mmm V oor jaarsvergadering van de Ver. van Oud- Leerlingen L.L.S. Texel Lentetijd - Stalwed'str Gevonden voorwerp Bovengenoemde ver. hield op Woensdag 14 Mei j.i., s avonds 8 uur, haar algeme ne Voorjaarsvergadering in Hotel „Texel". Door mniuer geiuKKige omsiancngneaen (opening muzieKconcours)werd te ruim 8 uur ae vergaaenng geopend. De voorz. sprax er zijn voldoening over uit, dat niet tegenstaande oe muziekmannen van de famaieeorpsen, de zaai nog zo goed bezet was. Bpeciaai de jongeren der ver., werd een woord van welkom toegezwaaid, dit toch getuigt van de goede' geest en oifer- vaarcugneid. hen bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den hdelachtb. heer Burgemeester Rehorst, de heer W. H. Lap en de overige juryleden, hen wel kom werd eveneens uitgesproken aan het adres van Ir. Verschoor, Kijkszuivelcon- suient v. N.-H., die voor deze gelegen heid uitgenodigd was een lezing te hou den in verband met de siaiwedstrijd. Voor N.-Holland heeft Texel een voor sprong, daar elders in het land heel wei nig m deze richting wordt gewerkt. De notulen van de vorige verg. werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Er was een schrijven binnengekomen van de Prov. Bond v. oud-leden van N.- H., betreffende de te houden Landbouw- jongerendag te Texel, welke op 4 Juni is vastgesteld. Daarna werd het woord gegeven aan den heer Jurr. Beumkes, oud-voorz., die als afgevaardigde, verslag uitbracht van de algem. vergadering te Alkmaar. Het contact, dat de Ver. in Prov. verband aan de dag leggen, is volgens spr. van buitengewoon belang, en wordt zodoende ook steeds steviger. We herinneren ons allemaal de Landbouwjongerendag te Schagen, welke gelijktijdig werd georga niseerd met de L.V.T.. niet alleeif het aangename van het gezellig samenzijn, werd daar gewaardeerd, doch ook 't nut tig effect der diverse sprekers, declamatie, enz. Vervolgens de bestuurswijziging der Prov. Bond, waarin nu mej. M. E. Go vers als secretaresse werd benoemd. Ter sprake kwam nu de Landbouw jongerendag. Dit evenement, aldus spr., is voor Texel iets aparts, er is zeer veel belangstelling voor deze dag en de wens werd dan ook uitgesproken, dat niet al leen het weer, maar ook de jongeren zul len medewerken om deze dag tot een succesvol eipde te brengen. Het zomerprogram kwam vervolgens ter sprake. Voorgesteld werd een excur sie langs de proefvelden op Texel en een excursie naar de vaste wal en wél een 2- daagse naar Groningen, Friesland, akker bouw en veeteeltbedrijven aldaar te be zoeken met als afwisseling een kijkje te Staphorst of Giethoorn. Ook komt er dit jaar van 2-12 Sept. een grote landbouw tentoonstelling in Den Haag, welke event, ook bezocht zou kunnen worden met te vens een bezoek aan de Rijksseruminrich- ting in Rotterdam. Hierna kwam aan de orde de uitslag der lezingwedstrijd. De heer W. H. Lap sprak er zijn genoegen over uit. dat deze jury uit 4 personen bestond en er nooit een voorz., secr., of iets dergelijks onder elkaar als functie werd toegewezen, of zelfs over gesproken is. Vervolgens dank te spr. voor het vertrouwen in de jury ge steld en de verzorging van de formali teiten. In deze winteravondlezingen komt toch het vrijuit durven spreken, een be paald onderwerp onder de knie te hebben (wat in het latere leven ten stade zal ko men) tot uiting. De heer Lap uitte nog de wens, dat de jongens van deze gelegen heid gebruik zullen maken, en" tevens trachten zonder het papier te