Een somber toekomstbeeld De woningen van het type Bruijnzeel De nieuwe tabaksbon Gaslicht Denkt om het brandgevaar Oosterend Concerteerde in het Park De viering van de verjaardag van H.M. de Koningin te Den Burg Hij komt niet, Hij komt wel. \TEKDAG 23 AUGUSTUS 1917 61e JAARGANG. No. 6144 EXELSCHE COURANT ESTELIJK LEVEN. te De hele wereld stortte in een monster- tige faze van vernieling. De ene mo- ïdheid na de andere op de gewapende reldbol trachtte de aanval op zich te r irkomen door de ander aan te grijpen gingen ten oorlog in een paniekachtige ernij, om maar de eersten te zijn die bommen gebruikten. China en Japan len Rusland aan en vernietigden Mos- de Ver. Staten, Japan, India ver- rde in een anarchistische revolutie, de >fdstad Delhi was niets dan een krater, dood en vlammen uitbraakte; de ge- :hte koning v. d. Balkan mobiliseerde, moet wel aan iedereen duidelijk zijn vorden in die dagen, dat-de wereld hals r kop in de chaos stortte. In de lente 1959 laaiden uit ongeveer 200 steden en iedere week kwamen er bij de ilusbare donkerrode vuurgloeden van atoombommen op: het zwakke bouw- van het wereldcrediet was verdwenen, industrie was volledig ontwricht en m ere stad, iedere iets dichter bevolkte aervlakte, was hongersnood. De meeste [*s ifdsteden van de wereld stonden in titer laaie; millioenen mensen waren ds omgekomen, en in gehele landstre- was geen spoor van gezag meer te den. De mensheid werd door een toen- lig schrijver vergeleken bij een slaper, in zijn slaap met lucifers speelt en kker wordt temidden der vlammen, loewel de verstrooide officiële rege- gen nu vrede wensten, stuitte dit op >te hindernissen, daar benden van on zoenlijken, onoverwinnelijke nationa- :en, geweldenaars, avonturiers en poli- ~jke desperado's overal in het bezit wa- van de eenvoudige toestellen om de iom-energie te ontketenen en telkens :uwe middelpunten van verwoesting liepen. Deze kracht oefende een on- erstaanbare betovering uit op een be- ild soort gemoederen U Waarom zou iemand toegeven, terwijl zijn vijanden nog kon vernietigen? Ca ulatie, terwijl er nog een kans was, ze stof op te lossen9 De kracht der ver- tiging, eens het laatste privilegie van regeringen, was nu de enige kracht, in de wereld was overgebleven en was overal!!! Daar waren weinig na- nkende mensen in die periode van tiende verwoesting, die met in zich zelf rklaarden: ,,Dit is het einde". Dit alles las ik tot mijn verbazing in i boek uit het jaar 1914. Het heet de vrij ding der wereld (The world set fe), en is geschreven door H. G. Wells, bekende schrijver-profeet. Als men hel is in handen kan krijgen, moet men niet laten het te lezen. Dertig jaar voordat geleerden er in slaagden de atoom m te vervaardigen, beschreef Wells ds uitvoerig de atoom-oorlog. Hij be- B irijft Nederland als door de Duitsers der water gezet; enkele atoombommen Dben geweldig grote gaten in de zee- ringen geslagen. In die gaten kookt water over een enorme oppervlakte, dichte dampwolken verduisteren voor il Holland de zon In hoe loopt het af? In het uiterste van ellende slaan de overgebleven re- rders de handen ineen. Men sticht de reldstaat. Terwijl de hele wereld rookt brand, besluit men de nieuwe energie i te wenden tot gemeenschappelijke op- iiw van een nieuwe wereld 0 Sal het zo gaan? Zal een Derde We- doorlog, een allesomvattende hel van n, verminking en uitroeiing ons lot .1? Onmogelijk is het niet. '^Vlaar de blik in de afgrond kan ons in terugdeinzen. Men spot er wel eens de, dat er over de atoom-oorlog waar- ai uwend wordt gesproken. Wij vragen gemoede: Waarom eigenlijk? Is het niet zeer reële mogelijkheid? Is het niet heilzame schrik, die ons van deze se zelfmarteling kan weerhouden? 