f— V. V. V. „TEXEL" Visserij op Noordzee blijft gevaarlijk Het goedkope aarde werk is er IJSDAG 12 MAART 1917. 60e JAARGANG. No. 5697 EXELSCHE COURANT r B HET SNEEUWRUIMEN. "sMet man en macht is men Vrijdag ,s't begonnen met het sneeuwruimen. êle vrijwilligers, uit alle dorpen, adden de schop opgenomen, om de ,egen weer begaanbaar te maken, idat aan het einde van de dag met p Tij wel alle dorpen weer verbinding 'S'ojjelijk was. Ook Zaterdag werden de werk- lamheden voortgezet. Het Gem. LrSI8oneel, van hoog tot laag, heeft een dag aan gegeven om mee te ,eielpen het sneeuwproest uit de te ruimen. Hoe moeilijk deze rbeid wel is, vaak onbegonnen erk, kan men zich niet voorstel en. Als men b.v. weet, dat de weg aiin Den Burg naar Oosterend deze inter reeds vijfmaal is openge maakt kan men wel begrijpen, wat oor titanenarbeid hieraan verbon den is. a*!Maandaginorgen meenden de vnj- lUigcrs hun nuttig werk wederom Jooft te zetten, doch opnieuw begon ^et te sneeuwen, zodat het niet mo- elijjt was om verder te gaan. Bo vendien waaide het flink. '^Maandagmiddag is een kleine roep weer begonnen en lag het ver- er in de bedoeling om Dinsdag met 'en grote groep arbeiders uit de Overbrugging verder te gaan, geheel luriiwillig, DUS BUITEN D.U.W. OF n 'EIDEMAATSCHAPFIJ OM. De n?tbeiders gevoelen er niets voor om ^oor deze instantie te gaan werken. e *1 Het is geen kleinigheid om de we- §en op Texel van sneeuw te zuive- 2n, als men bedenkt, dat het hier m een wegennet van meer dan 200 8em. gaat. Gehoopt wordt, dat ook de ls beren spoedig uit hun isolement stojerlost worden. Van gem. wege werd ineïiecht opgemerkt, dat het dan ook d«wenst k» dat ook de direct be- ndinghebbenden, die aan deze wegen kronen, DE HANDEN UIT DE MOU- defEN ZULLEN STEKEN om te hel den, dus het niet alleen aan de arbei- ^voilers overlaten. Ook de hulp van ^'snteniers e.a. kan gebruikt worden. jAT TE DOEN ALS ER SNEEUW GEVALLEN IS? g^Het beste wat men kan doen, in- -1 ien er sneeuw gevallen is, indien biipruimen noodzakelijk, is dat men W{ch 's morgens om 8 uur op de vol gende verzamelpunten meldt om ge- amen lijk en vrijwillig sneeuw te duimen: sn,I Den Burg, bij het Gem. huis; De •"ocksdorp bij den Polderopzichter; Hoorn, bij den heer Jb. Duin- jS'erJ De Koog bij den Boswachter; 'Osterend, bij de Grote kerk; Oude- Jiild aan de Visafslag en voor De /aal bij de verbrande kerk. Als men zich hieraan houdt, kan et niet anders, of alles zal vlot kun- en worden uitgevoerd, iets waarbij e gehele gemeente Texel gebaat is. Z. EEN BEGIN VAN DE DOOI? weerberichten meldden Maandag begin van dooi. Het zal wel uitkomen doorzet. Maandagavond regende het J gevolg, dat-de wegen spiegelglad Dinsdagmorgen was het levens- jarlijk zich over de weg te begeven, gsneeuw is dus ook deze narigheid Jcomen vegverkeer ondervond weer veel atie. AMATEURTONEEL VOOR - GETROFFEN GEBIEDEN. In het kader van de Ruiten-Troef- I actie. ien in den lande voeren een grote i tegen de bittere koude. De brand- enschaarste brengt vele gezinnen in >m rootste moeilijkheden. En bij alle bot\de van deze strenge winter, gaan de do.chten meer in het bijzonder uit naar T*ebieden, die door het oorlogsgeweld waar getroffen zijn. ciateliswaar heeft de bekende Ruiten- i actie een enorm succes opgeleverd g0,ijn. daardoor duizenden woningen be- t geworden tegen de winterse invloe- roj maar hoevele duizenden inwoners 'r tede getroffen gebieden zijn behalve 1 t vensterruiten niet al hun have en n kwijtgeraakt? liarom moet er na de glasactie ook op v rd wijze geholpen worden. De men- ^.moeten ook geholpen worden aan de noodzakelijkste kledingstukken, bed- "^inl linnengoederen. L toneelvereniging „Leo XIII" te Pur end, die met haar optrteden in den \sp al menig succes heeft behaald, eet zich bereid verklaard na Pasen ge- belangeloos op tournée te gaan met Jj1 JW^pel „In het witte paard". Alle ba- die uit dit tournooi voortvloeien, ko- bate van de getroffen gebieden e\la .staan verschillende voorstellingen rote plaatsen in N.