1 De kracht van den Christen Over strenge Winters Algemene Vergadering De Smid staat soms voor hete vuren Als het crediet lang moet duren ItDAG 8 FEBRUARI 1947 60e JAARGANG. No. 5688 EXELSCHE COURANT RSTELIJK LEVEN. „Hel Koninkrijk der hemelen is ge- iijk aan een zuurdesem, welke ene vrouw nam en verborg in drie ma ten meels, totdat het geheel ge zuurd was" Matth. 13:33. Evangelie staat vol gelijkenissen. ieeste daarvan hebben betrekking op 'Koninkrijk Gods. De Here Jezus itte de mensen duidelijk te maken, bds Koninkrijk er eigenlijk uitziet, 'istus verkondigde immers de komst i dat Rijk. Begrijpelijk is dus, dat Hem eens weer gevraagd werd' „Vertel ons, ziet dat Koninkrijk er uit?" En nu ge likte Christus geen te geleerde woor- i, -integendeel, Hij neemt overbekende gen als voorbeeld. nldie dagen kende iedereen de wer- gWan het zuurdesem. Dit doortrok het e}, dat gebruikt werd voor de koeken »wel het slechts in geringe mate toege- >gd werd. Het werkt ongeveer als het itjwaarvan een kleine hoeveelheid ook doende is om aan een gehele maaltijd aak te geven Wat deze allergewoonste gen nu met het Koninkrijk Gods te ken hebben? toals het zuurdesem het meel door- kt en dus een bepaalde smaak geeft Christus zeggen, zo moet een Chris- 2ijn omgeving beïnvloeden. Om hei [tendom te stichten is geen wereld ristenen nodig. Een enkele Christen —djn gehele omgeving beheersen (in goede zin) en leiden. )eze opmerking zal menigeen niet be- pen, want als een enkel Christen dit i,Idan moest het er in een wereld van libenen Christenen toch wel wat beter ripn Inderdaad, maar deze millioenen sen dan de kracht, waarop Christus •lt in deze gelijkenis. Dezen hebben wel naam, maar missen het wezen. In als men hieraan vasthoudt (en dat men toch!), dan zal men niet langer ipen zeggen: de wereld deugt niet ar het Christendom. Aan de Christenen nkeert de geest van Christus. De kerk n'grote mate krachteloos en ziet toe. (Je wereld naar zijn ondergang gaat gereld zal straks wel veroordeeld rden, maar op haar zal niet de verant- ïjding rusten. De Christenen zijn ver- woordelijk! 3een, het Christendom van deze dag is 4 het zuurdesem waarop Christus doelt I scheldt het op de ongelovigen en hur deloosheid, maar het is machteloos r; tegen Iets te doen. Niet omdat de ;nstander zo sterk is, maar omdat hef zo zwak en onbekwaam is. faar zijn de Christenen, "die hun om- ing zo beïnvloeden, dat die zich wel iten moet naar Gods Woord? Waar de Christenen, aan wie men zien kan zij Christenen zijn, niet slechts door woorden (die zijn er genoeg), maar r Jiun daden? an wordt men stil en beseft men, hoe it de schuld is en hoe zeer de mens Is Genade nodig heeft. Genade om f veroordeeld te worden. Genade ook te zijn kind van Hem in woord en d( temidden van een zondige wereld. Q UITREIKING Uïlismiddelenkaarlen 703, tabaks/ver- ijiperingsknarten QA, QB of QC 703. p onderstaande data worden bovenge- mde kaarten uitgereikt: {PjDen Burg in het Fanfaregebouw: p Maandag 10 Februari 1947 -10 voor Wilhelminalaan, Julianastr. voor Molenstr. 1,30-2,30 Schilder- Ie 135. 2,30-3,30 Schildereinde 36-70. -4,30 Schildereinde 71-100. *p Dinsdag 11 Februari 1947 -10 voor Schildereind 101 en hoger II Binnenburg en Emmalaan 11-12 ■eneplaats, Suikerweg. 1,30-2,30 voor 3* B 1—70. 2,30-3,30 wijk B 71—140. 