Distributienieuws Voorlopige uitslag van de 12e volkstelling in de Gemeente Texel Na de Kermis Rookverbod rVSDAG 9 JULI 1947 60c JAARGANG. No. 6131 EXELSCHE COURANT BEKENDMAKING. anvraagformulieren voor verwarming gebouwen en werkplaatsen moeten ?dig worden-ingediend, en einde de gevolgen van 'n vertraag- uitreiking van de toewijzingen te rkomen. wordt ieder, die voor de ver- ming van gebouwen, werkplaatsen e.d. ie a.s. winter nog geen aanvraagfor- ier MD 393-06 bij de plaatselijke ributiedienst heeft ingediend, in zijn •n belang aangeraden dit thans ter- id te doen. it formulier is bij de Distributiedienst crijgbaar tot 12 Juli a.s. te leveren tot uiterlijk 15 Juli 1947. INLEVEREN TEXTIELPUNTEN, anaf heden kunnen de nieuw aange- en textielpunten t.w.: Textiel C een punt Textiel C vijf punten Textiel D een punt Textiel D vijf punten van de textielkaart VA 705, op de •uikelijke manier worden ingeleverd, [annelijke personen, geboren in 1929 erder, die niet in het bezit zijn van een ikskaart QA 707, komen in aanmer- voor eeiT rantsoen scheerzeep. Deze nen kunnen worden afgehaald vanaf en tot en met 26 J,uli 1947 :amkaarten medebrengen. (Publ. no 80). UITREIKING EVENSMIDDELENKAARTEN 709. p onderstaande data worden bovenge- nde kaarten uitgereikt e e Den Burg op het distributiekantoor p Donderdag 10 Juli 1947 \i 10 alleen zelfverz. wijk B letters Vel >s. 10-11 alleen zelfverz. wijk B let- WaZ. 11-12 geen zelfverz. Graven- at, Westerweg. 1,30-2,30 geen zelf- Achterom, Schoonoordweg, Molen- irsstr. 2,30-3,30 geen zelfverz. Haffe- ieg; Hollewalsweg. 3,30-4,30 geen zelf- Nieuwstraat. p Vrijdag 11 Juli 1947 10 geen zelfverz. Gasthuisstr. 10-11 zelfverz. Stenenplaats, Vismarkt, [toorstr. 11-12 geen zelfverz. Haller- Zwaanstr. 1,30-2,30 Parkstr. 2,30 geen zelfverz. Warmoesstr. 140 4,30 geen zelfverz. Warmoesstr. 41 en r. [edegebracht moeten worden alle ijikaarten van de gezinsleden, levens- delenktart 707 (losse bonnen 707 mo rnet worden aangenomen). Men wordt ocht toe te zien dat alle stamkaarten zien zijn van een groen TD-zegel, anders geen kaarten wor- uitgereikt. Men wordt verzocht op de regeven tijd de kaarten af te halen. (Publ. no. 66). ERIJK MATEN EN GEWICHTEN. irgemeester en Wethouders van Texel en bekend, dat de in de Texelse Cou- - - van Zaterdag opgenomen publicatie ke de zitting voor de herijk van maten ;ewichten, dient te worden gewijzigd volgt: zitting zal worden gehouden te: en Burg in de lagere landbouwschool e Nieuwstraat op: insdag 16 Juli varl 9,30-12 én 13-16,30 voor Den Burg. derdag 17 Juli van 9-12 en 13-16,30 voor Den Buig. Vrijdag 18 Juli van ,30 uur voor Den Hoorn. Vrijdag 18 van 12,30-14 uur voor De Koog. jsterend in het gebouw voor Chr. Be en op: ndag 21 Juli van 12-14 uur voor Oos- jJnd. Maandag 21 Juli van 14-15 uur Ocst. Maandag 21 Juli van 15-16 u. De Waal. e Cocksdorp in de o.l. school op: ;dag 22 Juli van 10-12 en 13-15,30 u. De Cocksdorp. idcschild in het „Eigen Gebouw" op: nsdag 23 Juli van 9,30-12 en 13-16 u Oudeschild. Donderdag 24 Juli van uur voor Oudeschild. Den Hoorn, De Koog en De Waal len dus geen afzonderlijke zittingen uden. 