Nieuwe bonnen Omstanders >u De uitbreidingsplannen van de N.V. T.E.M. Landbouwjongerendag op Texel was een groot succes De Anti-Revolutionairen De Middenstander heeft vaak grote Zorgen, Omdat hij zijn Klanten zo veel moet Borgen. MIJNHARDT ZATERDAG 7 JUNI 1947 60e JAARGANG. No. 6122 TEXELSCHE COURANT GEESTELIJK LEVEN. Het klinkt ongelooflijk, maar het is deze winter werkelijk gebeurd. In een Noordhollandse stad zakte een jongen door het ijs van een gracht. Zo maar tussen vele schaatsenrijders in, lag hij daar met zijn bovenlijf op het afge brokkelde ijs. Een gek gezicht op zo'n drukke baan, in 't hartje van de stad. Was de dunbevroren niet goed afgezet, of was de jongen een waaghals die zich van de waarschu wende strowissen niets aan had getrok ken? Hoe het zij, hij lag daar en lachte in I, het begin nog mee met de omrijdenden die hem lieten liggen. Wij moeten aannemen, dat het niet in hen, op is gekomen dat de jongen gevaar lifcj» in zo'n stadsgrachtje. Hij zou z'n kor nuLten wel hebben. De middag was ook te h genoeglijk om aan nare dingen te denken :n er een nat pak voor te riskeren. Men liet de jongen waar hij was eJoldat hij verdronk. Verdronk, zo maar Tiidöen in de stad met tientallen mensen er omheen. Het klinkt ongelooflijk. Dan moet je wel een beest zijn. Ja, maar de mensen hadden er geen erg Nu klinkt het hier gek, want je kon luidelijk genoeg zien, dat de jongen in iet water lag. Maar in hoeveel gevallen hebben wij er loodgewoon geen erg in, dat mensenle- ens naar de kelder gaan? En verdrinken s erg, maar geestelijk en moreel kapot erder leven, is erger. Maar we hebben er geen erg in. Het s zo vol en zo gezellig in de wereld, dat aan drenkelingen geen aandacht ichenkt of er om lacht (men lacht immers een 'dronken man en om een achter lijke!). Daar moet de familie of de politie laar voor zorgen. Door deze .omstanders-mentaliteit" jaan mensen ten gronde Men ziet het niet. En als men het ziet, zegt men: Bemoei er niet mee!" of: „Zulke kwajongens ok Eigen schuld." Een jongen uit het water halen? Dat oen er nog 99 van de 100. Maar een reemde jongen terughouden van zijn oAreg naar de afgrond der immoraliteit??? tud als de mensheid is de vraag: „Ben ik Ie hoeder van mijn broeder?" Altijd nieuw blijft het dringende woord an Christus: „Hebt uw naasten lief als zelve". Er is in de wereld eigenlijk niets, „dat ns niet aangaat". Alleen, het vraagt niet m onze eigenwijsheid, maar wel om onze elpende hand en onze begrijpende blik Ign. voor de periode van tot en met 21 Juni 1947. onkaarten KA, KB, KC 707 (serie E) 01 brood is 800 gram brood 02 brood is 400 gram brood 01 boter is 125 gram boter ■02 boter is 250 gr. marg. of 200 gr. vet •01 melk is 4 liter melk 03, E-05 melk is 7 liter melk 01 vlees is 100 gram vlees •02 vlees is 200 gram vlees 03 vlees is 1 Eng. pond: ca. 450 gram Meat and Vegetables (geldig t.m. 5 Juli 1947) •01 algem. is 200 gram kaas 02 algem is 2 eieren •01 res. is 125 gr. marg. of 100 gr. vet •03 res. is 1600 gram brood •04 res. is 125 gr. marg. of 100 gr. vet •05 res. is 200 gram kaas •06 res. is 800 gram brood •07 res. is 125 gram boter fgmkaartcn KD, KE 707 (serie E) 11 brood is 800 gram brood 11 boter is 250 gram boter 12 boter is 125 gr. marg. of 100 gr. vet 13, E-15 melk is 12 liter melk 11, E-12 vlees is 100 gram vlees 11 algem. is 100 gram kaas 2 algem. is 2 eieren 