|e E Het Seizoen 1947 bewees, welke voorname plaats de V.V.V. op Texel inneemt Haar Koninkrijk Ons Esperanto hoekje 0 ei Iff( De V.V.V. „Texel" is zeker wel een der belangrijkste verenigingen op ons eiland. Iedere Texelaar zal het hiermede wel eens zijn. Meer dan te voren is in het sei zoen 1947 wel bewezen, hoe een voorname plaats de V.V.V. „Texel" inneemt. Een berekening heeft uit gemaakt, dat ongeveer 75,000 per sonen ons eiland dit jaar met een bezoek vereerden. De geldelijke ontvangsten worden geschat op 11,690,000. De positie van de V.V. V. kwam ook duidelijk tot uiting in de Donderdagavond gehouden alg. vergadering, waar reeds de plan nen voor 1948 besproken werden. Een verslag hiervan zullen we in een volgend nummer opnemen. Uit het jaarverslag van de Adm. dhr F. F. Gerritsma, dat inmiddels is verschenen, kunnen we de vol gende bijzonderheden mededelen. Maakten we. aldus de samensteller, in ons vorig jaarverslag melding van onze grote tevredenheid over de resultaten van het seizoen 1946, dan kunnen we thans zeggen, dat het seizoen 1947 alle ver wachtingen heeft overtroffen Vanzelfsprekend is de prachtige zomer "hieraan niet vreemd geweest, doch te vens hebben we wederom geconstateerd, dat Texel momenteel zeer in trek is als vacantieoord en een zeer goede naam heeft verworven bij de badgasten. We zien dan ook met groot vertrouwen de toekomst tegemoet en zijn er van over tuigd, dat dooi het bieden van goede ser vice en het „zuiver" houden van de naam Texel bij de gasten, Texel op het toeris tisch gebied het eiland van de onbe grensde mogelijkheden kan genoemd wor den. Waar andere bronnen van inkomsten op ons eiland belangrijk teruglopen, mag het vreemdelingenverkeer een ware uit komst genoemd worden. Door aller sa menwerking is zij op te voeren tot een bron van ruime inkomsten voor ons ge hele eiland. De „tuunwaltjes, ruilverkaveling, i enz. Met het teruglopen van de schapenteelt zijn verschillende boeren noodgedwongen overgegaan tot het inkrimpen van hun wolveestapei Dit brengt weer mede, dat zij zich toe gaan leggen op landbouw en veehouderij. Het gevolg hiervan is, dat de typische tuunwaltjes niet meer worden onderhouden en langzaam maar zeker zullen verdwijnen en vervangen worden door draadafzettingen De tuunwaltjes drukken hun stempel op het oude Texel, dat vanouds het domein is geweest van de schapenboer. Bovendien is er een aanvra ge lopende voor ruilverkaveling en het moet ons van het hart, dat wij ons hier omtrent grote zorgen maken. De VVV doet echter wat in haar ver mogen ligt. De ver. heeft d» Ver. tot Be houd v. Natuurmonumenten in Nederland verzocht ook het hare ertoe bij te dra gen, opdat zoveel mogelijk bewaard moge blijven. De toename van het vreemdelingenver- keeer brengt automatisch met zich 'mede, dat verschillende wegen op ons eiland moeten worden verbreed. De langs die wegen liggende tuunwaltjes vallen dan ten offer. Bochten worden afgesneden, paardepaadjes verdwijnen, kortom ook op dit gebied zal het landschapsschoon een veer moeten laten. Ook in de dorpen is het goed merkbaar dat het vreemdelingenverkeer goede fi nanciële resultaten oplevert. Winkelpuien worden gemoderniseerd, betegeld, typi sche zwerfstenen straatjes worden opge broken om plaats te maken voor lelijke zgn „moffenstenen", de gekleurde stenen stoepjes maken langzaam maar zeker plaats voor tegels. Hier ligt o.i. een schone taak voor ge meentewerken en schoonheidscommissie. Het zijn dus geen fin. of materiële zor gen. die ons vervullen, doch uitsluitend zorgen voor het behoud van het land- schaps- en stedenschoon Gaan we thans over tot het geven van