v De Stilte Nieuwe Tabaksbon it Het werk der Mijnenopruimingsdienst De anti-saneerders van het Bloembollenvak bij een Hulde aan de Taxi ZATERDAG 12 JULI 1947. 60e JAARGANG. No. 613? TEXELSCHE COURANT geestelijk LEVEN. Straks zal de nacht weer over de aarcfe vallen. Dan komt het duister rond ons. En de stilte! Wat heeft de dag u gebracht? Voor uw aller leven zullen de belevenissen van de dag wel geheel verschillend zijn ge weest. Wat kan er zo'n lange d^g'al niet gebeuren? Misschien werd u bezocht door ziekte of pijn en moest u het bed houden. Dan speelde de zon over uw kussen, uw ge zicht, uw handen, maar gij voelde dit slechts als een groet uit Gods vrije we reld daarbuiten aan in de eenzaamheid van uw ziekenkamer En gij wist het: God licht! Licht dat iedere duisternis over wint. Het kan ook zijn, dat een groot ver driet vandaag aan uw hart knaagde Een erdriet zo onzegbaar diep dat gij' niemand deelgenoot eraan kunt maken. I Dan zal de drukte van de dag u slechts ebben gestoord. De' wereld en de men sen: zij zijn vaak één stuk lawaai, waar aan geen einde schijnt te komen. En dan' de mens dankbaar, dat de nachtstilte rond hem valt. De sterren zijn vaak ver trouwder vrienden, dan de egoïstische en ïigenwijze mensen. Misschien ook moest ge vandaag een in gespannen werk verrichten. Harde zor gen om de uwen hun dagelijks deel te verschaffen. Of moeizame arbeid aan een groot levensideaal, dat gij u hebt gesteld en aan de vervulling waarvan gij al uw energie besteedt. Wanneer dan de avond romt, zijn uw lichaam en geest vermoeid Men hunkert gij naar de ver-evening van nacht. En zo gaat de dag voorbij De zon gaat a,|?nder. De lichten in huis gaan aan. Het is ivond En als de lichten weer uitgaan, e ;taan de sterren aan de hemel en is het kfiacht. Dan staat het groot geheimenis rorid is. „O ziet de nacht valt: en de aarde wordt door duisternis bedekt. Doch de lamp, o Heer. doet Gij schijnen over mijn hoofd: en bij Uw licht door wandel ik de nacht". UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN 709. Op onderstaande data worden bovenge- ioemde kaarten uitgereikt. Te Den Burg op het distributiekantoor Op Maandag 14 Juli 1947 9-10 geen zelfverz. Waalderstr. 10-11 een zelfverz. Weststr., Wittekruisweg. logerstr. 11-12 geen zelfverz. Kogerstr. —20. 1,30-2,30 geen zelfverz. Kogerstr K 140. 2,30-3,30 geen zelfverz. Kogerstr. 1 en hoger. 3,30-4,30 geen zelfverz Ko- erweg 120. Op Dinsdag 15 Juli 1947 9-10 geen zelfverz. Kogerweg 21 en oger. 10-11 geen zelfverz. Weverstr. 1 5. 11-12 geen zelfverz. Weverstr. 2650. ,30-2,30 geen zelfverz. Weverstr. 5170.' ,30-3,30 geen zelfverz. Weverstr. 7190. ,30-4,30 geen zelfverz. Weverstr. 91 en oger. Op Woensdag 16 Juli 1947 9-10 geen zelfverz. Wilhelminalaan 1 10-11 geen zelfverz. Wilhelminalaan —50. 11-12 geen zelfverz. Wilhelminal. en hoger. 1,30-2,30 geen zelfverz. Mo- *%nstr. 120. 2,30-3,30 geen zelfverz. Mo- jnstr. 2140. -3,30-4,30 geen zelfverz. lolenstr. 