\r mm Weest onderling eensgezind Bij het veertigjarig bestaan van de N.V. T.E.S.O. w V.. Het gezegde: „Schrijf maar op'" Is voor de Middenstand een Strop. i'tERDAG 14 JUNI 1947 60e JAARGANG. No. 6124 EXELSCHE COURANT gTELUK LEVEN. aulus, de grote heidenapostel schrijft jjn brief -aan de jonge Christenge- nte te Rome de woorden: weest onder- i eensgezind. Deze vermaning geldt ons. mensen der 20e eeuw. Een oude •ld wij ze boer zeide hetzelfde op zijn ie; als de paarden gelijk trekken, dan t de wagen wel. Dit weten alle lezers b begrijpt ge ook de ernstige aanspo- F weest onderling eensgezind. 'e leven in een chaotische tijd. De }0g heeft in vijf boze bange jaren ont- end veel vernield, vernietigd en onher- laar beschadigd. Niet alleen in de :ld, in ons land, om ons heen, maar in ons, in ons leven, in ons hart moet den vernieuwd, hersteld en opge ld. We staan voor een bijna boven- iselijke taak en alle krachten moeten den ingezet, wil de „wederopbouw' een jammerlijk fiasco worden. De ltaten van de wederopbouw van hui- fabrieken, van kerken en scholen twee jaren na het einde van de oor- bedroevend en teleurstellend. Zijn beter, als we denken aan het hu we en gezinsleven, aan het geluk der sen, de vrede in de wereld en maat ppij? Hoe ver is de wederopbouw ge erd van het geestelijk- en godsdien- leven? rgeet nimmer: de eensgezindheid is «ment onmisbaar, wil men met kans acces bouwen en weder opbouwen at komt er terecht van het geluk der ;en, van het huwelijk, het gezin, de tussen de volken, de bouw van Rijk op aarde, als de eensgezindheid is. at ons elkander goed begrijpen. On eensgezindheid verstaat Paulus niet, èid van begrip en voorstelling. En ouden er aan kunnen toevoegen niet èenheid als in Hitler-Duitsland of i-Rusland, waar, een van „de staats- afwijkende mening of overtuiging met geweld en dwang wordt uitge teld en tot zwijgen gebracht. Paulus »t eenheid van zin en bedoelen, een- in ons stieven, de zelfzucht en het ime uit te bannen, eenheid in de strijd het boze en slechte in de wereld en •t mensenhart. Waar eensgezindheid jn twist en tweedracht buiten geslo Wel blijft er verschil van gevoelen an, doch dit leidt niet tot gezins- lijkheden, arbeidsconflicten of erger oorlog. Waar eensgezindheid it, tracht men niet alleen zijn tong ook zijn. daden te beheersen; daar n minder zelfzuchtig en weet men "ffer te brengen. Waar eensgezind- woont in de harten der mensen, ver men de dichtregelen van de koning ïedérlandse dichters, Joost van den el: Heilige Eendracht is het zout huis en stad in wezen houdt, stelt d' oneffenheên gelijk baart een goddelijk muzijk welk de geest en 't lijf verheugt wijze kent en eert haar deugd. UITREIKING %ENSMIDDELENKAAUTEN 70S. onderstaande data worden bovenge- ri de kaarten uitgereikt. Oudeschild in het „Eigen Gebouw" Maandag 16 Juni 1947 alleelv* zelfverzorgers Oudeschild. 30 alleen zelfverz. Wijk S. 10,30 geen zelfverz. Oudeschild 120. 11- w|en zelfverz. Oudeschild 2160. 12 lelfverz. Oudeschild 6190. 2-3 geen rz. Oudeschild 91120. 3-4 geen rz. Oudeschild 121150 Dinsdag 17 Juni 1947 geen zelfverz Oudeschild 151-180. geen zelfverz. Oudeschild 181210. geen zelfverz. O'schild 211250. en zelfverz. O'schild 251300. 23 rt telfverz. O'schild 301 en hoger. 3-4 elfverz. wijk S. 'te )en Hoorn in „Ons Huis" Woensdag 18 Juni 1947 alleen zelfverz. dorp en wijk let- eBakker. 