Bloembollencultuur ILaogeveldPzfi. U weet toch warmbloed hengst ORGEL Grondwerkers Met Uw snoepbc F. van der Ko Ruime sortering chocola onder no. 36 Evangeliesatie- samenkomsten br. F. Niemeyer Kuikalveren Suikerbieten Plaatsman Missen jonge haantjes Ik weet niet of U het weet jonge fokzeug koolrapen voerbieten bouwterrein zijn jas Nette jongeman zoekt kosthuis serieuze kennismaking Wij verzoeken schapenvoer- zakken (Bertels) Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend Gesloten Wederopbouw 1 Mei 1947 Te koop Gesloten Eenvoudig Pension Gesloten J. van Beem Vanaf heden tot Vrijdag wegens Jaarbeursbezoek gesloten J. P. STAM flinke knecht Van den Berg's werk IJzer Sterk! Wie wil Nutsdepartement - Texel Julia de Gruyter Algem. Maatsch. Ziekenfon „Texel" JAN AGTER zorgt er v naar Binnenburg 15 SPORT OP TEXEL. TEXEL BLIJFT IN DE RUNNING. 4e klas. Schoorl won met een pittige, jonge ploeg, met 3-0 van Watervogels. Oude- sluis stond met de rust reeds met 40' achter, ten slotte verloor ze met 5-2 van Grasshoppers. LSW was, ondanks haar overwicht, danig uit vorm (schotloosheid) en verloor met 3-0 van W.-Waard. JVC staat nu stevig onderaan, ze verloor met 3-2 van MFC, ofschoon ze met 2-0 voor heeft gestaan. Onder vrij grole belangstelling speelde Texel tegen N.-Niedorp. Het werd geen daverende wedstrijd, voor de rust dik wijls heel goede momenten. Na de pauze speelde de vermoeidheid een grote rol. N.-N.,dat kwalitatief de mindere was, werkte hard en met verre trappen. Di rect bij de aanvang begint Jan Br. een goede aanval, doch eerst later, als Ale een goede voorzet plaatst, geeft Jan Br. zijn club de leiding, spoedig gevolgd door de tweede goal Uit een hoge aanval voor ons doel. profiteert N.-N. van een mis verstand en het is 2-1. Jan Br. gaat echter door en het wordt 3-1. Telkens komt T. terug, maar het plaatsen is dikwijls on zuiver en bij enkele spelers lijkt het of ze de beter opgestelde spelers niet willen zien. Uit een mooie trekbal van Ale schiet Dick, die nog altijd de beste speler der aanval is. prachtig in de uiterste boven hoek 4-1. Direct in de 2e helft profileert N.-N. van een buitenkansje: 4-2. N.-N. voert nu het tempo op, bij T. is het nu mis, slecht plaatsen en to kort op bui heid. Veel goede kansen lopen op bui tenspel dood, doch ten slotte weet Ale de keeper, die er nu een beetje beter in komt, toch nog te verschalken en met de stand 5-2 komt het einde. Scheidsrechter Schilders leidde uitstekend NHVB—2 I SLECHTE DAG VOOR TEXEL. Het was een goede dag voor C'oog, zelf won het slechts met 3-2 van de hekken sluiter HRC 5 (Helder 4 heeft zich name lijk teruggetrokken) en de Texeise clubs die de 2e en 3e plaats bezetten, verloren Zo moesten de Tex. Boys met 3 "invallers de strijd aanbinden tegen de Kaagvogels. Na een half uur spelen weten de Kaag vogels door een mooi schot de leiding te veroveren. Zolang er niet gefloten is, moet er doorgespeeld worden, dan was dit-kleine misverstand in de achterhoede niet voorgekomen. Even voor de rust brengen de K. de stand op 2-0. Na de rust hebben de K. niet over geluk te kla gen als de Tex. Boys middenvoor tot "driemaal toe hard tegen de paal schiet. De strijd ^gaat verder gelijk op. Ook Texel 2 sympathiseerde met den leider en verloor van Succes 2 met 4-2. Hierdoor