1-4,30 wijk B 141 en hoger Mannelijke personen geboren in 1929 c/roeger ontvangen naar keuze een ta- s-versnaperings- of gemengde kaart: (Uwelijke personen geboren in 1929 of 2ger ontvangen naar keuze een ver- Derings- of gemengde kaart; de overi- ontvangen een vernaperingskaart, zoeke thuis na te zien, welke kaart i wenst -fede te nemen 2e distribuliestamkaart -ieyensmiddelenkaart 701. (Publ. no. 8) eze dagen alleen voor niet-zelfverzor- l. T rlORLOPIGE RUNDVEEAANSLAG 3 1946—1947. lfe rundveeaanslag 1947 loopt van 1 t. 1946 tot 1 Sept. 1947. De voorlopige nslag is gebaseerd op het aantal runde- boven 1 jaar, inclusief melkkoeien, Dec.-inventansatie 1945 en bedraagt rlopig 80 kg. per rund. Voor bedrijven B minder dan 6 runderen is de voor- ge aanslag als volgt vastgesteld: -Vrouwelijk rund boven 1 jaar totaal Vr. runderen boven 1 jaar totaal „tg. 3 vr. runderen boven 1 jaar totaa) tg. 4 vr runderen boven 1 jaar totaal kg. 5 vr runderen boven 1 jaar to- j330 kg. ildefinitieve aanslag 1947 zal worden ■eerd op het aanwezige vee per Dec.- [gntarisatie 1946 J ZON. MAAN EN HOOGWATER. 'ejzon komt 8 Febr. op om 8,08; ondei 'Maan: 12 Febr. L.K., 7 Maart V.M. >g water ter rede van Texel: 8 Febr. 1» en 9 Febr. 0,03 en 0,24 10 "B 0,44 en 1,04. 11 Febr. 1,23 en 1,42 ''ebr. 2,02 en 2,22. 13 Febr. 2.43 en 3,06 "^ebr 3,31 en 4,02 MEDEDELING AAN ADVERTEERDERS EN DRUKWERKCLIENTEN Vanaf heden worden advertenties en drukwerken uitsluitend aangenomen door de Boekhandel aan de Parkstraat, dus niet meer in de drukkerij. Hetzelfde geldt voor het afhalen van bonnenlijstjes. Gelieve hiermede dus wel rekening te houden. Administratie Texelse Courant. DENKT OM DE LOSLOPENDE HONDEN. Over de loslopende honden is al meer malen gesproken en geschreven. Ook in onze courant hebben wij al meer dan eens de aandacht op dit euvel gevestigd. Gewoonlijk wordt hierbij niet lang stil gestaan. Toch is het goed hier niet zo licht over te denken, daar er door de hon den nog steeds veel schade wordt aange richt onder de schapen. Hoe erg of het nu wel is? Ons werd medegedeeld, dat bij de vol gende boeren veel schade door de loslo pende honden werd aangericht onder de schapen, in het afgelopen jaar, d.w.z. dood of zwaar gewond, t.w. by G. P. Koorn, de Krim, 3 stuks; Van Egmond, te De Cocksdorp 2; F. Stark, Eierland 4; Jb. Witte, Eierland 2; P. de Wit 2. DeZe lijst zou nog aangevuld kunnen worden, doch spreekt voor zichzelf. Volgens politieverordening moeten de honden van Nov. tot Mei worden vastge houden, doch nog steeds lopen er honden 'os. Het is ons bekend, dat ook de politie hierop toeziet en niet aarzelt om de hon den neer te schieten. Laat 't voor de ei genaars van deze beesten een waarschu wing zijn hun viervoeters aan de ketting te houden, dit niet alleen in hun eigen, maar ook in het algeyieen belang. UITSLAG AANBESTEDING WOONHUIS MET GARAGE VAN DEN HEER J. BRUIN. Maandag 3 Febr. j.l. werd onder auspi ciën van de Wederopbouw een aanbeste ding gehouden van een woonhuis en kan- loor met garage van den heer J: Bruin, ^an de Schilderweg. Ingeschreven werd door de volgende aannemers: Kikkert Klazenbosch massa f40500. Faas, massa f33500. Kwak Zoon, Den Helder massa f 23285. C. H. F. Duin, mas sa f 34775. J. Daalder, timmer- en metsel werk f 34500. P. C. Tuin, 't Zand, massa f35900. Th. Verheul, 't Zand, massa f36800. B. Gieze, massa f33185. J. Drij ver Czn., timmer- en metselwerk f31150. Fa. Bakker Koorn, timmer- en metsel werk f33925. A. v. d. Wal, massa f33345. V. 