41 en hoger. Medegèbracht moeten worden alle amkaarten van de gezinsleden, levens- liddelenkc art 707 (losse bonnen 707 mo len niet worden aangenomen). Men wordt ^Jerzocht toe te zien dat alle stamkaarten [lorzien zijn van een groen* TD-zegel, tlpar anders geen kaarten wor- en uitgereikt. Men wordt verzocht op de angegeven tijd de kaarten af te halen. (Publ. no. 67). >ch Het Centr. Distributiekantoor deelt me- dat gedurende het tijdvak van 11 t.m. Juli 1947 de bonnen .Tabak G-31" van tabakskaart QA 707 en bon „Tabak G- van de tabaks- en versnaperingen- lart QC 707 recht geven op het kopen in 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak g| r bon. Bon „Tabak G-32" van de ta- ikskaarf is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krij- 'n dus deze periode de beschikking over rantsoenen sigaretten of kerftabak. Zij enen er rekening mede te houden, dat 24 Juli 4 rantsoenen zullen worden ngewezen. Deze regeling maakt het •orsnijden van pakjes kerftabak over- dig- NI WIN COLLECTE. De collecte, welke op 4 Juli op de ker- s werd gehouden ten bate van de NI- IN bracht f 128,08V* op. - -i*- «;*.-■ *4 ÏLLECTE PRINS BERNHARD FONDS. De collecte, welke op 28 en 30 Juni te xel ten bate van het Prins Bernhard nds werd gehouden, bracht op: Den Burg f91,34. Oudeschild f 25,3lVz. rland f 51,991/*. De Cocksdorp f 15,75'/® Waal f 9,26. De Koog 34,231/*. Ooster- d f32,53. Den Hoorn f30,76. Fa. Kor- ihoeven Den Burg (verkoop levende an- s) f5,—. Totaal f 296,19. ZON, MAAN EN HOOGWATER. 3e zon komt 12 Juli op om 4,33; onder ',57. Maan: 18 Juli N.M., 24 Juli E.K og water ter rede van Texel: 12 Juli 1 en 3,46. 13 Juli 4,20 en 4,53. 14 Juli 7 en 6,02. 15 Juli 6,34 en 7,05. 16 Juli 1 en 8,09. 17 Juli 8,38 en 9,05. 18 Juli 2 en 9,57. Te midden van de zomerse dagen wor den wij meermalen opgeschrikt door ex plosies van mijnen en ander oorlogstuig, zoals het laten springen van bunkers enz. Texel kan hierover ook n4kpraten. Het werk van de M.O.D. Sinds April is op ons eiland een groep van 40 man gestationneerd, behorende tot de M.O.D. (Mijnen Opruimingsdienst) van de Kon. Marine. De taak van deze marine mannen is het opruimen van de vele kust- mijnen. Schrikt u niet als u van plan bent, met mooi weer naar De Koog of Wester slag te gaan om te baden aan het heerlij ke koele strand. Neen, de mijnen waarom het hier gaat zijn de Kathiemijnen (kust- mijnen) welke nog steeds liggen op de zandbanken langs de kust, doch op een behoorlijke afstand van het strand. Vol gens ojDgave van onze „Duitse vrienden" zouden er van De Mok tot De Cocksdorp 950 van deze gevaarlijke dingen moeten liggen. Een Kathiemijn, waarin 70 kg. spring stof, zoals de Duitsers deze op de bodem van een zandbank lieten zakken. Het zijn betonnen mijnen van 1,20 m. lang en breed en 60 cm hoog. Deze ge vaarten heeft men vanaf Duitse landings vaartuigen op de buitenkant der backen uigeworpen. De mijnen bevatten 70 kg. van een zeer explosieve springstof. Zij komen tot explosie wanneer een schip of ander voorwerp tegen de loden voelhoorn stoot, welke zich op een ijzeren staket sel manshoog boven de mijn bevindt. Het doel was om de landingen van de gealli eerden te voorkomen. Op het strand had den zij daartoe de bij iedere Texelaar wel bekende palen geplaatst en hierachter de kustbatterijen. Voor Texel waren dit de Noord- en Zuidbatterij. Daartoe in de gelegenheid gesteld, zijn wij op een middag met de Commandant van de M.O.D., de Officier M. S D. Koop- mans op stap geweest in de hoop, dat er vele mijnen onschadelijk gemaakt zouden worden Het liep niet mee, daar er geen enkele werd gevonden. Bij kalm weer hebben de mannen van de M.O.D het meeste succes en dit hangt verder van het getij af. Bij gunstig weer wordt er ook op Zondag ge werkt, daar het meermalen voorkomt, dat er dagen achtereen niets