is haar mooie kans belangrijk verminderd. Zou training nog nodig zijn om het hogere te bereiken? NHVB 3G Ook Tex. Boys 2 was niet volledig en moest zelfs met 10 man spelen. Voor de rust gaf BKC 3 de toon aan, doch de Tex. Boys wisten de stand blank te houden. Na de pauze kwamen de T.B, er meer in en wisten gevaarlijke aanvallen te onder nemen. maar doelpunten bleven uit, ook toen een penalty genomen werd. Eerst vlak tegen het eind wist BKC 3 het win nende punt te scoren. De scheidsr, is wel iets te kort geschoten, toen de BKC's dan bok onrechtmatig een penalty toegewezen kregen, waren zij zo sportief, deze meters naast te schieten. De nieuwe back van de T.B. speelde een prima wedstrijd. Texel 3 moest met 3-0 het onderspit delven tegen Wiron, dat nu de leiding veroverd heeft.. Waarom kopte Henk Bakker niet bij de 3e goal? Adspirantcn. De Tex. Boys adsp waren niet opge wassen tegen Z.A.P. adsp. Z.A.P. wofi met 2-0 en heeft hierdoor ^en te grote voorsprong op jullie gekregen. Volhouden evenwel, er kan immers nog van alles ge beuren De volgende keer spelen zoals Z. ,A.P. doet, beter samenspelen en plaatsen. Texel adsp. verloren in de laatste min het werd 3-2. Dat was jammer, maar ook hier geldt: veel trainen. A.s. Zondag. Vele supporters zullen a.s. Zondag de reis jjaar BKC willen meemaken. N/er- trek met de trein in Den Helder om 13,51. Retour Anna Paulowna f 0,70. Supporters van De Cocksdorp geven zich vroegtijdig op bij Reuvers, die voor het vexVoer zal zorgen. Zie nader bericht in de Tex. Crt. van a.s. Zaterdag A.s. Zondag moeten de Tex. Boys de reis ondernemen naar Z.A.P. 2. TURNWEDSTRIJDEN TE ANNA-PAULOWNA. Onder veel belangstelling werden Zon dag te Anna-Paulowna de jaarlijkse Gymnastiek-wedstrijden gehouden van de Turnkring Hollands Noorderkwartier, aangesloten bij het K»N.G.V. Door een tiental verenigingen werd hieraan deelgenomen, ook door de Gymn. Ver. Texel. De diverse uitslagen waren als volgt: Dames, Kolhorn, knotsoef. 3e prijs 191/* p., heren Burgerbrug, Niels Bukh. oef., 15Vt p., geen prijs; dames Dirkshorn, knotsoef. 2e prijs, 22 p.; dames Schagen; knotsoef.. I8V2 p., geen prijs; dames Texel rhythm, oefeningen, 3e prijs, 20l/« punt; dames Anna-Paulowna, rhythm, oef., Ie prijs, 24V2 p.; heren Dirkshorn, vrije oef., 2e prijs, 21 p dames W.-Waard, knots oefen. 2e prijs, 21 p., heren St. Maartens brug, vrije oef., 19 p., geen prijs; dames en heren Anna-Paulowna grondgymn., Ie prijs, 24V2 p.; dames Den Oever, knotsoef. 3e prijs, 19V2 p.; dames Burgerbrug, rhythm, oef., 3e prijs, 191/* p.; heren Win kel, vrije oef., 2e prijs, 21 p.; dames W.- Waard, vrije oef., 3e prijs, 19Vs p.; heren Texel, vrije oef., Ie prijs, 24 p. en dames St. Maartensbrug, vrije oef., 2e prijs, 22 p. OPLOSSING DAMPROBLEEM No. 7. Er wordt gewonnen door: wit 4944, zwart 40x49 wit 3126, zwart 49x27. (Op 21 of 32 volgt een verliezende slag naar veld 10), wit 4843, zwart 27x49, wit 26- 21, zwart 16x2T, wit 4238, zwart 49x32, wit 37x10, met winnend eindspel. DE KANSEN VAN EMIGRATIE. Men schrijft ons van deskundige zijde: Er bestaat in ons land een grote emi- gratiedrang. Laten treklustigen echter wel bedenken, dat emigratie een grote stap betekent, en dat het vreemde land geen luilekkerland is! Het is voorts van betekenis, dat men zich laat