1 Overbruggings uitkering Hoe het klooster in Den Burg Weeshuis werd PRAATAVOND VERENIGING VAN OUD-LEERLINGEN L.L.S. II. Tweede spreker op deze avond was Joh. Roeper. Als onderwerp had hij geko zen Coöperatieve Veeafzet. Er wordt de laatste tijd veel over co- operatie gesproken. Zelfs in dagbladen treft men tegenwoordig herhaaldelijk ar tikelen over dit onderwerp aan. Wanneet we spreken over coop, veeafzet, dan moe ten we de oorsprong van deze vorm van coop, zoeken in het Oosten van ons land, waar de varkenshouderij een meer be langrijk onderdeel van het bedrijf vormt dan in het Westen. Vooral de kleinere boeren hebben zich daar provinciaal ver enigd om sterk te staan tegen grote con cerns als Zwanenburg en Unilever. De bedoeling van deze coop, veeaizetvereni- ging is dus geweest, de slachtveemarkt te beheersen. In iy4U is men ook in N.-Holland be gonnen met deze vorm van coöperatie. Momenteel kan echter een coop, veeafzet- vereniging nog niet zo werken als zij wil, omdat we nog de verplichte leve ring van ons slachtvee aan de. regerings instanties hebben. Intussen is voor de af zet van slachtvarkens de eerste slap naar de volledige vrijheid van het bedrijf ge daan. Men kan momenteel zijn slachtvar kens verkopen aan wie men wil, mits het vlees natuurlijk uiteindelijk op de bon wordt verkocht. Deze eei^te stap naar de vrijheid is voor de Doop. Veeafzetver. een succes geweest, net ooel van de ver. is vooral ook een goede controle te krijgen op een juiste weging. Op dit punt is er aan de vaste wai nog wel eens gezwen deld. Spr. meent, dat de boeren in onze sa menleving steeds een zwakke groep vor men en oat het hun taak is, om zich te verenigen. Wanneer wij met willen blij ven de gemoedelijke boer, zullen wij ons schrap zetten en samenwerking zoeken. Hoewel de verhouding tot de slagers aanvankelijk vrij gespannen was, komt hierin op verschillende plaatsen thans verbetering. Zo betrekken in Schagen de slagers hun slachtvee rechtstreeks van de Coöperatie. Hoewel deze samenwerking in de toekomst bestendigd zal worden en zo mogelijk nog verbeterd, is het uitein delijk doel van de Coop. Veeafzetver., te komen tot eigen exportslachterijen, waar- dpor men in een tijd van een te^oot aan bod van slachtvee, een gedeelte uit de markt kan nemen om te grote prijsdalin gen te voorkomen. De kwestie van afzet van gebruiksvee is vrij wat moeilijker dan die van slacht vee. Ze vereist een veel grotere vakken nis. Men heeft nu eenmaal altijd boeren die proberen een dier met bepaalde ge breken te verkopen als een gaaf beestje. Bij deze handel willen wij de bonafide handelaar niet uitschakelen. Er zijn al voorbeelden, waarin zeer bekende han delaars het contact met de Coop. Vee afzetver. hebben opgenomen en nu in dienst staan van deze verenigingen. In de bespreking, die op dit onderwerp volgde, werden enige punten nader toe gelicht en het bleek wel, dat de Coop. Veeafzetver. op Texel in de korte tijd van haar bestaan reeds vrij veel werk heeft verricht. Na de inleiding van dit onderwerp volg de een pauze, waarin door den voorz. ver schillende mededelingen werden gedaan. Het is de bedoeling het volgend jaar ook op Texel te beginnen met Grasland keuringen. Met het oog hierop worden enkele leden der vereniging ..opgeleid" voor keurmeester. De heer Laan zal een theoretische les geven (terwijl door assis tent van Leeuwen aanwijzingen zullen worden gegeven voor het meer practische gedeelte van de keuring. Voor de lezingwedstrijd heeft TESO een boek beschikbaar gesteld voor de stalwedstijd is er een medaille van de Zuivelfabriek. Het is de bedoeling de revue „Alles komt in orde" nogmaals op te voeren. Als voorlopige datum wordt genoemd 25 April. Door den penningmeester wordt 'n financieel overzicht gegeven van kosten en baten der uitvoeringen, waaruit blijkt, dat de kosten vrij hoog waren. Toch zal de vereniging er zonder kleerscheuren uitspringen. Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer Joh. Bakker, die ons op on derhoudende wijze interessante dingen vertelde over zijn verblijf in Frankrijk. Volgens deskundigen wachten in Ne derland momenteel 40000 tot 70000 jonge landbouwers op een eigen bedrijf. Er is dus grote landhonger. Als een der mid delen om dit euvel :e verhelpen kan wor den genoemd emigratie. Spr. zal deze avond iets vertellen over de mogelijkhe den, die Frankrijk biedt. Er is in Frankrijk gebrek aan landar beiders en arbeiders voor de industrie. Momenteel behelpt men zich met een groot aantal Duitse krijgsgevangenen, maar het is de bedoeling, deze binnen een jaar te laten vertrekken Men wil trach ten in het tekort, dat hierdoor zal ont staan, te voorzien door arbeiders uit Ital- lië en door zgn. verplaatste personen. De Hollanders, die naar Frankrijk vertrek ken doen dat met de bedoeling, zelf een bedrijf in gebruik te nemen. Hiermede is men evenwel in Frankrijk niet geholpen Alleen in het Z.W. van Frankrijk zou mis schien een mogelijkheid zijn om een be drijf in gebruik te nemen. We vinden hier hele ontvolkte dorpen. Men moet de moeilijkheden, die een Hollander zal ontmoeten; echter niet on derschatten. Daar is allereerst de kwestie van de taal. Het verdient zeker aanbeve ling zich met de taal wat vertrouwd te maken alvorens men naar Frankrijk ver trekt. Verder is er verschil in landaard. Wij, Nederlanders, zijn Germanen, de Fransen Romanen. Dat komt bv. tot ui ting in het gedrag van den Fransman te genover dieren, die in onze ogen zeer wreed moet worden genoemd Wat het klimaat betreft, dit komt op veel plaatsen overeen met ons klimaat. Wat zeer opvalt is, dat de hygiëne zo veel slechter is dan bij ons. Dit komt bv. sterk uit bij de melkwinning. Op het bedrijf, waar de heer Bakker geruime tijd had ge werkt, moest men er de mensen telkens opnieuw aan herinneren, dat melkemmers schoongemaakt moesten worden De Fransman heeft weinig zin voor or ganisatie. Wanneer er gedorst moet wor den, komt de hele buurt op het betref fende bedrijf bijeen en zelfs voor een hoe veelheid van 25 mud tarwe brengt men wel 50 man bij elkaar. De behandeling van de krijgsgevange nen is slecht en het is te voorzien, dat hier reeds weer de kiem voor een nieuwe oorlog wordt gelegd. Door samenwerking tussen emigranten- verenigingen en onze regering is er een Bureau opgericht te Chevreux, dat tot doel heeft, emigranten behulpzaam tc zijn. Er wordt les gegeven in de Franse taal en de Franse wetten. Tot nu toe laat DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 41. „Zie je wel", zei Jodocus, toen Pieter even later zijn zijn pijnlijke ribben wreef en zijn gehavende motor inspecteerde. ,ik heb je al meer gezegd, dat je overal te onhandig voor bent; Je moet met mij eens meegaan, dan zal ik eens sturen!" Zo gezegd, zo gedaan; nadat de motorfiets gerepareerd was, trokken onze gebroeders er twee dagen later samen op uit. 42. Jodocus had een overmoedige bui en liet de motor over de weg snorren, of hij een wereldkampioenschap behalen