'xel, 7 Juli 1947. Burgem en Wethouders voornoemd Burgemeester. Mr. G. D. REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. HET BOTERRANTSOEN VOOR [INDEREN VAN 4 T.M. 15 JAAR. et ingang van 20 Juli zal het boter- soen voor kinderen van 4 t.m. 15 jaar op het oude peil worden terugge- ht; t.w. 125 gram per 14 dagen, naast gram margarine/vet. i lals men weet, is onlangs het rantsoen r voor deze groep verhoogd, uiter- met een gelijke vermindering van 't '^arine/vet rantsoen, omdat de boter- :ie daartoe mogelijkheid bood. De cljsoenwijziging hield in. dat het 14- ;s rantsoen voedingsvetten voor deze ,'fi eren uit 250 gram boter en 250 gram arme/vet bestond. n zo gelijkmatig mogelijke boterver- cking in het komende winterseizoen kt "bovengenoemde wijziging nooc^za- k. :deropbouw boerderijen in OVERIJSEL. >or het Bureau Wederopbouw Boer en in Overijsel, zullen 690 boerde- i, die door oorlogsgeweld of brand len vernield, weer herbouwd worden, ïenteel zijn ongeveer 40 boerderijen pbouw, waarvan verschillende reeds i gereed zijn. TEXELSE MARKT. N BURG, 7 Juli 1947. Aangevoerd: 1 lammeren f 20-26. 2 koeien f 450 1 paard f 500. 18 biggen f 35-60. 40 >en f 40-60. Dorp of wijk Aantal huizen Aantal andere Gezinnen Alleenw. Mannen Vrouwen woonruimten Den Burg 717 5 743 111 1387 1469 Wijk B 131 13 146 7 371 307 De Cocksdorp 89 2 89 15 167' 182 Eierl.-Eendracht 211 24 243 11 532 450 Den Hoorn 109 103 16 228 220 Wijk H 81 9 91 4 226 193 De Koog 74 14 92 6 170 166 Wijk K 81 17 90 4 237 199 Oosterend 209 1 210 30 468 440 Wijk O '117 3 127 5 297 226 Oudeschild 243 3 21S 35 400 380 Wijk S 34 1 34 3 65 69 De Waal 69 1 68 13 144 124 Wijk W 44 2 47 3 121 107 TOTAAL 2209 95 2301 263 4813 4532 Het aantal geloofsdiensten op ons ei land is als volgt: Ned. Hervormde Kerk 3374. Rooms- Kath Kerkgen. 2431. Zonder 1682. Doops- gez. Gem. 920. Gereformeerde Kerk 707. Vrije Gereform. Gem. 86. Gereformeerde Gem. 53„ Gem. van Gedoopte Christenen 16. Evangelisch-Luters 11. Baptist 11. Vrije Evang. Gem. 10. Oud- Geref. Gem. 9. Chr. Gereform. Kerk 8. Gereform. Kerk (onderh art. 31) 7 Leger des Heils 5 Oud. Katholieke Kerk 3. Waals 3 Remonstrants 2. Herst. Evang. Luthers 2. Verg. van Ge lovigen 2. Jehova getuigen 1. Pinkster- gem. 1. Spiritist 1. Totaal 9345. Het Sprookje is uit.of was het ei genlijk dit jaar geen sprookje? Weliswaar werd de laatste dag de schade voor een belangrijk deel ingehaald, de gehele Zon dag was het een drukte van belang. De prijzen waren een weinig aan de tijdsom standigheden aangepast; (o£ aan de pres taties, zoals bij het variété-theater) en de prijsbeheersing had de oliebollen van 10 op 9 ct. gebracht. De kinderen hebben Zaterdagmiddag j.l. in „Casino" zeker van de goocheltoe- ïen van „Cakie" genoten. Het succes was van die aard, dat de toeren steeds ge prolongeerd moésten worden. Ook de balzalen beleefden deze'avond een hoogconjunctuur. Jaap Kwak en zijn mannen brachten in „Casino" een muziek met 'n uitstekend rhythme ten gehore, ter wijl het orkest van Harry Lobrink in „De Oranjeboom" speciaal opviel door hun jitstekende keuze van hun repertoire. Een aardige attractie, ook al behoorde dit niet tot het officiële kermisprogram- ma, was het zoeken naar een bruin hondje. Dit beestje was eigendom van de bekende zangeres Jo Vincent en deze stel de een prijs van f 100 beschikbaar voor hen, die haar weer dit bezit kon terugbe zorgen. Dit feit stond vermeld op een bord temidden van de