-Holland op het ancTamma. ^ïtie-comité's, die een dergelijke to- 1 avond voor dit doel wensen te organi- 8.1 en de beschikking kunnen krijgen een toneelzaal, die minstens 500 ?n- ekers kan herbergen, kunnen zich in finding stellen met de afdeling Pur- ?r van de Ruiten-Troef actie, den me, J. Nooy, Hoogstraat 2, tel. 140. aan comité de organisatie van dit tour- ^is^opgedragen. TEXELSE MARKT. .^tniBurg, 10 Maart 1947. Aangevoerd: uicOr de levering: 3 koeien, 16 varkens ,en, kalveren. TER HERINNERING AAN 13 MAART 1945. Vele mannelijke bewoners van Texel zullen zich dit ge bouw nog wel herinneren. Het is Port Natal te Assen, waarin November 1944 onze jongens en mannen 3 maanden de gevan genen waren van de edel-germanen. Weggevoerd als slaven, de eerste ploeg lopende over de Afsluitdijk naar Leeuwarden en de tweede groep per boot naar Harlingen en vandaar lopende naar Leeuwarden, van welke stad zij verder per trein naar Assen werden gebracht. Historische datums, 10 en 12 November 1944. Wat een ban ge tijd, niet alleen voor de mannen, doch ook voor de vrou wen, die achteibleven. De oorlog woedde verder, het einde kwam in zicht. 13 Maart 1945 kwam de eerste groep terug en een week later de tweede. Wat een vreugde bij het weerzien. Maar nog was de oor" log niet ten einde, het zou nog bijna twee maanden duren eer het zover was, nadat eerst de opstand der Russen over ons eiland vele diepe wonden naliet. Z. De aanvragen voor textiel en aarde werk, welke vóór Donderdag 6 Maart bij den adm. werden ingeleverd, zijn bij de Bedrijfshoreca en kunnen de leden van de Bedrijfshoreca. tevens de toewijzingen te gemoet zien. Er dient rekening mede te worden gehouden, dat in verband met het geringe aantal punten, welke de Be drijfshoreca van het Rijksbureau' ter ver deling kreeg toegewezen, aan de behoefte slechts ten dele kan worden voldaan. Texel krijgt echter ten volle haar deel. De aanvragen, die na bovengenoemde datum werden ontvangen, blijven liggen tot begin April, dus tot het volgend kwar taal. Papieren servetten dienen rechtstreeks bij de Bedrijfshoreca Den Haag te worden aangevraagd met vermelding van lid maatschapsnummer. Bedrijfskleding kan bij de Distributie- dienst .p Texel worden aangevraagd op formulier MD 333-06.Er worden alleen punten verstrekt voor kellners, serveuses en huisknechten. Voor kellners kan wor den aangevraagd: 1 luster jasje en 1 zwarte broek, voor serveuses 1 serveer japon en 1 dienstschort, voor huisknecht 1 huisjasje Bereidverklaring van leve rancier en lidmaatschapsbewijs Bedrijfs horeca medenemen. Tsjechisch porselein kan door leveran ciers zonder vergunning worden ver kocht. Leden, welks^relaties onderhouden met de firma's Ten Kate en Slijper, Kei zersgracht 410, Fa. Poss. Singel en Fa. Bert Müller te A'dam, gelieven zich met deze firma's in verbinding te stellen, op dat zij, wanneer er iets te verdelen valt, ook hun deel daarvan krijgen. Closetpapier is geheel vrij. Dit kan o.a. worden betrokken bij de firma's Perolin, Bakenesserstr. 