13 ïes. is 800 gram brood 16 rcs. is 500 gr. rijst of kindermeel (uit ri^st bereid) of kinderbiscuits, nkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie E) 11 brood 's 800 gram brood !1 boter is 250 gram boter 12 boter is*250 gr. marg. of 200 gr. vet melk is 5 liter melk !1 vlees is 300 gr. vlees !2 vlees is 100 gram vlees kaas is 200 gram kaas !1 eieren is 5 eieren )p deze bonnen kon reeds Vrijdag ui 1947 worden gekocht. )p 12 Juni zullen bonnen worden aan- vezen voor suiker, versnaperingen, spoeder en tabak. De bon E-03 vlees •r meat and vegetables blijft geldig tot met 5 Juli 1947. )e niet aangewezen bonnen van de Denjikaarten 705 kunnen worden vernie- .De IITTING CONSULTATIEBUREAU. )LN BURG. A.s. Dinsdag 10 Juni houdt Consultatiebureau zitting nl. van 10- 101*( por voor buiten Den Burg en 's mid- s van 23,30 uur voor Den Burg. i ho ïrlai ZON. MAAN EN HOOGWATER. >e zon komt 7 Juni op om 4,21, onder 8,57. Maan: 11 Juni L.K., 18 Juni N.M. >g water ter rede van Texel: 7 Juiii 5 en 8 Juni 0,04 en 0,23. 9 Juni en-1,03. 10 Juni 1,25 en 1,49, 11 Jum en 2,38. 12 Juni 3,06 en 3,37. 13 Juni en 4.44. 8, J >g Zoals reeds in het raadsverslag werd gemeld, is besloten tot uitbreiding der electrische Centrale en verdere electrifi- catie van ons eiland. De Raad van Commissarissen van de T. E.M. had zich tot B. en W. gewend met het verzcek aan de gemeenteraad voor te stellen, de vereiste machtiging voor deze werken te verlenen. Reeds zonder uitbreiding van het net zou het eerste gedeelte n.l. de uitbreiding der Centrale noodzakelijk zijn, omreden deze practisch zonder reserve werkt. In normale tijden streeft men naar een reser ve van 100 pet. Er was gedacht aan aan schaffing van een motor van 1000 p.k., waarvoor een levertijd nodig was van lVt jaar. Dit was zeer bezwaarlijk, omdat we dan hoogstwaarschijnlijk nog 2 win ters zó zouden moeten doorwerken. Waar de thans in bedrijf zijnde motoren door de oorlogstoestand zeer geleden hebben, was dit wel riskant. Er kwam ook een aanbieding van twee scheepsmotoren van 580 p.k. elk, welke met ongeveer 2 maanden geleverd konden worden zodat ze nog deze winter kunnen draaien, voorlopig op de generatoren der oude locomobielen. Waar volgens deskun digen deze 2 motoren uitnemend voor ons electrisch bedrijf geschikt zijn, besloot het bestuur van de TEM, behoudens goedkeu ring door Raad en Gedeputeerden, deze motoren te kopen en bestelde tevens di rect 2 bijpassende zwaardere generatoren waarvoor echter een levertijd van 2 a 2Vs jaar gevraagd wordt. Volgens directeur en techn commissa ris is het bedrijf met deze uitbreiding voor plm. 10 jaar gedekt. Wij menen de TEM en de Texelse bevolking met deze aankoop geluk te mogen wensen. Wanneer dit werk in 1947 tot stand kan komen, is het mogelijk, in 1948 met de verdere electrificatie van ons eiland te beginnen Voorlopig denkt men hierbij aan de volgende gebieden: P.H. Polder; Spijkhuizen; Burgzicht; Westergeest; Schoolweg Eierland; De Westen; Duinweg-Westermient; Duinweg- De Cocksdorp; Torenweg-De Cocksdorp; Hoofdweg-Hollandse weg; 't Noorden- Midden; 't Noorden-Zuid; Spang; Bargen. Men hoopt deze gebieden in 1950 alle aangesloten te hebben. De volgorde is nog niet definitief bepaald en hangt van verschillende omstandigheden af. Daarna kan verder overwogen worden, welke gebieden er nog meer voor electri ficatie