't Hoog Voigt, timmer- en metsel werk f30961. Van Wessem, timmer- en "netselw. f 33755. Fa. v.h. J. Koorn Mzn, 'immer- en metselw. f35523. Fa. W. D. Bakker, timmer- en metselw. f33950. Schilderwerk. J. G. Dekker f2949. D. J Roeper f 2698. Fa Z. Graaf f 2983. O. G. Toolens f 3060. Het werk werd gegund aan de laagste 'nschrijvers Kwak Zn te Den Helder voor de som van f 23285. V.V.V. DEN HOORN. De afd. V V.V Den Hoorn kwam Maan dagavond in jaarvergadering bijeen in Fafé „Loodsmanswelvaren", o.l.v. den heer A. Slegh. Spr. riep de aanwezigen een welkom toe en hoopte, op vlotte be- spekingen. De voorz., de heer IJ. Lap kon wegens zijn leeftijd niet aanwezig zijn en had dan ook bedankt. De heer Slegh sprak enige woorden van dank aan het adres van den heer Lap,voor al hetgeen hij in het belang van de V.V.V. had gedaan. Uit het jaarverslag van den secr., den heer D C. Drijver, vernamen wij, dat Den Hoorn er met de oorlog nog het beste is afgekomen in tegenstelling met de ande re dorpen op Texel. In de maanden Juli en Aug 1946 was alles bezet met pen siongasten. Het verslag werd onder dank zegging goedgekeurd. Een nieuwe voorzitter. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een nieuwe voorzitter en werd met algem. stemmen gekozen de heer P. Boon Jzn. Het financieel verslag gaf eveneens goede resultaten weer Het kassaldo be droeg f 8,32. De afd. ging accoord met de salarisver hoging van den algem. secretaris der V.V. V. Texel, den heer Gerritsma. Besloten werd het tarief voor een bed op f 2,vast te stellen. Bij de rondvraag vroeg de heer G. Kik kert inlichtingen over de weg naar het strand bij paal 9. De weg blijft liggen tot het Vlak, vanwaar een fietspad zal wor den aangelegd, als de weg vanaf het Vlak zal verdwijnen. Dit laatste is echter nog niet zeker. De heer W. Jonker wilde het fanfare corps D.E K. vragen van de zomer meer "cncerten te geven. Geantwoord werd, dat het al de bedoeling van D.E.K was, dit te doen. Dezelfde vroeg, of er naar het Loods mansduin beter richting kon worden aan gegeven, terwijl de heer A. Smit gaarne zag, dat 't hoge Achterom werd opgehard. Met dank voor de aangename bespre kingen en de wens op een goed seizoen 1947, werd de vergadering gesloten. ONZE CORRESPONDENTEN. Onze correspondenten in de verschil lende dorpen zijn: G. Troost, De Cocksdorp L. Bakker, Eierland W. Jonker, Den Hoorn G. Kunneman, De Koog C. Steigstra, Oost D. Mechielse, Oosterend Alb. Backer, Oudeschild Berichten e.d. kunnen in deze plaatsen aan deze adressen worden opgegeven Een abonné schrijft ons hierover het volgende: In de chronyk van Medemblik lezen wij over de strenge winter van Januari en Februari 1709, waarin het buitengewoon hard vroor en honderden mensen in Eu ropa door bevriezing om het leven kwa men, ook iets omtrent de schepen, die op de rede van Texel aankwamen. Deze zeil schepen waren vaak willoos aan wind, stroom en ijs overgeleverd. Letterlijk staat in deze chronyk hierover het vol gende: „Ook quam in deze maant (Januari) een galjoot uit Vrankrijk met 130 vat wyn in Texel binnen, en liet zyn anker vallen wierde van ysgank om gesmeten als een vogeltouw, en gink te gronde, het zal- veerden