gebruiken, te proberen te praten. Als men over boord moet, of onvoorbereid te water moet, dan zwemmen de meesten, al kun nen ze voor 75 pet. niet zwemmen, aldus spr. Jammer is wel, dat niet alle oud leerlingen van die mooie avonden gebruik maken, men wisselt niet alleen van ge dachten maar de kennis en 't contact is zo vruchtbaar en waardevol, dat deze avonden tot in lengte van jaren de theore tische kennis en practische toepassing tot verrijking van de Texelse boerenstand en lot Texels eer mag strekken. Deze kennis zonodig uit te dragen over het Marsdiep, met een ieder, elkanders gedachten dur ven en kunnen uitmeten, dan Kan het niet anders of de gemeenschap is er mee ge baat. De uitslag der lezingwedstrijd is als volgt: buiten mededinging behaalde de heer Joh. Bakker het hoogst aantal pun ten met als onderwerp: Causerie over Frankrijk. De le prijs werd toegekend aan den heer P. Stoepker met 86 punten, be staande uit 'n boekwerk, getiteld Land bouw, aangeboden door C. Bureau. De 2e prijs werd toegekend aan den heer Joh. Roeper met 83 3/8 punt, be staande uit een boekwerk, getiteld De Landbouwgeschiedenis van 1775-1940, aangeboden door TESO, terwijl de 3e pr. werd toegekend aan den heer C. P. Wit te met 83 5/16 punt., eveneens een boek werk. getiteld Argentinië's grondstoffen, aangeboden door de Ver. v cud-leerl. L. L.S. Vervolgens de uilslag der stal wedstrijd seizoen '46-'47. Burgemeester Rehorst was aan üe jury toegevoegd en heeft als zo danig de prijzen, welke beschikbaar ge steld waren, uitgereikt. Spr, zeide o. a.: Wanneer ik hieraan voldoe, dan stel ik mij voor, dat ik mij trapje voor trapje, naar beneden in het zwembad begeef, want hij die spreekt zonder briefje, kan immers zwemmen' Met forse slagen heeft de heer Lap z'n baan afgelegd, daarom vreesde spr. deze niet te kunnen bijhou den (dit viel nogal mee). Spreker (van ge boorte boerenzoon), wist van het boeren bedrijf op Texel als ere-lid van de jury, op deze manier gebruik te maken, door niet alleen de kennissenkring uit te brei den, doch tevens de mensen in hun eigen omgeving te leren waarderen. Moderne maar ook verouderde stallen waren opge nomen in de route's en trof spreker de goede verzorging van het vee. de kraak- zindelijkheid, de orde en toch met de meest eenvoudigste middelen in toepas sing gebracht. Als stimulans juichte spr. de gelukkige gedachte toe, de uitbetaling naar kwaliteit aan de fabriek, en ver wachtte dan ook, het a.s. seizoen '47-'48 een 3-tot 4-voudige deelname (nu plm. 30 DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR door G TH. ROTMAN fNqdruk vprhoden) 57. Bom! Hij kwam in een tuin terecht; een der agenten klom hem echter achter na. Radeloos van angst rende Jodocus naar de tweede schutting achterin de tuin en wipte daar in één sprong overheen met het resultaat, dat hij met een plons in de gracht viel, die er vlak achter liep, onmiddellijk gevolgd door den politie agent 58. Jodocus, die wel niet goed zwem men, maar toch zo'n beetje krabbelen kon wist zich spoedig op een zolderschuit te hijsen, sprong vandaar op de kant en zette druipend zijn vlucht voort. Aan de overkant der straat stond een grote auto, met klepvormige deksels. Daar Jodocus, omkijkende, ook den agent reeds op de schuit zag klauteren, rende hij regelrecht op de auto toe. deelnemers). De melkwinning, verzorging enz., als daar behoorlijk aandacht aan wordt besteed, dan kan men daar een kwaliteitsproduct van verwachten eh daar komt het op aan. De uitslag stalwedstrijd was: Door noodlottige brand, is een ernstige candidaat voor de le prijs jammerlijk vervallen. De le prijs, een wisselbeker, werd nu toegekend aan ML J. Kikkert, Den Hoorn met 90 p., aangeboden reeds in 1943 door de Texelse Courant. 