lies zo goed begrijpen Hij zal je zware last opleggen of je doen be an angst voor zware straffen, die etdiend zijn. .en Ik zal.rust ge- gRust aan hen, die de wereld ver bid heeft of die misschien door de [(d geprezen worden, maar die zich- als zondige mensen kennen. Voor »en, die vermoeid en belast is, heeft ist. h zal Hij iels eisen. Een zware eis. je leven zal Hij vragen. Doch wat is ter en schoner dan in Zijn Dienst te om Zijn Evangelie te brengen aan en, niet slechts door woord, maar 1 door daden van waarachtig Chris- leven. Inderdaad, Zijn Last is licht UITREIKING imiddelenkaarten 703, tabaks/ver- eringskaarten QA, QB of QC 703. onderstaande data worden bovenge- ie kaarten uitgereikt: De Waal in de kerkekamer van de igezinde kerk: Maandag 3 Februari 1947 uur alleen zelfverzorgers v. dorp jk W letters AJ. 10-12 alleeen rzorgers dorp en wijk W letters K 12 alleen zelfverzorgers dorp en 77 letters RZ. voor dorp alle nummers. 2-3 voor 77 alle nummers. Den Burg in het Fanfaregebouw: Dinsdag 4 Februari 1947 I 'alleen zelfverzorgers Den Burg jAH. 10-11 alleen zelfverzorgers '•hirg' letters KL. 11-12 alleen zelf- rgers Den Burg letters MZ. 1,30- nlleen zelfverzorgers wijk B letters 2,30-3,30 alleen zelfverzorgers wijk ;ers CH. 3,30-4,30 alleen zelfver- 's wijk B letters JK. Woensdag 5 Februari 1947 alleen zelfverzorgers wijk B letters V10-11 alleen zelfverzorgers wijk B SmV. 11-12 alleen zelfverzorgers 3 'letters W—Z. --2,30 voor Achterom, Schoonoord- Molendwarsstr. 2,30-3,30 Haffeler- DHollewalsweg, Nieuwstraat. 3,30- ^asthuisstraat, Stenenplaats, .verzorgers moeten op de voor hen geven uren hun kaarten afhalen, slfverzorgers op de voor hen aan- uren. Mannelijke personen, ge in 1929 en vroeger, ontvangen ver- «keuze een tabaks-, versnape- lof een gemengde kaart: vrouwelijke ïen, geboren in 1929 of vroeger, iiügen naar keuze een versnaperings- i gemengde kaart; de overigen ont- n een versnaperingskaart. Verzoeke -na te zien welke kaart men wenst. -Ie te nemen 2e distributiestamkaart ■7'ensmiddelenkaart 701. (Publ. no. 6). jpNZE CORRESPONDENTEN. jH correspondenten in de verschii- dorpen zijn: j&oost, De Cocksdorp jakker, Eierland Jonker, Den Hoorn Ktinneman, De Koog Steigstra, Oost Mechielse, Oosterend Backer, Oudeschild ichten e d. kunnen in deze plaatsen eze adressen worden opgegeven. ON. MAAN EN HOOGWATER, zon komt 1 Febr. op om 8,21; onder Maan: 5 Febr. V.M.; 12 Febr. L.K. water ter rede van Texel: 1 Febr. n' 5,23. 2 Febr. 6,05 en 6,46. 3 Febr 'n 8,4 Febr. 8,33 en 9,01. 5 Febr. a* 9,52. 6 Febr. 10,15 en 10,38. 7 Fe- 11,— en 11,21. .jliMiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ 1 BIJ DE VERJAARDAG VAN 1 PRINSES BEATRIX. 1938 31 JANUARI 1947. 1 Gisteren vierde Prinses Beatrix 1 voor de tweede maal na de bevrij- ding haar verjaardag in eigen land. Negen jaar is het al weer geleden, dat onze eerste Oranjetelg geboren werd. In die dagen dreigde reeds de oorlog. Hoe hebben wij toen al- len met elkaar eendrachtig feestge- vierd. Twee jaar later brak de oor- log uit en was het Prinselijk gezin gedwongen uit te wijken naar het f gastvrije Canada. Hoe hebben wij met hen meege- leefd, daar in de vreemde, als wij 1 hun stemmen door de radio konden beluisteren. Dit gaf weer moed voor I de toekomst. Thans leven wij weer in afwachting van de geboorte van 1 de vierde Oranjetelg. Wij hopen, dat Prinses Beatrix (zy die gelukkig maakt), nog vele jaren 1 mag leven te midden van het Ne- 1 derlandse volk te zamen met de an- dere leden van het Prinselijk gezin. 