Distributienieuws Gemeenteraad van Texel kwam in vergadering bijeen. OENSDAG 28 MEI 1947 60e JAARGANG. No. 6119 COURANT UITREIKING evensmiddelenkaarten 707, Tabaks- en- of Versnaperingskaarten 707, Brand- stoffenkaarten TA 707. Op onderstaande data worden bovenge- uemde kaarten uitgereikt. Te Den Burg op het Distributiekantoor Op Donderdag 29 Mei 1947 9-10 geen zelfverz. Groeneplaats. 10-11 en zelfverz. Suikerweg. 11-12 geen zelf- >rz. Binnenburg. 1,30-2,30 geen zelfverz. ijk B nrs. 125. 2,30-3,30 geen zelfverz. gk B nrs. 2650. 3,30-4,30 geen zelf- tz. nrs. 5175. Op Vrijdag 30 Mei 1947 9-10 geen zelfverz. wijk B nrs 76100. 11 geen zelfverz. wijk B nrs 101125. 12 geen zelfverz. wijk B nrs 126150. 30-2,30 geen zelfverz. wijk B 151 en j >ger 2,30-3,30 voor hen die hun kaar- n niet afhaalden. Medegebracht moeten worden alle stam- larten van de gezinsleden met inlegvel- n G. 605, levensmiddelenkaart 705 (losse innen 706 mogen niet worden aangeno- ien), ingevuld en ondertekend aanvraag- irmulier brandstoffen TA 707, restant andstoffenkaart T 606, waaraan bon BV. Mannelijke personen, geboren in 8129 of eerder hebben keuze tussen een baks-, tabaks-versnaperingskaart of ïrsnaperingskaart; vrouwelijke personen ;boren in 1929 of eerder, hebben keuze ssen tabaks-versnaperingskaart of ver- aperingskaart; alle andere personen ïtvangen een versnaperingskaart. Men ordt verzocht toe te zien, dat alle stam- larten voorzien zijn van een groen TD- daar anders geen bonkaarten mo- ;n worden uitgereikt. Men wordt ver- icht op de aangegeven tijd de kaarten te imcn halen. (Publ. no. 45). SLUITING RAADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Texel aken bekend, dat in verband met de Jkstelling alle kantoren ten Raadhuize, halve voor zaken, betreffende de bur- •rlijke stand voor het publiek gesloten ïllen zijn op 3 en 4 Juni a.s. Texel, 30 Mei 1947. urgemeester en Wethouders van Texel, Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. BESTRIJDING COLORADOKEVER. De Burgemeester der gemeente Texef :elt mede, dat er naar het oordeel van heer Inspecteur, Hoofd van de Planten- ektenkundige Dienst te Wageningen, in ze gemeente gevaar bestaat voor vesti ng van de Coloradokever. In verband hiermede maakt hij bekend, ïtt het gewas op alle met aardappelen teelde percelen, in deze gemeente gêle- n, in de periode van 2 t.m. 12 Juni 1947 n minste eenmaal moet worden bespoten n et water, waaraan op 100 liter 500 gram lciumarsenaat is toegevoegd. Deze be- uiting moet zodanig worden uitgevoerd, t: 1 1. een hoeveelheid, overeenkomende t ongeveer 8000 liter per hectare, ge- kmatig over het gewas wordt verdeeld; 2. dat alle bladeren van de aardappel anten met de vloeistof worden bevoch- 'd; 3 dat op zodanig uur en bij zodanige eersgesteldheid gespoten wordt, dat het was nog dezelfde dag kan opdrogen. Texel, 23 Mei 1947 De Burgemeester van Texel, Mr G. D. REHORST OPTREDEN VAN MEJ. AAFJE TOP VOOR DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. DEN BURG. Dinsdag 20 Mei trad voor Bond van Plattelandsvrouwen afd. xel op mej. Aafje Top, voor Texel geen bekende, sedert haar optreden voor 't it deze winter. Ook ditmaal boeide mej. g p de aanwezigen sterk met haar voor- acht. Ze droeg voor: „Stasja". een Rus- che oorlogsnovelle van Fedor Bransky, 0 zeer realistisch verhaal over een Rus- che partisane, dat ons alle ellende en ei eedheden van de afgelopen oorlog voor en brengt door de