Distributienieuws Ir. Lienesch sprak tot de Texelse Landbouwers en Boeren Vier jonge lammeren Eerste steen gelegd van Muziektent MifiMSDAG 9 APRIL 1947. 60c JAARGANG. No. 5705 fËXELSCHE COURANT NA-UITREIKING vensmiddclenkaarten 705, textiel- kaarten VA 705. onderstaande datum worden boven einde kaarten uitgereikt Den Burg op het Distributiekantoor Donderdag 10 April 1947, des mor- van 912 uur. [ede te nemen levensmiddelenkaart Losse inleveringsbonnen zijn ongel- De stamkaarten moeten voorzien zijn een TD zegel. (Publ. no. 27) VOLKSTELLING. oals bekend zal zijn, wordt op 31 Mei een algemene volkstelling gehouden, j vroegere volkstellingen werd het •aan verbonden werk verricht door aide krachten. Ook behoefde bij vori- ;elegenheden slechts een gering aantal Irs te worden in dienst genomen; nu e verzamelen gegevens belangrijk zijn ebreid en-het bovendien de bedoeling im in 2 a 3 weken met de werkzaam- gereed te komen, zal een aantal van eveer 90 tellers nodig zijn. In verband •mede acht men het van de zijde der ïring niet verantwoord, gezien de fi- ciële toestand van ons land, thans r betaalde krachten in dienst te ne- Voor zover de telling niet kan wor- verricht door het personeel van rijk, vincie en gemeente, hoopt men, dat kend mag worden op vrijwilligers, die ngeloos hun medewerking zullen wil- verlenen. aar niet te voorzien is, dat te Texel loende rijks-, provinciaal- en ge- intepersoneel zal kunnen worden inge- keld, wordt een dringend beroep ge- n op personen, die tot het slagen van elling zouden kunnen meewerken, jj, die zich voor dit doel willen be- kbaar stellen, worden uitgenodigd, voor Woensdag 16 April a.s. ter ge- inte-secretarie te willen opgeven. ERDE EN LAATSTE OPVOERING VAN DE REVUE ALLES KOMT IN ORDE". oor de laatste maal gaat de revue les komt in orde", door de Vereni- van oud-leerl. L.L.S op 25 April in ouwburgzaal ,,De Oranjeboom". Ge- het grote succes bij de vorige keren, felen we niet, of ook nu weer zal de uitverkocht zijn. Het is een avond afwisseling, ernst en jool. en •stop! ie voor kaartverkoop de advertentie lit nummer. VIJFTIG JAAR BIJENTEELT. e 24,000 leden tellende „Vereniging Bevordering var de Bijenteelt" gaat r 50-jarig bestaan in Septefnber vie- Behalve een congres behoort bij een den jubileum ook een tentoonstelling; e zal.een nationaal karakter krijgen jjs naam dragen „Bijen, bloemen en ,ng". BONNEN SERVIESGOED EN METALEN KEUKENGEREI. .et Cenlr. Distributiekantoor deelt me- dat met ingang van 1 Mei a.s. de vol de bonnen voor serviesgoed en meta- keukengerie niet meer geldig zijn. Groene bonnen met zwarte opdruk rviesgued een punt". Rose bonnen met zwarte opdruk rviesgoed vijf punten". Blauwe bonnen met zwarte opdruk ukengerei een punt". Oranje bonnen met groene opdruk ukengerei tien punten". Geldig zijn na 1 Mei uitsluitend: Bruine bonnen met zwarte opdruk rviesgoed jeen punt". Bruine bonnen rode opdruk „Serviesgoed vijf pun- 3. Rose bonnen met zwarte opdruk viesgoed een punt". 4. Rose bonnen rode opdruk „Serviesgoed vijf pun- 5. Bonnen B, C, D en E 33 Reserve de bonkaarten 604 (waarde 1 punt bon). 