Rapport van de Stalwedstrijd Nogmaals een brief uit Indonesië 3® 1947 van de Vereniging van Oud- leerlingen te Texcl. Er werden in totaal bezocht 30 stallen, die geweldig uit elkaar liepen. Des ondanks was de prijstoekenning een moei lijke taak, aangezien de mededingers in de topgroep elkaar zeer dicht benaderden. Er werd gelet op inrichting en gebruik. Van de inrichting werd allereerst be oordeeld de doelmatigheid. Dit was een ruim begrip, doch een moderne stal ïS altijd doelmatiger dan een oude stal. Het was dus een handicap voor mensen met oude stalinrichtingen. Daarom heeft de jury dit onderdeel zeer soepel behandeld. Dit ter aansporing van velen, die dit jaar rog niet meededen aan deze stalwedstrijd om het volgend jaar ook mee te doen, al heeft men een „oude stal". Het volgende punt was zolder en mu ren. Enkele malen kwamen nog spinragen aan de zolder voor. Dit kan ieder voor komen. Spinragen zijn stofnesten. Hier in huizen bacteriën die de gezondheid van 't vee en de deugdelijkheid v. d. melk be lagen. De muren waren in alle gevallen niet vrij van mestdelen. De jury kwam misschien wel op een ongelegen tijdstip in een strenge, langdurige winter, doch het kon best geconstateerd worden of er wel eens geschrobd werd of met. Oude mest van enige maanden behoorde er in geen geval te zitten. Ook waren er stallen, die op dit punt prima in orde waren. Hopelijk treffen we een volgend jaar alle stallen zonder deze bedekking aan, want het is de Colibacterie, die mest tot woning heeft en deze veroorzaakt kaasgebreken Vervolgens werd beoordeeld de ver lichting. Een enkele maal was deze on voldoende, doch doorgaans was dit punt in orde. De koeraampjes dienen echter schoon gehouden te worden, opdat het zonlicht goed kan binnentreden. De zon is een goede bactenëndoder. Bacteriën zijn duistere machten, die geen daglicht kun nen verdragen. Laat het dus zo licht mo gelijk zijn in de stal Dan ziet meh ook aanwezig vuil gauwer en verwijdert het spoediger. Daarna kwam de luchtverversing en warmte. Eenmaal was het te warm in een stal bij de eerste keuring. De temperatuur moet bij voorkeur ongeveer 15 gr. C 59 gr. F. zijn. Te koude stallen zijn schade lijk door een te groot voedselgebruik, te warme stallen zijn broeinesten van aller lei schadelijk gespuis. Het hoofdpunt van de beoordeling van de inrichting was de melkbew aring en 't gereedschap. De melkstoeltjes en de span touwen behoorden schoon te zijn. Dit was niet in alle gevallen in orde. Met kleine moeite is dit te voorkomen. De emmers behoren naadloos en vertind te zijn. En kele malen kwamen nog emmers met na den voor, doch hierin komt verandering, zo spoedig er weer nieuwe emmers te koop zijn. De theems behoort dubbel te zijn met een wat daartussen. Van veel be lang is het, dat op de boerderij een ruim te aansluitende op de veestal aanwezig is, waar de melk direct na het melken ge koeld, gelucht en fris bewaard kan wor den. De melkbus behoort tijdens het melken niet in de stal te staan Dit kop niet ge constateerd worden in alle gevallen, daar de jury dan tijdens het melken zou moe ten binnenvallen en dit was in 30 stallen zo verspreid liggend, met mogelijk. In een paar gevallen werd wel opgemerkt, dat de bus in de stal aanwezig was. Het laatste punt der inrichting lag eigenlijk buiten de stal, nl. de mestvaalt en gierafvoer en bewaring. In de meeste gevallen was wel een gierkelder of iets dergelijks aanwezig, doch er waren ook nog boerderijen, die geen gierbewaar- plaats hadden. Dit geeft aanleiding tot grote verliezen aan plantenvoedsel, ter wijl het bovendien niet hygiënisch is. In de meeste gevallen werd aan