10-11 alleen zeifverz. se in wijk letters Barh.Du. 11-12 al- ?n elfverz. dorp en wijk letters Dij •2 alleen zelfverz. dorp en wijk let- J-Kuip. 2-3 alleen zelfverz. dorp en -tl) etters La-Lap. 3-4 alleen zelfverz. el n wijk letters LeeuwenS. n( DonderTlag 19 Juni 1947 alleen zelfverz. dorp en wijk let- t—-V. 10-11 alleen zelfverz. dorp en aa etters WZ. 11-12 geen zelfverz. irs 140. 1-2 geen zelfverz. dorp —80. 2-3 geen zelfverz. dorp 81 en 3-4 geen zelfverz. wijk H. egebracht moeten worden alle w ïarten van de gezinsleden, levens- lenktart 707 (losse bonnen 707 mo et worden aangenomen Men wordt ij ht toe te zien dat alle stamkaarten trc en zijn van een groen TD-zegel, nders geen bonkaarten mogen wor- tgereikt. Men wordt verzocht op de (even tijd de kaarten af te halen. (Publ. no. 59). OSSING DAMPROBLEEM No. 16. wordt gewonnen door: wit 3227, 41x23, wit 27—22, zwart 17x28 (ge- «n), wit 3445, zwart 25x34 (ge- .en), wit 29x40 en zwart heeft geen *r tegen 4034! ON. MAAN EN HOOGWATER. komt 14 Juni op om 4,18; onder '^l '2. Maan: 18 Juni N.M.; 25 Juni E.K. *ater ter rede van Texel: 14 Juni 5,51 15 Juni 6,20 en 6.47. 16 Juni h 17,38. 17 Juni 8,04 en 8,28. 18 Juni ",16. 19 Juni 9,40 en 10,04 20 Juni >1* tr> 10,53. Bovenstaande is een foto van de vloot van T.E.S.O. in de haven van Oudeschild, en ten dele nog „De Dageraad", (niet meer in dienst). A.s. Woensdag 18 Juni is het 40 jaar geleden, dat de N.V. Texels Eigen Stoom1 bootonderneming werd opgericht. Na een moeizame strijd werd de zege bevochten, na jaren van onvermoeid wer ken, brak eindelijk een glorietijdperk aan. Ondanks malaise en oorlog is de positie van TESO kerngezond, zoals ook wel is gebleken uit het laatste jaarverslag. Meermalen wordt er critiek geuit aan het adres van TESO, soms terecht, maar ook meermalen ten onrechte. Waar het aangelegenheden betreft, met de beharti ging, waarvan het algem. Texels belang gediend, vindt men TESO steeds op haar post. Aan hoeveel instanties wordt subs, verleend en hoevele malen wordt er geen beroep op TESO gedaan9 Dit zijn feiten, waarbij men bij de herdenking op a.s. Woensdag wel eens stil mag staan. Op deze herdenking, die met een recep tie gevierd zal worden op de jubileum dag, en 's avonds in besloten kring van bestuur, commissarissen, directie en per soneel, komen wij nader terug. In dankbare herinnering. In dankbare herinnering denken wij terug aan het groepje wakkere mannen, die in 1907 de strijd te^n de onderne ming van Bosman opnamen.De naam van wijlen Dr. Wagemaker en vele anderen zal hierbij steeds met ere genoemd worden. Van de oprichters is er nog één in leven, nl. de heer P. Dros Azn., die van den beginne af de functie van secretaris heeft waargenomen. De heer Dros heeft gemeend, te moeten bedanken, welk be sluit door allen zeker gerespecteerd zal worden. De heer Dros heeft gedurende al die jaren zijn beste krachten voor TESO gegeven. Nog een pionier. Verder is er nog een goede bekende, die zijn 40-jarig jubileum viert op 18 Juni. Het is de populaire conducteur, de heer Jurr. Beumkes, van Oudeschild. Ook hij zal deze dag in de bloemetjes worden ge zet. De tegenwoordige president-commissa ris. de heer W. H. Lap, heeft vanaf 11 Mei 1918 zitting in het bestuur. Met vaste hand regeert hij het schip van staat (in dit geval TESO.). Vele gebeurtenissen hebben in al die ja ren plaats gevonden. Uit ons archief en ook uit de onuitputtelijke gegevens van de heer Beumkes, laten wij in chronolo gische rangschikking nog de bijzonderhe den volgen van de laatste 15 jaren. 