moest. Weldra kwamen ze bij een twee sprong en nu had je 't lieve leven gaan de: Pieter wou links afslaan, maar Jodo cus rechts, „Linksaf!" bulderde Pieter. „Rechtsaf!" antwoordde Jodocus. En wat wil het geval? Ze kregen allebei hun zin. de samenwerking tussen de Hollandse ko lonies in Frankrijk evenwel te wensen over. De samenwerking is tot nu toe steeds afgestuit op religieuze bezwaren. Een grote moeilijkheid is ook de cre- dietverlening. Daar het tfe Hollandse emigranten niet toegestaan wordt, geld mee te nemen, is het in het leven roepen van een instelling voor credietverlening een eerste eis. Gebieden, die in aanmerking komen voor Hollanders, zijn de streek rondom Parijs, waar ongeveer dezelfde producten worden verbouwd als in ons land, Nor- mandië, dat door de oorlog sterk geleden heeft en dat door veel Fransen verlaten wordt. In Normandië wordt hoofdzakelijk aan veeteelt gedaan. De productie is niet zo hoog als bij ons, maar het vetgehalte van de melk is zeer hoog, nl. van 45 pet. Er worden steeds meer Hollandse koeien ingevoerd De grondsoort is in het algemeen an ders dan bij ons Men vindt in Fwnkrijk veel lössgrond. De dikte van de lösslaag varieert van 0-6 meter. Bij aankoop van land dient men goed uit te kijken, want naast percelen van goede kwaliteit heeft men onmiddellijk er aan grenzende waar deloze percelen. Een vorm van grondge bruik, die in Frankrijk veel voorkomt, is de deelbouw, waarbij men het land in gebruik heeft voor een deel van de op brengst. De mechanisatie der landbouwbedrij ven is in Frankrijk plaatselijk verder ge vorderd dan in Nederland Zo wordt er algemeen gebruik gemaakt van vlaspluk- machines. bietenrooimachines. en begint ook de combine zijn intrede te doen Ove rigens is het machinepark niet zo prima in orde, want een groot gedeelte is ver waarloosd en verouderd. Het wegennet is in Frankrijk vrij goed in orde, het is n.l. tweemaal zo dicht als in ons land. Zelfs op de meest afgele gen boerderijen heeft men electrische stroom. De slotconclusie van spr. was, dat Frankrijk nog niet met volk verzadigd is en dat er wel gebieden zijn, die voor Hollandse boeren geschikt zijn. De grote moeilijkheid is evenwel de kapitaalvoor ziening. Een grote steun zouden de emi granten kunnen ondervinden wanneer de reeds in Frankrijk wonende Hollanders een Bond vormden, die bereid was de emigranten te helpen. Bij de beantwoording van enkele vra gen bleek, dat het landbouwonderwijs in Frankrijk nog lang niet op het peil staat als in Nederland. De grote der bedrijven varieert van 10-400h.a. De financiële positie der Hollandse boeren in Frankrijk was vóór de oorlog niet zo best,momen teel is deze vrij wat beter. De Belgische emigranten hebben over het algemeen meer succes gehad dan de Hollandse Hun landaard past al weer meer bij de Franse en bovendien vormen ze een meer gesloten geheel, omdat ze allen Katholiek zijn. De heer Bakker slaagde er in de aan wezigen van het begin tot het einde te boeien en zijn inleiding heeft zeker ver helderend gewerkt voor allen, die wel eens gedacht hebben aan de mogelijkheid naar Frankrijk te emigreren. Onze indruk was: Er is maar één Holland en maar één „Gouden Boltje". C v. Gr. Verhoging maxima-uitkeringen. Met ingang van de week van 10 Maart j.l. zijn de maxima-uitkeringen ingevolge de overbruggingsregeling verhoogd en wel: voor kostwinners van f 27 tot f 29; voor kostgangers en alleenwonenden van f 24 tot f 25.