de mest vaalt goede zorg besteed. Dëze dient goed gestapeld te worden. Wanneer men over flink strooisel beschikt, is dat zeer goed uit te voeren. Er werd op gelet of zink- putje en stankafsluiter aanwezig waren De gierkelder was bij de meeste bedrij ven te klein. Het tweede onderdeel van de keuring was het gebruik. Dit was het voornaam ste deel, bij de beoordeling werd dit twee maal genomen en de inrichting er bij opgeteld en deze som door 3 gedeeld. Bij dit gebruik was het voornaamste punt: de zindelijkheid der dieren. Deze liep zeer uiteen. Het zindelijkst kunnen gehouden worden geknipte dieren. Doch ook ongeknipte dieren werden aangetrof fen. die er keurig uitzagen. Er waren echter ook dieren met dijen, waarop meer mest dan haar te zien was. Dat was niet nodig. Verder behoorden alle dieren behoorlijk geborsteld te worden. Als men zich aanwent, dit 's morgens na het af voeren te doen, behoort het tot de stal- werkzaamheden. Dit bevordert de huid werkzaamheid der dieren, verhoogt daar door de melkgift en bovendien wordt ook de zindelijkheid der dieren bevorderd Het is van veel belang, dat de staarten der koeien opgebonden worden. Hierdoor voorkomt men, dat de staarten in de groep hangen, waardoor ze bevuild zou den worden en dit vuil op andere li ehaamsdelen zonden overbrengen. Vele malen werden nog stallen aangetroffen, waarbij de staarten niet waren opgebon den. Zeer doelmatig werd het eenmaal opgemerkt, waarbij de staartlijnen boven aan aan houten klosjes bevestigd waren, die langs een ijzeren lijn konden heen en weer schuiven. Verder behoren ook het jongvee en de paarden goed verzorgd te worden. Deze vielen wel buiten de be oordeling, doch het maakt toch op de ju ry een betere indruk, als ook deze dieren delen in de goede verzorging. Ook zij hebben hier recht op. Het tweede punt was de zindelijkheid van de stal. Hierbij werd gelet hoe de koegang, de zolder en muren koe raampjes, enz., er uit zagen. Ook of zich in de stal geen dingen bevonden, die daar niet behoorden. De strenge vorst was oor zaak, dat dit laatste ondgrdeel, d.w.z. het aanwezig zijn van levende wezens, anders dan koeien, zoals kuikens, konijnen, voer- bieten, pootaardappelen en wat dies meer zij, niet al te zwaar werd aangemerkt. Stinkend voer werd gelukkig in geen en kele stal aangetroffen. Het derde cijfer voor het gebruik werd gegeven voor het strooisel. Dit was niet in alle gevallen voldoende, wat toch in een land waar men stroschuren bouwt, niet behoefde voor te komen. Dit stro behoort verder los te liggen Een enkele maal was het leger der koeien veel te hard. Een zeer voornaam onderdeel was ver der de melkbehandeling, doch deze kon weer niet zo beoordeeld worden, als wen selijk is, omdat men dan bij ieder tijdens het melken moest komen. Steeds werd ge- informeerd of de melkdoek gebruikt werd. Dit bleek in vele gevallen nog niet het geval tc zijn. Niet genoeg kan hier de nadruk op gelegd worden Veehouders, reinigt voor het melken met een droge of vochtige doek de uier. Hiermee alleen al wordt de kwaliteit van de melk een heel stuk verbeterd. Verder werd hierbij weer aandacht geschonken of de uier kort geknipt was en het melkstoeltje en de spantouwen schoon warerT. Het laatste punt was de mestbehande- ling. Hierbij lag het zwaartepunt, of er 2 maal per dag gemest werd. Dit ge beurde in vele gevallen slechts eenmaal De jury is van oordeel, dat er aan de meeste stallen op Texel nog wel wat valt op te knappen en dat dit mogelijk is door goede zorg. Het zit 'm er niet in of men een grote of een kleine stal, een nieuwe of 'n oude stal heeft. Er waren een paar kleine stalletjes, die