14 Haarlem en Fa. Bert Müller, Keizersgracht 54, te A'dam. Glas werk is geheel vrij. De firma's Witte, Fr. Zegel en J. P. Stam ontvangen van de Kristalunie te Maastricht regelmatig toe wijzing. De V.V.V. is doende wederom een extra toewijzing los te krijgen. Hotel- en pensionhouders, welke kun nen aantonen, dat zij buitenlandse gasten zullen herbergen, kunnen voor een extra toewijzing textiel in aanmerking komen. De Directeur van het Gew. Arbeidsbu reau Texel heeft ons verzocht de hotel- en pensionhouders er opmerkzaam op te maken, dat zij thans reeds hun aanvragen voor personeel dienen in te dienen. Ge noemde directeur ziet tot 1 April a.s. gaarne desbetreffende aanvragen tege moet. (Adv.) TWEEDE UITVOERING KINDERZANG. DEN BURG. De 2e uitvoering van de Kinderzang, onder leiding van mevr Room-Wilkeshuis,' was wederom een groot succes. Het publiek heeft „gesmuld" van het wèl voorziene programma. Vooral moet „het Angelus" worden genoemd, waarin de tweede stem van Henny Stam zeer goed harmonieerde met de zo zuivere stemmetjes van Nelly Stoepker en Mien- tje Oosterhof, beiden wonende in Eier- land. „Sneeuwwitje" viel ook zeer in de smaak. Decor en belichting hebben er het hun ne toe bijgedragen, om de opvoering van het mooie sprookje, met z'n schattige ta fereeltjes, te doen slagen. Vóór de jager, Henny Stam, die we de vorige keer vergeten hebben te vermel den, een extra pluim voor haar mooie zang en spel. SLACHTSEIZOEN VOOR ZELFVERZORGERS. Houders van huisslachtvergunningen voor het seizoen 1946-1947, dienen er re kening mede te houden, dat het slachtsei- zoen voor zelfverzorgers voor vlees per 1 April a.s. wordt gesloten. Zelfverzorgers die in dit seizoen nog een varken wensen te slachten, dienen derhalve tijdig de ver eiste machtiging tot het verrichten van een huisslachting bij den P.B.H. aan te vragen. Behalve aan instellingen van een liefdadig karakter, kunnen geen machti gingen worden verleend tot slachting na 31 Maart a.s. Het blijkt, dat hel vissen op de Noord zee nog steeds met van alle gevaren ont bloot is. Er hebben zich in de Noordzee grote ijsvelden gevormd, die niet alleen een belemmering voor de scheepvaart en de visserij vormen, doch die ook verschei dene route-boeien uit haar positie hebben gebracht of wel geheel hebben doen ver dwijnen. Bij de bepaling van hun positie dienen de vissers hiermede rekening te houden. Ten Westen van Texel en Vlieland zijn uitgestrekte ijskorsten van ca. 1 voet dik te gesignaleerd tussen 53 gr. en 53 gr. en 25 min N.B. en ten Oosten van 4 gr. O.L. tussen 52 gr. en 54 gr. N B. zijn ijsvelden van vier mijl lengte en V* mijl breedte waargenomen Voorts bevindt zich voor de monding van de Humber een ijsveld van ongeveer een vierkante mijl. In de Zuidelijke Noordzee is de vaar route tussen de boeien NF 1 en NF 7 ge heel gesloten geweest voor alle scheepvaart, omdat verschillende boeien niet* meer op hun plaats lagen. De aangrenzende wateren zijn buitenge woon gevaarlijk tengevolge van mijnen. Thans is de route tussen de boeien NF 3 en NF 6 opnieuw geveegd en is de gehele route weer voor het scheepvaartverkeer opengesteld. Behalve het ijs vormen vele onbekende wrakken in vrije visgebieden een obsta kei voor de visserij. Zij kunnen grote schade aan of verlies van vistuig veroor zaken. Voorts bestaat het risico, dat door vliegtuigen afgeworpen mijnen en bom men in de netten worden opgepikt. Het is ten strengste verboden te vissen buiten de voor de visserij vrijgegeven gebieden. Voor het scheepvaartverkeer is een aantal vaargeulen geveegd. Het is verbo den in deze vaargeulen te vissen, be halve in geulen in gebieden, die als vrij van mijnen worden beschouwd. Het is voor de vissers van het grootste belang, dat zij hun visserij-kaarten regel matig laten bijwerken, waarvoor zij zich kunnen vervoegen bij een van de volgen de adressen: Kiplaan 8, Den Haag; Sta tionsweg 103, Velsen; Havenkade 55, IJ muiden en Westhavenkade 99 Vlaardin gen. HERDENKING VAN ONZE BEVRIJDING. Programma voor de plechtigheden. Het is de bedoeling aan alle, inrichtin gen van onderwijs te verzoeken op