De Zomerfeesten te De Koog worden 9 Augustus voortgezet r~ K. )e Jeugd aan 't Woord Deze week meer dan 5000 vacantiegangers Wonderbok - >- mm?- iATERDAG 9 AUGUSTUS 1917 TEXELSCHE 61c JAARGANG. No. 6140 COURANT UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. ïEESTELIJK LEVEN. In dit artikel is het woord aan de jeugd )ver haar wordt tegenwoordig veel ge- proken en geschreven. Zit de jeugd in- ierdaad bij de pakken neer? Ziet zij de oekomst werkelijk donker in? n Het is 'n jonge man van 22 jaar, die net o als de meesten van zijn leeftijd, in alle if envoud zijn dagelijkse arbeid verricht. Iisschien vindt u zijn woorden wel wat n nbesuisd; in elk geval zijn ze hem uit 1_ iel hart gegrepen. Laten die woorden ook al rele feiten onberoerd, het is misschien och wel eens goed de feiten voorbij ie ien en gedreven door een heilig idealis- ne uitsluitend positief te spreken. 0, jQ Vele ouderen scheppen er tegenwoordig u lehagen in ons als jeugd met vette klui- k. en modder te gooien. Het zijn vooral de ?r ip sensatie beluste publicisten, die in )e reffende bewoordingen hun respectieve s. ezerskringen het spookbeeld van een ge- 7 legenereerde jeugd voor ogen schilderen. Ie -De jeugd is uit de rails gelopen. Zij s het spoor bijster. Zij ziet geen toekomst neer. Het is de vraag of de jeugd in ,r taat zal zijn het lot van de wereld in ïanden te nemen, b In deze en andere slagzinnen wordt het v. eugdprobleem, als gold het een verslag ar ran een voetbalwedstrijd uit de doeken V ;edaan. De meeste jongeren van onze :r eeftijd moeten dit onverantwoordelijke al ournalistieke wildgeraas met een stoi- co ijnse gelatenheid over zich heen laten r- jaan. Dit kan ook niet anders. Tenslotte al 'ormen de veelsoortige verschijnende r" eugdorganen niet de plaats om een pers- rn liscussie te openen met wetenschappelijk ■4 geschoolde publicisten. Daarom ben ik er Ie redactie van dit blad dankbaar voor, lat zij een jongere, onafhankelijk van een lolitieke opvatting, doch met een Chris- 'J elijke levensovertuiging, in de gelegen- leid stelt zijn mening over een veronder- iteld defaitisme onder de jeugd eens uit en te zetten Op de puinhopen. Vijf jaren oorlog hebben ons als jeugd n aanraking gebracht met de Europese lumhopen. In ons land en daarbuiten. Het t:hoeft geen betoog, dat de geestelijke erwording, die deze alles verwoestende tnjd met zich mede heeft gebracht, voor en groot deel beslag heeft gelegd op de eugd Wij werden weggerukt uit de liefde- rolle sfeer van het ouderlijk tehuis. Onze pvoeding werd voltooid in de Duitse Arbeitslagers" of op ons onderduik en.s Als vee werden wij opgejaagd. On- anks dit alles hebben duizenden jonge- en tijdens de onderduikersperiode of in Juitsland hun idealen niet overboord ge looid. Het einde van de oorlog bracht ons ie bittere ontgoocheling. Onze idealen, in iet verzet gekoesterd, vervlogen in rook. Vij kwamen terug in een maatschappij, vaarin de strijd van mens legen mens en an volksgroep tegen volksgroep weer net alle felheid werd ingeluid. Collabora- euis en profiteurs vierden de vrijheid in le talloze als paddestoelen uit de grond ipkomende bars en cabarets. De zgn. wa- er- en melk-Nederlander, die zich aan erzet nooit, iets gelegen had laten liggen, :lom weer hoog op het paard. Het ideaal m een betere en meer menswaardige amenleving werd smaad aangedaan door «ndige brood-politici, welke elk voor ich een deel van de jeugd opeisten. Vie de jeugd heeft, die heeft de toe- omst bralden zij. Edoch zij vergaten, iat zij de toekomst--reeds achter zich adden, terwijl wij er nog voor staan. Niet defaitistisch. Daarom zou ik alle publicisten van wel- e politieke-of godsdienstige levensover- uiging ook, de vraag willen voorleggen: Velke generatie heeft