voorlichten en leiden door de daartoe door de regering ingestelde Stich ting Landverhuizing Nederland en door de overige erkende organisaties. Men zij voorzichtig met het zich aansluiten bij de talrijke particuliere verenigingen, die de laatste tijd zijn opgericht Laat u zich ook niet verleiden tot critiek op de overheid door de mededeling, dat zij geen mede werking aan emigratie verleend. Dit is 'n ongegrond verwijt. Het is voor een buitenstaander moeilijk te realiseren, welke grote moeilijkheden bij dit werk worden ondervonden. Het aantal landen, dat emigranten toelaat en waar de verhoudingep voldoende perspec tieven bieden voor den Nederlander, is gering. Het scheepsvervoer is nog zeer beperkt, terwijl de deviezenpositie van ons land niet toelaat, dat belangrijke 'be dragen aan buitenlandse geldmiddelen ter beschikking van emigranten worden ge steld. Dat overigens de regering een open oog heeft voor het vraagstuk van de emigra tie, moge blijken uit de belangrijke geld middelen, welke beschikbaar zijn gesteld om de toestanden en mogelijkheden in het buitenland te bestuderen en de emigratie voor te bereiden. In Frankrijk, Zuid-Afrika en Brazilië zijn emigratie-attaché's verbonden aan de Nederlandse diplomatieke posten, ter wijl in Canada, Argentinië, tevens voor de omringende landen Australië en Nieuw Zeeland, de landbouw-attaché's zich met dit werk belasten. Deze functionarissen stellen een onderzoek in naar de kansen van Nederlanders in die landen en zenden regelmatig daarover rapporten in, alsook omtrent de wijze, waarop de emigratie dient te geschieden. f(n het algemeen is in de wereld vraag naar land- cn tuinbouwers en geschoold vakpersoneel. Geen of weinig kansen heb ben: ongeschoolde krachten, onderwij zers, administratief personeel en acade misch gevormden. Zolang men niet de nationaliteit van het betrokken land be zit, hetgeen in'de regel eerst na vijf jaren ononderbroken verblijf mogelijk is, is. plaatsing in overheidsdienst vrijwel uit gesloten. In het bijzonder bestaan moge lijkheden voor boerenzoons, die hier te lande geen bedrijf kunnen krijgen en die bereid zijn in de vreemde voorlopig in loondienst te gaan werken. Daarvoor be staan thans vooral kansen in Canada en Australië, terwijl in Argentinië vraag is naar gehuwde jonge boeren, zonder, of met één of twee kinderen. Aanmelding daarvoor kan geschieden bij de Stichting Landverhuizing Nederland, Lange Voor hout 20, Den Haag en bij de drie centrale landbouworganisaties. Aan geschoolde, vakkundige krachten in de overige bedrijfstakken is in vele lan den grote vraag. De behoefte aan deze ar beidskrachten in ons land is echter ev eens groot, vooral voor de wederopbe en het herstel van het bedrijfsleven. Dit jaar zal de emigratie nog niet 1 gqote omvang kunnen zijn. De voon zichten voor de komende jaren zijn ecr; meer hoopvol, mits de economische standighedën in de wereld zich met ongunste wijzigen. NIEUWE PRIJZEN VOOR CHOCOLA De Minister van L., V. en V. nieuwe prijzen voor chocolade gekeurd. De prijs van geïm teerde cacaobonen, waarop oorsprou lijk de verbruiksprijs hier te lande gebaseerd, is de laatste tijd met meer 100 pet. gestegen. Desondanks wurdt verbruikersprijs van cacaopoeder gehj haafd. De chocolade-artikelen mo daarentegen duurder worden. De van 8 