gedaan kan wor den. In .April j.l. bv. kon er door het stormachtige weer practisch mets worden uitgericht. Het vorige jaar is men langs de kust van Texel met dit werk begonnen en kunnen wij mededelen, dat er van de 950 mijnen reeds 550 tot explosie gebracht zijn. Zoals we reeds mededeelden, is het weer een voorname factor. Als voorbeeld kunnen wij hier noemen, dat er in de eer ste helft van Juni slechts 8 mijnen ver nietigd werden en tijdens de 2e helft niet minder dan 76. Wat is nu het werk? In een rubberbootje, waaraan van ach teren een lijn bevestigd is, worden de zandbanken afgezocht naar dc kustmijnen De mannen gaan in rubberbootjes va ren, in ploegen van 2. Twee man roeien en een zit achterin. Deze laatste houdt een lijn vast, welke verzwaard met stenen, langs de bodem sleept. Nu vaart men om de bank heen en probeert in verbinding te komen met hel door ons genoemde sta ketsel. Is dit gelukt, dan wordt er een boei bij geplaatst ten teken, dat de mijn tot explosie gebracht kan worden. Het tot explosie brengen van een mijn, door middel van springstof. Dit nu is het werk van de manschappen welke achter de rubberbootjes aanvaren met een licht vletje, de zgn. §pringboot. Deze nu laten met een kabel een blok springstof zakken met een gewicht van plm 20 kg. Is dit op de goede plaats ge deponeerd, dan wordt het door middel van een dynamo electrisch tot ontploffing gebracht. Bij dit werk wordt soms ook de hulp ingeroepen van duikers, dit is o.a. aan De Koog gebeurd. Gevaarlijk werk. Al met al een gevaarlijk werk, zult u zeggen? Inderdaad, doch volgens Officier Koopmans zijn er gelukkig nog maar wei nig ongelukken voorgekomen. De jongens van onze Marine doen dit werk met de gedachte, dat zij nuttig werk doeri en zij hebben er ook genoegen in. Van de Deen se kust tot aan Frankrijk toe lagen er van dit soort mijnen. Minder aangenaam is, dat het meermalen gebeurt, dat de mijnen verzanden en dus geheel schuil geraken. Dan wordt het moeilijk zoeken. In de af gelopen wititer zijn er door de grote ijs schotser. eveneens verscheidene van deze monsters gesneuveld. Om dit werk zo intensief mogelijk uit te voeren, gaat men na verloop van t4jd weer opnieuw controle zoeken, daar de banken geregeld van plaats verwisselen. Het gaat hier om de bescherming van de kustvisserij, van de opnemingsvaartuigen der Waterstaat, het voorkomen van scha de bij strandingen en,de mogelijkheid van het uitvaren van de reddingboot. Alzo een nuttig werk waar wij de man nen van de Kon. Marine zeker dankbaar voor kunnen zijn. Wij waren die middag in de buurt van de Noordbatterij, waar nog maar al te goed de overblijfselen van de laatste we reldoorlog te zien zijn.De Atlanticwal, in vasie Normandië. deze gedachten komen naar voren als men hier ronddwaalt. Aan het strand lag nog het overblijfsel van een vliegtuig. Waar zou de piloot rusten? Zo hebben wij het werk van de mannen der M.O.D. gade kunrjen slaan, zij doen hun plicht zonder dat u of ik het weten. Wij willen ons artikel besluiten met de wens, dat spoedig de laatste mijnen zul len zijn opgeruimd,^tot algehele veiligheid van al degenen, die hun arbeid verrich ten langs onze kusten. Opmerking. Zoals een foto laat zien, wordt na het werk, de rubberboot de duinen in ge dragen cm de volgende dag weer te wor den gebruikt. Nu is het al meermalen voorgekomen, dat de boten moedwillig vernield zijn door