in aanmerking komen. In hun prae-advies schrijven B en W. hierover: „Reeds meerdere malen zijn in uw vergaderingen stemmen opgegaan over een toekomstige algehele electrifica tie der gemeente. Hoewel zulks door dc verspreide ligging van een aantal perce len in strikte zin wel niet voer uitvoering vatbaar zal blijken, betekent het voorstel van de Raad v. Commissarissen een eer ste stap in deze richting". Het spreekt voor zich, dat met dit alles zeer grote bedragen gemoeid zijn. Voor aanschaffing en plaatsing der motoren wordt f 280,000 geraamd; voor de 2 gene ratoren f 76000 Voor electrificatie van de voorgestelde gebieden wordt geraamd f 394,000. De ex ploitatie hiervan zal niet rendabel kun nen zijn. Hierover schrijven B. en W. „Weliswaar zal de exploitatie van de nieuw aan te sluiten gebieden, behoudens van dat aan de Schoolweg te Eierland, een nadelig saldo opleveren, doch de tekorten oienen naar onze mening te worden opge vangen door de inkomsten uit de gebieden welke- een batig saldo opleveren. Wan neer uitgegaan wordt van het standpunt, dat de stroomlevering aan een zo groot mogelijk aantal percelen primair is er. dat dit prevaleert boven het maken van een zo groot mogelijke winst, moet hel mogelijk zijn, op enkele afgelegen huizen na, het gehele eiland op de duur van stroom te voorzien. Wij hebben derhalve de eer u voor te stellen, overeenkomstig het verzoek van de Raad van Comm., te besluiten". Volgens een raming van de directeur zal de exploitatie dezer gebieden een jaarlijks verlies van ruim f 16000 opleve ren. De Raad was van oordeel, dat deze berekening wei zeer voorzichtig was opge zet Voor de 202 percelen wordt een op brengst geraamd van ruim f 10,000. dat is dus plm. f 50 per aansluiting per jaar. Het gemiddelde stroomverbruik was berekend op 200 KWU per jaar. Dit zal in de prac- tijk wel belangrijk hoger liggen. Op een vraag of de voorstellen stroom- prijsverhoging tot gevolg zou hebben, meende de voorz. ontkennend te kunnen antwoorden. De Raad bleek geheel accoord te gaan met de voorstellen en nam deze na korte gedachtenwisseling zonder hoofdelijke stemming aan. De afd. Texel van de Ver. van Oud- leerlingen der L.L.S was Woensdag de gastvrouw van de Prov. Bond van oud leden v. inrichtingen van landbouw, huis houd- en tuinbouwonderwijs in Noord- Holland. Uit alle hoeken van de provincie waren de leden opgekomen. Opening. Toen de voorz., de heer N. Hopman, uit Schagerbrug de bijeenkomst opende, was de grote zaal van „De Oranjeboom" geheel bezet. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder aan burge meester Rehorst, de heer Laan, hoofd der L.L.S. en Ir. Verschoor, Rijkszuivelconsu- lent te Hoorn. Spr. dankte de afd. Texel voor de ontvangst en hoopte dat men Texel met de beste indrukken zou verla ten. Het is thans voor de tweede keer na de oorlog, dat er een bijeenkomst wordt gehouden Het is zaak om actief te zijn, daar er op technisch gebied talrijke nieu wigheden aan de markt komen. De toe komst voor de landbouw is onzeker, waarom kostprijsonderzoek gewenst is. Wij moeten er naar streven de best mo gelijke artikelen te leveren tegen de laagst mogelijke prijs. Er zijn vele moei lijkheden te overwinnen. Spr. raadde aan, niet over te gaan tot extensieve land bouw. De mogelijkheid van emigratie moet' goed onderzocht worden, alvorens hiertoe over te gaan. Deze