i'-en vast fundament maals de overbrug- "ij gingsuitkering Jaarverslag 1946 N.V. T.E.S.O. Boekenweek 1947 De boer mag het spits afbijten De Vakman geeft nog steeds crediet Misbruik zijn goedheid daarom niet. RDAG 8 MAART 1947 60c JAARGANG. No. 5696 EXELSCHE COURANT ,IJK LEVEN. ie-.i de oorlog over was, kwam er in isirten der mensen een grote verrui- di Voorbij was immers zoveel angst, j de gewelddaden, voorbij de men- ;nf»t. j 1 bommen en geen vliegtuigen de- ariBmens meer huiveren. Heel veel l»s is er geleden, veel rouw is er ge- IS ^ddat alles is voorbij, maar toch nog steeds een donkere schaduw ■v' ns volksleven. Een schaduw van dering, van voortgaand verval. Wat oorzaak van dat kwaad zijn? Ligt n de maatschappelijke omstandig- S; of zou het alles nog het gevolg 'Kn de vreselijke bezettingstijd? Dit "hr het geval. De bezettingstijd heeft ;waad gedaan aan het moreel van lrnsen, vooral van het jongere ge- e' Er wordt tegenwoordig veel ge- l' Ovti de vernielzucht van de jeugd, in de oorlogstijd werden toch zij ge- d, die het best en grondigst konden len. In zulk een sfeer groeide de ..op, Maar dat alles is nog niet de k voor de donkere schaduwen. De :xiorzaak ligt wel in het gezin. Vroe- )e>rd daar meer dan in deze tijd de n enstige sfeer gevonden. We bedoe- ]crmede, dat vader en moeder in het saen godsdienstige sfeer brengen,door f,lde voor Christus en Zijn geboden ju, wakkeren. Dat wil ook zeggen, dat L ouders spreken met hun kinderen aiet evangelie. Dat behoeven hele rzeen heilige families te zijn. zelen voelen zich tegenwoordig j/djk arm, ook omdat huil leven uit- ot(d1?;gebaseerd is op stoffelijke din- ^jiissen een, vast fundament. Dit fun- t kunnen wij onze kinderen bij- n door hen te wijzen op de bood- an het evangelie, dat ons wil bren- liefde en broederschap onder de UITREIKING ^levensmiddelenkaarten 705, Textielkaarten VA 705. nderstaande data worden bovenge- 'a kaarten uitgereikt: oludeschild in „Ons Eigen Gebouw" lUandag 10 Maart 1947 30 alleen zelfverzorgers voor Ou- ..,d en wijk S. 10,30-11 dorp 125. iorp 26—80. 1-2 dorp 81—120. 2-3 m—160. 3-4 dorp 161—200 Jinsdag 11 Maart 1947 J uur dorp 201250. 10-11 dorp 251 jll-12 dorp 300 en hoger en wijk S. ►en Hoorn in „Ons Huis" ■Mnsdag 11 Maart 1947 Aur alleen zelfverzorgers voor dorp H letters ABe. 3-4 alleen zelf vers voor dorp en wijk H letters Voensdag 12 Maart 1947 uur alleen zelfverzorgers voor wijk H letters HK. 10-11 alleen zorgers voor dorp en wijk H let- R 11-12,30 alleen zelfverzorgers ati wijk H letters SZ. *iur voor dorp 160. 2-3 uur dorp ïoger 3-4 uur wijk H. 'erzorgers moeten op de voor hen even uren hun kaarten afhalen, Ifverzorgers op de voor hen aange- yf,iren Mede te nemen levensmidde- 703. Lósse inleveringsbonnen geldig. De stamkaarten moeten -ncn zijn van een T.D.-zegel. (Publ. no. 20). Inhouding loonbelasting, aarerschillende arbeiders is de vraag of het wel juist is, dat ook van lerbijslag, die boven de overbrug- tkering wordt verstrekt, loonbelas- ek-rdt ingehouden i^rs. van de kinderbijslag, die van jg/ijfsver wordt ontvangen, wordt loonbelasting ingehouden Zo Verscheidene arbeiders, die anders hoionbelasting zouden behoeven te rnP thans door de kinderbijslag wel de loonbelastingsgrenzen. inf/erleg*met het ministerie van So- Obken kan hierover het volgende 194 medegedeeld. Ook tot het Mini- ras deze vraag reeds eerder ge- ■""letWelk tot gevolg had, dat men e het Ministerie van Soc. Zaken indi ,g is getreden met 't Ministe- g Financien. Hier werd echter be- dat de tot dusver gevolgde gang- list was, zodat ook van kinderbij- Dij de overbruggingsuitkeringen isting