2e prijs C. H. Roe per, Spang met 86,8 p., bestaande in de vorm van een lauwertak, aangeboden door TESO. 3e prijs de heer M. C. Bak ker, „Spyk", met 82,2 p., een medaille, aangeboden door de gemeente Texel. 4e prijs de heer P. Breen, Noorderbuurt met 81,8 p, een medaille, aangeboden Öoor C.Z. ,.De Eendracht" Het diploma werd uitgereikt met 80 en meer punten voor het predicaat Eervolle vermelding Goed aan: de heren W. Keesom, Den Burg, met 80,8 p.; Joh Kuip, Spang, 80,6 p A. J Keijser, Den Burg. 80,2 p. Met predicaat Eerv. vermelding Vol doende aan de heren N. Kikkert, „Vrede- stein", 79,4 p.; J. F. Zijm, Den Hoorn, 79 p C. Witte, Bloem en Bos", 79 p J. Witte, ..Bloemwijk", 78 p L Roeper, 't Noorden, 77,6 p., P. Dros, „Propagatie" 77,4 p Jac. Lap Kzn Den Hoorn 77,2 p. Na de pauze werd het woord gegeven aan Ir. Verschoor. Aan de reinheid, zin delijkheid en stalhygiëne kan volgens spr. niet voldoende aandacht worden be steed, daarom is de vorm van een wed strijd zeer nuttig. Daarna werd uitvoerig ingegaan op de vraag. Hoe maakt men het bedrijf zo ren dabel mogelijk Waarom verbetering van melkwinning nu en in de toekomst, de Gezondheidstoestand van de veestapel en Bedrijfsvoering. En wel zo schetste spr. met de zinsnede eigen voer in eigen hand, zelf zoveel mogelijk ons krachtvoer win nen, door te kuilen, door grasdrogerijen en dergelijke Geen te krappe bezetting van het vee, dat wreekt zich toch op de duur Maar producten en voer te ver krijgen met de hoogste voederwaarde. Liever nog een vierde koe per ha. dan 21/* of nog hoger, wat de kwetsbaarheid van het bedrijf in de hand werkt, waarom er zo buitensporige hoge prijzen betaald wor den om maar te noemen hooi, stro, bie ten, aardappelen, enz Op onze tellen zijn en niet te kopen, als de maximumprijzen ver overschreden worden. Spr. wenste vervolgens de Texelse melkveehouders geluk met het behaalde resultaat der reactiedieren, nl. 2,1 pet., doch de isolatie, die op Texel mogelijk is, zou toch gebruikt kunnen worden om het eiland geheel vrij te maken van t.b.c. door afslachting of verkoop van de dieren. Het buitenland vraagt producten van t.b.c- vrije dieren. Speciaal wijdde spr. er over uit, om ook in de wintermaanden vol doende melk af te leveren of dit te ver hogen. Om het vetgehalte te verhogen en hoe belangrijk dit is, nog het volgenÖe voor beeld: gemidd melklevering per lid per jaar aan ,,De Eendracht" 1945-'46 12000 kg. melk. Werd deze hoeveelheid melk op gestuwd tot 1 pet, vetgehalte hoger, dan betekent dit een meerdere ontvangst aan melkgeld van f 550 per jaar. Om dit te bereiken: fok- en controleverenigingen en prima uitgangsmateriaal te gebruiken. Nauwe samenwerking met de vet- en Hygiënische Dienst, of ook kunstmatige bevruchting, dan kan de achterstand van plm. 30 jaar in een korte periode worden ingehaald. Als dit maar op de juiste wij ze wordt aangepakt. Men kan niet te se cuur zijn, daar mislukking niet uitgeslo ten is. Uit zuivel-technisch oogpunt was spr. geen voorstander van het melkwatje, hij noemde dit dan ook zelfbedrog. Als voor beeld, wat alzo nog op zuivelgebied te bereiken is, stelde spr. aan de hand van een verslag uit Amerika (omgeving Washington, waar plm 1500 bedrijven consumptiemelk leveren aan de stad, wel ke alle t.b.c.