6. Bonnen B, C. D en E 57 Re- re van de bonkaarten 606 (waarde 2 ten per bon). oor metalen keukengerei: Lila bonnen met zwarte opdruk ukengerei een punt" 2. Lila bonnen rode opdruk „Keukengerei tien pun- 3. Bonnen 506 en 006 Algemeen van >onkaarten 608 (waarde 2 punten» per INTIG NIEUWE TEXTIELPUNTEN.. r zijn 20 nieuwe textielpunten geldig daard. Het zijn van elk der stroken n 3 van de nieuwe textielkaart VA de vijf bonnen ter waarde van een t en de bon ter waarde van vijf pun- De bonnen „Reserve A" en „Reserve djn niet geldig. eze nieuwe punten mogen los in ont- gst worden genomen. Men behoeft dan en de geldige bonnen bij het doen van kopen mee te nemen, waardoor het aar van verlies van de textielkaart dt beperkt. IEPEN UIT HET RADIOPROGRAM 'oensdag: Frans progr. (I) 0 Ork. Paul Whiteman. André Koste- nitz met Paul Robeson (II) 5 Het jongeboeren vraagstuk (II) 5 Brahms herdenking met Herman ■hey (I) 5 Joods Paas-progr* (I) onderdag: 5 Petroesjka ballet (I) 0 Bach, Haydn (I) Sibelius, Rachmaninoff (II) 5 Beethoven progr. J) C| Ork. Jimmy en Tommy Dorsey (I) rij dag: Engels concert (I) Ork. met André Navarra, cello (II) 5 Mendelssohn, Lalo (I) Ir. Lienesch, voorheen Rijkslandbouw- consulent te Schagen, sprak Donderdag avond 3 April in een vergadering van Texelse landbouwers en boeren. Er be stond voor deze bijeenkomst een flinke belangstelling, hetgeen niet te verwonde- ïen was, daar Ir. Lienesch hier een goede bekende is. Voorz. C. de Lugt deelde in zijn opening mecle, dat het doy verschil lende omstandigheden (de winter), niet mogelijk was geweest, voor den heer Lie nesch, hier eerder naar toe te komen. Spr. riep dan ook den voormalige Rijksland- bouwcorisulent een bijzender woord van welkom toe, alsmede aan Burgemeester Rehorst en Mevr. Dr. VVibaut. De laatste zou spreken over de proefresultaten tot bestrijding van de leverbotziekte, doch daar het thans de tijd is, dat de jonge lammeren geboren worden, waren er slechts een paar schapenhouders aanwe zig, zodat besloten werd, dit punt nu ach terwege te laten en over een paar weken nogmaals bijeen te komen Toespraak Ir. Lienesch. Ir. Lienesch heeft in zijn toespraak di- vei^e landbouwaangelegenheden naar vo ren gebracht, waarbij de humor niet ont brak, doch waaruit voorts de bittere ernst tot uiting kwam. Spr. zeide steeds pretti ge relaties met Texel en zijn bewoners te hebben gehad, reeds van 1931 af. Afwis selend kwam spr, naar De Cocksdorp en Den Burg. v- Wisselbouw voor Texel van belang. In Ir. Lienesch zijn betoog kwam dui delijk tot uiting, de belangrijkheid van wisselbouw in verband met de .structuur van de grond, waarbij spr. als voorbeeld aanhaalde de natte grond in Eierland. Bouwland, lang gebruikt, gaat achteruit en is wisselbouw met grasland gewenst. Er is gewoonlijk gebrek aan voldoende humus en kalk, waardoor de structuur onvoldoende is. Op meerdere plaatsen in de provincie komt dit voor. Door den mi nister van Landbouw wordt Engeland nog al eens als voorbeeld genoemd voor onze landbouw, doch spr. merkte op, dat de gemiddelde productie daar gewoonlijk aan de lage kant is, zodat wij ten op zichte van dit land gauw vooruitgang boeken. Het Deense systeem als voorbeeld. Spr. prefereerde de Deense manier van bouwen. De Denen daarentegen vinden ons systeem beter, zodat naar spr. inzien, de grens wel in het midden zal liggen Men komt dan in de richting van HET GEMENGDE BEDRIJF. Spreker meent, dat Denemarken, welk land dezelfde producten exporteert als ons land en vaak onze concurrent is, ons wijze lessen heeft aan te bieden. Wel biedt de bevolkingsverhouding in Dene