met ere genoemd kunnen worden. En de oude stal van J. Roeper te Oosterend was weer een ern stige candidaat voor de beker. Daarom was het verbranden van deze stal des te tragischer. Texel heeft hiermee één van de best verzorgde stallen verloren. De jury spreekt de wens uit, dat deze stal, evenals de andere, nog steeds verwoest liggende boerderijen zeer spoedig her bouwd zullen worden. Dit rapport heeft de bedoeling de ogen te openen op welke manier men zijn stal kan verbeteren. De jury hoopt, dat het moge bijdragen tot een grotere stal- hygiëne en daardoor betere kwaliteit van de melk. Daarom juicht de jury het toe, dat het bestuur van de Zuivelfabriek „De Eendracht" is overgegaan tot uitbetaling van de melk naar kwaliteit. Zeer zeker zal dit leiden tot meer zorg aan vee en stal. En deze zorg zal uiteindelijk beloond worden in een betere uitbetaling, want van hvgiënisch gewonnen melk kan de zuivelfabriek eerste klas producten ma ken en deze zijn te allen tijde de waarde volste geweest.. Tenslotte het oordeel van een leerling van de O.L.S. over de stalwedstrijd in een opstel neergeschreven .,De stalwedstrijd is voor het zindelijk houden der stal een goed ding, want dan zet men allicht zijn beste beentje voor om alles netjes te hou den". Laten in de winter van 1947-'48 vele Texelse boeren, zo niet alle, aan de stal wedstrijd deelnemen. Zij dienen daarmee hun eigen belang. Niet iedereen kan de le prijs winnen. Dat is slechts voor één weggelegd. Dcch wel kunnen alle boeren hun beste beentje voorzetten in aanmer king te komen voor een eervolle vermel ding. Moge het in het komende winter seizoen zo zijn. C P. LAAN. LEVERT UW OUDE TUBEN IN! Per jaar verbruikt Nederland ten min ste 100,000 kg. lood voor de vervaardiging van tuben. Nog afgezienvan een ernstig tekort aan lood over de gehele wereld is met de invoer van een gelijke hoeveel heid nieuwe grondstoffen ruim f 100,000 aan deviezen gemoeid. Het is dan ook, naar wij van officiële zijde vernemen, dringend noodzakelijk, dat het publiek bij aankoop van een volle tube, een ledige in levert. Deze eis.moet onverminderd van kracht blijven. Het publiek en de handel worden met de meeste klem verzocht hun medewerking te verlenen opdat de voor ziening van de Ned. industrie met tuben, gewaarborgd blijft AANVULLING VAN ONS WAGEN PARK MET 5000 AUTO'S. De handelsmij. Sesam te Enschedé voert onderhandelingen om uit legerdumps in Duitsland 5000 militaire wagens voor Ne derland aan te kopen. Wanneer de onder handelingen een goed resultaat opleveren zullen de auto's te Enschedé worden gere viseerd en daarna worden doorverkocht DE INLEVERING VAN BONKAARTEN. In die gevallen, waarin bonkaarten bij de distributiedienst moeten worden inge leverd, blijkt er vaak misverstand te be staan aangaande de bonnen, die wél en die niet ingeleverd moeten worden. Het Centr Distributiekantoor deelt daarom mede, dat men in zulke gevallen de volgende bonnen niet behoeft in te le veren: a Van de bonkaarten voor voedings middelen de bonnen van de serie, waar van reeds één of meer bonnen zijn aan gewezen; b van de tabaks-, versnaperin gen-, of gecombineerde kaarten de reeds aangewezen bonnen; c. van de textiel- kaart, de brandstoffenkaart en de petro- leumkaart de aangewezen bonnen; d. A.s. moeders kunnen de toeslagkaartjes be houden; zij moeten echter de „controle- kaart a.s. moeders" C M 703 inleveren; e Zgn. ziekenkaartjes behoeven niet te wor den ingeleverd. BEPERKING VAN DE DISTRIBUTIE VAN RIJST. Als gevolg van de huidige voorraad- positie van rijst zal de distributie van dit artikel worden beperkt. In de loop van de volgende maand wordt