haar op de ysschotzen. Nog dreef aldaar een boeyer met een mast, tegen Caaptoorn aan, 't schip was genaamt de Stad Samale, en de schipper Pieter Wyn- gaart van Amsterdam, zyn lading was drie Tonnegouts waardig, stiet aan stuk ken en was weg, 't volk wierde ter nau- wernoot behouden. Nog een 't Jalk van ooster-ent dreef 't Zeegat uit, en cjuam tot Jarmuiden behouden in Engeland, is naderhand, doe het doyent weer was, be houden tot Ooster-ent gekomen by zyn Vrouw en Kinderen". van de Onderlinge Paardenver- zekering D.E.L. te De Cocksdorp DE COCKSDORP. Donderdag 30 Jan had in Hotel „De Hoop" een vergadering van bovengenoemde ver. plaats. Aanwezig waren 34 deelnemers alsmede de heren Noordijk en Lankamp, adviserende leden. De voorz., P Dros Bzn., opende deze vergadering, waarbij spr. te kennen gaf, dat het hem speet, dat de aftredende ad ministrateur C. Stoepker, niet aanwezig kon zijn. De notulen werden door den secr. A. Garritsen voorgelezen en goedge keurd.»Het zakelijke gedeelte werd door den administrateur weergegeven. De ver. telde in het boekjaar 1946 243 deelnemers, waarvan 7 uittraden en 8 nieuwe werden ingeschreven. De waarde der verzekerde paarden bedroeg f484250 Er werden 43 paarden door de Ver. over genomen. 21 hiervan werden goedgekeurd en 22 werden afgekeurd; de verzekerde waarde bedroeg f 23325. Aan schade werd door de Verz. betaald f 19235. De gestor ven en onteigende dieren brachten geza menlijk f 3950,53 op. 39 paarden werden naar de Noodslachtplaats vervoerd, het welk tot tevredenheid verliep; 4 paarden werden bij inschrijving of onderhands verkocht, hetgeen niet direct naar ge noegen was van het bestuur. Gezien de vele afkeuringen, worden de deelnemers er met klem op gewezen, om de zieke dieren goed te verzorgen! Pleeg overleg met den veearts; bij sterfte zo spoedig mogelijk de dieren naar de Nood- slachtplaats te doen vervoeren; of door de slager te doen afmaken. Uit het verslag van de commissie van onderzoek, alsmede een rapport van Beers' Administratiekantoor, bleek, dat de boeken en bescheiden volkomen in orde waren bevonden; ondanks de grote ver liezen in het boekjaar 1946 sloot de reke ning nog met een saldo winst van f 297,67 Als bestuursleden werden gekozen de heren KI. Mantje en'A. E. de Grave, wel ke beiden hun benoeming aannamen. Benoeming taxateurs. Beide taxateurs, C. de Graaf en T. Koorn. werden bij acclamatie benoemd. Vaststelling premie. De premie voor het le halfjaar 1947 werd vastgesteld op 2 pet., reservering 0,1 pet. Verder werd de aftredende bestuurs leden dankgebracht door den voorz., als mede de taxateurs voor het vele werk door hen gedaan, en thans weer voor hen staat te doen. Door den heer Lankamp werd nog op gemerkt, dat de pijlers waarop een ver zekering is gebouwd, de financiële pijler is; spr. gaf in overweging te proberen meer geld te krijgen voor de- gestorven dieren, b.v. door een particuliere paarden- slager in te schakelen. Gezien de beperkte bestaansmogelijkheid hier op Texel, is gebleken, dat dit in normale tijden geen bestaan oplevert. In tijd van nood moeten de dieren vlug worden opgeruimd, het welk in de Noodslachtplaats naar tevre denheid der vereniging wordt gedaan. Uit de vergadering werd voorgesteld om den aftredenden adm. C. Stoepker als adviserend lid te benoemen. Allen konden zich