vergadering past volkomen in het kader van de land bouwjongerendag. Wij moeten leren niet te veel de slaaf van ons werk te zijn en er eens een dag op uit gaan. Wat Texel ons biedt. De burgemeester, Mr. Rehorst gaf hier op een interessante lezing over alle bij zonderheden, welke er op Texel te zien zijn. Spr. zeide o.a., dat de geografische gesteldheid van Texel reeds dateert van 5000 jaar voor onze jaartelling. Bij het begin van onze jaartelling maakte Texel deel uit van het vasteland. Omstreeks 1200 is Texel al eiland ont staan. Het oude Texel bij de Hogeberg bestaat uit diluviale gronden. De keien wijzen er op, dat Texel deel is geweest van 'n gletser, welke van het Noorden uit is weggedreven. Vanuit de oude kern is het eiland gegroeid tot de grote, zoals wij het nu kennen. In 1500 vond de inpolde ring plaats van Waalenburg en later in het noorden de polder Eierland. Dit was in 1835. De 30 polders zijn 6000 ha. groot en de polder Eierland 3000 ha. De laatste heeft veel overeenkomst met de Haar lemmermeer en Wieringermeer. Interes sant is te zien, de aanvallen van de zee op het noordelijk gedeelte van Texel, waar hele gedeelten duin woTden afge slagen. Vele bijzonderheden vernamen we nog, o.a. dat Texel in 1415 stadsrechten kreeg en dat in 1400 het oude Den Hoorn door de Gelders-Friezen verbrand werd, even als later het dorp De Westen door de Watergeuzen. Landbouw, veeteelt, visserij en het vreemdelingenverkeer vormen de belang rijke bronnen van inkomsten. Reeds in 1900 werd Texel door Franse en Engelse natuuronderzoekers bezocht. De fauna en flora zijn zeer mooi. Er worden dit jaar 60-70,000 vreemdelingen verwacht. Spr hoopte echter, dat Texel nooit zou worden een beroepscentrum van vermaak. Spr. noemde verder nog de plannen om de ha ven van Oudeschild te verbeteren en de eventuele mogelijkheden voor een pont verbinding, de folklore (ouwe Sunder- klaas en Meierblis), het organisatieleven, de ruilverkaveling en nog vele andere dingen, waardoor de aanwezigen zich een duidelijk beeld voor ogen konden stellen van alles wat er op Texel alzo te zien is. Een luid applaus bewees wel, dat de le den van de Prov. bond deze lezing met instemming hadden aangehoord. Hierop werd de Texelfilm. „de Parel der Waddeneilanden", vertoond, zeer te recht passende in het programma, na de inleiding van Mr. Rehorst. Rondrit over het eiland. 's Middags werd met een drietal auto bussen en enige vrachtauto's een rondrit over het eiland gehouden. Het prachtige weer gaf aan het geheel een bijzondere bekoring. Gereden werd door Den Hoorn, langs de N H. kerk en De Westen naar de Dennen, waar een bezoek gebracht werd aan de Fonteinsnol. Vervolgens naar De Koog waar enkele dames nog verrast werden door de opkomende vloed en ten slotte de Slufter. Terug werd gereden Wageningse weg, De Waal, Den Burg, waar men om ruim 6 uur arriveerde. Uit hetgeen wij uit de mond van de da mes en heren hoorden, bleek wel, dat zij tijdens deze rondrit volop genoten hebben van alles wat ons eiland aan moois te zien geeft. Nadat gezamenlijk een koffiemaaltijd was gehouden volgde nog als een waar dig slot van deze mooie dag, de opvoering van de revue „Alles kemt in orde". Voor dat begonnen werd zong men gezamen lijk het bondslied. Over de revue kunnen we kort zijn, daar wij hierover al meer geschreven hebben. Ondanks dat er de laatste weken niet