Distributienieuws R.K. Verkennersgroep „St. Jeroen" had een prachtige week te Hellendoorn Ongehoorde toestanden bij de te werkstelling van politieke delinquenten. WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1947. 61c JAARGANG. No. 6139 TEXELSCHE COURANT UITREIKING ischrijfbewijzen (uitgestelde uitreiking). Uitreiking inschrijfbewijzen voor hén ie reeds in het bezit zijn van een aan- raagformulier en nooit eerder banden ebben ontvangen. Donderdag 7 Augustus 1947 R van 9-9,30 uur. S t.m. SI van 9,30 0.30 uur; Sm en rest S van 10,3011,10 ur; T t.m. U van 11,1011,30 uur; Va m. Vi van 11,3012,VI en rest V van 30—2,00; W t.m. Wh van 2,00—2,40; Wi n rest W van 2,403,30; Z van 3,30-4,00." Laatste gelegenheid tot het afhalen van invraagformulieren tot een beperkte oeveelheid op Vrijdagmiddag 8 Aug. '47. us ook voor hen, die na de bevrijding 'tc og nooit geen bandenbonnen hebben ont- angen. WAARSCHUWING. Daar het de ambtenaren bij de Distri- itiedienst ten strengste verboden is Dis- •ïbutiebescheiden van andere bij zich te •bben, wordt het verzoek gedaan de ibtenaren niet lastig te vallen met het rzoek voor iemand distnbutiebeschei- detn mede te nemen. Met een beetje goede ft lil is dit ook niet nodig. Kunt u eens een el.fcer niet op tijd zijn, komt u dan altijd de niipterdagmorgen, volgend op de dag van noep. Het Distributiekant. is juist voor laajze gevallen geopend op Zaterdagtnor- n van 9-11 uur. Geeft u bescheiden aan a In ander mee (geen ambtenaar), zorg dan heleeds dat alles in orde is en er geen on- e Idig werk door de ambtenaren gemaakt rikjoet worden. De tijden van oproep staan el krap en de mensen moeten zo spoe- mogelijk worden geholpen. Dit kan, u zorgt dat de bescheiden in orde zijn op tijd zijn ingeleverd. Vanaf heden >rden bescheiden, aangeboden door de "'lib ten aren. niet meer in behandeling ge- lie *m'en. Maakt u het de ambtenaren en u If niet onnodig moeilijk. Openstelling loketten, ogmaals laten wij hier de tijden van |enstelling volgen. oor afhalen formulieren, inlichtingen, Loket I iedere werkdag van 9-12 uur hel van 1,303,30 uur. Zaterdags van 9-11 ixiiff" InjVoor het afhalen van bescheiden. Na !en'lroeP aan loket III steeds op het uur fsic» legeven op de oproepkaart. Voor het 1 dat de bescheiden niet afgehaald )e truien worden dan op de eerstvolgende reen|terdagmorgen aanbieden aan loket I gerfsen 9-11 uur. Loket 4 en 5 (winkeliers ekend). hl)p TIJD gehaald. Geen Wachten en Drkcl1'11 Klachten. koirPaalt u niet op tijd uw bescheiden, dan zentft u de ambtenaren onnodig werk en t de mensen welke op tijd komen, op u en j»-hten. ekJVerkgevers. U haalde nog lang niet al- levfaal de aangevraagde bijzondere ar- voo|d rantsoenen af. Ook de zeep voor mel- i|s is nog niet afgehaald Waarom was kg.fiet op tijd? Laatste gelegenheid op om|an^aê 3-s. van 9-12 uur. Niet afgehaal- ng fl posten worden nadien niet meer uit- n f èikt. laatste uitreiking is het veelvuldig Tgekomen, dat de naamlijsten aan het jet werden aangeboden. Dit had tot ge- dat de mensen na u langer moesten •hten dan nodig was. Voor de volgende x wordt de regel aangenomen, dat er het loket geen naamlijsten meer wor- aangenomen. De Tex, Courant waar- wt steeds op tijd. Let op het Distribu- leuws. (Publ. no. 88.) rst ijze 10 lab els, f ve| )or hai ie pf f 1,71 hansl well nog* t en yerg' VERGOEDING KOSTEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. 