29 Juli 1932, L. J. Kaan, kapitein-stuur man, vanaf de oprichting in dienst), over leden aan boord van „De Dageraad". 23 Juni 1933, kapitein Duinker en ma chinist, Pongers herdenken hun 25-jarig dienstjubileum 8 November 1933, troLTESO een zware slag, door het overlijden van haar zeer beminde voorzitter Dr. Wagemaker. Juni 1934. Een nieuwe boot ,,De Dokter Wagemaker" onder grote belangstelling in gebruik genomen. 14 Mei 1935. De directeur, de heer J, A G. Stompff vierde zijn 25-jarig jubileum 3 Dec. 1935. „De Dageraad", 4 Aug. 1908 in dienst gesteld, werd verkocht voor de sloop. 15 Febr. 1937. Hr. Ms. Douwe Aukes ramt de „Dr Wagemaker" voor de haven mond van Den Helder Er deden zich ge lukkig geen persoonlijke ongelukken voor 3 Maart 1937. In de algem. vergadering wordt eervol ontslag verleend aan de dir. J A. G. Stompff, die vanaf 14 Mei 1935 deze functie waarnam en tevens aan de heer H W. Bakker, sinds 28 jaar techn. commissaris. 21 April 1937. uit een 300-tal sollicitan ten werd in een buitengewone aandeel houdersvergadering benoemd de tegen woordige directeur, de heer J. J. van der Vlies. 15 Aug. 1937 was het 30 jaar geleden, dat voor de eerste maal een TESO-boot van Texel na'ar Den Helder voer. 21 Dec. 1937, in memoriam de machi nist N. Pongers. de „Dr. Wagemaker", „De Marsdiep" 5 Sept. en 6 Sept. 1939. Zowel de „Dr Wagemaker alswel de „Marsdiep" worden in beslag genomen in verband met de uit gebroken mobilisatie en moest de dienst onderhouden worden met een motorschip In die dagen had men last van drijvende mijnen. Gememoreerd wordt verder de moeilijkheden met de strenge winter '39- 1940. 10 Mei 1940. Nederland in oorlog. Die dag wordt slechts één dienst'gevaren. 20 Mei 1940 werd de dienst weer her vat. 24 Aug. 1910. Stuurman K Doggci overleden. 6 October 1940. 's Middags werd de „Dr. Wagemaker" door een bom getrof fen. Er ontstond veel schade, en wat veel erger was, het kostte een der opvarenden het leven, nl. Thijs Boon. 15 Nov. 1940. De Voorwaarts" in ge bruik genomen Die dagen leefde men onder Duitse be zetting en was men aan allerlei bepalin gen en verordeningen gebonden. Niet an ders dan met 'n speciale vergunning was 't mogelijk naar Texel te reizen. 1941 en 1942 gaven ook strenge winters, wat weer vele moeilijkheden opleverde De diensten werden vanaf het Horntje onderhouden, soms moest de verbinding gestaakt worden. Vele bijzonderheden zoudan nog aange haald kunnen worden uit de bange jaren der bezetting, doch dit zullen wij achter wege laten. Na de oorlcg kwam de bevrijding en kon ook TESO haar vleugels weer uit slaan. Vooral in 1946 werd een record aantal passagiers vervoerd en als de ver wachtingen uitkomen, zal in 1947 dit re cord geslagen worden. Wij ontveinzen ons niet, dat dit in alle opzichten een volledig overzicht is van het wel en wee van TESO. Het is slechts een greep. Tot slot hopen wij, dat het TESO de komende jaren goed mag gaan en dat daarbij de belangen van de Texelaars steeds voorop zullen staan. Z EEN VERKLARING VAN DE POLITIE. Naar ons van de zijde der politie wordt medegedeeld, is de diefstal te Den Hoorn nog niet opgehelderd. Het onderzoek heeft zich in verschil lende richtingen uitgestrekt, waar bij meerdere