f zoekt zeer dringend woongelegenheid 't MEUBELHUIS Drukwerk AH.thee roodmerk Ouwe Sunderklaas plm. 3000 k.y. bi Vermist 2 schapen stempels en emaille naamplaten kraamverpleegster 45 ct. Dames! De Walvisvaart W. f. I. van Waveren een spreekuur Te koop S. Langeveld Candidaatstelling „Texel Expres" Kantoorruimte English by Radio gedeelte van een woning met keu ken zaak in rijwielen en motoren gesloten f 100,- Beloning Jong Echtpaar Boekhandel Parkstraat Eerste hypotheek gevraagd Motorrijwiel Zojuist ontvangen Dames-sportschoenen Mantje's Schoenhandel, Den Burg inwoning vee vervoeren Brouwer droog roggestro houden zitting 8 November a.s. De heer C. Boering Helderziende en Psychometrist Ledenvergadering op Vrijdag 7 November a.s. Grote Paardenfilmavond 6 November in Hotel Texel „TEXEL EXPRES" IJzersterke Vloerbedekking Kamermatten Lopers Drukkerij Tex. Courant Ontvangen Boekhandel Parkstraat, Telef. 11 Voor zolang de voorraad strekt Maak gebruik van deze aanbieding Rechtstreekse Autodiensten Iedere Woensdagmorgen van Texel, dai BEKENDMAKING. en verband met dc Balleroweek ver- rdei en wij de adverteerders beleefd hun vaj ertenties voor de krant van a.s. Za- gaa lag. zo spoedig mogelijk te willen m- nge Jen. Adm. Texelse Crt.". OG STEEDS MAXIMUMPRIJZEN VOOR WILD. t<tndat velen van mening zijn, dat de ginj jen van wild en gevogelte zijn vrijge- ee n, vestigt de Prijscontrole er de aan- he ht op, dat de maximumprijzen, welke 2 n het einde van het vorige jaar voor he 1. gevogelte en tamme konijnen zijn ed [gesteld, onverminderd van kracht hui Do handel zal hiermede bij het doen vee zijn inkopen terdege rekening moe- houden. J IUNDVEE- EN VARKENSSTAPEL ho ACHTERUITGEGAAN. nu Sept. j.l. waren in Nederland 2231057 wa deren en 1043279 varkens, aldus blijkt de cijfers van de herfsttelling '47, ge- al iliceerd in het Statistisch Bulletin v.h. itraal Bur. v.d, Statistiek. Ten opzich- yan Sepx. 1946 oetekent dit voor de dl dveestapel eeen achteruitgang van d 78,000 stuks en voor de varkenssta- van rond 125,000 stuks, re ij het rundvee vertonen de rubrieken 2 gvee over de gehele linie een terug- oei ig in vergelijking met Sept. 1946. Bij melk- en kalfkoeien vertonen de ru- efekon lx en 2x gekalfd een kleine •ruitgang, doch 3x gekalfd en ouder teruggang, waardoor het totaal van 10 090 ongeveer 23,000 lager ligt dan in en|t. 1946. teruggang van de varkensstapel Ion rdt vnl veroorzaakt door de vermin ooi mg van het aantal biggen beneden 6 }ei ken, dat met 181,734 stuks ongeveer ge 50 0 stuks lager ligt dan in Sept. 1946 *st nzienlijk is ook de vermindering van aantal varkens van 60-95 kg van 0*633 in Sept. 1946 tot 175,987 in de- inj {de maand van 1947. FEDERATIE VAN NEDERLANDSE BEDRIJVEN IS TEGEN GELEIDE ECONOMIE. In verband met haar plannen voor het komende seizoen heeft de Federatie van Ned. Bedrijven tegen de econ. dictatuur en ter bevordering van het particulier initiatief te Utrecht een vergadering van het Hoofdbestuur met de afd. besturen gehouden. Besloten werd op korte Cer met 'n zeer omvangrijke landelijke actie op te zetten en een aantal maatregelen van organisatorische aard te treffen, waardoor de bestrijding van de huidige geleide economie op doeltreffender wijze ter hand kan worden genomen. De plan nen, die ten deze bestaan, zullen eerlang in een persconferentie bekend worden gemaakt. PAX-TABAK EN Z.-AMERIKAANSE SIGARETTEN VRIJ. Van 1 Nov. af mogen de 40-gram pak jes Pax tabak zonder bon worden ver kocht. Ook de Z.