de verstrekking voor scheepsproviandering, Oosterse res taurants en oriëntalen beëindigd Soerabaja, 2 Maart 1947. Eindelijk dan, Texelaars, zal ik mijn be lofte eens gestand doen. In mijn over moed heb ik de redactie eens beloofd iets over Indië, "(wat in het brandpunt der publieke belangstelling staat), te schrij ven, doch, daar ik bang was, geen journa listieke gaven te bezitten, was ik eigen lijk huiverig mijn pennevrucht aan u voor te zetten, vrezende, dat dit de toets der critiek van de redactie niet kon doorstaan. Zoals u aan de kop van dit artikel kunt zien, ben ik in Soerabaja gelegerd, waar wij 28 Maart 1946 aankwamen. Men heeft hier aan de havenzijde een prachtig ge zicht op het eiland Madoera Soerabaja was toen nog een verlaten stad, slechts en kele burgers bevolkten de huizen. Een paar weken voor ons waren onze Holl. mariniers gekomen, die in Amerika opge leid waren en met veel materiaal uit Sin gapore kwamen. Ze namen de stellingen der Engelsen en Brits-Indiërs over en wij werden gelegerd in verlaten Europese huizen, die in uitgeplunderde toestand achtergelaten waren door de extremisten. Maar onze Holl. zindelijkheid wist hier wel raad mee, waardig kon nien ons elke dag zien transpireren in de hete tropen zon. Met primitieve middelen werden de waterleidingen hersteld en de watervoor ziening in orde gemaakt en na verloop van enige dagen hadden uitgewoonde woonwijken weer een normaal aanzien gekregen. Met de grote winkelwijken in de binnenstad was het ook nog treurig gesteld, want deze had veel te lijden ge had van de gevechten tussen de Engelsen en de opstandelingen De grote zaken wa ren aan de voorzijde allen dichtgespijkerd met planken, overal lagen nog versplin terde spiegelruiten. Het zakenleven was nog geheel kapot, slechts een paar eenza me vruchtverkopers boden aan de trot toirkant hun koopwaar aan. De stad zelf was volkomen veilig, hoe wel wij de eerste maand gewapend op straat moesten lopen, en uit veiligheids oogpunt moesten wij 's avonds 7 uur bin nen zijn. Vertier was er voor de soldaat nog niet, dit was ook volkomen begrijpe lijk, een kleine afleiding was Radio Soe- labaja voor ons. die door enige onderne mende marinemannen van oude Japanse onderdelen in elkaar gezet was. Van stuk ken en brokken radiotoestellen werd door de kundigsten van ons" een bruik baar geheel gemaakt en dit was voorlopig onze enigste verpozing. De regentijd was inmiddels voorbij, en dit moge vreemd klinken in uw oren, de nachten waren flink koud. zodat men zich erg in acht moest nemen. In de stad zelf werd inmiddels niet stilgezeten, het stads bestuur A M.A.C.A.B (de ware betekenis van dit Engelse woord is mij ontschoten, in 't Hollands M.G.) pakte energiek aan om woon- en zakenwijken weer een be hoorlijk aanzien te geven. Spoedig gingen de eerste toko's open; door de steeds te rugkerende burgers die uit het binnen land evacueerden werden de huizen weer bevolkt. Met het vervoer was het even wel nog slecht gesteld, en menige leger truck zag mén op de hoeken der straten stoppen, om de lifters op te nemen. Later kwam daar verbetering in, de bovenlei ding der electrische tram werd grondig nagekeken en met het verwaarloosde ma teriaal werd een bescheiden dienst be gonnen. die allengs uitgebreid werd naar verschillende stadsdelen. Hetzelfde beeld speelt zich ook hier af, uitpuilende trams, lange filé's passagiers aan de vluchtheu vels. De stroomvoorziening baarde ook nog veel zorgen, naar ik meen te weten, bleken de generatoren zich ook in zeer slechte staat te bevinden, de aandrijving geschiedde door omgebouwde Dieselmoto ren, die met hout gestookt werden. Aan