rnrnmoEi w\ Verslag Ledenvergadering C.Z. „Eendracht" te Texel Terug uit Indonesië Waar stond de kerk? Nieuwe spelling Te ruim 8 uur opende de voorz., de heer C. Roeper Mzn., de op 8 Mei j.l. gehouden vergadering. Er zijn ongeveer 50 leden aanwezig. Spr. betreurt het, dat er niet meer leden aan de oproep gevolg hebben gegeven, doch drukke werkzaamheden op de boerderij zullen wel oorzaak zijn. Na dat de notulen der vorige vergadering zijn goedgekeurd, worden 32 nieuwe le den aangenomen. Uit het financieel overzicht blijkt, dat op het einde van het jaar een saldo aan wezig was van f29,564,61. Dit saldo werd voorgesteld, te verdelen als volgt: Bijschrijving ledenkapitaal f 8652,76 Afschrijving en reservering 17000. Rente ledenkapitaal 872,73 Reservering voor belastingen 3039,12 Fabriek, filiaal en 4 woningen en twee auto's staan thans op de balans voor f 51390,Het res. fonds bedraagt f 13750,en het iedenkapitaal (dus het aandeel van de leden in eigen zaak) be draagt nu f37743,94 De melkaanvoer in het afgelopen boek jaar was 3,952,071 kg. met een gemiddeld vetgehalte v. 3,35 3 pet. De prijs af boer derij voor melk met gemidd. vetgehalte bedroeg 15,78 ct. Afgeleverd werd 577720 kg boter. 243935 kg. 40 plus kaas, 1951 kg. volvette kaas. 840623 liter gestand, melk. 36773 1. cons, karnemelk, 125271 1. voerkarnemelk. Uit de balansverklaring van de Bond v. Coop. Zuivelfabrieken te Alkmaar blijkt, dat door haar ambtenaren en de fin. com missie alles in goede orde werd bevonden en dat zij zich met de verdeling van het saldo kunnen verenigen. Daar niemand uit de vergadering ver der nog iets heeft op of aan te merken, wordt de eindbalans per 29 Maart 1947 goedgekeurd. In aanvulling op het jaarverslag geven wij de volgende punten. In net afgelopen boekjaar werd aangeschaft een auto en een pasteur. Talrijke rep. werden verricht zodat de achterstand wat dit betreft, werd ingehaald. De aanschaffingen en onder houd van rep. vorderden een bedrag van circa f 500. Óndanks dat de strenge win ter het onmogelijk maakte om tot wer ving van een ledênactie over te gaan, tra den 36 nieuwe leden toe. Zes leden be dankten, zodat momenteel het ledenaantal 237 bedraagt Het melkvervoer is weer iets gewijzigd Doordat S. Keijser uitviel, is deze route en een klein deel van de route van Brou wer in handen van IJ. Witte. De heer Witte bezit één auto, heeft recht op een tweede wagen, doch de toewijzing daartoe wordt niet vlot verleend. Mocht de R.V.I. niet bereid zijn, op korte termijn een auto te geven, dan zal Witte weer uitvallen. Met Brouwer verkeren we in hetzelfde geval, deze moeilijkheden op dit punt du ren nu al vanaf 1940. In de periode 7 Juli '4618 Jan. 1947 werden 3035 kwaliteitskaartjes aan de boeren verzonden. De beoordeling van de kwaliteit, welke volgens een soepele methode wordt gevolgd, gaf het volgende resultaat te zien: le klas 30 pet., 2e klas d.i. de normale klasse, 62 pet. en de 3e klasse 8 pet. Dit kon dus nog wel wat be ter. Met 1 April 1947 werd weer begon nen met de kwaliteit van de melk in re kening te brengen. Klasse 1 krijgt een toeslag van f 0,25 en klasse 3 'n korting van f 0,25 per 100 kg. Schoonmaakmiddelen kunnen thans in voldoende mate geleverd worden. De voorraad aan de fabriek bedraagt 850 kg. soda. Geef emballage aan de melkrij der mee. Boenders zijn ook voorradig. Er zijn nog 40 melkbussen beschikbaar Met de hygiënische dienst van de Ge meente is de samenwerking goed Men kan thans dus verwachten, dat de heren Noordijk en Van Leeuwen regelmatig de bedrijven komen bezoeken, waar aanmer kingen zijn op kwaliteit. In totaal zijn er 130 boeren die hun koeien laten controleren Een groot deel hiervan is bij de fabriekscontrole en bij hen komt dus geen monsternemer.. Het bemonsteren der melk moeten ze zelf doen. Dit werk dient serieus en tijdig te