hiermede verenigen. Verder deelde de voorz. mede, dat het bestuur de vergadering wilde voorstellen Stoepker een blijvend aandenken aan te bieden in de vorm van een stoel, gezien het vele werk door Stoepker voor de ver. verricht vanaf de oprichting in 1915 tot 1947, dus 32 lange jaren, waarvan vele moeilijke jaren, waarin veel werk door hem is ge daan als bestuurslid en als administateur. De vergadering kon zich hier dan ook volkomen mede verenigen. Moge Stoep ker nog menig jaar van dit nuttige ge schenk gebruik maken. De voorz. bracht ten slotte een woord van dank aan de deelnemers voor de za- kelijke^ afwikkeling, waarin ook betrok ken werden de adv. leden Noordijk en Lankamp. UITVOERINGEN GYMN. VER „TEXEL". De Gymn. Ver. „Texel" heeft haar uit voeringen als gevolg van de vorst uitge steld tot 22 Febr. (adspirantenuitvnering) en op 1 Maart voor de hoofdafdelingen. IETS OVER DE OVERBRUGGINGSUITKERING. Ten gevolge van de vorst zijn er ook op Texel veel arbeiders werkloos geworden. Dit aantal varieert om de 300. Het be seft hier hoofdzakelijk land- en bouw vakarbeiders, die in los of losvaste dienst zijn. Deze ménsen nu krijgen overbruggings- geld uitgekeerd. Zij worden naar het maximaal loon uitbetaald. Ongeschoolde bouwvakarbeiders vallen onder een loon- norm van f33,12 en voor geschoolde bouwvakarbeiders is dit f 36. Het loon voor landarbeiders bedraagt f30,80. Wat wordt er uitgekeerd? Van bovengenoemde bedragen wordt uitgekeerd aan kostwinners 80 pet. en aan kostgangers en alleenwonenden 70 pet. Thuis inwonenden krijgen 40 pet. en thuis nwonenden beneden 21 jaar 25 pet. De minimum leeftijd, waarop men voor uit kering in aanmerking komt, is 18 jaar en 19 jaar voor thuis inwonenden. De alge mede maximumuitkering voor kostwin ners is f 27, voor alleen en thuis inwonen den f 24,. Over de maanden Dec. en Jan. warden de volgende bedragen aan overbruggings- steun uitgekeerd. December 1946: aan kostwinners 246 uitk. f4621, aan kostg. en alleenw. 23 uitk. f 319. aan thuisinwonenden 74 uitk. f 622, totaal 343 uitk. f5462,— Over de maand Januari 1947 waren de ze getallen resp.: voor kostwinners 513 uitk. f 12,352, voor kostg. en alleenw. 65 uitk. f 1,132, voor thuisinw. 111 uitk. f 1,087, totaal uitk. f 14.571, Kinderbijslag. Hierbij komt de kinderbijslag volgens de nieuwe regeling, met aftrek van loon belasting, etc. Van de eigen inkomsten wordt twee derde in mindering gebracht. De uitkering der georganiseerden ge schiedt via de vakbonden. Alle werklozen moeten geregistreerd zijn bij het Arbeids bureau. Iedere arbeider, die kinderen beneden 16 jaar heeft, d.w.z. die op 1 Oct. 1946 nog geen 16 waren, komt voor kinderbijslag in aanmerking. Voor de eerste 3 kinderen krijgt men f 0,40 per dag en per kind en van elk volgend kind f 0,50. Van kinderen van 16-20 jaar die dagonderwijs genieten, wordt eveneens kinderbijslag uitbetaald. Wij hopen onze lezers over de over- bruggingsuikering. een duidelijk beeld te hebben gegeven. Mochten er nog vragen op dit gebied zijn, dan willen wij deze gaarne beantwoorden voorzover ons dit mogelijk is. Z. PRIJZENCOMMISSIE OP TEXEL INGESTELD. Ter bestrijding van prijsopdrijving zijn in tal van gemeenten prijzencommissies ingesteld, waar het publiek zich kan ver joegen, als men voor een bepaald product een te hoge prijs heeft betaald. Ook