Distributienieuws Texelse Bestuurdersbond hield een vergadering over de Noodwet Ouderdomsvoorziening Openluchtmeeting Bonte avond V.C.J.C. Belangrijk V.V V. „TEXEL" WOENSDAG 30 JULI 1947. 61e JAARGANG. No. 6137 TEXELSCHE COURANT w 3 DE UITREIKING an inschrijvingsbewijzen voor rijwiel banden, uitgeschreven voor HEDEN, Woensdag, GAAT NIET DOOR. Zie pu blicatie in Tex. Crt. van Zaterdag. Horeca-bedrijven dienen hun toewijzin gen af te halen Vrijdag a.s. van 9-12 uur v.m. Zij, die aanmerking komen voor keu kentoewijzingen. dienen tevens een aan vraagformulier in te dienen voor de 10 11e periode. Scheerzeep voor kappers. Herenkappers kunnen voor de 9e, 10e 11e en 12e periode wederom in aanmer king komen voor scheerzeep. De aanvragen dienen op de gebruikelij ke wijze per formulier MD 233-41 te wor den ingediend, waarbij het bewijs van in schrijving in de Vakgroep Kappersbedrij- ven moet worden overgelegd. De gele- ;enheid hiervoor wordt gegeven tot en Tiet Zaterdag 9 Aug. 1947. Na deze da- um wordt er geen scheerzeep meer uit gereikt. Afhalen toeslagkaartjes Bijz. Arbeid 9e en 10e periode. De werkgevers, die hun naamlijst heb- lM )en ingediend kunnen de toeslagkaartjes W< ifhalen als volgt: De letters A t.m. K a.s. Donderdag 31 full van 9-12 uur vm. De letters L t.m. Z a.s. Vrijdag 1 Aug. ran 9-12 uur vm. Zeep. Slagers, melkers, artsen e.d. kunnen ïun rantsoenen voor vuile arbeid afhalen Maandag 4 Aug. van 9-12 uur vm., mts zij een formulier hebben ingediend 8$ Laatste gelegenheid afhalen inschrijf bewijs rijwielbanden. Zij, die hun bewijs van inschrijving iog niet hebben afgehaald, doch wel een rmulier hebben gehaald, kunnen dit lsnog doen a.s. Donderdag 31 Juli n.m. ah 1,30-3,30. Na die datum worden geen iewijzen meer afgegeven. (Publ. no. 86) UITREIKING I LEVENSMIDDELENKAARTEN 709. 1 Op onderstaande data worden bovenge noemde kaarten uitgereikt, is I Te Den Burg op het distributiekantoor I Op Donderdag 31 Juli 1947 ike| 9ii uur voor hen die nog niet hun aarten hebben afgehaald. ens| Medegebracht moeten worden alle omf amkaarten van de gezinsleden, levens- drlnddelenkcart 707 (losse bonnen 707 mo- in Jen met worden aangenomen). Men wordt L zïlerzocht toe te zien dat alle stamkaarten ;int|oorzien zijn van een groen TD-zegel, iehfear anders geen kaarten wor- rdefcn uitgereikt. Men wordt verzocht op de jndpngegeven tijd de kaarten af te halen, ditj (Publ. no. 70). der n hfelTTING LID WONINGCOMMISSIE s t<f DEN BURG. :orfl Woensdag 30 Juli van 79uur wordt anil het Raadhuis zitting gehouden door een snel|^ van de woningcommissie, uitsluitend n DEN BURG en wijk B. Iedere volgende zitting wordt in dit ,ad bekend gemaakt. De Burgemeester van Texel, Mr G. D. REHORST OPGAVE VERBLIJF IN CONCENTRATIEKAMPEN. JDe Burgemeester der gemeente Texel ^Jrzoekt degenen der Texelse bevolking, tijdens de bezetting naar een concen- tiekamp werden geboerd, hiervan vóór terdag 2 Augustus a.s. schriftelijk of ndeling ten gemeentehuize opgave te ien, indien zij in aanmerking wensen te •men voor een kosteloze algemene me- che keuring en doorlichting. 