enige concrete cijfers en gegevens over de werkzaamheden, welke onze ver. in hel afgelopen ver-jaar heeft verricht. Het ledental. Het aantal leden is als volgt verdeeld: Middenstanders 216; gewone leden 131; hotel- en pensionh. en verh. v. gem. hui zen 122; eigenaren v. kampeerschuren en terreinen 51; of totaal 520. Het in totaal verhuurbare bedden be draagt 1618. Het aantal bezoekers. Dat het bezoek dit jaar naar Texelse begrippen dit jaar overweldigend is ge weest, dat is een ieder bekend, doch thans willen we ons wagen een schatting te ma ken, die zoveel mogelijk de werkelijk heid benadert. Wij baseren onze cijfers deels op verstrekte gegevens van de N.V. TESO deels uit de ons ten dienste staan de gegevens. Hieronder laten wij volgen een ons door de TESO verstrekte staat van vervoerde personen, rijwielen en auto's, van April t.m. Oct.: Totaal 234,186 personen, 54,003 rijwie len en 8.654 auto's. Naar de directie van TESO ons mede deelde, kan men het aantal maandelijks normaal te vervoeren personen stellen op ongeveer 11000 personen. Houden we dus deze cijfers aan als nor maal vervoer, dan komen we v.d. maan den Mei t.m. S^pt. op 55,000 personen. Er zijn echter óver die maanden ver voerd 202193 pers., dit is dus 147193 meer dan normaal. Rekenen we thans, dat deze personen heen en terug vervoerd worden, dan kan men zeggen, dat ongev. 75,000 personen ons eiland dit jaar met een bezoek vereerden. Gaat men uit van het aantal beschikba re bedden en ruimte in kampeerschuren, dan valt de berekening hetzelfde uit. Hoe wel het ^antal ingeschreven bedden 1618 was, bedroeg dit naar schatting minstens 2500 stuks, daar er ook nog personen zijn, die buiten de VVV om verhuren. Nemen we een gemidd. aan van 120 da gen, dan zijn er dus in de hotels, pensions en gem. huizen geweest 120x2500 pers., gedeeld door 10 is 30,000 personen. Het aantal kampeerders, zowel in kam peerschuren als op kampeerterreinen heeft, berekend naar de capaciteit 15000 bedagen. Bovendien dient nog rekening te worden gehouden met bezoek van fa milieleden van Texelaars, dat eveneens op minstens 10,000 pers. kan worden gesteld. Telt men daarbij op de zgn. dagjesmen sen uit Den Helder en omgeving en de reisgezelschappen, die het eiland slechts voor één dag bezochten, dan komen we ongeveer uit op de berekening naar het aantal vervoerde personen door TESO. Wat de fin. zijde van dit bezoek be treft. kan men de omzet, m.a.w. het geld, dat de vreemdelingen op Texel achterlie ten, gevoeglijk stellen op 70,000 x f25 is f 1,750,000, 04 berekent naar het aantal bedden 2000 x 120 dg. x f 6 per dag is f 1,440,000 Uitgaven kampeerders 15000 x f 10 is f 150,000. Uitgaven van bij fami lie logerende personen 10,000xf 10 is f 100,000. In totaal dus f 1,690 000.--. Buitenlands bezoek. Een flink aantal buitenlanders bezocht dit jaar weder ons eiland. Uit Engeland kwamen in 't voorseizoen een flink aan tal ornithologen, terwijl er een groot in tern. studentenkamp was georganiseerd in het kamphuis „de Pelikaan" gedurende het gehele zomerseizoen. De meest voor komende nationaliteit was de Belgische. Vergaderingen. In het seizoen '46-'47 werden 2 algem vergaderingen gehouden. Het H.B. verga derde 4 maal, waarvan één vergadering belegd was "op initiatief van B. en W. in verband met onderzoek naar compensa- tiemogelijkheden voor de hoge lasten v.d. gemeente in verband met het vreemde lingenverkeer. Resultaten werden op deze vergadering niet bereikt. Texels Museum. De samenwerking met Texels Museum was uitstekend en heeft onze ver. zowel in haar folders, gidsen als in de kiosken propaganda gevoerd voor bezoek aan het Museum. De gehele organisatie van de „Texel"- film, waarvan de baten naar het Museum vloeien, werd doorfons verzorgd met gun stig fin. resultaat. Contact met A.N.V.V. en Federatie van V.V.V.'s in N.