PVROLM Nieuwe bonnen Kopen op crediet. Bracht menigeen verdriet. Het vraagstuk der Rijwielpaden op ons Eiland Voorjaar Twee jaar geleden kwam onze bevrijding t&nisLWxtiVwfiujd I Inzamelingsactie van de Stichting 1940-1945 eestelijk leven. Een pastorietuin is een wonderlijk ding. B ier waart de geest van je voorganger ,nd. Hier heeft hij immers gewandeld, '9 >zeten, misschien wel gespit. Hier liepen 3 ju vrouw en kinderen en keken met ver- nJ mgende blikken naar het rijpend fruit. en reeks van voorgangers heeft hier zijn U oetstappen gezet, de één plantte er dit jj( de ander gooide er dat uit. Ieder had zijn eigen plan met de tuin,en trachtte jn ideeën, zo goed en kwaad als 't ging, verwerkelijken. Daarom is een pastorietuin een wonder- jk ding. De één plant hem vol en de an- er herschept hem in een ledig erf. Alle jdelijke bezitters hebben echter wel iets zichzelf in de tuin achtergelaten, al is m e oorspronkelijke aanleg niet meer terug la vinden. n. Als je dan zo op een mooie schemer- vond wat te mijmeren zit en je afvraagt, ?at dit stuk heg toch wel betekent of die N roep bomen, aan welke de tuin toch wel jn karakterloosheid heeft te danken, t om je vanzelf tot het antwoord: die is te anken aan de verschillende karakters der m j eren pastores. En als het dan nog wat donkerder rordt en de felle kleuren van dc onder- egane zon zijn verbleekt, zie ik ze de een li a de ander langs de paden gaan, in hun el oofd het plan en in hun hand de schop n voor dat mijn vrouw mij roept voor e thee weet ik, dat ik zelf morgen pre- ies zo doen zal en na mij wellicht vele nderen. I Wat van de pastorietuin gezegd kan Kirden, geldt maar al te vaak ook van ,a, e gemeente en hoe jonger de pastor is, 10e sneller en ijveriger hij zal trachten j et werk van zijn voorgangers te negeren n zijn eigen inzichten te verwerkelijken, j s het niet daarom, dat er in vele gemeen- en geen vast plan is te ontdekken, doch lat zij slechts het beeld vertonen van een verzamelwerk van vele auteurs, liefst met wrtret en uitvoerige personalia? Met eerbiedig geduld heb ik, daar ik liet jong meer ben, het spoor gadegesla- ;en, dat mijn voorgangers in de gemeen- e hebben getrokken; ten opzichte van de um viel dit moeilijker. Maar ik heb tot ïu toe toch de schop en de zaag en de bijl net rust gelaten, al zijn er een paar voor nij onbegrijpelijke en zinloze dingen. En zie, nu is het vborjaar gekomen met ijn verrassingen. Onder een magnolia, iie sterk begint te knoppen, ziet 't blauw ran de scilla's, overal tussen de vrucht- romen schieten de narcissen omhoog, in verschillende soorten, en vandaag ont- lekté" ik tegen de muur van de schuur de iloeistengels van het kleinhoefblad en vie weet, welke verrassingen nog gebo- en zullen worden. Voorjaar; nu klopt het en knopt het, nu ekt en nu strekt het zich; nu schiet het even omhoog uit de bodem, nu breekt het dt- de twijgen en takken, nu jubelt het ut de keel van merel en tjiftjaf en rood- >orst '■oor het tijdvak van 4 t.m. 17 Mei 1947. Bonkaarten KA, KB, KC, 705 (serie B) B-07 algem. is 750 gr. suiker, boterham strooisel, enz., of 1500 gr. jam, stroop enzof 750 gr. choc, of suikerwerk B^08 algem. is 50 gram cacao Bonkaarten KD, KE 705 (serie B) B-14, B-15 algem. is 250 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gr. choc, of suiker werk B-16 algem. is 50 gram cacao Bonkaarten MA, MD 705 