'exel, 28 Juli 1947. De Burgemeester van Texel Mr. G. D. Rehorst VACANTIETOESLAG VOOR BOUWVAKARBEIDERS. Burgemeester der gemeente Texel zVjnJ^akt bekend, dat de Minister van Soci- Zaken bij zijn circulaire van 5 Juli j.l. C 11786, Afd. SB heeft medegedeeld, hij besloten heeft, dat aan bouwvak- eiders 'fcver de a?s. vacantieweek een lag zal kunnen worden verstrekt op waarde van de door hen ingeleverde alllanliebonnen. Deze bijslag zal worden wegrstrekt tot het bedrag, dat zij bij opne- legglig in de regeling overbruggingsuitke- t. Wig zouden kunnen ontvangen, dus maxi- as v|al tot een bedrag van f 29 plus eventu- kindertoeslag. aanvullende uitkering overeenkom- het bovenstaande, zal slechts wor- gegeven, indien betrokkenen daartoe schriftelijk verzoek indienen. Formu- en hiertoe zijn tot uiterlijk Zaterdag 2 ;ustus a.s. ten gemeentehuize verkrijg- r, terwijl zij eveneens uiterlijk op die urn wederom ten gemeentehuize die- te worden ingeleverd, waarna even- 1 onmiddellijke uitkering zal volgen, 'exel, 28 Juli 1947. De Burgemeester van Texel, Mr G. D. REHORST. darj ngei dii hel es u wai ïst van n w NJ en ïooit twe| ïvoei ri nel armol veek' aan! voorl en wfi betre| bij ideni^ it m< ik hfl vervj ZITTING MIDDENSTANDSSPAARBANK. TEREND. Wij vestigen de aandacht onze lezers te Oosterend nog op de in Zaterdagnr. geplaatste adv. van de Middenstandsspaarbank, waarin 'd bekend gemaakt, dat het kantoor derdagmiddag geopend is voor het len van huisraadschadeboekjes. TEXELSE MARKT. EN BURG, 28 Juli 194-7. Aangevoerd: ^0 lammeren f 19-26. 180 schapen f 35 15 biggen f3050. 3 koeien f400- 1 paard f 500,Voor de levering: moeien, 14 n. kalveren. DEN BURG. Over dit onderwerp be legde de Tex. Bestuurdersbond Zaterdag middag een vergadering in „Casino". De voorz der T.B.B. D. Dapper, heet de oud jes van harte welkom en spreekt de wens uit, dat ze van deze Noodwet nog voldoen de mogen profiteren Hierna geeft W. Wassenaar een over zicht van het ontstaan en doel der Ou derdomsvoorziening. Er is maar zelden een Wet geweest, zegt de inleider, waarna met zoveel belangstelling is uitgezien. Dit bewijst dat de nood waarin vele ouden van dagen verkeerden, groot is. In het rijke Nederland van voor de oorlog was er voor een goede ouderdomsvoorziening geen geld. Ondanks het feit, dat Neder land thans arm is en diep in de schuld zit, heeft Min. Drees het aangedurfd, een re geling te treffen welke voor de oudjes een grote verbetering brengt. Geheel ideaal is deze wet neg niet, daarvoor kon de mi nister niet over voldoende geld beschik ken. Drees lïeeft er naar gestreefd om in de nood der ouden van dagen te voor zien en hun een redelijke uitkering te verstrekken. Het beschikbare bedrag is zo verdeeld dat naarmate de nood meer of minder nijpt, een hogere of lagere uit kering wordt gegeven. Er zijn velen, die aan een verzekering of pensioen de voorkeur gaven, daar dan het inkomen niet voor de helft in minde ring behoefde to worden gebracht. Met de thans beschikbare gelden zou dit beteke nen, dat zij, die in het geheel geen in komen hebben een lagere uitkering kre gen. Er is door Drees naar gestreefd, het beschikbare geld zo redelijk mogelijk te verdelen en daar, waar de nood het hoogst is, het meeste te geven. Klassen-indeling. Er zijn 5 klassen gemaakt waarin een gemeente volgens behoefte- (of loon?) factor wordt ingedeeld. Over het alge meen vallen de grote steden onder de le klasse, middelgrote steden onder de 2.e, provinciesteden onder de 3e en het plat teland onder de 4e of 5e klasse. Texel is in de 4e klasse ingedeeld. Door N.V.V. en Partij van de Arbeid is getracht Texel, in verband met het dure levensonderhoud op dit eiland in de 3e klasse te krijgen. Hierover zijn nog onderhandelingen met Min. Drees gaande, doch de Rijksbemid delaars