Nieuwe bonnen Lijden om Mensen Volk van folland Holl. Maatschappij van Landbouw afd. Texel Vergadering Fryske Krite RDAG 1 NOVEMBER 1947. 61c JAARGANG. No. 6164 EXELSCHE COURANT estelijk leven. H Mensen hebben het mij niet aange- n, dat scheelt een stuk" deze op- rking horen wij meermalen. Men be- le lt dan, dat het gemakkelijker is om d zijn gevoel van opstandigheid af te v enen. Leed. door mensen ons berok- g( d, kan als onrecht, als verraad, als in reld, ons buitengewoon scherp treffen lei olijven hinderen. We houden het ge- t( I, dat dit leed niet behoeft te ge leden Waarom verzwaren wij mensen elkander nog de smarten, terwijl het (wendbare leed toch werkelijk al wel oeg is, hetwelk ons in pijn en ziekte dood, in rampspoed wordt opgelegd? faarom moet daarbij nog bovendien oen het lijden door schuld en zonde mensen? atussen wordt dit soort van lijden ons gespaard. Ja, het vergalt de ziels- ugde van talloze mensen. En het is rom zo moeilijk te boven te komen, iat het door het leven heengeweven oi [et oppervlakkigst is wellicht het leed jalouzie, uit de hatelijke wijze, waar wij elkander de loef afsteken in het en Er is 'zulk een liefdeloos ten toon n< len van eigen verdienste, ook zulk een h( affineerd zichzelf laten voorstaan bij eren. - ïgenlijk kunnen alleen voorbeelden dat goed duidelijk maken, vooral aan- nde onze eigen schuld op dit ge il i. laarom, laat ieder zich maar eens dui- ijk bewust worden, wanneer anderen ergernis hebben gegeven en wanneer hijzelf anderen ergernis gegeven -tft. Het gevaarlijkst is, dat dit soorl "len zo diep invreten kan in het inner- leven van mensen. Zelfs gezinnen linen een verbeten sfeer kweken, wan- r de verongelijkte verlangens en ver- thiingen in bitterheid zich blijven in. Wij mensen kunnen elkander met orden, geruchten en halfslachtige ver- uwelijke mededelingen zo ontzettend kwaad berokkenen. Het woord, het eken, kan zo onnoemelijk veel slechts ooizaken, h'et is een bron, welke bij irtd> ">ng in de samenleving verhou- ger. derft, levensgeluk vernietigt. Vu lichtvaardige woorden zijn als .steken... zegt in de Bijbel een el uit de spreuken en in hetzelfde, k lezen wij: Zeven dingen zijn God een gruwel: se ogen, een valse tong, handen, die chuldig bloed vergieten, een hart, dal e plannen smeedt, voeten, die rot het ïde '"Jen, wie als vaste getuige leu- is u< .'demt, wie twist veroorzaakt sen roeders". 7lilt het wel met mij eens zijn, dat e dingen maar al +e vaak onder men- voorkomen. ^■jikaarten KA, KB, KC 711 (serie Q) van 2 tot en met 15 November 1947. i3 Diversen is 100 gr. bloem of zelfr bakmeel of kindermeel te 4 Diversen is 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnap. 5 Diversen is 250 gr. zachte zeep 1! ikaartcn KD, KE 711 (serie Q) 3 Diversen is 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinder biscuits Q-15, Q-16 Diversen is 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen i7 Diversen is 500 gr. zachte zeep 16 Reserve is 500 gr. bloem of zelfr bakmeel of kindermeel of kinderbis- cuits d ikaarte i MA, MD, MH 712 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken (serie Q) l suiker is 250 gr. suiker, boterham strooisel enz of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen >ak- en versnaperingenkaarten enz., QA, QB, QC 711 Q-03 tabak is 2 lants cigaretten of kerftabak H versnap. is 200 gr. .versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz |3 versnap. is 100 gr. versnaperingen, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel- enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. efovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 31 Oct. 1947 worden gebruikt. 