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie B). B-21 suiker is 250 gr. suiker, boterham- strooisel, enz., of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gram choc, of suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 "71-1 tabsk is 3 rants, tabaksartikelen 71-2, 71-3 tabak is 2 rants, tabaksartikelen 71-1 versnaperingen is 200 gr. choc, of suikerwerk, of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz., of 400 gr. jam, stroop, enz. 71-3 versnaperingen is 100 gr. choc, of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boter- hamstreoisel, enz., of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei 1947 worden gebruikt. LEVERWORST EN -KAAS WEER OP DE BON. Met ingang van heden zullen Berliner on Saksische leverworst en leverkaas. ar tikelen, waarin behalve lever ook vlees verwerkt wordt, uitsluitend weer op dc x>n verkrijgbaar zijn. De z.g. Haagse leverworst, die geen vlees bevat, zal men zonder bon kunnen Wijven kopen. Een bon voor 100 gram vlees zonder been zal, desgewenst, recht gteven op het kopen van 300 gram Berliner, Saksische leverworst en leverkaas. DE NIEUWE PETROLEUMBONNEN. Op onderstaande bonnen van de petro- leumkaarten voor kookdoeleinden en ver lichting zullen gedurende de maand Mei ■1? de daarachter vermelde hoeveelheden Petroleum verkrijgbaar zijn: Kaarten UA 611 A 25 t.m. A 28: 4 liter per bon; kaar ten UB 611: B 13 en B 14: 4 liter per bon; kaarten UC 611: bon C 07' 4 liter per bon; kaarten UD 611: bon D 12: 2 liter per bon. ZON. MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 3 Mei op om 4,29; onder °m 7,26. Maan: 5 Mei V.M., 13 Mei L.K. Hoog water ter rede van Texel 3 Mei 8.39 en 8,58. 4 Mei 9,16 en 9,34. 5 Mei 9.51 en 10,06. 6 Mei 10,23 en 10,39. 7 Mei 10,56 en 11,12. 8 Mei 11.29 en 11.46. 9 Mei en 0,03. Naar aanleiding van de mededeling van den pres.-commissaris van TESO in de laatste aandeelhoudersvergadering, dat TESO f 10,000 beschikbaar had gesteld voor de herstelling en aanleg van rij wielpaden, hebben wij eens ons licht bij het Gemeentebestuur omtrent deze mate rie, die uiteraard voor Texel zeer belang rijk is, opgestoken. Tot goed begrip merken wij op, dat het hier gaat over de rijwielpaden in en langs de duinen en de „Dennen". Van de zijde van het gemeentebestuur werd ons medegedeeld, dat deze rijwiel paden in de loop van 1930-1940 zijn aan gelegd in samenwerking van gemeente, provincie, werkloosheidssubsidiefonds en TESO. De kostenverdeling was over die jaren als volgt: gemeente f20,773,pro vincie f 8600,werkloosheidssubsidie fonds f 17,652,en TESO f 7505,Hier uit blijkt, dat het leeuwenaandeel dei- kosten is gedragen door de overheid, het grootste deel door de gemeente. Gedurende de bezettingsjaren hebben de rijwielpaden zeer geleden. Zij zijn voor een belangrijk gedeelte stuk gereden door de Duitse Weermacht. De kosten van her stel worden thans geraamd op een ronde som van f 60,000.Daarbij komt, dat Den Hoorn ijvert voor een weg naar het strand bij paal 9, omdat men de weg naar en door het Noordvlak, ook in verband met de toestand van het strand, niet voldoende vindt. Of men nu de straat stenen, waarmee de weg naar paal 9 voor een gedeelte bestraat is, moet overnemen van „Oorlogsbuit", of wel een rijwielpad aanlegt, beide oplossingen vereisen een belangrijke uitgave. Nog worde opge merkt, dat de straatstenen ter