staan op het standpunt dat Texel in de 4e klasse hoort. Wie komen op Texel voor uitke ring in aanmerking? Ieder die op 1 Oct. a.s. 65 jaar of ouder is en aan eigen inkomen niet 't maximum bedrag van f 1150 (voor gehuwden) en f 725 (ongehuwden) per jaar te boven gaat. Voor de gehuwden wordt ook het inkomen van de vrouw meegerekend. Het inkomen wordt echter niet berekend naar wat het in dit jaar was, doch naar wat het redelijkerwijs van 1 Oct. '47 tot 1 Oct. '48 zal zijn. De waarde van roerende en onroerende goederen wordt in geld omge rekend en volgens lijfrentewaarde als in komen beschouwd Voor gehuwden wordt 6 pet. voor ongeh. 8 pet. van de totale geldswaarden der bezittingen bij het in komen opgeteld. Pensioenen, ouderdoms rente e.d. worden ook als inkomen be schouwd. Buiten beschouwing Wijven de bijdragen der kinderen, liefdadigheidsin stellingen, armenzorg en kerken. der Geref. Jongeren in het Doolhof. „Leef je op een eiland?" Dit was het eerste onderwerp, dat on der de loupe genomen werd op de Jeugd- meeting van J.V 's en M.V.'s op G.G. van Noord-Holland Noord, welke gehouden werd in de Doolhof nabij Oudeschild, j. 1 Zaterdagmiddag. De heer de Graaf, voorz. van N.-Hol- land, had het genoegen deze meeting te openen. Onder leiding van „Excelsior", de Chr muziekver. van Oosterend, werd eerst gezongen Ps. 146:1, waarna de voor zitter voorging in gebed. Vervolgens riep de voorz.'allen een har telijk welkom toe en betuigde zijn groot leedwezen, dat zich zovele vrienden in Indië bevinden en helaas dus niet aan wezig konden zijn. Na het openingswoord werd nog gezongen „Zij zullen het niet hebben", hetgeen als een machtig accoord door de ruimte galmde. Als de laatste klanken van dit lied uitgestorven zijn, komt de eerste spr., Ds. Wierda uit Den Haag, onder luid applaus naar voren. Leef je op een eiland? Dit was de vraag die de spr. in het mid den der jeugd neerlegde en tevens het onderwerp waarover hij sprak. Ds. Wier- da begon zijn rede met het ontvouwen van een echtelijk drama, waar hij juist enkele minufen geleden ooggetuige van was. Een typisch begin zou men zeg gen, maar het werd alras duidelijk wat de spr. hiermee bedoelde. Leefden die twee eigenlijk niet op een eiland, daar zij zich niet bekommerden om hun omge ving? Vervolgens ging Ds. Wierda recht op zijn doel of om verder te gaan met een opsomming van na-oorlogse proble men en tekorten. Een ontredderde en ont wrichte samenleving. Zedelijke en gees telijke verwildering. Een heidendom dat zich baanbreekt door de volkeren, en jammer genoeg ook door ons volk. Als we denken aan het heidendom van het Nat. Soc., waarmede ook ons volk over goten en doordrenkt is, gaat een huive ring van ontzetting door ons heen. Modern heidendom. Christus de rug toekeren en een hollen naar de afgrond. Zie eens naar de Duitse jeugd. Ze wil van God niet meer weten, ze heeft geen ide alen meer, geen gedachten, zelfs niet om Hoe hoog is de uitkering? Voor Texel is deze: gehuwd f 828; on geh. f 456 per jaar, als men geen, of min der dan f 50 aan jaarinkomen heeft. Heeft men meer dan f 50 p. j aan inkomen, dan wordt de helft van het inkomen op de uit kering in mindering gebracht. Men mag echter aan eigen inkomen plus uitkering nooit meer dan het maximum bedrag f1150 of f725) genieten. Bv. een gehuwd persoon heeft aan totaal inkomen: pensioen f 250, ander inkomsten f 575 is totaal f 825 (wordt naar heneden afge rond op een veelvoud van 