-Holland. De adm. woonde een vergadering bij ten kantore der A.N.V.V. over oprichting van een Noordzeeplaatsencommissie. De vergadering bleek onvoldoende voorbe reid te zijn en het resultaat was dan ook nihil. Door het bestuur werden 2 Federatie- vergaderingen bijgewoond. De betekenis der Federatie mag niet worden onderschat Het apparaat beschikt over te weinig fi nanciën om zich behoorlijk te kunnen be ween. Over het algemeen hebben we moeten constateren, dat met de Texelse wensen bij het samenstellen van folders en gid sen heel weinig rekening wordt gehouden. Kiosken. Bij een zo'n druk bezoek als we gehad hebben, is het te begrijpen, dat ook de ki osken hiervan niet vrij zijn gebleven. Was vorig jaar de kiosk te De Koog slechts halve dagen geopend, thans was zij de gehele dag geopend." Bovendien werden de kiosken dit jaar vroeger opengesteld en later gesloten. Van 24 Mei tot 15 September wendden in totaal 15.423 personen zich om inlich- tinge. toegangsbewijzen, enz. voor de toneeluitvoeringen tot de kiosken. Den Burg kreeg hiervan het leeuwenaandeel te verwerken en wel 9678 en De Koog 5745 personen. Den Hoorn. Waar een belangrijk aantal kampeer ders zich nabij Den Hoorn had genesteld, terwijl de pensioncapaciteit vergeleken bij verleden jaar was toegenomen, deed de behoefte zich sterk gevoelen om ook in Den Hóorn gelegenheid te geven tot het inwinnen van inlichtingen enz. Het bestuur heeft dan ook op een ver zoek om een inlichtingenbureau gunstig beschikt, zodat ook Den Hoorn in 1948 een verkeersbureau rijk zal zijn. Festiviteiten, uitvoeringen, enz. Over gebrek aan festiviteiten viel in 't afgelopen seizoen niet te klagen De ,,Texel"-film heeft weer het hele seizoen gedraaid en bewezen, nog steeds in eerj behoefte te voorzien Evenals vorig jaar trad U.D.I wederom met groot succes op voor de badgasten. Daarnaast bracht „Klein Toneel" van Oudeschild in hel voorseizoen eveneens een toneelstuk voor het voetlicht, hetwelk uitmuntend ge slaagd mag heten. Met de toneelver. „Het Masker" kon geen overeenstemming wor den bereikt. Een groot succes werd de concertuitvoe ring van het N.C.R.V. mandoline-orkesl én koor „Vrij en Blij". Dit concert werd ook de aether ingezonden. De „Wadden- ruiters" traden te De Koog eenmaal op onder onze auspiciën, waarbij bleek, dat ook de paardensport ten zeerste bij (iet vacantiepubliek geliefd is. De gezamen lijke fanfare-corpsen en zangver. van Texel gaven in de muzieknis regelmatig zeer geslaagde uitvoeringen. Overleg gewetist. Het komt ons gewenst voor. dat voor het geven van uitvoeringen gedurende de zomer, de VVV wordt ingeschakeld Hier door wordt voorkomen, dat de optreden de ver. of gezelschappen elkaar beconcur reren. De propaganda. Reeds in de voorjaarsverg. werd mede gedeeld, dat gezien de verwachtingen voor 't seizoen 1947, de propaganda zich hoofdzakelijk zou bepalen tot het voor- en naseizoen. Derhalve werden 111 't voor- en naseizoen verschillende adv. in daar voor in aanmerking komende bladen, tijdschriften en uitgaven geplaatst. Bo vendien verzorgde de NCRV in het voor seizoen enige reportages over de vogelko lonies, waaraan de bekende vogelkenner Rinke Tolman zijn medewerking verleen de en de lammerenmarkten, terwijl op 2e Pinksterdag vanuit hoeve „Vreden- stein" een speciale vacantieuitzending werd gearrangeerd Hier is dan ook een woord van warme dank aan de NCRV wel op zijn plaats. Rondleidingen en