Het maken van een voederplan Texelaars in de vreemde LANDBOUWNIEUWS. Het heeft altijd als een goed Hollandse deugd gegolden, dat men alvorens aan het een of ander werk te beginnen, of een zeker besluit te nemen zich eerst ging be zinnen of wel een zeker plan opmaakte. Tal van spreekwoorden in onze taal ge tuigen daarvan. Ik twijfel er evenwel aan of daar ook steeds naar gehandeld wordt. Wanneer ik dit zeg. heb ik op dit moment speciaal het oog op de veehouderijbedrijven. Hoeveel bedrijven zijn er op ons eiland, waar men aan het begin van de stalperioae een bere kening maakt, of iaat maken hoeveel voe der aanwezig is en hoeveel men nodig heeft voor de op net bedrijf aanwezige veestapel? Toch is dit zeer nuttig. We zullen u hiervan in het volgende een voorbeeld geven, dat uit de praktijk is genomen Op een bedrijf met plm. 15 ha. gras land en 2,5 ha. bouwland was aan ruw voeder voor rundvee en paarden aanwe zig. 5000 kg herfst knollen 12000 kg. goed klaverhooi 3500 kg. grashooi 5000 kg haverstroo. De veestaoel bestond uit: 2 oudere koeien, die omstreeks 15 April '48 zullen afkalven, 2 oudere gelde koeien, 2 melk- vaarzen, die plm. 1 April '48 voor de 2de maal zullen kalven, 3 pinken, zullen kal ven plm 1 Mei '48, 3 kalveren, 2 paarden Bij berekening bleek, dat in het aan- aanwezige ruwvoeder aan voedingswaar de aanwezig was: 21995 kg. droge stof; 1564 kg verteerb eiwitachtige stoffen en 7793 kg. zetmeelwaarde. Aan de hand van opgaven van de boer, maakten wij een schatting betreffende de vermoedelijke melkgift van het melkvee. Met deze gegevens maakten wij een bere kening over de totaai genodigde hoeveel heid voeder en wij kregen toen het vol gende: aan voedingswaarde nodig: 22078 kg. droge stof - 2003 kg. vert. eiwitachtige stoffen. 11180 kg. zetmeelwaarde. Wanneer u deze getallen bekijkt, dan blijkt, dat de hoeveelheid droge stof on geveer toereikend is De dieren kunnen dus hun buik voleten. Wanneer wij nu evenwel letten op de andere getallen, dan zien wij daaruit, dat de dieren ondanks dit feit toch niet genoeg voedsel naar bin nen krijgen De dieren zullen dus in con ditie en melkgift achteruit gaan. Nu is het een bekend feit, dat het nooit moge lijk is om zonder kracht voeder de eiwit- balans in orde te maken. En we moeten zelfs constateren, dat de. eiwitbalans op dit bedrijf in verhouding tot de meeste andere bedrijven zeer gunstig is. Het is evenwel een zeer leliik ding, dat de zet meelwaarde lang niet toereikend is. want dat moet op geen enkel bedrijf voorkomen. Het is eigenlijk zo, dat men zijn veesta pel moet regelen naar de op het bedrijf aanwezige hoeveelheid zetmeelwaarde, of men moet tijdig zorgen de hoeveelheid zetmeelwaarde aan te vullen tot dat wat nodig is. MEDEDELING VAN DE REDACTIE. Van onze oud-plaatsgenoot Siem de Waal ontvingen wij onderstaande brief, waarvoor wij gaarne een plaatsje in „de Texelaar reserveren. NUWE SOORT SKAAP NA DIE UNIE Proefneming van die teel van 'n nuwe soort skaap sal binnekort in die Unie begin. Die Neder landse Wolfederasie het 'n Tessel- se ram en vyt ooie aan die Unie geskenk. Die Tesselse skaap is die naam van 'n bekende ras skape in Ne derland. Hulle stam af van die ska- pe op die eiland Texel of Tessel, die grootste van die eilande wat in 'n boog van Noord-Holland langs die kus tot aan Sleeswyk loop. Die Tesselse skaap is besonder taai en leef sonder beskutting in kwaai weer en op skamele wei ding. Hy word geteel vir vleis, wol en melk. Na ses weke word die lammers