schitterende vertol- ïg van mej. Top. Tot werden nog enige gedichten voor dragen, welke ook zeer in de smaak vie- We hopen van harte, dat het niet de itste maal is geweest, dat mej. Top or ons is opgetreden. REPEN UIT HET RADIOPROGRAM Woensdag: Han Beuker en Wouter Denijs (II) Coates programma (H) 15 Ork., koor en Justus Bonn (I) 10 o.a. Dick de Reus speelt vioolc. van Saint-Saëns (II) 20 Malando (I) )onderdag: Metropole orkest (II) Hoorspel „De oude Brit" Galswor thy (I) 15 Kees Brusse en Cissy van Benne- kom (I) 30 Symph. van Haydn (II) Prqdag: Grieg progVamma (I) Tweede symph. v. Rachmaninoff (I) £e45 Russisch programma (II) 20 Opera concert (II) 15 Vaughen Williams progr. (I) DAMPROBLEEM No. 14. 'wart: 10 sch. op 1, 2, 6, 7, 8, 12, 13, 14, en 27 •Vit: 10 sch. op 21, 25, 29, 30, 32, 34, 37, 43 en 50. i»it probleem bevat een sierlijke af- rking van hetgeen de oude Hollandse 'lërs een „horlogezet" noemden. De op- sing wordt in een volgende editie ge- ïliceerd. De gemeenteraad kwam Vrijdagmiddag j.l. in voltallige zitting bijeen, o.l.v. bur gemeester Rehorst, secretaris de heer P. Beemsterboer. Aan de notulen van de op 18 Maart 1.1. gehouden vergadering is toegevoegd, dat de heer v. Heerwaarden met kennisgeving afwezig was. Ingekomen stukken en mededelingen. Ged. Staten berichten, dat de school te Midden-Eierland mag blijven bestaan, hoewel er geen 50 leerlingen zijn. Hetzelf de college deelde mede, dat het besluit tot overname van de hypotheek op de grond van S. C. Eelman, is goedgekeurd. Even eens de gesloten kasgeldlening tot f 50,000 en de aangegane rekening-courantover eenkomst met de Rotterdamse bankver- eniging. Dc huurprijs van de nieuwe woningen. De voorz. deelde mede, dat de gemid delde huurprijs van de nieuwe woningen f 4,20 zal bedragen. Voor de grote wonin gen in Den Burg is dit f 4,65, de kleinere f 4,10. De huurprijs voor de woningen te De Cocksdorp zal f 3,85 bedragen en voor die in Eierland f 3,60. De 30 Polders verzochten een slootje te mogen graven voor de afwatering bij „Buitenheim". Aldus besloten. Voor ken nisgeving werden aangenomen het ver slag over 1946 van de commissie tot we ring van schoolverzuim en het proces-ver- baal van kasopname bij de gemeente-ont- vanger De vuilnisbelt te Oudeschild. Van de bewoners te Oudeschild was een adres ingekomen, daar zij overlast onder vinden van de vuilnisbelt Deze zaak wordt opgelost, daar er een andere plaats aangewezen is, nl. bij De Veen. Aan G. Donia, onderwijzer te De Koog en Mej. C. ten Haaf, onderwijzeres te Den Hoorn, werd beide eervol ontslag ver leend, op een nader door B. en W. te be palen datum Als nieuwe onderwijzer aan de Ulo-school werd benoemd de heer M. J. Seldenrust. te Utrecht en als onderwij zer aan de o.l. school te De Koog, de heer K. W. Afman te Heer. De raad besloot tot renteverlaging van diverse geldleningen, nl van het Algem. Weeshuis te Texel, de Ver voor levens- verzek. „St. Eloy", Rotterdam en de Coöp. Boerenleenbank. Texel, welke gelden gro tendeels ter leen verstrekt waren aan de N.V. T E.M. Diverse grondtransactics. Er werden grondtransacties aangegaan met Jn. Agter, nl. 477 m2 ten behoeve van de aan de Schoonoordweg te bouwen wo ningen. Door de gem. Texel wordt aan Agter overgedragen: 261 m2 en 216 m2, onmiddellijk aldaar in de nabijheid 'lig gend in ruil en verder aan genoemde voor de som van f 648,60 verkocht 1036 m2 en 45 m2. Aan J. Reij werd grond verkocht aan de Waalderstraat voor de som van f 1648.