strandbezoekers. Vanaf deze plaats zouden wij allen, die aan het strand komen, willen opwekken, om zon der veel moeite een oogje in het zeil te houden. De jongens van de Mijnen Op ruimingsdienst zullen er u dankbaar voor wezen. Z. BEVORDERD. DEN BURG. De jongejuffr. N. Zeeman, leeflinge van het Murmellius-Gymnasi- um te Alkmaar, werd cum iaude bevor derd van de 3e naar de 4e klas. FILMNIEUWS. LAND ZONDER WET. „Captain Fury", de Ierse vrijheidsheld, woidt tot een langdurige vrijheidsstraf veroordeeld en gaat naar Australië om daar als dwangarbeider zijn straf uit te dienen. Ze worden daar gebruikt om het land te ontginnen en worden vaak wreed behandeld. Fury weet te ontvluchten, en tezamen met enige kameraden, die hij be- v rij ft de, voeren zij een vrijbuitersbestaan. Een deel der kolonisten, w.o. Duprée, be schouwt Fury en zijn mannen als ont snapte misdadigers, en bindt de strijd le gen hen aan. De dochter van Duprée is evenwel een geheel andere mening toegedaan en is bovendien verliefd op Captain Fury. Als zij de vlucht neemt naar Fury, wordt hierover haar vader zo woedend, dat hij de schuilplaats van Fury verraad. We zullen u evenwel het eind van deze historie niet verraden, want achtereen volgens passeren een inbraak, een vecht partij en brand en terechtstelling met verschillende mystificaties nog de revue. De steeds zorgwekkender wordende toestand in het bollenvak was oorzaak, dat, ondanks de drukke werkzaamheden, thans in deze branche, toch een bevredi gend aantal personen gehoor had gege ven aan de oproep tot bijwoning van de grote openbare vergadering van de Ver tot behoud van het Bloembollenvak in Nederland. Dinsdag j.l in de zaal van „De Oranjeboom" Opkomst van het vak. De spreker van deze avond, de heer A. Nuijens, uit Heiloo, schetste allereerst de opkomst van het bloembollenvak gedu rende de eerste eeuwen, toen vrije handel en vrije teelt het vak groot maakten. De bloembollen kwamen weldra binnen het bereik van de grote massa, het werd een populair artikel, dat uitgroeide tot een le vensbehoefte. Vijftig jaar geleden pro beerde men het in het buitenland, nl. in België, reeds tulpen en hyacinthen te kweken, doch men kon eenvoudigweg niet tegen ons lar.d concurreren, zowel wat prijs als kwaliteit betrof. De betere gron den en vaklieden, welke van vader op kind in het vak waren opgegroeid, waren oorzaak, dat wij een uitstekend product .kweekten. Opkomst van de B.V.S. In 1930 was er tijdens de wereldcrisis een groot aanbod van bloembollen. Toen kwam het gedwongen lidmaatschap van de B.V.S.wat in feite op een vorm van dictatuur neerkwam. Gedurende 14 jaren zijn allerlei maatregelen genomen, welke onophoudelijk gewijzigd werden, zonder de leden hiervan van te voren in kennis te stellen. Wij hebben nu al maatregelen in allerlei vorm gehad: inkrimping, uit breiding, surplus, areaalheffing, vaste prijzen. Doch al deze saneringsmaatregelen heb ben het vak allerminst gezond gemaakt, daarentegen hebben zij in werkelijkheid verzieking en vernietiging van het bloem- bollenbestaan veroorzaakt. Vele vakgeno ten zuchten nog steeds onder de zeer zware areaalheffingen van vorig iaar En thans probeert men de saneringsmaat regelen weer te vereenvoudigen. Doch deze maatregelen zijn funest. Zijn ze wer kelijk een noodzakelijk kwaad, zoals de voorstanders beweren? Is het nodig, dat deze ambtenarij duizenden guldens ver slind en