gespeen en dan lewei die ooie tot twee pinte melk per dag. Die wol van die Tesselse skaap is grofmaar tog geskik vir breiwol. Die diere is dus moontlik 'n ge- skikte plaasvervanger vir bokke. Hoe komt het nu, dat de verhoudingen op dit bedrijf zo scheef liggen? Enkel en alleen hierdoor: Deze boer heeft geen bie ten verbouwd. Want let eens even op. Zo als ik reeds zeide is de hoeveelheid droge stof voldoende. Deze boer kan aan zijn koeien geen hooi of stro van betekenis meer kwijt. De zetmeelwaarde kan- al leen m orde gemaakt worden door een gedeelte van het hooi te vervangen door bieten. Indien op dit bedrijf in plaats van een half bunder klaver eenzelfde opper vlakte bieten was verbouwd, was de zaak in orde geweest. De hoeveelheid klaver- hooi was dan wat lager geweest, maar m de plaats daarvan had hij wellicht 30000 kg. voederbieten gehad. Op het bedoelde bedrijf was dit zeker mogelijk geweest. De eiwitbehoefte zou gedeeltelijk wegge werkt kunnen worden met. krachtvoer. Nog- beter was net geweest, om voor het verbouwen van de bieten een half bunder van het blijvende grasland te ne men Dan was niet de hoeveelheid kla verhooi maar het kwantum grashooi ver minderd. En uit het oogpunt van eiwit voorziening is deze vevvanging veel eco nomischer. Uit dit voorbeeld blijkt wel zeer duide lijk. dat bieten en in het algemeen sappi ge voedcrmiddelen een noodzakelijk be standdeel van het voederrantsoen vormen. Want u begrijpt, dat men ook met voei- aardappelen hetzelfde kan bereiken. En ook kuilgras vervult dezelfde rol in het voederrantsoen. Laat men deze dingen eens overdenken. Het is wel gemakkelijk om in het voorjaar te zeggen: Ik verbouw geen bieten, want dat is me te bewerke lijk. Maar het eind draagt de last. Wan neer ik u hiervan overtuigd heb, dan is het doel, waarvoor ik dit artikeltje schreef, bereikt. C. v. Gr. INGEZONDEN. •NOGMAALS DE BALLERO EN DE R.K. MIDDENSTAND. Mogen wij voor ons laatste antwoord in öeze zaak u nogmaals om plaatsruimte verzoeken voor onderstaande regels? Als wij het antwoord der Alg. T M. op ons ingez. stuk lezen, dan zou door ons de zaak onjuist zijn voorgesteld. Niet de Middenstand, zo staat er, maar de Alg. T M organiseert een Balleroweek. Dit is juist onze grief. Waarom met een sa menwerking gezocht met de R. K. M.? Dan haa inderdaad wel de gehele mid denstand deze week georganiseerd. Ver der staat er ,,In tegenstelling tot de pu blicatie van het bestuur der R.K M., moe ten wij er nadrukkelijk óp wijzen, dat iedere middenstander mee kon doen, dus ook onze leden Mits, wij citeren uit een brief dato 27-10 aan ons gericht (die wij als antwoord op ons verzoek ook onze le den in te schakelen ontvingen, anders had nooit tot uiting gekomen dat ook onze le den mee mochten doen), „Geen uwer le den zal dan ook worden geweigerd om deel te nemen, wanneer hij bereid is f 5,- te storten, zijnde de kosten van ons lid maatschap. Dit is zeer afkeurmgswaaroig. Wij heb- Tot zover het bericht, dat overal in de Z.-Afrikaanse pers is verschenen. Goeie, echte Tesselaars, zoeken elkan der in den vreemde altijd op en zo kwam ik na 30 uur sporen in de Karoo, de „be groeide woestijn" van Z.