Tuberculosebestrijding VERGEET HET NIET! 0) Het oude Walcheren komt niet meer terug mmm Bij herhaling blijkt het mij, dat nieuw aangekochte koeien niet direct worden opgegeven aan den bij den veehouder practiserende dierenarts. Dat is om meer dere redenen niet juist. Hoe gaat het meestal bij de aankoop! De veehouder die zich een andere koe wil aanschaffen, gaat naar de markt en zoekt daar een melkkoe uit, die naar zijn zin is. Eerst als hij zo'n koe heeft gevon den, zal hij misschien den koopman vra gen of het bewuste dier t.b.c.-vrij is. Dik wijls ook vraagt hij het niet en koopt de koe zonder meer. 't Kan ook gebeuren, da., hij het wel vraagt, maar dat de koopman zegt, dat hij het niet weet of de koe rea geert. In het laatste geval is de kans heel groot, dat de veehouder met een reageer- der thuis komt. Laten we veronderstel len, dat de nieuwkoop inderdaad reageert Indien de veehouder zo actief is zijn dierenarts tijdig te waarschuwen (zo spoe dig mogelijk na de koop) dan kan deze de nieuwkoop dus binnen 14 dagen na de koop onderzoeken. De dierenarts geeft dan kennis aan de Prov. Gezondheidsdienst, dat de bewuste veehouder een nieuw ge kocht rund heeft en of deze nieuwkoop gereageerd heeft op de tuberculinatie. Heeft hij het rund gekocht zonder de voorwaarde te stellen, dat hij niet mag reageren en blijkt volgens het onderzoek van den dierenarts, dat het inderdaad een reageerder is, dan kan de veehouder hem niet teruggeven aan den verkoper. Hij kan zo'n rund weer verkopen, nadat het een gat in het oor gekregen heeft en dat geeft schade. Hij kan hem ook in zijn veebeslag opnemen, maar heeft daarmede tevens het gevaar binnengehaald, dat de reageerder misschien de een of andere tijd open lijder wordt en zo zijn oudere koeien kan besmetten. Is hij bij de C.M.C aangesloten, dan zal hij ook van die kant schade ondervinden, wat de premietoe slagen betreft voor verlaagd reactieper centage, enz. 't Kan ook zijn, dat de veehouder van de nieuwkoop geen melding maakt aan zijn dierenarts en deze nieuwkoop wordt dan dus ook niet doorgegeven aan de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren. De nieuwkoop wordt dan eerst onderzocht bij het eerstvolgend jaarlijks onderzoek. Maar stel nu het geval, dat de nieuwkoop open lijder wordt bi] den nieuwen eige- naar. Wanneer zulks binnen zes weken na de koop het geval is en de nieuwe ei genaar heeft zijn dierenarts vóór dat de 6 weken om zijn, gewaarschuwd, dan zal hij de nieuwkoop open lijder nog terug kun nen geven en zeer zeker wanneer hij met een bonafide verkoper te maken heeft. Maar wanneer de nieuwkoop open lij der blijkt te zijn, bv. na 3 maanden, dan is teruggave uitgesloten en aangezien de nieuwkoop ook met geboekt staat bij de Gezondheidsdienst (we veronderstellen immers, dat van de aankoop geen tijdig bericht was gedaan aan zijn dierenarts!), dan krijgt de veehouder geen enkele pre mie uitgekeerd voor het laten slachten van deze open lijder. Bovendien heeft hij er dan zeer waarschijnlijk een aantal nieuwe reactiedieren bij gekregen U kunt al deze narigheid en teleurstel ling voorkomen, indien u bij aankoop van een nieuw rund aan den verkoper de eis stelt, dat het niet mag reageren. En, onmiddellijk na aankoop uw dieren arts waarschuwen om de nieuwkoop te tuberculineren. Bij positieve reactie te ruggeven aari den verkoper. Dit is abso luut noodzakelijk voor een goede doel treffende tuberculosebestrijding. De directeur van de Prov. Gezond heidsdienst voor Dieren in N.