1 "nniiiiiiiiiitiiniiiiiitiiiiiiiiiMiiiiiiiiinii ii mm inn nuiiiiiitiiniiii uitiiiMiiiiiiiiiiiiiniir voor het tijdvak van 2 t.m. 15 Febr 1947 Bonkaarten KA KB KC 701 (strook no. 4) 59-1 brood is 800 gram brood 59-2 brood is 400 gram brood 59-1 boter, 59-2 boter is 125 gram marga rine of 100 gram vet 59-3 boter is 250 gram margarine of 200 gram vet 59-1 melk is 4 liter melk 59-2, 59-3 melk is 3 liter melk 59-1 vlees is 100 gram vlees 59-2 vlees is 400 gram vlees 59-2 algem. is 200 gram kaas 59-3 algem. is 125 gram koffie 59-4 algem. is 50 gram thee 59-5 algem. is 100 gram bloem 59-1 B res. is 1600 gram brood 59-1 C res. is 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 701 (strook no. 4) 60-1 brood is 800 gram brood 60-1 boter is 250 gram boter 60-2 boter is 125 gr. marg. of 100 gr. vet 60-1 melk is 12 liter melk 60-1, 60-2 vlees is 100 gram vlees 60-2 algem. is 100 gram kaas 60-1 D res. is 800 gram brood 60-1 E res. is 600 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 60-2 D res. is 100 gr. bloem of kindermeel (met uit rijst bereid) Tnbakskaarten, enz. T 68 is 2 rantsoenen tabaksartikelen (geldig t.m. 8 Febr.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 4) 59-4 brood is 800 gram brood 59-4 boter is 250 gram boter 59-4 margarine is 250 gr. margarine of 200 gram vet 59-4 melk is 5 liter melk 59-4 vlees is 300 gram vlees 59-5 vlees is 100 gram vlees 59-4 kaas is 200 gram kaas Op 6 Febr. zullen nog bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 Jan. 1947 worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maan dag 3 Febr. a.s. mag worden gekocht. De bonnen T 68 voor tabak zijn slechts geldig t.m. 8 Febr. a.s. De nict-aangewezen bonnen van strook no 3 kunnen worden vernietigd. Een onzer ingezetenen van Den Burg ontving van den Texelaar C. Snoek uit de Kogerstraat, die in Batavia vertoeft, een krantenuitknipsel, waarin de militai re toestand in beschreven wordt rondom Soerabaja. Hieronder laten we het relaas volgen: DE MILITAIRE SITUATIE. OM SOERABAJA OP 7 JAN. J.L. Wederom komen gevallen van kidnap ping en terrorisatie der bevolking van de randkampongs van Soerabaja voor. Zo kreeg de bevolking van kam pong Doekoehtengah en Kepoehsari op dracht om te evacueren naar republi keins gebied. Sabotage werd verricht aan de militaire telefoonlijn in de Grissee-sec- tor. Huizen van inwoners van kampong Balongpandan, Oost van Krian gelegen, die naar Nederlands gebied kwamen, wer den vernield. In de stad zelf hadden ar restaties plaats van personen, die zich schuldig hadden gemaakt aan extremis tische activiteit. Op de Noord-sector werden onze con- trölepatrouilles met mitrailleurs en mor tieren bevuurd uit de kampong Ngering. Dit gebeurde eveneens in de post Moro, waar door dit vuur twee Nederlandse mi litairen licht gewond raakten. Een en an der gebeurde binnen de demarcatielijn. Het vuur werd van Nederlandse zijde met mortiervuur beantwoord. In de centrale sector hadden artillerie beschietingen plaats van onze posten te Trosobo, Ngembes en Kedamean, terwijl in de Zuid-sector de post Soekodono met zware artillerie werd beschoten. Bij deze artillerie-beschietingen werden aan Ne derlandse zijde geen verliezen geleden. Infiltrerende T.R.I.