marken een gunstiger aspect, doch de Deense landbouw staat volgens spieker wat de praktijk betreft, op hogei peil en bouwland staat daarbij in dienst der vee houderij. Daardoor is verklaarbaar, dat zowel blijvend grasland als blijvend bouwland daar tot de uitzonderingen behoren, in tegenstelling tot ons land. De reden, dat men er hier kopschuw voor is vindt veelal zijn oorzaak in de mening, dat met alle landerijen geschikt zijn, hetgeen door spreker werd erkend. Doch ook op zandgronden, welke wel perspectief bieden past men het evenmin toe. En toch is het uiteindelijk voordeel, omdat bouwland, geruime tijd als zodanig gebruikt, in productiewaarde daalt, het geen dan wordt ondervangen door zwaar dere bemesting In Denemaiken heeft men in weerwil van het feit, dat daar slechts een derde deel aan de in Neder land aangevoelde kunstmest gebruikt wordt, een gelijke ha. opbrengst als in ons land. Of alle graslanden dan maar lukraak zouden kunnen worden gescheurd, meent spr. te moeten betwijfelen, doch men kie- ze voorlopig maar eens het niet produc tieve grasland. Naast het meer losser wisselbouw systeem hebben de Denen zich voorts veel bezig gehouden met de veredeling van gras- en klaverzaden, waardoor ook deze bedrijfstak aan duizenden gezinnen brood bracht, ondanks de zéér sterk doorgevoer de graslandscheuring. Is de aankoop van graszaad een zaak van groot belang, niet minder, geldt dit voor de samenstelling van 'n goed meng sel. De Denen pasten uitzaai regelmatig toe naar de behoeften en pas ingezaaide weiden worden daar zo spoedig mogelijk door het vee beweid. In Nederland wordt hel liefst voor kuilvoer of hooi gemaaid, doch door spoedige beweiding is het uit- stoelingseffect beduidend beter. Voor een goede samenstelling van kunstweiden zou spr. adviseren te zaaien Bij de boerderij „De Kamp" van de fam. Zuidewind, aan de Hoorn der weg, zijn de vorige week 4 jonge lammeren geboren, nl. 3 witte en 1 zwarte. Het komt maar weinig voor, dat een schaap vier jongen ter wereld brengt. Moeder schaap en haar wol lige kroost maken het goed, on dank dat er twee van de vier lam meren „ontwend" zijn, of door an dere schapen gevoed worden. per ha.: 7 kg. witte klaver, 8 kg. Engels Raygras, 3 kg. Timolhee, 5 kg Beemdl. bloei en voor hooiwinning in plaats van witte, rode klaver zaaien. Primair is dan de kunst weide voor 6 jaren te exploite ren. Een goed weidemengsel bestaat vol gens den heer Lienesch pit de volgende samenstelling per ha.: 10 kg. Raygras, 1 kg. Timothee, 4 kg. Beemdl. bloei, zo mo gelijk 3 kg. Ruwbeemd en 8 kg. Inl. W. Eng. Raygras, zaaitijd Maart-half April of klaver desnoods verhoogd met 10 kg. anders in de herfst. En dan na 6*"jaar weer scheuien. Ook de groenbemesting voor bouwland wordt door spreker sterk aanbevolen. De- Deense bouwland-oppervlakte bestaat volgens den heer Lienésch, uit 40 pet. granen, 14 pet. bieten. 