50, zodat het dus f 800 wordt. De uitkering Noodwet is f 828, gaat af Va van f 800,is f 400, uitkering f 428,— De totaal eigen inkomsten waren f 825 plus f 428 uitkering is f 1253. De max. uitkering is f 1150. Aan eigen inkomsten plus uitkering komt men hier dus f 103 boven De uitkering wordt dus: f 428 min f103 is f325,— Waar en hoe aanvragen. De uitkering moet door de betrokkenen zelf worden aangevraagd bij de Raad van Arbeid te Alkmaar. De R. v. Arb. stelt hiervoor formulieren op Texel beschik baar. Het wordt in de Texelse Courant bekend gemaakt waar en wanneer deze formulieren verkrijgbaar zijn. Men wacht dus rustig deze aankondiging af. Wanneer uitkering? Op 1 Oct. gaat de uitkering in en wordt maandelijks op de postkantoren uitbe taald. De uitbetaling heeft plaats in het laatst van de maand of in het begin van de volgende.-Daar er voor 1 Oct. nog veel administratief werk te verzetten valt, kan verwacht worden, dat de uitkeringen niet 'alle op tijd plaats vinden, doch men krijgt in elk geval vanaf 1 Oct. uitbe taald. Na deze uiteenzetting werd door de aanwezigen ruimschoots gebruik ge maakt van de gelegenheid tot vragen stellen, welke tot genoegen werden be antwoord. De vergadering was van oor deel, dat vele oudjes tot nu toe gedwon gen waren meer arbeid te verrichten, dan lichamelijk goed voor hun was. De nieu we ouderdomsvoorziening zal tot gevolg hebben, dat men meer rust kan nemen De T.B.B, doet dan ook een beroep op de kinderen, liefdadigheidsinstellingen e. d., om naast de uitkering nog énige hulp te verlenen, opdat de ouden van dagen na hun 65e verjaardag niet meer behoeven te werken. In zijn sluitingswoord constateerde de voorz. dan ook terecht, dat dit een nut tige en prettige vergadering is geweest. DE PARTIJ VAN DE ARBEID EN INDONESIË. Nu de militaire doelen in Indonesië be reikt zijn is de Partij van de Arbeid van mening, dat het tijdstip gekomen is om wederom onderhandelingen aan te kno pen met de'Republiek. in dat verslagen en ontwrichte Duitsland weer terug te keren tot de Allerhoogste. Nu wordt er oók van ons en vooral van de Geref. jeugd niet zoveel goeds gezegd, en heel veel keren zeer terecht. Er zijn er onder ons die geestelijk op een eiland leven. Een categorie, die zich van zijn medemens niets aantrekt, noch van al dal- gene, wat er in deze wereld gebeurt. Een categorie die niet meer kan haten, maai ook niet liefhebben. Zorg, dat je daar niet bijhoort. Dat ze niet tegen je kunnen zeggen: „jullie Geref. jeugd leeft op een eiland". Leer de wereld kennen en ga er midden in staan. Je kunt en mag in deze wereld geen eilandbewoner zijn, maar ge tuig van je Heiland en roep hen er bij die van Christus niet willen weten. Maar wees eerlijk en zeg maar, „dat je voor Christus geen tijd hebt". Want zo is het immers toch. Draai de rollen om en heb dan eerst eens tijd voor Christus en daarna voor je meisje, de studie, het werk, maar praat niet van geen tijd en ik ben er niet geschikt voor. God wil ook jou gebruiken in zijn dienst. Laat je enige ta lent, wat God je gaf, niet los, maar ga tot Hem en zeg „Zie Here, ik heb er een bij gewonnen". Ga naar de M.V. en J.V. Jullie ver. is niet oud en het is geen hob- bie. Ga met je club de wereld in. De we reld is ons werkterrein. We behoeven slechts alleen net strandleven te aan schouwen of de verpeste brokstukken van een rotte samenleving komen ons al te gemoet. Het is ten zware strijd om de we reld in te