kermisdrukte. De heer Broekman uit Tienhoven mocht het gelukken dit buitenkansje machtig le worden. Reeds op een nachtelijk uur, of anders Maandagmorgen in alle vroegte, werd aan de afbraak begonnen, de Koek-Koning gaf hierbij het voorbeeld en de zoete la ding werd 24 uur later in Den Helder vercler geveild Hét was weer een gegoochel van ijzer constructies, palen en latten en zeildoek op de Groeneplaats afgewisseld met het transport van een bed, dat de laatste nacht wel geen dienst gedaan zal hebben. Maar met wat de kermis ons dit xjaar presenteerde, zullen wel niet velen tevre den geweest zijn. Vier dagen kermis met een dergelijke bezetting was rijkelijk lang geweest In Harlingen wordt momenteel een feestweek van vier dagen gegeven, bestaande uit een Lunapark aangevuld met o.a. zeil- en kaatswedstrijden. Dit zou misschien ook een voorbeeld voor Texel zijn, laten we ons anders aansluiten bij de Helderse kermis. Hier staan tenminste en kele grote objecten: de auto-scooter met zijn komische verkeersagent en parachu- te-caroussel „De Spin" en stoomdraai- molen De TESO zou er wel bij varen. Thans moet zij op een passagiersschip de spullen" vervoeren en kernen, zoals Maadagavond, de passagiers soms danig in het gedrang. Wil men niet op het af laden wachten, dan moet men wel ergens over de reiling springen, maar aangezien de .schuitjes" slechts in gedemonteerde staat op de boot stonden, ging dat moei lijk... Vooral de „baas" van de zweefmolen (die daar zelf heel moeilijk tegen kan), kon dit stoute staaltje niet uitvoeren, want even buiten de haven van Oude schild had hij vanwege het slechte weer, zijn tol reeds betaald. Het waren drukke dagen voor TESO, en toen het orgel zijn passagegeld in losse centen wilde beta len, moest zelf de conducteur gaan „over werken". In Den Helder treffen we ook een ware lawine van draaiorgels aan; Jaap van de Koek had al spoedig zijn koek omgeruild voor schemerlampen en rookstellen (de stedeling is nl. niet met zoetigheid te lij men) en de oliebollen zijn drie keer zo groot, maar dat komt door de concurren tie, wai^it er zijn vijf van dergelijke kra men. Maar laten we ons niet achteruitge- steld voélen, we hebben hier immers in het variété-theater dingen gezien die „men in grotere theaters tevergeefs aan treft"? Fr. BOUWVERGUNNINGEN. Door B en W zijn de volgende bouw vergunningen verleend: Aan A. Dros Pzn., te Eierland tot het herstel van een landbouwschuur; aan Th. Reuvers te De Cocksdorp tot het bouwen var. een woonhuis in het Molenbos, aan G. Kiljan te Den Hoorn tot het verbouwen van een woonhuis, terwijl tevens toestem ming werd verleend tot herbouw van de Eierlandse vuurtoren. Het bouwen van een noodwinkel te De Koog door de Coop. Verbruiksver. te Den Helder werd afgewezen. NOODKREET UIT BOEDAPEST. Een oïizer ingezetenen, de heer Th. Thiessen, Warmoesstraat 59, ont ving van een oude Espcrantovriend een brief uit Boedapest. Deze brief, geschreven door een Tcchn. Ambte naar bij de Hongaarse Spoorwegen, is een onopgesmukt relaas van de toestand, zoals deze zich daar te genwoordig voordoet. Het is niet minder dan een noodkreet om hulp. Daar er hier op Texel meerdere Esperantisten zijn, menen wij er goed aan te doen, het schrijven in z'n geheel te publiceren. Degene, die er voor voelt, deze