'Urgemeester en Wethouders van Texel wfcen bekend, dat ouders of verzorgers t ge| jeugdige personen met behoorlijke eg, die een opleiding aan een van iwege gesubsidiëerde dagschool voor r-mjverheidsonderwijs (ambachts- >ol, industrie- en huishoudschool, vak- verlAol) voor het schoolgeld jaar 1947-1948 tussl kunnen bekostigen, in aanmerking metlnen komen voor een tegemoetkoming 'ordtle reiskosten en de kosten voor boeken t te s|eermida len. gegadigden dienen zich daartoe, scholen, aanvangende 1 September, die datum, schriftelijk te wenden tot linisterie van Onderwijs, Kunsten en ischappen, afd. N.O., Prinsessegracht s-Gravenhage. ïxel, 4 Augustus 1947: het I :hreiq Wanq stoel lit. ijks", feemeester en Wethouders van Texel, ïrs. *remil in haj t te zij /am eral ïl gi iselijk Ma met ;enti wat oj aaktei ;af nii iet wi Arthuj lij dei de Bi iet hi ls ze als getroi ver oi ,at er ond een ksne 3. vervi DE WAARD. loco-Burgemeester, e Secretaris, P. BEEMSTERBOER. BRANDGEVAAR. Burgemeester van Texel vestigt de lacht van de landbouwers op het gro- ivaar, dat momenteel is gelegen in 't [randen van ruigte. Door de aanhou- droogte bestaat de mogelijkheid, [enele, stoppelvelden afbranden en levens te velde staande gewassen ver gaan. Men wordt ernstig aangera- iet verbranden voorlopig achterwege :en. :el, 4 Augustus 1947. Burgemeester van Texel DE WAARD, loco-Burgemeester. IJSVER LAGING KERSENJAM. verband met de verlaagde kersen- van dit jaar, is van 1 Aug. af de voor kersenjam verlaagd. Eerste kersenjam in glazen potten van [ram netto mag thans ten hoogste kosten egen voorheen f 1,03. GEVAL DAT GOED AFLIEP. OCKSDORP. Vrijdagmiddag kwam er W. v. 't Noordende bij het uit- ien ;an zijn werk te vallen van de Na medische behandeling kon ar huis vervoerd worden, waar hij el enkele weken iust zal moeten n. Een prachtige week hebben de verken ners gehad in het schone en nijvere Twente. Gelegen aan de voet van de Hel- lendoornse berg, temidden van 'n onge repte natuur, hebben zij hun verkenners- wet in practijk gebracht. Zeker, ook in 't dagelijkse leven, dienen zij de wet te ne men tot richtsnoer bij al hun handelin gen. In het kamp echter worden hieraan veel zwaardere eisen gesteld. Het is een unieke gelegenheid voor de leiding om te zien hoever zij daarmede reeds gevorderd zijn. Nu over het resultaat van het kamp kan de leiding tevreden zijn. Er heerste een echte verkennersgeest. Geen enkele wanklank werd vernomen. Een ieder was er steeds op uit om het zijn broeder-ver- kenners zo aangenaam mogelijk te ma ken. En wat de technische kant betreft, de vooruitgang op dit gebied in één jaar tijds stemt tot grote tevredenheid. Werd het vorig jaar het grootste gedeelte van het kamp aan koken besteed, thans vor derde dit slechts I-IV2 uur. Jongens, ga zo voort! Jullie zijn op de goede weg. Met Gods hulp zullen wij er in slagen om van. jullie flinke, degelijke, bruikbare leden van de maatschappij, godsdienstige jongemannen te maken, die in de maalstroom van het leven staan als een rots in de branding. Door motorpech arriveerden we j.l. Za terdagavond' eerst om 9,45 uur in Den Helder. Hoewel het personeel van de TE SO reeds van 's ochtends 4 uur in touw was geweest, toonde men zich direct be reid om de „Voorwaarts" nog naar Den Helder te sturen. Wij danken de hr. v.d. Vlies en het personeel heel hartelijk voor deze bereidwilligheid. Dit was weer een echte TESO-service! DE UITVOERING VAN DE LEIDSE STUDENTEN IN „CASINO" DEN BURG. Voor de uitvoering van de Leidse Studenten, op Woensdag 13 Aug. in „Gasino", bestaat reeds veel belangstel ling naar ons werd medegedeeld. Kaarten voor deze uitvoering zijn ver- krijgbaai aan de zaal-en voor De Koog bij de Kiosk van de heer C. Mets. Zie voor verdere bijzonderheden de advert, enz. in ons Zaterdagnummer. BOUWEN ZONDER VERGUNNING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen het volgende ter kennis van be langhebbenden. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat er zonder bouwvergunning en rijksgoedkeuring wort gebouwd. In directe strijd met de plaatselijke bouwverandering worden schuren, stallen, afdakjes, zelfs woningen gebouwd en ver bouwd. deur- en raamkozijnen geplaatst en verplaatst en meêr of minder grote bouwwerken verricht, zowel binnen- als buitenshuis. Bij constatering hiervan beroept de op'drachtgever zich meestal op de aan nemer, die naar zijn zeggen, adviseerde om gerust zonder vergunning te bouwen, te plaatsen, te verplaatsen of te verande ren. In verband met deze ongeoorloofde bouwwijze, wordt er in het algemeen met inachtname van de plaatselijke bouwver ordening en bepalingen van de wederop bouw, ten behoeve van opdrachtgevers, doch vnl. ten behoeve van de aannemers, die toch vooral met alle verordeningen de bouw betreffende op de hoogte moeten zijn, en deze bepalingen in toepassing moeten brengen ten behoeve van hun op drachtgevers, nog eens nadrukkelijk op het volgende gewezen. Het is niet geoorloofd enige verandering hoe gering ook, aan te brengen aan be staande bouwwerken, zowel binnen- als buitenshuis; nieuwe bouwwerken of ge timmerten te plaatsen; bestaande getim merten te verplaatsen, bouwwerken te slopen of af te breken en weder op te bouwen, zonder vergunning van het ge meentebestuur en zonder goedkeuring van het bureau voor de wederopbouw. Herstelwerkzaamheden mogen plaats vinden zonder gemeentelijke vergunning, doch te allen tijde dient een werkvergun ning (rijksgoedkeuring) van de wederop bouw op het werk aanwezig te zijn, ook al worden distributievrije materialen ge bruikt. Bij herstelwerkzaamheden geldt onverminderd het bepaalde, dat aan het uiterlijk aanzien, zowel binnen- als bui tenshuis niets veranderd of gewijzigd mag worden. Vindt er bij dit herstel wel verandering plaats, dan dient dit op normale wijze te worden aangevraagd. Van de goedgekeur de bouwplannen mag tijdens de bouw in geen enkel opzicht worden afgeweken. Aanvragen ten behoeve van nieuw- en verbouw, verplaatsing, verandering of wij ziging, sloping, enz., dienen in eerste in stantie te worden aangevraagd aan het gemeentebestuur van Texel, via het bu reau gemeentewerken. Wordt van heden af geconstateerd, dat in strijd met de plaatselijke bouwverorde ning of de bepalingen van de wederop bouw, bouwwerken zijn of worden ge bouwd of verbouwd, dan zal, zodra het bouw- en woningtoezicht hiervan kennis krijgt, een lastgeving tot sloping worden gegeven. Wordt aan deze lastgeving geen gevolg gegeven, dan zal de gemeente de sloping op kosten van de opdrachtgever ter hand nemen. De aannemer van het bouwwerk zal voor uitsluiting van distri butie materialen aan het bureau voor we deropbouw worden voorgedragen. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Mr. G. D. REHORST. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. EEN MOOI CONCERT. DEN BURG. Een mooi concert staat voor de boeg. nl. Donderdagavond (mor gen). Door het radiogezelschap „Vrij en Blij" zal in de muzieknis in het park, een uitvoering worden gegeven, o.a. met me dewerking van de bekende tenor Henk Dorel. Alle kampeerders e.a. worden hier voor uitgenodigd. Er zullen extra bussen rijden, zodat er gelegenheid is het con cert van alle delen van het eiland af te bezoeken. Toegang vrij! Zie adv. VOOR DE V.V.V. TEXEL". „VRIJDAG DE DERTIENDE". A.s. Donderdagavond geeft de Rederij kerskamer U.D.I. in de Schouwburgzaal van „De Oranjeboom" des avonds om 8 uur, een toneel-uitvoering. Opgevoerd zal worden de klucht „Vrijdag de Dertiende", van J. W. v.d. Heyden en Henk Bakker. Niemand verzuime deze uitvoering bij te wonen. Het belooft wederom een ou derwetse Texelse avond te worden. Na afloop der uitvoering gezellig bal met me dewerking van „The Musical Ramblers", onder leiding van J. Kwak. Voor kaart verkoop verwijzen wij naar de adv. in dit blad. TEXELSE MARKT. DEN BURG. 4 Aug. 1947. Aangevoerd. 360 lammeren f 2026; 50 schapen f 4055; 17 biggen f 2755; 3 paarden f 400550; 2 veulens f 170250. Voor de levering: 12 n. kalveren. VISAFSLAG OUDESCHILD. 28 Juli tot 2 Augustus 1947. Aangevoerd: 197 kg. bot; 11535 kg. garnalen; 16 kg. kaan; 7 kg. kabeljauw; 363 kg. horsma kreel; 5 kg. makreel; 20 kg. muiets; 814 kg. schar; 20218 kg. schol; 57 kg. pieter man; 897 kg. poon; 765 kg. tarbot; 2656 kg. tong; 47 kg. wijting; 12116 kg. pufgar- nalen, 3 stuks kreeft. Van velschillende kanten bereikten ons de laatste tijd. klachten over de toestan den, welke zich openbaarden bij de te werkstelling van de politieke delinquen ten op Texel zo erg, dat 't bijna niet te ge loven is, als men het niet zelf van de be trokkenen, die met deze mensen rrloeten werken, gehoord had. Bewakers hebben niets te vertellen. De bewakers hebben niets te vertellen en de gevangenen doen zelf wat ze wil len. Hier komt het in het kort op neer. Willen de „heren" niet werken, dan houden ze er mee op, willen de „heren" naar het strand gaan, dan lopen ze er heen, gevolgd door de bewakers. Is het niet om te huilen? Deze toestanden heb ben zich de laatste tijd op Texel voorge daan tot aan de vorige week toe. Nog meer feiten. Op de boot namen de „heren" de mooi ste plaatsen in, zoals j.l. Donderdag nog is voorgekomen. De passagiers mochten op een achterafje verblijf houden. Wilt u nog meer feiten? De vorige week bij het vlasbinden werd vooraf gevraagd of er voor eten gezorgd was, iets dat vanuit het kamp geregeld wordt. Dagelijks krijgen de gevangenen nl. brood mee. Toen geantwoord werd, dat er geen eten maar wel drinken was, tip pelden de „heren" en gingen naar het strand. Wij willen geen snert. Bij een andere boer, die nog zo goed was met snert aan te komen, zeiden de „he ren" „wij willen geen snert hebben, wij moeten brood hebben met karnemelkse pap". Vanwege de Ned. Heidemij. wordt er controle op de werkzaamheden uitge oefend. Degene, die hiermee belast zijn, hebben dan ook al veel moeten horen, en er werd meermalen gedreigd tot hand tastelijkheden over te gaan. Van de heer Z. van de Heidemij. werden vorige week van diens fiets de banden doorge prikt. En de bewakers? Deze lopen er ge dwee achteraan zonder iets te doen. Behoudens een enkele groep, zijn de prestaties zeer gering. De werktijd is 9 uur, doch men mag blij zijn, als er 5 a 6 uur gewerkt wordt. Schoolkinderen zijn in staat dagelijks 5 a 6 manden bollen te pellen, doch de „heren" S.S.ers e.a. doen niet meer dan U/2 mand. Bij het aardap- pelrooien kan er gemakkelijk 700 m. (strekkende) uit de grond komen, doch deze lieden rooien gewoonlijk niet meer dan 400 meter. Klachten over dit alles zijn al meerma len ingediend bij de kampleiding op fort „Erfprins", doch tot heden heeft dit alles niets gegeven. Gevangenen regelen het werk. De voormannen der gevangenen regelen het werk, de bewakers mogen toekijken of de „heren" niet weglopen. Wat een