plaatse broodnodig zijn voor de verbetering van de Hoornderweg, die in desolate toestand verkeert. Het gemeentebestuur staat nu voor de vraag, of het in deze moeilijke tijd vei> antwoord is de gemeentekas te belasten met hoge uitgavei^voor het herstel en de aanleg van rijwielpaden, uitsluitend in 't belang van het vreemdelingenverkeer, te meer nu de gemeente reeds staat voor buitengewoon hoge kapitaalsuitgaven (wo ningbouw, herbouw openbare school te Den Burg, noodzakelijke uitbreiding van de electrische centrale, wegvei betering, enz.) Het gemeentebestuur beantwoordt deze vraag ontkennend en deze opvatting is ook tot uiting gekomen in de gemeente raad. Deze uitgaven zullen voor een groot gedeelte gebracht dienen te worden ten laste van het vreemdelingenverkeer zelf. Natuurlijk zal het gemeentebestuur niet ontkennen, dat het vreemdelingen verkeer een algemeen belang voor Texel is en dat de gemeente hier een belang rijke taak heeft. Niet uit het oog mag echter verloren worden, dat niet Alle bur gers op Texel belang hebben bij het vreemdelingenverkeer en dat het niet billijk is een min of meer grote categorie van ingezetenen, die geen inkomsten uit het vreemdelingenverkeer genieten, met uitgaven daarvoor te belasten. Het gemeentebestuur heeft noodge dwongen om de stijgende financiële moei lijkheden het hoofd te kunnen bieden, be lastingen moeten verhogen of wel nieuwe moeten invoeren (bv. reinigingsrechten, brandverzekeringsbelasting), welke ten doel hebben van belanghebbenden een bijdrage in de verhoogde kosten te vra gen. In dit licht bezien heeft het gemeente- oestuur aan het hoofdbestuur van de V V.V. de volgende vraag voorgelegd Acht u het gemotiveerd, dat het vreem delingenverkeer, dat naar men zegt, in UITREIKING Levensmiddelenkaarten 707, Tabaks- en- of Versnaperingskaarten 707, Brand- stoffenkaartcn TA 707. Op onderstaande data worden bovenge noemde kaarten uitgereikt. Te De Koog in Café Hillenius: Op Dinsdag 6 Mei 1947: 9-10 alleen zelfverzorgers letters A Doorn. 10-11 alleen zelfverz. letters Dou- maKie. 11-12 alleen zelfverz. letters KikP. 1-2 alleen zelfverz. letters RV. 2-3 alleen zelfverz. letters WZ. 3-4 geen zelfverz. dorp nrs 140. Op Woensdag 7 Mei 1947. 9-10 geen zelfverz. dorp nrs. 4180. 10-11 geen zelfverz. dorp nrs. 81 en ho ger. 11-12 geen zelfverz. wijk K nrs 1-35. 1-2 geen zelfverz. wijk K nrs 3570 2-3 geen zelfverz. wijk K nrs 71 en hoger. Medegebracht moeten worden alle stam kaarten van de gezinsleden met inlegvel len G. 605, levensmiddelenkaart 705 (losse bonnen 705 mogen niet worden aangeno men), ingevuld en ondertekend aanvraag formulier brandstoffen TA 707, restant brandstoffenkaart T 606, waaraan bon 72 BV Mannelijke personen, geboren in 1929 of eerder hebben keuze lussen een labaks-, tabaks-versnaperingskaart of versnaperingskaart; vrouwelijke personen geboren in 1929 of eerder, hebben keuze tussen tabaks-versnaperingskaart of ver snaperingskaart; alle .„andere personen ontvangen een versnaperingskaart. Men wordt verzocht toe te zien, dat alle stam kaarten voorzien zijn van een groen TD- zegel, daar anders geen bonkaarten mo gen worden uitgereikt. Men wordt ver zocht op de aangegeven tijd de kaarten te komen halen. (Publ. no. 39). NIEUWS VAN HET MUZIEKCONCOURS. Nagekomen prijzen: van Konijnenfokv. „Kotex" een lauwertak. Geldelijke bijdra ge van Fa. Gebr. Pereboom; Rotterdam- sche Bankvereniging; Oranjevereniging De Koog; Bevrijdingscomité Oudeschild. 