14 pet. fijnzaad- teelt, 2 pet. diversen, terwijl 30 pet. Lu cerne of kunstweide is. De vruchtopvolging is in Denemarken vaak klaver na graslandscheuren en voorts tarwe, bieten en gerst, waaruit de vrij sterke graanteelt wel blijkt Het gaat om het goedkoop produceren dus heeft men goed grasland dan radicaal zijn en scheuren, welke voorwaarde even eens geldt ten opzichte van het bouwland. Hoewel de Deense methode niet voor 100 pet. toegepast zal kunnen worden, gaat het er om, boer te blijven, ook in de toe- komst De huidige toestand is niet rooskleurig, zoals wij aldus spr., in de kranten heb ben kunnen lezen. Toch moeten wij pro beren er door te komen en er van maken wat mogelijk is Het gemengde bedrijf geeft een basis om de kostprijs zo scherp mogelijk te regelen. Meer voerbieten telen. Om tot een lagere melkprijs te komen, wekte spr zijn gehoor op, meer voerbie ten te telen. Zonder gemengd bedrijf ko men wij er niet, waarbij spr. een tijd van 10 jaar noemde. Als voorbeeld van con currentie van andere landen zeide spr., dat Amerika de tarwe 1e koop aanbiedt voor f 11 en de boeren hier f 20 nog niet voldoende vinden. Verder brak spr. een lans voor mechanisatie en coöperatie. Ook met de teelt van pootaardappelen moeten wij uitkijken: De Denen en Tsjechen ko men hiermede ook uit de hoek. Men dient zijn uitgaven zo klein mogelijk te Rouden. Na de rede .'an den heer Liensch werd gepauzeerd. Er werden hierna heel wat vragen ge steld. over kunstweiden, groenbemesting, het gebruik van een Combine (maai- en dorsmachine), enz. Het laatste achtte Ir. Lienesch geen voordeel. Bij het einde dankte de voorz. Ir. Lie nesch voor zijn inleiding, waarbij hij verder nog waarderende woorden sprak namens de Texelse boeren, voor hetgeen •deze als Rijkslandbouwconsulent en als productiecommissaris voor hen had ge- daém en ook in het belang van het land bouwonderwijs Hij wenste hem verder alle goeds toe. Z K1PKAR OP HOL GESLAGEN. OUDESCHILD. Donderdag j.l was men bezig met het laden van kipkarren op een bak van Daalder's Aannemersbedrijf. Een kar van 3 ton werd van de wagen ge laden en via rails op de bak neergelaten Door het breken van een strop schoot de kar echter met vaart naar beneden, over de bak heen en kwam in de schuit van A. Henkes TX 97 terecht, waar aan zienlijke schade werd aangericht. De opvarenden waren toevallig even naar huis, zodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen VISSERIJNIEUWS. OUDESCHILD. Onlangs konden we nog topprijzen vermelden van de wulken, doch in het begin van de vorige week liep de prijs terug tot 7 cent per kg, wat on gekend laag is, waardoor de visserij, ge zien de lage vangsten, niet meer lonend was en deze tak van visserij dus moest worden gestaakt. Een deel dér vissers is nu op de garna- lenvangst overgegaan, anderen proberen hun geluk met de vangst van sardien. Door de kommenvissers wordt ook wat sardien aangebracht De opbrengst is ech ter met groot, daar er veel bliek tussen zit, die de prijs van het product drukt naar de grootte en het percentage bliek dat er in voorkomt. Ook de schol deelde vorige week in de depressie. De prijs liep eveneens terug tot 7 cent per kilo, waarvoor de kottervis- sers niet wilden lossen; zij besloten daar op hun geluk elders te beproeven. WAAR GAAN WE DEZE WEEK HEEN? 9 April. Algem. ledenvergadering V.V V., 8 uur in hotel Texel. 9 April. Doopsgezinde Gemeenteavond met P. J. Brouwer, over de Zending op Java, aanvang 8 uur. 13 April. Toneeluitvoering „St. Jan", 8 uur in „Casino" 19 April. Toneelgroep „Het Masker", in „De Oranjeboom". 20 April. Toneelver. .De Dumkanters", 8 u. in hotel „De Toekomst". 