gerepeteerd was, vol gens de conferencier, de heer Jo Roeper Johzn., liep alles op rolletjes. Men was vol lof over hetgeen de dames en heren hebben laten zien. Tot slot een gezellig bal na, waaraan met veel animo tot laat in de avond deel genomen werd. Resumerende, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat de afd. van oud-leerlin gen L.L.S. en de Prov. Bond met voldoe ning op deze zo uitstekend geslaagde land bouwjongerendag kunnen terugzien. Z. GELDIGE STIKSTOFBONNEN. Medegedeeldt wordt, dat de stikstofbon nen met opdruk G, voor grasland op 4 Juni 1947 geldig zijn verklaard, terwijl ze geldig blijven tot 30 Juni 1947. Men ge lieve dus de bonnen direct aan de han delaar af te geven. Verlopen bonnen van deze serie kunnen niet worden omgeruild. en hun houding ten opzichte van 1 de gebeurtenissen in Indië. OOSTEREND. Voor de A.R. Kiesver. eniging te Oosterend heeft de heer Bou logne een lezing gehouden over Ned. In dië, waar hij zelf enkele jaren heeft ge woond. Spr. begon met er op te wijzen, dat wij allen, hoofd voor hoofd, niet al leen belang hebben bij het lot van ons ge biedsdeel over zee, maar ook verantwoor delijkheid dragen voor de gang van za ken daar, althans in zoverre wij daar in vloed op kunnen uitoefenen. Insulinde was vóór deze oorlog een eilandenrijk, waar de Nederlanders terecht trots op mochten wezen. Het gold als een van de best bestuurde „kolomen" van de wereld De band tussen Nederland en Indie, bij de aanvang gelegd in de jaren van de Oost-Indische Compagnie, vastgelegd in ontelbare handelstractaten, is in de loop der eeuwen uitgegroeid tot een diepe, historische éénheid, die niet meer zonder schade voor beide gebiedsdelen, verbro ken kan worden. Nog in 1938 werd dit volmondig erkend door de nat. leiders bij de behandeling van de petitie-Soebardio in de Volksraad. Spr. schetst daarop het cultuurwerk der Nederlanders in Indië, en wat daar, in samenwerking met de krachten uit de inheemse maatschappij, was tot stand gekomen. Na het herstel van onze onafhankelijkheid in 1813 wer den we bij de conventie van Londen weer in het bezit van al onze koloniën gesteld. In de eerste tientallen jaren, die toen volgden, gold schier uitsluitend het be lang van het moederland als richtsnoer Tegen het eind der vorige eeuw echter kreeg het besef de overhand, dat in het bestuur van Indië een zedelijke maatstaf moest gelden. En dan zien we de volgen de ontwikkeling: particuliere exploitatie, lotsverbetering en bevordering van de materiële welvaart der inheemse bevol king als doel, vrije arbeid. verlichting van de druk der persoonlijke diensten en belastingen, landbouwcrediet en irrigatie als middelen. Sedert 1900: volksopvoe ding, met rijpmaking der inheemse bevol king voor zelfbestuur als doel, met deze middelen: nieuwe staatsinrichting en be- stuurshervorming, vertegenwoordigende lichamen, ambachts- en landbouwonder wijs, volkscrediet, uitbreiding lager en middelbaar onderwijs, hogescholen. Zo kreeg het bespiegelende Oosten, gewend van oudsher aan een autocratisch bestuur, een staatkundig stelsel, dat ingericht was naar het model van een Westerse staats inrichting. En zo werden de duizenden ei landen, over een zesde deel van de om trek der aarde, in een gebied 75 maal groter dan Nederland, tot één machtig ei landenrijk, bevolkt door de heterogene massa's van