cent kost nu 10 cent; de gev reep van 8 cent: 9 ct. Chocolade stukjes kost voortaan 35 ct., gevulde s jes (bonbons enz.) 32 ct. en los stroo 22 cent per 100 gram. Voorts zuilen ook bij deze nieuwe p regeling voor een beperkt deel van productie speciale kwaliteitsartikelen gen hogere prijzen mogen worden kocht en wel chocolade aan stukjes ten hoogste 50 cent en bonbons voor hoogste 60 ct per ons. In dit geval m ten de artikelen echter verpakt woi verkocht met vermelding van de prijs van de naam van den fabrikant op de pakking. DE DUINEN TE CASTRICUM EN WATERONTTREKKING. Te Castricum belegde de comm voor de goede waterregeling in Ker merland een vergadering, teneinde maatregelen te bespreken, die de missie wil nemen tegen „de steeds ve gaande wateronttrekking aan de dn door het provinciaal waterleidingi Men besloot aan de commmissie toe voegen vertegenwoordigers van alle langhebbende gemeenten, te weten I tricum, Heemstede, Beverwijk en Vt en verder met een deskundige, die staat is een gedocumenteerd rapport men te stellen over de wateronttrekt TEXELSE MARKT. DEN BURG. 14 April 1947. Aangew voor de levering: 10 koeien, 65 n. veren, 1 ram. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk Den Burg A.s. Zondag Doopdienst. Aangifje Vrijdagavond 8 u. precies in de Consistorieka mer der N. H. .Kerk TEXELAARTJES. Te koop 20 pak voerstro, Jac. Hin, De Nes Te k. 1 goed radiotoestel. Te bevr. aan bur. v.d blad Te k. best kuikalf. H. van Heerwaar- den, De Cocksdorp Te k. 2 eikenhouten armstoelen (vóör-oorl. kwal.) C. Eelman, De Koog Gevr. petroleum stellen i.g. st. z., M. v. Leeu wen, Eierland 21 Te k. 1 beste frisse 3-jarige koe. J Bakker, Waalderstr. Tc k. frisse 2-jarige koe en een kui- kalf, F. Visser, Kerkeplaats Wie weet mijn wit hondje. F. Visser, Kerkeplaats Te k een best kuikalf. F. Duin- ker Jz Nisuweschild Te k. 1 beste winkelkaasschaaf, Haven 34 Oudeschild I11 ruil aangeb. tabaksbonnen v. textielpunten, Adres te bevr. bur. v.d. blad Verloreneen zilveren armband, Indisch be werkt. Tegen beloning terug te bezorgen bij Goenga, Duin weg B 149 Te k. een mo tor „Ariel" 500 c.c., Bosweg 7, Oosterend Te ruil aan geboden textielpunten v. zeep Tevens te k. aangeb 1 p. z. g.a. n. vverksch. m. 47 en 1 p. damessch. m. 39. Adres te bevr. bur. v.d. blad In ruil aangeb. petroleumbonnen v. suiker, adres te bevr. bur. v. d. blad Ik heb mijn bril verloren Donderdag of Vrij dag j. 1. met z. g. a.n. glas montuur, G. Schotanus, Wil- helminalaan 15, Den Burg Te k. aangeb. een spinnewiel adres te bevr. bur. v.d. blad Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon Wim die bij het H. Doopsel de namen ontving Wilhelmus Hendericus A. M Schrama-Garthoff J Schrama Den Burg. Texel 13 April '47 Wilhelminalaan 16 Tijdelijk adres: Kraamin richting Westerweg 1 Met blijdschap geven wii kennis van de geboorte van onzen Zoon Frederik Robert (Rob) M. Kikkert-Roeper B C. Kikkert De Cocksdorp, Texel 13 April 1947 Getrouwd J. van de Bunt en A. I. Boswijk De Heer en Mevrouw Van de BUNT-Boswijk zeggen, mede namens wederzijdse familie, hartelijk dank voor de zeer vele blijken van belangstelling ter gelegen heid van hun huwelijk on dervonden. Alkmaar, Nassaulaan 29 April 1947 Getrouwd Annie Kalis en - Dick Huizinga Schildereinde 66, Den Burg 11 April 