gaan, maar het allerzwaarste is het „Gebed", waar de massa mee hoont en spot. Blijf dan niet stiigtaan, hetgeen de mensen helaas zoveel doen, terwijl men juist van gedachte is, dat je zo hard vooruitholt Toont ruggegraat, verzet je tegen het kwade en die gevaarlijke stil stand. Het éne fundament is dit: „God in uw leven". Uw hart is toch niet traag? Wie kiest u dan? Kiest u God7 Vreest Hem en houdt u aan zijn geboden! Zowel de rede van Ds. Wierda als het slotwoord van Ds. Middelkoop zijn in dit verslag weergegeven. De meeting weid gesloten door Ds Mddelkoop, die eindigde met gebed. We kunnen deze meeting als heel goed ge slaagd beschouwen al zal er bij velen een zekere teleurstelling naar boven geko men zijn, aangezien er slechts een 300 jongeren aanwezig waren. Er hadden naar schatting ongeveer 1000 jongeren kunnen zijn. Door deze omstandigheden verviel ook de wandeling. Ten slotte werden de gasten naar de boot gebracht en een har telijk vaarwel en tot weerziens toegeroe pen. DENKT OM DE COLORADO KEVER! De gevaren van de Coloradoke ver zijn niet denkbeeldig. Kort ge leden werden op Texel larven ge vonden, welke gelukkig direct vernietigd konden worden. Thans bereikt ons het ontstellen de bericht, dat er op het strand bij Den Helder kevers gevonden zijn zodat het heel goed mogelijk is, dat ook op Texel's strand colorado kevers aanspoelen. Badgasten en Texelaars, waar schuw direct de Burgemeester, als u de goudkleurige kever met zwar te strepen mocht vinden. Het is niet alleen een Texels maar ook een landsbelang, dat ze vernietigd worden. LEIDSE STUDENTEN TONEELGROEP treedt 13 Augustus op in „Casino". DEN BURG. Ons eiland herbergt thans vele gasten, die zich op verschillende wij ze vermaken. Hiertoe is dan ook alle ge legenheid. Onder de vreemdelingen, wel- thans hier vertoeven, is ook een groep studenten uit Leiden, die een toneelgroep gevormd hebben. Deze jonge lui nu hebben onlangs een toneelstuk in studie genomen, dat zij op Woensdag 13 Augustus a.s. in de toneelzaal „Casino" hopen op te voeren. Het is een Noordhol lands toneelstuk getiteld „De Open Deur", dat zich afspeelt tijdens de laatste oor logsjaren in de omgeving van Alkmaar, toen zich daar vele evacué's gevestigd hadden Het geheel belooft iets goeds-te worden, waarom wij onze lezers gaarne willen op wekken deze avond te bezoeken Na af loop der uitvoering staat er een gecostu- meerd bal op het programma met mooie prijzen. De jury, waarvan de namen nog bekend zullen worden gemaakt, bestaat uit Texelaars. Zie de adv. GESLAAGD EN BEVORDERD, aan de Vakschool voor Meisjes Den Helder en Omstreken. 2-jarige primaire opleiding. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar o.a.: P. Bakker; F. Dootjes; E. van Egmond; H. W. Hoogerheide; C. Keijser; A. Kooger; A Rieswijk, A Waldus te Texel. Het getuigschrift werd behaald door: A. M. Bakker; Th. Bakker; T. de Boer, S. Eelman; A. van 't Hoog; F Jullens, N. Kok; J. C. Kooiman; J. G. van Maldegem, E. v.d Meer; N. J. Roeper; P. Vlaming; B L. de Wijn. 2-jarige opleiding huisnaaister: A. M. M. Reij. Het diploma huisnaaister werd uitge reikt aan: C. Bakker. DIPLOMA AMBACHTSSCHOOL. Voor het diploma Ambachtsschool te Den Helder slaagden van Texel: Afd. Metaalbewerking: L. Heerschap, J. Kaan en P. J. Witte. Afd Motorrijwiel- en rijwielherstellers. A Meindertsma, B. A. Rutten, W. C. Kaan en P. J. Witte. DEN HOORN. Onze plaatsgenote, mej. Gré Dros, werd aan de Da Costa