'g e 4 bij Kou, Griep,Pijn ill TEN VAN H M. DE KONINGIN. I.M de Koningin heeft een gift van ,000 ter beschikking gesteld van de n voor haar Kerstpakkeltenactie. lovendien schonk de Koningin een gift f 50,000 voor de hospitaalzorg in In- vooral bestemd voor de aankoop materialen voor radio-installaties en ir de arbeidstherapie in de hospitalen huisvlijtartikelen in het algemeen. 'LOSSING DAMPROBLEEM No. 3G. !r wordt gewonnen door wit 4843! ïrt 36x47. wit 3024, zwart 47x33, wit 38, zwart 20x29, wit 3833, zwart 38, wit 43x14. ZON, MAAN EN HOOGWATER. te zon komt 1 Nov op om 7,35, onder 5,12. Maan: 5 Nov.'l.K.. 12 Nov. N.M. >g water ter rede van Texel: 1 Nov. >7 en 11,16. 2 Nov. 11,36 en 11,58. 3 en 0,21. 4 Nov. 0,45 en 1,11. ov 1,40 en 2,11. 6 Nov. 2,48 en 3,29 7 4,16 en 5,04. Volk van Holland, toen wij bijna Ondergingen in de nood, Was de wederzijdse achting Der diverse groepen groot. Arm of rijk, dat gaf niet meer, Of men Rooms of Protestants was, Allen waren we NEDERLANDERS, En die naam was onze eer. En de vrede IS gekomen, Die zo hunk'rend werd verwacht, Maar wat heen ons de bevrijding Na twee jaren wel gebracht? Zwendel, diefstal en corruptie, Vieren hoogtij in het land. De ontstellende berichten Leest men daag'lijks in de krant. Grote Piet de bunkerbouwer Rijdt weer in een luxe slee, Maar Jan Pet, die NIET zo veel deed, Brorpt nu al een jaar of twee. In het Zuiden leven mensen Nog in krotten zonder glas Maar de glazen barpaleizen, Die verrezen er alras. Marva's wand'len langs de straten Met de zwierige baret, Maar de huismoeder, die ziek ligt. Moet maar zien, dat zij zich redt. Volk van Holland, 'k weet ons landje Is met kank'ren niet gebaat. Wat ons land alleen kan redden, Is de daad, de daad, de daad!!! Wil ons land weer waarlijk land zijn, Eerlijk, waardig, fier en vrij. Dan kan dat alleen geschieden Door de daad van u en mij. Laat ons trachten goed te leven. Nu het slechte hoogtij viert. Nu de hebzucht en de zwendel Welig als het onkruid tiert. Laat ons trachten lief te hebben In een wereld vol van haat, Waar het kwaad gelijk een kanker Rust'loos vretend verder gaat. Laat ons trachten recht te spreken, Groot te denken en niet klein. Laat ons weer met ere tonen, Dat wij NEDERLANDERS zijn. HUIB DE RIJMELAAR. iNadrvk zonder toestemming verboden) THANS AARDAPPELMEEL IN HET BROOD. De Min. van L., V. en V. heeft in zijn radiorede van 22 Sept. j.l. aangekondigd, dat er binnenkort 5 pet. aardappelmeel in het brood zal worden verwerkt. In de broodbloemmelange, zoals die met ingang van 26 Oct. door de maal- industrie zal worden samengesteld, wordt voor het eerst 5 pet. aardappelmeel ge mengd. Verder bevat deze melange 10 pet. maisbloem, terwijl de overige 85 pet. bestaat uit een mengsel van 10 pet. in landse tarwe, 15 pet. inlandse rogge en 75 pet. buitenlandse tarwe. De verwachting is, dat er binnen 2 weken brood van nieuwe samenstelling zal komen, waarin aardappelmeel ver werkt zal worden. UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN 713 EN SCHOENENBONNEN Op onderstaande data worden hovenge- noemde kaarten uitgereikt Aan hen, wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 1 en nog in het bezit zijn van inlegvel 612, alsmede aan kinde ren. geboren in de maanden Oct. en Nov. van de jaren 1932 t.m. 1945, en aan kin deren geboren in de maanden Dec. 1946 en Jan. 1947, nog in het bezit van inleg velbon 604, ontvangen een schoenenbon. Voor deze personen moet het inlegvel worden meegenomen. Medegebracht moeten worden alle stamkaarten van het gezin, en titelstrook van levensmiddelenkaart 711 (losse bon nen mogen niet worden aangenomen). Men wordt verzocht toe te zien, dat alle stamkaarten voorzien zijn van een groen TD zegel, daar anders geen kaar ten mogen worden afgegeven. Men wordt verzocht op de voor ieder aangegeven tijd te komen; zelf verzorgers moeten be slist komen op de voor hen aangegeven tijd, daar deze anders niet geholpen kun nen worden. Te Den Burg op het Distributiekantoor Op Maandag 3 November 1947. 