-Holland D. REMPT. KUNSTMESTBONNEN GELDIG VERKLAARD. Met ingang van 21 April j.l. zijn geldig verklaard: stikstof bonnen, voorzien van opdruk no. 5 en kalibonnen, voorzien van opdruk no. 5. Deze bonnen blijven geldig tot 1 Juni 1947. Stikstof- en kalibonnen, voorzien van opdruk no. 4, welke op 4 Maart j.l. zijn geldig verklaard, verliezen hun geldigheid op 15 Mei a.s. Na 1 Juni zijn geen bonnen van het seizoen 1946-'47 meer geldig. Bonnen, welke na deze datum binnen ko men, kunnen onder géén voorwaarde worden geaccepteerd. BESTRIJDING VAN DE DENNEN SCHEERDER. Bij beschikking van den Min van L., V. en V.. is, ter bestrijding van de dennen scheerder, voor het tijdvak van 15 Juni tot 1 Aug. 1947 algehele ontheffing ver leend van het verbod om tussen 15 Mei en 1 Aug. 1947 geveld naaldhout te laten liggen of opgestapeld -te houden, doch zulks alléén, voor zover dit hout dient voor vangstammen. Waar Neerlands blonde duinen liggen, Waar eeuwenoude molens staan. Waar bollenvelden openbloeien En straks weer ruisen zal het graan. Daar vindt men langs zovele wegen Of in de hartslag van een stad, Een zuil voor hen, die voor de vrijheid Hun leven hebben veil gehad Het zijn geen grootse obelisken, Gebijteld uit het duurst graniet, Maar veelal sob're monumenten Van ruwe steensoort, anders niet. Doch deze stenen houden levend d' Herinnering aan hen of haar, Die voor het peleton der Duitsers Gevallen zijn als martelaar. Maar waardeloos zijn deze offers - En ij del is 't verzat, geweest, Indien wij weig'ren door te werken En voort te bouwen in hun geest Geen eigenbaat mag in het spel zijn, En onrecht dient ook nu geweerd. Wat wij verfoeiden bij de Duitsers, Wordt nu ook niet getolereerd. Wij hebben pas, in alle stilte, Onze gevallenen herdacht, Maar daarbij mag 't alléén niet blijven. Wij moeten doorgaan, in Gods kracht. De oorlog hebben wij gewonnen De STRIJD is nochtans niet voorbij. Laat ons nu voor de VREDE vechten, Wij vierders van de vijfde Mei HUIB FENIJN DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 51. Pieters motorfiets rustte dus, even als het zijspan, op de bodem van het wa ter, en het enige wat er op zat, was: een nieuwe motorfiets kopen Op zekere dag gingen Pieter en Jodocus dus op reis naai de naastbij zijnde stad; Pieter had daar meteen nog enige andere zaken te doen en zou dan tegelijk het benodigde geld van de bank halen. 52. Toen ze in de stad aangekomen wa ren, ging Jodocus zolang in café „Het Vergulde Kuiken" binnen, waar Pieter hem volgens de afspraak zou komen ha len, als hij met zijn zaken klaar was en het geld had. Om de tijd zo aangenaam mogelijk door te brengen, bestelde Jodo cus grote hoeveelheden thee en gebak, waarvan hij telkens nieuwe voorraad liet aanrukken. DE UITWINTERING VAN WINTER GRANEN EN GRASSEN Het uitwinteringspercentage der win tergranen blijkt nog moeilijk definitief vast te stellen Tarwe, geeft op lage gronden, welke overlast hebben en waar het smeltwater minder goed werd afgevoerd, een veel on gunstiger beeld dan op doorlatende gron den. Van overwegend belang is echter het sortiment der uitgezaaide rassen. De tar- wes in de Julianagroep zijn voor 80 pet. uitgewinterd. De uitwintermg van rogge is veel ge ringer dan die van de tarwe en bedraagt ongeveer 10 pet. In de Veenkoloniën en op het veen in het Westen zijn de percen tages 20 en 30 pet. De wintergerst is in Groningen en Friesland voor ruim 70 pet. verloren, in het centrum en in het Westen slechts 50 pet. In Zeeuws-Vlaanderen en Noordbra bant is slechts 10 