-Amerikaanse sigaret ten zijn van die datum vrij. Alle andere soorten tabak en meVken sigaretten, be halve de Volksherstelsigaretten blijven op de bon. ZWARE STRAF OP SCHOOLVERZUIM. Tot dusver werd er voor schoolverzuim niet zwaar gestraft. Hierin is echter thans verandering gekomen. Elk ongeldig ver zuim wordt direct vervolgd. De straffen zijn bovendien verzwaard, nl. hoogstens 100 gulden boete, of bij nieuwe overtre ding binnen 6 maanden ten hoogste 300 gulden boete of een maand hechtenis. KINDERLEVEN. Kinderen zijn geboren imitators. Dat zal u waarschijnlijk ook wel opgevallen zijn. Telkens opnieuw moet ik de wijze bewonderen, waarop zo'n kind ons oude ren in alle ernst nadoet. Zitten wij bv. in de tuin even rustig met onze armen over elkaar van de zon te genieten: Theo sleept zijn stoeltje vlak naast ons en tracht zijn armen precies zo in elkaar te vouwen als zijn vader of moeder dat doet. Zingt mijn vrouw een of ander schoon lied, wat haar gewoonte is tijdens de di verse huishoudelijke bezigheden, Theo tracht natuurlijk mee te doen en hoe har der hij schreeuwt hoe mooier hij het zelf vindt. Dergelijke imitaties duren nooit lang, maar dat ogenblik is hij dan ook volle dig geconcentreerd en ontgaat hem niets van onze houding en mimiek. Het kind neemt ons als voorbeeld, met al onze goe de hoedanigheden, maar ook met al onze tekortkomingen. Ja. ik weet het wel, veel kattekwaad leren zij op straat van hun kornuitjes, maar hoofdzaak is toch de opvoeding thuis. Zijn wij onevenwichtig, is er geen regelmaat in ons huishouden, wij vinden het direct terug in ons kind. Nooit mag onze waakzaamheid, onze zorg voor de vorming van zijn karakter verslappen. Steeds moeten wij voor ogen houden dat de kinderen tegen ons opzien, van ons menen datr wij onfeilbaar zijn. Niet te overzien zijn de gevolgen, wan neer het kind zijn vertrouwen in zijn va der of moeder verliest. Deze moeten voor hem de kameraden zijn, waarmede het al les kan bepraten en waarmee het kind dan ook alles zal bepraten. Daarom kinderen irrüteren ons, laten wij zorgen een goed voorbeeld te zijn. Bemanning „Willem Barendsz" kreeg betere condities. De storm, opgestoken na het verschij nen van dr. Melchior's publicaties, heeft de „Willem Barendsz" in haar vaart geen knoop geremd, aldus de „Volkskrant" Met volle kracht gaat de walvisvaarder weer de weg naar het Zuidpoolgebied. Dit keer echter zonder de Noorse expeditie leider Jespersen, aan wie naar thans blijkt, de ongunstige toestanden aan boord tijdens het vorige seizoen voor een groot deel te wijten zijn. Kapitein Klaas Visser, die eerst navigator was, is met een tweede functie belast: hij is nu navigator en expeditieleider tegelijk. Dat er aan boord van de „Willem Ba rendsz" verbeteringen zijn aangebracht in de accommodatie en dat de gages en de arbeidsvoorwaarden in gunstige zin zijn herzien, moet worden toegegeven. De ci viele dienst is meer dan verdubbeld. Hel personeel dat hiervoor is aangenomen, zal, onder voorbehoud van'onvermijdelij ke omstandigheden, slechts het werk doen, da* in zijn taak omschreven is. De hutbedienden, schoonmakers en wasbazen v/orden niet dan in uiterste noodzaak, naar het dek gestuurd. Voor de huishou delijke dienst aan boord is een werkhof- meester aangesteld en het toezicht in de mess-room is toevertrouwd aan een oude, ervaren kracht. Als resultaat van onder handelingen met Noorwegen en Engeland is de bonus aanzienlijk verhoogd. De oorlogstoeslag die door de Noorse rederijen aan haar bemanningen werd verleend, is thans ook opgenomen in