w :estelijk leven Nieuwe bonnen MÉiÊÈmËÊÊmf, Dankbaar zijn? ïl De „Bootclub" Exit Lezing over Konijnenrassen Openbaarheid gewenst - Als U wilt Borgen, Komt U dan Morgen. ItEKDAG 26 APRIL 1947. 60c JAARGANG. No. 5710 ?el rv Ira ID rt. XELSCHE COURANT Tien mannen liepen bij de weg. veroor- ld tot eikaars gezelschap. Melaatsen, ri- iten het normale maatschappelijke ie- n gesloten Met hun nood en met de m de schoenen liepen ze. Tien m bij elkaar en toch eenzaam. Toen zijn ze iemand tegen gekomen zich over hen ontfermde en hen zo .gzond, dat zij onderweg bemerkten, dat genezen waren. En een van de tien ig terug. God verheerlijkend en hij nlcte Jezus. En deze zeide: Sta op, uw loof heeft u behouden ?n| Melaatsheid kennen we nauwelijks >er. Maar herkennen wij ons zelf niet dit tiental. Wij, in de oorlogsjaren, Jensen onderweg, ontnomen aan het nor- de leven, opgejaagden door duizend gsten. Bommenwerpers boven uw ofd, deportaties van man en zoon ederen- en voedselgebrek, Russenoor- En wij zijn er door gekomen, wij, zover Cfi j geen onherstelbare .verliezen hebben leden, zijn wij dankbaar? Of redeneren we als die negen man- •n? Waarvoor en aan wie zouden wij jikbaar zijn. Ons leven na de oorlog is leen nog maar een terugkeer tot het irmale leven, dat ook zo leuk niet is iar ben je met een paar dagen weer n gewend. In de oorlog aten we hier op ai ;xel beter dan nu. Zo was het voor die gen melaatsen ook. Als melaatsen be dden zij. Als genezen mensen moesten net als ieder ander hard aanpakken een maatschappij die verre van vol- laakt was. Een was er die dankbaar was. Vreemd dat Jezus daar tegen zegt: Uw doof heeft u behouden. Vreemd, maar met vreemd voor den er.s die zelf ook weet, wat dankbaarheid voor alles wat hij nog bezit en voor al- swat hij nog doen kan. Voor die mens is het behoud der ziel. Ign voor het tijdvak van 27 April tot en met 10 Mei 1947. onkaarten KA, KB, KC, 705 (serie B) ■01 brood is 800 gram brood brood is 400 gram brood •01 boter is 125 gram boter boter is 125 gr. marg. of 100 gr. vet 03 boter is 250 gr. marg. of 200 gr. vet v-01 melk is 4 liter melk li -03 B-05 melk is 7 liter melk •01 vlees is 100 gram vlees •02 vlees is 300 gram vlees •01 algem. is 200 gram kaas •02 algem. is 1 ei 03 algem. is 100 gr. bloem 'of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uil rijst bereid) •04 algem. is 125 gram koffie •0? algem. is 50 gram thee *3 algem. is 250 gram waspoeder en 250 gram soda 1 res. is 1600 gram brood -06 res. is 800 gram brood onkaarten KD, KE 705 (serie B) 1-11 broed is 800 gram brood -11 boter is 250 gram boter 1-12 boter is 125 gr marg. of 100 gr. vet 13, B-15 melk is 12 liter melk 11, B-12 vlees is 100 gram vlees •11 algem. is 100 gram kaas 1-12 algem.\is 1 ei 13 algem. is 250 gram waspoeder en 250 gram soda 13 res. is 800 gram brood 14 res. is 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) i-16 res. is 600 gram bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) of zelfrij zend bakmeel nkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF. MG 705 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie B) •21 brood is 800 gram brood •21 boter is 250 gram boter i-22 boter is 250 gr. marg. of 200 gr vet [-21 melk is 5 liter melk 1-21 vlees is 300 gr vlees >-22 vlees is.100 gram vlees 21 kaas is 200 gram kaas 1-21 eieren is 5 eieren Op 1 Mei zullen bonnen worden aange wezen voor suiker, versnaperingen, cacao In tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds P Vrijdag 25 April 1947 worden ge pikt, met uitzondering van de bonnen 'oor melk,^waarop