personen zijn ver hoord, doch zonder resultaat. Men verzekerde ons, dat het onderzoek wordt voortgezet. Opmerking vanwege de Redactie: Wij hebben gemeend er goed aan te doen, bovenstaande officiële ver klaring van de politie in ons blad op op te nemen, daar de namen van ter goeder trouw bekend staande personen hierbij genoemd zijn, welke lasterpraatjes wij niet genoeg kun nen becritiseren. Laat het een waar schuwing zijn hiermede niet door te gaan, daar er niet geaarzeld zal worden een vervolging tegen deze lieden in te stellen. MAANDBLAD VOOR HANDWERKEN. Van de Uitgeverij ESKA ontvingen wij ter inzage enkele nummers van het Maandblad voor Handwerken. Deze nummers maken reeds direct een fleurige indruk. Zij zijn uitgevoerd in koperdiepdruk en geïllusteerd met vele foto's, tekeningen en patronen. De inhoud kenmerkt zich door een gro te verscheidenheid, en een nadeel zou ons alleen lijken, dat de lezeres niet weet, welk van de vele modellen zij zal haken, breien, borduren of wat dan ook. In tegenstelling met andere damesbla den. neemt het Maandblad voor Handwer ken geen verhalen, feuilletons etc. op, wat ons echter eerder een voor- dan een na deel lijkt. Op deze manier zij de 32 pagi na's nl. ten volle gewijd aan handwerken en artikelen en wenken daarover. De Uitgever heeft er rekening mede ge houden, dat een volledige jaargang inge bonden zal worden en zegt daardoor bij het twaalfde nummer een systematisch terugzoekregister toe. Al met al een begerenswaard blad, dat ook al door de lage abonnementsprijs van f 6,per jaar of f 3,25 per halfjaar zijn w.eg naar de- harten der handwer kende dames zeker zal vinden. Abonnementen op het Maandblad voor Handwerken kunnen opgegeven worden in de Boekhandel Parkstraat. DE U.L.O.-AVOND. De lange vorstperiode was oorzaak dat de voorbereidingen voor deze avond eerst laat konden aanvangen men heeft zelfs een ogenblik er aan gedacht geen uit voering te geven doch ten slotte werd doorgezet en deze geslaagde avond was het resultaat. Ondanks het vergevorderde seizoen was de belangstelling groot een 'n eivol, warm „Casino" herbergde practisch de gehele ULO-inventaris. Dit was een „schoolbij- eenkomst" in de ware zin van het woord, met elkaar werd hier een aardig afwisse lend programma gebracht Wij maakten kennis met het „versterk te" schoolorkest. In plaats van zes man was de bezetting nu op 13 leden gebracht. Het waren vnl. leerlingen van de jongste klassen, zodat deze bezetting waarschijn lijk wel enige jaren constant kan blijven; want een school heeft immers altijd een wisselende bevolking. Het repertoire, bestaande uit populaire gemakkelijke in het gehoor liggende wijs jes, was reeds tamelijk uitgebreid. Een aardige afwisseling vormde het solistisch optreden van enkele leden van het or kestje. Het vioolspel van de heer de Mul en de uitvoering van een sonatine van Mozart door mej. Rietje Keijser ontlokte terecht veel applaus. De opstelling van 't orkestje in de hoek van de zaal bevre digde ons niet geheel. Ook het vocale gedeelte ontbrak niet, een koor o.l.v. de heer J de Winter trad twee keer op. Het laatste lied „Avond" klonk zeer aardig. Kunnen en kele goede krachten van dit koor geen vocale afwisseling bij het orkestje bren gen? Ook het toneel was vertegenwoordigd. Een alleraardigst lekenspel: „Spitsboeven- comedie" werd opgevoerd, waarin de menselijke ïjdelheid