Esperantovriend te helpen kan zich om nadere inlich tingen wenden tot de heer Tiessen. Redactie. Boedapest, 13—7'47 Beste vriend Tiessen Ik geloof, dat u verbaasd zal zijn een bnef te ontvangen van uw oude-voor-oor- logse correspondent. U zult u zich mij waarschijnlijk wel herinneren. Ik heb met u gecorrespondeerd uit Tsjecho-Slowakije vandaan (uit Kosccee). Wij zijn dus oude vrienden. Maar sindsdien is er heel wat veranderd in de wereld. Ik woon nier meer in Ts. SI. maar in de hoofdstad van Holnganje, Boeda-Pest Mijn ouders wo nen helaas nog in Ts. SI., in Kosice, ge scheiden van mij. Hoe ik hierheen ben ge komen, zal ik u schrijven, als u daar in teresse voor hebt en u mijn brief be antwoordt. Voorlopjg slechts, dat ik veel verschrik kingen héb meegemaakt gedurende het beleg hier in Bocda-Pest. Ik ben nu werkzaam bij de Hongaarse Spoorwegdi rectie, afdeling hoog-bouw. als technisch ambtenaar. Ik heb een vrouw en 3 kleine kinderen (2 meisjes van 4 jaar, tweelin gen) en een jongetje van 10 maanden. Maar het staatssalaris is zo gering, dat ik daaruit met of nauwelijks het voedsel voor mijn gezin kan betalen. Voor de kin deren kan ik geen cacao of dergelijke voedzame levensmiddelen kopen. De eta lages van Boeda-Pest zijn vol van allerlei voedingsgenotmiddelen, delicatessen en Amerikaanse waren, enz., maar iets er van kopen kunnen wij niet Verleden jaar, in de tijd van de grote inflatie, hebben we erge honger geleden. Mijn vrouw en de kinderen zijn geheel vermagerd. Gedurende de qorlog heb ik alles verloren, opdat ik nu opnieuw 't le ven moet beginnen. Naar mijn huis terug kan ik niet, tenzij op een paspcort, zodat ik van mijn ouders ben gescheiden. Het leven is hier zeer moeilijk voor werkende mensen. Mijn maandsalaris bedraagt'b. v. 476 farinten, een paar goede schoenen kost 250-300 forinten. 1 kg. vlees 1680 fo- rinten, enz. Daar het lot van mijn klein tjes mij boven alles gaat, dacht ik, ik zal aan u schrijven en ik smeek u, wees zo goed, deze brief aan Hollandse mensen, die in goede maatschappelijke positie ver keren, te tonen en hen te verzoeken, mij een pakje te zenden met levensmiddelen. Ik kan er mets voor terugzenden, moge lijk alleen maar wat Hongaarse postze gels. Velé mensen in Boeda-Pest ontvan gen pakjes van buitenlandse kennissen, uit Zweden, Nederland en Amerika. Uw adres las ik met vreugde in het Esperan- to-Jaarboek, dus ik schrijf u, hopende, dat u zult antwoorden. In afwachting van uw spoedig en vrien delijk antwoord, verblijf ik, met hartelijke groeten, JULIO KRISTOF. GESLAAGD. Geslaagd voor einddiploma HBS (B): C. J. Bakker; L. M. Bosker; T. P. A van Eijsden; G. P. A. ITenderikx; J. N. J. Kos; A. A. Mant.je; A. H. 'C. Marinus; C. Pie- terse; W. van Ravesteijn; T. C. Spruit; C. W. van Waveren en J. Woud. Afgewezen: 2 candidaten. Geslaagd voor einddiploma HBS (A): T. A. Bosker; E. M. A. Dunselman; J. G. Ja cobs; W. Kerkhoven; J. Komen; J. Korst- man; R. Kwast; J. C. van de Langemaat; J. Sin jewel; J. van Strijen en A. Zweed. Afgewezen: 1 candidaat. Geslaagd voor einddiploma Gymnasium A- A. van Leeuwen; A van Waarden en H. E. Wijn ja. Afgewezen: geen. Geslaagd voor einddiploma Gymnasium B: P, W. Tollenaar en Th. M. Vroom. Af gewezen: geen. Ik heb mijn ogen uitgewreven. Toen ik daar uit het