verhouding, precies het Duitse systeem. De maat is nu Volgelopen, zodat geen enkele boer de politieke delinquenten meer aan het werk wil hebben. Dit is het gevolg De leiding van fort „Erfprins" moet zich nu maar verantwoorden tegenover al de ze grieven. Laat men het in Den Haag nu maar eens goed uitzoeken, wie hier in z'n taak is tekort geschoten. VooTheen, toen het kamp „Vlijt" nog in tact was, werden er wel behoorlijke ar beidsprestaties geleverd, volgens onze zegsman. Dit zijn de feiten lezer, die zich de laat ste tijd op Texel hebben voorgedaan. Een van tweeën, of laat de kerels werken, of stuur ze naar huis terug. Hgt kost de gemeenschap al genoeg. Z. LEERLINGEN VAN LAND- TUIN BOUWSCHOLEN KRIJGEN UITSTEL VAN DIENSTPLICHT. Blijkens mededelingen aan de minister van L., V. en V. heeft de minister van Oorlog bepaald, dat de leerlingen van alle land- en tuinbouw(vak)scholen, voor zo ver zij niet reeds zijn afgekeurd en inge schreven voor de lichting 1944, tot bui tengewoon dienstplichtige worden be stemd. De leerlingen van middelbare land bouwscholen, de rijkszuivelschool en van de hoogste klasse van de land- en tuin- bouwwinterscholen, ingeschreven voor of behorende tot de lichting 1945, 1946 en 1947, worden in het genot van uitstel van eerste oefening gesteld, voorzover zij niet afgekeurd, tot buitengewoon dienstplich tige zijn bestemd of reeds in het bezit zijn van vrijstelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid. Aan leerlingen van de land- en tuinbouwvak- scholen, ingeschreven voor de lichtingen 1945 1946 en 1947, wordt eveneens uit stel van eerste oefening verleend. Voor de lichting 1948 ingeschreven leerlingen, die thans in de hoogste klasse van de la gere land- en tuinbouwscholen zitten, zul len op een tijdstip, vallende na 1 Juli 1948 ter inlijving worden opgeroepen. ZWEMMEN. Door te hoge golfslag niet doorge gaan. De aangekondigde zwemwedstrijd over het Marsdiep, door de Helderse Werf- sportver., kon Zaterdag wegens te hoge golfslag niet doorgaan. MEDEDELINGEN VAN DE PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST. Heeft de derde verplichte bespui ting ter bestrijding van de Colo radokever nog nul? Wij kunnen niet beweren, dat de aard- appelverbouwende bevolking van Texel erg geestdriftig slaat tegenover de ver plichte bespuiting ter bestrijding van de Coloradokever Weliswaar zijn daarvoor verschillende redenen aan te wijzen, doch anderzijds kan toch worden geconstateerd, dat men op Texel wel wat gemakkelijk over deze zaak denkt, gezien vooral het grote belang dat men op Texel heeft bij de export van bloembollen en pootaardappelen. Er mogen moeilijkheden verbonden zijn aan de uitvoering yan de bespuitingen, doch deze wegen niet op tegen de ge varen, die wij kunnen verwachten als de coloradokever vaste voet op het eiland zal hebben gekregen. In de afgelopen weken hebben we ge zien, dat het feit, dat een eiland in onze ogen geïsoleerd gelegen is, in dit geval niet opgaat, omdat er duizenden kevers aan verschillende stranden aanspoelen. Dat kan op Texel evengoed plaats hebben. Deze derde verplichte spuiting acht ik dan ook voor Texel van heel veel be lang, ook al, omdat de aardappelen er zeer laat zijri en dus lang een bron van infectie kunnen vormen, langer dan op het vaste land het geval is. Daar zijn na afloop van deze periode, nl. na 2 Augus tus, zeer veel aardappelen gerooid of af gestorven. Nu blijken er zich verschillende moei lijkheden voor te doen met de loon- spoeiers, die geen tijd hebben of perso neel. Men dient echter wel te