—. Tot aankoop van grond werd nog beslo ten aan de Hollewalsweg van het R. K. kerkbestuur en de N.V. Lissese Kistenfa briek vcor de som van resp. f 82,50 en f 9,Deze grond zal benut worden voor verbreding van de Hollewalsweg. Verder werd nog grond gekocht van C P. Keijser aan de Westerweg ten be hoeve van de woningbouw voor f 3060, en van de Erven Dijksen aan de Koger- weg (voor verbetering dezer weg) voor f 650.—. De heer Backer drong er nog op aan, dat aan de raadsleden een kaartje ver strekt werd De voorz. zeide, dat bij de stukken, ook een kaart ter inzage ligt. Wat de aankoop van de Erven Dijksen be treft, stelde de hr Drijver voor er nog 40 m. grond bij te kopen. Aan B enW werd vrij mandaat gegeven, hiertoe over te gaan. Op een verzoek van C. M. Parlevliet Schuitemaker te Den Hoorn, om vergoe ding van reiskosten van haar twee kinde ren voor het bezoeken van de school v Chr. Volksonderwijs te Den Burg. werd goedgunstig beschikt. Aankoop auto reinigingsdienst. Door B en W werd een crediet van maximaal f 11000 gevraagd voor het aan schaffen van een nieuwe voor de reini gingsdienst en tot ombouw van de reeds in gebruik zijnde auto, voor hetzelfde doel. De heer Drijver drong er op aan, dat er een auto van goede constructie werd aan gekocht. De voorz. antwoordde, dat het een auto met stalen ronde bak is met drie kleppen aan beide kanten Het is een so lide wagen, waar' weinig onderhoud aan zal zijn. De hr. Bruin wilde er een pomp op laten maken voor het leegpompen der beerputten. Voorz. zeide, dat dit met deze auto niet mogelijk is. Op de m gebruik zijnde bak kan hierin beter voorzien wor den. Dhr Westdorp merkte nog op, dat de bestaande toestand ook nog niet erg ide aal is. Spr. had gezien, dat de auto, rijden de van De Cocksdorp naar Den Burg, veel van haar inhoud onderweg had verloren.... De raad verleende hierop zijn goedkeu ring, evenals aan het voorstel tot aankoop van kookketels voor de verwerking van afgekeurd vlees, alsmede tot wijziging der verordening op de vleeskeurings dienst Het volgende voorstel was wijziging verordening op de Vermakelijkheidsbe lasting. Naar de letter der verordening vallen vermakelijkheden, uitsluitend toe gankelijk op vertoon van donateurskaar- ten, niet onder de belasting van 20 pet., der onzuivere opbrengst. Om ontduiking te voorkomen, werd voorgesteld, de ver ordening zo te lezen, dat onder on zuivere opbrengst van donateurskaarten wordt verstaan, de waarde dezer kaarten. Dhr van Heer waarden vroeg of het wel juist was, dat alle ontspanningsavonden onder de vermakelijkheidsbelasting val len. Spr. wilde toneel- en filmuitvoerin gen van opvoedkundige aard ontheffing verlenen o'f in een lagere klasse plaatsen. De voorz. was van mening, dat dit prac- tisch niet mogelijk is. Er bestaat veel ge vaar voor ontduiken der verordening. Meerdere leden zijn er wel voor om van culturele bijeenkomsten vrijstelling te geven. Voorz. deed de toezegging hel nog eens nader te bekijken Het voorstel werd hierop aanvaard. De woningbouw gaf veel stof tot praten. Voor de woningbouw, betrekking heb bende op de in uitvoering zijnde bouw werken werden de volgende bedragen be schikbaar gesteld: 1 voor 18 woningen, grondvoorschot f 15783,50 bouwvoor- schot f 186,035,2 voor 4 woningen, grondvoorschot f 6382,77, bouwvoorschot f 52100,3. grondvoorschot M.