lezingen. Hoewel de v.d. Schuyt-trips van voor de oorlog dit jaar nog geen doorgang kon den vinden, werden aan individuele reis gezelschappen 5 maal rondgeleide ver schaft, w o. 3 maal voor buitenl. gezel schappen,, t.w. een groep Engelse ornitho logen. Eng. en Amerik. personeel van de Kon. Shell en aan de Staf v.h. Engelse op perbevel in de Engelse zone van Duits land. Tweemaal werd een lezing gehou den in de Jeugdherberg voor NVV-vrou- wen, terwijl aan 2 schrijvers materiaal werd verschaft voor het houden van een lezing over Texel. Congressen en vergaderingen. Dit seizoen werden de navolgende con gressen en vergad. op Texel gehouden congres Ned. Heidemij., Ned. Ornith. Ver., N.J.N De jaarlijkse landbouwjongeren- dag werd dit jaar op Texel gehouden. Tei gelegenheid van een jubileum wandel sportdag door de Eerste Helderse Wan- sportver., verstrekte onze Ver. gratis aan deelnemers 500 foto's van Texel ter op plakking op de deelnemerskaarten. Propaganda-materiaal. Door de Ver. werd een nieuwe Gids met wandelkaart uitgegeven. Er werden 3100 ex. verkocht. Verder werden de Engelse en Hollandse met kleine wijzigingen her drukt en gratis verspreid. Alle aanvra gers om inlichtingen kregen geheel gratis de Pensiongids met kaartje, terwijl de aanvragers voor kamperen daarvoor sa mengestelde kampeerinlichtingen even eens gratis ontvingen. De afd. De Koog nam het iniatief tot het aanbieden van een week gratis vacan- tie aan de rondleiders van het Aquarium te A'dam, uit dankbaarheid voor de voor treffelijke wijze,' waarop deze personen propaganda maken voor Texel's natuur schoon bij het geven van uitleg over het aldaar geplaatste diarama van De Muy Klachten. Van op Texel vertoevende gasten wer den in totaal over het gedrag van pen sionhouders, prijzen, voeding ontvangen. 6 klachten. Er bleken er 3 gegrond~ te zijn Een commissie van onderzoek door het H.B. ingesteld, zal de betreffende per sonen van het onjuiste van hun handel wijze trachten te overtuigen en wanneer volgend jaar weder klachten worden ver nomen, zullen zij als lid onzer Ver. ge schrapt worden. Het kamperen. Door de gemeente Texel werd een kam- peerverordening in het leven geroepen, waarbij het kamperen min of meer aan vaste regels werd gebonden. De controle werd dit jaar verscherpt. Een lid van de rijkspolitie alhier was uitsluitend belast met het toezicht. Er werden aan alle ingeschreven leden op dit gebied richtlijnen verstrekt, zowel door de gem als door VVV en werd op advies v.d. Stichting „Veilig Tehuis" een lijst, vermeldende de „Huisregels" in allo kampeerschuren opgehangen Er is thans overleg gaande tussen de Stichting „Vei lig Tehuis" en de gemeente, waarbij de VVV wc-rd ingeschakeld, over de rege ling voor het komende seizoen. Besprekingen. Dat onze Ver. zich niet alleen bezig houdt met het geven van voorlichting en service aan de gasten, doch ook de mate riele zorgen van de aangesloten leden zo veel als in haar vermogen ligt, behartigt, is de meeste leden thans bekend. Alhoewel wij niet altijd succes hadden, kan toch tot grote tevredenheid vastge steld worden, dat onze moeite rijkelijk beloond is geworden. Contact N.V. TESO en Gemeente. Wij stonden in voortdurend contact met de gemeente en N.V. TESO, waar het za ken op het gebied van VVV betrof en dit contact was altijd van aangename aard. Het contact met 'de Bedrijfshoreca, de bedrijfsgroep van het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf was uit de aard der zaak zéér innig. Werkzaamheden van het Bureau. De werkzaamheden zijn in het afgelo pen verenigingsjaar zeer omvangrijk ge weest. Do volgende cijfers geven hiervan een