er nu feitelijk re- en bij de klaagmuur~te gaan staan? Zitten onze kinderen bij de pakken i neer? De oudere of de jongere? Is het ten- lotte niet het oudere geslacht, dat ons iets anders kan aanbieden dan de faillie- e inboedel van een Europese cultuur? De s i uderen zelf zien geen kans deze naar 11e kanten kapot geslagen wereld weer p de been te brengen. Met welk recht riticeren zij dan de jeugd? - Gelukkig verkeert de jeugd in ons w aderland nog niet in een stemming van - Laat ons drinken en vrolijk zijn, want ïorgen sterven we. Haar idealen zijn og niet geïnfecteerd met ondergangs- 1 >riën van aftandse en vergrijsde filo- ofen. Zij en niet de jeugd mijmeren over Ên cultuurverval; zij bazelen over cul- uurverval onder de jongeren, terwijl ze elf daardoor elke positieve bijdrage tot w Ie geestelijke wederopbouw van ons volk - li woord of geschrift achterwege laten. let zijn o.m. hun pennevruchten, welke e jeugd van ons volk dagelijks nog in J teerdere schotjes en heilige huisjes verde en Schijnbaar is het hun onbekend, dat e jeugd van na de oorlog arbeidt en ludeert als wellicht geen andere gene- atie voordien deed. Neen, de jeugd ziet de bomen nog wel Ij oor het bos; zij theoretiseert met over de idergang van het avondland. Er zijn ge- ikkig nog vele duizenden jongeren in r ns vaderland, die gelovig de toekomst egemoet zien, Atoombommen en mis tte conferenties vermogen hen niet tot «faitisrpe te brengen. Zij zijn geen pes- imistep en zij zitten minder bij de pak- *n neer. Dat allen, die in woord of geschrift ge spen zijn ons volk voor te lichten, dit ^grijpen. N.P.C. BONAANWIJZING TABAK. Het Cenlr. Distributiekantoor deelt me de, dat gedurende het tijdvak van 10 t.m. 23 Augustus 1947 de bonnen Tabak J-31 van de Tabakskaart elk recht geven op 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon Tabak J-35 van de gecomb. kaart is even eens aangewezen voor het kopen, van 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon Tabak J-32 van de tabakskaart is niet aangewezen. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat ter ge- meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V. Shell Ne derland, Wassenaarseweg 80 te 's-Gra- venhage, om vergunning tot het plaatsen van een eleclrisch gedreven benzinepomp ter vervanging van de bestaande bij I. Bonne, bij het perceel, Dorpsstraat 7, De Koog, kadastraal bekend in sectie H, No. 2423. Op Zaterdag 16 Aug. 1947, des middags om 12 uur, zal ten raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen voor het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op de boven- hepaalde dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 2 Augustus 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. DE WAARD, lcro-Burgemeester. De Secretaris P. BEEMSTERBOER BOUWEN ZONDER VERGUNNING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen het volgende ter kennis van be- langheobenden. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat er zonder bouwvergunning en rijksgoedkeuring wort gebouwd. In directe strijd met de plaatselijke bouwverandering worden schuren, stallen, afdakjes, zelfs woningen gebouwd en ver bouwd, deur- en raamkozijnen geplaatst en verplaatst en meer of minder grote bouwwerken verricht, zowel binnen- als buitenshuis. Bij constatering hiervan beroept de opdrachtgever zich meestal op de aan nemer, die naar zijn zeggen, adviseerde om gerust zonder vergunning te bouwen, te plaatsen, te verplaatsen of te verande ren. In verband met deze ongeoorloofde bouwwijze, wordt er in het algemeen met inachtname van de plaatselijke bouwver ordening en bepalingen van de wederop bouw, ten behoeve van opdrachtgevers, doch vnl. ten behoeve van de aannemers, die toch vooral met alle verordeningen de