-Eierland f 700,De voorz. releveerde de strubbe lingen met de aanbesteding van de wonin gen te Oudeschild De aanbestedingssom is met f 11000 gezakt. Er wordt gewacht op de goedkeuring van de wederopbouw In 1947 mogen er 36 woningen gebouwd worden. Daar er kans is op verruiming is verhoging van dit aantal gevraagd Verder is toestemming gevraagd 40 Bruynzeel-woningen te plaatsen. De kos ten van zo'n woning bedragen f 9000. De bedoeling is, deze te bestemmen voor die mensen, welke bij het rijk een fin. rege ling hebben aangevraagd, waarbij het er om gaat de particuliere woningbouw te bevorderen. Dhr Drijver zeide, dat het met de wo ningen te Oudeschild vooruit te zien was, dat de bouwplannen te duur waren. Als dit lager geweest was, had de bouw direct gegund kunnen worden. Voorz. antwoord de, dat er met de 18 woningen van het vorige jaar critiek is geuit, waarom men nu met een beter soort woning wil de'komen. een zgn middenstandswoning De bedoeling is de opdracht aan een Texelse aannemer te geven. Dhr Drijver vond het Bruynzeeltype geen geschikte woning voor Texel. De voorz. zeide, dat als deze huizen verspreid geplaatst wor den, het geen bezwaar zou zijn. Het is een aardige woning. Dhr Drijver was van- me ning, dat voor dezelfde prijs ook hier ge bouwd zou kunnen worden. Dr. v. Dom melen merkte op, dat dit soort huizen in een korte tijd gezet kunnen worden. Het gaat om de oplossing van het woningpro- blecm. Anders doen wij er nog 10 jaar over. Spr. zeide nog, dat zeker 30 pet. der woningen op Texel minder zijn, dan het Bruynzeeltype. Weth. Hin deelde mede, dat als aanstonds de arbeiders van de overkant geen pensionkosten meer ver goed krijgen men practisch aangewezen zal zijn op de Texelse arbeiders. Om spoed te betrachten, is spr. voor Bruynzeel. Dhr Drijver wilde de particuliere bouw bevor deren, gezamenlijk door de aannemers uit te voeren. Er is een bouwplan bij de ge meente ingediend. De voorz. verklaarde, dat dit nu moge lijk is. Dhr Bruin vestigde de aandacht op de hopeloze toestand met de woningen op Texel. Er moet iets gebeuren De woning commissie stelt een hertaxatie van de in- gebruik zijnde woningen voor, waar enigszins een gezin in kan, moet er ook één in aldus spr. Wij willen eerst nog vrijwillig gelegenheid geven en dan zono dig aanwijzen De voorz. zeide, dat B en W. hun uiter ste best doen. Wij hebben de tijd nu een maal niet mee. Wat dhr Bruin voorstelt, zullen wij bekijken. Er is een wet over de ze materie op komst. Ook door de andere heren werd over deze urgente zaak nog het nodige gezegd Dhr v. Heerdingen is van oordeel, dat er wel een stok achter de deur moet staan, dhr Keijser wijst nog op de lage huren, hetgeen voor degene, die verbouwen moet, niet zo eenvoudig is. Voorz. wij moeten nu eenmaal „wat wa ter in de wijn doen" Dr. v. Dommelen meende, dat dit niet opgaat. Er zijn te De Cocksdorp en ook op andere plaatsen op Texel woningen, die niet aan redelijke eisen voldoen, doch over 10 jaar nog be woond zullen zijn. Als er niet aangepakt wordt zullen wij in Nederland nooit van de krotwoningen verlost worden. Hierna werd van dit punt afgestapt. B en W werd machtiging verleend het personeel van gemeentewerken met twee man uit te breiden. Uitbreiding electrische centrale. Aan de N.V. TEM werd machtiging ver leend tot uitbreiden van de electrische centrale en tot het verder electrificeren van het eiland. Tot dit laatste hoopt men in 3 jaar tijd te komen. Dhr van Heeringen vroeg of het TEM- bedrijf