goed beeld. Brieven aan VVV's, Fed. van WV's en div instanties, zoals Bedrijfshoreca, etc. 237 stuks; verzonden pensiongidsen met bijbehorende circulaires over hotelbezet ting 3000; verstrekken van inl. aan ver., reisbureaux, reisgezelschappen etc. 156; inl. aan kampeerders w.o. ook groepen 1238,638 briefkaarten werden verschre ven over bezêtting, etc., terwijl de navol gende circulaires werden verzonden: inzake wenken voor seizoen 1947 510 stuks; id. propaganda via de Tex. Crt. 3000; ld kampei en 51; id. „Huisregels" kamperen 51 stuks. Het behoeft geen betoog, dat het een kwestie van noodzakelijkheid was toen het Hoofdbestuur besloot de salari ëring van de administrateur meer in overeenstemming te brengen met het vele en verantwoordelijke werk, dat door het Bureau onzer Ver. verricht werd. Hier is geen sprake van een seizoenbetrekking, doch van een meer dan normale werk kring. Financiële toesl Dank zij het besluit van de alg. vergadering tot verhoging van het geld tot f 2,per bed, kan de finanl toestand alleszins bevredigend g< worden. De N.V. TESO verhoogde 1 overeenkomstig haar subsidie van tot f 2000. De subsidie der genie Texel bleef op het oude peil van voo oorlog, nl. f350. Verder is het dit jaar gelukt om belangrijk deel der inkomsten te vu uit eigen baten. Dank zij onze gunstige fin. positie den wij dit jaar overgaan tot het schaffen van een stencilmachine en archiefkasten. Veel staat nog op het programma, denken hier aan het plan tot het bou van een eigen stenen verkeersbureau De Koog. Voorts dienen er stappen worden ondernomen om de tuunwal te behouden. De organisatie van het komende seii is reeds volop aan de gang en wij ht in een volgend jaarverslag weder g( genis te kunnen afleggen van onze g tevredenheid. Waarderende woorden werden in verslag nog gewijd aan het versche sec van dhr C. Jonker, de overleden secr. V.V.V Tot zijn opvolger werd benoi dhr P. Beemsterboer. Het verslag ein met woorden van dank aan het HB. de leden voor het in de adm. gest< vertrouwen.pei BILJARTEN. *el Uitslag van de vriendschappelijke m strijd tussen Sociëteit De Cocksdorp Fortuna Den Burg op 11 Nov j.l. •For tuna: E bre me loe Dei opt kei pei Te: Bu gei E. Breeuwer N. Rijk Th. v.d. Wulp J. de Wit Joop Rijk Jb. de Boer N. Spaans J. Hoogewoning S. Rijk B. Coevert Joh Bakker H. C-. Prins 41 91 40 30 46 46 42 32 41 36 48 35 30 Totaal 528 De Cocksdorp: T. Reuvers Jc. Reuvers F. Kikkert K. Kalf J. Rensen C. de Graaf C. Troost W. v. 't Noordende Joh. Zuidema. G v.d. Kcoij M. Bakker J. v. 't Noordende 41 71 47 62 58 73 58 72 26-^ 65 10 13 8 4 30 10 8 10 14 10 11 7 16 4 6 32 0 ii ÏO' ia Totaal 662 De Cocksdorp won deze wedstrijd 134 punten Eerstdaags komt De Cock nogmaals tegen Fortuna uit en dan Fortuna alles op alles zetten om de terstand plus in te halen. ui ;1< 11 n; FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD. 27 Zij, Draga Alexandrowna, zou veel liever een sluwe, gewetenloze raadsman gehad hebben, zoals er een zijn kantoor had in Cretton Street, dichtbij het kan tongerecht. Toen ze tegen de advocaal iets gezegd had van de „invloed", die Danilo zou kunnen aanwenden, had hij haar aangekeken en gezegd: „Hij zal eer lijk behandeld worden en goed verdedigd we zullen Bullingham als verdediger nemen". Zij had niet geweten, wat dat zeggen wilde en had het niet gevraagd; maar hij had gesproken over het geld, dat zij zou moeten betalen. Misschien was dat de manier ook hier in Engeland. Al dat geld. Dat kon toch niet voor de verdedigers zijn; ais het dat wel was, dan was het recht onbetaalbaar in dit land. Maar „recht" was niet wat Danilo nodig had Waar