raadsverslag, Vernam, dat thans de onderwijzer Tijdens de lessen pruimen mag. Maar 't vreemde is, dat hem het roken Van hogerhand verboden is. Dat lijkt me toch een beetje raar toe, Maar mogelijk heb ik het wel mis. Een pijpsigaar of sigaretje, Och, wat voor kwaad schuilt daar nu in, Maar als daar straaltjes bruine pruimsap Neerdruipen langs des leraars kin. Of dat hij in een bakje zand zon Bruine boog belanden doet, Dat lijkt mij nu minder gewenst toe, Wanneer de jeugd wordt opgevoed. Enfin, de wet behoort gehandhaafd. Dus heeft men daar ook naar te doen. Tenslotte heeft deez' zaak dit voordeel: 't Bespaard weer op het rookrantsoen. HUIB DE RIJMELAAR. Maandag j.l. zijn de volgende personen geslaagd: Voor de 5-j. HBS: mej. Frouwke Rab en de heer Gerard Vlas, Oudeschild. Voor de ULO-B: Arie Hin, Klaas Hei nis en Jo Zijm. Voor de le klasse zijn 49 nieuwe leer lingen aangegeven. Vakschcol voor Meisjes (dipl. huisnaai ster) me^. J. Bakker. OPSTEL SCHOOLREISJE. Naar aanleiding van een schoolreisje van de o.l. school te De Koog en De Waal op 25, 26 en 27 Juni naar Edam,, werd ons onderstaand opstel toegezonden. Dit schoolreisje vond plaats op zgn. „ruilbasis", d.w.z. de Texelse kinderen lo geerden 3 dagen bij de Edammer ouders en op 16. 17 en 18 Juli a.s. logeren de Edammer kinderen bij de ouders in De Koog en De Waal. Meester Akkerman had met Meester Geurts in Edam een schoolreisje klaarge maakt om van te smullen. Onze school zou met de school van De Waal drie da gen naar Edam gaan en daar bij de moe ders en vaders van de kinderen van de Edammer school slapen en eten. Dan zou den de Edammers hier naar toe komen om ook by onze ouders te slapen en te eten. Zo was besloten en zo ging het door Eindelijk brak de langverwachte dag aan. We gingen hier met de bus vandaan en met de boot over. In Den Helder lie pen we allemaal te puffen van de warmte. Voor het station moesten we een poosje wachten en toen ging.het de trein in. De hele weg hebben we gemopperd over de hitte en verteld wat wij zouden doen als we de baas over de zon waren. In Amsterdam aangekomen, hébben we een heleboel bijzonderheden gezien. We hebben een rondvaart door de grachten en havens gemaakt en toen hebben we o.a. de „Willem Barendsz" gezien. Met het trammetje zijn we naar Edam ge gaan en daar kwamen we om 3,45 uur aan, en toen konden we tot 7 uur doen wat we wilden, 's Avonds zijn we gaan zwemmen in het prachtige Edammer zwembad. De volgende morgen naar Volendam. Daar zijn we met z'n allen op de foto ge gaan in Volendammer klederdracht. Des middags naar Marken, waar we een Mar- kerHuisje bezichtigd hebben, 's Avonds zijn we gaan zwemmen. De andere morgen hebben we Edam zelf bekeken. In de kerk was het prachtig, deze dateert al uit 1300. In een potten bakkerij zagen we hoe al het aardewerk gevormd en gebakken werd. 's Middags 1,20 uur zijn we weer uit Edam wegge gaan Eerst zijn we op het Centraal Sta tion in de Speelkamer geweest. Ik zelf was wisselwachter. En toen.... op naar Texel. Ik vind dat we het heerlijk hebben ge had, ook al zijn er heel wat zweetdrup peltjes verspeeld. Maar dat was geen wonder, want Vrijdag 27 Juni was het de warmste dag sedert 100 jaar. J. ZWAN. SCHOOLKAMP O.L.S. TE OOSTEREND. 