bouw betreffende op de hoogte moeten zijn, en deze bepalingen in toepassing moeten brengen ten behoeve van hun op drachtgevers, nog eens nadrukkelijk op het volgende gewezen. Het is niet geoorloofd enige verandering hoe gering ook, aan te brengen aan be staande bouwwerken, zowel binnen- als buitenshuis; nieuwe bouwwerken of ge timmerten te plaatsen; bestaande getim merten te verplaatsen, bouwwerken te slopen of af te breken en weder op te bouwen, zonder vergunning van het ge meentebestuur en zonder goedkeuring van* het bureau voor de wederopbouw. Herstelwerkzaamheden mogen plaats vinden zonder gemeentelijke vergunning, doch te allen tijde dient een werkvergun ning (rijksgoedkeuring) van de wederop bouw op het werk aanwezig te zijn, ook al worden distributievrije materialen ge bruikt. Bij herstelwerkzaamheden geldt onverminderd het bepaalde, dat aan het uiterlijk aanzien, zowel binnen- als bui tenshuis niets veranderd of gewijzigd mag worden. Vindt er bij dit herstel wel verandering plaats, dan dient dit op normale wijze te worden aangevraagd. Van de goedgekeur de bouwplannen mag tijdens de bouw in geen enkel opzicht worden afgeweken. Aanvragen ten behoeve van meuw- en verbouw, verplaatsing, verandering of wij ziging, sloping, enz., dienen in eerste in stantie te worden aangevraagd aan het gemeentebestuur van Texel, via het bu reau gemeentewerken. Wordt van heden af geconstateerd, dat in strijd met de plaatselijke bouwverorde ning of de bepalingen van de wederop bouw, bouwwerken zijn of worden ge bouwd of verbouwd, dan zal, zodra het bouw- en woningtoezicht hiervan kennis krijgt, een lastgeving tot sloping worden gegeven. Wordt aan deze lastgeving geen gevolg gegeven, dan zal de gemeente de sloping op kosten van de opdrachtgever ter hand nemen. De aannemer van het bouwwerk zal voor uitsluiting van distri butie materialen aan het bureau voor we deropbouw worden voorgedragen. Burgem. en Wethouders voornoemd De Burgemeester. Mr. G. D. REHORST. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 9 Aug. op om 5,13; onder om 8,17. Maan: 9 Aug. L.K.; 16 Aug. N.M Hoog water ter rede van Texel: 9 Aug. 1,53 en 2,15; 10 Aug. 2,39 en 3,04; 11 Aug. 3.33 en 4,06; 12 Aug. 4,43 en 5,25; 13 Aug. 6,08 en 6,48; 14 Aug. 7,26 en 8,03; 15 Aug. 8.34 en 9,02. Het stond er zo goed voor met de zo merfeesten. De laatste weken steeds mooi weer, zodat het een grote teleurstel ling was, dat de feesten Dinsdag ten dele verregenden. Voor de landbouwers was de regen ech ter zeer welkom, daar vele producten dreigden te verdrogen. Ook de boeren zullen blijde geweest zijn met hel oog op het gras voor hun vee. Gelukkig klaarde het in de namiddag op, zodat er toch nog enkele volksspelen doorgang konden vinden, waarvan wij de uitslagen hier laten volgen: Ringsteken op kruiwagens voor paren: 1. A. van Coolen; 2. M. Zeders; 3. P. Hop- ma. Strijd om de man: 1. Mej E. Slort; 2 mej. A. van Heerwaarden; 3. mevr. P. Kikkert-Lap. Strijd om de vrouw: 1. L. Keijser; 2. L. Bakker; 3. P. Hopma. Motorbehendigheidswedstrijden. Op het Koger sportterrein werden Dinsdagavond nog Motorbehendigheids wedstrijden gehouden, waarvoor veel be langstelling werd getoond. Er waren ze ker wel 1000 personen aanwezig De uit slagen waren als volgt, waarbij men re kening moet houden, dat voor iedere se conde, die de deelnemers langer over het parcours reden dan de snelste rijder, 1 strafpunt werd uitgedeeld. 