moest ze al dat geld vandaan ha len'? Te worden vrijgesproken van een on belangrijke overtreding kostte blijkbaar hier in Engeland meer dan het afkopen van een doodsvonnis in haar vaderland. Zou ze het door die vrouwen kunnen laten betalen? De gedachte deed haar schitteren, telkenmale dat ze opkwam. Haar gedachten over „die vrouwen" waren dezelfde als die van Arthur. Een pest voor de samenleving waren ze, ziek van de talloze kwalen van degeneiatie en zelfzuchtig genot. Zo dacht Arthur en de ESPERANTO IN DE PRAKTIJK. Het bezoek van een aantal buitenlai 'Jj se Esperantisten aan Zaandam ter ge genheid van het 35-jarig bestaan van ESperantoclub „Zaandam Vooruit", groot succes geweest. De burgemees van Zaandam, de heer Mr. J. in 't Ve ontving de gasten ten stadhuize en spi hen in het Esperanto toe, waarmede een moeilijk taalprobleem oploste en vervelende vertaling voorkwam. De bi tenlandse gasten, die 10 verschillende tie's vertegenwoordigden, hebben een notvolle week beleefd. Geduiende één dag waren zij de ten van de Esperanto-club te Oosthuizi Blijkens een verslag in „De Vrije Hooi se" heeft de gehele bevolking van bezoek genoten. Des avonds werd plaatselijke verenigingen een uitvoen gegeven, doch ook de gasten lieten niet onbetuigd. Twee Hongaarse rantisten zongen Hong. liederen; Maria Havrankova uit Tsjecho-Slowakfa speelde op de piano een Slavische \va terwijl twee Deense vrienden de aanw zigen hartelijk lieten lachen met komische voordrachten. Ook hier ontvi de burgemeester en met hem alle meenteraadsleden de buitenlandse ten en verwelkomde hen in een korte de, die in het Esperanto werd vertaalt S3 Te Esp >e M f vrouw dacht: „Kostbare, verwende deer nen." Verachting, haat, jalouzie, verteer den haar als ze aan die wezens dacht. Zij hadden zelf ook mannen, maar ze kwa men de hare opzoeken, beslag op hem leggen, in plaats van in haar eigen ge zin te blijven, waar zij hoorden. Ze be hoorden afgeranseld te worden. Hoe graag zou ze zeTf de karwats gehanteerd heb ben. Ze kwamen haar man vleien en in verzoeking brengen in verzoeking tot dingen, die gevaarlijk waren waarvoor de politie hem nu meegenomen had. Ze haatte ze en soms haatte ze hem ook. Ze haatte dit leven van gevaar en onrust, dat hij verkoos boven een stil bestaan met haar. Maar ze hield van hem, ze kon hem niet loslaten en ze kon niet anders dan hem trouw blijven. Het zou spoedig beslist zijn. In Enge land duurde het niet lang. Geen ge wacht, geknoei, geen ondergrondse intri ges om de verdediging te verlammen En er bestond hier geen geseling, geen eenzame opsluiting zonder licht of lucht alleen dwangarbeid in een van die vreselijke ongenaakbare gevangemssen Wat zou er van haar worden, alleen in dit vreemde land? Was er niemand, die „invloed" kon aanwenden? Konden die vrouwen niets doen? Zij kenden haar niet. Haar namen en adressen wa ren in de verzegelde kamers. Draga Alex androwna wilde niet zelf met de politie in aanraking komen. Als dat gebeurde, zou er niemand meer zijn om Danilo te helpen. Want in de verdediger had ze niet-het minste vertrouwen. Zij zat diep in haar stoel gedoken en peinsde over wat haar te doen stond en welke middelen ze zou kunnen aanwen den om Roder te helpen. En terwijl ze zo zat in de verlatenheid van ellende en vermoeienis,* hoorde ze plotseling een nauw merkbaar geluid Ze kende alle geluiden van het huis. Dit was een vreemd geluid en het maakte haar in een oogwenk klaar wakker. Haar voeten gleden uit de pantoffels. Haar lichaam, dat een indrukvan log heid maakte, kwgm licht als een veer overeind. Ze maakte geen enkel geluid, toen ze naar de deur sloop en die