1946 rond één millioen gulden op Texel gebracht heeft, van de gemeentekas een groot financieel offer vraagt voor bedoel de rijwielpaden en acht u het niet billijk, dat gezocht wordt naar een weg, waar door de kosten gedragen zullen worden door het vreemdelingenverkeer zelf? Het gemeentebestuur heeft daaraan toegevoegd, dat de mogelijkheid zou be staan hiertoe te geraken door het invoe ren van een of andere belasting, recht streeks op het vreemdelingenverkeer, doch dat het gaarne zou zien, dat de V.V. 'V. zocht naar een weg, die voor het vreemdelingenverkeer zo aannemelijk mogelijk was. Hierbij moet opgemerkt worden, dat de voornaamste bron van inkomen, die de gemeentekas uit het vreemdelingen verkeer geniet, wordt gevormd door de ondernemingsbelasting, waarvan de meer dere opbrengst tengevolge van het V.V nog steeds niet geschat kan worden en ten aanzien waarvan het gemeentebestuur voorlopig sceptisch is. Tevens mag niet worden vèrgeten, dat de gemeente welis waar nog enige andere inkomsten uit het V.V. heeft, doch daartegenover ook stijgende uitgaven staan in verband met de strandexploitatie. Het gemeentebestuur trof bij het hoofd bestuur der V V.V. begrip voor zijn stand punt aan. Het resultaat is geweest, dat T. E.S.O., de maatschappij, die uitzonderlijk bij het V.V. is geïnteresseerd, f 10,000 be schikbaar heeft gesteld voor herstel van rijwielpaden in 1947. Het gemeentebestuur neemt genoegen met deze oplossing, doch gevoelt zich enigermate pijnlijk getroffen, wanneer in voormelde aandeelhouders vergadering gezegd wordt: de gemeente ziet er tegenop, daarom geeft TESO f 10,000.Uit het bovenstaande zal h^t elk duidelijk zijn, dat de zaak zo toch niet ligt. Het gemeentebestuur waardeert de ges te van TESO. doch wil het bedrag van f 10,000 niet zien als een subsidie aan de gemeente, doch aan de V.V.V., als bijdra ge in de kosten, welke gemaakt worden ter bevordering van het vreemdelingen verkeer. Uit het bovenstaande blijkt- ook duide lijk, dat gemeld bedrag slechts een begin is, omdat de kosten van herstel der rij wielpaden het zesdubbele zullen bedragen. De gemeente maakt er bezwaar tegen, als het herstel der rijwielpaden, voor de aanleg waarvoor zij verreweg de grootste bijdrage heeft geleverd, nu zonder meer op haar als een plicht gelegd zou worden. Het spreekt vanzelf, dat het gemeente bestuur als overheid met een belangrijke particuliere instelling als TESO is, een goed verstandhouding wenst, maar het wenst de gemeente niet in een verhou ding van financiële afhankelijkheid van TESO te brengen. Waar het gemeentebe stuur toezicht op TESO heeft uit te oefe nen als autobusconcessionaris (er is nim mer sprake van geweest, dat de gemeente zou optreden als autobusexploitante), zou dit onjuiste verhoudingen kunnen schep pen. Aldus het gemeentebestuur Wij hebben gemeend °r goed aan te doen deze zaak eens in het volle licht der openbaarheid te plaatsen, daar er voor Texel alles van afhangt of de wegen en in het bijzonder de rijwielpaden spoedig her steld zullen worden. Goede rijwielpaden zijn voor het V.V. onontbeerlijk. Dit alles zal financiële offers met zich meebrengen. Dat alle belanghebbenden dit mogen be grijpen en elkaar zullen weten te vinden. Het gaat hier om een Texcls belang en in het bijzonder van