de gages van de schepelingen van de „Wil lem Barendsz". Voor de volwassenen be tekent dit een verhoging van f 73,50 per maand. Vóór het vertrek voor de tweede expe ditie heeft de Maatschappij voor de Wal visvaart op advies van de werknemers organisaties aanzienlijke verbeteringen aangebracht in de accommodatie van het schip. Over het hoofd gegroeid. Volgens de mening van een deskundi ge is de vervulling aan boord van de „Willem Barendsz" tijdens de vorige ex peditie de Maatschappij voor de Walvis vaart niet aan te rekenen als een onvei- schillige nalatigheid. Eerder is er sprake van, dat de grote onderneming, aie vorig jaar ook voor de rederij geheel nieuw was, haar ever het hoofd is gegroeid. Hier bij komt, dat de Noorse expeditieleider Jespersen, hoe bekwaam hij overigens was als <echnisch leider der walvisvaart niet de tact had. boven een Nederlandse bemanning te staan. Zijn systemen druis ten in tegen de opvattingen, die in de Nederlandse scheepvaart gelden. Al is de maatschappij op dit punt niet vrij te plei ten, óók de sluiting van de bibliotheek en de uitschakeling van de radio zijn klein geestige maatregelen geweest van de Noorse commandant, voor wie traan een obsessie was geworden. De verhouding tussen hem en kapitein Visser, wiens be voegdheid en taak nu zijn uitgebreid, was verre van goed. Dat de maatschappij niet te kwader trouw was. bleek ook bij de afrekening aan het einde van de reis, toen de be manning een bonus kreeg over ongeveer 4000 vaten traan méér dan haar rechtens toekwam. Een nauwkeurige calculatie had bewezen, dat de* resultaten van de vangst te hoog waren geraamd. De Centr. Bond van Transportarbeiders heeft na het afmonsteren geen klachten vernomen. De mensen hebben bij de nieu we monstering vol goede moed getekend. Oordcel van deskundige. De heer W. Hillenius, rijkscontroleur ter walvisvangst, zegt: „Ik kan de publi- acties van dr. Melchior. voor zover ik de ze in de Ned. pers heb gelezen, volkomen onderschrijven". Deze ambtenaar, die de eerste reis van de „Willem Barendsz" meemaakte, heeft een goede ervaring ter koopvaardij. Volgens zijn mening hadden de onaangenaamheden op de vorige ex- pedietie kunnen worden voorkomen, in dien de werkverdeling aan boord beter georganiseerd was geweest, ieder slechts had gewerkt zoals zijn taak hem voor schreef en de uitrusting van het schip be ter was gebruikt, ook vóór de bemanning. Door het verbod om naar de radio te luis teren en boeken te lezen, zijn de schepe lingen vervallen in een doffe onverschil ligheid. Aan verpozing, afleiding en gees telijke verzorging werd niets gedaan. Het boek van dr. Melchior „De eerste walvisvaart van de „Willem Barendsz", dat in België is gedrukt, omdat de firma Enschedé in Haarlem het werk nietspoe- 'dig ter hand kon nemen, en dat enige tijd aan de grens is vastgehouden, is thans door het Invoerbureau voor boeken vrij gegeven. Het is thans in de handel ver krijgbaar. TEXELAARTJES. Contant f0 60. Ünder en res te bevr. (niet eerder "J d 11 uur in boekh.) of der nr. f 0,10 meer. Te k. 3 gelde vaarzen. A Swaerts, Kerkeplaats, Ou- schild Te k. een kachel de-rk Jaarsma, Julianastr. 16 Zware biggen te k. P. iok ersen, Willemshoeve, 't -en orden B. z. a. net meisje or 2 i 3 dagen per week 7. n 't zelfde adres gevraagd p- of spinwerk. Brieven ",er no. 261 aan bur. v.d. - Te k. z.g.a.n lakschoe- Pumps m. 38'/2 of 39. Ires bur. v.d. blad Tek. e. zw. moderne mantel o. m. 42 f75,- en pnt. Adres v.d. blad Wie ruilt z.g.a.n. zakketeltje zak- iat 13'/2 cm. tegen dén van of 12'/2 cm. J. Kramer, m- raanstraat 4, Den Burg ie heeft voor onze zieke De by een pakje kindermeel ar jstbloem) Jac. v. Heerwaar- n, Warmoesstr. 