1947 Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder TRIJNTJE LAGERVELD, in de ouderdom van 84 jaar. Namens de kinderen en kleinkinderen: J. BOON Czn De Cocksdorp-Texel, 12 April 1947. De begrafenis heeft plaats gehad, Dinsdag 15 April, te De Cocks dorp. Heden overleed na oen geduldig lijden, on ze beste, zorgzame Oom de heer P. LIEUWEN, weduwnaar van Jannetje Kuiter, in de ouderdom van ruim 83 jaar. Zijn nagedachtenis zal bij ons in ere blij ven. Namens de familie P. KALIS Fzn. Den Burg, Texel, Groeneplaats no. 9, 14 April 1947. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 18 April, te 2 u. op de Oude Begraaf plaats te Den Burg. Op de 11e April 1947 overleed plotseling, na een kortstondige ziekte in de Lidwina-Stich- ting te Den Helder, de heer JOH. KALIS Pzn., in de leeftijd van 83 jaren en 10 maanden. Namens de familie: Mevr. de Wed. T. Weverink-Beumkes. Den Burg. Texel, 1947. De teraardebestelling vond plaats op de 15e April. Telefonisch aangesloten Fa. A. Blom en Zonen Oudeschild HET ADRES voor: DROGISTERIJ ARTIKELEN is A. v. d. SLIKKE. Heden overleed vrij plotseling, onze gelief de Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader D. KEIJSER Szn., weduwnaar van Marretje List, in de ouderdom van ruim 87 jaar. Namens de familie: C. M. Roeper-Keijser J. C. Roeper Pzn.- A Keijser-Kuyper Jb. Keijser Dzn. klein- en achter kleinkinderen. Den Burg, Texel, 15 April 1947. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Vrij dag 18 April. n.m. 3 u van uit het sterfhuis, Weverstraat 96. op Zaterdag 19 April voor de Jeugd en Zondag 20 April voor Allen. Beide keren om 8 uur n.in. in de Nutsbewaarschool Waal- derstraat. Spreker: uit Alphen ad. Rijn Te koop C. KOORN, Hemmerkooi Landbouwers die suiker bieten wensen te verbouwen kunnen bij ondergetekende hiervoor een contract af sluiten. Aanbevelend, J. C. RAB, Den Burg Agent Suikerfabriek „Holland" Kogerstraat 16 te koop gevraagd. maar wij hebben alle soorten Tuinzaden uit voorraad leverbaar Ook nog enkele bakken vroege poters met spruit. Beleefd aanbevelend, DAALDER'S Groentenhande Te koop een C. ROEPER, De Westen Te koop een partij P. LAP Kzn.. Den Hoorn Te koop KEYSER, „Korenschoof" Te koop Te bevr Oudeschild 122 Te koop gevraagd omgeving De Koog. Adres^ De Cocksdorp 43 Wie heeft in de tent bij de putten laten hangen. Terug te bekomen tegen adv.kosten bij W. C. Daal der, Oost 93, Texel gevraagd bij R SCHUI LING, Kogerweg, Den Burg (Directiewagen) afd Texel Leest het artikel over de narcisvlieg en het onder schrift van het bestuur in dit nummer van de Tex. Courant. Helpt allen mee het gevaar te bestrijden. Het is een algemeen belang Het Bestuur Brieven onder no. 87 aan bur. v.d. blad Nette jongeman 24 jaar zoekt met nette jongedame 20- 25 jr. Brieven met toto (op erewoord retour) onder no. 88 aan bur. v.d. blad Deze week wachtende een prima onze afnemers de nog in hun bezit zijnde waarvoor f4.