25 April. Revue Ver. Oud-leerl. in „De Oranjeboom" PRIJS VAN SIGARETTENPAPIER VERLAAGD. Met ingang van 1 Mei zal de prijs voor in Nederland vervaardigde boekjes ge gomd sigarettenpapier per boekje van 100 vel hoogstens 10 cent bedragen en per boekje van 50 vel 6 et. De prijs moet op de boekjes zijn vermeld. Voor geïmporteerd sigarettenpapier kunnen afwijkende prijzen worden vast gesteld. KOUDE PAASDAGEN. De Paasdaqen waren koud en quur, vooral de eerste Paasdaq. De zon liet zich maar weiniq zien. De voorspellinq van een warme April maand is tot heden dan ook noq niet uitqekomen. Tweede Paasdaq liet de zon ons qelukkiq niet in de steek, zodat de talrijke pensionqasten en kampeer ders, die de reis naar Texel onder nomen hadden, tenminste noq eniqe voldoeninq hadden van hun vroeqe vacantie-qenoeqens op ons eiland. Het Museum in de Dennen trok reeds vele bezoekers. Bij aankomst en vertrek der bus sen in Den Burq, constateerden wij reeds een qezelliqe drukte. DEN BURG. Er scheen een lekker zon netje, Zaterdag j.l., toen de voor Texels Fanfarecorps zo plechtige gebeurtenis plaats vond van een symbolische hande ling, nl. het leggen van de eerste steen voor de nieuwe"muzieknis. Behalve Burgemeester Rehorst, leden van het ere-comité, andere commissiele den en de werklieden, welke met de bouw van de muziekms belast zijn, waren nog een aantal belangstellenden aanwezig, toen de voorz. van Texels fanfare, de heer Schrama, zich in het bijzonder richtte tot de 11-jange Lize Rehorst, dochter van den Burgemeester, die de eerste steen zou leg gen van dit bouwwerk, gewijd aan de mu ziek. Spr herinnerde er aan, dat een jaar geleden de eerste steen figuurlijk reeds gelegd was door Burgemeester Rehorst en dat de voltooiing der muziekms, nu wer kelijkheid zal worden. „Wij stellen er prijs op, dat jij, Lies, de eerste steen zal leggen", aldus de heer Schrama. Hier blijft de naam Rehorst onverbrekelijk aan verbonden.-Spr dankte den gem.-opzich ter. den heer Tiessen en de aannemers en hun personeel voor alles, wat tot nu toe reeds bereikt is. Het is een pak van 't hart, dat het zover gekomen is. Spr. hoopte dan ook, dat men op tijd klaar zou komen. Hierop trad het 11-jarig dochtertje van den Burgemeester naar voren, nam de troffel, waaraan een wit lint, en legde als een symbolisch gebeuren, de eerste steen Voorzitter Schrama dankte voor dit feit, waarbij hij opmerkte, dat, als Lize later nog eens op Texel zou terugkomen, zij zich zeker deze zonnige dag nog wel zou herinneren. Hiercp bood spr. haar een bloemruiker aan Burgemeester Rehorst bracht hierna dank aan Texels fanfare namens zijn dochtertje. Er is mij, aldus spr. veel lof toegezwaaid voor de totstandkoming van deze muzieknis, doch moet ik deze dank terugwijzen naar de hele bevolking, vnl. die van Den Burg. Wij leven in een tijd van materiele zorgen en pessimisti sche berichten. Spr verheugde zich, dat er ook eens gedacht wordt aan idiële din gen Als een mens alleen denkt aan gul dens, ponden en dollars, gaat het niet de goede kant uit. Dit is nu iets, waar het culturele leven mee gebaat is. Deze mu zieknis zal hier honderd jaar en langer staan als een symbool en medeleven van Texels bevolking. Het zal een grote plaats innemen in het hart van Texels burgerij Spr. eindigde met de wens uit te spreken, dat Texels fanfare hier nog jaren lang zou mogen musiceren en de bevolking er nog van zou mogen genieten. Hiermede was deze plechtigheid geëin digd en begaven de genodigden zich naar het gemeentehuis voor het gebruik van een verversing