geschieden want als enige boeren mon sterkistjes te laat opsturen naai de fa briek, loopt de zaak vast. Werk ten volle mee. De F.N.Z. deed verleden herfst een op roep aan alle Coöp fabrieken om bij te dragen aan een fonds van bijzondere doel einden. De bestemming van dit fonds is, om fabrieken, die verwoest zijn, of grote schade hebben opgelopen, te helpen met een renteloos voorschot, daar de Molest- uitkering van het Rijk hopeloos lang op zich laat wachten. Aanvankelijk werd ge meend. hier niet aan mee te doen, daar op Texel ook schade door oorlog is ont staan. De bestuursleden, die de Bonds vergadering te Alkmaar, waarin 1 deze zaak werd behandeld, meemaakten, kwa men daar tot de conclusie, dat we beslist wel mee moesten doen. Over alle melk van de Coöp Zuivelfabrieken in Neder land betekent dit 1 millioen gld. Voor ons bedroeg dit f 2300. Dit is nog niet betaald, maar is in de te betalen onkosten opge nomen In geheel Nederland wordt dit voorjaar een sterke actie gevoerd voor de runder- horzelbestrijding; daarbij zijn de zuivel fabrieken ingeschakeld. Ook wij doen daar aan mee door voor iedereen derris- poeder beschikbaar te stellen. Door een overvloed van werkzaamheden hebben wij ook oud-leerl. v d. L.L.S. niet durven vragen om deze poeder in distributie te brengen. Opvallend is nu, dat de eerste keer in Hotel ,,De Zwaan" veel meer der- rispoeder werd meegenomen, -dan de tweede keer. Terwijl de poeder, die wij nu nog hebben, volgens werkelijke bere kening wel nodig zal zijn op Texel, voor al ook omdat de 3e behandeling in de wei van het meeste belang is, met het oog op de voortplanting van de horzels. Op de verleden jaar gehouden vergad. werden ongev. 600 koeien aangenomen voor kunstmatige inseminatie. De oplei ding van de inseminator was oorzaak, dat de werkzaamheden niet in Mei 1947 kon den aanvangen. Hopelijk vindt de oplei ding in de a.s. herfst plaats en kan in '48 begonnen worden. De richtprijs voor melk is voor de zo mer 1947 vastgesteld op 14 ct. per kg. melk, met 3,3 pet. vet, een cent lager dus dan de richtprijs van verleden jaar. Be rekeningen van het Landb. Econ. Insti tuut hebben evenwel aangetoond, dat voor de boer de kostprijs ca. 1,2 cent la ger is. Men verwacht, dat de richtprijs voor de a s. winter 17 cent zal zijn. Vele leden in de verg. brachten naar voren, dat er verschil dient te komen bij de levering van melk door leden en met- leden Bij stemming blijkt, dat 28 stem men de thans gevolgde wijze willen blij ven voeren en 25 stemmen voor wijziging zijn, zodat op dezelfde wijze Ihanfc wordt doorgewerkt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Kuip, C. Roeper Lzn en Jac. Roeper Johz. allen herkozen. Tot lid van de fin. comm. wordt gekozen de heer Jac Hin uit de Nes. Bij de rondvraag werden verschillen de vragen beantwoord. Zo wekte de rij tijd van de melkauto s ontstem ming bij sommige leden. Men zal trachten de auto later te laten rijden. R.K. BOND VAN HANDELS-, KAN TOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Sinds enige weken bestaat hier op Texel een afd. van bovengenoemde bond. Een groot deel van de op ons eiland werkende Rooms Katholieke Handels- Kantoor- en Winkelbedienden zijn thans in deze afd. georganiseerd. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door F. F Gerritsma, voorz.; R. J. Timmer, secr., en Th. v. Heerwaarden, penningm. In zijn geheel maakt de afd. deel uit van de Kath. Arbeidersbeweging, afd. Texel. De nog niet in onze bond georgani seerde werknemers van bovengenoemde categorie wekken wij hierbij op zich niet afzijdig te houden, doch het voorbeeld te volgen van de Metaal- en Transportarb.. die reeds veel door eendrachtig samen werken wisten te bereiken. Eendracht maakt macht en dat geldt juist voor de meest rechteloze werknemer, de handels-, kantoor- en winkelbediende. In de Texelse Courant van 10 Mei lazen wij tot onze voldoening, dat er op Texel ook een Algem. Bond van Handels- en Kantoorbedienden in oprichting is. Het bestuur roept deze afd een hartelijk wel kom toe en hoopt op een vruchtbare sa menwerking. G. OPLOSSING DAMPROBLEEM No. 12 Er wordt gewonnen door: Wit 2823, zwart 19x28, wit 3530, zwart 25x23, wit 3833 en zwart staat plotseling verloren Op 18—22 of 17—22 volgt wit 31—27. door G. TH. ROTMAN. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR (Nadruk verboden) 55. Jodocus, die eerlijk als goud was, had namelijk gedacht: ,,Pieter heeft de duiten; die zal dus wel betalen!" Daar Pieter echter juist in de telefooncel was, dacht de kellner niet anders, of Jodocus wou zonder betalen weglopen. Hij schreeuwde dus de hele buurt bij elkaar, en weldra zag de verbouwereerde Jodo cus, die er niets van begreep, een hele oreigende menigte op zich afkomen, en daar waren nog twee politieagenten bij óók! 56. Och, och, Jodocus had zijn hele le ven nog niet zo gelopen als nu! Hij sloeg de hoek om, maar nog steeds zat die vre selijke mensenmenigte hem op de hie len. Ha! daar zag hij een schutting! Mis schien lag er een tuin achter of een stuk bouwgrondHij nam dus een flinke sprong en liet zich, z'n tong tegen z'n vervolgers uitstekend, er over vallen. INGEZONDEN. Texel. 6 Mei 1947 Aan de redacteur der Texelse Courant Den Burg, Texel M.H., Ondergetekende verzoekt beleefd het vol gende in de .Texelaar" te willen op ne men: Het is de middag van de bevrijding van de Nationale feestdag als ik onderstaande re gels schrijf. Somber staan vele gezichten van ouderen: teleurgesteld kijken vele kinderogen mij aan. Hen en hun kinderen intresseert het niet dat er over 14 dagen feest zal zün. Zij zijn niet alleen Texelaars maar ook Nederlanders Zii zijn teleurge steld omdat nu. terwijl heel Holland feest viert, zij ook od deze dag uiting dachten te geven aan de vreugde, die in hun har ten heerst over de Bevriiding en dat de gelegenheid hiertoe nu niet wordt gebo den. Maar mensen, komen jullie nu niet steeds met klachten hierover bij mij. Door mij werden niet anders dan de eerste be vrijdingsfeesten georganiseerd en de stoot gegeven tot het direct oprichten van het voorlopig monument voor de gevallenen. Na die tijd heb ik niet meer in het bestuur gezeten. Jullie gevoelens kan ik echter tenvolle onderstrepen. Ook ik vraag mij af waar om, bij mijn weten alleen op Texel, op deze allerbelangrijkste dag markt moest worden gehouden, zodat vele winkels nu 's morgens geopend moesten zijn en velen uit hun feestvierende dorpen naar Den Burg moesten komen. Ook het bestuur der Oranje-vereniging bleef in gebreke en handelde in deze niet goed. Wij hadden van hen leiding ver wacht. Maar aan de andere kant weet ik ook. dat ook daar het vele werk wat ver zet moet worden voor een goed georgani seerd feest, neer komt op de schouders van enkelen. Doch laten we ophouden Deze dag komt niet meer terug, maar als er straks een oproep komt van de Oranjevereniging tot een algemene vergadering, wees dan allen present Kom dan met jullie inzich ten en eventuele klachten, maar geef dan ook de volle medewerking, opdat wij ook aan Den Burg weer komen tot een waar dige viering van onze Nationale gedenk dagen. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, J. Agter. DE WAAL. Zoals we reeds meldden, is de soldaat S. Bor uit De Waal met de ,,Kota Inten" uit Indonesië teruggekeerd. Met dit s.s. zijn een 360 gewonden in het vaderland aangekomen. Hierbij waren zo wel zwaar als licht gewonden. Bor be hoorde tot de laatste. Hij is niet gewond door de oorlog, doch het is een overblijf sel uit zijn onderduiktijd op Texel, Bor komt uit Den Helder en was hiei in 1944 als onderduiker. Hij moest ook naar As sen, maar dook onder en moest toen meer malen in een vochtige kelder verblijf hou den. Het gevolg was ischias en hij onder vond ook in Indië hiervan nog nadelige gevolgen Gelukkig is zijn toestand niet van ern stige aard en zal Bor zijn dienstplicht weer spoedig kunnen hervatten. Het is niet onmogelijk, aldus vertelde Bor ons, dat ik eerst nog naar Duitsland ga om dienst te doen bij de bezettingstroepen en dan later weer naar Indie. Bor verrichtte gedurende de bezettings tijd als zovelen, illegaal werk en hij heeft toen met levensgevaar verscheidene Rus sen het leven gered tijdens de Aprildagen van 1945. Met de bevrijding was hij nog in dienst bij de binnenlandse strijdkrach ten Na dien tekende hij als vrijwilliger en heeft thans 7Vs maand in het mooie In dië doorgebracht. ,,Het is een pracht land en ik ben blij, dat ik er geweest ben", aldus Bor. Hij zeide verder, maar weinig gevechtshande lingen te hebben meegemaakt, ook omdat hij dienst deed als chauffeur, belast met aanvoer van materialen en levensmidde len voor de troepen. Dit was tussen Bata via en Bandoeng. Hoewel Indië een rijk land is, zijn er nog vele misstanden. Er worden lage lo nen uitbetaald en besmettelijke ziekten komen er nog maar al te vaak voor He laas zijn er weinig doctoren beschikbaar In vele plaatsen hebben de Nederlanders goed werk kunnen doen, door de inlan ders te helpen. Meermalen kwam het vol gens Bor voor, dat de Nederlanders met gejuich werden ontvangen Dr. Vellenga had hij ook nog in Indië gesproken. ,,Er is voor ons nog een belangrijke taak wegge legd in Indië, was de mening van Bor. Het R K. thuisfront en de Band Ned - Inclië, doen prachtig werk door het con tact te onderhouden met de jongens in Indië. Met veel lof sprak onze verteller nog over Dr. van Mook en Generaal Spoor, die alles doen om in Indië tot een zuivere toestand te komen. De militairen hebben echter ook wel in de gaten, dat er bij vele duigen politiek achter zit, zoals bv. de invloed van Engeland en Amerika. De ambonezen en Soendanezen zijn pracht kerels en erg op Holland gesteld, zij vierden ook gezamenlijk met ons feest bij de geboorte van Prinses Margriet. Vele dingen hebben wij verder met Bor besproken en kwam iedere keer tot uiting, wat een mooi land Indië wel is. Wij heb ben als onze mening de wens uitgespro ken, dat de partijen spoedig tot elkaar zul len komen en dat er een eensgezinde sa menwerking uit voort mag vloeien en geen koloniale oorlog. Het is niet gemakkelijk, inderdaad, doch wij geloven, dat er voor Nederland nog een schone taak in Indië te verrich ten is en er voor vele jongeren nog een goede toekomst is weggelegd, in dit land, mits er geen oorlog komt. Z. Ds. Buskes heeft in dit boekje een voor treffelijke schets gegeven van het kerke lijk verzet. Hij begint in dit boekje de si tuatie te schetsen van de kerk voor de oorlog. De hoogtepunten van onze vader landse geschiedenis waren in de regei ook hoogtepunten van onze kerkgeschie denis. De 19e en het begin van de 20e eeuw hebben weinig van deze hoog punten opgeleverd En de kerk heeft m de vooroorlog- ren zeker iict de betekenis gehr-d, d:e had ir» de 16e ea 17e eeuw. In de bezettingsjaren is er gepre* Velen hebben zich bij deze prediki meer dan vroeger met hart en ziel aan arbeid voor deze prediking gegeven. Buskes zet dan uiteen, wat hem daai heeft gedwongen. Doch, wanneer men ons de vraag st< hoe de houding der kerk tegenover oorlogsbedrijf als zodanig -s gewei kunnen wij niet anders, dan antwoord dat de kerk tekort geschoten is, (pag Hierna worden behandeld' Het offi ele en openlijke verzet der kerk. Alle langrijke brieven en onderhouden en kondigingen zijn hier opgenomen. He! van grote historische betekenis, dat dit alles goed weten en later nog kunnen naslaan. Al te gemakkelijk v den deze belangrijke zaken vergeten verkeerd geciteerd. Een zeer belangrijk hoofdstuk is wijd aan „illegaal