op Texel is een dergelijke commis sie samengesteld uit vertegenwoordigers van het gemeentebesuur, vakbeweging middenstand en boerinnenbond. De commissie is van oordeel, dat over 't algemeen de winkeliers op Texel zich aan de vastgestelde prijzen houden. Var tijd tot tijd zal de commissie enige arti kelen met vermelding van prijs publice ren, vnl. die artikelen, waarvan ver wacht wordt, dat ze soms te duur ver kocht worden. De commissie is als volgt samengesteld: Voorz. Mr. Rehorst; secr P. S. Smit Rzn., Molenstr.; leden mevr Keijser „Sonnevanck"; mevr. J. Wasse- naar-Wilmink, Wittekruisweg, D. Dapper Schildereind; Jn. Schraag, De Westen, P van Heerwaarden Westermient, C. v. d Kooi, Weverstr.. J. J. van Beem, Binnen burg, B. Druif en K. Dijker te Oosterend Indien er zich gevallen van prijsover- schrijding voordoen, dan kan men zich tot één der leden van de commissie wen den. BOEKEN WELKE STRAKS VERSCHIJNEN. Dr. J. W. H. van Oostveen: Theorie en practijk der Brandverzekering, 263 blz. f 6,80 en Bedrijfsverzekering, 164 blz. f 4,40. Zij, die dagelijks met de problemen der bedrijfs- en brandverzekering te maken hebben, vinden in de werken van Dr. var Oostveen een grondige behandeling var. deze vraagstukken. Dr. H G. de Maar: A trip to England Populair leerboekje, levens reisgids vooi Londen. Prijs f 1,25. Asselbergs: Beginselen van de Auto techniek. Dit boekje, 160 pag„ met tek., geef! op een zeer duidelijke wijze en voor leken ook zeer bevattelijke wijze een inzicht in het mechanisme van de auto. Prijs f 3,25 Tweede uitgave van de „Juwelenserie" Noordhoff en Hall: Donkere Stromen. De vermaarde auteurs van „De Muite rij op de Bounty" geven in „Donkere stromen" een romantisch verhaal, fasci nerend door de plaats van handeling, ont roerend door zijn dramatische gebeuren Op de blauwe golven van de oceaan, aan het blinkende strand, temidden van de exotische tropenflora op geheimzinnige verlaten eilanden in de Stille Zuidzee, groeit tussen het beeldschone meisje en den „vreemden" jongeman een ongerepte liefde, sterker dan de wil van hun ou ders, zelfs sterker dan de dood. Van de eerste uitgave van de „Juwe len-serie" zijn nog slechts enkele ex. te verkrijgen. Prijs der afzonderlijke boeken f 5,50 en der gehele serie f 27,50 (10 boe ken). UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. 1 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. v MIDDENSTAND. INGEZONDEN. NOG EENS OVER HET WILD-WEST- DRAMA OP HET KOGEREIND. In het artikel van de hand van de re dactie van de Texelse Courant werd ons jeugdleiders verweten, als zouden wij „te ver zijn gegaan" en gaf men te ken nen, „dat het avontuur teveel geleek op de werkelijkheid". Voor een juiste berichtgeving van het voorgevallene had de redactie toch zeer zeker de twee bij het „drama" betrokken verkennersleiders dienen te horen, alvo rens een relaas te geven, dat bij het me rendeel der lezers en vooral bij die lezers, die geheel onkundig zijn van het doel en de methode der Verkennersbeweging, een onjuiste ongunstige indruk omtrent onze beweging heeft gewekt. Er heeft zich hier de slotacte afge speeld van een spel, dat reeds gedurende enige maanden liep. „Het ontvoerde kind" was een verkenner, die wist, dat de twee leiders de z.g. „bandieten" waren. De verkennerstroep had de twee leiders reeds ontmaskerd