1. A. Zielman, 20 strafpunten; 2. C. Ze gel, 30 strafp.; 3. C. Mets, 31 strafp.; 4. Deze week slaat zeker wel een record, wat het aantal vacantiegangers op ons ei land betreft. Naar ons van de zijde der V. V.V. werd medegedeeld, wordt het aan tal vreemdelingen geschat op 5 a 6000. Zeker geen kleinigheid en een grote prestatie om al deze mensen onderdak te verschaffen. Op de verkeersbureau's van de V.V.V. in Den Burg en aan De Koog, zijn aan honderden personen inlichtin gen verstrekt. De telefoon rinkelt onop houdelijk en het is helemaal geen won der als de juffrouw zegt: „Alles is bezet" Ja, alles is inderdaad bezet, zodat velen, die met in een pension ondergebracht kunnen worden, gaan kamperen. Bij De Koog en Den Hoorn hebben ze ker wel een paar duizend kampeerders nun tenten opgeslagen, of zijn gehuisvest in kampeerschuren. Zij alle% genieten van het vele mooie, dat Texel biedt Toch zijn er nog verscheidene personen, die op goed geluk naar hier komen. Voor dezulken is het moeilijker om onderdak te krijgen. Wat te zeggen van de Mevrouw uit de omgeving van Haarlem, die in haar eentje naar Texel was gegaan om er eens een paar dagen uit te zijn en dan logies vraagt. Dan is het heel gewoon als de juffrouw van de VVV zegt, dat alles vol is. Op Maandag en Dinsdag worden de meeste inlichtingen verstrekt door de V. V.V. Bovendien worden op het VVV-kan- toor alle kampeervergunningen uitge schreven. Allen komen per T.E.S.O. Al deze vreemdelingen worden per T. E.S.O. naar Texèl vervoerd. In Juli kwa men 41000 personen met de boot naar Texel. (Het vorige jaar in dezelfde maand waren dit er 36000). Het aantal rijwielen, dat meeging, be droeg 11000 (vorig jaar 4000). Aantal auto's over Juli 1615 (vorig jaar 1200) Geen kleinigheid om dit alles goed le doen functionneren! In tegenstelling met 1946 hebben wij dit jaar een prachtige zomer. De vacan tiegangers, die wij spraken, waren allen vol lof over hetgeen hier allemaal te zien is. Dat Texel zovele mogelijkheden biedt, meer dan enig ander vacantieoord, daar is men het algemeen over eens. De laatste weken van het seizoen staan voor de deur. Juni en Juli waren goed, laten wij hopen, dat ook Augustus nog vele mooie dagen brengt als een waardig slot van het sei zoen 1947. Z. ONGEWENSTE STRANDBEZOEKERS. Hiermede bedoelen we allerminst onze badgasten, doch de laatste tijd zijn alle stranden en de Texelse doen hiervoor niet onder, zeer in trek bij de kwallen. Er bestaan enkele onschuldige soorten, doch er zijn ook zeer gevaarlijke onder. Onschuldig zijn de oorkwallen: zij zijn verdeeld in 4 gelijke parten, elk der par ten afgezet met een band van teer lila of heel licht rose Evenals de kompaskwal, deze soort mist de in vieren gedeelde cir kel. In plaats daarvan echter is de boven zijde voorzien van een diepbruin cirkel tje in het midden en daaromheen een sierlijke figuur van zestien uitstralende punten, die sterk aan een kompasroos doen denken. Later in 't jaar (eind Aug.) Jb. Keijzer, 38 strafp.; 5. P. Schoorl, 42 strafp.; 6. C. P. Moojen, 57 strafp.; 7. W Vlas, 58 strafp.; 8. J. Beumkes, 64 strafp.; 9. C. Blokker, 66 strafp.; 10. O. J. Agter. 66 strafp.; 11. K. Dros, 83 strafp.; 12. L Bakker, 84 strafp.; 13. C. Drijver, 90 strafp 14. P. C. Roeper, 96 strafp.; 15. O. Kikkert, 101 strafp.; 16. F. Roeper, 117 strafp.; 17. F Visser, 141 strafp.; 18. J. J Bremer, 177 strafp. en 19 J. Kaczor, 188 strafpunten. Ook het bal-champêtre aan de Badweg trok veel publiek. Tot plm. 1 uur werd er gezellig gedanst en. genoten. Voor al de heer de Wilt wist met behulp van de uitstekende band der Musical Ramblers, o.l.v. J. Kwak er de stemming best in te houden Feesten verder in het water ge vallen. Volgens de Texelaars is het een tradi tie, dat de feesten aan De Koog letterlijk en figuurlijk in het water vallen. De Woensdag was nog slechter dan de Dins dag, zodat de kinderoptocht met versier de fietsen en andere voertuigen, het kin derstrandfeest en ten slotte ook de gym- nastiekdemonstratie en de andere festivi teiten, welke nog op het programma ver meld stonden, niet