Artisten in de frontlijn *\W4 Het grote nut van hei wassen van schapen Haar Koninkrijk ,,Het succes was daverend, en toen een tweetal shownummers werden aangekon digd, was het publiek niet meer te hou den. De M.P. moest er aan te pas komen, maar kon niet verhinderen, dat alles naar het podium opdrong". Beter dan veel woorden is zo'n briefje van een jonge O.V.W.-er, ergens in de frontlijn van Oost-Java. in slaat om ons duidelijk te maken met welk een enthou siasme de door de NIWIN uitgezonden ar tisten door de jongens in Indië worden begroet. Dan ervaart men ineens, hoeveel méér deze artisten voor hen zijn dan de brengers van een "vrolijke middag of avond: zij vertegenwoordigen, zoals zij daar staan op het wankele, inderhaast in elkaar getimmerde podium, een stukje Nederland Het is, zoals de soldatenkrant „Welfare" schreef van een bekend caba retgezelschap „Zij hebben ons gedurende enige uren doen vergeten, dat we ver van Nederland zijn, waar men rode wangen van de kou heeft en thuis kan komen met de regendroppels als parels op je jas en in je haar". Deze artisten zijn het tast bare bewijs, dat het Vaderland zijn zonen niet vergeet. En daarom gaat hun zending ver uit boven de betekenis van een uur ontspanning zonder meer. Doch niet alleen dankbare brieven van de jongens aan de fronten en uitvoerige beschouwingen in de Indische Pers, met name in de zgn. Soldatenkranten, getui gen van waardering. Ook de artisten zelf komen over het algemeen enthousi ast van hun tournéés terug. Zij hebben aan de lijve ondervonden, welke de moei lijkheden zijn, waarmee de jongens op hun, veelal eenzaam gelegen posten te kampen hebben. Zij hebben iets gezien van 't pioniersleven, dat daar aan de rand van de rimboe of er zelfs over héén, door onze jonge mannen wordt geleefd en zij hebben aan de enthousiaste ontvangst, die hun bereid werd, de grootheid van de behoefte aan ontspanning bij de mannen kunnen afmeten. Men onderschatte de moeilijkheden bij een tournèé „in de voor ste lijn" intussen niet, nog afgezien van de gevaren, welke ook de artisten bedrei gen. Want het is niet bij éénmaal geble ven, dat de kogel van een sluipschutter aan een voorstelling een opwindend tint je gaf! Toneelaccomodatie is veelal niet aan wezig, de voorstellingen vinden meestal plaats in de open lucht voor een gehoor van gehurkte mannen en het vervoer in een volgeladen bommenwerper of op een legertruck over abominabele wegen, vaak urenlang in de brandende zon. maakt het dikwijls vlak daaraan volgende optreden niet tot een onverdeeld genoegen. Dat zij al deze moeilijkheden echter vrijwillig op hun schouders nemen en hun voor- stellingen blijkens de resencies ondanks alles toch zoveel mogelijk dat cachet van verzorgdheid geven, als gold het een drukbezochte avondvoorstelling in Am sterdam of Den Haag, pleit voor de Ne derlandse artisten, die in zo groten getale gehoor geven-'aan de oproep van de NI- WIN om hun gaven in dienst te stellen van de jongens Overzee. Natuurlijk zijn onder hen ook de uitzonderingen. die niet bestand bleken tegen de talloze be zwaren van een tournéé langs het front. Zij hadden óf hun verwachtingen te hoog gespannen óf bezaten niet de mentaliteit, welke nu eenmaal een front-artist eigen moet zijn. Doch zij blijven de uitzonde ringen, dieYiiets vermogen af te doen aan dë eervolle reputatie, die de Nederlandse, artisten zich bij de jongens in de front lijn heeft verworven. INGEZONDEN. DE DIENST OP VLIELAND EN DE VERTRAGING