Kweek school te Haarlem, bevorderd van de le naar de 2e klasse. DE COCKSDORP. Onze vroegere plaats genoot, de heer W. de Waard, thans wo nende te A'dam, slaagde dezer dagen tij dens het in Den Haag gehouden examen voor de acte Boekhouden M.O. ZWEMMEND VAN DEN HELDER NAAR TEXEL. Bij de Zondag gehouden prestatietocht zwemmen over het Marsdiep, kwamen van de 33 deelnemers(sters), de heren Dick Schermer uit Venhuizen en J. Boon- acker te Schagen gelijk aan in de lijd van 55 min Als 3e kwamen aan vijf heren leden van „de Bruinvissen" uit Den Hel der No. 1 van de dames was mej. C. van Breda, Den Helder, die in 75 min. wist over te zwemmen. Het prachtige weer heeft aan het wel slagen van deze tocht in hoge mate mee gewerkt. ZWEMWEDSTRIJD OP ZEE TE HARLINGEN. De heer J. W. F Göbel, uil Koog aan de Zaan, won Zaterdagmiddag in de tijd van 37 min 10,2 sec. de eerste nationale 2- km-zwemwedstrijd over zee te Harlingen, gevolgd door R. Verzylbergen (Veendam) en J Bos (Zaandam) resp. in de tijd van 37 min. 44 sec. en 37 min. 46 sec. Mej. J. Lugthart uit Groningen, was de eersta^nkomende dame. in de tijd van 42 min. 21 sec. Van de 140 deelnemers vol brachten er 112 de wedstrijd, die door de onstuimige golven behoorlijk zwaar was. HACHELIJK AVONTUUR OP DE WADDENZEE. In het Boompjesdiep bij Terschelling is Maandagmorgen een zeiljacht met vijf heren en drie dames aan boord, Pp een wrak gestoten. Er ontstond een gat van 50 cm. doorsnede in de wand van het schip, waardoor het water met grote kracht naar binnen stroomde ^Ongelukkiger wijze bevond zich geen ander schip in de omgeving. De vuurtoren Brandaris op Terschelling heeft het lekgeslagen schip echter ontdekt. De vuurtorenwachter waarschuwde de bemanning van de reddingboot Brandaris der NZHRM, die vrijwel onmiddellijk zee koos en er in slaagde, de zeilers uit hun benarde positie te bevrijden. Nauwe lijks waren deze aan boord van de red dingboot, of het zeiljacht zonk. Het water daar ter plaatse is echter zeer ondiep, zodat de redders kans zagen een tros om het gezonken jacht te slaan, en het binnen te slepen. OUDESCHILD. De bonte avond van de ij VCJG., welke Donderdag in het Eigen Ge- r bouw werd gehouden, heeft volledig aan het gestelde doel beantwoord. De zaal was I nagenoeg geheel bezet, terwijl de in de J: pauze gehouden verloting om fraaie prij- •ji zen (o.a. een schilderij, taarten, en ande- ie zeer gewilde artikelen) een groot sue- j ces was. Na de opening door Bote v.d. Meer, die J speciaal de J.G.ers uit Alkmaar, Almelo, j Den Helder, Schagen en Rotterdam wel- 1' kom heette, werd begonnen met zingen door de gehele J.G^van „Wij hebben ons verbonden". Daarna volgden de zingende J Hawaiians. Het eerste debuut was door plankenkoorts wat onzeker, maar 1 later ging het veel beter. Het tweede optreden was dan ook zeer .jj: goed. Gezongen werd My old Kentucky j; Home, Droomland, Home on the Range, Santa Lucia, Toewan dan Njonja, een In- j disch Vissersliedje en Leitrum lala. Voorts was er toneel en zang, waarbij (j vooral de zingende zwervers veel succes T oogstten. De volksdansen er tussen door, o.a Meisje ga je mee. Moeder -Wiets, de j Gaistlander quadrille, vielen als altijd zeer in de smaak. Tot besluit werd een „drama" in 4 bedrijven opgevoerd, ge- naamd „Eleonora". Er is hartelijk ge- lachen om al de onzin, die daar werd ver- toond. Er vielen doden, die echter aan het j eind weer springlevend terugkwamen, zo- dat het