bedenken, dat ieder voor zich persoonlijk verantwoorde lijk is voor de uitvoering v. d. bespuiting en dat men er niet af is door ons te ver wijzen naar een loonsproeier. Wel zullen wij er rekening mede houden of iemand ernstige pogingen gedaan heeft om zijn aardappelen bespoten te krijgen, doch als een loonsproeier geen tijd heeft, zal men het zelf moeten doen. Desnoods met een rugspuit. Rugspuiten ziin er voldoende in de han del verkrijgbaar en ze brengen hun geld binnen korte tijd op. Volgend jaar heeft men deze apparaten toch ook weer nodig. Hetzelfde geldt trouwens voor paarden- sproeiers. Ga niet direct voor de moeilijk heden uit de weg. Ook in andere streken van ons land ondervindt men deze. De heer Westdorp heeft er reeds op ge wezen, dat een proces-verbaal heel wat duurder uitkomt dan een bespuiting. Laat het niet zover komen, want bij een proces-verbaal blijft de verplichting tot spuiten evengoed bestaan. Spuit! Spuit goed en op tijd! De techn. ambtenaar bij de Plantenziektenkundige Dienst te St. Pancras VAN HERWIJNEN. GREPEN UIT HET RADIOPROGRAM Klassiek genre. Elke dag een standaard-werk van het wereldrepertoire, alsmede een pop. opera: Wo 20,15 Nathan Milsteiri in Mendels- sohns vioolconcert (II) Do 11,20 Wilhelm Backhaus in Grieg's pianoconcert (II) Vr. 15,15 Opera „Cavallera Rusticana" (I) Vr. 20,20 Nathan Milstein in Tsjaikofski's vioolconcert (I) Hoorspelen. Wo. 21,15 De Koning is dood, leve de ko ning (II) Do. 20,55 Paul Vlaanderen wordt ont haald (II) Vr. 21,20 De onzichtbare man (I) Populair genre. Wo. 13,20 Peter Rasmussen en zijn Deens orkest (II) Wo. 13,45 Opn. van Louis Davids (II) Wo. 22,15 Malando (II) Do. 19,10 The two Cavelli's e.a. (II) Do. 20,15 Den Burg, Texel: Vrij en Blij met Henk Dorel, tenor (I) Do 22,Tóón Hermans en Wiesje Bouw meester (II) Do. 23,25 Scheveningen: Belgisch orkest Robert de Kers (II) Vr. 21,45 Red Norvo (II) HET VAKONDERWIJS IN WEST FRIESLAND VRAAGT VAKMENSEN. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Ver. voor Vakonderwijs in West- Friesland kwam de klacht tot uiting, dat er een geweldig gebrek is aan vakmensen, vooral jonge vakmensen. Wij moeten er voor zorgen, dat hierin verandering komt, aldus de voorz., ir. Keesman uit Alkmaar. Het ledental is gestegen tot 650. Voor gesteld werd om de algem. vergadering wat aantrekkelijker te maken. De voorz. zeide. dat men van plan is af en toe een excursie te organiseren. Als eerste staat Texel op het programma. - Bij de gehouden eindexamens A-oplei ding slaagde o.a. in de afd. smeden,C. Sla- man, Texel; mach. bankwerkers J. J. Bak ker, Texel en A. Westerlaken. De laatste voor de B-opleiding. DE AFLEVERING VAN SPIJSOLIE AAN DE DETAILLISTEN. Het Centr. Distributiekantoor deelt me de, dat de aflevering van spijsolie aan de detaillisten op de de ingeleverde toewij zing C 321 van 4 t.m. 30 Aug. a.s. mag plaats hebben. De aflevering door de de taillisten aan het publiek mag pas op een nog nader bekend te maken tijdstip be ginnen. GEEN OPZET BIJ AANBESTEDINGEN MEER TOEGESTAAN. De Minister van van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Verkeer en Wa terstaat hebben besloten, op straffe van langdurige uitsluiting van alle bij een dergelijke opzet betrokkenen, opzet voor werken, waarbij hun departementen zijn betrokken, na 1 Sept. a.s. niet meer toe 1e staan, waarbij een gedeelte van de aan nemingssom ten goede komt aan inschrij vers, die niet tot de ernstig gegadigden voor het werk behoren en vaak uitslui tend aan een aanbesteding deelnemen om een aandeel in de