VAN VORIGE WEEK DONDERDAG. Het bericht van Zaterdag uit De Cocks- dorp, betreffende de boot van de dienst op Vlieland behoeft enige correctie. De boot raakte niet kort na de afvaart aan de grond, doch volbracht de tocht zonder enig oponthoud Bij de landing aan de Vliehors was de vloed juist op de hoogste stand geweest, en daar het aan wal gaan der passagiers te veel tijd in beslag nam, kwam het schip op een gege ven ogenblik vast te zitten. De schipper heeft toen alle moeite gedaan om los te komerr; omdat enkele passagiers in het geheel niet van plan waren op Vlieland te blijven, doch de tocht heen en weer wilden maken om het zeereisje. Door de val van het water lukte het loskomen niet, waardoor men moest wachten op Het volgende getij. De boot raakte pas laat in de avond van de grond en men was niet in staat hier van de passagiers in kennis te stellen door het hijsen van de vlag, zQals afge sproken was, omdat men van de vuurto ren dooT het slechte weer' h*et scheepje zelf bijna niet kon zien, laat staan de vlag Pas de volgende dag met laag water kon men naar Texel terug, zodat de rei zigers, die Donderdagmorgen om 8 uur Den Burg verlieten, pas Vrijdagavond om 6 uur weer terug waren. Een voordeel was er bij, dat men Vlie land, dat inderdaad een prachtig eiland is, nu goed heeft gezien, en dat de N. V. T E.S.O. op de haar bekende coulante wijze, deze zaak heeft opgelost Namens de dames en heren, die de reis hebben meegemaakt: KAREL BOS, Alkmaar. OLIE EN BENZINE TOCH DUURDER. Lichtpetroleum en speciale benzines zijn één cent per liter duurder geworden. De prijzen voor gewone en dikke stook olie zijn met resp. f 5 per 1000 liter en f 6,50 per 1000 kg. verhoogd, terwijl de asphaltprijzen met gemiddeld f 5 per ton zijn gestegen. Deze prijsverhogingen zijn gevolg van de belangrijke stijging van de noteringen voor aardolieproducten in Amerika, die een recordhoogte sinds 1926 hebben be reikt. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 63. Juist wou de agent, nu zeker van zijn zaak, op Pieter toespringen, toen een voorbijkomende straatjongen hem met een schreeuw op het gevaar opmerkzaam maakte. Pieter er natuurlijk vandoor! Daar hij echter onder het lopen voortdu rend omkeek om te zien, of de agent hem inhaalde, zag onze Pieter niet, dat er vlak voor hem, op het trottoir, een schilder op zijn ladder stond. 64. Bom! Hij vloog tegen de ladder aan; de ladder sloeg om en een emmer vol witte verf, die aan de ladder hing, kwam precies omgekeerd op het hoofd van de diender terecht, terwijl Pieter zelf niet zijn hoofd tussen de sporten bekneld ge raakte en lag te spartelen als een vis op het droge. Het was een lawaai van be lang. zodat de mensen van alle kanten kwamen aanlopen. HET GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU IN 1946. Verschenen is het jaarverslag van het Gew. Arbeidsbur. te Alkmaar. Het ar beidsbureau, dat bij velen nog minder prettige herinneringen oproept uit de oor logsjaren. Hoeveel leed is hieruit niet voortgekomen in die tijd. De vrede is gekomen en daarmede ook normalere verhoudingen. De arbeidsbur zijn blijven bestaan en verlenen nu op normale wijze hun bemiddeling bij de te werkstelling van hoofd- en handarbei ders. De opbloei van het bedrijfsleven weerspiegelt zich op de arbeidsmarkt duidelijk in de verhouding van vraag en aanbod. Dit komt zowel tot uiting in de landbouw als wel in de bouwvakken. Grote gebieden zoals de Wiringermeer, zijn weer in cul tuur