eerst met ingang van bandag 28 April a.s. mag worden ge- och,1 Op de bonnen B-06 en B-13 is 250 gr. waspoeder benevens 250 gram soda ver- Rjgbaar. De niet-aangc-wezen bonnen van de se- jc A kunnen worden vernietigd. DAMMEN. DE KOOG. In Hotel „Hillenius" werd en damwedstrijd gehouden lussen de amclubs De Koog en Oosterend. met de '°lgende uitslag. De Koog Oostcrend °h. Hillenius J. Visman 02 p. v Heerwaarden J Trap 02 °rn Groenhof A. Mechielsen 02 Bakker J. Bremer 11 Hopman J. Mechielsen 20 Stam A Bakker 11 ac Kooiman P. Bakker 11 van Dorp J. Vcort 02 v.d. Werf P. Kuiper 02 -■ Bakker W. Koning 0—2 J Kramer W. Bakker 20 Schuit ~~W. de Rooi 02 Heeft u wel eens gehoord van de „Boot club"? Ongetwijfeld! Zonder dat u het wist zult u de leden van de club zich wel danig hebben horen roeren op de bool. De club, die jarenlang haar ongetwijfeld nut tig werk heeft verricht zal nu plotseling geliquideerd worden. In de practijk zal dit evenwel niet veel verandering bren gen, want ook in de toekomst zullen de leden ongetwijfeld dezelfde hoeveelheid „decibels" blijven produceren, zij het dan cp „eigen risico". Maar laat ons niet verder in raadselen spreken en u met het huishoudelijk regle ment van de club even in kennis stellen Zoals u stellig zult weten, verstrekt de TESO aan do gehele studerende jeugd, zowel van Lyceum als van de bloemkool academie" gratis overtocht Nu behoren „studenten" altijd tot de roerigste ele menten van de bevolking. En ook de Texelse studentenwereld maakt hierop geen uitzondering. Het gebeurde wel eens dat de gedragingen van deze jeugd van die aard waren, dat de directie der TESO het nodig oordeelde in te grijpen Zo werd men wel eens „gestraft" door bv. een maand de reiskosten te betalen. Men werd dan dus „gelijkgeschakeld" met de beta lende reizigers en was dus evengoed nog niet extra-duur uit. Anders werd het evenwel, wanneer een gedeelte van de inventaris van de boot in de strijd sneu velde. Dit bracht voor de betreffende ou ders belangrijke financiële gevolgen mqj zich mede. Om hieraan nu tegemoet te komen, was de „bootclub" opgericht; ^eén kleine wekelijkse financiële contributie werd geheven en uit deze aldus gevormde reserve werd de aangerichte schade en de boeten betaald. Met vol optimisme ging de ver. het nieuwe jaar in, hiervan ge tuigde de volgende advertentie, voorko mende in ons blad van 31 Dec. j .1. „De bootscholieren wensen varend Texel een voorspoedig 1947 toe en dat de vlet nog vele malen in het nieuwe jaar moge varen" v Men vermoedde toen evenwel niet, dat dit jaar nog tevens het einde der ver. zou betekenen. De club, opgericht met het doel om de financiële gevolgen die „on enigheden" met zich meebrengen, te leni gen, heeft thans intern met „onenigheden" te kampen en hiertoe is zij niet bestand. De administratie is momenteel bezig met de finahciële afwikkeling en binnenkort zal de curator het batig saldo aan de le den verhoudingsgewijs uitkeren En Texel bezit dan weer een ver. min der En de ouders zullen weer het volle risico dragen van de „studenlen- handehngen", die ook nu zeker niet tot het verleden zullen behoren. BETERE ZEEPVOORZIENING VERWACHT. Het Min. van Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dot in de naaste toekomst een betere zeep- voorziening is te verwachten. In de loop van de maand Mei kan huis houdzeep en zachte zeep verwacht *wcrden. Er is niet alleen in Neder land gebrek aan zeep, maar in de meeste Europese landen. De zeep- voorziening heeYt echter de speciale aandacht van het ministerie van Economische Zaken. UITREIKING Levensmiddelenkaarten 707, Tabaks- en- of Versnaperingskaarten 707, Brand- stoffenkaarten TA 707. Op onderstaande data worden bovenge noemde kaarten uitgereikt. Te De Cocksdorp in de o.l. school Op Maandag 28 April 1947. 