'egen het ja^r 1000 beefden de mensen angst, dat alsdan de wereld zou ver- in. )e gewetens werden wakker. Men be- i te beseffen, hoe godvergeten en zelf- :htig men geleefd had. Een merkwaar- e en langdurige geestelijke opleving it door de decennia om en na het jaar 10. a let jaar 2000 komt in zicht. Weer be- i: de nadenkende mensen voor wereld- lergang. Zullen weer de gewetens onti ken? Zal mèn weer niets voelen van vergeten van God als van de diepste zaak aller ellende? Sal het blanke ras beschaamd worden t de roofzucht, waarmes het zwarte bruine volken heeft uitgezogen? Zal n iets beseffen van het lelijke van het ir-zich-toe-halen en zelf-maar-genie- i, onverschillig hoe het anderen gaat? men leren zien de benepenheid, waar- - do men het eigen landje en volkje >r het belangrijkste en beste ter we- - d houdt? Zal men zich eindelijk leren amen voor het wantrouwen, dat men volk voor andere volken koestert, de it«oD-te-wekken afkeer, die eigenlijk angst voortkomt en die de voedings lem aller oorlogen is? zou het begin zijn van de bevrijding werpld. ZON, MAAN EN HOOGWATER. )e zon komt 23 Aug. op om 5,37; onder 7,48. Maan: 23 Aug. E.K., 31 Aug. V.M og water ter rede van Texel: 23 Aug 4 en 2,26. 24 Aug. 2,48 en 3,14. 25 Aug. 4 en 4,20. 26 Aug. 5,02 en 5,47. 27 Aug. 0 en 7,10. 28 Aug. 7,44 en 8,13. 29 Aug. 8 en 8,58. P M 1< !l ^at 2 In een gehouden gemeenteraadsverga dering kwam o a. ook het woningpro bleem aan de orde en werd er toen mede gedeeld, dat he.t in de bedoeling ligt ook op Texel gelegenheid te geven tot het la ten bouwen van Bruijnzeel-woningen. Particulieren zullen dan in de gelegen heid worden gesteld met fin. hulp van het Rijk tot aankoop van dit soort woningen over te gaan Van verschillende kanten is ons gevraagd over deze woningbouw nadere bijzondeheden mede te delen, hoe zo'n woning er nu eigenlijk wel uitziet, enz. De foto, welke u hieronder ziet afge beeld is van het Bruijnzeel-type. De wo ning zelf is te bezichtigen bij de Bruijn- zeelfabrieken* te Zaandam, nl. vlakbij de spoorhalte Hembrug. Als men met de trein voorbijgaat, staat beneden aan de dük de Bruijnzeel-woning. (Zie foto). Na lang experimenteren is de N.V. Bruijnzeel te Zaandam er in geslaagd met minimum middelen een permanente wo ning samen te stellen, die voor de tradi tionele bouw in geen enkel opzicht onder doet Er is zelfs een comfort verkregen, die met de huidige toewijzing van materi alen met een andere bouwwijze niet ver wezenlijkt kan worden. Het. principe van deze woning berust op het plaatsen van geprefabriceerde ele menten, op een vooraf gereed gemaakte betonfundering. Om deze elementen wordt dan later een ómmetseling aange bracht, terwijl het dak gedekt wordt met pannen. Het is niet noodzakelijk, dat laatstge noemde bewerkingen aansluitend geschie den. Het huis opgebouwd uit elementen, is direct na montage bewoonbaar. Deze montage geschiedt door 6 arbeiders in 2 dagen. De isolatie der geconstrueerde elemen ten, (tweezijdig hardboard op afstand ge houden door een ligger constructie) is ge lijk aan een anderhalfsteensmuur, terwijl deze wanden aan de buitenzijde behan deld zijn met een vochtwerende