pet. van het gerst-areaal behouden. Het koolzaaad kan in het noorden als verloren worden beschouwd. In Noord- Holland en Limburg zou het percentage van de uitwintering 70 pet. bedragen. De vorst heeft weinig invloed op de kar- wij gehad. Als uitwinteringspercentage voor bet grasland wordt ongeveer 10 pet. opgege ven. Het in het vorig jaar uitgezaaide en bij gezaaide grasland heeft ernstig te lijden gehad en moet deels als verloren worden beschouwd. De klavers hebben ernstig geleden. Lucerne heeft vooral in de Betuwe en Utrecht geleden. DE MEI-INVENTARISATIE 1947 VOOR LAND- EN TUINBOUW. De aandacht van landbouwers, veehou ders en tuinders wordt erop gevestigd, dat in N.-Holland van 12 t.m. 24 Mei een al gehele inventarisatie van land- en tuin bouw wordt gehouden. Het doel van deze inventarisatie is o.a. de regering een in zicht te verschaffen in de opbrengst van de verbouwde gewassen ten behoeve van de binnenlandse consumptie, exportmoge lijkheden, e.d. Het zal dus van belang zijn dat de gegevens zo nauwkeurig mogelijk worden verstrekt. Iedere geregistreerde wordt bezocht of persoonlijk opgeroepen om op een zitdag te verschijnen teneinde alle gevraagde bedrijfsgegevens te ver schaffen. Een ieder, die geen opioep of bezoek heeft gehad, doch wel een opgave van een land- of tuinbouwbedrijf heeft te doen, kan zich wenden tot den P.B.H in het district, waaronder hij ressorteert. Wanneer een inventarisatieformulier ter invulling is uitgereikt, dient dit formulier volledig ingevuld en ondertekend vóór 1 Juni 1947 bij het Bureau v. d Provin ciale Voedselcommissaris, afd. Ledenre- gister, Landbouwhuis, Alkmaar, te zijn ingeleverd. Het verstrekken van onjuiste gegevens, het weigeren om de gevraagde gegevens te verstrekken of het niet on dertekenen van het formulier is strafbaar. EIEREN VOOR BANKETBAKKERS. Banketbakkers zullen voortaan, voor zover de eierenpositie dit toelaat, op toe wijzing van het Bedrijfschap voor Pluim vee en Eieren, 2e soort en uitvalkippen- eieren voor de banketbakkerij kunnen verkrijgen. De toewijzing geschiedt op ba sis van de hoeveelheid import- of Zeeuw se bloem, welke voor de gebakbereiding wordt verstrekt. Gebakbereidende broodbakkers ont vangen per baal bloem van 50 kg. 75 2e soort en uitvalkippeneieren, banketbak kers een dubbele hoeveelheid. ER MOGEN WEER POSTPAKKETTEN VERZONDEN WORDEN. Op 6 Mei zullen de posterijen de bin nenlandse verzending van postpakketten hervatten, voorlopig tot een maximumge wicht van 5 kilogram, terwijl ook aan de afmetingen beperkingen zijn gesteld Expresse-bestelling is nog niet mogelijk. TWEEDE KAMERLID STELT VR OVER DE POLITIE OP TEXE Het Tweede Kamerlid Kupers heel den minister van justitie schViftelij volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de politiediens het eiland Texel voor de oorlog weri ridht door drie, van dit eiland afkon politiebeambten en dat zulks thans schiedt door negen beambten der rij litie. en grotendeels afkomstig van vasteland? 2. Indien de vorige vraag bevest wordt beantwoord, kan de minister mededelen, welke vorderingen tot n door deze belangrijke versterking de litiemacht zijn bereikt? 3. Indien zodanige vorderingen zij reikt, meent de minister dan, dat opwegen tegen het nadeel, dat in d meente^Texel, waar nog een vrij aantal personen in bunkers woont, deze uitbreiding der rijkspolitie wou moeten worden gevorderd? 