wel gezond was. Voorz. zeide, dat er in de oorlogsjaren f 110,000 verlies was. In 1946 was de stand van de reserve f 24282,maar er was ook nog 30 mille te vorderen van de Duitse weermacht. Het bedrijf is gezond. Er zal de eerste jaren van winstmaken wel geen sprake zijn. B. en W. zijn echter met een normale rente tevreden Er zal reclame gemaakt worden cm het electrisch keken te bevorderen, teneinde tot een hoger rendement te ko men. Het bedrijf is nu topzwaar. Dhr Drijver zeide, dat dit voor de oor log ook reeds het geval was. En had toen al een voldoende reserve gevormd moeten worden. De voorz.: Wij zijn de eerste tien jaar met deze capaciteit gedekt. Dhr de Waard was van mening, dat de Texelse bevolking de zaak te bekrompen heeft opgezet. DE TWEEDE LAMMERENMARKT HAD EEN GUNSTIG VERLOOP. Voor de tweede lammerenmarkt bestond Dinsdag een grote belang stelling, zowel van kijkers als ko pers. De aanvoer beliep tegen de 3000 stuks. Er werden prijzen .be steed van f 30 tot f 38, hetgeen dc meeste boeren wel zal zijn meege vallen. Dat de aanvoer vergeleken met 't vorig jaar, aanzienlijk minder is, wij hoorden van 1000 stuks, zal het prijS- verloop zeker wel beïnvloed hebben. Minder aanvoer en daardoor groter vraag, heeft dit gunstige verloop ten gevolge gehad. Kasgeldlcningen. Behalve de geldleningen van f 160,000 voor de verbetering Kogerweg, is er nog nodig voor kapitaalverstrekking aan de N V. TEM f 456,000, waarvan in 1947 uit le geven f 350.000, voor het bouwen van een inrichting voor het koken van afgekeurd vlees f 120,000 en voor het aanschaffen van een auto voor de reinigingsdienst f 11000,—, totaal dus f 533,000,—. Voorgesteld werd tot het aangaan van een of meer kasgeldlenmgen tot een maxi maal bedrag van f 550.000, B en W. werd machtiging verleend deze leningen af te sluiten. De begroting 1947 van het Algem Arm bestuur, de suppl begroting 1947 en de gem. rekeningen 1944 en 1945, zullen wor den nagezien door een commissie, be staande uit de heren M. Bakker, v. Hee ringen en de Waard. Aan de heren Stoepker en Tollenaar werd een gedeelte der vordering kwijtge scholden, nl. van ieder f 1429,06. Het be treft hier de exploitatie van de gronden in Eierland over de jaren 1943-1944. De 'behandeling der reclames tegen belas tingaanslagen was door een commissie on derzocht. De raad verenigde zich met het rapport hierover uitgebracht. RONDVRAAG. De heer Bruin dacht, dat het puin voor de Kogerweg te duur was aangekocht. Ge antwoord werd. dat men voor dc behar- ding dezer weg niet met goedkoper puin volstaan kon. Dhr Bruin vroeg verder nog naar het sportterrein te Oudeschild, De voorz. zeide, dat het terrein gebruikt kan worden. De gem betaalt, de huur. Gebrek aan werkkrachten maakt het nog onmo gelijk het in orde te maken Dhr Westdorp deelde mede, dat er tus- sens paal 26 en 27 nog twee cadavers van paarden lagen. Voorz. antwoordde, dat er opdracht was gegeven, deze te verwijde ren. Dhr Westdorp bepleitte meer een heid van optreden bij de viering der Nat. feestdag. De voorz. achtte het ook beter, dat er algemeen feest gevierd werd. Dhr Roeper vestigde de aandacht op de her bouw van de woningen aan de Koger- straat. De voorz. deed de toezegging, dit met belanghebbenden te bespreken. Dhr Roeper had verder een klacht ontvangen over de tuin van het Gesticht van Welda digheid, welk stukje grond voor woning bouw gebruikt zal worden. Voorz. zeide, dat medegedeeld was, dat