het V.V. MAANDAG GEEN OVERNAME VAN VEE. De P.B.H. deelt ons mede, dat er op Maandag 5 Mei a.s. geen overna me markt van vee zal worden ge houden vanwege de dag der Natio nale bevrijding. De markt wordt nu gehouden op Dinsdag 6 Mei. HOLLANDSE MIJ. VAN LANDBOUW, AFDELING TEXEL. De op Woensdagavond gehouden verga dering van de Hollandse Mij. van Land bouw, was niet druk bezocht. Slechts 11 personen waren aanwezig. De voorz., de heer Alb. Keijser, opende met een woord van welkom, daarbij zijn teleurstelling uitsprekende over de-gerin ge opkomst Spr. dacht, dat de drukte in het bedrijf en de weersomstandigheden hierop van invloed waren. Met de wens, dat de volgende vergadering beier be zocht zal worden, verklaarde spr. de ver gadering voor geopend. De notulen van den secr., den heer Jac Roeper Johzn., werden voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Op het verzoek van de ver. Bóeren- recht om een spreekbeurt te vervullen, werd afwijzend beschikt. Mededelingen. Medegedeeld werd. dat er 9 Mei a.s. een lezing zal worden gehouden over de coöp. afzet van wol, door Ir Haverhals, secr. der Ned. Wolfederatie. De afzet van wol. De voorz. zeide, dat er a.s. Dinsdag en Woensdag weer een wolontvangst zal plaats hebben. In Sept. zal er in Den Haag een grote tentoonstelling worden gehouden ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de Hollandse Maat schappij Mej. G. Dijt had een schrijven ingezon den, waarin zij verzocht te ijveren voor opheffing van het slachtverbod voor lam- WAT ONS NOG STAAT TE WACHTEN. Leonardo Blake, een astroloog, die verscheidene voorspellingen heeft gedaan, welke zijn uitgekomen, (de juiste datum der Duitse invasie in Polen, de val van Hitler en Musso lini), heeft opnieuw een blik in de toekomst geworpen en volgens een bericht van A.P., uit Londen voor speld: Of in verband met Ruslands poli tiek jegens Duitsland de oorlog kan worden vermeden, zal deze zomer duidelijk worden. De Britse koninklijke familie zal in Augustus een tragische gebeurte nis beleven, Koning George zal dan het centrum zijn van „zeer kritieke constellaties". Binnen enkele weken zal een situ atie ontstaan, waarbij Winston Chur chill, of in elk geval zijn politiek, een triomfantelijke comeback zal be leven. Blake voorspelde ook, dat Stalin deze zomer zal sterven en dat Rus land dan een nieuwe koers van sa menwerking met de andere naties zou gaan volgen. Nog is het maar twee jaar geleden, dat onze bevrijding kwam. Wat zijn nu 2 jaren? Ze zijn omgevlo gen. Voor zover de omstandigheden het toelaten leven wij weer in normale ver houdingen. Het zakenleven herstelt zich langzaam aan, de verkeersmogelijk- heden zijn bijna weer tot vooroorlogs peil hersteld. Er wordt dagelijks gewerkt aan de wederopbouw zoals woningbouw e.d. Wij zouden het wel wat sneller wensen, doch diUis helaas nog niet mogelijk. Wij zijn met de nodige goederen grotendeels aangewezen op het buitenland. Niettemin kan er gesproken worden van een ver hoogde productie in ons land, hetgeen een verheugend feit is. 5 Mei 1945 was de gloriedag voor Ne derland, nadat de avond van te voren reeds de eerste berichten waren doorgeko men. Wat een vreugde en ontroering bracht dit te weeg. In steden en dorpen kon de driekleur weer wapperen. Er scheen een heerlijk Meizonnetje, dat de feestvreugde verhoogde. De dag der be vrijding kwam, er was reden tot