op een kier opende De inbreker was geheel geconcentreerd op zijn werk. Ze bespiedde hem bij het licht van zijn eigen zaklamp. Een inbreker? Een helper van Danilo? Wat? Moest ze alarm maken? De politie? O, neen niet de politie. Als hij in die kamer kon komen, zou zij er ook in kun nen komen Dan zou ze de namen en adressen van die vrouwen kunnen krij gen en dat wilde zeggen: geld! Zoveel geld als ze maar wilde Ze zag met de scherpe ogen van haar soort, de broek en de gymnastiekschoe nen en de trui met het gaatje in de lin kerelleboog, het manke been. Het legde zich alles, met de duidelijkheid van een fotografie, in haar herinnering vast. Ja, zij had hem volkomen in haar macht, on danks zijn masker. Hij zou er niet van door gaan met het geld, dat Danilo in zijn bureau had en waarvan Danilo niet wist, dat zij wist, dat het er was. Het slot was open en de zegels verbro ken. De inbreker opende de deur en buk te om zijn zaklantaarn op te rapen. Hij liet even de lichtstraal door de gang spe len. Het hoofd achter de deurkier ver dween niet snel genoeg. Hij zag het Later verwonderde hij er zich over, dat hij de lantaarn niet had laten vallen. Na een ogenblik van stilte zei hij: „Wees niet bang. Ik ben geen vijand" De vrouw maakte geen alarm, zoals hij eerst gevreesd had. Zij deed de deur open en Kwam naar hem toe. „Vriend van Danilo?" fluisterde ze. „Ja", zei Arthur. „Ik helpen", zei ze en ze gingen samen de kamer in. Het slot van het schrijfbureau en de ze gels, die er op .zaten, waren in een mi nuut geforceerd. De pakjes corresponden tie, saamgehouden door brede elastieke banden, lagen daar open en bloot. Had 't noodlot ze daar neergelegd? Of had Ro der ze opzettelijk zo gelegd? De namen én adressen op de elastieken banden la gen onder. Dus zag Arthur ze niet en de gedachte, dat aan de onderkant namen zouden staan op het elastiek, kwam te minder bij hem op, daar tussen band en brieven aan de kant, die nu boven lag, het visitekaartje gestoken was van Ro- der's „patiënten". Arthur zag dat en een gevoel van walging kwam in hem op. Hier stond hij. in een uiterst gevaarlijke situatie, ter wille van zulke vrouwen. Hij las de namen van Mould, Mountbelton, BullinghamJa. dit waren de stille getuigen, die hij kwam vernietigen. En er 0 m waren aantekenboekjes en mappen vrouw begon de pakjes op te nemen, wijl hij nog in laadjes en hokjes zod Toen de vrouw alle pakjes had en hij overige papieren, fluisterde ze: „Naar achterkamer"! Ze ging hem voor. In de haard was vuur en het vlamde spoedig helder door de papieren, die ze er stuk v stuk op legden. De vrouw haalde de ela tïeken banden van de pakjes en Arth maakte de papieren tot losse proppen ze beter vlam te doen vatten. Terwijl hiermede bezig was, zette Draga Alexa drowna water op. Zij was met van hal maatregelen. Toen alle papieren tot waren verbrand, haalde zij die as uit haard, wierp ze in de gootsteen en spoe le ze met warm water weg. Daarna ging ze de kamer uit en thur, die haar in het oog wilde houde volgde haar. In de kamer, waar zij bureau geforceerd hadden, stond kleine kast Die bral: ze ook open. stond er hulpeloos bij. In/de bovenste lade was geld. dat er uit haalde en in haar zak stopte. In tweede lade lagen pakjes en flesjes, nam die er uit en wierp ze in schort. Daarna gingen ze weer naar achterkamer terug, waar de inhoud alle pakjes en flesjes werd fijngestami in de gootsteen en weggespoeld met ter. Het papier van de pakjes weid brand. De flesjes werden fijngestampt weggespoeld door de gootsteen. „Harasho", zei de vrouw. (Wordt vervolgd.) H h»

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4