4. Indien de vorige vraag ontkej mocht worden beantwoord, is de mi dan bereid in de toekomst de mogelij van een vermindering der politiebezi op Texel in overweging te nemen? NASCHRIFT. Volgens inlichtingen, die wij ve gen, bestond het politiekorps voor de log uit 5 man, ook allen niet-Texe! Thans bestaat de samenstelling uit 9 waarvan 5 a 6 man een woning hei daar de anderen ongehuwd zijn Wi van mening, dat 9 man politie voor niet te veel is, vooral niet nu het se op komst is. Redac DE ZUIVELINDUSTRIE IN MAART Met het intreden van het voorjaar, ook de melkproductie vooruit. Vo voorlopige gegevens van het Centraa reau voor de Statistiek ontvingen de velfabrieken in Maart 170,243 ion van-de veehouders, een belangrijke ging dus vergeleken bij de 114,088 in Febr. Bovendien is de in Maart leverde hoeveelheid 25 pet. groter di in de overeenkomstige maand van Van deze melk werd in Maart 11 ton als volle en gestandaardiseerde in consumptie gebracht, aangevuld 2,511 ton melk in blik. In Febr 109,109 ton als volle en gestandaard de melk geconsumeerd met een ai ling van 15.936 ton melk in blik. onder- en karnemelk werd nog 5,51 in consumptie gebracht (in Febr. ton). De productie van boter bedrci Maart 2,363 ton, hetgeen eveneens 2! meer is dan in Maart 1946. In Febr. 1.764 ton boter vervaardigd. De kaasproductie neemt snel toe. in Febr slechts 360 ton volvette kaa maakt worden, in Maart liep de pit tie op tot 1712 ton. Voor 40 plus waren deze cijfers 214 ton in Febr. 698 ton in Maart. Aan volle geconden de melk werd in Maart 1,638 ton vaardigd. (In Febr. 1096 ton). RECEPTEN. Pittige gestoofde vis. 1 kg. vis, bv. ting, twee uitjes, 1 blikje tomatenp lVt bosje selderij, boter of mar zout, peper, maizena, 2 kopjes water eetlepel mosterd. De vis schoonmaken, wassen en zo Een klontje boter of margarine sro Gesnipperde ui, de gesneden selderij tomatenpuree hierin smoren. 2 K water toevoegen en de vis in dit gaar stoven (10 a 15 min.). De vis ui vocht nemen. Dit aanvullen met wati 2 liter. Met wat aangemengde ma het vocht binden en het geheel op s afmaken met peper en zout. Herstel, maar ook vernieuwing. Toen op 6 Nov. 1945 Middelburg en daarmee nagenoeg geheel geïnundeerd Walcheren was bevrijd, stond natuurlijk de vraag, hoe het eiland weer droog zou worden, voorop. Toch was het al onmid dellijk nodig, ook verder te kijken. In agrarische kringen zowel als daarbuiten werd nl. begrepen, dat het herstel van Walcheren niet goed denkbaar was zonder een plan tot herverkaveling van de land bouwgronden. Nog in de tijd, dat het land- boven de Moerdijk bezet was, werden in overleg met de Inspectie Zeeland van de Rijksdienst voor Landbouwherstel door de Prov. Planologische Dienst in samen werking met het Ruilverkavelingsbureau te Breda de eerste pogingen gedaan om de voorbereidingen hiertoe op gang te brengen. Korte tijd later groeide het besef, dat niet alleen het herstel van de landbouw, doch nog zeer vele ander vraagstukken van het zwaar getroffen eiland in zo breed mogelijk verband bezien moesten worden, wilde men het herstel van Wal cheren zo goed mogelijk aanpakken. De problemen van de Wederopbouw van wo ningen. bedrijfsgebouwen, enz., de be stemming van industrieterreinen, sport terreinen, de landschappelijke schoonheid van het eiland, de aanleg van wegen, de architectonische bezienswaardigheden en alle verdere vraagstukken van de ruimte lijke ordening kwamen hun aandeel in de belangstelling opeisen Een „Snelcommissie". Op initiatief van Ir. P. Verhagen, stede bouwkundig adviseur van het. College v. Alg. Commissarissen v.d. Wederopbouw, werd vanwege de Provincie een commis sie in