feest vieren en dankbaarheid. Dit alles komt weer in onze gedachten, nu de datum van 5 Mei a.s. is. Wij willen gedenken, wij, die nog bij elkaar zijn en dagelijks met elkaar leven. Toch past ons een eerbiedige hul de aan die tallozen, die deze bevrijding niet meer mochten meemaken. Ieder in eigen omgeving hebben wij familie of vrienden, die niet meer terugkeerden, ver van huis of getroffen in onze nabij heid (6 April 1945). Op deze dagen en in het bijzonder op 3 Mei, willen wij hierbij stil staan. Het is onze dure plicht, hun of fers niet beschaamd te maken. Zij zijn niet meer bij ons en kunnen niet meer zeggen, hoe of het wel moet in deze tijd. Laten wij dit niet vergeten en ons er re-, kenschap van geven, dat wij door een voorbeeld te geven, hebben mede te wer ken aan een rechtvaardiger en betere maatschappij, waar voor een ieder een- bestaan zal zijn en een onbezorgde toe komst. Als wij zo de bevrijding van 1945 her denken, kan het niet anders of hier zal iets van uitgaan, tot zegen van de mens heid. Z. meren. In verband hiermede werd gespro ken over de eerstdaags te houden lamme- renmarkt. Men zag de toestand wel wat sceptisch in. Besloten werd het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, daar er geen re sultaat van verwacht werd. De rekening van den penningm., den heer H. J. Keijser sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f2388,53. Het voordelig saldo bedroeg f 799,77. De kas- commissie, welke de rekening had nage zien, verklaarde, dat een en ander volko men in orde was bevonden, zodat lot goed keuring werd besloten. Vervolgens werd de agenda behandeld voor de volgende week in Den Haag te houden algem vergadering. Als afgevaar digden werden aangewezen de heren C. P. Laan en Jac. Roeper Johzn. Besloten werd medewerking te verlenen aan een te hou den cursus melken. Ter sprake kwam nog het aanschaffen van een gascel voor schurftbestrijding e.d. De voorz zeide, dat de afd. Eierland er ook wel voor voelde, zodat het misschien het beste is, dit gezamenlijk te doen. Er kuiken 3 koeien en 1 paard tegelijk in behandeld worden, de kosten zijn plm f 1400.Besloten werd dit punt in de Ver. v. t.b.c.-bestrijding aan de orde te stellen Het Landbouw Econ. Instituut verzocht de adressen te willen opgeven van een aantal specifieke schapenbedrijven ter be rekening van de kostprijs. Er werden eni ge namen opgegeven van schapenhouders, die hiervoor in aanmerking komen. Na nog enige bespreking volgde slui ting. OPLOSSING DAMPROBLEEM N. 10. Er wordt gewonnen door: wit 3631, zwart 27x36, wit 4742, zwart 36x47, wit 2520, zwart 24x15, wit 33x24, zwart 19x30, wit 4641, zwart 47x36, wit 39x33 zwart 28x48, wit 4439, zwart 48x34. wit 40x18, zwart 13x22, wit 3731. zwart 36x 27, wit 32x5 UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. VERZOEK AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Wij verzoeken onze correspondenten van de Herdenkïngs- en 'Bevrijdingsfees ten SPOEDIG hun berichten te willen in zenden, daar wij deze in ons eerstvolgend nummer willen opnemen. Redactie. MIDDENSTAND. DE KRANSLEGGING OP DE RUSSENBEGRAAFPLAATS. Ons werd nog medegedeeld, dat de kranslegging op de Russenbegraafplaats, hedenmiddag om plm. 12 uur zal plaats vinden, na aankomst van de boot van 10,40 uit Den Helder. DE MIDDENSTANDSEXAMENS. De directeur voor de Middenstand zal ook dit jaar namens den