duidelijk naar voren gebracht werd. Wij hebben genoten van het ongedwongen spel van de heer Rot gans, alsmede van de andere hoofdrol spelers de h.h Hopman, v d. Knaap en van Beek. Laatstgenoemde had zeker het voorjaar in zijn hoofd en was enigszins in de rui, hetgeen grote hilariteit verwekte. Ook de declamatie, wij noemen hier vooral mej. Boulogne, gaf veel voldoe ning. Grote hoeveelheden ranja waren nodig om de temperatuur dragelijk te maken. In de pauze vond de uitgestelde me dailleuitreiking plaats van de winnaars van de sportwedstrijden van het vorig jaar: Wim en Bartje Boon. Tevens moes ten de heer en mevr. Docter wegens hun spoedig vertrek een kleine bloemenhulde in ontvangst nemen Met* belangstelling zien wij de verrich tingen' het volgend seizoen tegemoet en naar ^wij bij geruchte vernamen, zal dan wederom het schoolorkest in een grotere bezetting komen. VAN EEN BRIEFJE IN EEN FLES. Door de leerlingen van de H.B.S te Alkmaar, klasse 4a, was onlangs bij een bezoek aan Texel, een briefje in een fles gedaan, van de volgende inhoud Aan de waarde Vinder, Wij danken alle Texelaars hartelijk voor de gastvrijheid, die wij 4 Juni 1947 van hen hebben ontvangen, vooral de vo gelwachters broedkolonies zeggen wij on ze hartelijke dank. Verzoeke bet adres op te sturen aan klasse B 4a, der R H B.S. te Alkmaar. Paardemarkt. De fles met het briefje er m, hadden de jongens overboord geworpen en werd de ze gevonden door de heer N. Kok, schip per van de W.R 33, Hoofdstr 8. H.Hoef te Wieringen DE VUURTOREN. EIERLAND. Naar wij vernemen zal de verbouwing van de kustlichttoren te Eierland, welke door de Russenoorlog verwoest werd, door het Dep. van Marine aanbesteed worden op 1 Juli a s. in Den Haag. MAXIMUMPRIJZEN VOOR ZWEMBADEN. Dertig cent per bad. Van heden af zijn ook de exploitanten van zeebaden en onoverdekte zwembaden aan een pnjzenbeschikking onderworpen. Voor een bad voor personen van veertien jaar en ouder mag ten hoogste 30 cent worden bedongen. Voor kinderen tot 14 jaar mag niet meer dan 20 cent worden berekend. Voor seizoenabonnementen mag resp. f 7 en f 5 worden gevraagd. DIR. WATERLEIDINGBEDRIJF PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Als nieuwe directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf in Noordholland werd benoemd Ir. B. F. van Nieveldt, techn adj. dir. van dat bedrijf. PRIJZENBOEKJE 1947. Verschenen is de 2e druk van het Prij- zenboekje 1947, een handig boekje, waar in van alle gangbare artikelen de prijzen vermeld zijn. Een boekje voor ieder Ne derlands gezin onmisbaar. Het is verkrijgbaar in de Boekhandel Parkstraat, tegen de prijs van f 0,20. UITG ATE v h. Fa. LANGE VELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbu» 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 6»2 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg MIDDENSTAND. ABONNEMENTSGELD 2c HALFJAAR 1947. Onze abonnees buiten Texel vinden ia dit nummer weer een girobiljet ingeslo ten. Wij verzoeken hen hiervan zoveel mcgelijk gebruik te willen maken, liefst vóór 25 Juni a.s. Na 1 Juli wordt over bet abonnementsgeld per kwitantie beschikt. De Administratie. bij hoofdpijn-kiespijn WAT HIERVAN TE DENKEN? Een advertentie in de krant, f 100 beloning voor hen, die inlichtingen kunnen geven, welke leiden tot opsporing van diegene, die twee grafstenen op de Algem. Begraaf plaats