Z. VERENIGING „TEXEL" TOT VERWER KING VAN UIT NOODGESLACHTE EN GESTORVEN DIEREN TE TEXEL. Donderdag 3 April werd in Hotel „De Lindeboom" de jaarvergadering gehouden van bovengenoemde vereniging. Door den voorz. werd de vergadering geopend en medegedeeld, dat enige vacatures in het bestuur thans weer zijn aangevuld. Nieu we bestuursleden zijn Th. Hin Azn J Stammes en N. Eelman Wzn. In de com missie voor arbitrage heeft thans zittyig de heer H. Leber Gzn. De Noodslachtplaats zal telefonisch worden aangesloten en voor de bouw van een verwerkingsinrichting voor de afgekeurde dieren, moet de officiële toe stemming uit Den Haag worden afge wacht. Uit het jaarverslag blijkt, dat'in 1946 zijn geslacht 391 dieren, waarvan werden goedgekeurd 118 en afgekeurd 273. Aan de eigenaren werd uitbetaald f8459,31 De ontvangsten bedroegen voor de Ver eniging in totaal f2048,97; de uitgaven f 1943,74; batig saldo 1946 f 105,23. De heer Jac. Keijser Dzn. verklaarde als lid van de commissie van rekeningna- zieners, alles keurig in Orde te hebben bevonden. Tevens werd in deze vergadering be sloten om een der lokalen van de Nood- slachtplaats in te richten voor kantoor, waarvoor de toestemming aan B. en W zal worden gevraagd. Hierna volgde sluiting met dank voor de aangename en zakelijke besprekingen. ZENDER KOOTWIJK TERUG. Met 15 spoorwegwagens zijn in ons land teruggebracht de door de Duitsers gesto len onderdelen van de radiozender Koot wijk. Dit materiaal werd in de Russische zone gevonden en is het eerste, dat uit die zone aan ons wordt gerestitueerd. Er lopen nog 14 andere aanvragen, waarvoor de kans op inwilliging stijgende is DE CROCUSSEN IN BLOEI. Op verschillende plaatsen op ons eiland staan de gele crocusvelden in bloei. NED. HERV. ZENDINGSACTIE. DEN BURG. Maandagavond, 2e Paas dag, sprak Zendeling Bakker over zijn werk onder de Dajaks op Borneo. Zende ling Bakker is van 1923-1941 in de Oost geweest, en heeft daar, dank zij de gena de van God, vruchtbaar mogen werken, met zijn vrouw. Een zendelingen-vrouw, aldus spr., is onmisbaar voor het werk van een zendeling. Na het vertellen van enkele belevenissen, ging spr. over tot het vertonen van zijn interessante lichtbeel den Wij kunnen de inwoners van de verschillende dorpen, waar zendeling Bakker in de loop van deze week hoopt te komen, aanraden, deze avond bij te wonen, vooral ook de ouderen. A.B. 1IET LEGER DES HEILS. Het Leger des Heils heeft zich met de Paasdagen laten horen'door woord en geschrift.'terwijl hierbij gezongen werd. Het Leger des Heils is geen onbekende hier op het eiland; reeds voor de oorlog lieten zij veel van zich horen. Er was ook een vast gebouw, dat als gevolg van de oorlog verwoest werd. Dezer dagen zal nu "het Leger een Jubileumcollecte houden, huis aan huis. Zie voor bijzonderheden de adv. in dit nummer. SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. De wedstrijd tegen W.