9-10 alleen zelfverzorgers dorp en wijk letters ABos. 10-11 alleen zelfverz. dorp en wijk letters BovGraaf. 11-12 alleen zelfverz dorp en wijk letters Grave-Kooi. 1-2 alleen zelfverz. dorp en wijk letters KosR. 2-3 alleen zelfverz. dorp en wijk letters SVerh 3-4 alleen zelfverz. dorp en wijk letters VersZ. Op Dinsdag 29 April 1947. 9-10 geen zelfverz. dorp nr. 120. 10-11 geen zelfverz. dorp nr. 2140. 11-12 geen zelfverz. dorp nr. 4160. 1-2 geen zelf verz. dorp nr. 61 en hoger. 2-3 geen zelf verz. wijk C alle nummers. Medegebracht moeten worden alle stam kaarten van de gezinsleden met inlegvel len G. 605, levensmiddelenkaart 705 (losse bonnen 705 mogen niet worden aangeno men), ingevuld en ondertekend aanvraag formulier brandstoffen TA 707, restant brandstoffenkaart T 606, waaraan bon 72 BV. Mannelijke personen, geboren in 1929 of eerder hebben keuze lussen een tabaks-, tabaks-versnaperingskaart of versnapenngskaart: vrouwelijke personen geboren in 1929 of eerder, hebben keuze tussen tabaks-versnaperingskaarï of ver- snaperingskaart; alle andere personen ontvangen een versnaperingskaart. Men wordt verzocht toe te zien, dat alle s»am- kaarten voorzien zijn van een groen TD- zegel, daar anders geen bonkaarten mo gen worden uitgereikt. Men wordt ver zocht op dc aangegeven tijd de kaarten te komen halen. (Publ no. 37). Totaal 7-17 ZON. MAAN EN HOOGWATER De zon komt 26 April op om 4,42; onder om 7,14. Maan: 27 April EK.. 5 Mei V.M Hoog water ter rede van Texel: 26 April 0,48 en 1,15. 27 April 1,40 en 2,10. 28 April 2,44 en 3,23. 29 April 4,07 en 4,55. 30 April 5,42 en 6.22. 1 Mei 6,57 en 7,27. 2 Mei 7,54 en 8,18 DEN BURG Dat er 43 konijnenrassen in ons land zijn, vertelde ons Woensdag avond dhr. Cornelissen de Beer van de Rijksvoorlichtingsdienst te Beekbergen, op de door de ver. „Kotex" georganiseer de bijeenkomst in Hotel „De Graaf". De opkomst had wel groter mogen zijn. doch het minder gunatige weer zal hier-zeker cp van invloed zijn geweest, daar er maar weinigen van buiten Den Burg aanwezig waren. De voorz., de heer Z. Stolk. open de met een kort woord van welkom en gaf hierop het woord aan den heer Corn, de Beer. Deze zeide, dat de toestand thans an ders is dan tijdens de oorlog, toen een ieder maar konijnen hield om de bout. Thans "kunnen wij weer zeggen, dat er nu uitsluitend liefhebbers zijn, die konijnen houden voor tentoonstellingen, kortom als sport. Goede verzorging. Goede verzorging, goede voeding en goede huisvesting is iets, waaraan nooit te veel de aandacht op gevestigd kan worden. Spr. adviseerde om nooit te veel dieren te nemen en ook niet te veel rassen. De hokken moeten van hout zijn ter grootte van 80x80x65 cm. en zo geplaatst worden, dat er licht en lucht bij kan ko men Het dak dient waterdicht te zijn, ter wijl het 't beste is, om het hok buiten te plaatsen Z.O., dus niet op het westen, dit met het oog op inregenen. Eenmaal per week de hokken grondig schoonmaken is noodzakelijk. Dc voeding. Wat de voeding betreft, vooral geen bevroren of bedorven voedsel geven. Iedere morgen wat krachtvoer geven is het beste, 's middags wat groenvoer, al is het nog zo'n beetje. Er zijn stammen, die niet eerder drachtig worden, of zij moe ten groenvoer gehad hebben. Erwtenstro is ook een goed voedsel. Eenmaal per week de konijnen wegen, is aan te beve len Jonge konijnen moeten wekelijks 