9-10 geen zelfverz. Kogerweg 120. 10-11 geen zelfverz Kogerweg 21 en ho ger. 11-12 geen zelfverz. Weverstr. 130. 1,30-2,30 geen zelfverz. Weverstr. 3160. 2,30-3,30 geen zelfverz. Weverstr. 6180. 3,30-4,30 geen zelfverz. Weverstr. 81 en hoger. Op Dinsdag 4 November 1947. 9-10 geen zelfverz Wilhelminalaan 1--- 30. 10-11 geen zelfverz. Wilhelminalaan 3150. 11-12 geen zelfverz. Wilhelmina laan öi en hoger. 1,30-2,30 geen zelfverz. Molenstr. 120. 2,30-3,30 geen zelfverz. Molenstr. 2150. 3,30-4,30 geen zelfverz. Molenstr. 51 en hoger. Op Woensdag 5 November 1947. 9-10 geen zelfverz. Schildereinde 120. 10-11 geen zelfverz. Schildereinde 21-40. 11-12 geen zelfverz. Schildereinde 4160. 1,30-2,30 geen zelfverz. Schildereinde 61- 90. 2,30-3,30 geen zelfverz. Schildereinde 91 en hoger. 3,30-4,30 geen zelfverz. Ju- lianaatraat. (Pub!, no. 178). SCHOENENBONNEN VOOR 1 MAART UITGEREIKT ZIJN NA 15 NOVEMBER NIET MEER GELDIG. De schoenenbonnen, in de linkerboven hoek, waarvan één der letters A t.m. H, of AA tm. AH voorkomen, zijn na 15 Nov. niet meer geldig. Deze bonnen zijn uitgereikt vóór 1 Maart 1947 De bonnen, gemerkt met BA t.m BH, blijven tot nader order geldig evenals de bonnen, die met ingang van 1 Nov. wor den uitgereikt. Op deze bonnen zal de aanduiding van de soo^t schoenen voor komen, evenals een der letterparen CA, CB enz. t.m. CH. De afd. Texel van de Holl Mij. van Landbouw vergaderde Woensdagavond in Hotel „De Lindeboom" De voorz., dhr A. J. Keijser, opende met een woord van welkom, in het bij zonder aan de nieuwe veearts, dhr Swart, met wien men op een prettige wijze hoopte samen te werken. De notulen van de secr.. dhr Roeper, werden hierna voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Mededelingen en ingekomen stukken. Medegedeeld werd, dat de afd Texel met nog enkele afd. uit de omgeving van Den Helder, is ingedeeld in Kring 1. De voorz. zeide, dat de pogingen om Texel in een afzonderlijke kring in te de len, jammer genoeg niet gelukt zijn. Kring 1 telt 637 leden. Het is te be treuren, dat het zo gelopen is, daar men bij een kring Texel recht zou hebben op vertegenwoordiging in het hoofdbestuur. Het H.B. vroeg de mening van de afd. over de samengevoegde landbouwbladen, nl. het Holl. Landbouwweekblad met de „De Landbode". De leden waren hier over wel tevreden. 4 Nov. is er een belangrijke vergade ring te Schugen, waar Ir Maandag zal spi eken, o.a. over het pensioenfonds Toewijzing schapenvoer. Ei is bij de bevoegde instanties een toewijzing krachtvoeder gevraagd voor fokooien, nl. 50 kg. per exemplaar. In middels is er bericht ingekomen, dat hieraan zal worden voldaan Bestuursverkiezing. Bij de hierop gehouden bestuursver kiezing waren aan de beurt van aftreden de heren Jac. Roeper Johzn., P. Bakker Azn. en Jurr Beumkes, (Den Hoorn). Eerstgenoemde was herkiesbaar en werd bij acclamatie herkozen, terwijl in plaats van de 2 laatsten, die niet herkiesbaar waren, als nieuwe bestuursleden gekozen werden de heren Fr Keijser en C H. Roepei, Spang. Voorz. verwelkomde vervolgens de he ren Hoornsman (lid H.B.) en Maters, bei den van de afd. Koegras, die, doordat de boot een uur te laat van Den Helder vertrok, eerst om ruim 9 uur ter ver gadering kwamen De voorz. dankte de beide aftredende bestuursleden voor alles wat zij in het belang der afd. gedaan hebben Dhr Bak ker was het oudste bestuurslid der afd. Agenda Algem. Vergadering. De agenda voor de alg. vergadering gaf weinig stof tot discussie. Het H.B.