-patrouilles, in sterk te variërend van 5 tot 100 man, o.a. te Balongpandan, Teroengwetan, Djoem- poetredjo, Kepoehsari werden middels vuur verdreven. Texelse jongens in Indië. Op deze foto komen voor, Dick Hooij- berg en Luc. de Kind. Naar Aneta uit Batavia seint, gaf de Nederlandse militaire woordvoerder Dins dagmorgen het volgende overzicht: Belavvan. In de nacht van Zaterdag op Zondag had een republikeinse aanval plaats op de verkeersbrug over de Deli- rivier bij Belawan, waarbij artillerie en mortieren gebruikt werden Het vuur werd van Nederlandse zijde beantwoord. Er waren geen Nederlandse verliezen, evenmin was er enige schade te consta teren. Zondagmorgen raakte een Nederlandse patrouille in de oostelijke sector binnen de demarcatielijn slaags met een bende van 30 man. De bende werd verdreven, met achterlating van 12 doden. Aan Neder landse zijde viel een dode te betreuren. Bandoengsector. Er hadden hier en daar schermutselingen plaats, zonder dat er verliezen geleden werden. Palembangsector. Gedurende de peri ode van 1 t.m. 4 Januari waren de totale verliezen aan Nederlandse zijde: 4 doden, 6 zwaargewonden en 8 licht gewonden. JAARVERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. DEN BURG. Vrijdag 24 Jan. hield de Bond van Plattelandsvrouwen haar eerste jaarvergadering na de oorlog, welke een feestelijk karakter droeg. Het program ma werd geheel door eigen leden ver zorgd. Na het openingswoord en een fragment uit het gedicht „Boven het leed" van Albert Verwey. door onze voorzit ster, kwamen mevr. G.Vrijdag- Keijser en mej. E. Dijt ten tonele als Thomasvaer en Pieternel, gekleed in prachtig oud- Texels costuum. Ze lieten de gebeurte nissen van het afgelopen jaar in een vlot te dialoog de revue passeren. Het was een gedeelte van de avond, waarvan we al len zeer genoten hebben. Mevr. Laan las ons een paar mooie stukjes proza voor getiteld: „De pas van drie en de Japanse steenhouwer". Een „snitselbank" samengesteld door de da mes A. Roeper, Tr. Dros-Roeper en G. Bakker-Zuidewind, werd door de 80 aanwezigen uit volle borst meegezongen. Verder genoten we nog van het piano spel van de dames H. Lap-Dijt, De Lugt en E. Dijt. Als laatste nummer van het programma las mevr. G. Vrijdag-Keijser ons een humoristische schets in Texels dialect voor, welke de lachspieren danig in beweging bracht. Een verloting ten bate der noodlijden de kas gehouden, bracht ongeveer f80,— op. In de gehouden bestuursverkiezing werden in de plaats van de aftredende, niet-herkiesbare leden, mevr. G. Rab- Dros en mevr. Dros-Bakker gekozen de dames Marry Daalder en G. Bakker-Zui dewind. Als een aardigheid kan nog vermeld worden, dat we deze avond werden ge- tracteerd op heerlijke koffie, ons ge stuurd door onze zustervereniging in Amerika. SCHAKEN. DEN BURG. Zaterdag j.l. speelde de heer S. Ros in Hotel „De Graaf" een si- multaanwedstrijd tegen 7 spelers van „Philidor Na ruim 2 uur spelen won de heer Ros op overtuigende wijze. De uitslag was als volgt: gewonnen 6 partijen en 1 partij verloren tegen den heer K. Docter. KONING WINTER REGEERT. Koning Winter regeert thans over ge heel Europa en is 't er nog met in te zien dat hieraan een einde komt. Overal wor den hogere temperaturen gemeld Het weerbericht zegt matige tot strenge vorst Dit laatste is maar al te waar. In Berlijn vroor het zelfs 25 graden, in het Z.O. van ons land daalde de thermometer beneden 15 terwijl dit voor ons kustgebied vari eert om de 10 graden. Doordat ook de haven bevroren is, gaat de bootdienst van TESO naar Den Helder nu vanaf het Horntje. Dat er in vroeger jaren ook meermalen strenge winters waren, vermeldt de histo rie. Zo zonk op de rede van Texel in Ja nuari 1760 de „Buitenzorg", een schip van de Oost-Indische Compagnie, tengevolge van beschadiging door drijfijs. Januari 1763 gaf eveneens felle koude. De schepen die toen voor de rede van Texel lagen moesten wegens het ijs weer in zee ste ken en in Engeland binnenlopen. De brandstoffenpositie van de meeste onzer is bedenkelijk, in vele gevallen is het rantsoen opgebruikt. Inmiddels is er bekend gemaakt, dat er kolenbonnen