100-300 gram groeien. Regelmatig voede ren en wel 3 maal per dag. In de zomer veel onkruid voederen is heel goed, dit is nog beter dan gras. Men moet de konij- nen ook op zijn tijd wat te drinken ge ven en dan is er niets beter dan water. Nat gras blijft gevaarlijk. In Nederland zijn met. minder dan 43 rassen met ver schillende kleurenvariaties Dit kan men het best zien op een tentoonstelling. Het fokken. Als de dieren volwassen zijn kan er het best gefokt worden en dan met gezonde krachtige dieren, niet ionger dan acht maanden Om begin Maart te fokken is vroeg genoeg. Het nestkistje. Het nestkistje mag men dan niet verge ten Dit. behoeft niet groter te zijn dan 55x35x35 cm. Het meet tegenover de mesthoek geplaatst worden. De jonge die ren hebben warmte nodig. Spr. gaf nog verscheidene nuttige wen ken voor de amateurfokkers. Bij bloedver- versing is het beste om een andere va ster aan te schaffen en met dezelfde ram door te gaan. De voeding der voedsters moet ook oordeelkundig plaats vinden. 5 jongen is meer dan voldoende, die mins tens 8 weken bij de moeder moeten blij ven. Voor aankoop van jonge konijnen kan met het beste terecht bij een goed bekend staande fokker en niet op de markt. Coccidiose e.a. ziekten. Een van de ergste koniinenziekten is de ccccidiose. Hiertegen is niets le doen. Deze ziekte kan via de mestkorrel over gebracht worden Verder noemde spr. nog de snotziekte, ook gevaarlijk, trommel zucht en oorschurft. Bij ziekte is met sel derie voeren heel goed. Over erfelijkheidsleer. Over dit onderwerp, een wel zeer be langrijke aangelegenheid, sprak de heer Hendel, ook verbonden aan de Rijksvoor lichtingsdienst. De raszuiverheid is hier bij van veel belang. Er valt hier veel over te zeggen, doch men kan het beste de litteratuur op dit gebied raadplegen. Het gesprokene werd verduidelijkt met een serie prachtige lichtbeelden, die voor zich zelf spraken. Nadat nog de gelegenheid was gegeven vragen tc stellen, sloot de voorz. deze goed geslaagde vergadering Zoals wij reeds meldden, zijn de aan bestedingen, welke onlangs hier gehou den zijn, ONGELDIG verklaard, omreden de aannemers niet voldaan hadden aan de voorschriften om de z.g. opzetclau- sule in te vullen. Bij deze clausule is het de bedoeling, dat de aannemers hun ge maakte kosten ter voorbereiding afzon derlijk opgeven. Bij gunning aan den laagsten inschrijver, betaald deze aan al de inschrijvers een bedrag terug, ponds- ponds-gewijze Wij hebben over deze zaak ons licht eens opgestoken bij de verschillende men sen, welke hierbij betrokken zijn. Van aannemers kant deelde men ons mede, dat het hoofdbestuur geadviseerd heeft deze clausule NIET in te vullen En waar om niet? Dit is het geheim, lezer, althans wij konden het niet te weten komen. Waarom geen volledige openbaarheid? Bij een eerlijke zaak is er o.i. niets tegen dat precies gezegd wordt, waar het op staat. Wij zullen de laatsten zijn om de aanne mers van oneerlijkheid te betichten. Toch moet het ons van het hart, dat de ge meenschap, dat zijn u en ik, weten wat hier precies gaande is. Het dunkt ons logisch, dat de aannemers hun gemaakte kosten vergoed krijgen, ook al wordt het werk maar aan één van hen gegund. Bij de gehouden aanbestedingen is ge bleken, dat de inschrijvingssommen be langrijk hoger waren dan de begroting, zodat het met te verwonderen is, dat de wederopbouw van mening is, dal er iets lussen" zit. Deze instantie is van mening, dat de heren aannemers er overuit zijn, misbruik te maken van hun gedane in schrijvingen bv. dat er een zeker bedrag bovenop gelegd