verschuldigd is. Dat men d van de kindertoeslagen van de »ver. geen loonbelasting inhoudt is ?t gevolg van administratieve be- dan wel dat men de kindertoesla- •ft willen vrijstellen, ngang van de week van 24 Febr. Loonnormen landarbeiders, «laait zijn de loonnormen voor de eiders verhoogd tot f 35 per week, tot gevolg heeft, dat de landar- die meerderjarig zijn, in het ver- maximum uitkering van f 27 per ïllen ontvangen, eventueel ver net kinderbijslag, voor zover deze N. MAAN EN HOOGWATER. n komt 8 Maart op om 7,10; onder ian: 14 Maart L.K., 22 Maart N.M. ater ter rede van Texel: 8 Maart B]1 11,— 9 Maart 11,18 en 11,36. t 11,54 en 11 Maart 0,12 en Maart 1,46 en 1,04. 13 Maart 1.21 —-14 Maart 1,58 en 2.20. Deze Duitse Radar-installatie was tijdens de oorlog in gebruik op het eiland Schiermonnikoog. De nadering van geallieerde vliegtuigen weid door middel van dit apparaat doorgegeven. (Copyrecht: N.Z.H. Reddingmaatschappij.) arbeiders tenminste als kostwinner optre den. Kostgangers en alleenwonenden krij gen voortaan eveneens het voor hen gel dende maximum bedrag van f 24,per week, mits zij meerderjarig zijn. Meerder jarige thuisinwonenden ontvangen voor taan 40 pet. van f 35 of f 14 per week. Voor jeugdige personen geldt evenwel niet de loonnorm van f 35, doch de navol gende percentages hiervan: 20-jarigen 95 pet.; 19-j. 90 pet. en 18-j. 80 pet. Een 19-jarige thuisinwonende ont vangt dus een uitkering naar 90 pet. van f 35 of 1' 31,50. Hiervan ontvangt hij dan wekelijks het voor hem geldende percen tage van 25 pet., zodat hij over een hele week ongeveer f 8,ontvangt. Jeugdlonen. Dezelfde regeling der jeugdlonen geldt ook nog voor andere groepen, o.m. voor de bouwvakarbeiders, echter met dit verschil dat de jeugdlonen zich hier niet alleen beperken tot minderjarigen, doch ook voor personen onder de 25 jaar. Zo geldt voor timmerlieden, metselaars en schilders boven 24 jaar de loonnorm van f 36. Indien zij echter jonger zijn, worden de loonnormen: bij 24 jaar f32,40; bij 23 j. f28,80; bij 22 j. f27; bij 21 jaar f 23,40; bij 20 jaar f21,60; bij 19 jaar f 18 en bij 18 j. f 14,40. Hiervan ontvangen zij dan, naar gelang zij kostwinner, kostgan ger of alleenwonende, dan wel thuisin wonend zijn, 80, 70, 40 of 25 pet. Voor opperlieden, grondwerkers, wegwer kers en betonwerkers, geldt de loonnorm f 33,12, indien de arbeiders 22 jaar oud zijn. Indien zij jonger zijn gelden de vol gende normen: voor 21 jaar f29,81; 20 j f26,50; 19 j. f24,84 en voor 18 j. f21,53. Ook voor bloemisten gelden dergelijke jeugdlonen. Voor hen is de loonnorm f 39 indien zij 21 jaar oud zijn. Voor 20 jaar wordt de loonnorm f35; 19 j. f31 en 18 jaar f 27. Ook voor deze beide laatste categoriën krijgen de arbeiders dan de gebruikelijke percentages voor kostwinners, kostgan gers en thuisinwonenden, evenwel onder dit voorbehoud, dat de uitkering voor kostgangers nimmer hoger dan f 27,en voor kostgangers, alleenwonenden en thuisinwonenden nimmer hoger dan f 24 mag zijn. Overbruggingsregcling i.v.m. consumentencrediet. De arbeiders, die momenteel in de over bruggingsregeling zijn opgenomen en op het hun verstrekte consumentencrediet wekelijks moeten afbetalen, kunnen over elke dag, welke zij langer dan 4 dagen een vorstverleluitkering ontvangen, een uitstelzegel ontvangen voor het Consu mentencrediet. Tegen overlegging van dit uitstelzegel behoeft over de betreffende week niet te worden afbetaald. De arbeiders, die hiervoor in aanmer king komen, kunnen dit ter gemeente secretarie opgeven, alwaar zij wekelijks in het bezit van een dergelijk uitstelzegel zullen worden gesteld. In de maand Febr. bedroeg