Za terdagochtend 3 Mei een speciaal lesuur te wijden aan de betekenis van de strijd van ons volk, van de wederopbouw en onze nationale saamhorigheid. Zaterdagavond zal de officiële algeme ne herdenking geschieden van alle slacht offers van de strijd in de jaren 1940-'45, zowel van den gevallen Nederlander, mili tair, zeeman en verzetsstrijder als den ge allieerden soldaat, die voor en met ons streed. Naar de punten van herdenking, de mi litaire kerkhoven en de plaatsen, waar de verzetstrijders de dood vonden of begra ven zijn, zal een „stille tocht" worden on dernomen. Daar zullen bloemen gestrooid worden en twee minuten van volkomen stilte worden betracht. Zondags is de kerkelijke herdenking en Maandag 5 Mei is de Nationale feestdag. WEDSTRIJD RINGSTEKEN. DEN HOORN. Voor de tweede maal werd op de Hoge werf een wedstrijd Ring steken op sleden gehouden, door de S.V. „Zwaluw" Er bestond veel belangstelling voor dit gebeuren, dank zij ook het gun stige weer. De uitslag was: le. J. Kikkert en A. Koopman; 2e. Th. Jonker en B. Bak ker; 3e. D. Beumkes en A. Gersonius; 4e een troostprijs, bestaande uit een worst, werd gewonnen door J. Koopman en E. Veeger. De voetbalsport is nu al 12 weken ge staakt. Zij, die a.s. Vrijdagavond naar de sportfilm willen gaan, kunnen zich heden avond tijdens de clubavond opgeven. VERVOER VAN ZWARE VRACHTEN. De Burgemeester van Texel wijst er met grote nadruk op, dat het gedurende de tijd, waarop een weg tengevolge van opdooi in doorweekte toestand verkeert, ten strengste verboden is: a. krachtens het Motor- en rijwielreglc- ment over wegen te rijden, te doen rijden of te laten rijden met een motorrijtuig, waarvan de grootste wielbelasting meer dan 600 kg. bedraagt of met een motor rijtuig met aanhangwagen. b. krachtens 't Wegenreglement Noord- Holland anders dan met schriftelijke ver gunning van den wegbeheerder over de weg te rijden met voertuigen, geen motor rijtuigen zijnde waarvan de wielbelasting groter is dan 600 kg., indien de wielband- breedte 10 cm. of meer bedraagt en meer dan 300 kg. indien de wielbandbreedte minder dan 10 cm. bedraagt. Texel, 10 Maart 1947. De Burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST. DAMMEN. Oplossing damprobleem no. 2. Er wordt gewonnen door wit 4238 zwart 41x32 wit 3833 zwart 29x38 wit 3429 zwart 23x45 wit 4440 zwart 45x 34 wit 3024 zwart 19x30 wit 39x33 zwart 38x29 wit 4339 zwart 34x43 wit 25x21 zwart 2716 wit 49x20! Conflict tussen handel en Prijsbe- heersing geregeld. Uit de beste bron vernemen we, dat met de verkoop van het „utility" aardewerk begonnen kan worden. Zoals men weet, werd de verkoop van dit product opge houden door eén meningsverschil tussen de regering en de handel over de handels marges. De organisatie van de kleinhandel had op gror.d daarvan de winkeliers aan geraden deze goederen .niet in te slaan. Thans echter is er een minnelijke schik king getroffen, waarbij de handel zijn afwijzend standpunt opgeeft en dus het utility-aardewerk zal gaan verkopen, hangende de bestudering van het voorstel van de betrokken vakgroep door het Di rectoraat-generaal van de Prijzen. Dit be tekent, dat het goedkope aardewerk nu zeer spoedig werkelijk verkrijgbaar zal zijn. Er is reeds voor ruim een millioen gulden voorraad bij de kleinhandel en de ze voorraad neemt iedere week met be langrijke hoeveelheden toe, doordat mo menteel gemiddeld 60 pet. van de waarde der aardewerk-productie van de grote fa brieken (3 in Maastricht en 2 in Gouda) door deze artikelen wordt gevormd. Spoe dig zal men dus overal kopjes kunnen krijgen van 30 ct. per stuk en volledige 24-delige serviezen voor prijzen, die vari eren van f 13 tot ten hoogste f 28. Dit aardewerk zal, evenals