—. Tengevolge van deze uitkeringen zullen de navolgende groepen een hogere uit kering ontvangen. Landarbeiders: kostwinners ontvingen momenteel de maximum uitkering of wel f 27 per week. Door de verhoging van het maximumbedrag ontvangen zij nu de vol le 80 pet. van f 35 of wel f 28 per week. Zo ontvangen kostgangers en alleenwonen den nu voortaan de volle 70 pet. van f 35 of wel f 24,50. Timmerlieden, metselaars, schilders en andere bouwvakarbeiders, die uitbetaald kregen naar de loonnorm f 36. Kostwin ners ontvangen met ingang van 10 Maart de volle 80 pet. van f 36 of 28,80; kost gangers en alleenwonenden ontvangen de nieuwe max. uitk. van f 25. Dorsers: de nieuwe bedragen zijn gelijk aan die van de vorige groep. Bloemistenarbeiders: Waar hun loon norm f 39 is, worden nieuwe uitkeringen gelijk aan de vastgestelde nieuwe maxi ma; dus voor kostwinners f 29 en voor kostgangers en alleenwonenden f 25. Ub SLEEFZAK GAAT OVERBOORD. (Copyrecht N Z.H. ReddingsmJ Uit het vorenstaande blijkt, dat de ver hoging der maxima geen verbeteringen inhoudt voor de 2e loonklasse der bouw vakarbeiders (opper lieden,wegwerkers, betonwerkers, enz), daar deze groep zelfs nog niet eens aan het oude maximum toekwam. (Zo ontving een kostwinner bv. f 26,50 en een kostganger f 23,20 per week) Ook boven de nieuwe maximumuitke ringen kan natuurlijk weer kinderbijslag worden verleend. Natuurlijk ondergaan bovengemelde bedragen nog wei vermin deringen voor jeugdigen. Tuisinwonenden: .Eveneens met in gang van 10 Maart j.l. ontvangen thuis- inwonenden. naar aanleiding v. d. bijzon der lange vorstperiode, tijdelijk een hoger percentage. Meerderjarigen ontvangen nu in plaats van 40 pet. tijdelijk 60 pet.; min derjarigen in plaats van 25 pet. tijdelijk 40 pet. De nieuwe uitkeringen worden nu voor meerderjarigen: landarbeiders f 21 per week; dorsers f21,60; timmerlieden, enz. f21,60 (voor pers. beneden 25 j. te verminderen); op perlieden, weg- en betonwerkers f 19,90 (voor pers. beneden 22 j. te verminderen); bloemistarb. f 23,40 per week. Voor minderjarigen: landarb f 14 per week (nog wel te ver minderen door jeugdpercentages); dorsers f 14,40; timmerlieden enz. f 14,40 (even wel nog te verminderen door jeugdper centages); opperlieden enz f 13,25 (even wel nog te verminderen door jeugdper centages); bloemistarb. f 15,60 (evenwel nog te verminderen door jeugdpercen tages). De nabetaling van de verhogingen ge schiedt bij de eerstvolgende uitkering. Weliswaar is door vorenstaande een verbetering gekomen in de overbrug gingsregeling, doch de verbeteringen zijn te laat afgekomen om voor de arbeiders van veel invloed te zijn. Verwacht mag worden, dat de overbruggingsuitkeringen nu spoedig overbodig zullen worden, daar de vraag naar arbeidskrachten groter zal zijn dan het aanbod. DE DISTRIBUTIE EN KOFFIE, THEE, GORT EN HAVERMOUT. Enkele bladen hebben het publiek on gerust gemaakt met de suggestie, dat het Nederlandse volk naar een lager levens peil zou moeten, in verband met onze pre caire deviezenpositie. Zo zou, indien wij niet heel gauw meer crediet uit Amerika zouden krijgen, dc import van „meer luxueus karakter" zo als koffie en thee wat in de 20e eeuw al niet als luxe wordt bestempeld! moeten worden stopgezet. Hier klopt iets niet, aangezien Amerika credieten in dollars pleegt te geven, ter wijl de import van koffie en thee in pon den geschiedt, waaraan wijH brek hebben. Zoals de zaken thans staan dan ook slechts de distribute willen verlengen. Het alarm richt, dat de import zou w, zet, mist