vernielde. Ja, inwoners van Texel, er zijn op de Algem. Begraafplaats twee grafstenen beschadigd, waarvan eén geheel aan stukken ligt. Wat hiervan te denken? Gelijk met de politie waren we daar en wij hebben ons er van kunnen overtuigen, dat bovenge noemd feit zich heeft voorgedaan. Het moet o.i. uitgesloten worden geacht, dat de storm hiervan de oorzaak is. Gedacht wordt aan bal dadigheid van de jeugd, die meer malen de Algem. Begraafplaats als speelplaats uitkiest. Als dit zo is, dan rust er een gro te verantwoordelijkheid op de schouders der ouders. Het is iets heel ernstigs, wat hier gebeurd is. Te hopen is, dat de ware toe dracht aan het licht komt en er geen verkeerde conclusies worden getrokken. Z. MOEILIJKE VLEESPOSITIE MAAKT VERPLICHTE LEVERING VAN VEI NOODZAKELIJK Daar de aanvoer van slachtvee thans een dieptepunt heeft bereikt en de voor raad vlees in de koelhuizen is verbruikt, zijn voor enige tijd bijzondere maatrege len nodig om het tijdelijk met 100 gr. tot 300 gr in de 14 dagen verlaagde vlees- :antsoen te kunnen verschaffen. In opdracht van de Minister van L„ V. en V., zullen de Prov. Voedseicommisaa- rissen namens het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, ingaande 16 Juni 1947 de vee houders wekelijks belasten met een ver plichte levering van vee. De Minister verwacht de medewerking van de veehouders om het mogelijk te maken, de bevolking het zo bescheiden vleesrantsoen te kunnen blijven verstrek ken In voorbereiding is verder, afgezien van de reeds aangekondigde invoering van 2 vleesloze dagen, een regeling lot sterke vermindering van het vleesgebruik in hotels, restaurants en dergelijke im- richtingen. LICHTING 1944 MOET IN JULI OPKOMEN. Enige duizenden jongelieden van de lichting 1944 zullen spoedig, vermoedelijk voor het merendeel in Juli, moeten opko men. Aldus vermeldt de Memorie va» Antwoord van de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot bekrachtiging Algemene Maatregel van Bestuur betreffende Dienstplichlvoorzienfngen. FILMNIEUWS. DE KONING DER KLAPLOPERS. Deze keer 'n Franse humoristische film getiteld „De Koning der Klaplopers". Mimile', de koning der klaplopers, heelt kans gezien op de renbaan te komea, waar hij zich uitgeeft voor een baron. Twee dames, de charmante Lulu en haar peettante, die bang zijn niet meer aan de beurt te komen om op een der paarden te wedden, vragen Mimile viermaal op ne. vijf te zetten. Mimile zet vijfmaal op no. vier enwint. De peettante weigert de winst in ontvangst te nemen, zodat de klaploper plotseling een paar duizend frs. op zak heeft. De volgende taferelen «pe len zich af bij een bokswedstrijd, de zei- daagse, en ten slotte bij een rugby-match. Het is een film vol humor en spanning. KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag: Missen in Den Burg en O'end om 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn om 10 u Communie onder alle Missen en 7 en 9 u. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 u. Communie vóór en onder de Miscea. Maandag Missen om 6,30, 8 en 9 uur. Dinsdag: 8 u. gez. Requiem v.d. Doodceel. Woensdag: 8 uur H. Mis in Den Hoora. 7,30 u. Jozeflof. 8 u. jongenscongr. Don derdag: 8 uur H. Mis in O'end. 8 u. meis- jescongr. Vrijdag: 3,30 u. biechtgel. voor schoolkinderen. Zaterdag: 5-9 u. biecht gelegenheid. 6 u. rozenkrans.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1