werk". Ditmaal niet B.S. en de L K.P. Ook op andere wi werd en moest er zeer belangrijk w< worden gedaan Wij willen hier bv. y zen op de afgifte van valse persoons doopbewijzen, waardoor velen geholp konden worden. Het hoofdstuk ,,Waan ring en Uitzicht" besluit dit zeer lezei waardige boekje. Geen droge opsoi ming van feiten, doch een boekje, spreekt van hart tot hart. Wilt ge 't leren, komt 't proberen, 't Is niet zwaar, doe 't maar! Grote bomen, worden kleiner, Daar de schrijver Zich gaat snoeien, met het groeien, En hen klooft, en ontrooft, Van een letter. Maar de strootjes, staan op poptjes, En ze spreken, wat een feest. Is 't geweest. Bomen kleiner, bomen fijner, Maar wij kleine, hele reine, Blanke strootjes. Schrijft men met. twee ootjes! TREZE. DE COLORADOKEVER EN DE EXPORT VAN BLOEMBOLLEN NAAR SCANDINAVIË. De plantenziektenkundigen van de Scandinavische landen hebben op een conferentie te Kopenhagen met België en Nederland een ontwerp opgesteld voor invoerbepalingen voor planten en plan tendelen, dat ter goedkeuring aan de re geringen van de Scandinavische landen zal worden voorgelegd. De zendingen bloembollen naar de Scan dinavische landen moeten vergezeld zijn van een certifaat, waarin verklaard wordt dat de bloembollen vóór de verzending ontsmet zijn met D.D.T.-stuifpoeder, en dat het aardappelgewas op het bedrijf be spoten is geweest met calcium-arsenaat. De Plantenziektenkundige Dienst zal nog nader bekendmaken voor welke ge deelten van Nederland een algemene spuitplicht zal gelden. De bloembollenkwekers zullen wegens de contracten met hun personeel de aard appelteelt niet geheel kunnen missen. Zij zullen echter de zg padteelt dienen na te laten en het Bedrijfschap voor Sierteelt producten raadt hun aan, de aardappel teelt zodanig te concentreren, dat de be spuitingen gemakkelijk en goed kunnerr worden uitgevoerd. NIEUW LANDBOUWCONTRACT DOOR LANDARB. BOND AANVAARD. Bij een stemming onder de leden van de Ned. Landarbeidersbond is gebleken, dat 70 pet. van de leden, die aan deze stem ming hebben deelgenomen, zich hebben uitgesproken vóór aanvaarding van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het landbouwbedrijf, die met ingang van 1 Mei 1947 in werking is getreden. De grote meerderheid van de betrokken leden heeft daarmede het hoofdbestuur van genoemde bond gemachtigd tot het tekenen van het contract over te gaan. TINBAGGERMOLENS IN CONVOOI NAAR INDIE. Een belangrijke gebeurtenis, zo verne men wij, staat er binnenkort te gebeuren op het gebied van de Nederl. zeesleep vaart. Er zullen nl. door L Smit Co's Intern. Sleepdienst te Maassluis 4 tinbag germolens in convooi naar Indië worden gesleept, welke zijn gebouwd op de wer ven van J. en K. Smit en Gusto, nadat de onderdelen door gecombineerde wer ven zijn vervaardigd. Aan het convooi zal ook de tinbagger molen Kalmoa, die wegens de vertraging tijdens de stormen bij de Franse kust ont staan, naar Kinderdijk is teruggekeerd, dèelnemen. De drie overige molens, welke van 't convooi deel uit zullen maken, zijn „Singkep", de ..Mendanou" en de „Ma- ras". De „Singkep" en de „Maras" zijn thans in aanbouw op de werf van Gusto" te Schiedam. De bouw van de „Mendanou" is ook reeds gedeeltelijk voltooid. Deze molen staat op de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk Het convooi zal, zo vernemen wij nog, in Aug de Nieuwe Waterweg verlaten voor deze belangrijke reis naar Indië. RECEPTEN. Citroengruel. 1 liter water, 75 gr. (3/4 kopje) gortgrutten, 2 citroenen, 1 appel, kaneel, 2 eetlepels stroop. 