gebracht. Door de wederopbouw, vnl in de Wieringermeer en «de kustge bieden en Den Helder, werden vele arbei ders to werkgesteld. Deze feiten waren oorzaak, dat in het gew. Alkmaar voor vrijwel elke valide arbeider, in het bijzon der gedurende de oogstwerkzaamheden (van Juli t.m. Nov.) emplooi was te vin den. In de met-aalnijverheid stond de vraag' naar geschoolde arbeidskrachten in direct verband met de grondstoffenpositie. De beschikbare krachten konden spoedig ge plaatst worden. De landbouw. Aangezien het gewest Alkmaar overwe- gend'agrarisch is. vormt de landbouw één van de voornaamste takken van vbedrij- vigheid Voor de landbouw onderscheiden we drie verschillende soorten bedrijven. 1. de grote landbouwbedrijven; 2. de grove en fijne tuinbouwbedrijven; 3. de veehouderijen. De vraag naar arbeidskrachten voor eerstgenoemde groep is het grootst. Hier op volgen tuinbouwbedrijven, terwijl bij de veehouderijen de vraag naar personeel gering is De grote landbouwbedrijven zijn in hoofdzaak gelegen in de Wierin germeer, in Anna-Paulowna, op het eiland Texel en in de polders Waard en Groet, Schermer, Beemster en Purmer. De groot ste bedrijvigheid bestaat hier in de poot- aardappelteelt met daarbij die van vlas, granen, consumptieaardappelen en bieten. Vooral de pootaardappelcampagne vraagt lijdelijk een zeer groot aantal arbeids krachten. Deze aardappelen moeten vóór een bepaalde datum groen worden ge rooid. De werkgevers moeten zorgen, dat eind Juli of begin Aug. defce aardappe len uit de grond zijn, anders beslaat het gevaar, dat ze niet goedgekeurd worden. Tijdens de drukke seizoenwerkzaamhe- den moesten in het afgelopen jaar alle hulpbronnen worden aangeboord. Nadat alle vrije arbeiders uit de grote gemeen ten waren geplaatst, werden ook alle D. U.W.-objecten stopgezet, terwijl het ont brekende getal arbeidskrachten werd ge vonden door plaatsing van gedetineerden in colonne-verband. Dëzfe laatste krachten werden uitsluitend aangewend tijdens de bijzondere drukte op de bedrijven. Voor de verpleging van de gewassen kon ge durende de gehele zomer worden vol staan met vrije arbeiders. Deze vrije ar beiders, afkomstig uit Den Helder en Alk maar, werden per auto naar de bedrijven vervoerd. In de kosten., welke hieraan verbonden waren, werd door de betrok ken werkgevers bijgedragen Vooral het overplaatsen van ploegen vrije arbeiders naar diverse werkgevers, gaf veel extra werk. Aan elke ploeg was een door het arbeidsbureau aangewezen voorwerker verbonden, met wie werd be sproken, waarheen hij met zijn ploeg moest gaan, wanneer de werkzaamheden bij een betrokken werkgever waren be ëindigd. Na de pootaardappelcampagne werden de arbeiders ingeschakeld bij de graan oogst, daarna bij het rooien van con sumptieaardappelen. suiker- en voeder bieten, het sorteren van pootgoed en het graandorsen. Alle oogstwerkzaamheden in het gehele gewest zijn tijdig beëindigd. Ernstige te korten deden zich in het afgelopen jaar niet voor. Te kort aan jeugdig personeel. De opleving in vrijwel alle takken van bedrijf had tot gevolg, dat de werkloos heid onder de jeugd, die op het einde van 1945 nog beduidend was, verdween en overging in een aanmerkelijk tekort aan jeugdig personeel. Tegenover een totaal van 757 aanvra gen stond een aanbod van 682 werkzoe kenden. Steeds is gestreefd naar een ge lijkmatige verdeling over de bedrijven van het aantal beschikbare jeugdige ar beidskrachten. Tot dit doel werd o a. con tact gezocht met vele