door konden gaan. Jammer voor de vele badgasten en niet minder voor het bestuur van de Oranje vereniging. De feesten zullen nu Zater, dag, (vandaag), als het tenminste goed weer is worden voortgezet. verschijnt de zeepaddenstoel, een grote kwal, zeer lichtblauw van kleur en ge garneerd met donkerblauwe lapjes. Een gevaarlijke soort. Maar een zeer gevaarlijke soort is de blauwe variëteit van de haar- of brand- kwal. Hij heeft een sprekende en kenmer kende donkerblauwe kleur. Ook komt een donkergele vorm voor. Zij hebben bijzon der lange voelers, alsmede sterke brand- batterijen. Gelukkig zijn deze soorten niet talrijk en komen ze meer in het Zuiden van ons land voor. De voelers zijn soms wel een meter lang, zodat branden op een meter afstand van de kwal niet uitgesloten is. Zijn er dus veel donkergele of donker blauwe kwallen, weest dan op uw hoede. DE UITVOERING EN HET GECOSTU- MEERD BAL VAN DE LEIDSE STUDENTEN TONELGROEP. DEN BURG. Zoals reeds eerder is be kend gemaakt, vindt a.s. Woensdag de uitvoering plaats van het Noordhollandse toneelstuk ,,De Open Deur", een geschie denis uit de bezettingstijd, welke zich heeft afgespeeld in de omgeving van Alk maar. Dit kan een prachtige avond worden, waarvoor zeker veel belangstelling zal bestaan. Niet alleen de badgasten, maar ook de Texelaars worden deze avond ver wacht. Na afloop wordt er gecostumeerd bal gegeven, dat om precies elf uur be gint, Er is rekening mee gehouden, dat de deelnemers(sters) aan het bal, voldoende tijd hebben zich voor het bal te verkle den, daar de uitvoering om ruim 10 uur zal zijn afgelopen. Bovendien is het geen bezwaar om gecostumeerd in de zaal aan wezig te zijn, tijdens de uitvoering. Er zijn vele mooie prijzen be schikbaar gesteld. (Zie etalage Frans Zegel). De jury bestaat uit de volgende dames en heren, allen ingezetenen van de gemeente Texel: G. Bakker, N. Bakker- Zuidewind. J. Bruin, C. v.d. Kooi, I C. Sok-Moerbeek, A. Vermeulen-Flens er. C. de Winter-Kuiper. MET 1 OCTOBER WEER GELUKS TELEGRAMMEN. Met ingang van 1 October a.s. zal het wederom mogelijk zijn telegrammen te verzenden, die gelukwensen of rouwbe klag inhouden. Ook telegrammen op luxe-formulieren zullen dan weer ge bruikt kunnen worden. KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag: Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur; in Oosterend om 7,30 en 10 uur; in Den Hoorn om 10 uur. Biecht- gel. van 77,30. Communie onder alle Missen en om 7 uur. Preek en collecte v. d. Missie. Lof om 7 uur. Deze week: Mis sen om 7 en 8 uur. Communie vóór en onder de Missen, Dinsdag ook om 6,30 u. Maandag: ook om 9 uur H. Mis. Woensdag in Den Hoorn een H. Mis om 8 uur. Des avonds half 8 Jozeflof. Donderdag: Ont houdingsdag; Vigiliedag. Geen Mis in O'end. Van 7-8 u. biechtgel. Vrijdag: Ma- ra Hemelvaart, te vieren als Zondag. Mis sen in Den Burg, 7,30. 8,45 en 10 uur; in Den Hoorn om 7,30 en 10 uur. In Oos terend om 10 uur. Biechtgel. en Commu nie als op Zondagen. Zaterdag: van 59 uur biechtgel. op hele uren 6 u. rozen krans. Op het terrein van het gemeente lijk slachthuis te Zaandam werd door de Kring Zaanstreek van de Ver. ter verbetering van het geiten ras in N -Holland, een tentoonstel- lign gehouden. De bok „Hugo H 742" van de ver. Koog-Zaandijk, verwierf de kampioenstitel 1947. Als curiositeit kan vermeld wor den, dat deze bok melkgevend is. (Courantenbericht). Ziehier het aller, allernieuwste. Op het gebied der fokkerij, Een bok, die men gelijk kan melken, Ik kan er werkelijk niet bij. Wél weet ik, dabjemand een geit kocht, Die later bleek een bok te zijn, Doch dat zijn van die slimmigheidjes, Die men ontmoet op elk terrein. Maar bokken, die men ook kan melken. Dat is toch wel een zeldzaamheid. Heet nu zon