in de Witte Kruislaan, doch ging het er om te zien of de ver kenners vergenoeg gevorderd waren in spoorvolgen om uit te vinden, waar de auto met het „ontvoerde kind" waren be land. Dét het spel te realistisch gespeeld werd is een pluim aan het adres van ons leiders, die wij gaarne op onze hoed ste ken. Beter had men kunnen zeggen, dat sen ongelukkige samenloop van omstan digheden de slotacte van het spel tot een „drama" had kunnen maken. Had één der buurtbewoners soms kunnen voorzien, dat er nog steeds onverantwoordelijke daar toe onbevoegde personen met een revol ver rondlopen, die te hooi en te gras me nen daarvan gebruik te moeten maken. Fen terechtwijzing aan dit adres had be ter op zijn plaats geweest. Het past niet in het kort bestek van dit 'ngezonden stuk de lezers bekend te ma ken omtrent het doel en methode der Verkennersbeweging. Ik meen te kunnen volstaan, met mede te delen, dat wij pro beren bij de jeugd o.a. de volgende ka raktereigenschappen te doen ontwikkelen: moed, volharding, pienterheid, vinding rijkheid en doortastendheid. Deze karak tereigenschappen worden volgens het re cept van onzen groten Stichter Lord Ba- ien Powell de jongens in spelvorm bij gebracht en deze spelen kunnen derhalve niet „realistisch" genoeg zijn en moeten de werkelijkheid zo dicht mogelijk bena deren. Wat dunkt u lezers van een spel, waar bij voorbaat reeds de afloop vast staat? Zcu het uw jongen dan nog in teresseren het spel te ontknopen? Ik hoop, dat dit „drama" voor u allen aanleiding moge wezen om eens iets meer te weten te komen omtrent „het Spel van het Verkennen". F. F. GERRITSMA, Groepsleider. Antwoord aan den inzender: Wij blijven bij onze mening, dat de lei- dihg der padvinders in deze te ver is ge daan. Het spel is inderdaad realistisch ge speeld, dat moeten wij toegeven, doch is anze mening, dat, de padvinderij geen po- 'itieschool is, waar men moet leren „mis- iadigers" te achtervolgen. Wil men der gelijke spelletjes beoefenen, doe het dan op een speelterrein of ander veld, opdat het publiek weet, dat het uitgaat van de padvinderij Het bericht werd ons van de zijde der politie verstrekt, zodat er geen aanleiding was, nog nadere informaties n te winnen. De revolver, waarmee werd geschoten, is zeer terecht door de politie n beslag genomen, daar het niet aangaat, dat onbevoegden zonder meer 'n revolver bij zich dragen. In dit opzicht zijn wij het dus met den heer Gerritsma eens. Redactie Texelse Courant. KATHOLIEKE KERKLIJST. Missen in Den Burg en Den Hoorn om 7,30 en 10 uur, in Oosterend om 10 uur. Biechtgel. van 7-7,30. Communie onder al le Missen en om 7 en 9 uur. Na de Missen de Blasiuszegen. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 uur. (Dinsdag, Woensdag en Donderdag geen Mis om 7 uur). Communie vóór en onder de Mis sen. Maandag: Ook om 9 uur H. Mis. Dinsdag: 9 uur H. Mis voor de leden der L.T B 9,30 gez. huwelijksmis. Woensdag: 3e der 7 Woensdagen. 8 uur H. Mis in Den Hoorn Om 9,30 gez. huwelijksmis. 7,30 uur Jozeflof. 8 u. Jongemannencon- gregatie. Donderdag: 8 uur H. Mis in Oosterend. 9,30 gez. huwelijksmis. 7 uur Jongedamescongregatie. Vrijdag: 3,30 biechtgel. v: schoolkinderen. Zaterdag: 9.30 gez. huwelijksmis. Van 4 t.m. 8 uur biechtgel op hele uren. 6 u. rozenkrans.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1