laag. De N.V. Bruijnzeel levert dus een zgn. binnenhuis. De fundering, ómmetseling en dakbedekking met pannen worden uitge voerd door een aannemer. Als het binnenhuis er eenmaal staat kan de aannemer het huis binnen 10 dagen kant en klaar opleveren, zodat dit moge- lijkheid opent tot het bouwen van een huis in 14 dagen. Het thans in productie zijnde type heeft een inhoud van 260 m3. De indeling is als volgt: een ruime woonkamer met aan de voorzijde een gezellig groot raam en op zij een kleiner raam. Drie slaapkamers, een Bruijnzeel Simplokeuken, wasruimte, gang. W.C. en douchcel, alles begane grond. De oppervlakte bedraagt ruim 54 m2. Het geheel wordt overkoepeld door 'n puntdak met zeer ruime vliering, die voor diverse - doeleinden mogelijkheden biedt. Alle kamers hebben openslaande ramen. De zgn. „natte cel", de W.C. douch-ruimte, wordt kant en klaar op het werk aangevoerd. Boven de ingang is een luifeltje aange bracht. De toegepaste constructie is uiter mate hout besparend. Een aardige bijzon derheid is, dat in het het gehele huis geen enkele balk is verwerkt. Toch is het zo hecht, dat zelfs zonder ómmetseling de he vigste winddruk geen invloed heeft. De prijs is afhankelijk van de bouw plaats en de gewenste uitvoering, maar gaat de kosten vlgs. de traditionele bouw niet te boven. Een meer luxe uitvoering is met Bruijnzeel parket, terwijl ook een volledige warmwaterinstallatie medegele- verd kan worden. De electrische leidingen zijn gedeeltelijk ingebouwd en worden tijdens de montage met elkaar verbonden. De N.V. Bruijnzeel stelt zich voor binnen afzienbare tijd de productie zo hoog op te voeren, dat 40 woningen per week geleverd kunnen wor den. De woningen vallen binnen het ka der van de rijks-financieringsregeling '47, wat de aanschaf wel aantrekkelijk maakt. Dit laatste is inderdaad het geval, doch wij schatten de totaalkosten op f 11 a f 12000, wat zeker geen kleinigheid is in deze tijd. De N.V. Bruijnzeel heeft reeds opdracht ontvangen tot het maken van een groot aantal woningen, in het kader van de we- deropbouwplannen. Overal in den lande is men bezig met de woningbouw en wij hebben kunnen constateren, dat ook de N.V. Bruijnzeel hiertoe een steentje bijdraagt. Menigeen zal blij zijn als hem een Bruijnzee]woning wordt toegewezen. Het voordeel is ook, dat deze woningen op verschillende plaatsen kunnen worden neergezet.Z. UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN 711. TABAKS- EN VERSNAPERINGS- KAARTEN 711. Op onderstaande data worden bovenge noemde kaarten uitgereikt. Te De Cocksdorp in de o.l. school Op Maandag 25 Augustus 1947 9-10 alleen zelfverz. dorp en wijk C let ters AB. 10-11 alleen zelfverz. dorp en wijk C letters CG. 11-12 alleen zelfverz. dorp en wijk C letters HL. 1-2 alleen zelfverz. dorp en wijk C letters MS. 2-3 alleen zelfverz. dorp en wijk C letters TZ. 3-4 geen zelfverz. dorp nrs 1—30. Op Dinsdag 26 Augustus 1947 9-10 geen zelfverz. dorp nrs. 3160. 10-11 geen zelfverz. dorp nrs. 61 en hoger. 11-12 geen zelfverz. wijk C. Te Eierland iiv de o.l. school te Zuid- Eierland. Op Dinsdag 26 Augustus 1947 1-2 alleen zelfverz. letters AD. 2-3 alleen zelfverz. letters DK. 3-4 alleen zelfverz. letters LQ. Op Woensdag 27 Augustus 1947 9-10 alleen zelfverz. letters RS. 10-11 alleen zelfverz. letters TZ. 11-12 geen zelfverz. nrs 14Q. 1-2 geen zelfverz. nrs 4180. 