Papoea's, Dajaks, Kanibalen, Batakkers, Atjehers, Minangkabauwers, Menadonezen, Javanen. Soendanezen, saamgebonden lot een homogene staat, waar elk vorst en ras in het gelukkig be zit bleef van eeuwenoude gewoonten en instellingen. Landbouwvoorlichtingsdienst veeartsenijkundige dienst, agrarische wetten, boswezen, vulkanologische dienst, dienst v. volksgezondheid, etc., etc. zorg- dan voor de welvaart. Wat het onderwijs aangaat, Indië had 20,000 scholen voor l.o met 2 millioen leerlingen, waarvan 16000 dessascholen. Er waren 40,000 inh en 5000 Ned. onderwijzers. Verder 4000 ge- subdiëerde scholen en 1000 scholen M.U L.O. en Middelb onderw., HBS'sen. gym nasia en lycea. Aan dit cultuurwerk was nu plotseling een eind gekomen door de oorlog met Ja pan. Begerig naar Indië's rijkdommen en strevend naar stichting van een „Groot- Oost-Azië" met Japan als leider, waren deze agressors al jaren bezig met gehei me middelen om het in handen te krij gen. En al naarmate Hitler in Europa gro ter vorderingen maakte, traden zij in het Oosten driester op, eindelijk hun kans schoon ziend om in Dec. '41 op verrader lijke wijze de macht van de Amerik. Pa- cific-vloot uit te schakelen. Drie maanden Jater moest het laatste bolwerk, Java, ca pituleren en het donkere scherm der Jap overheersing viel over ons bloeiend Insu linde. Dat heeft 3Vs jaar geduurd. Dat is lang genoeg om te verderven wat in hon derden jaren was opgebouwd. De invloed der Ned. op de inh. bevolking werd vol komen uitgeschakeld door de internering en nu konden zij door een intensieve pro paganda de bevolking bewerken, vooral de jeugd. Tot in de verste hoeken zag men op inh. huisjes opschriften als: weg met de Hollanders, weg met de Amerikanen en Engelsen, etc. En toen, toen ze zagen, dat hun zaan tóch verloren was en Japan moest buk ken voor de overmacht der gealliëerden, toen hebben ze. nadat hun keizer de over gave reeds getekend had, nog eventjes de stoot gegeven tot de uitroeping van de republiek Indonesië Het was zoveel als 't koekoeksei, gelegd in andermans nest bij tijdelijke afwezigheid van de rechtmatige eigenaars van het nest. En zoals zo'n koe koeksjong het z'n pleegouders (na eerst hun eigen jongen om hals gebracht te hebben), maar wat lastig kan maken, zo zitten wij nu reeds bijna twee jaren aan deze republiek Indonesië te dokteren, zon der nog maar tot één lastbaar resultaat gekomen te zijn. Onderwijl duurt de cha os in Indië voort en dreigt maar al te zeer dat woord bewaarheid te worden, dat niet zonder nadeel voor beide partijen, de band van eeuwen tussen beide gebieds delen verbroken kan worden. Na deze met grote aandacht aangehoor de lezing volgde een gedachtenwisseling. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg MIDDENSTAND. FILMNIEUWS. SPIONNE IN DE SCHADUW Bridie Quilty, een Iers meisje, de doch ter van een vurige Sinn Fein-volger, is op gevoed in een sfeer van haat tegen Enge land en zij doet haar best om zich tegen de Engelsen te verzetten. In een trein ont moet zij een Engelsman, Miller genaamd die zeer geamuseerd is door haar haat te gen alles wat Engels is. In Dublin pro beert Bridie in het Iers-Republikeinse le ger te komen, maar men vertelt haar, dat Engeland in oorlog is met Duitsland en er vrede heerst tussen Engeland en Ierland. Bridie ontmoet Miller weer en blijkt hij een Nazi-spion te zijn. Hieruit ontstaan er