- statiegeld is berekend, uiterlijk 19 April a.s. bij ons in te leveren, aangezien bij inlevering na dien datum slechts f2,- statie-geld terugbetaald wordt. DEN BURG Voor de lezing van Ds. Hylkema van hedenavond rijdt een bus naar Ooster- gnd via het Noorden, heen en terug. Door de slechte toestand van de weg kan de bus niet via Molenbuurt rijden. Opgave voor deel name bij Jac. Visman Oosterend Van Woensdag tot en met Vrijdag is onze zaak 'wegens Jaarbeurs bezoek Fa. J. M. Moerbeek PUBLICATIE Het Subbureau voor de Wederopbouw,Texel maakt bekend: Alle rekeningen van uit gevoerd schadeherstel aan onroerend goed, dat onder behandeling valt van het Subbureau voornoemd, moeten voor ingediend zijn. Na deze datum worden geen* rekeningen meer ge accepteerd. Het Hoofd van het Subbureau voor de Wederopbouw M J. Meijers grote eiken kamerspiegel en enig keukengerei, te bevragen Parkstraat 4 Woensdag, Donderdag Vrijdag en Zaterdag Kledingmagazijn J. G. DEKKER Gevraagd een liefst aan zee van 28 Juli tot 9 Aug. door Geref. student met verloofde. P. R. Barkema, Parklaan 21 Driebergen. Vrijdag de gehele dag en Zaterdag tot 12 uur wegens Jaarbeursbezoek Foto - Drogisterij Terstond gevraagd een niet beneden de 18 jaar. Liefst met Rijbewijs. Wed. G. vd. VIS, Wever- verstraat 79, Den Burg 2 a 3 zomerweken ruilen van huis? Ons huis staat in Laren N.H. ('/z, villa 2 k. en suite, 3 slaapk. gr. tuin). Ons gezin bestaat uit m vr. en 2 kinderen 8 en 12 jaar- Keurige bewoning gegarandeerd. Brieven Molenaar 14 Laren N.H.Tel. K2953-2706 Laatste avond in dit seizoen. Optreden van de bekende Voordrachtkunstenares op DONDERDAG 17 APRIL, n.m. 8 uur in Hotel „TEXEL" Aan VROEGTIIDIG toegezonden advertenties kan alle zorg worden besteed! Het komt herhaaldelijk voor dat Ziekenfon leden zonder hun huisarts daarin te kennen,i naar een specialist begeven Wij maken leden er uitdrukkelijk op attent, dat in gevallen de kosten voor eigen rekening kon Ook als een lid zonder de huisarts te rs plegen een bril of iets dergelijks aanschaft geen verhaal op het fonds mogelijk. Indien de hulp van een huisarts wordt in roepen, het spreekuur bezocht, een bezoek -landarts, door den huisarts, met een verw briefje naar den specialist verwezen wordt, het medenemen van de ziekenfondskaart verpli Indien vervoer van een patient medisch no zakelijk is per ziekenauto of taxi, moet dl voor eerst een bewijs aan huisarts of sp^cia worden gevraagd. v Verandering van huisarts kan per I gegeven worden. i Teneinde onze onkosten niet onnodig te vei en onze medewerkers een NORMALE werk tv laten behouden, blijven onze zaken geopend het tot nu toe het geval is, n.l van 8 tot 12'/2 uur en 13'/2 'ot 1 uitgezonderd Dinsdags alleen van 13 uur en 's Zaterdags tot 19 uur. Albert Heijn, Binnenburg Bakker's ijzerhandel. Weverstraat Dros' Magazijn, Stenenplaats C. Huisman, Kruidenierswaren, Weverstraat C. v. d. Kooi, Kruidenierswaren, Weverstraat F. v. d. Kooi, Kruidenierswaren, Binnenburg Fa. I. Moerbeek <S Zn., Manufacturen, Parkstn A. Th. A de Wilt, Radio- en Electr. Teclin. WeVe A. v. d. Slikke, Drogisterij Parkstraat lan Agter, Techn. Bureau en Huishoudelijke ar Stenei Fa P. Verberne, Manufacturen, Binnenburg Ph Vlessing, Goederenhandel, Gravenstraat F. Zegel Kzn Manufacturen, Groeneplaats A v. d. Stikkc, Kruidenierswaren, Weverstraal J. Stam. Galanteriën, Weverstraat dat wij uit voorraad kunnen lr Wasmachines, zonder Stofzuigers Stofzuigerslangen Dompelaars Straalkachels en eiectrisi theelichten dat U bij ons een vergunning ku vragen voor een clectrisch tori een electrische kookplaat? Telefoon 46.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 2