23 Juni, Maandagmorgen 7 uur ver trokken wij van Oosterend per autobus naar Oudeschild. Het was mooi weer, maar de wind was fris. Toen we aan Ou deschild kwamen, gingen we met de Dok ter Wagemaker naar Den Helder. Daar stond een bus van Van Koningsbrugge te wachten. Het was erg warm n de bus. De reis is goed verlopen, alleen moesten we bij de Zaandammerpont een tijdje wach ten. Eindelijk waren we er af Alles is verder goed gegaan. Het was een hele reis. We waren blij, toen we in Eist aankwa men. Wij zijn gaan eten en hebben des middags de Rijn bekeken en zijn met de veerpont overgevaren. Er was geen druk verkeer over de Rijn Weer bij het kamp terug, hebben de jongens nog wat gevoet bald. s Avonds, toen we in bed lagen, voelden we pas hoe moe we waren. We hebben nog wat gepraat en al lagen we in het stro. toch sliepen we die nacht heerlijk. De volgende morgen hadden allen cor- veé en moesten helpen brood snijden, af wassen, enz. We hebben brood in onze „stikkezak" gedaan en zijn toen lopende naar Ouwehand's Dierenpark op de Greb- beberg gegaan, dat was een heel eind. Eindelijk waren we er. Eerst kwamen we bij de papegaaien, die zaten aan een ket ting vast. Twee er van konden praten. Meester Flokstra gaf hen een stukje brood. Ei> toen leek het net of hij zei „lekker, meneer Flokstra". We hebben verder alle beesten bekeken. Daarna in de speeltuin, daar hebben we ons een hele tijd vermaakt. Terug zijn we met de tram naar Eist gegaan, 's Avonds deden we wegkruip, maar er kwam een boer aan, die was kwaad en toen mochten we niet De volgende dag gingen we naar het zwembad, daar hebben we heerlijk ge zwommen. Donderdag met de tram na,ar Rhenen. Toen we daar aankwamen, zijn we lopende naar Kesteren gegaan, daar na met de trein naar Tiel. Daar hebben we de rivier De Waal bekeken. Het was er erg druk. Met de trein weer naar Kes teren terug. We hebben daar kersen ge geten in een grote boomgaard. Onderweg konden we haast niet meer lopen, zo dik waren we. We zijn met de tram uit Rhe nen naar huis gegaan, 's Avonds hielden we een bonte avond, daar hadden we van tevoren al stukjes en versjes voor ge leerd. We hielden die avond op de Elster- berg. De volgende ochtend moesten we vroeg op, want we gingen naar huis. Om half 12 zou de bus er zijn, maar hij stond er om half elf al. We hebben toen vlug alles klaargemaakt en zijn in de bus gestapt. Het was erg warm in de bus. We zijn op de terugweg langs het paleis Soestdijk ge reden, daar langs heeft de chauffeur zacht gereden. Ir» Amsterdam gingen we langs het paleis op de Dam. Daarna zijn we tot even voorbij Uitgeest gestept. Hier heb ben we heerlijk een ijsje verorberd, dat friste op. Toen zijn we recht op Den Hel der aangereden. Bij de boot nog een ijsje en tpen zijn we overgevaren. Op de haven van Oudeschild zijn we in de bus ge stapt tot Oosterend tóe. We zijn toen allen naar huis gegaan. V/e kunnen allemaal zeggen, dat we een heerlijk schoolreisje gehad hebben. 