het leven geroepen, waarin de ver schillende instanties, werden verenigd Ten einde te accentueren, dat de commis sie met grote snelheid zou moeten wer ken, werd haar de stimulerende, doch taalkundig minder fraaie naam „Snel commissie Walcheren" gegevei} Deze commissie werd op 2 Aug. 1945 door den Comm. der Koningin in de prov Zeeland, geïnstalleerd. De opdracht aan de Commissie luidde: „In een tijdsverloop van ongeveer acht maanden een plan op te stellen, dat. als grondslag zou kunnen dienen voor de her verkaveling in het geïnundeerde gedeelte van Walcheren, het herstel van het land schap en de recreatiemogelijkheden, als mede voor de verbetering van het ver keer en de vestigingsmogelijkheden van de industrie. Het uitgangspunt van de werkzaamhe den der Commissie is geweest het stand punt, zoals dit het eerst door den verte genwoordiger van het College van Algem Commissarissen voor de Wederopbouw werd geformuleerd, nl., „dat het herstel plan voor Walcheren zodanig zou moeten worden ontworpen, dat na uitvoering van dit plan, Walcheren als een gezond onder deel van het nationale geheel zijn func ties naar behoren zou kunnen vervullen". Daarmede werd dus uitgesproken, dat niet volstaan zou kunnen worden met de herbouw van datgene, wat vernield was en weer op te bouwen zou zijn, doch dat al die maatregelen zouden moeten worden getroffen, welke van Walcheren weer een levend organisch geheel zouden kun nen maken. Deze maatregelen dienden derhalve te bestaan uit het herstel en de versterking van de drie belangrijkste functies, welke Walcheren in het econo mische leven van ons land vervult, n.l de landbouw, de industrie en het vreem delingenverkeer. Een lijvig rapport. Thans heeft de Snelcommissie als haar advies aan het College van Ged. Staten van Zeeland, een uitvoerig rapport uitge bracht, dat als grondslag kan dienen voor de werkzaamheden tot het herver- kavelen van het geïnundeerde gebied van Walcheren en als richtsnoer voor de werkzaamheden van de Dienst v.d. We deropbouw. 't Oude Walcherse landschap van voor de inundatie zal nooit meer te rug kunnen keren door de totale vernie tiging van alle plantengroei en als gevolg van de grotere kavelstructuur en de meer rechte wegen. Door de aanpassing van nieuw aan te brengen landschapselemen ten, aan het natuurlijke bodemrelief en de verdere relicten van het oude Walcheren, alsmede door de aard der beplanting, is er echter naar gestreefd, het nieuwe land schap een uitgesproken Walchers ka rakter te geven. Wij willen hieronder de belangrijkste van de 60 conclusies aanhalen, die men achter in het rapport afgedrukt vindt. Allereerst de conclusies over het we genplan. Autosnelwegen zijn op Walche ren ten W. van het kanaal met nodig. De hoofdverkeerswegen moeten zoveel moge lijk door de dorpskommen worden ge leid, maar de mogelijkheid tot aanleg van omleidingswegen buiten de dorpskommen moet worden opengehouden. Een geheel nieuwe weg Middelburg-Serooskerke, die uit landschappelijk oogpunt royaal zal moeten worden aangelegd, wordt wense lijk geacht. Alle wegen, dus ook de land- bouwweg'en dienen verhard te worden. Ter bescherming van het eiland tegen de meest voorkomende winden uit Weste lijke richting is het noodzakelijk, aan de Westzijde van het eiland de wegen zulk een dwarsprofiel met een brede berm aan de Westelijke zijde te geven, dat daar een windsingel van tenminste 4 m. breedte kan worden aangeplant. Meer bos op het eiland. Omtrent het vliegveld midden Zeeland, luiden de conclusies, dat het