-lid, de heer Hoornsman dankte allereerst voor de vriendelijke woorden tot hem gespro ken Spr. zeide wel te kunnen begrijpen, dat de afd. Texel teleurgesteld is over de kringindelmg. De toestand in de landbouw. De heer Hoornsman merkte op, dat het vergaderbezoek overal matig is te noemen. Er zijn verschillende vraagstuk ken op te lossen en vaak terecht grieven, doch de mensen die deze uiten, dienen dit op de vergaderingen naar vo ren te brengen, 't Is wel gemakkelijk om critiek uit te oefenen, bv. op de Stichting v.d. Landbouw. Deze organisatie heeft niettemin successen geboekt, o.a. over het belastingbeleid. Hierdoor zijn er millioe- nen bespaard voor de landbouw. Dit moet niet "onderschat worden. Dan zijn er de bemoeiingen inzake het verstrekken van kleding, fietsbanden, etc. De Stichting heeft geen verordenende bevoegdheid, zij bestaat uit 20 leden, waarvan 10 voor de regering zitting hebben en 10 voor de landbouworganisaties. Spr. wenste, dat de Stichting uitsluitend bestond uit vertegen woordigers van de organisaties, opdat er dan meer eisen gesteld zouden kunnen worden. Ook .zij'n er nog de drie grote coöperaties, nl. de boerenleenbanken (Utrecht en Eindhoven) en het Centraal Bureau, waar de coop, aankoopver. bij zijn aangesloten Wat zou er tegen zijn, als deze corporaties eens een half milli- oen van hun winsten beschikbaar stel den voor de Stichting van de Landbouw, aldus spr. Men moet een vuist kunnen maken. Komende tot de organisaties v. d. Holl. Mij van Landbouw zeide spr. nog, dat velen de kantjes nog aflopen en het werk aan anderen overlaten. Men moet een vuist kunnen maken, opdat er eisen ge steld kunnen worden bij de regering. Spr. wekte de aanwezige leden op om ook op Texel de organisatie sterk te ma ken. Ten slotte deed dhr Hoornsman de VERANDERING in de regeling der levensmiddelen toeslagen voor Bijzondere Arbeid. Ondanks de toeslagen, welke de arbei ders ontvangen, die bij hun arbeid meer dan normale lichamelijke inspanning aan de dag moeten leggen, bestaan er voor hen, grotere verschillen tussen hetgeen zij in totaal aan voedingsmiddelen ont vangen en hetgeen zij theoretisch nodig hebben dan voor diegenen, die normale lichamelijke arbeid verrichten en dus geen toeslag ontvangen. In de afgelopen zomer besloot de Rege ring om binnen het kader van deze bij zondere toewijzingen een zodanige wijzi ging in de regeling aan te brengen, dat de relatieve verschillen ongeveer genive- leerd zouden worden. Deze regeling is thans gereed en treedt op 23 November in werking. De nieuwe regeling vormt in een groot aantal gevallen een verruiming in vergelijking met de oude. Zo ontvangen thans allen, die voor een toeslag in aan merking komen, suiker. Zij, die landarbeid verrichten, ontvan gen voortaan een gewijzigde toeslag ge durende een geheel jaar. belofte, dat hij als lid van het H.B de belangen der Texelse schapenboeren ton volle zal behartigen, ondanks dat hij van deze branche maar weinig af weet. De voorz. dankte dhr Hoornsman voor zijn uiteenzetting. Wat de grote landbouwtentoonstelling in Den Haag betreft, werd nog medege deeld, dat de gelden, welke de afd. voor het waarborgfonds beschikbaar hebben gesteld wel afgeschreven kunnen worden. Als afgev. naar de algem. vergadering werden gekozen de heren A. J. Keijser en H. J Keijser. Steun voor de fchapenhouders ge vraagd. Bij de gehouden rondvraag kwam o.a. aan de orde en de steun aan de schapen houders. In de Stichting v.d. Landbouw is deze zaak besproken. Iets positiefs is er tot heden niet bereikt. De voorz. zeide, dat men hier met een onlonend bedrijf zit. Voor lammeren werd olm. f20 ge maakt terwijl de kostprijs bij de f 30, ligt. Er zijn heel wat boeren, die hun scha pen opruimen. Toch is de schapenfokkei ij op Texel van groot belang. Spr. bepleitte een steun voor de schapenhouders, op de zelfde manier als de veehouders steun krijgen op de melkprijzen. Het wordt een hopeloze taak, daar men er niets van hoort. Dhr Hoomsman verklaarde, dat deze zaak in het H.B. besproken is. Men is wel van mening, dat er hier iets gebeuren moet. In de vergadering werd een bedrag als steun genoemd van f 10,per