alles was een nijpend gebrek op 't gebied van electrisch verlichtingsmateri aal, militare onderdelen, die hun eigen stroomvoorziening hadden, waren dus te benijden, want in het begin kon de stad tot in alle hoeken niet van licht voorzien worden, omdat de capaciteit te gering was Bioscopen openden hun poorten en wa ren alle avonden uitverkocht, in een grote behoefte werd dus voorzien voor de sol daat, want niets is voor hem zo fnuikend als ledigheid. Café's en restaurants ver rezen als paddestoelen uit de grond, en wie een jaar geleden Soerabaja verlaten had, zou thans vreemd opkijken, zoals het stadsbeeld thans gewijzigd is. Toen wij later de buitenposten en rand- kampongs te bezetten kregen, maakten wij contact met de inlandse bevolking Deze was er slecht aan toe. van kleding was nauwelijks sprake en vele zieken meldden zich elke morgen op het ver- banduur van de dokter, om hun afzichte lijke zweren te laten verbinden. En men moet werkelijk respect hebben voor onze hospitaalsoldaten, die dit zonder enige tegenzin deden, niet iedereen is voor dit werk geschikt. De rijst, wat hun hoofd- voedsel is, was er niet en ook hier sprong de soldaat bij, om zo veel als in zijn ver mogen lag, te helpen, menige foto is door ons gemaakt, wanneer het overgeschoten eten uitgedeeld werd. Als benden de naburige kampong af stroopten, werden wij steeds dringend ge vraagd, daar te komen, waar onze aan wezigheid het meest vereist werd, en met grote blijdschap werden wij steeds opge wacht. het tabé toean was dan niet van de lucht. Een ander tafereeltje, maak eens een tocht door ons bezette gebied Overal heerst rust en vrede, de sawah's zijn weer bebouwd, de altijd snaterende baboes zijn druk aan het werk om met een zware hou ten vijzel de rijstkorrels uit de halmen te verwijderen. Een eindje verder, staat een wachtpost, een hand wordt omhoog ge stoken en onze wagen stopt. De rijop- dracht wordt gecontroleerd, en als wij doorrijden, zien we hier en daar onze jongens rustig onder de klapperbomen zitten aan een oud gammel tafeltje brie ven schrijven aan het meisje in Holland, wier foto's de wand van hun kampong huisje siert. Sergt. D. H. Cuhfus, die ons voor enige tijd terug beloofde 'n brief te schrijven over zijn ervaringen in In dië, heeft aan deze toezegging vol daan. Daar de kwestie Indië nog steeds in ons aller belangstelling staat, menen wij er goed aan te doen deze brief te publiceren, opdat onze lezers(essen) er kennis van kunnen nemen. Redactie. Sinds enige tijd zijn bij ons O.V.W.ers, dienstplichtige jongens ingelijfd; met ban ge voorgevoelens waren zij uit Holland weggegaan. Ze zijn als kameraden bij ons opgenomen. En in hun brieven naar huis blijkt wel duidelijk, de goede ver standhouding tussen hen en ons, en geen van allen zouden zij graag de troep wil len verlaten. Over het vuur, waaraan wij steeds blootgesteld zijn, met onze patrouille bin nen onze demarcatielijn, wil ik maar zwij gen, u heeft dit reeds vele malen in de plaatselijke bladen kunnen lezen, terug- vuren mochten wij niet, soms kostte het ons slachtoffers. Ook de bekende geschie denis van de overstroomde gebieden bij de Melinpsluizen wil ik voorbijgaan. Thans houden wij Modjokerto bezet, dit is een klein stadje, waar enige grote fabrie ken zijn. Een geweldig grote suikerfabriek is daarbij in onze handen gevallen, alle vitale delen zijn practisch onbeschadigd en in de goedangs troffen wij nog een voorraad vooroorlogse suiker (6000 ton) aan. Verder zijn er nog een spiritusfa briek, jodiumfabriek en enige kleine be drijven. Alles is hier rustig, het inlandse bestuur is op haar post gebleven, de