onderwijsinstellin gen. Een belangrijk deel van de van school komende jeugd kon dan ook via het arbeidsbureau in het bedrijfsleven worden geplaatst. Vrouwelijke arbeidskrachten en gezinshulp. In het begin van het jaar viel in alle bedrijfsklassen een tekort aan vrouwelij ke krachten te constateren. In de loop van het jaar steeg het aanbod echter voortdurend. Vooral door de afvloeiing van overheidspersoneel liet zich een groot aantal administratieve krachten inschrij ven. De animo voor hulp in de huishou ding was van de zijde van de werkneem sters zeer gering. Daarentegen was het aanbod van werksters zeer groot. Dit is vnl. veroorzaakt door de hoge lonen, welke aan werksters worden betaald. Toch is op het gebied van gezinshulp veel en goed werk verricht. Van katholieke zijde is te Alkmaar een vereniging voor gezinshulp opgericht, welke 5 vaste krach ten in dienst heeft. Dit aantal wisselt van 5 tot 10. Een gedeelte van de meisjes heeft haar opleiding genoten te Noord- wijk. De ver. is nu een onder-afd. van het Wit-Gele Kruis Verder is er in Alkmaar een ver. van vrijwillige hulpkrachten, die zeer verdienstelijk werk hebben verricht. Deze hulpkrachten verlenen nl. hulp ge durende een halve of hele dag per week en verrichten naai- en verstelwerk voor grote gezinnen. Door een nauwe samen werking met deze ver. heeft het arbeids bureau in ruime mate dit werk kunnen ondersteunen. Ontslag en aanstelling. Ingevolge het Buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen van Oct. If45, is het verboden zonder vergunning van den di recteur van het Gew. Arb. Bur. een ar beidsverhouding te beëindigen, tenzij dit geschiedt met instemming van werkgever en werknemer Tewerkstelling politieke gedetineerden De tewerkstelling van deze categorie personen heeft zich vnl. bepaald tot de landbouw en fabrieken. Het tekort aan ar beidskrachten voor de landbouw gedu rende de oogstwerkzaamheden kon wor den aangevuld door gedetineerden uit de kampen te Alkmaar, Schoorl, Den Hel der, Texel en Spijkerboor. Met den inspec teur der sfd. arbeid en productie van het D.G.B R, werd op vruchtbare wijze sa mengewerkt Bemiddeling ex-politieke gede tineerden. In nauwe samenwerking met de „Stich ting Politieke Delinquenten" werd ook de nodige zorg besteed aan het opnieuw opnemen in het arbeidsproces van de ex- politieke gedetineerden Behoudens in en kele gevallen verliep de plaatsing van deze categorie vrij vlot. Slechts enkele werkgevers waren niet genegen deze men sen in hun bedrijf toe te laten. Het Gew. Arb. Bur. heeft ook bijkan toren. o.a. ook op ons eiland Wat Texel betreft zegt het verslag het volgende: Geen werkloosheid. Hier was in het hele jaar geen sprake van werkloosheid. Er heerste gedurende het oogstseizoen zelfs een sterk tekort aan vrije arbeiders; vanuit het internerings kamp „De Vlijt" werden daarom dage lijks van Juli t m. Nov. .200 tot 600 gede tineerden tewerkgesteld. Op Texel is de voorziening van vrije oogstarbeiders steeds zeer moeilijk geweest; zij was nu vooral slechts in beperkte mate mogelijk tengevolge van het tekort aan onderbren ging, dat ontstaan is door de oorlogshan delingen op dit eiland. Vele dingen worden nog in het uitge breide verslag genoemd, doch wij menen hiermede te kunnen volstaan, waarbij wij willen opmerken, dat wel bewezen is, dat het Gew. Arb. Bur. in deze tijd een be langrijke taak heeft te vervullen als schakel tussen werkgevers en werkne- mers. Z. IN DE TOEKOMST E.H.B.O.