het totaal aantal weekuitkeringen 1283, terwijl er m totaal in deze maand een bedrag van f 31918 aan overbruggingsuitkering in deze gemeente werd uitgekeerd. Het jaarverslag van de N.V. T.E.S.O. is verschenen. Hieraan ontlenen wij hel volgende, waarbij wij nog willen opmerken, dat de balansgegevens door ons reeds eerder werden gepubliceerd. Gememoreerd wordt, dat het financieel resultaat over 1946 wel bijzopder gunstig is te noemen. Met genoegen kan worden geconstateerd, dat de dienst zonder uitzondering, de bij zondere omstandigheden in acht genomen, naar behoren kon worden uitgevoerd. De ze bijzondere omstandigheden, waardoor de regelmatigheid der dienst het meest geleden heeft, waren vooral in de eerste 8 maanden van 't jaar een te kleine toe wijzing aan steenkolen, waardoor het on mogelijk was :n deze tijd de dienst uit te breiden, tot 5 diensten per dag. In de tweede plaats de buitengewone slechte kwaliteit der steenkool, waardoor groter gebruik, terwijl de schepen niet hun vaart konden lopen, met gevolg, langere reizen en niet op tijd kunnen varen. De reparatie aah de steiger nabij de ligplaats in Den Helder, tevens het dui ken op het wrak dwars van deze lig plaats en andere werkzaamheden aan de haven van Den Helder, waren in de zo mermaanden alle oorzaken, waardoor de reis ruim 15 minuten langer duurde dan noodzakelijk was. Ook hierdoor was regel matig varen, in die tijd vaak niet moge lijk. De dienst werd hoofdzakelijk gevaren met s.s. „Dokter Wagemaker", terwijl s.s. „Marsdiep" de dienst onderhield toen „De Wagemaker in het dok lag voor repara tie. Het m.s. „Voorwaarts" was bijna het gehele jaar in de vaarf voor het vervoer van vrachtgoederen en vis. Vanaf 17 Oct. konden de diensten weer uitgevoerd wor den als voor de oorlog, op werkdagen vijf diensten heen en terug. De „Marsdiep" onderging zijn 20-jarige en de „Dr. Wa gemaker" zijn 12-jarige survey. Uit de aard der zaak bracht dit veel extra repa raties aan de schepen met zich mede. Bo vendien werd de ketel van .,de Wagema ker" voorzien van nieuwe vlampijpen. Dit alles om de hoogst mogelijke bedrijfsze kerheid in de dienst te verkrijgen. Dit is ook wel de grootste oorzaak van de sterke stijging in de rekening reparatie®en onder houd op de verlies- en winstrekening De schepen verkeren momenteel in zeer goede staat van onderhoud en behoeven over 4 jaar pas weer hun survey te onder gaan. De beurtdienst op Harlingen werd zo geregeld mogelijk gevaren, de resultaten van deze dienst waren gunstig. Het vrachtvervoer op deze dienst nam toe. Voor schadevergoedingen bleef TESO niet gespaard. Een belangrijke schade werd, door het onklaar raken van het stuurgerei, toegebracht aan het W.-haven- hoofd te Oudeschild door de „Dr. Wage maker' Assurantie dekt hier de schade. Verder werd door het steeds manouvre- ren in de haven van Oudeschild, de scheepswerf van C. de Wijn ernstig be schadigd. Door commissarissen werd be sloten de schade te vergoeden tot een be drag van rond f 5000. Het aantal vervoerde personen. In de dienst Texel-Den Helder zijn ver voerd aan betalende passagiers 240,246 personen, verder werden gratis vervoerd 40,222 personen, aan rijwielen 45,020 en auto's 11,376 stuks Kon men in 1945 de diensten weder be perkt beginnen, in 1946 kreeg TESO, doordat de R.V.I. enige gebruikte auto bussen had toegewezen, de kans om de diensten belangrijk uit te breiden. Hier door was het mogelijk op ieder dorp een busverbinding te onderhouden. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt. In Dec. werden de diensten naar de dorpen be langrijk uitgebreid en was er' bijna op iedere boot een dienst, behalve op de eer ste boot. Momenteel heeft de N.V. de be schikking over 5 autobussen, terwijl er een klaar staat om te worden omgebouwd. Verder is men in het bezit van een Bell- car en een ziekenauto. Al het mogelijke wordt gedaan om het wagenpark nog be langrijk uit te breiden, omdat het onmo gelijk is deze uitgebreide dienstregeling met het materiaal, waarover thans wordt beschikt, zonder stoornis te laten lopen. De aanschaffing van nieuw materiaal zal voor de afd. autobussen belangrijke kapi talen vorderen. Niettegenstaande wordt verwacht, dat het busbedrijf in de naaste toekomst geen verlies zal opleveren. Het wagenpark bestaat, behalve uit de Bedfordvrachtwagen, welke is omge bouwd tot een autobus, voor de rest uit gebruikte autobussen, vandaar de zeer belangrijke afschrijving op dit materiaal. De bedrijfsrekening, w.o. de rekening reparatie en onderhoud valt, werd ten zeerste ongunstig beïnvloed door de bui tengewone miserabele toestand, waarin de wegen op Texel zich bevinden. Deze toestand was vaak de oorzaak van belang rijke storingen in de diensten. Het autobusvervoer was in 19-16 wel bij zonder groot. Er werden in tctaal 329.687 personen vervoerd alleen in de maanden Juli en Aug. was dit 86,000 personen. GIFTEN WITTE KRUIS H. V., De Koog f 1,N.NDen Burg f 0,50. B., De Koog f 2,50. R. Den Burg f 10,—. S. K., O'end f 2,50. N. B. Den Burg f 15,K. Ongeren f2,50. N.N Den Burg f 10,L. V. De Koog f 1,N. B. De Koog f 1.—. W. S. O'end f 2.50. W. E. Oos terend f 2,50. G. W. Den Burg f 0,50. B. P. O'end f2,50. B Den Hoorn f2,50. W. Den Burg f 1,J. Den Burg f 10,W P. Den Burg f2,50. P. G. Den Burg f0,50. Wed. S. Oudeschild f 5, GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenote, mej. Han- ny Vlessing slaagde dezer dagen voor het tweede gedeelte van het candidaatsexa- men Medicijnen De boekenweek is dit jaar alom weer een succes geworden. We geven hier nogmaals een opsom ming van enkele zo juist verschenen wer ken: Sport: v. d. Leek (bondsoefenmeester) Modern voetbal f7,90 Jhr. Petér van Foreest 20 grote den kers (wereld-schaaktournooi 1946) f4,25 Nieuwe biedmethode voor contract-bridge f 1,25 Techniek: Van Steenderen Vliegtuigconstructies f4,95 Arnken De ontwikkeling van het vlieg tuig f 4,50 Geoffry Smith Het schroefloze vlieg tuig f 6,50 Arnken Luchtvaartkennis voor ieder een f 4,25 Muziek De Matthaus Passion van Bach f 1,50 Herinneringen aan Louis v. Tulder f 4,90 Romans: William von Simpson De kleinzoon 2 dl., per deel f 5,25 Jan Walch Mensen in Parijs f 3,90 Marika Stiernstedt Aanslag in Parijs f5,50 Van den Aardweg Het onafwendbare f4,90 Ger. Walschap Debise f 4,90 id. Ons geluk f 5,90 Nijhoff Medereizigers f 4,25 Anke Servaes Paul alléén f4,90 Erich Landgrebe Adam trekt door de stad f 4,90 Michael Sadleir - Fanny bij gaslicht f 4,90 Dostojefski Oompjes Droom, een episo de uit de geschiedenis van de stad Mor- dassow f 3,50 Algemeen: George Franks Oerwoudstrijders onder onze driekleur f 5,90 Fabricius Jeudherinneringen f4,90 Kirschen 6 vrienden komen heden avond f 5,90 Gauvreau Billy Mitchell,stichter van de Amer. Luchtmacht f4,90 Fred. Thomas .Stad van mijn hart (een liefdesverklaring aan A'dam f 4,90 Anth. van Kampen Val aan, volgt mij(het leven van Schout bij Nacht, Karei Doorman) f8 90 Geestelijk leven: Rijnsdorp Mijn vader. f5,90 Gerhard Toonder De dag na Bethle hem f 4.90 Prof. Dr. Ignatius Klug Het Kath. geloof f 5,15 Henri de Grecve, Pr. Vijf minuten preekjes f2,50 Vogel Noodrantsoen f 3,75 Al heeft de publicatie van de ïichtprij- zen voor de akkerbouwproducten geen verrassing meer gewekt, de boeren zullen over de nieuwe