men er geen be langstelling meer voor had. Opgemerkt werd, dat de tuin al jaren door M. S. Lan- geveld gebruikt wordt. Dhr de Waard vroeg, waarom iemand, die 40 personen op zijn kampeerterrein kan plaatsen, f 50 moest betalen en 'n an der perscon, welke 300 man kon hebben, slechts f25,Voorz. antwooidde, dat dit zit in de afscheiding van het terrein. Deze zaak zal nader worden bekeken Dhr de Waard vroeg verder nog naar de klokken Geantwoord werd, dat die van Den Hoorn spoedig terugkomt. Dc klok van Den Burg is nog in reparatie. Dhr Backer wilde bij Westerslag planken neerleggen. Hij vond één badmeester aan De Koog le weinig Zal ook onderzocht worden Dhr van Heerwaarden wilde een waar schuwingsbord plaatsen op de hoek Ste- nenplaats-Kcgerstraat. Werd toegezegd. Dhr v. Heeringen had een klacht over het lossen van de kotters bij de Visafslag. daar dit niet vlug genoeg gaat. Voorz. zei de, dat deze zaak besproken is. Hopelijk komt hierin verbetering Dhr van Heeringen zeide, dat de bel op de vuilnisauto maar weinig gebruikt wordt Hier zal de aandacht op gevestigd worden. Dhr Drijver vroeg nog naar de uitbiei- dingsplannen te Oosterend. Ook dit zal aan de orde komen. Dhr M. Bakker vroeg of een particu lier van elders hier mag bouwen en of er bouwterrein beschikbaar is. Voorz. dacht van wel. Dc Pontplanncn. Dhr Bakker vroeg verder nog naar de pontplannen. Voorz. antwoordde, dat Mi nister Vos uitgenodigd is. naar hier te komen Of de haven te Oudeschild moet worden uitgebreid of de plannen bij het Horntje moeten doorgaan. Het is echter een millioenenplan. Dr. v Dommelen zeide, dat de haven te Oudeschild op geen enkele wijze deugt. Het is van belang voor geheel Texel, als hierin verbetering komt. De mening der commissie is niet gelijk ten opzichte van Oudeschild of het Horntje. Het is voor Oudeschild van belang, dat iedere zakenman zijn pakhuis aan het water kan bouwen Dhr Zijm uitte een klacht over het snelle rijden van de auto's uit het kamp „Vlijt". Voorz. zei de, dat de verkeersregels nog steeds van kracht zijn. De heer Backer was erkente lijk voor het vlugge plaatsen van een wa terpomp aan het Doolhof, doch deze is nu al weer stuk. Nadat de voorz. hier nota van genomen had, volgde sluiting. UITSTAPJE GEMEENTEPERSONEEL. De burgemeester, wethouder Hin, het gemeente- en T.E.M.-personeel met hun echtgenoten hebben Dinsdag 20 Mei j.l. een plezierreisje gemaakt. 's Morgens met de eerste boot werd ge start, waarna men door onze mooie, Hol- landse kuststrook, door de bossen, onder de duinen langs, via Petten, Schoorl en Castncum naar Amsterdam trok. Hier werd met 'n luxe boot een rondvaart ge maakt door de Amsterdamse grachten en uitgestrekte havenwerken. Deze rondvaart was vooral mooi, door dat velen de stad vanaf het water nog niet hadden gezien. De antieke geveltjes, de monumentale gebouwen cn enoime havencomplexen met zijn vele zeesche pen, boden een schitterende aanblik. Na in Naarden de innerlijke mens te hebben versterkt, begaf men zich naar het schitterende raadhuis van Hilversum, dat zowel van binnen als van buiten be zichtigd werd. Het gebouw overtreft op dit terrein de stoutste verwachtingen. De raadszaal, de trouwzaal, de 68 meter ho ge toren, kortom, het gehele gebouw is zo artistiek, dat het zelfs buiten onze gren zen bekendheid heeft verworven Heeft men de toren van het raadhuis beklom men, dan ontrolt zich een schitterend pa norama van het Gooi. Om