oude vlieg veld bij Vlissingen volkomen onbruikbaar is geworden Het nieuwe vliegveld zou men willen zien tussen de nieuw ontwor pen Rijksweg en het dorp Ritthem Omtrent de bebouwing wordt opgemerkt, dat de nieuw te bouwen boerderijen zul len moeten passen in het Walcherse land schap. Het wordt wenselijk geacht, o*ude historische of architectonisch waardevolle boerderijen (het rapport noemt er enige tientallen met name), zoveel mogelijk te behouden. Bestaande en vernieuwde bui tenplaatsen dienen zoveel mogelijk in con tact te worden gelaten en hersteld. Wat het landschapsplan betreft, merkt het rap port op, dat het nieuwe landschap een synthese zal moeten zijn van de belangen van de landbouw, het vreemdelingenver keer en de recreatie. Het relief van de Walcherse bodem moet duidelijk in het landschapsplan tot uiting komen door een dichtere beplanting op de hoge ruggen en een zekere mate van openheid in de kom men. Als gevolg van het te verwachten ver lies in de beplanting, wordt het opnemen van nieuwe landschapselementen in de vorm van boscomplexen noodzakelijk ge acht. Het rapport beveelt aan, hiervoor in to- VEERE, EEN DROOM OP WALCHEREN. taal 50 ha. of te wel 1 pet. van het ge ïnundeerde gebied te bestemmen. Per ceelgrens-beplanting in de weidegebieden wordt aanbevolen. Gelukkig zal het mo gelijk zijn, ook de eenmaal wereldberoem- de meidoornhagen weer in het landschap op te nemen; Er werd nl. gevreesd, dat het aanplanten van meidoorn, die vroeger in de bloeitijd de poëtische schoonheid van Walcheren nog ten zeerste verhoogde, niet meer zou moeten geschieden, omdat de meidoornhagen te veel insecten^ die schadelijk zijn voor de landbouw, zouden herbergen. Een biologisch proefstation heeft echter uitgemaakt dat de meidoorn hagen ook huisvesting bieden aan zeer ve le insectenetende zangvogels, zodat nadeel en voordeel tegen elkander opwegen. Het dichtspuiten of dempen van de zanderige kreken, die achter de gebom bardeerde gaten in de zeedijk zijn ont staan, wordt economisch onuitvoerbaar geacht. De zanderige terreinen, welke niet kunnen worden verbeterd, zullen worden bebost en de kreken zullen door een een voudige beplanting in het landschap wor den ingevoegd. Van zeer grote betekenis zijn de con clusies, die in het rapport worden ge noemd. De recreatiebehoeften in ons land worden steeds groter, de mogelijkheden zijn beperkt en worden steeds bepö Derhalve dient Walcheren in het van het gehele land (en in dat van duizenden vreemdelingen, die vit dit eiland plachten te bezoeken) als it atiegebied te worden herwonnen In band hiermede verdient de stichting een nieuw modern badcentrum te VÜ gen sterk aanbeveling. De badpla Zoutelande, Domburg en Vrouwenp dienen een landelijk karakter tc to den. Het ontstaan van een nieuwe plaats bij Dishoek wordt ongewenst acht en de noodzakelijkheid woidt sproken om de bebouwing in het ff gebied der badplaatsen sterk te ordl Een zeer aantrekkelijk idee is het, dot aanleg van een fietspad van Oran; naar h|t badcentrum van Vrouwenpt dit fraaie natuurgedeelte open te lq Tenslotte wordt de aandacht gevesti| de behoefte aan vrijliggende fietspi wandel- en ruiterpaden. Zelfs met deze zeer summiere aa lingen uit dit rapport menen wij 1" zen te hebben, dat er ernst gemaakt v met het zo goed mogelijk herstel val eiland Walcheren en dat geen der ren, die vroeger dit eiland zijn aparte en zo grote charme gaven, do® opstellers van het rapport over het1 is gezien.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4