2-3 geer* zelfverz. nrs 81 en hoger. Medegebracht moeten worden alle stamkaarten van de gezinsleden en le- vensmiddelenkt.crt 709 (losse bonnen mogen niet worden aangenomen met dien verstande, dat volstaan kan worden met overlegging van de titelstrook van bon kaart 709). Mannelijke personen, geboden in 1929 en vroeger ontvangen naar keuze een tabaks-, een versnapenngs- of een gemengde kaart. Men wordt verzocht toe te zien dat de stamkaarten voorzien zijn van een groen TD-zegel, daar anders geen bonkaarten mogen worden uitgereikt. Ge lieve op de aangegeven tijd de kaarten af te halen. (Publ. no. 93). HOE DE POSTDUIVEN VLOGEN. Zondag 17 Aug. j.l. vlogen de duiven vanaf Marbehan, afstand 373,758 km. De uitslag van de wedstrijd luidt: H. C. Prins 1, 2; H de Graaf 3; H. Nieboer 4, 6; R. J. Boom 5. Morgen, 24 Aug. wordt gevlogen van Quievrain, afstand 304 km. Het Centr. Distributiekantoor deelt me de, dat voor het tijdvak van 24 Aug. t.m. 6 September a.s. de bonnen K 31 Tabak en K 32 Tabak der tabakskaart QA 707, recht geven op één rantsoen sigaretten of kerftabak. Bon K 35 Tabak der gecom bineerde kaart geeft gedurende bovenge noemd tijdvak recht op twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. AANVRAGE COMBINES. De Pro'v. Verdeelcommissie deelt hierbij mede, dat de ingediende aanvragen voor combines allen zijn vervallen. Zij, die voor het komende oogstjaar in aanmer king wensen te komen voor een combine, gelieve voor 10 Sept. a.s. een aanvraag formulier, vermeldende het gewenste merk en capaciteit, in te leveren bij de P.B.H. FILMNIEUWS. Dit is een film, eeif vreemd- en meesle pend melodrama van een liefde, die man en vrouw op duistere wijze tezamen bond. Paula Anton (Ingrid Bergman), die pas enige maanden getrouwd is, maakt zich ongerust over de handelingen van haar echtgenoot Gregory (Charles Boyer). Hij maakt 'aanhoudend aanmerkingen op haar, beschuldigt haar van dingen, die ze zich niet herinneren kan ooit gedaan te hebben, waarop hij haar vertelt, dat dit aan verstandszwakte te wijten is. Hij zegt o.a. dat haar moeder in. een krankzinni gengesticht gestorven is en dat zij dezelf de weg zal volgen als ze zo doorgaat. Het is het probleem van een gevoelige vrouw gehuwd met een psychopatische moorde naar, die haar tot krankzinnigheid tracht te drijven om zijn duister geheim veilig te stellen, totdat een detective de practijken van deze gevaarlijke man ontmaskert. Met de droogte van de laatste tijd, is brandgevaar lang niet denkbeel dig. In het bijzonder geldt dit wel voor onze Dennenbossen. Hiertegen kan niet genoeg gewaarschuwd wor den. Vermijdt het roken en blijf op de paden lopen, daar Staasbosbeheer anders niet zal aarzelen, maatrege len te nemen om alle onheil, welke een bosbrand met zich brengt, te voorkomen. Het isenige keren voorgekomen, dat er een begin van brand is ont staan aan De Koog. Zo ook Woens dagmiddag, toen aan de Kampweg nabij pensior „Erica" een opper vlakte bos ter grootte van 100 m2. verbrand is. Omwonenden en bad gasten wisten het gevaar spoedig te bezweren, zodat erger voorkomen werd. De brandweer van Den Burg die 10 mir'uten na het loeien der si rene present was, behoefde gelukkig niet op tc treden. Nogmaals, denkt om het brandge vaar met deze droogte. DEN BURG. Twee verenigingen uit Oosterend, t.w. het fanfarecorps „Excel sior" en de zangver. „De Lofstem", beiden o.l.v. de heer C. Bremer, hebben Dinsdag avond een goed geslaagd concert gegeven in de nieuwe muzieknis. De mooie zomer