de andere utility- goederen in grote verscheidenheid worden gemaakt, het is geen zgn. eenheids-arti kel. Het aantal modellen, w.o. vele met decoratie, komt naar men ons mededeel de, het vooroorlogse nabij. Maar. er is toch nog een „maar" bij er moeten in ieder geval ook meer ser- viespunten geldig worden verklaard, an dere heeft het publiek er nog niets aan Dit zal nu gebeuren, zo spoedig de win kels over het gehele land bevoorraad zijn De bedoeling is, evenals met de drinkgla zen, en met de Amerik. schoenen ge beurd is, het aanbod zo op te voeren, dat het publiek naar behoefte kan kopen, waardoor tenslotte verkoop geheel vrij kan worden gelaten. Hetzelfde zal gebeuren met de alumi niumpannen, die door de „Verenigde Blik- fabrieken" in enorme series worden ver vaardigd. Ook hier is het doel vrije ver koop tegen lage prijzen. Het derde artikel van betekenis in het utilityplan is de wol len deken. Ondanks de critiek, die door enkele fabrikanten en handelaren op deze dekens is uitgeoefend, is de kwaliteit in derdaad zeer goed. Spoedig zal het publiek zich daarvan kunnen overtuigen. Natuur lijk gaan de streken, die door de oorlog het hevigst geteisterd zijn, voor, maar daarna zal de productie geleidelijk ook de rest van het land bereiken en ook hier hoopt men de bevoorrading zo te kunnen opvoeden, dat de verkoop op de duur vrij kan worden gelaten. Het utility-systeem wordt thans ook op grote schaal toegepast op ijzeren keu kengerei, waarvan de verkoop aan geen enkele beperkende bepaling is gebonden, terwijl voorts in de confectie-industrie overeenstemming is bereikt tussen de overheid en de vakgroepen. Daarbij zijn kwaliteitsnormen en prijsklassen vastge steld, die eveneens binnen afzienbare tijd goede en goedkope kleren in de winkels zullen brengen. Tenslotte kan nog worden medegedeeld dat de meubelindustrie beter op toeren begint te komen. Niet zonder betekenis is daarbij geweest, dat de Prijsbeheersing grote partijen achtergehouden hout te voorschijn heeft weten te brengen; zo b.v. alleen in een opslagplaats te Haarlem reeds voldoende materiaal voor de ver vaardiging van 2000 slaapkamerameuble menten. Ziedaar het programma, dat er goed uitziet, maar dat tenslotte ook werkelijk heid moet worden, wil het publiek zijn vertrouwen niet verliezen. Men wil einde lijk de aangêkondigde artikelen werkelijk kunnen kopen. Men heeft aan de kopers artikelen beloofd van behoorlijke kwali teit tegen betaalbare prijzen. Die belofte heeft schuld gemaakt en op overheid en zakenleven rust thans de plicht ten spoedigste aan te tonen, dat het publiek deze keer niet met een kluitje in het riet is gestuurd. GREPEN UIT HET RADIOPROGRAM Woensdag: 1114 Populair progr.: non stop; Jan Vogel; Johan Jong; Miller sextet (II) 14,50 Metropole orkest (I) 20,15 Omroeporkest (II) 21,Hoorspel: Eenmaal in je leven (II) Donderdag: 10,05 „The Honolulu Stars" e.a. (II) 20,15 Omroepork. o.l.v. Boyd Neel met Jan Smeterlin, piano (II) 21,15 Hoorspel uit het Poolgebied: „Hier Radio-Myggbukta" (II) 20,Greta Keller e.a. (II) Vrijdag: 14,20 Ravel concert (II) 16,30 A'dams Kamerorkest (o.a. vioolc. v. Mozart) (I) 20,35 300 jaar geleden stierf Fred. Hen drik (I) 21,10 o.a. Celloconcert van Dvorak (I) WAAR GAAN WE DEZE WEEK HEEN? 12 Maart: Praatavond Ver. v. Oud- leerl. L.L.S., aanvang 8 uur. 13 Maart: R.K. Ontwikkelingsclub, Mr. Rehorst over „Recht**, in „De Zwaan". 14 Maart: S.V Texel. Vertoning Off. F. A. Trainingsfilm in Texels Bioscoop theater, aanvang 8 uur. 15 Maart. Uitvoering U.D.I. 8 uur in De Oranjeboom". 