2 eetlepels sui ker, zout Het water met iets zout aan de kook brengen De gortgrutten er in gaar koken, (plm. 15 min.). Stukjes citroen, ge raspte schil en de klem gesneden appel, de laatste 5 min. meekoken. Stroop, suiker en kaneel toevoegen en dit gerecht warm of koud opdienen. BIJZONDER TEELTRECHT 1947 vroege aardappelen met of zoni nacultuur. Het aangevraagde bijzonder tuinbou teeltrecht voor de teelt van vroege aa appelen wordt verleend. De vergunn gen zullen t.z.t. worden toegezonden. RADAR-STATION WORDT JEUGDHERBERG. Een gebouw, dat de Duitsers oouwd voor hun oorlogsvoering en ter bestem ging van hun heerschappij, wordt thj een plaats, waar de jeugd uit alle lanc elkaar in vriendschap en vrede zul ontmoeten. In de duinen bij Schoorl bouwden Duitsers een Radar-station. Het gebo staat er nog en het wordt thans inger als een van de jeugdherbergen van Ned. Jeugdherberg Centrale. Het gebo leent zich zeer goed daarvoor en enk binnenhuis-architecten zullen het int< eur zo inrichten, dat niets er in meer h innert aan het doel, waarvoor het spronkelijk werd gebouwd. De nieuwe jeugdherberg wordt wa schijnlijk in het voorjaar geopend en N.J.H C., die tijdens de oorlog een aan van haar gebouwen verloren zag terwijl andere onder leiding van het N B.-bewind geheel leeg werden gehaa zal daarmede weer een tehuis voor jeugd rijker zijn. Bovendien een tehu dat in een prachtige omgeving staat, midden \an de mooie Noord-Hollan< duinen en nabij het strand. Reeds d< zomer verwacht de NJHC een groot zoek van buitenlandse trekkers aan land Wanneer straks deze jongeren in jeugdherberg te Schoorl tezamen kunnen wij alleen maar dankbaarheid voelen over het doel waarvoor dit bouw thans wordt gebruikt. Een plaa die eens oedoeld was voor oorlog en v nietiging zal nu dienen om de banden 1 vriendschap tussen de jeugd van alle li een te verstevigen. HET GEBRUIK VAN DE CULTUUI GROND IN DE PROV. N.-HOLLANI In de oorlogsjaren zijn op Duitse ingrijpende wijzigingen tot stand ge men in het gebruik van de cultuurgn in ons land. Ten dele waren zuiver taire overwegingen aanleiding hiertoe, dele hielden zij ook in meerdere of n dere mate mate verband met de voedi voorziening van het Nederlandse vc Tot de eerste groep behoorden de inum ties e.d., tot de laatste categorie kon o het verplicht scheuren van grasland gei kend worden. De onttrekking van de bodem r - normale bestemming ten behoeve recte of indirecte oorlogsdoeleinder vatte in onze provincie bijna 40,U y. cultuurgrond. Nu deze onttrekking geh geliquideerd is, beschikt N.-Holland o 204,000 ha cultuurgrond, waarvan 68, ha. beteeld is met akkerbouwgewas en 113,000 ha. grasland is. Vóór de o log waren deze oppervlakten resp. 54, en 130,000 ha. en aan het einde van bezettingstijd 51,000 en 103,000 ha. In de akkerbouw besloeg 't tarwe-a aal in 1939 15000 ha., aan het einde van oorlog bleek dit, ondanks de innundat ingekrompij te zijn tot 14 000 ha., m< thans omvat het 16 v 17000 ha. proceni reel bleef de uitbrei ■'mg van het tarv areaal dus ten achtc bij de uitbreidi van de totale akkerbouw. Aanvankel maakte het daarvan 27 pet. uit, than„ n maar 24 pet. Met de rogge staat het anders. D< graansoort is in N.-Holland van m n< betekenis dan de tarwe, maar het are dat vóór de bezettingstijd een omvang 1 van 1700 ha., is sedertdien uitgebreid 2,800 ha., welhaast het 3-voudige dus voor de oorlog. Een soortgelijk beeld geeft de aardi pelteelt te zien. Van 4800 ha. in 1939 n het areaal van dit gewas tot het eii van de oorlog toe tot 8200 ha. en sede dien tot 9600 ha. Met suikerbieten waren in 1939 in oi provincie beteeld 4500 ha., in het eei jaar na de bevrijding tengevolge van gebrek aan arbeidskrachten slechts 1 ha., en thans weer 2850 ha. De verbo van dit gewas heeft zich in N. Holla dus aanmerkelijk minder hersteld dan ders in ons land. Als totale indruk resulteert uit deze gevens, dat zich in N.-Holland op de di niet veel zal handhaven van de verscl vingen in het bodemgebruik, die tus 1940 en 1945 door de oorlogsomstandig den werden voorgeschreven.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4