wordt, een zg. opzetje"! De aannemers van hun kant wijzen op de practijk en de moeilijkheden bij het verkrijgen van materialen. Theorie en practijk, niet waar? In „Cobouw", centr. orgaan v. d. bouw wereld, lezen wij bv. nog de mening ver kondigen, dat het zelden zal voorkomen, dat een taxateur bereid is, het door hem opgenomen werk voor de door hem vast gestelde prijs te maken. Het zou wel aar dig zijn, schrijft het blad, als ze hiertoe gedwongen werden Funest is. dat de be- dragen vastgesteld worden naar ïichtprij- zen, die voor bepaalde onderdelen zijn op gesteld. Iedere vakman weet, dat dit bij her stel absoluut onmogelijk is, aldus „Co- bouw". Wij leven in een tijd waarin het wo ningprobleem om een oplossing schreeuwt en iedere dag vertraging in de uitvoe ring van een bouwwerk de narigheid van dien doet voortduren. De gehouden aan bestedingen hebben stagnatie veroorzaakt in de wederopbouwplanncn en wij vragen ons af, of dit nu wel nodig is. Er zijn hier twee partijen, die het beiden wel goed zullen bedoelen, doch dit mag niet gaan ten koste van de gemeenschap. Vandaar onze mening, dat openbaarheid in deze gewenst is. Z. ERNSTIG ONGEVAL OP DE HAVEN. OUDESCHILD. Maandag is aan bakker Kaczor een ernstig ongeval overkomen. Toen hij over de haven liep om brood te bezorgen bij een klant, woei een plaat blik van een wagen, waardoor de heer K werd getroffen. Hij werd tegen de grond gesmakt, terwijl de scherpe kant van de pladt een diepe wond onder het oog ver oorzaakte. Het oog zelf werd gelukkig niet geraakt K. liep door zijn val ver der enigo kneuzingen op, zodat hij enige tijd het bed zal moeten houden. EXCURSIE NAAR DE BLOEM BOLLENSTREEK. Bij genoegzame deelname wordt op Woensdag 30 April een excursie gehou den voor de cursisten van de Algemene Tuinbouwcursus en leden van de Vereni ging voor Bloembollenteelt en andere be langstellenden. Het doel van de excursie is een algemene indruk te krijgen van de teelt in de echte bloembollenstreek gn meer speciaal de cultuur van narcissen en crocussen te bezichtigen, daar dit de hoofdteelten op Texel zijn. Het vertrek geschiedt met de eerste boot van Texel om 5,20 uur 's morgens Dan kunnen we plm 10 uur in Lisse zijn. Hier wordt de dag vol gemaakt We zul len waarschijnlijk niet voor de laatste boot terug kunnen, zodat deelnemers er rekening mee moeten houden, dat ze de nacht aan de overkant moeten doorbren gen. C. P. LAAN. MIDDENSTAND. AANMELDING HOTELS, PENSIONS, EN DERGELIJKE. De burgemeester der gemeente Texel wijst de houders van hotels, pensions, e.d. op de overgangsbepaling yan de veertien de wijziging der Algemene .Politiever ordening der gemeente Texel, krachtens welke zij, die er hun hoofd- of nevenbe roep van maken aan personen nachtver blijf te verschaffen, verplicht zijn hiervan vóór 15 Mei a.s. schriftelijk mededeling te doen aan den burgemeester, onder op gave van de plaatselijke aanduiding van hel perceel. Tevens wijst hij op dc bepaling van het bij de voormelde wijziging opgenomen ar tikel 35ter der Algemene Politieverorde ning der gemeente Texel, krachtens wel ke de vorenbedoelde personen verplicht zijn. t a. ten aanzien van alle personen, die zich voor het verblijf in of gebruik van een kamer te zijnent aanmelden, onmid dellijk alle vragen, voorkomende op het desbetreffende gedeelte der hiervoor door den burgemeester vastgestelde formulie ren nauwkeurig en volledig in te vullen of te doen invullen en wel voor ieder per soon een afzonderlijk formulier. Zij zijn verplicht te zorgen, dat de vorenbedoelde formuliergedeelten, door of namens hem