half 5 werd de terugreis via Am sterdam. Alkmaar enz., aangevangen, waarna men juist op tijd vooi de laatste boot in Den Helder arriveerde. Het gezelschap bestond uit 55 personen, terwijl de reis gemaakt werd met twee TESO-bussen Door de reisroute en het mooie weer, hebben allen een onvergetelijke dag ge had. DE P1NKSTERDRUKTE OP TEXEL Hei waren qoede Pinksterdagen in ons 'land en in het bijzonder ook voor Texel. Zaterdagmiddag kwa men de pensiongastenkampeer ders en vele anderen reeds naar hier om er enige genoeglijke da- gn door te brengen. Hoewel het Zondagmorgen re gende, klaarde het tegen de mid dag gelukkig op en werd het zelfs mooi weer. Hoeveel mensen er pre cies geweest zijn. is moeilijk te zeqqen, daar ons eiland groot is en men overal touristen en daqjes- mensen aantrof. In het bijzonder v/as dit het ge val in de dennenbossen en duinen. Texels Museum, zo prachtig gele gen te midden van de dennenbos sen. trok verscheidene bezoekers. Aan het strandvermaak hebben zich nog maar vseiniqen gewaagd, hiervoor is het ook nog wat te vroeg in de tijd. In de Jeuqdherberq was het ook qezelliq. De 2e Pinksterdag qaf eveneens veel drukte. De afd. Texel van de K.N.M.V. had deze daq een puzzler it georganiseerd, welke uitstekend geslaagd is. Bijzonder aardig was nog de ra dioreportage vanaf de boerderij Vredesteinwaar men in recht streekse radio-telefonische verbin ding stond met de studio te Hil versum. De inzet van het seizoen ip qoed geweest, laten wij hopen, dat de komende maanden dit ook zullen zijn. DE MOEDERCURSUS VAN HET WITTE KRUIS. Voor de Moedercursus van het Witte Kruis, afd Texel, bestaat een grote be langstelling. Te Oosterend hebben zich 60 deelneemsters opgegeven (voor 2 cursus sen), te Den Burg 23 en te De Cocksdorp 29. Zie voor aanvang der cursussen de ad vertentie in dit nummer. Van Den Hoorn, De Waal, Oudeschild en De Koog zijn jammer genoeg geen opgaven binnenge komen. CURSUS KRAAMVERZORGSTER. Hiervoor hebben zich tot heden nog maar 5 dames opgegeven. Er bestaat als nog gelegenheid dit te doen bij de secr. van het Witte Kruis, de heer Remmers, Wilhclminalaan. DRIE NIEUWE CREDIETBONNEN: 13, 17. 21 GELDIG. De minister van Financiën heeft nieu we bonnen bekend gemaakt van het con- sumentencrediet, nl. 13, 17 en 21. Met in gang van heden kunnen de bonnen be steed worden. VERSOBERING IN DE TOEWIJZINGEN AAN RESTAURANTS, ENZ. Met ingang van Aug. zullen, naar het Ministerie van L., V. en V. mededeelt, de toewijzingen voor de voedingsvetten en- of vlees aan hotels en restaurants, brood jeswinkels e d. mei resp. 16 tot 20 pet. worden verlaagd. Er zullen spoedig twee vleesloze dagen worden ingesteld. De koffie- en theetoewijzingen voor restau rants, cantines, enz., zullen eveneens een verandering ondergaan met dien verstan de, dat voor koffie de helft in moutkof- fie het beste inlandse product ter ver vanging van koffie, dat wij in Nederland kennen zal moeten worden opgenomen. Horeca-bedi ij ven met vacantieomzet zullen er rgkening mee moeten houden, dat hun extra vacantie-toewijzingen zeker niet vergroot worden. Dit geldt eveneens voor als pensions ingeschreven bedrijven Vacantiegangers zullen met deze om standigheden eveneens rekening moeten houden. Zij dienen niet méér te verlan gen dan de hotel- en pensionhouder hun kan verstrekken en zullen er goed aan doen hun distributiebonnen mee te ne men:

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1