-vrij zijn. Daar kan het dus wel. Een geanimeerde vergadering besloot aldus het winterprogramma van de Ver. v. oud-leerl. L.L.S. C. J. WITTE DE OUDERDOMSVOORZIENING. In de memorie van antwoord op het wetsontwerp ouderdomsvoorziening, deelt de regering o.m. aan de Eerste Kamer mede. dat de minister van Soc. Zaken voornemens is omtrent de definitieve re geling van de ouderdomsvoorziening en met name omtrent de plaats, welke de bedrijfspensioenfondsen daarbij zullen hebben, binnenkort diepgaand overleg te plegen met de Stichting van de Arbeid. De vraag, of de uitkering uit nieuwe door het bedrijfsleven te stichten pensi oenfondsen buiten de aftrekregeling zou kunnen vallen en of de bijdragen ten be hoeve van deze fondsen bij de vereve ningsheffing in aanmerking zouden kun nen worden genomen, moet ontkennend worden beantwoord. In beginsel zal met alle eigen inkomsten worden rekening gehouden, behoudens o.a. met alimentatiebijdragen van kinderen, met bijdragen van kerkelijke of particu liere instellingen van weldadigheid en met kinderbijslagen. Het ligt voorts in 't voornemen, te waarderen volgens de lijf rente waa rde op 65-jange leeftijd. Het is de bedoeling, dat inkomsten in natura, zo als vrije kost vrije inwoning en vrij kost en inwoning, worden gewaardeerd naar een bepaalde per gemeenteklasse vast te stellen geldswaarde. Kleine boeren, die hun bedrijf met be hulp van eigen kinderen uitoefenen, zul len niet voor ouderdomsuitkering in aan merking komen, indien de opbrengst van hun bedrijf van die aard is dat zij daar mede in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Is dit laatste niet het geval, dan moet worden nagegaan, welk inkomen het be drijf de kleine boer oplevert. Blijft dat beneden de grens in het wetsontwerp ge noemd, dan komt de betrokkene voor uit kering in aanmerking. Het is noodzakelijk, dat voor de toeken ning van uitkering aan in concubinaat le vende personen de grondslag van een on gehuwde wordt aangehouden. NOG STEEDS KOMT KINDER- SCIIEURBUIK VOOR. Reeds vroeger werd door ons een be richt gegeven over het optreden van scheurbuik bij kinderen en hoe men deze ziekte kan voorkomen. Het blijkt, dat nog steeds in de ziekenhuizen kinderen met scheurbuik worden opgenomen. Scheurbuik nu is het gevolg van een gebrek aan vitamine C. Dit vitamine kun nen wij de kinderen geven door middel van tomatensap, sinaasappelsap en andere verse vruchtensappen. Over enige tijd bv. het sap van verse aardbeien en van bes sen Behalve vruchtensappen zijn ook aardappelen en groenten een bron van vitamine C. Mits men steeds verse groen ten en aardappelen gebruikt, deze niet langer kookt dan nodig is en ze niet op warmt. In het bovenstaande zijn slechts in het algemeen wenken ter voorkoming van scheurbuik gegeven. Het is echter ver standig, op het consultatiebureau of met uw arts de voeding van uw kind te be spreken en na te gaan of deze voldoende vitamine C bevat. RECEPTEN. Yoghurt met vanillevla. Va liter yoghurt Vs liter melk, plm. 60 gr. (4 eetlepels) sui ker, 25 gr. (2Va eetlepel) custardpoeder, zout. Het custardpoeder met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen met -iets zout, op vla-dikte binden met het aangemengde custardpoeder en laten afkoelen. De vla en de yoghurt door elkaar mengen en in een glazen schaal overdoen. Yoghurtpudding. 