ondertekend, eens per week en wel op de eerste werkdag'van iedere week voor des middags 12 uur, worden bezorgd ter ge meentesecretarie. b. ten aanzien van alle personen, die na verblijf in of gebruik van een kamer uit zijn inrichting zijn vertrokken, alle vragen voorkomende op het desbetreffen de gedeelte van de onder a. bedeelde for mulieren, nauwkeurig en volledig in te vullen of te doen invullen. Zij zijn ver plicht te zorgen, dat deze formulierge deelten, door of namens hem onderte kend, op de dag en plaats, bedoeld onder a. worden ingeleverd. Bloes met de hiervorenbedoelde formu lieren zijn tegen betaling van f 1,per bloc ten gemeentehuize verkrijgbaar. Texel, 22 April 1947. De Burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. AFSLUITING GEDEELTE KOGERVVEG. Tengevolge van het verrichten van werkzaamheden, zal vanaf 28 April 1947, tot nadere aankondiging het gedeelte Ko- gerweg van Den Burg tot de Nieuwelan- dervveg (Buitenheim) voor het verkeer werden afgesloten. De Burgemeester van Texel, Mr G. D. REHORST. EEN WELDOENSrL^I Puroiin houdt" moeders huid zacht en mooi, baby's huid gaal £n gezond. Voorkomt schrijnen na scheren. Heelt tevens een beschadigde huid. Doos 40 ct. Een oude bekende, n.l. de gestrande trawler IJ.M. 97 bij De Koog. (Copyrecht Nrd.-Zuidh. Reddingmij.) UITVOERING TONEELVERENIGING „DE DUINKANTERS". DE KOOG. De toneelver. „De Duin- kanters", bracht Zoïidag 20 April in „De Toekomst" „De Dwarskop" voor het voet licht, een toneelspel in 3 bedrijven, door James Yoland Dank zij het goede spel der vertolkers, heeft het publiek volop geno ten en intens meegeleefd met wat zich ten huize van de familie Overeinder af speelde. Ewald Overeinder (K. Borgman) gaal tegen de uitdrukkelijke wil van zijn vader Hendrik Overeinder (R. Smit), een hardwerkend zakenman, die zijn kruide- niersbedrijf tot een grossierderij van be tekenis heeft opgewerkt, zijn eigen weg en wordt toneelschrijver. Zijn moeder Lize (J. Eelman-VermeulenJ; weet met veel tact de vrede in huis te bewaren, mede dank zij de hulp van den trouwen raadsman Blank (P Mouton). Als Ewald echter zijn meisje, de actrice Thea Wertsz (A Mouton-Bonne), met zijn ouders in kennis brengt, komt het tussen vader en zoon tol een openlijk conflict, Thea blijkt nl. een getrouwde vrouw te zijn. Beiden worden door den verbitterden vader de deur uitgezet Als Thea's man door een auto-ongeluk gewond wordt, besluit ze naar hem terug te gaah en het toneel vaarwel te zeggen. Haar laatste rol zal ze spelen in Ewalds' stuk „Nuances" Het wordt een geweldig succes. Ewald kan bij de première niet aanwezig zijn, aangezien hij kort te voren door een ongejuk zwaar gewond werd. Hendrik weigert zijn zoon thuis te laten verplegen. „Eens er uit, blijft er uit!" zegt hij. Zelfs als Ewald stervende is, weigert hij halsstarrig zijn zoon te bezoeken Toch weten Lize, Blank en dr. Fransen (D. Bonne), hem na veel moeite over te halen en besluit hij naar Ewald te gaan. Dan komt echter het on heilsbericht, dat Ewald overleden is, een bericht, dat het laatste verzet van den armen vader breekt, Te laat echter. In dit dramatische gegeven zorgden Harry (L. Bakker). Janssen (D Kuip)), Buurvrouw Willemse (N. Pothmann-Ver meulen) en Stokman (P Vermeulen) voor de komische noct, terwijl Eline (A. Brou- wer-Kiewiet en Bakker (J. Bonne) het ge heel completeerden. Met een hartelijk applaus gaf het pu bliek uiting aan zijn waardering voor het gebodene. De „Duinkanters" kunnen te- rugz'en op een uitstekend geslaagde avond.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1