schaap, voor de lichte gronden. Opgemerkt werd, dat de levermgsprij- zen goed zijn doch Texel profiteert er niet van. Besloten werd deze aangelegenheid opnieuw bij het H.B. aanhangig te maken. Wat zijn de kostprijzen? Dhr Laan, deelde mede, dat hij bezig is om de kostprijzen van 'n 6-tal bedrij ven samen te stellen. T.z.t. zullen de re sultaten hiervan woraen medegedeeld. Dhr Swart stelde voor de horzelbestrij- ding ter hand te nemen. Daar Texel- een afgesloten gebied is, achtte spr. dit van veel belang voor de veehouderij. Dhi Noordiik deelde mede, dat er de volgende week een film vertoond zal worden over de paardenfokkerij, waarbij dhr Rempt van de Prov. Gezondheids dienst tegenwoordig zal zijn. Met deze zou de horzelbestrijding dan besproken kunnen worden. Dhr F. Keijser zeide, dat er van de in de oorlog omgekomen schapen iiog steeds geen uitbetaling heeft plaats gevonden. Geantwoord werd, dat dit na 1 Jan. zal geschieden. Dhr P. Kikkert had bij de regering willen protesteren tegen de vastgestelde wolprijzen en zonodig de levering stop zetten Spr. verwonderde er zich over, dat men hier voor een paar maanden terug, niet toe is overgegaan. Voorz. antwoordde, dat de organisaties hier niet voor waren Een steun aan de schapenhouderij op de lichte gronden achtte men beter en is de door dhr Kik kert genoemde actie achterwege geble ven. Nadat dhr Hoorsman nog medegedeeld had. dat er binnenkort een kringvergade ring gehouden zal worden, volgde slui ting met dank voor de aangename be sprekingen. Z. Sneon, 25 Oktober, hrildde de Fryske Krite Texel in hüshaldelike gearkomst yn hotel Texel to Den Burg. Der wiene mar 27 leden oanwêzich. Yn t iepeningswurd sei foarsitter Ber kenbosch, dat it spitich wie, dat de op komst net. greater wie. to mear omdat de hüshaldelike gearkomst krekt de bilang- rykste is fan it hiele winterskoft. Hjiryn wurd dochs it hiele wol en wé fan de foriening bipraet. Hy hope lykwols dat it in fruchlbere joun wurde soe en joech dernei it wurd oan de skri- moster, foar it foarlêzen fan it jierfor- slach, dat gcedkard waerd. Ut it forslach fan de ponghalder, die bliken, dat der in tokoart wie. De boeken waerden neisjoen troch J. Agter en A. de Vries en wiene ynoarder Nei in bulte hinne en wer praten waerd de kasbrief fêststeld. De bistjüraforkiezing hie hiel hwat fuotten yn e ierde. R. Comello waerd foarsitter, Goënga kaem foar Juffer Botma yn 't plak en A. de Vries waerd ponghalder. Yn Novimber sil it Kritetoaniel fan Den Helder toar üs spylje en yn Desim- ber komt Abe Brouwer. Jannewaerje hoopje wy mei eigen krêften in joun to halden. Hwa 't nocht oan toanielspyljen haw we is hwat fiele foar in sjongkoarte, wolle dy harren sa gau as 't kin oanjaen by Jan Agter yn Den Burg, as by Tsjipke Berg- stra Aldeskil? De gearkomst waerd troch de nije foarsitter Comello sletten. NOG GEEN KANS OP HUURVER HOGING De actie, die vooral van de kant van huiseigenaren gevoerd wordt, om tot huur verhoging te komen, vindt in regerings kringen weinig weerklank. Niet ontkend mag worden, dat in een aantal gevallen vrij lage huren de huiseigenaren in moei lijkheden brengen, doch in het algemeen acht men aan een huurverhoging voor hands nog zulke bezwaren verbonden, dat er bij de regering weinig bereidheid voor deze verhoging bestaat. UITGAVE v.h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd. Bankver en Coöp. Eoerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f2,25 p. half j. Verantw., Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg ruwe huid Purol 50 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. ZITTING BEAMBTE HUISVESTING. De beambte, belast met de behandeling van de aangelegenheden betreffende de huisvesting, zal voor het publiek te spre ken zijn iedere Maandag- en Woensdag morgen van 912 uur en iedere Zater dagmorgen van 