1 liter yoghurt, 18 gr. (3 eetlepels) poedergelatine, 60 gr. (4 eet lepels) suiker, sinaasappel of citroenschil, 2 dl. water, 30 gr. (U/2 eetlepel) jam. Het water verwarmen en wat sinaasappel- of citroenschil er in aftrekken. De schil ver wijderen en de suiker en het gelatinepoe- der er in oplossen. Deze vloeistof even la ten afkoelen en al roerende bij de yoghurt gieten. De massa koud en stijf laten wor den. De puddingvorm in warm water houden en de pudding keren. Met wat jam de pudding garneren. Vissla (voorgerecht). 750 gr gekookte vis, 2 uitjes, 1 appel, of 1 augurkje, sla saus, peper, zout. De vis ontgraten en de gesnipperde uitjes, de klein gesneden ap pel of augurk, wat slasaus, peper of zout, toevoegen en alles goed vermengen. De sla in een schaal overdoen en met slasaus, augurken en ui versieren. k k BOfl^BESPREKING M. Stiernstcdt: AANSLAG IN PAK Een aanslag in de Metro te Parijs een Duitse hoofdofficier vormt de aar ding tot deze boeiende roman. Van het moment, dat het schot w klinkt, tot het spannende einde houdt boek den lezer geboeid. Gloeiende va landsliefde, zuivere mensenliefde wee schrijfster in haar scheppingen te weerspiegelen, haar gestalten gaan en indringend voor ons leven en ook niet tot volle uiting komende liefde sen man en vrouw uit verschillende pen wQrdt bijzonder mooi en fijn kend. De daderes, een Zwitserse pacif vindt een schuilplaats bij Mevr. d'Ohj een jonge vrouw van Turkse nationa en deze vrouw is het, die in het bijzc het boek zijn glans en waarde geeft. Tegen haar zin in de moeilijke en gevaarlijke situaties verwikkeld, d zij er toch geen ogenblik aan de vn die onder haar dak heeft geslapen, steek te laten en met vanzelf spiekt eenvoud waagt zij haar leven voor beschermelinge. De liefdes-idylle, die als een fijne di door het verhaal loopt, is zuiver en weergegeven en de dramatische oplosj door de daderes geforceerd en de da: volgende vlucht per vliegmachine Mevr. d'Ohsson met 'een Poolde vli maken het boek tot het laatste toe van spanning. Verscheidene vertalingen van dit zijn ïeeds verschenen. En naar zijn g vens is in Zweden een toneelstuk maakt, waarvan de voorstellingen tienduizenden werden bezocht De boer en de vrouw hard in tou Glanzende koeien slaan aan het lo Gaan extra aan het pronken. Terwijl ze naar de jury-leden lonkei Die met potlood en papier Gaan van dier tot dier, Becritiseren en zonder beven, Lage en hoge cijfers geven, 't Werken beloond, de stal bekrooncj Een plaquette geschonken, Die aan de muur moet pronken Alle ogen richten, ziet wat blije gezic Naar het wandbord, waar een dikk< Gemolken wordt Eensklaps roept de boerin, Nijdig als een spin, Die plaat is verkeerd, Zo heb ik geen melken geleerd. Zeg man, hoe heb ik het hier? Een goeie melker zit toch rechts vai di« Jury-leden, veel had gij te critiserei Mag ik U er nog op wijzen, mijne h De koe op de volgende plaquette Om te keren7 H. BAKKER-H FRANSE IMPORTFIETSEN VR it TE KOOP. Bij beschikking van de minister Econ. Zaken vallen de Franse im|ei rijwielen niet meer onder de bepal van de rijwieldistributiebeschikking Deze kunnen van 21 Mei af worden gekocht en verkocht. DEZE ZOMER NOG GEEN KAMPEERWET. Omtrent vorm en inhoud van een ontwerp inzake een kampeerreg heeft nog overleg plaats tussen reger instanties. Een regeling bij de wet is het a.s. kampeerseizoen nog niet te wachten. ONTHEFFING VERBOD TOT VERVOER VAN LAMMEREN. De voorz. van het Bedrijfschap Vee en Vlees heeft met ingang van Mei 