16 Maart, Uitvoering „St. Jan," in „Ca sino". „DE WAGEMAKER IN HET IJS". Passagiers moesten op de boot overnachten. De „Dokter Wagemaker", welke Maan dagmorgen om 10,40 uur van Den Helder vertrok, kon door het vele ijs en te lage waterstand de haven van Oudeschild niet binnenvaren. De gehele dag en ook des nachts was dit nog niet mogelijk en moes ten de passagiers dus noodgedwongen aan boord blijven. Zij zijn 's avonds over het ijs van etenswaren voorzien. Dinsdagmor gen kwart over tien kon het schip vlot ko men en de haven van Oudeschild binnen varen. SPORT OP TEXEL. S.V. TEXEL. De Off. F. A. Trainingsfilm draait a. s. Vrijdag in Texels Bioscoopzaal. Aanvang 8 u. Alsnog kaarten a f 0,60 te verkrijgen bij den secr. Deze film mag door geen speler of sportliefhebber gemist worden. We verwachten dan ook enorme belang stelling. zorgt er voor dat u niet te laat komt. Door de KNVB is aan den consul be richt gezonden, dat de speelvelden zo spoedig mogelijk sneeuwvrij gemaakt moeten worden, om het verzamelen van grote watermassa's te voorkomen, ten ein de zo spoedig mogelijk Weer te kunnen aanvangen. Hieraan behoren we gevolg te geven en van zeer vele kanten is al meer malen de verzuchting geslaakt „waren we maar weer aan het voetballen". Welnu, leden, dus spelers, toont uw goede wil, door hedenavond aanvang 7,30 met schop gewapend op het sportterrein aanwezig te zijn, dan zullen we met vereende krach ten zorgen, dat we in de kortst mogelijke tijd over een prima speelveld beschikken. Ook alle wedstrijdbezoekers, onze ge trouwe aanhang, zullen hartelijk welkom zijn. Hier geldt weer „vele handen ma ken licht werk". Indien we niet zouden blagen, lijkt ons verdere uitsluiting voor het comp. progr. zeer wel mogelijk. Dus nedenavond alle maal present. Natuurlijk ook Junioren en Adspiranlen. INGEZONDEN. ZO ZIT DAT! Indien het bestuur van de Anti-Rev. Kiesvereniging Oosterend op de bedoelde vergadering aanwezig was geweest en de gelegenheid had aangegrepen, om daar de politiek van de A R. partij en van den heer Gerbrandy te verdedigen, dan zou het weten, dat ik natuurlijk geen ogen blik gesproken heb over „Duitse smetten" bij den heer Gerbrandy, Waar ik wel over sprak, dat is over de wijze, waarop de regering Gerbrandy ie dere poging om het Indonesische volk op democratische wijze aan Nederland te binden, even hooghartig als dom heeft verijdeld. Daardoor is onnoemelijk veel schade aangericht, waaronder we thans nog lijden, en het wordt hoog tijd, dat de heer Gerbrandy, in plaats van als be schuldiger op te treden, op de beklaagde- bank komt te zitten om verantwoording af te leggen voor dat „beleid". Waar ik ook over sprak is, dat de heer G. in Londen pogingen heeft aangewend om de Nederlandse democratie en het Nederlandse parlement, na de bevrijding, buiten werking te stellen. De Londense Gedenkschriften van Minister Van den Tempel, laten daaromtrent geen twijfel en bevestigen wat reeds van andere zijde hierover werd geschreven. Het is onge hoord, dat de heer Gerbrandy in de poli tiek kan optreden, voor hij gezuiverd is van de beschuldiging een aanslag te heb ben willen plegen op de Nederlandse de mocratie. Maar aangezien zelfs de deserteur De Geer ongemoeid wordt gelaten, moeten we maar niet te veel verwachten van politieke zuiverheid. Dat Gerbrandy de strijd tegen de Duitsers met alle kracht gevoerd heeft, strekt hem tot eer, en dus heeft hij ook het „Legioen van Eer" daarvoor wel ver diend. Dat daarnaast echter grove fouten aanwezig waren, en dat hij door zijn op treden van thans die fouten tot onduld bare hoogte opvoert, en allerminst recht heeft als beschuldiger op te treden, doch zich van zware beschuldigingen en ver denkingen te zuiveren heeft, dat is de werkelijkheid, en daarop heb ik in mijn rede gewezen. Zó zit het dus. J. DE KADT.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1