911 uur. Texel, 27 October 1947 Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester van Texel Mr. G. D. Rehorst De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van de N.V. Texelse Electriciteits Maatschappij (T.E.M.) te Den Burg, om op het perceel, kadastraal bekend in sec tie D, nr. 3661, het machinevermogen tot opwekking van electriciteit in de centra le te mogen uitbreiden, door hen is ver daagd tot uiterlijk 27 December a.s., op grond dat de kennisgeving ingevolge de artt. 7bis en 12bis der Hinderwet nog met werden ontvangen van de Arbeidsinspec tie. Texel, 27 October 1947. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester REHORST. De Secretaris. P BEEMSTERBOER. VESTIGINGSVERGUNNING. DEN BURG. De Min. v. Econ. Zaken heeft aan de heer J. Keijser te Den Burg, vergunning verleend tot het vestigen van een onderneming, bestemd of mede be stemd voor de uitoefening van een ker- misbedrijf (uitsluitend een Deense hoog- vaart). VERGADERING R.K MIDDEN STANDSVERENIGING. DEN BURG. De R.K. Middenstands- vereniging vergaderde Donderdag 23 Oct. in Hotel „De Zwaan". De wn voorz., de heer N. Ran, opende met een hartelijk woord van welkom, en wel in het bijzonder, de heer Borsten van de landelijke Bond, die zou spreken over ,,de Nieuwe R. K. Middenstand". Het was spr. aangenaam met de afde ling Texel kennis te maken, In een gloed volle rede lichtte hij het doel en streven van de Bond nader toe, vooral gezien in de huidige tijden, zo sterk afwijkend van de vooroorlogse jaren. Vandaar het plei dooi voor een nieuwe R.K. Middenstand, aangepast aan de nieuwe tijd. Behalve sociaal economisch, hebben wij ook een godsdienstige en redelijke laak. Werk hieraan allen mede, toont uw saamhorigheidsgevoel in alle opzichten, dan is 't bestaan van onze bond gewaar borgd, ondanks alle pogingen om de Mid denstand uit de maatschappij weg te ban nen Overheidsbemoeing in zijn diverse vormen is nu eenmaal helaas nog noodza kelijk, al zou de Middenstand in dit op zicht wel veel willen veranderen, bv. door eigen vertegenwoordigers in de vakgroe pen te kiezen, waardoor men meer mede zeggenschap zou krijgen. Geen ambtelij ke regeringsinkopers, doch praktijk men sen. Ook tegen de huidige omzetbelasting is de Middenstand gekant, daar zij ten volle op de ondernemers wordt ver haald. Dit is oorspronkelijk nooit zo be doeld en nu een verkapte bedrijfsbelas ting. Alle krachten moeten ingespannen, berekend voor hun maatschappelijke taak en dit is mogelijk door kadervorming. Sluit u hierbij aan en brengt daarvoor offers. Maakt uw bond sterk door een drachtig samengaan, aldus eindigde spr. onder applaus zijn rede. De voorz. dankte de spr. voor zijn gloedvol betoog Bij de daaropvolgende verkiezing werd de heer P. Swarthof als voorz. gekozen, die de benoeming aannam. Diverse vragen uit de vergadering, o.a. over de vakgroepen enz., werden door de spr. nader toegelicht en beantwoord. Voorts werd besloten met 1 Nov. (Al lerheiligen) de zaken te sluiten. Bij de rondvraag werden nog enkele opmerkingen naar voren gebracht, waar na sluiting volgde. KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag 2 Nov.: H.H. Missen in Den Burg en Den Hoorn om 7,30 en 10 uur; in O'end alleen om 10 u. 6-7 biechtgel. Om 7 u. Zielenvespers met preek. Maan dag: Allerzielen. H. Missen in Den Burg om 6,30, 7,8,8,30. en om 9 uur gez. Requiem. In Den Hoorn en O'end om 8 en 8,30 uur. Dinsdag, 's avonds om 7 u. vrouwencongr. Woensdag: H Mis in Oos terend (niet in Den Hoorn!); 's av. om 8 uur jongenscongr. Donderdag: om 9 uur gez. huwelijksmis; 's av. van 7-8 biecht gelegenheid. Vrijdag: le Vrijdag Om 8 u. gez. H. Mis, om 7,45 u. H. Mis in Den Hoorn; 's av. om 7,30 H. Hart-lof. Zater dag: van 4-8 biechtgel. op hele uren Om 6 uur rozenkrans.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1