Minister van Econ. Zaken aan dengene, die in een exa menplaats met de hoogste cijfers slaagt voor het middenstandsexamen Algemene Handelskennis, een geschenk uitreiken. Zoals bekend, worden deze examens dit jaar in 47 plaatsen afgenomen. Aan den- gene, die op de beste cijferlijst van het gehele land kan wijzen, zal bovendien de bronzen legpenning van het Ministerie worden toegekend. Gedenkt, die deze woorden leest, mijn makkers in de nood, en die hen nastaan 't allermeest, in hunnen rampspoed groot (Uit: Jan Campert: De achttien doden.) Nu wij de bevrijding van 2 jaar gele den herdenken en in het bijzonder de ge vallen verzetsstrijders en alle anderen, die in de jaren der bezetting zijn gevallen, willen wij op deze plaats de aandacht nog eens vestigen op het werk van de Stifch- ting 1940—1945 Reeds wezen wij op het vele, dat de Stichting deed voor de nagelaten betrekkingen der gevallen ver- zetsslachtoffers. Toch moeten wij er op terug komen, omdat ook de Inzame lingsactie voor 1947 moet slagen. In het district Noordholland werden het vorige jaar 564 gezinnen verzorgd. 'Naast de morele en stoffelijke hulp aan deze ge zinnen werd een bedrag van f 710,628,13 uitgekeerd voor noodzakelijk levensonder houd. In het rayon Texel werd aan 3 ge zinnen f 5352,20 uitgekeerd. Dit dus in on ze onmiddellijke omgeving. Wij mogen het grote doel echter niet uit het oog verlie zen. Er is veel geld nodig voor de stich ting. Van de Nederlandse Staat of andere instellingen zal de stichting naar raming een bedrag van 7 millioen ontvangen. Dit is niet voldoende en zal er in de toe komst een bedrag van omstreeks f 2 mil lioen uit eigen middelen moeten worden bijbetaald om de nabestaanden van onze gevallen illegale vrienden een behoorlij ke uitkering te kunnen geven. Dit is een cre-zaak voor ons allen. Het Prov. bestuur heeft nu aan het hoofdbestuur bericht gezonden, dat N- Holland hieraan zal medewerken door f 200,000 per jaar op te brengen. Dit be tekent. dat wij allen zullen moeten offeren om dit mogelijk te maken, iets waar wij de bewoners van Texel gaarne toe willen opwekken Het plaatselijke stichtingsbestuur zal op deze plaats t.z t. nog mededelen, wanneer de geschikste tijd is om op Texel een inzamelingsactie te houden. Voor het rayon Texel wordt dit jaar gerekend op f3000.Vanzelfspre kend mag dit meer zijn. Dat een ieder in deze fcijn plicht ver sta! Het gaat hier om de nagelaten be trekkingen van hen, die hun leven ga ven voor onze bevrijding. Z. KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag. Missen in Den Burg en Den Hoorn om 7,30 en 10 u., in Oosterend al leen om 10 uur. Biechtgel. van 7-7,30 uur. Communie onder alle Missen en om 7 en 9 uur. 's Avonds 7 uur Herdenking der gevallenen en dankzegging voor de be vrijding. Daarna mannencongr. Deze week: Missen om 7 en 8 uur (Woensdag en Donderdag geen Mis om 7 uur). Com munie voor en onder de Missen Iedere avond half 8 Meimaandoefening. Maandag ook een H. Mis om 9 uur. Dinsdag 9,30 u. gez. Mis bij een 45-j. huwelijk, 's Av. 8 u. vrouwencongr. Woensdag 8 u. H. Mis in Den Hoorn. 9,30 u. gez. huwelijksmis. 8 u. jongenscongr Donderdag 8 uur H. Mis in Oosterend. 9,30 gez. huwelijksmis. 8 uur meisjescongr. Vrijdag: 3,30 uur biechtgel. v. schoolkinderen. Zaterdag: 5-9 biechtgel., half 8 Meimaandoefening.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1