avond had vele belangstellenden naar het Park doen gaan, wat op zichzelf al een voldoening voor beide verenigingen ge weest zal zijn. Begonnen werd met het gezamenlijk uitvoeren van het Bondslied, dat een waardig entree was voor dit concert. Het koor zong hierna een 5-tal nrs, nl. „Kas tanjelaar", Wandellied, Zomeravondlied Lentezang en Herders Zondagslied, welke met enthousiasme vertolkt werden en zui ver klonken Door „Excelsior" werden daarna een 3 tal nr. gespeeld, met welke het corps Donderdag is uitgekomen op het muziekconcours te Urk. Dit waren: Oost- West mars en de ouverture's Regina en Bella Bianca. Hoewel de vereniging niet zoveel leden telt wisten de mannen van het koper een flink geluid uit hun instru menten voort te brengen. Het vrije nr. Bella Bianca voldeed ons meer dan het verplichte nr. Regina. Bij het tweede optreden was „De Lof- stem" niet zo gelukkig als de eerste keer daarbij sommige nrs. de zuiverheid wel wat te wensen overliet, o.a. in „De Dag verdwijnt". Het is ook een hele opgave om op een avond 12 liederen te zingen, zon der dat er wat aan mankeert. De muziek speelde ten slotte nog een 4 talnrs. waarbij de ouverture ,,L' Ami te' heel goed tot haar recht kwam. Aan het einde werd het volkslied gespeeld, dal door de talrijke aanwezigen staande werd meegezongen. Beide verenigingen kunnen o.i. met te vredenheid op dit ëoncert terugzien en wij spreken met de voorzitter de heer Daalder de wens uit, dat er nog vele ke ren gebruik zal kynnen worden gemaakt van de muzieknis in het Park. Tijdens de pauze werd er gecollecteerd door het plaatselijk N.I.W.I.N. comité voor de Kerstpakketten voor de jongens in Indonesië. Z. Zoals wij reeds eerder meldden, is het plan van het Oranje Comité de Konin ginnedag dit jaar feestelijk te vieren. Daar 31 Aug. op een Zondag valt, is nu het plan, deze dag te herdenken op Maandag 1 September. Het programma is als volgt: 8 uur muziek van de toren. 9,30 uur Kinderoptocht met versierde voorwerpen, fietsen, autopeds, enz. Op stelling 9 u, Wilhelminalaan bij de ULO- school. 11,30 uur Ringsteken op fietsen voor jongelui van 12-18 jaar op de Groene- plaats. 2 uur. Allegorische optocht. Opstelling bij de R.K School. Laat dit iets moois worden. 4,30 uur Ringsteken op motorfietsen voor paren op de Groeneplaats. 8,30 uur Lampionoptocht. Opstelling Groeneplaats. Dit kan ook iets bijzonders worden. Hierna muziek van Texels Fanfarecorps en ten slotte nog het bekende, „De Strijd om de Man". Voor al deze wedstrijden zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. Zie voor bij zonderheden ook de raambiljetten en de adv. in ons nr. van a.s. Woensdag. Vanaf deze plaats willen wij alle be woners van Den Burg opwekken deze dag eensgezind te vieren. Middenstanders sluit uw winkel deze dag, werkgevers geeft uw personeel die dag vrijaf. Het is maar eens in het jaar Koninginnedag! V. UITGAVE v.h. Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd, Bankver en Coöp. Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg. VERSTERKING ZEEWERING AAN HET HORNTJE. DEN BURG. De Rijkswaterstaat heeft het uitbreiden en de bezinking en be- storting voor de Rijkszeewering aan het Horntje opgedragen aan de heer Kooij- man, te Harlingen voor de somma van f 179,485,—. Op deze werkzaamheden zelf komen wij nog nader terug. BEKRONINGEN VAKONDERWIJS. DEN BURG. De volgende leerlingen, wonende in de gemeente Texel, werden met een prijs bekroond: Examenwerk schilders: A. Smidt, le pr., Muurtje met pilaster; A. M. Keijzer, 2e pr., Installatie, C. Schoenmaker, 2e pr. en H. Hillen, 3e prijs. 