opzet te verwerven. HUISRAADSCHADEBOEKJES. OOSTEREND. Degene, die er voor in aanmerking komen, kunnen voortaan Donderdagsmiddags de huisraadschade- boekjes afhalen bij W. Eelman te Ooster end. ZAL FRUITOOGST TEGENVALLEN? In de verwachtingen omtrent de fruit oogst is een ongunstige ommekeer geko men. De grote droogte der laatste weken draagt hiervan de schuld. In Geldermal- sen verwacht men, dat de oogst 40 pro cent zal tegenvallen. Appels en peren, die nog geenszins rijp zijn, vallen af of han gen verdroogd aan de takken.En dan worden de vruchtbomen nog geteisterd door „spint", een mijtsoort, die aan de onderzijde der bladerenleeft en sappen wegzuigt. Tegen deze parasieten is prac- tisch geen kruid gewassen. In de Betuwe hebben vooral de goudreinetten van de droogte geleden en in mindere mate de zoete appelen. De perenoogst valt wellicht nog mee. WEDEROPBOUW GAAT VOOR, In Aug. en Sept. mogen geen on derhoudswerken worden uitgevoerd In een bijeenkomst te Randwijk heeft de minister van wederopbouw en volks huisvesting o.m. medegedeeld, dat er in ons land op het ogenblik geen echte „kre- peergevallen" meer bestaan. Het bouwplan 1946, aldus minister Ne- her, is niet per se gelukt. Zo zijn er bij de leidende organismen ongetwijfeld fou ten gemaakt door een te sterke centrali satie en doordat men met over voldoende leidinggevende krachten beschikte. Wat ,47 betreft, zijn vele werkobjecten door de uitzonderlijk strenge winter niet tot uit voering gekomen en ook bij dit program ma is men achterop geraakt. Er bestaat op het ogenblik overal een grote drang naar herstellingen of uitbrei dingen van lang niet altijd noodzakelijk karakter Daarom, zo zei de minister, heb ik besloten, alle gemeentebesturen schrif telijk te verzoeken in de maanden Aug. en Sept. vrijwel geen onderhoudswerken aan woningen en gebouwen toe te staan en er nauwlettend op toe te zien. dat deze dan ook niet worden uitgevoerd. Indien ergens „zwart" gebouwd wordt, zullen deze gebouwen onverwijld moeten wor den afgebroken. De beschikbare arbeids krachten zijn in de eerste plaats nodig voor de nieuwbouw. Ten slotte, deelde de minister nog me de, dat de noodwoningbouw in verband met de daaraan verbonden bezwaren zal worden gestaakt en de bouwactiviteit zich zal concentreren op eenvoudige, maar permanente woningen, waarvoor men zich in een bepaald stadium van de wederop bouw gesteld zag. De vraag was toen, of men door moest gaan met de noodwonin gen, of dat men tot de definitieve bouw moest overgaan. Daarbij moest uiteraard gewacht worden tot er stedenbouwkundi ge plannen waren. Gevraagd naar het figuur, dat Neder land slaat in vergelijking met de weder- opbouwcijfers van andere landen, zeide minister Neher van oordeel te zijn, dat ons land er het gunstigste voorstaat. Het is gevaarlijk dit te zeggen, zo zeide hij, daar men licht tot zelfverheerlijking zou kunnen komen. Het feit is er evenwel. De bouw van nieuwe woningen zal nog zeker 10 jaar vergen. Het Nederlandse volk zal nog hard moeten aanpakken, maar als het dit beseft en er zich moei lijkheden voor getroost, zal het er uitein delijk weer bovenop komen. DAMPROBLEEM No. 24. Zwart: 9 sch. op 9, 10, 11, 12, 15, 19, 24, 29 en 36. Wit: 8 sch. op 20, 35 38. 40, 41, 12, 43 en 50. Als men dit op een motief gebouwd vraagstuk'vergelijkt met het voorgaande No., komt duidelijk uit, dat nu getracht is, een bepaalde slotstelling te doen ont staan. De oplossing van dit vraagstuk wordt in een volgende editie gepubliceerd.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1