re publikeinse politie verricht straatdien sten en er is een goede verstandhouding tussen hen en onze militaire legerleiding. De passars zijn overvloedig voorzien van bananen, hier pisang genaamd, en voor f 1,is men eigenaar van een paar flinke kammen. Ook djeroeks (mandarij nen) worden veel aangeboden De bevol king is ook hier zeer schamel gekleed en toekar (ruilen) vindt hier veel plaats Kippen worden voor deze ruilhandel veel gebruikt en wij doen er goede zaken mee, voor een oude pendêk (broekje) zijn wij eigenaar van 2 ajam (kippen). De verdere vooruitzichten omtrent hier nog lang verblijven, zijn ons onbekend, wij gissen, maar memand, die er het ware van weet. Ik zelf en vele anderen zijn blij, einde lijk Soerabaja de rug te .hebben toege keerd, van het stadsverblijf van circa een jaar waren wij beu. Lefcers, ik hoop u niet verveeld te heb ben, ik hoop hier alleen mee bereikt te hebben, dat, mocht uw zoon naar Indië moeten vertrekken, u hem met een gerust hart kunt laten gaan. Wij zijn hier geko men om alleen rust en orde te handhaven, en dat is ons gelukt. Als straks de econo mische toestand hier weer opleeft, zal ons kleine Hollandje ook de vruchten er van kunnen plukken, ons kaalgeplukte land zit er om te springen En verder zeg ik al mijn vrienden en kenniSBe^i. die ik op Texel gemaakt heb een tot weerziens toe op het schone eiland, ik hoop, dat het daar dan niet zo koud is, ik ben daar niet meer aan gewend en zou eerst weer moe ten acclimatiseren! Met groeten uit de verre Oost. Slamat tidoer! Sergeant D. H. Cuhfus, 100418002, Stafcie. II—5 R.I. Veldpostkantcor Soerabaja. RECEPTEN. Voorjaarscrvvtensoep. 1 liter water, 200 gr. spliterwten, 1 besje prei, 1 bosje sel derij, water, klontje boter of margarine, scheutje melk, peper, zout. De erwten wassen, uitzoeken en in het water weken (24 uur). Ze gaar koken en fijn maken. Eventueel nog water toevoe gen en de gewassen en gesneden prei, de fijngehakte selderij en de geraspte en in stukjes gesneden wortel meekoken. Als de soep mooi gebonden is, een scheutje melk en een klontje boter of margarine toevoe gen en de soep op smaak maken met pe per en zout. Het soepje vooraf. Het kan bereid wor den van water of groentennat en als men het wat fijner wil maken, bouillon en-of melk met: verse vruchten en groenten, to maten, komkommer, spinazie, asperges, prei e.d. vermicelli, macaroni, gort, gort- mout, e.d. Het wekt de eetlust op, maakt de maaltijd meer af en ook, wanneer er verse groenten of tomaten in gebruikt worden, rijker aan voedingszouten en vi taminen. rei !9 TEXEL, HET VOGELPARADIJ! Na de strenge winter heeft de na zich wel op wonderbaarlijke wijze steld. De maand Mei heeft zich tot h zeker van een goede kapt laten zien. les in volle bloei en een gekwetter va vogels om ons heen. In het reservaat Dijkmanshuizen in en om nabij de denkooi zijn de vogels volop aan het b den. Wij zagen er fazanten, graspie leeuweriken, meeuwen, meerko wilde eenden, de kluut kleine stern, kemphaantje, grutto, de bergeend, spotvogeltje, de houtduif, blauwe ri en ook nog de torenvalk. Dit is nog i q een greep, daar er nog wel meerdere i e ten zijn Wat een rust heerst er in dit j geldomein en wat een zegen, dat vogels en hun broedsels beschermd den door de Vereniging tot Behouq Natuurmonumenten in Nederland. Het aantal grutto's is, vergeleken vorige jaar, aanzienlijk toegenomen, de opzichter, de heer Boot ons mede de. Ook de wilde eenden zijn de w goed doorgekomen. Bij de Leemput troffen wij een g( meeuwenkolonie aan en er waren al wat jonge meeuwtjes uit hun eier< hulsel te voorschijn gekomen. Ondanks de strenge controle, welk