veel corruptie met zich mede brengt7 De oppervlakte die met bloem bollen verbouwd wordt, is in ons land van 9000 tot 3700 ha gedaald. Buitenlandse ondernemingen. Deze achteruitgang wordt evenwel ge compenseerd door de bedrijven van Ned kwekers in het buitenland. Deze zelfde ei genaren zijn voorstanders van de sane ringsmaatregelen in ons land. en bren gen door deze handelwijze de dolksteek in de rug van de Nederlandse bloembol lencultuur. Een lijst met namen van deze kwekers werd gedeeltelijk na de pauze voorgelezen. Daarom moeten deze maatregelen vol ledig opgeruimd worden voordat het te laat is. Want voor elke te nemen maatre gel weet men weer ontduikingsmethoden en zelfs werkt hieraan ons ambtelijk ap paraat mee. In plaats van het product worden de kwekerijen verexporteerd en hiermede wordt de toekomst van de jonge Holland se vakgenoten onmogelijk gemaakt, en slaat men het oog naar deze buitenlandse cultures als enigste redmiddel. De belanghebbenden van de sierteelt- centrale en de veilingen zijn de enigste die profiteren van deze maatregelen. Wij moeten weer de vrije markt hebben en niet het product gaan vernietigen waar door het met veel moeite en reclame op gebouwde afzetgebied weer ongedaan ge maakt wordt en men van het product vervreemd. DoeJ^der Vereniging. Het doel van de Ver. is de bevordering van de belangen van het* Ned. bloembol lenvak in het algemeen en meer in het bijzonder het herstel der bedrijfsvrijheid en dus opheffing van de door haar voor dat vak ongewenste saneringsmaatrege len. De Ver., die op 9 Dec. 1937 Kon. goed gekeurd werd, telt rëeds vele plaatselijke afdelingen Het ledental is reeds de 3000 gepasseerd Rondvraag. Bij de rondvraag gaf de heer H. Bruijn uiting van zijn vrees, dat bij opheffing van de maatregelen, iedereen weer bloem bollen zoTl gaan verbouwen. Spr ant woordde hierop, dat al de genomen maatregelen toch slechts weinig effectief bleken te zijn en dat de kans dat met bonafide personen in het bloembollenvak slagen, zeer gering is. Ook werd de vraag gesteld, hoe men zich de toestand indenkt,, wanneer al de maatregelen over boord geworpen wer den. Spr. verwachtte dan dezelfde resul taten als van soortgelijke producten, waarvan ook de beschermingsmaatrege len opgeheven zijn. Na afloop der vergadering bestond ge- legenheia, zich als lid op te geven, waar van een groot deel der aanwezigen ge bruik maakte. Fr. OPLOSSING DAMPROBLEEM No. 20. Er wordt gewonnen door: wit 50x44, zwart 16x27, wit 3631, zwart 27x36. wil 4641, zwart 36x47, wit 3024, zwart 19 x50, wit 3732! zwart 47x33, wit 3530, zwart 45x34, wit 30x10, zwart 15x4, wit 25x14, zwart 9x20, wit 3228. zwart 22x 33, wit 4944, zwart 50x39, wit 43x1. UITGAVE v.h. Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coop. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. Goed dat er nog maar taxi's zijn. Dat bleek weer deze week. De boot kwam aan, men zag geen bus, Hoe of men dan ook keek. Wij dachten, dat op elke boot Een busdienst rijden ging. Maar deze keer was dat niet zo, Dat was een lelijk ding. Dan maar een taxi, ook al goed, Die moeten er tóch zijn, Al ben je dan wat duurder uit, JerijcTook wel zo fijn! LOAN. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde voor het eind examen R.H.B.S. te Den Helder, de heer Maarten Koorn, Driehuizen. TOCHT VAN OUDEN VAN DAGEN. DE WAAL. De feestcommissie had in zijn laatste bijeenkomst besloten, om een oude traditie, welke voor de oorlog nogal in de belangstelling stond, weer te doen herleven, nl. een tocht voor Ouden van Dagen. Daar echter De Waal en omge ving maar betrekkelijk weinig oudere in gezetenen telt, werd hier meer gedacht aan een tocht voor iedereen, bv. boven 20 jaar. Het bestuur heeft als datum gekozen 20 Juli, 's morgens 11 uur afrijden. Een ieder wordt verzocht brood mee le ne men, daar tijdens de rit „ergens op Texel" koffie wordt gepresenteerd. On derweg zal enkele malen getracteerd wor den op koekjes en snoep. Ieder, die deze tocht mee wil maken, wordt verzocht, zich hiervoor op te geven bij C. Eelman. Wij rekenen op aller medewerking en mooi weer. E. GREPEN UIT HET RADIOPROGRAM Heden, Zaterdag: Reportages. 11,Klankbeeld: Indrukken van een reis door N W.-Duitsland (II) Klassiek genre. 14,15 Moussorgski en Borodien (II) 19,Theo van der Pas, piano (II) 23,15 Kwintet van Brahms (I) Populair genre. 7,30 Ray Noble en zijn dansork. Luis tert u eens hoe verzorgt vroeger de uitz. van dansorkesten waren. Als we dit vergelijken met de tegenwoordige pres taties zijn we er zeker niet op vooruit gegaan (II) 8,15 Jan Corduwener's kwartet (II) 11,30 Jan Vogel's acc. orkest (II) 14,New. Mayfair orkest» met Frances Langford, zang (I) 15,15 Geen dansorkest maar wei een uit stekend amusementsorkest, dat zeker als voorbeeld voor de tegenwoordige amus. orkesten kan dienen: Marek We ber (I) 15.45 Ramblers voor hun vertrek naar Belgie (II) 17,30 Een oude bekende op de zelfde tijd als vroeger in de aether: Cor Steyn in het City-theater (II) 20,15 IjTentje de la Mar, Jan Vogel's acc. orkest e.a. (II) 21,30 Metropole orkest (II) 22,30 Malando en zijn ork. (II) HET VERKOPEN EN KOPEN VAN TE VELDE STAANDE GEWASSEN. Het verkopen en kopen van te velde staande granen, zaden en peulvruchten (verkopen op stam) van de oogst 1947 is verboden. Van dit verbod kan ontheffing worden verleend indien: a. de verkoper niet in staat is het te velde staande ge was zelf te oogsten en-of op te slaan en b. de koper zelf teler van graangewassen is en het te kopen gewas zelf kan en zal oogsten. Geen ontheffing kan worden ver kregen indien de verkoper 't door hem ge teelde gewas in percelen wenst te verho pen en ieder perceel niet tenminste 1 ha. groot is. Voor het verkrijgen van nadere inlich tingen moet men zich vóór 1 Aug. wen den tot de P.B.H., die namens de P.V.C. ontheffing kan verlenen Bovenvermelde ontheffingen behoeven niet te worden aangevraagd, indien een geheel bedrijf in clusief de te velde 'staande gewassen, wordt overgedragen aan een andere grondgebruiker. KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag: Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur. In Oosterend om 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn om 10 uur. Com munie onder alle Missen en om 7 uur. Lof om 7 uur. Na het lof mannencongr. Deze week: Missen om 7 en 8 uur. Com munie vóór en onder de Missen, Dinsdag en Vrijdag ook om 6,30 uur. Maandag: geen Mis om 9 uur. Dinsdag: 8 uur vrou- wencongr. Woensdag' in Den Hoorn H. Mis om 8 uur Om 7,30 uur Jozeflof. 8 u. jongenscongr. Donderdag: in Oosterend Mis om 8 uur. 8 u. meisjescongr. Vrijdag: 3,30 biechtgel. v. schoolkinderen. Zater dag: 9,30 gezongen huwelijksmis. Van 5-9 uur biechtgel. op hele uren. 6 u. rozen krans.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1