1947 ontheffing verleend van .Verordening Verbod Veevervoer voorzover het lammeren betreft, zijn geboren in het voorjaar 1947. M gang van die datum is voor het verv van lammeren naar het Zuidelijk geen invoermachtiging meer vereist verbodsbepalingen van de „Verord Verbod Veevervoer 1946" blijven no veranderd van kracht met betrekkii het vervoeren over de grote rivierei e* schapen, geboren in 1946 en eerder, mede van alle soorten runderen en den en van varkens met een levend wicht van 25 kg en zwaarder.j et PJNKSTERVERHAAL. door DOLF KONING. ,,Ikke gevonden! Mag Mammie heb ben!" hoorde ik het juichende stemmetje van onze kleine peuter en daarna be wonderend mijn vrouw: ,,Oh. Dicky! Wat prachtig....!" En toen, terwijl ik daar languit op het mos lag en omhoog keek naar de boom toppen, vervaagden de stemmen van vrouw en kind tot een ijle geluidsachter grond. Mijn herinnering gleed terug naar die andere Mei-dagen, die ook zo mooi waren naar die andere Pinksterdag, zeven jaar geleden. Ineens drong het tot me door, wat een toeval het was, dat ik nu hier moest toeven, op deze prachtige plek, waaraan ik zoveel herinneringen had. Had ik dat alles dan vergeten? Had ik daaraan dan helemaal niet meer ge dacht, toen wij besloten in deze omge ving onze Pinksterdagen door te brengen. Dat was haast onmogelijk maar toch: het drong eigenlijk nu eerst tot mij door. Ik zag weer de loopgraven, waarin wij onze verbeten, maar hopeloos ongelijke strijd streden. Hier ergens in de buurt was het. Nu was er niets meer van te zien, de natuur had alle sporen van die gruwe lijke tonelen uitgewist. Het angstzweet brak mij uit, toen ik terugdacht aan die hel, waarin wij hier leefden, aan het ob sederende gefluit 'van de gierende grana ten, aan het oorverdovende gedonder van het geschut Ik hoorde de projectielen weer door de bomen suizen, de grond dreunen. Ik hoorde het gekerm van de gewonden, de gil ja, dat was mijn vreselijkste herinnering, die gil van Jo- sientje. Boven het gedreun en gekerm uit klonk die hartverscheurende gil. die niets men selijks meer had. ..Josientje!" riep ik en mijn kameraden keken mij ontsteld aan. Ze dachten dat ik gek geworden was. En dat was ik misschien ook wel. Hoe ter wereld kon ik weten, dat het Josientje was, die daar gegild had? Josientje was immers ver achter de vuurlinie, in het dorp? Toch ik wist het zek^r, dat was Josientje geweest. En toen, terwijl juist op dat moment het trommelvuur zijn grootste hevigheid had bereikt, voelde ik een ijzige kalmte. Ik vocht als bezeten, want die gil van Josientje had in mij de vonk van de haat doen ontbranden. De haat tegen de vijand, die Josientje had vermoord. En terwijl ik schier blindelings mijn mitrailleur leegschoot en weer vulde, beleefde ik in een flits al die mooie ogen blikken, die ik hier in de bossen met Jo sientje had doorgebracht. Daarginds, bij die kromme berk (zie ik daar niet een helm glinsteren? Tak-tak-tak-tak. zie zo. die heeft zijn portie), daar had ik Jo sientje voor het eerst ontmoet. Het was een mooie voorjaarsdag en ik had vrij van dienst. Ik lag daar met een boek, maar ik las niet. Ik lag te denken aan het vreemde contrast tussen de vredige natuur hier en de dreiging van de oorlog, aan de geruchten over een op handen zijn de aanval, aan de spanning, aan de mobi lisatie, aan de toekomst.En toen stond opeens Josientje naast me. Zij vroeg: „Een mooi boek?" Wat zag ze er lief en teer uit! Haar blonde krullen glin