prijzen zeker niet tevre den zijn. Zij hebben niet ten onrechte het gevoel, dat zij bij het streven van de re gering om de prijzen te verlagen, het spits moeten afbijten, terwijl de industrie lang niet onder een zelfde druk wordt ge steld. Als we nagaan in welke mate de prijzen sinds 1939 zijn gestegen, dan blijkt, dat de levensmiddelen op 200 pet. staan, terwijl kleding, schoeisel, meubilair e.d. tot rondom 300 zijn opgeklommen. De noodzaak voor daling der prijzen van de industriële prducten is dus veel groter dan voor die van de landbouwvoortbreng- selen. Ook de lonen en tarieven voor dien sten, die de boeren moeten betalen, zijn zeer sterk verhoogd en er is nog geen uit zicht op enige daling. Niet alleen zijn deze kosten officieel belangrijk gestegen, maar men betaalt in werkelijkheid veel meer dan volgens de regelingen is toegelaten. Zo zijn de kostprijzen van de landbouw producten berekend op 'n landarbeiders- loon van 64 ct. per uur, maar in werke lijkheid wordt er veel meer betaald, voor al in de drukke maanden van het jaar. Moet men gebruik maken van oogstcol- lonnes, dan worden de loonkosten nog eens 20 pet. hoger. Met de dorstarieven is het nog erger gsteld. Volgens de officiële regeling mag er f 0,95 tot f 1,15 worden betaald, maar in werkelijkheid berekent men zonder blikken of blozen f 1,75 tot ruim f 2,Dit verschijnsel is zo alge meen, dat de C.C.D. zelfs geen proces verbaal opmaakt, als er minder dan f 1,75 wordt berekend, al is dat dan 60 cent bo ven het hoogste tayief. De minister weet dat. als Wieringermeerboer, heel goed en de boeren weten, dat hij het weet! Een andere grief, speciaal voor de veen koloniën, is, dat de prijs van de fabrieks aardappelen beneden productiekosten ligt. Het aardappelmeel brengt echter op het ogenblik een prijs op, die zeer lonend is, nl. f55 tot f 60 per 100 kg. Op de uitvoer van het aardappelmeel heeft de regering dan ook in 1946 een 10 millioen gulden winst gemaakt. Zou werkelijk worden be taald, wat 't aardappelmeel oplevert, dan konden de fabrieksaardappelen minstens f 9 per 100 kg. opleveren. De regering be taalt echter maar f 4,75, terwijl de pro ductiekosten op f 5,25 zijn berekend. Nu weten de boeren wel, dat de winst op aardappelmeel in het landbouwcrisisfonds wordt gestort en zij verlangen dus niet. dat de fabrieksaardappelprijs op f 9 zal worden gesteld, doch zijn zouden het niet meer dan billijk hebben geacht, indien al thans de productiekosten waren gegaran deerd. Nog zonderlinger is de situatie bij de suikerbieten. De oogst 1946 werd be taald met f 38,50 per 100 kg. en de 9uiker- UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. V_. MIDDENSTAND. fabrieken ontvingen bij die prijs f 38, per 100 kg. suiker. Op de internationale markt kost de suiker echter op het ogen blik f 44, zodat het invoeren van suiker duurder komt dan eigen productie. Uit die hootde was er dus geen reden voor ver laging van de bietenpnjs. Niettemin is de ze nu tot f 34 verlaagd en als daarvan het gevolg is, dat er minder suikerbieten wor den verbouwd, dan zal alleen maar de in- voer-behoefte groter worden en zullen wij extra dure buitenlandse suiker moeten kopen, omdat de regering de productie van betrekkelijk goedkope binnenlandse suiker heeft bemoeilijkt. Iets soortgelijks vreest men met de gra nen. Die zijn met een of twee kwartjes per 100 kg. verlaagd, doch voor veevoe- derdoeleinden wordt veel meer geld hebo den. Zo was de richtprijs voor gerst tot nu toe f 19,50, terwijl op de Groninger beurs voor voergerst f 23 werd gemaakt. De regering laat trouwens zelf via het Bedrijfschap voor Veevoeder, zoals wij vorige