s wordt uitgeoefend, hebben onverlatei toch niet kunnen laten een broedsel ganzeneieren bij de Leemput uit te h evenals uit een nest van negen een eieren, vijf weggenomen waren. In zelfde nest werd een ganzenei neerge r doch dit heeft het niet lang overleef( Hoe de eierenstropers te werk gaan gen wij nog, bij een sloot, waarover vonder. Zij hadden deze gedeeltelijk gezaagd met de hoop, dat de vogelw ters of de politie er in zouden vli (letterlijk en figuurlijk), doch dit vli< tje ging met op, daar het tijdig ben werd. Naar wij vernemen wordt er op de reinen van Natuurmonumenten doo politie ook voortdurend toezicht i oefend, nl op Thijse's Fienweid en det's Hop, waarvan de namen ontl zijn aan natuurvrienden, die dit ook de daad getoond hebben. In de Eendenkooi, een wereldje a troffen wij nog in zijn nest eeri ra met een jonge aan, alsmede het brc van een torenvalk, houtduiven bi aamsluiper. Het is hier streng verl terrein, alleen met speciale vergui en onder geleide wordt men hier toe ten. Een der voorwaarden is, het lidn schap van de Ver. van Natuurmonui ten. Sinds korte tijd is er op het terreu vereniging een wachtkeet geplaatst, het personeel verblijf in kan houden, geen met minder gunstig weer zekeijr uitkomst is. Er is veel te zien en velen zullen van zeker gebruik maken en mits me toestemming vraagt, is dat ook dit s< - mogelijk. Texel, vogelparadijs, het is niet dreven, maar waar. DR. HUGO ECKNER IN AMERI 6 Vrachtvervoer per luchts Dr. Hugo Eckner, de bekende 1 Zeppelinexpert, die op het ogenblik Ver. Staten vertoeft, om op te trede adviseur van Goodyaer, voorspelde, vrachtvervoer over de Atlantische 0< in de toekomst vnl. met grote en luchtschepen zal plaats hebben. Dez< zen zouden dan 2 dagen duren. Hij merkte echer op, dat het passaf vervoer hoofdzakelijk per vliegtuig plaats hebben. Tijdens een interview in Lake heeft hij gezegd, dat ten gevolge vai ontwikkeling in oorlogstijd de weg baand was voor lichte, sterkere en ruimere luchtschepen, die, naar hi verbluffend goed geschikt waren voo vervoer van vracht in grote hoeveelh Ook voor passag Ik ben er van overtuigd, dat 1 schepen practischer dan vliegtuigen omdat zij meer comfort en veel bieden. Een luchtreis in een vlie wordt na 20 uur zeer vermoeiend. Ii luchtschip daarentegen kan een pas< drie weken reizen zonder moe te den", aldus verklaarde de ontwerpe: de Zeppelins onlangs. In 1938 stonden wij juist op het om de Duits-Amerik. Zeppelin schappij op te bouwen, tezamen me Goodyear Maatschappij. Nu zal ik in Ohio werken Ik zal voortgaan me toepassing van hetgeen de oorlog leerde". DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR door G TH. ROTMAN. (Nadruk verbod* j 59. „Gauw-gauw!" dacht Jodocus. Voor dat de agent zag, waar hij bleef, lichtte hij een der kleppen op en dook weg in de auto. Erg aangenaam was het daarbinnen met, want het was toevallig de vuilnis auto. Het duurde dan ook niet lang, of de klep ging open en Jodocus kreeg boem de hele inhoud van een vuilnisemmer over zijn hoofd, weldra gevolgd door een tweede en een derde. „Dat kan mooi wor den", zuchtte hij, terwijl hij het koffie dik uit zijn ogen wreeg. >1 60. Het wérd ook mooi. Telkens eindje rijden werden nieuwe lad koffiedik, natte theebladeren, aard: -r schillen, oude jambussen, papieren, en wat dies meer zij, over de arme cus uitgestort, tot de auto eindelijk vuilnisbelt aankwam. Daar liet de <fJ: feur het bovengedeelte van de auto kipen en Jodocus viel, met heel houd van de wagen, in de onafziejf vergaarbak, waarin het afval der stad wordt gestort. it 1

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4