worden aangewezen, zodat althans de ergste nood gelenigd kan worden. Er zijn in het buitenland reeds mensen door de koude omgekomen, terwijl ook het economische leven er onder heeft te lijden. Laten we hopen, dat Koning Win ter spoedig uitgeregeerd raakt. Dit zou 'n hele verademing geven. ChVB Kleine stadjes en steden in de V.S. Sheridan. Montana Een typisch voorbeeld van ve le van de in het Westen gele gen stadjes van de V.S. in Sheridan in Madison County, Montana. Gelegen in de rijke Ruby Vallei, landbouwstreek in die staat, levert het de landbouw producten, hooi, tarwe, haver, en gerst op. Het is ook 't mid delpunt voor werkzaamheden in zilver-, lood- en goudmij nen in het Tobacco Root ge bergte. De bevolking telt 525 inwo ners. De foto toont een gedeel te van een kudde schapen, die langs de hoofdweg van Sheri dan gedreven wordt. ALGEMENE VERGADERING van de Onderl. Rundveeverzekering „Texel" in ,,De Zwaan" op 24 Jan. 1947. Als gewoonlijk was de opkomst weer heel gering, van de 179 leden waren er slechts tien vertegenwoordigd, hetgeen den voorz., den heer Joh. de Graaf, bij de opening deed zeggen, dat we maar moe ten rekenen, dat de aanwezigen voor de afwezigen zullen spreken. Er werd verder medegedeeld, dat in 1946 zijn gestorven en onteigend negen tien koeien, die in totaal waren verze kerd voor f 7375,en waarvoor is uitge keerd f 5900.De opbrengst dezer die ren bedroeg f 1905,71. Vijf afkeuringen hebben plaats gehad. De leden kan ook niet genoeg op het hart worden gedrukt, om bij sterfte, zo spoedig mogelijk bericht te doen aan den slager van de Noodslacht- plaats, die hopelijk weldra telefonisch is te bereiken, of aan den administrateur, en tevens direct de buik van het gestorven dier te openen en de hals af te snijden. Alles om afkeuring te vermijden in het belang van de verzekering en niet in het minst van de voedselvoorziening. Boeken en bescheiden van den admini strateur zijn onderzocht en vergeleken en alles is in orde bevonden, waarvoor de adm. door den voorz. werd gedéchargeerd. Bij de bestuursverkiezing, nodig door het periodiek aftreden van de heren Joh. de Graaf Johzn. en Joh. Bremer, werden beide heren met algem. stemmen herko zen. Zij namen hun benoeming aan, onder dankzegging voor het in hen ge stelde vertrouwen. De premie voor het le halfjaar 1947 is vastgesteld op 1 pet. Met de wens, dat op de eerstvolgende vergaderingen meer bezoek mag komen, en het verzoek aan de leden om daarvoor propaganda te maken, sluit de voorz. on der dankzegging voor de aangename be sprekingen. OUD PAPIER. De papiergroothandel doet een ernstig be roep op ons aller medewerking om oud papier in te zamelen. De grondstoffenpositie wordt zó slecht, dat we gevaar zullen lopen geen nieuw papier te kunnen ontvangen als we het oude niet inleveren. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank.' Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. MIDDENSTAND. EEN GOED JAAR VOOR DE TURNSPORT. Dat de Turnsport weer toeneemt, kwam tot uiting in de gehouden jaarvergadering van de Turnkring Hollands Noorderkwar tier, welke te Schagen werd gehouden Er kan van 'n opbloei worden gesproken. De openluchtdag op Texel was een groot succes. Voor 1947 staan op het pro gramma: 1. Paas wedstrijden bestaande uit ver. nrs. 2. Voorjaarswedstrijden. 3. Openluchtdag. 