dier een geitebok, of Is het een echte bokkengeit? Ik zie me zelf zo'n beest al hebben, Vlak achter huis in een groot hok Dan zeg ik zo, tegen de koffie: ,,Nou, vrouw, ik melk even de bok". Wie v/eet voor wat een wond're dingen Wij mettertijd komen te staan, Straks zien we Eelman, Dros of Roeper ^og aan het stierenmelken gaan. Misschien beleven we de tijd nog, Dat vader haan victorie kraait, Om 't eerste ei, dat hij gelegd heeft, Dat zou een prachtmop zijn, verdraait. We leven thans in de atoomtijd. Wie weet wat men nog meer beleefd, Als men nu met dit persberichtje Maar niet „een bok geschoten" heeft. HU1B DE RIJMELAAR. (Nadruk zonder toestemming verboden) GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot Joh. Simon Knol slaagde Woensdag j.l. te Utrecht voor de acte Frans L.O. OPLOSSING DAMPROBLEEM No. 24. Er wordt gewonnen door: Wit 3833; zwart 36x49 (meerslagregel); wit 3530; (wederom meerslag); zwart 24x44; wit 33x4; zwart 15x24; wit 4x16 en de zwarte dam kan niet wegkomen. HET SCHOOLREISJE VAN DE CHR. SCHOOL TE OOSTEREND. Een der leerlingen schrijft ons hierover het volgende: Om kwart voor vijf stonden fae allen voor de school. Toen werden we in school geroepen, waar we een psalm gezongen hebben en gebeden. Daarna zijn we in de bussen gegaan, naar Oudeschild gereden en op de boot gestapt. Het was een fijne boottocht. De zon kwam net op en spie gelde zich prachtig in het donkere water. Toen we aan wal stapten, stonden al weer andere bussen voor ons klaar. We reden door Den Helder, langs het N. Hollands kanaal naar Alkmaar. In Alk maar stapten we even uit en werden we getracteerd. Hierop zijn we regelrecht naar Amsterdam gereden. In een restau rant kregen we een glas limonade. Van daar naar Artis, het eerste hoogtepunt van de dag. Hier zagen we allerlei dieren, haast niet om op te noemen: apen, beren, vogels, olifanten, kamelen en wat niet al. In het aquarium zagen we allerlei tropi sche vissen, sommige vissen waren zo klein, dat we ze haast niet zagen. Van daar zijn we naar het museum gegaan. Daar zagen we geraamten van beesten, zeeschelpen en -dieren. Toen we Artis bezichtigd hadden, gin gen we naar Schiphol. Op Schiphol wer den we rondgeleid en een meneer vertelde van allerlei over de vliegtuigen. We za gen vliegtuigen stijgen en dalen, aanko men en vertrekken. Het was een mooi ge zicht al die blinkende vliegtuigen. Die meneer, die ons begeleidde, wees ook op een vliegtuig, dat Nederland van Noor wegen gekocht had. Vervolgens zijn we over Haarlem naar Bergen gereden. In Bergen was een speel tuin, met schommels, wip, een draaimolen, en een lachkabinet. In het lachkabinet hebben we veel schik gehad, we zagen er zo potsierlijk uit. Toen in de doolhof; al lerlei gangetjes waren er, maar we zijn er toch uitgekomen Toen zei een meneer, dat de „ruitertjes" zouden komen, van de namaak Waagtoren te Alkmaar, Alle kinderen liepen er heen om te kijken, maar in plaats dat de ruitertjes kwamen, kwam er water, dat uit de grond spoot. We vermaakten ons de hele middag op perbest. Om een uur of zes gingen we weer naar de boot. Terwijl we nog even wachten moesten, kochten we nog gauw een ijsje. Terwijl de boot de haven uit voer, zagen we twee schepen binnenko men. Het was wat koud geworden en daarom trokken we onze jassen en man tels aan. We werden nog getracteerd, want alles moest op. Daar voeren we de haven van Oudeschild binnen. De boot werd vaslgemeerd en we stapten van boord. De bussen stonden al op ons te wachten. Vlug gingen we in de bus en reden langs de dijk naar Oosterend. Bij school stapten we uit. Daar stonden onze ouders al te wachten. Toen gingen we al len zeer voldaan naar huis. GEERTJE ELLEN Arisd.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1