momenteel dan oo dus ook het bericht, dat de ver zou worden teruggezet, ten, waarvan de verkoop th^j weer in de distributie zoude^ Dit baseert men waarsch^ verwachting, dat de grondstjj in voldoende mate aanwezi|2 alle te verwachten animo ten te bevredigen. fl Dat zou worden overwon ter^waren weer in de distritij! gen is in zijn algemeenheid a juist. I Wel zullen gort en hav worden gedistribueerd, m; minder met de deviezen d« leurstellende aardappelpositi» DRENTE IS GEEN SCW LAND MEER Drente is niet langer heö schapen het beeld van de t heidevelden, gestoffeerd fl met hun kudden, behoort tot In plaats daarvan is de ontfl gekomen, het gemengde b& het varken van heel wat me® dan het schaap. Het oorspfoij deschaap. klein en weinig^ vleesproduct, heeft in de drijfsvoering afgedaan, hi* plaats afstaan aan het Texeh de hoogste opbrengst aan i wol te zien geeft. Het Texe stamboek telt in Drente th: doch in het jaarverslag wor dat dit geen juist beeld gee: langsteling voor het Texelse onderdeel van het veehoudt schaap zeer geschikt, ook inn RECEPTEN, h Het fileren en smoren vaijjj 1 kg. schol (2 stuks), plm.l a 2 eetlepels boter of mJj azijn. De vinnen van de visi schol van kop tot staart larlj graat een insnijding geven. zonder punt, bv. een ontbi& kop te beginnen het vlees v. den naar de zijkanten lossnj het mes vlak houden en opia niet de zij graten meeneemt^ king herhalen bij de en de onderzijde De de vleeskant naar buil en in het kokende water mej ter of margarine en een zachtjes laten gaar smorenff De vis zelf wordt dus niet a het vocht, zo nodig met watl aangelengd, een van bovengj sen maken. (Slot). DE TERUGWEG. Het doel van de reis is bereikt, de moeiten en gevaren zijn niet voor mets geweest. Wat echter hun vreugde tempert is het gebrek aan geld, waarmee ze sinds hun beroving te kampen hebben. Nog eens proberen ze hier en daar geld te lenen, maar alle moeite is vergeefs, nie mand wil of kan de burgemeesters uit de misère helpen. Ze besluiten de volgende dag naar Brielle te lopen, waar wel een schip voor de terugreis te vinden zal zijn. Het is een flinke wandeling, maar er zit niets anders op. De andere dag gaan ze, zodra de stads poorten geopend zijn, op weg naar De Briel. De waard is tot op de laatste cent betaald, wat voor hem blijkbaar een mee vallertje was. Hij gaf de burgemeesters tenminste, behalve zijn wensen voor een goede reis, ook nog voor ieder een paar dikke boterhammen mee. 't Is. na het buiige weer van de laatste dagen, prachtig herfstweer geworden en om te lopen behoorlijk warm. Er wordt duchtig getranspireerd, de weg is stoffig, hun kleren zitten spoedig vol stof. Zij zijn blootshoofds, want de zeerovers heb ben hun hoeden ingepikt, zodat de zon op hun gezichten brandt; als zij hun gezich ten een paar maal afgeveegd hebben, zit- len er dra vuile vegen op en wie die twee op Texel zo geziene mannen op de lange kronkelende dijk naar Brielle had zien lopen, zou ze eerder voor landlopers dan voor burgemeesters gehouden hebben. In een herberg onderweg, waar ze een pintje bier gedronken hebben, werden ze door de waardin met kennelijk wantrou wen aangezien, 't Mens was zichtbaar verheugd, die klanten weer kwijt te zijn. Bij een boerderij, waar ze wat te drinken wilden vragen, werden ze van het erf gejaagd. Ze zijn dus blij als de stompe toren van het stadje aan de monding van de Maas, dat het jaar tevoren door de Watergeuzen op zo geruchtmakende wij ze was ingenomen, duidelijk zichtbaar wordt. Het