24 Ver en een motor nummerplaat 1. 40279. Gaarne terug Mo lstraat 18 Wie heeft mijn itielkaart gevonden, waar- nog 40 pnt. zitten? Syl- Alkema, Schildereinde 46 Te k. damesmantel ge- _q bikt voor meisjesmantel, hildereinde 63 Grote amanderkachel te k. J. A. rhorst, De Wulp,'De Koog Met blijdschap geven wij nnis van de geboorte een Zoon Chiel bij het H. Doopsel de imen ontving MICHIEL WILHELMUS C. WITTE G. W1TTE- v. Heerwaarden Welbedacht", Texel, November 1947. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte ons Zoontje en Broer- lendricus Jacobus v. HEERWAARDENr Witte H. v. HEERWAARDEN en Kinderen ollewalswcg 32, Den Burg exel, 3 November 1947. Voor de vele bewijzen deelneming ondervon- bij het overlijden van ize Man en Vader C. WETSTEEN duigen wij onze harte- - jke dank. In 't bijzonder aan Dok- Boswijk, Ds. van Reijen- im, Zuster Meyer, buren, ragers en kleedoplegsters. Uit aller naam, WETSTEEN-Kruyne ovember 1947. Den Helder rijdag, 7 November a s. best Fornuis f 25 Wringerbok f 10 Plm. 1000 a 1200 dakpannen, billijk DEN HOORN In de vergadering der feestcomm. te Den Hoorn is besloten om evenals verleden jaar mei Ouwe Sunderklaas prijzen be schikbaar te stellen voor de mooiste of origineelste voorstellingen Het Bestuur. Het College van Dag. Bestuur van het Water schap „De 30 Gem. Polders op Texel" brengt ter open bare kennis, dat op Zaterdag, 29 Novem ber 1947, zal plaats hebben de Can didaatstelling voor de ver kiezing van Twee Hoofd ingelanden ter voorziening in de vacatures ontstaan door periodieke aftreding van de heren J. LIST Pzn. en S WUIS Azn. (beiden herkiesbaar) Op die dag kunnen bij de dijkgraaf te diens huize van 2-5 uur n.m. schifte- lijkc opgaven van candi- daten worden ingeleverd. Formulieren verkrijgbaar bij de Secretaris. Het College van Dag. Bestuur P. Bakker Azn, Dijkgraaf D v.d. Oord, Secretaris TE KOOP A. v. GRONINGEN, 't Horntje Schildereinde 56, Den Burg vraagt (Zitkamer) Met ingang van Maandag, 17 November 1947 vinden door de Engelse Omroep de B B. C. Engelse lessen plaats. Het betreffende leerboek, prijs 11,25 is heden ver krijgbaar bij Boekhandel Parkstraat. Jong echtpaar z.k., zoekt voor 4 maanden een of kookgelegenheid. Brieven onder no 270 aan bureau v.d. blad, TE KOOP: te Den Burg. Brieven onder no. 271 aan bur. v.d. blad. Wij hebben nog in voorraad prima rund- lederen damesmantels in de kleuren bruin en blauw, maten 40, 42, 44. Daar er voorlopig geen leren mantels bijgeleverd kunnen worden, raden wij U aan op deze aanbie ding spoedig in te gaan HEREN IN JONOENSiMEQING MODES SPOOSSTiZSO DfNHÏÏDÊR* Tf IEFOON K2Z30-Ü0Z Onze zaak is Zaterdag a.s., 8 November, na 12 uur BOEKEL's Slagerij, Oudeschild Jaarvergadering 1 week vervroegd dus morgenavond 8 uur in Hotel „De Zwaan" o.a. inning Contributie merk: rode streep op de rug en stip op linker ach terbout. S. WUIS Az„ 't Noorden aan degene, die aanwij zing kan geven van het verscheuren van schapen op Woensdagavond, 29 October tussen 8 en 10 uur aan de Noorderdijk Texel. P. BAKKER, De Kamp le Stuurmansvrouw met twee rustige schoolgaande kinderen 12 en 16 jaar Gedeelte van woning of enige kamers met keuken en bergplaatsje. Wil ook woning kopen. Brieven onder no. 269 aan bureau yan dit blad. z k man tijdelijk op Texel werkzaam, zoek! v. slechts enkele jaren: twee kamers eventueel grote zit-slaapk met keuken of kookgel. Brieven onder no. 266 aan bur. van dit blad. levert alle soorten tegen scherp concurrerende prijzen. HET ADRES voor: DROGISTERIJ- ARTIKELEN - is A v. d. SLIKKE. voor nieuw gebouwde wo ning Blieven onder no. 268 aan bur. v.d. blad. TE KOOP New Imperial. 