sterden als goud in de zon, haar ogen wa ren donker en haar glimlach was een symbool van de lente. Ik glimlachte te rug, een beetje verlegen om de dwaze ro mantische vergelijkingen die haar ver schijning bij mij opriepen. Ze kwam bij mij zitten heel gewoon en natuurlijk en het was alsof wij elkaar al jaren kenden. Wij praatten wat. over boeken, muziek, kunst en de natuur. Zij logeerde in het dorp bij een tante, want zij was pas erg ziek geweest. We praatten honderd uit. Ik bracht haar later terug naar het dorp en toen ik 's avonds op mijn krib lag, was ik zo gelukkig als een verliefde school jongen De volgende dag zag ik haar weer. We marcheerden naar deze plek in het bos om een stelling te gaan graven. En toen zag ik Josientje staan bij de kruising in het bospad (een geweerloop! Tak-tak-tak, nee vrind, ik was je voor!) en ze zwaaide toen ze me zag. O, we zagen elkaar haast elke dag, Josientje en ik En daar bij die houtmijt (tak-tak-tak-takik heb 'm, luit!) heb ik Josientje voor het eerst ge kust. We waren verliefd, ik weet het maar bij Josientje zat het dieper dan bij mij. Zij onderbrak telkens onze prettige gesprekken om te praten over later, als ik gedemobiliseerd en afgestudeerd zou zijn. Zij wilde op mij wachten, zij wilde. ja, wat wilde ze niet? En ik liet haar be gaan, en ik bouwde mee aan haar lucht kasteel, want Josientje was zo lief maar ik wist, dat het een luchtkasteel zou blijven En toen de oorlogsdreiging al sterker werd en wij hier definitief onze stellingen gingen betrekken, kwam Jo sientje iedere dag tot aan de grens van het stellinggebied om sigaretten of ver snaperingen te brengen. Ik gaf haar de raad om naar de stad te rug te gaan. weg uit deze gevaarlijke zo ne, maar zij weigerde. Toen brak de oor log uit, ik zag haar drie dagen niet, maar ik dacht veel aan haar. Waar zou zij nu zijn7 Het dorp was geëvacueerd, dus zij zou ook wel vertrokken zijn. Zonder af scheid. Zouden we elkaar ooit nog eens terugzien? Zo dacht ik aan haar, temid den van het geweld van de gruwelijke strijd om onze stelling. En meer en meer voelde ik wroeging, omdat ik toch eigen lijk niet fair tegenover haar was geweest, omdat mijn verliefdheid geen liefde was geweest, zoals bij haarEn toen kwam die gil, die vreselijke gil. Op dat moment werd ik mij er van bewust, dat ik degelijk van haar hieldJosientj 0 Later, toen wij uitgeput en vers terugtrokken door het dorp, zag ik huis, waarin zij had gelogeerd, in liggen. Na de mobilisatie hoorde ik dat zij was. Zij had geweigerd het dorp te ten. Zij was in het bos door een gr getroffen. Ik had een lange tijd nodig om m\ de schok te herstellen. Ik had mijn uitweg gegeven in het verzet Ik Madeleine ontmoet Ik was met has trouwd. Ik was gelukkig met haar e Dicky. En Josientje was een tere hei ring, die nu, op deze plek. „Dick, wordt eens wakker! Kijk wat Dicky gevonden heeft!", drong stem van mijn vrouw tot mij door. II te mijn in het verleden toevende ge 45 ten weg met de hand over de ogen keek naar het gouden medaillonnetj Dicky triomfantelijk aan een dur tinkje vcor mijn ogen liet bengelen „Dick", riep mijn vrouw ontsteld, heb je? Wat is er?". Ik had het medaillon herkend trillende vingers pakte ik het maakte het open Van het kleine p4 je lachte Josientje mij toe. In het tje stond met kleine, fijne letters' jou Ik moet weg, maar ik blijf bij j 5l" ziens -eens! Pinksteren 1940". a's ■léi

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4