-LESSEN OP MIDDELBARE SCHOLEN. Het Rode Kruis heeft het initiatief ge nomen tot vorming van een commissie van deskundigen, die de mogelijkheid be studeert van het geven van E.H B.O.-les sen in de lagere klassen der middelbare scholen. Komt men tot een gunstig resul taat, dan zal het plan aan het ministerie van O., K. en W. worden voorgelegd Meermalen kan men in de versch de dagbladen lezen dat ons Ministe Landbouw alle pogingen in het werk om de bodemproductie te verhogen einde de inkomsten van de landbou te voeren in het belang van het N landse volk. Het bestaat o. a. door cultivering der gronden, afvoer van ter, ontginning, verkavelingen der den, enz. Dit alles is dus zeer toe te jj chen. Een onderdeel van verschillende bij derijen is weer de schapenhouderij, ke thans beter rendeert dan enkele ja geleden. Op hun beurt bevorderen Texelse Schapenstamboek en de Wolfe ratie de belangen van de schapenhoud en met succes. Beide instanties beplei het belang van het wassen der schape In de laatste oorlogsjaren was het y sen der schapen niet mogelijk, omdat geen goed wasmiddel meer was te be men Een gevolg daarvan was dan o de uitbreiding der schapenschurt. De fabrikanten van het goede wasifi del weigerden cian ook om surrogaten leveren teneinde hun goede naam kwaliteit hoog te houden. Thans is mogelijk om weer de vanouds bekei goede kwaliteit wasmiddelen te fabri ren, doordat de gcede fabrikant in st is gesteld de nodige buitenlandse groi stoffen te bekomen. Het is dus Ned lands fabrikaat. Het goede wasmiddel voldoet aan tv belangrijke voorwaarden en bezit de genschappen dat: door het wassen schapen totaal bevrijd worden van bekende teek en made. Als gevolg da van hebben ze niet meer de jeuk groeien daardoor beter. Verder is ook een zeer voornaam pi dat de wol blank wordt door het was en de groei der wol de kwaliteit zeer goede komt. Voor de uitbetaling der wol speelt tevens een belangrijke rol, de hog prijs als gevolg van de mogelijk hog klassificalie Bij het gebruik van de goedkopere v/ middels is het succes twijfelachtig. Go koop is dan duurkoop. Men gebruike i bij voorkeur een békend oud goed ge nommeerd merk. Zie ook adv. in dit nummer. TE WEINIG TURF DOOR GEBREK a An personeel. De veencampagne in het Oosten i het land is zover gevorderd, dat de eei machine-turf kan worden afgeleverd, i de grote vraag naar turf kan niet wor voldaan wegens gebrek aan personeel. MAXIMUMPRIJS VOOR MIE VAS GESTELD. De bestaande prijsregeling voor ver celli en macaroni is thans aangevuld een maximumprijs voor mie, welke v de consument op f 1,60 per kg. is paaldr De maximumprijs per kg. aan winkelier bedraagt f 1,25 en aan de-gi sier f 1,10. Mie is een soortgelijk product als v micelli en macaroni en wordt veel kleine Chinese bedrijfjes vervaardigd, buitensporig hoge prijzen, welke tot toe werden gevraagd, maakten een pi regeling gewenst. De nieuwe prijs is baseerd op een kostprijsonderzoek bij voornaamste fabrikanten. RECEPTEN. Ansjovissneetjes. 4 sneetjes casi brood, 35 gr. (2 eetlepels) boter of mai rine, ansjovispuree, peterselie. Van de casinusneetjes de korstjes afs den. In een koekenpan de sneetjes roo ren. De boter of de margarine tot n roeren en naar smaak ansjovispuree voegen. Deze ansjovisboter op de sne« smeren en ze met wat fijngehakte pe selie versieren De sneetjes geven hartig hapje 's avonds. Wortelsoep met erwten. lVi liter w en-of groenten-nat, 350 gr. wortelen, aardappelen. 