heel wat verwikkelingen van spionnage en contra-spionnage In de film „Spionne in de Schaduw" is een der mooiste gedeelten van het Britse Rijk opgenomen, n.l. het eiland Man. Het is een film met één en al spanning. ZENUWTABLETTEN I kalmeeren zenuwen a| R.K. VERKENNERSBEWEGING ST. JEROEN-GROEP KARDINAAL DE JONG-STAM Zaterdag, 31 Mei 1.1. vond de officiële in gebruikneming plaats van de stamhut Aangezien de heer J. C Bruin zijn garage aan de Weverstraat verkocht had, moes ten wij naar een andere behuizing om zien. Na lang zoeken vond ons verzoek bij de heer W H. Lap. beter bekend bij de Texelaars als kaptein Lap, een gewillig gehoor en konden wij door zijn welwillen de medewerking één der zolders betrek ken van het graanpakhuis van de heer J. Dijt a.d. Warmoesstraat. Dit betekent voor onze Stam een hele verbetering. De heer Lap stelde ons hout ter beschikking cm de zolder te veranderen in 'n gezellig eri doelmatige stamhut, de fam. Ran ver leende op andere wijze baar medewerking en in korte tijd was alles gereed Na de inzegening van de stamhut en het wijden van het Mariabeeld wijdde de ge hele stam zich to° aan de H. Maria, de Moeder van alle Verkenners. G. Schoen maker werd hierna- geïnstalleerd als voor- trekkeregast. De avond werd vrolijk voort gezet o a. met het zingen van een uitge breid repertoire van trekkersliedjes met guitaarbegeleiding De Aalmoezenier, kapelaan van Wel, dankte de heer Lap voor zijn spontane medewerking en hij hoopte, dat de heer Lap daar geen spijt van zou krijgen. Hij wekte de gehele stam op om het gebouw steeds netjes te honden. De heer Lap, hierop het woord nemende gaf te kennen steeds gaarne zijn mede werking te hebben verleend aan vereni gingen, die steeds Jeugd in opbouwende zin opvoeden. De padvindersbeweging van welke richting ook,-heeft derhalve zijn volle sympathie en medewerking. Spr. hoopte, dat de voortrekkers in deze stam hut zullen bereiken, hetgeen zij zich als doel gesteld hebben. Als genodigden waren tevens verschil lende ouders, Gidsen- en Welpenleidsters aismede de heer en mevr. Lap en mej. E. Dijt, aanwezig De dag werd besloten met het gezamen lijk uittrekken naar ons buitencentrum op de Blekerij om daar het weekend door te brengen ONDERZEEDIENST IN 1948 WEER NAAR DEN HELDER. Er zijn plannen om verschillende onder delen van de Kon Marine naar Den Hel der over tc brengen. Er is echter nog niet beslist, welke ondeVdelen dit zullen zijn. Wel staat vast, zo deelde men van bevoeg de zijde mede, dat de Onderzeedienst die thans te Rotterdam (Waalhaven) is gevestigd, naar Den Helder wordt over gebracht Het zal echter, naar verwacht wordt, eind 1948 zijn wanneer deze over plaatsing haar beslag krijgt. VIER MILLIOEN KILO STRO TE BUUR VERHANDELD. Ambtenaren van de prijsbeheersing te Middelburg hebber procesverbaal opge maakt tegen commissionnairs, die in Zee land graanstro opkochten ver boven de vastgestelde prijzen. Hetzelfde gebeurde tegen vier leveranciers van graanstro. Het gaat hier om vier millioen kilo, die de commissionnairs kochten voor f 28 a f 35 per 1000 kg. in plaats van de vastgestelde prijs die f21 bedraagt. Zij verkochten het stro aan 30 afne mers in Holland. In totaal hebben deze commissionnairs f 33,000 te veel betaald en op het verkochte stro een bedrag van f31.500 te veel ontvangen.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1