niet al te griezelig was Het was voor de J.G. een geslaagde ovond. Het batig saldo, dat bestemd was om de kampeerkas te spekken, zal stellig niet tegengevallen zijn. Een goed kamp met goed weer hebben de J. G ers na al deze beslommeringen wel verdiend. De Administrateur houdt a.s. Maandag morgen van 10-12 uur zitting in Hotel „Texel" voor het invullen van aanvraag formulieren voor textiel en 's middags van 2,30 uur tot 4 uur in Hotel „De Toe komst" te De Koog. Alleen voor bij Bedrijfhoreca aangeslo ten leden der V.V.V. Lidmaatschapsbewijs en inschrijvingsnummer Schade Enquête commissie medenemen. Nadien binnenkomende aanvragen wor den niet collectief behandeld. Alle leden worden verzocht schriftelijk op te geven in hoeverre zij voor Sept. reeds bezet zijn. DE ADMINISTRATEUR. VERANDERING VAN WEER. De regen, waar zolang naar is uitgeke ken, is eindelijk gekomen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is een flinke on weersbui losgekomen. Een hele verade ming, in het bijzonder voor de boer en de landbouwer Voor vele boeren werd het moeilijk hun koeien van voldoende gras te vóórzien en h'et zou zeker niet langer moeten duren, daar anders de hooioogst, die goed is uitgevallen, zou moeten wor den aangesproken Bij de marktaanvoer op Maandag j.l. kwam het ook tot uiting, dat het schaars werd met het gras. De verwachting is, dat wij geleidelijk aan normaler weer zullen krijgen. Niet alleen in ons land is het de laat ste tijd warm, maar ook in het buiten land Volgens berichten uit Parijs was het daar Maandag de hoogste temperatuur (39 gr. C.). die daar ooit is voorgekomen. In ons land werd de hitte van einde Ju ni niet overtroffen, hoewel de middagtem- peraturen Maandag toch aanzienlijk bo ven normaal lagen. HOOIKLAMP VERBRAND. DEN BURG. Zandag tegen half zes ging wederom de sirene ten teken dat er brand was uitgebroken. Ook nu was het gelukkig geen ernstige brand. Achter hui ze Agnc-s" van de heer J. Witte, aan de Kogerweg, stond eën klamp hooi in brand, welke door spoedig ingrijpen van de brandv/eer spoedig geblust kon worden. Naar ons werd medegedeeld, zou het brandje zijn ontstaan door kinderen, die daar aan het spelen waren. Het hooi was niet verzekerd. DE KOMENDE LANDBOUWTENTOON STELLING IN DEN HAAG. De inschrijving van schapen voor de landbouwtentoonstelling te Den Haag is op 15 Juli gesloten. De komende dagen, vóór 30 Juli, zullen uit de uitgeschreven dieren een 150-tal worden uitgezocht en men hoopt een keurcollectie te kunnen vormen, welke de reputatie, die het Nrd.- Hollandse schaap in den lande geniet, de nodige eer zal aandoen. De aanmeldingen voor de Nederlandse Wolfederatie vallen niet tegen. Op het ogenblik is reeds 60 pet. der schapenhou- qlers ingekomen, een cijfer dat bij de op richting als gunstig werd beoordeeld. Het is vooral de beschikbaarstelling van breigaren*die leden trekt, terwijl het ri sico, dat aan deelneming aan deze coöpe ratie is verbonden, practisch nihil is. MIDDENSTANDSBONDEN protesteren tegen beperking door berekening Omzetbelasting. De gezamenlijke Middenstandsbonden (Kon. Ned. Middenstandsbond, Chr. Mid denstandsbond, Ned. Kath. Middenstands bond en de Moderne Middenstandsbond) hebben in een schrijven aan de minister van Econ. Zaken ernstig bezwaar ge maakt tegen het besluit van de regering betreffende de beperking van de doorbe rekening der verhoogde omzetbelasting.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1