100 gr. gekookte erw fijngehakte peterselie of kervel, zout. De schoongeboende, in stukjes gesn< wortelen en de geschilde en in stukjes sneden aardappelen opzetten met een aempje kokend water, en zout en gaar ken in een goed gesloten pan. Kool plm. 20 min De aardappelen en wort fijnstampen en het vocht toevoegen. voor het opdienen de fijngehakte pete lie of kervel en de gaar gekookte en door de soep roeren FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD. 2.) Wanda flirtte onbeschaamd met hem, hield hem aan 't lijntje, maakte zijn hoofd op hol en bedierf zodoende zijn vacantie. Ze had een heleboel aanbidders en kon zich zo'n amusementje veroor loven. Ze vatte het geval niet ernstig op. Hij ging terug naar Constantinopel met pijn in zijn hart een knagend, onbevredigd verlangeh, nadat hij dat hart had uitge stort voor de verlegen, stille Linda, die evenveel pijn had als hij, al wist hij het niet. Niet lang daarna was hij uit zijn be trekking ontslagen ten gevolge van de crisis. Zijn vader was gestorven; mr. Rel- lace kreeg een beroerte, waarvan hij nooit meer geheel herstelde en dus zijn werk niet meer kon doen. Hij verhuisde met zijn gezin naar een kleine woning in Pimlico, waar zij het bijna arm hadden. De meisjes zochten betrekkingen, maar slaagden er rauwelijks in, behoorlijk geld te verdienen. Mr. Rellace was prikkelbaar en lastig. Zijn vrouw insgelijks. Zij leed onder een voortdurend heimwee naar de nrovincie, die zij eerst met enthousiasme voor Londen verwisseld had. Er was niet genoeg geld en de prijzen waren hoog. De meisjes droegen versleten japonnen en za gen er slecht uit. De toestand van het gezin werd zó hachelijk, dat Lenda's huwelijk maar net op tijd kwam. Dat huwelijk was iets als een hergeboorte voor haar. Haar energie en opgewektheid kwamen terug en die uitten zich dadelijk in pogingen om ook haar zusters een goede partij te ver schaffen. Doch dat was niet zulk een gemakke lijk werk geweest als zij gehoopt had. Wanda bedierf, ondanks haar schoonheid, een paar goede kansen door haar optre den en Linda werkte eerder tegen dan mee. Doch nu scheen Wanda die mr. Bul lingham aan de haak te hebben geslagen. Dat was een werkelijk succes en Lenda was zenuwachtig van angst, dat er mis schien nog iets zou tussenkomen Wanda was zo dom en onbesuisd. Linda was de minst mooie, maar de meest gracieuze van de drie zusters. Af faires de coeur had ze niet en Wanda placht te zeggen, dat ze een pronkjuweel van een stiefmoeder zou kunnen worden. De woorden „een weemoedige weduwnaar voor Linda" waren een grap in het gezin geworden. Overstelpende herinneringen, opgewekt door de naam Arthur Manners, gaven warmte aan Linda's hart en snelheid aan haar voeten, doch het gezicht van die twee straatmuzikanten deed haar plotse ling stilstaan. Het wees op de kloof tussen het gelukkige verleden en het pijnlijke heden. En het wierp een angstige vraag op. Zij was elegant gekleed in een van Lenda's japonnen en alles wat er bij be hoorde (ook van Lenda), hoed, schoenen, kousen, handschoenen, was even onbe rispelijk. Zou Arthur het prettig vinden, door haar te worden aangesproken onder de gegeven omstandigheden? Zou hij niet voor haar terugschrikken als voor een smartelijke stem uit het verleden? Een ogenblik aarzelde ze in een vree- selijke onzekerheid. De twee mannen ver volgden hun weg. Bussen, die in een rij voor het hotel stopten, verborgen hen voor haar gezicht. Neen, ze kon Arthur zo niet laten weg gaan, zonder zelfs te weten, waar zij