brood, is al lang in de grage magen verteerd en behalve de dorst kwelt hun nu ook de honger. Eindelijk zijn ze dan in Brielle. Als ze goed tellen, hebben ze samen precies één stuiver op zak. Ze besluiten m een overmoedige bui, die maar op te maken en laven hun dorst aan een pint kostelijk schuimend bier. Platzak gaan ze de stad in, om te proberen ergens geld te lenen, maar overal wordt hun verzoek afgewe zen. Geld is schaars en zonder aan de eer lijkheid van de Texelaars te twijfelen, heeft toch niemand lust om zijn goede geld te lenen aan mannen, die eerst te rugbetalen kunnen als ze op Texel terug zijn en wie kan zeggen, of ze daar in de ze roerige tijden ooit zullen aankomen? 't Is voor Kemp en Hendrik wel om er moedeloos bij te worden. Ze zullen maar eens naar het havenhoofd wandelen, mis schien zien ze daar wel een schipper, die naar het Marsdiep gaat. 't Is pas flink hoog water geweest en het Hoofd heeft onder water gestaan, zo dat het erg glad is. Over een smal houten bruggetje gaande, glijdt Hendrik uit en valt te water. Gelukkig kan hij er direct weer uitgetrokken worden, maar hij is drijfnat. Waar hij gaat, laat hij een mod derig spoor na. Omdat hij zich toch ergens drogen moet. gaan ze een herberg binnen. Ze voe len zich allesbehalve op hun gemak. Geen cent op zak en in het bezit van geen enkel voorwerp van waarde om borg te geven, vinden ze zichzelf echte oplichters. De waard maakt voor den drenkeling zelfs vuur en weldra slaat de damp lekker uit Hendriks kleren. Uit de keuken komen heerlijke braad- geuren. 't Water loopt de arme drommels uit de mond. ,,'k Heb een honger als een paard", zegt de één en de ander strijkt bij wijze van antwoord, op de plaats, waar onder z'n vochtige kleren zijn maag zit. De waardin schijnt iets gehoord te heb ben, want ze zet even later brood en een lamsbout voor ze neer. De twee zien el kander eens aan. Ze durven niet te zeg gen, dat ze geen duit bezitten en willen toch ook niet op kosten van onvermogen eten. Terwijl ze zo staan te filosoferen en met een scheel oog naar de tafel met de aantrekkelijke maaltijd staan te kijken, is er een man binnen gekomen, die met zijn brede postuur de hele deuropening vulde. Kemp kijkt hem eens goed aan en dan springt hij zowat een meter de lucht in. 't Is een schipper uit Oosterend. Gauw gaan ze hem de hand drukken en in min der dan geen tijd hebben ze hem inge licht over hun benarde positie. De varens gast heeft óók honger en voor er een minuut verlopen is, zitten ze met z'n drieën aan het tafeltje zo lekker te smik kelen, dat het vet van hun kinnen druipt. De burgemeesters kunnen meevaren, de St. Anna komt met een ladii Rotterdam en zal de volgeJ Texel vertrekken. J Die nacht slapen ze aan bq, 's morgens vroeg uit de ve: per gunt ze geen lange nacht van het afgaande tij geprofij De terugreis verloopt zonL geen zeerovers of ander r hun weg. Op Texel worden a de begroet, vooral als vernooj/ vergunning verkregen is Mi te richten tot weeshuis, zoalsjO Een avontuurlijke tocht ten einde. De verklaring, die Hew over zijn tocht aflegde, besl$ woorden: „Nooit zal God de Zijneni naar het goede trachten en trouwen. Zo is dan het weeg gen, de 15e September in tfl blijkende bij request en de H geven ter ordonnantie van Oranje en de Raden, neffenj de. In kennisse der waarhej wij Kemp Albertsz en Her bet stuk beiden ondertekend', ary 1585, nieuwe stijl". Texel, Maart 1947. BLOK v

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4