350 c.c. z.k Loopt prima. P. v.d SLIKKE, Bosweg 12, Oosterend Texel met rubber- en kurkrubberzool Bruin en Roodbruin Alle maten jong Echtpaar zoekt Den Burg of omgeving Adres bur. v d. blad Door het aanschaffen van materiaal kunnen wij thans weer en U ook van water voor zien Beleefd aanbevelend Ooslerend Telef. 10 Gevraagd I of 2 aulo's pakken ongeveer 50 kg afleveren per Beurtschipper haven Oudeschild Brieven onder letter T K. bureau van dit blad. Door omstandigheden vrij maand November Adres bur. v.d. blad H H. Diakenen en Kerk voogden der Ned. Herv. Gem. te Den Hoorn voor het in ontvangst ne men van de huur voor landerijen en volkstuintjes om 7.30 uur in Ons Huis. houdt privé consult, VRIJDAG, 7 NOVEMBER, in Hotel „De Oranjeboom" van 9 tot 12,30 uur en van 1,30 tot 7 uur. van het departement Texel, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in Hotel „De Lindeboom" Den Burg AGENDA: Bestuursverkiezing, de tegenwoordige functiona rissen treden af en zij stellen zich niet meer her kiesbaar. Verantwoording Penningmeester van het departem Idem van de Nutsbewaarschool Mededelingen over de Nutsbouwstichiing Mededelingen over het financieel beheer van de Nutsbibliotheek, naar aanleiding waarvan de pen ningmeester van zijn functie ontheven is Bespreking van het winterprogramma 1947-1948 Rondvraag De Leden worden DRINGEND verzocht deze ver gadering bij te wonen, teneinde over bovengenoemde punten behoorlijk te kunnen beraadslagen. te geven door Dr. C. M. van Rooyen, van Bussum te Den Burg, 's avonds 8 uur. Concoursen, Wedstrij den, Stamboek- en Fokpaarden, Geboorte van een veulen enz. Entree 75 ct. per pers. Donateurs „Waddenruiters" vrije toegang. Bussen 60 ct. retour. Route De Cocksdorp: Vertrek 7 uur langs Wage- ningseweg, Hoofdweg, Jachtlust, 't Noorden, Ooster end en de Waal. 7 uur vanaf Den Burg door De Westen, Den Hoorn P.H. Polder tot Zeewijk, Waterweg en Hoge Berg 7.15 uur vanaf Den Burg naar Ruigedijk, Pijpersdijk 7.30 uur vanaf Dc Koog langs de Kogerweg. Met het oog op dc ruimte voor De Koog s.v.p direct opgeven bij J. Schaatsenberg. H.M. van Landbouw Paardensportvereniging Rijver. „De Waddenruiters" Bedrijfsvoorlichtingsdienst Beroepsvervoervereniging Voor snelvervoer, voor al Uw goe deren, per vrachtauto. Schildereind 56 - Tel. 41 - Den Burg 100 cm 70 cm. 50 cm. breed Prima geschikt voor en Degenen die reeds besteld hebben raden wij aan direct hun keus te komen doen Weverstraat 21 Telefoon 169 Den Burg Voor modern en goed uitgevoerd naar Kastranden in diverse kleuren Schrijfmachinelinten Hechtmachines Coupersbaken IflHI VOOR KWALITEIT per 100 gram Albert Heijn 1 MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPERII naar Alkmaar, Haarlem, Bollenstreek, Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam en tussen gelegen plaatsen vice-vcrsa. Agent Alkmaar in 'T Veld Bierkade, Tel 4048 Haarlem Vink, Spaarne 84, Tel 12250 Den Haaa Vaduc Autodiensten, Lange Beesten markt 62, Tel. 112433 Delft v d. Wees, Hoolkade 9, Tel. 598 Rotterdam v. Keulen, Spangensekade t.o. 200. Tel. 31194 Goederen kunnen tot Dinsdagavond worden aange bracht, Warmoesstraat 73, Den Burg, Tel. 51. Verenigde Texelse Beurtdiensten

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 3