'ANNA BRANS JACHTJE IN MOEILIJKHEDEN. Om 10 uur in de morgen heeft een klein plezierjachtje de haven van Oudeschild verlaten om over de Waddenzee naar Harlingen te .zeilen. Door de stevige Zuidwester en de oner varenheid van de bemanning, bestaande uit enige jongelui, geraakte het bootje in moeilijkheden. Het m.s „Voorwaarts" van de TESO heeft het jachtje op ongeveer 3 km. ten oosten van de haver} opgepikt en omstreeks kwart voor een 's middags be houden binnengebracht. De bemanning kwam van dit gevaarlij ke avontqur af met een nat pak en een zeeziekte. f BOEKBESPREKING. BUITEN HET GAREEL door Soewarsih Djojopoespito. Nu in deze tijd het Indonesische pro bleem in het middelpunt van de aandacht staat, is het verschijnen van een 3e druk van de Indonesische roman „Buiten het Gareel" van de hand van de Indonesische nationalistische schrijfster Soewarsih Djojopospito van wel zeer actuele beteke nis. Wat aan deze Indonesische roman in het bijzonder haar unieke documentaire waarde geeft is wel het feit, dat zij dooi een Indonesische geschreven is Een van de grootste fouten van het verleden is ge weest, dat wij, Hollanders, verzuimd heb ben, om serieus kennis te nemen van de Indonesische visie op de Koloniale maat schappijen en op de krachten, die binnen de maatschappij naar verandering streef den. Deze fout heeft zich wel zeer ge wroken en wreekt zich nu nog dagelijks. De meeste Nederlanders, die kennis ne men van dit boek „Buiten het Gareel", zullen tol hun verbazing ervaren, dat de Indonesische wereld, die in^ dit boek be schreven wordt, in de kolonale literatuur, waaruit zij hun kennis over „Indië" ple gen te putten, volslagen ontbreekt. Ware deze Indonesische wereld en wat er in die wereld vóór 1940 leefde en streefde, hier beter bekend geweest, de verbijstering over en het gebrek aan inzicht in het huidige gebeuren in Indonesië zou' dan stellig aanzienlijk minder zijn geweest. Want het is deze Indonesische maat schappij. die in dit boek van Mevr. Soe warsih Djojopoespito beschreven wordt, waarin geestelijke bronnen te vinden zijn die de ontwikkeling van het nieuwe In donesië kunnen verklaren. En daarmee zou veel dom en onverantwoordelijk ge schrijf over de betekenis der huidige In donesische revolutie en veel onzakelijk en vruchteloos gedisputeer over de Indonesi sche kwestie gevoegelijk achterwege ge bleven kunnen zijn. Daarom .s de aandachtige kennisname van dit boek onmisbaar voor iedere Ne derlander, die zijn politieke houding ten aanzien van Indonesië in de eerste plaats wil laten bepalen door een waarachtig in zicht in de feitelijke verhoudingen, zoals die voor 1940 in de koloniale gemeen schap bestonden. Naast de beschrijving van een bepaalde periode der Nat. Beweging in Indonesië, bevat deze roman vele boeiende gegevens ten aanzien van het maatschappelijk en geestelijk transformatieproces, dat het moderne Oosten thans doormaakt. De radicale onverbloemdheid, waarmee de schrijfster de fouten en zwakheden van deze wereld voor ons blootlegt, maakt haar beschrijving te waardevoller. Wij zijn dat in de koloniale literatuur waarin de eigen roem een niet zo gerin ge plaats inneemt, nifct gewend en men zou de zelfcritiek, waarmee deze nationa listische schrijfster haar wereld be schouwt, willen toewensen aan zoveel ko loniale schrijvers, wier voornaamste kracht schijnt te bestaan in een opsom ming van eigen voortreffelijkheid en on misbaarheid. „Buiten het Gareel" zal een eigen en blijvende plaats behouden als een histo rische documentatie van een tijd waarin het Indonesische volk nog om zijn thans verworven vrijheid had te worstelen. Dr. J. A. Verdoorn.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1