hem kon weervinden. Dat zou onmenselijk zijn. Ze baande zich een weg door de men sen, die uit de bussen gestapt waren en liep haastig de beide straatmuzikanten achterna. Teen zij ze ingehaald had, riep ze zacht: „Arthur!" en eén van hen keerde zich om. Zij stonden tegenover elkaar op de rand van het trottoir. Op zijn gezicht kwam geen schijn van blijheid. „Arthur! Je bent het werkelijk!" En ze stak hem haar hand toe. Haar ogen wa ren vochtig. Aarzelend nam hij haar hand. Zijn ka meraad. die even naar hen had omgeke ken, vervolgde zijn weg met het orgeltje. Linda wist geen woorden van enig be lang meer te vinden in haar emotie „Ik kan niet blijven", stamelde zè „Ze wachten op me. Waar kan ik je vinden en wanneer? Mrs. Bullingham aanvaardde Linda's excuses voor haar laatkomen met groot moedigheid. „Waarom heb je je vriend niet mee'ge- bracht?" vroeg mr. Bullingham vroiijk. Hij begreep Natuurlijk wel, dat Linda nooit ongevraagd iemand mee zou bren-' gen om aan te zitten aan zijn moeders ta fel; maar hij vond het aardig om te doen, of hij het mogelijk achtte. Hoe onmogelijk het in werkelijkheid was, vermoedde hij niet, evenmin wat het gevoel was, dat Linda deed blozen en Lenda fronsen en Wanda haar ogen neerslaan met een lach je. Hij verslond Wanda met zijn ogen en vergat Linda dadelijk. Niemand lette trouwens nog bijzonder op haar, zodat haar afwezige blik nau welijks werd opgemerkt. Maar Lenda's' haviksogen zagen toch het beven van haar handen en de vochtigheid van haar ogen. Lenda zag altijd alles en" vandaag was ze slecht te spreken over wat zij zag; maar ze moest zich aangenaam maken bij mrs Bullingham en dat was een zaak, die iemand helemaal in beslag nam. Wanda en mr. Bullingham hadden alleen ogen voor elkaar en Linda speelde, in gedachten ver zonken, met haar eten, zonder er veel van te nemen. Ze voelde een stille woede te gen haar zusters, om haar harteloosheid. Arthur Manners, die als bedelaar door de stad liep, en zij zaten daar te pronken en te lachen zonder er één gedachte aan te geven! Er viel niet te twijfelen aan mr. Bul- lingham's bedoelingen. Het gaf een onge lofelijk gevoel van opluchting aan Lenaa. Als Wanda op deze manier in v< haven geloodst was, behoefde niem meer ongerust te zjjn Linda was een mg eisend kind en de kleerkasten madame Lascelles en madame Buil ham, zouden ruimschoots in haar beh ten voorzien. En er moest ook ieman< de ouders Rellace blijven om het houden in orde te houden. Fred Bullingham was een zwaa bouwde man met een lichtelijk rood zicht en een hartelijke inborst. Van kastanjebruin haar tot zijn grote, br schoenen zag hij er zelfverzekerd en bl end uit. Zijn rug en schouders w breed, zijn benen dik en een beetje kort en hoewel men zijn uiterlijk niel reet sympathiek kon noemen, was hij een welwillend mens. Hij was betrc baar, opgewekt en belangstellend en 1 maal niet hoogmoedig op zijn gaven. De zusters zouden bij Lenda t drinken die middag. „Jij moet oppassen", zei Lenda haar oudste zuster, „of je bederft 't Hij houdt, veel van die oude Kenau e moet niets hebben van de manier, \va jij over ouders spreekt. Doe dat niet in zijn bijzijn, Wanda" Wanda neyiriede een wijsje en gin een gemakkelijke stoel zitten. Zij i dat ze weer een domheid begaan had Lenda wist, dat zij dat wist en sprak verder niet over. „Moeder is vandaag weer verschi lijk", zei Wanda. „Vader zegt, dat h uit loopt". (Wordt vervolgltn tj

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 5