week konden berichten, minder waardig varkensvoedermeel voor f 23,60 per 10U kg. in de handel brengen. Heel waarschijnlijk zullen de boeren er dus de voorkeur aan geven hun graan niet aan de regering te leveren, doch het op de vrije markt te brengen, waardoor de con trole op het gebruik ervan verdwijnt. Wat is er waarschijnlijker, dan dat er eer. belangrijk deel van dit voeder zal worden vervoederd aan vee, dat buiten de offici ële controle om wordt verkocht en dus aan de evenredige verdeling ontsnapt. Naar we vernemen, heeft de Stichting voor de Landbouw berekend, dat een prijsverhoging van slechts f 1 per 100 kg. voldoende zou zijn om deze afvloeiing naar onbekende bestemming te stuiten. Aangezien de regering op een inlevering van 600,000 ton graan rekent, zou haar dat 6 millioen gulden gekost hebben. Als de inlevering door de prijsverlaging slechts met 5 pet. daalt, zal de regering genood zaakt zijn, om reeds voor eenzelfde be drag van 6 millioen gulden buitenlands graan in te voeren. Ook hier heeft men dus de indruk, dat het streven naar lagere prijzen op tamelijk kortzichtige wijze ten uitvoer wordt gebracht. De landbouw begrijpt volkomen, in welke moeilijkheden de regering zich be vindt. Iedereen weet, dat de prijzen over de gehele linie omlaag moeten en dat dus alles moet worden gedaan om te voor komen, dat de kosten voor levensonder houd stijgen. Maar nogmaals, de land bouw vindt het onbillijk, dat juist de boe ren de eerste klap krijgen. Vragen wij ons ten slotte af, wat er thans gaat gebeuren, dan moeten wij daarop het antwoord schuldig blijven, zolang de vee- en melkprijzen niet bekend zijn. Het is waarschijnlijk, dat de melk prijs met enkele centen zal dalen, terwijl er over de eierprijs nog binnenkamers gevochten wordt. (Inmiddels zijn de nieu we eierprijzen bekend gemaakt. Redactie). Als we wel zijn inge licht en we hebben alle reden om te ver onderstellen, dat dit zo is, dan wil het Directoraat voor de Prijzen de productie prijs van de eieren op slechts 9 ct. stel len, terwijl het Bedrijfschap minstens 21/* ct. hoger komt. Zolang deze prijzen niet bepaald zijn, kan nog niets worden ge zegd. Doch wel kunnen we er dit aan toe voegen- wanneer er lage officiële prijzen komen bij een schaarse distributie, dan is het onvermijdelijk, dat er een grote zwar te markt blijft bestaan tegen belangrijk hogere prijzen, welke geweldige massa's akkerbouwproducten als veevoeder zal opslorpen. In dat geval zijn al deze offi ciële prijsregelingen gedeeltelijk slechts een slag in de lucht. Laat men het ver bruik vrij, dan zal het tenslotte de vraag en dus de koopkracht van het publiek zijn, die bepaalt, op welke hoogte de prij zen zich zullen gaan bewegen. Om aan de vraag te kunnen voldoen, moet echter de productie zo hoog mogelijk worden opge voerd. Naar onze mening zou dit de ge zondste ontwikkeling van de toestand zijn. Maar daarvoor is in de eerste plaats bedrijfsvrijheid nodig en opruiming van alle administratieve beslommeringen, die de productie thans belemmeringen. Laat de regering zorgen voor voldoende goed- kooD veevoeder en laat ze verder het be drijf vrijlaten, dan zal er automatisch ^an do boerenmoeilijkheden een einde ko- INLEVERING AANSLAG HAVER EN ROGGE VOOR 1 APRIL 1947. Alle telers, die nog moeten voldoen aan hun aanslag voor levering van haver en- of rogge, dienen dit vóór 1 April 1947 te doen. Zij, die door bijzondei e omstandig heden niet in staat zijn om de rogge en- of haver vóór 1 April a.s. af te dorsen, kunnen bij den P.B.H. ontheffing van bo vengenoemde verplichting aanvragen.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1