-Waard werd voor afwisseling wegens terreinafkeu ring. weer eens afgelast. Heclen, Woensdagavond, wordt er ge traind, aanvang half acht We rekenen er op, dat nu alle spelers van het eerste elf tal aanwezig zijn Het tweede heeftLgeen training nodig, die redden het zo wel, wat a.s. Zondag tegen Succes 2 blijken zal. Texel 1 speelt Zondag thuis tegen N- Niedorp. NEDERLAND—BELGIE: 2—1. In een weinig spannende wedstrijd heeft het Nederlandse elftal de 2e Paas dag het Belgische team verslagen met 2-1. Nog maar zelden zullen duizenden voet balenthousiasten na afloop van een wed strijd tegen de Belgen zo onbevredigend naar huis zijn gegaan. Onbevredigd, om dat het spel vrijwel geen ogenblik op In ternationaal peil kwam, onbevredigd ook, omreden de Holland-België-sfeer tijuens de gehele wedstrijd zo goed als zoek was. De harde wind maakte goed spel uiterst moeilijk, doch geen der beide elftallen slaagde er ook maar een ogenblik in, zich boven de middelmaat te verheffen. Neen, Nederland is na de oorlog nog steeds on geslagen kampioen tegen onze Zuiderbu ien. maar een hoopvol perspectief bood deze kleine overwinning geenszins Nederland heeft deze wedstrijd voor het eerst met een stopperspil gespeeld. Een wijziging d:.e zeker drastisch ge noemd kan worden. Was hel, omdat beide elftallen hetzelfde systeem speelden, dat he.t een teleurstellende wedstrijd is ge worden? Naar de mening van velen was dit niet het geval. De toekomstige wed strijden van onze Nationale ploeg zullen dit bewijzen. OPLOSSING DAMPRORLEEM No. 9. Er wordt gewonnen door: Wit 2822!!, zwart 17x28 (gedwongen), wit 26—21, zw. 24x35, wit 2117. zwart 12x21, wit 44-40, zwart 35x44, wit 43—39. zwart 44x33, wit 37-31, zwart 28x26, wit 1611, zwart 21x 43, wit 11x24, zwart 29x20, wit 48x10, zwart 4x15. wit 25x3. Na zwart 2631 volgt wit 326 en 4237, waarna de dam door 2621 enz. combineert met de schijf. NEDERLAND KOOPT MAIS VAN ARGENTINIË. Het wereldtekort aan granen maakt het moeilijk in de behoeften van ons land aan brood- en voedergranen te voorzien. Het is dan ook van groot belang, dat de heer Ir. A H. Boerma, regeringscommissaris voor de buitenlandse agrarische aangele genheden, die in opdracht van den Minis ter van L.. V. en V Zuid-Amerik. landen heeft bezocht, er in geslaagd is, voor óns land van de Argentijnse regering belang rijke hoeveelheden graan aan te kopen, nl. behalve 25,000 ton tarwe, 200,000 ton mais, welke maïs, van de nieuwe oogst afkomstig, voor verlading in de voorzo mer beschikbaar zal komen. ONTWERP PERSWET OP KOMST. In tegenwoordigheid van den minister van Justitie heeft de minister van O., K. en W., dr. J. Gielen, in de vergaderzaal van zijn ministerie de interdepartemen tale adviescommissie voor het ontwerpen van een Perswet geïnstalleerd Minister Gielen sprak in zijn installa tie-rede de verwachting uit, dat de com missie de oplossing zal zoeken in de rich ting van het stimuleren van de verant woordelijkheid en de zelfwerkzaamheid der bedrijfsgenoten. De minister zou zich kunnen indenken, dat de commissie er behoefte aan zou hebben, na te gaan of en in hoever aan het uitoefenen van het beroep van jour nalist wettelijke vereisten kunnen en moeten worden gesteld. Vanzelfsprekend is het bijna, dat moet vaststaan, wie als journalist kan werden aangemerkt. Na gewezen te hebben op het belang van een behoorlijke rechtspositie van den journa list, zeide de minister nog, dat het koste lijk goed van de persvrijheid zich ogen schijnlijk niet verdraagt met wettelijke beperkingen. Worde het u vergund, zo zeide hij, ten deze schijn en wezen te on derkennen en te ontdekken, in hoeverre juist de gebondenheid waarborg is voor de ware vrijheid. Prof. mr. W. P. J. Pompe, voorzitten der commissie, beantwoordde de rede.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1