4. Vaardigheidsproeven en 5. Voorturnerscursussen. Na bespreking werd Anna-Paulowna aangewezen als plaats, waar de Paaswed- strijden gehouden zullen worden, Barsin- gerhorn krijgt de Voorjaarswedstrijden met Ereavond en Oudesluis de Adspiran- tendag. O KK. uit Den Helder had de Open luchtdag aangevraagd in verband met een jubileum. Men ging hiermede accoord. De Vaardigheidsproeven zullen worden af genomen te Anna-Paulowna en Texel. De mogelijkheid van een athletiekdag zal nog nader worden bekeken. DIENST WEDEROPBOUW BOERDE RIJEN NAAR ALKMAAR. DEN BURG. Naar wij vernemen, zal de dienst Wederopbouw Boerderijen aan de Kogerstraat, binnen zeer korte tijd tijde lijk naar Alkmaar worden overgeplaatst. Van Alkmaar wordt deze dienst dan na verloop van tijd naar Haarlem overge bracht. Akkerbouwers en veehouders zul len een veer moeten laten. Enkele weken geleden is er 'n medede ling verschenen van het ministerie van Landbouw, waarin te lezen stond, dat de boeren rekening moeten houden met en kele prijsverlagingen. Intussen zijn de richtprijzen nog steeds niet bekend ge maakt, al werd ons de verzekering gege ven, dat het niet lang meer duren zal. Het schijnt echter, dat er nog enkele harde noten gekraakt moeten worden, want te gen de verlaging van de prijzen kunnen klemmende argumenten worden aange voerd. Het standpunt van de regering is, dat in de afgelopen jaren de prijzen sterk zijn verhoogd om de daling van de cogst goed te maken. Het is duidelijk, dat wanneer er bv. 2000 in plaats van 3000 kg. tarwe van een ha. komen, de prijs per 100 kg. de helft hoger moet wor den om dezelfde opbrengst te geven. Nu de oogst zich ongeveer tot de oude hoog te hersteld heeft, is de reden voor die ver hoging echter vervallen. De boeren zeggen van hun kant, dat het nu wel waar is, dat per ha. weer een heel behoorlijke oogst wordt gewonnen, doch dat daartegenover vele andere kos ten. in de eerste plaats de lonen, belang rijk zijn gestegen en dat het dus niet aan gaat, om nu de boeren als eerste belang rijke bevolkingsgroep verplichte prijsver- tegingen op te leggen. De regering heeft deze argumenten overwogen en erkend, dat inderdaad niet alle prijzen voor ver laging in aanmerking kunnen komen. Als we wel zijn ingelicht zal de voornaamste klap vallen bij de suikerbieten. De richt prijs daarvan was voor oogst 1946 f 38,50. Boven de richtprijzen hebben de boeren in de laatste jaren echter steeds vrij belangrijke bedragen ontvangen als nabetaling van de suikerfabrieken. Daar door kwam de bietenprijs tenslotte enke le guldens boven de berekende productie kosten en de regering wil deze extra- winst thans doen verdwijnen, door, naar men ons mededeelde, de prijs met onge veer f 4,te verlagen. Ook enkele ande re producten zullen worden „afgetopt". Bovendien zal waarschijnlijk de melk prijs worden verlaagd. Dit is een bijzon der moeilijk geval, doordat de boeren in Friesland en Groningen bij de tegen woordige melkprijs ongeveer 16 cent een heel behoorlijke winst maken, terwijl in het westen van het land en op het zand weinig of niets overschiet. De Deense boeren ontvangen 13 cent oer liter en het is begrijpelijk, dat de re gering met het oog op de uitvoering de Deense productiekosten nabij wil komen. Maar, ook daarover is het laatste woord nog niet gesproken. Het punt, waar het hier om gaat, is dat de inkomsten van de veehouders vooral op de kleine bedrijven, voorheen voor een belangrijk deel van de varkens en kippen kwamen. Deze takken van be drijf zijn echter nog bij lange na niet hersteld en worden door het streven van de regering om het verbruik te beperken, in hun herstel belemmerd. Hieruit volgt, dat er ook een tegenspraak bestaat tussen het streven van de regering enerzijds om de prijzen te verlagen en anderzijds het verbruik te beperken. Deze tegenstelling zal in de komende maanden de strijd om de prijzen beheersen.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1