2 Proefstaven, J. J Bakker, 3e pr., Examenwerk, Mach. Bankw. J. J. Bakker, 3e pr., Draaiwerk, A. Westerlaken, le pr. en Examenwerk, A. Westerlaken, le prijs. VERZORG UW HUID Tegen zonnebrand, stuklopen, door zitten, schrijnen, smetten, en ter ver beuring der huid: Purol of Purolin! Door 't crème-karakter is Purolin geliefd bij de vro^iw voor zichzelf en de baby. AANBESTEDING WOONHUIS. DE KOOG. Ten kantore van de We deropbouw werd Woensdagmiddag aar\- besteed het bouwen van een woonhuis voor de heer Braak, wiens huis tijdens de Russenoorlog verbrandde. De enigste inschrijver was de Fa. Gebr. Kuip te Utrecht, voor de som van f 14180 (massa). INGEZONDEN. Door buspatiënten werd gewacht, Bij de halte in Oosterend, Van kwart na zes tot half acht, 't Werd een wachten zonder end. Een oude baas, hij was 't zat. Is toen een taxi gaan bestellen, We wilden allen met hem mee, totdat. Daar kwam de wagen met de bellen. ,,U hoeft niet mee, 'k rijd wel terug", De taximan dacht om te draaien, Rijd op man, zei de oude vlug, Ik laat me nu ook niet meer paaien. Ik wil met dat ding niet mee naar huis, Het kost me nu wel dubbel centen, Maar ben ook des te vlugger thuis. De buschauffeur keek wel wat raar, Want bijna namen we de benen. Zes gingen toen toch mee nog maar, De auto was al ras verdwenen. 't Gebeurt wel meer de laatste dagen, Dat men daar heel lang staat te wachten, Wij willen dus aan TESO vragen: „Houdt u het even in gedachten?" A. v. L.—B. DE N.I.W.I.N. VERZORGT DE KERSTPAKKETTEN. Dc NI WIN is begonnen met de voorbe reidingen voor de Kerstpakkettenactie '47. Want aangemoedigd door het succes van vorig jaar heeft zij besloten om ook ter gelegenheid van het komende Kerstfeest aan alle militairen in Indië en de burgers, die daar onder soortgelijke omstandighe den leven, een Kerstgroet van het Neder landse volk ter hand te stellen. De prijs van de pakketten is vastgesteld op f 5, waarin de kosten van verpakking en ver zending zijn inbegrepen. Zij zullen o.a. be vatten cigaretten, chocolade, kaas, toilet gerei, luchtpostpapier en een foto van het Prinselijk gezin. Dit jaar zal de actie ge organiseerd worden via de plaatselijke NIWIN-comité's, die ten getale van onge veer 450 vrijwel het gehele land bestrij ken. GREPEN UIT HET RADIOPROGRAM Heden, Zaterdag: Hoorspelen. 11,Laatste ontmoeting (Brief encounter (II) 22,Op het spoor (II) Klassiek genre. 9.35 Derde symph. v. Schubert (II) 10,15 o.a. Le Sacre du Printemps, Stra- winsky (I) 12,03 Vijfde Brandenburgs concert, Bach (I) 14,15 Radio Philh. ork. o.l.v. Fr. André (II) 23,15 Werken van Alb. Roussel (I) Populair genre. 8,19 Orkest Malando (II) 22,Opera concert (I) 22,30 Scheveningen: ork.' Peter Rasmus sen (II) KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag: Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur In Den Hoorn 7,30 en 10 u. In O'end om 10 uur. Communie-uitrei ken onder alle Missen en om 7 uur. Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 8 ul Communie vóór en onder de Missen, Dins dag en Vrijdag ook 6,30. Maandag ook om 9 u. H. Mis. Woensdag: In Den Hoorn 8 u. H. Mis. 's Avonds 7,30 Jozef-lof. Donder dag geen H. Mis in Oosterend. Zaterdag: 5-9 uur biechtgel. op hele uren; 6 uur ro zenkrans.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1