-Afrika. Met de hartelijkheid, welke de boeren hier zo eigen is, werd ik ontvangen. Eerst natuurlijk koffiedrinken, toen even het feit memoreren dat het een week te voren „amper" geregend had en tenslotte even kankeren op de regering, die zo ont zettend veel voor de boeren doet, maar natuurlijk nooit genoeg En toen ben ik eens rond gaan kijken, of ik de andere Texelaars vinden kon. Dat was een zeer gemakkelijke taak, want ze vielen erg op met hun witte woi; die nog niet door de stof van de Karroo roodgekleurd was. Ook was hun wol veel korter, dan die van de Afrikaners. Onze Texelaars zelf waren echter veel groter. Een ooi was in gesprek met een Afri kaans schapenvrouwtje natuurlijk. „Wor jy al 'n bietje gewoont hier", vroeg de Afrikaanse. „Wel, de taal levert niet veel moeilijk heden", antwoordde de Texelaar, „jullie taal liekt demies wel een beetje Tessels en foor ons is et niet so sweer om te be- griepe as foor iemand fon de voste wol. Bé ons in Strent (want daar kwam zo'n rasschaap natuurlijk vandaan), bé ons zowe ze Afrikaans gauw begriepe. Dot is niet te gortig Olliendig de wormte, daer ben een R.K. M.. die, begrijp dit goed, geen hobby is van een paar leden en u heeft een vereniging. Is het dan fair om door 'n balleroweek te trachten onder on ze duiven te schieten?" Dit plan zou zo ver voeren, dat, wanneer wij eens iets zouden organiseren, uw leden wel mee zouden kunnen doen, mits ze onze contri butie betaalden. Dat wij dan ook niet op uw aanbod ingingen, begrijpt iedere mid denstander. Ons verwijt was dus zeker op zijn plaats Als laatste staat er „Op de beschuldiging van het niet-nakomer. van een belofte tot samenwerking willen wij niet ingaan". Dit is kortzichtig en laf. Wij citeren weer uit bovenstaande brief „Samenwerking op algemeen gebied stel len wij zeer op prijs en wij hebben dit ook toegezegd, d.w.z. wanneer er bv. een be roep gedaan moet worden op de overheid, of op het publiek, dan kunt u zeker op ons rekenen". Wij veronderstellen toch, dat u met samenwerking bedoelt, samen werking in de volle zin des woords, doch geen samenwerking opgesteld in een con tract met allerlei bepalingen? Neen bestuur der Alg. T. M., u bent verkeerd geweest, dit te erkennen had ie dere middenstander weten .te waarderen. U heeft een kloof geslagen tussen mid denstanders, die er niet was. Aan u die te overbruggen. Aan ons heeft het niet gelegen, lees daarvoor maar eens ons orgaan en leg uw oor eens te luisteren op onze vergade ringen waar steeds wordt aangedrongen op samenwerking met uw vereniging Wij betreuren deze gang van zaken. U, redactie hartelijk dank voor uw me dewerking in deze, wij hopen dat we om dergelijke reden nooit meer een flbroep op u behoeven te doen Het Bestuur der R.K. Middenstand. INGEZONDEN. Gaarne een klein plaatsje voor het vol gende: Ofschoon zelf geen middenstander heb ik met de grootste verbazing het ingez. stukje van de R.K. Middenstandsvereni ging gelezen. Hierin wordt gezegd: wil het Alg. Middenstandsbelang gediend worden, dit toch door samenwerking zal moeten gebeuren. Ik betwijfel echter ten zeerste of de R.K. Middenstandsver. enig begrip heeft wat 't woord samenwerking betekent. Het gaat over de Algemene Middenstand. Waarom is er dan een apar te R.K. Middenstandsvereniging? Met dank voor de plaatsruimte. J.S. INGEKOMEN PERSONEN. Susanna J Sernee, v. Haarlem, Palri- moniumstr. 7 n. Den Hoorn 79. VERTROKKEN PERSONEN. Johanna Loncq de Jong v. Warmoesstr. 52 n Apeldoorn. Loenenseweg 8. Tommy C Spruit v Wilhelminalaan 80 n. A'dam 2e Kostverlorenkade 20 II. Pieter E. J. Kuiper v. Waalderstr. 9 n. A'dam, Loh- manstr 61 hs Jannetje W. van Bekkum, v. Hoekstr. 9 n. Purmerend, Koemarkt 23. Feitje A. Drijver v. Hoekstr. 13 naar Amersfoort Anna J. Bakker v. W 28 naar Broek op Langendijk, Oxhoofdpad 302b. GIFTEN WITTE KRUIS S.j 't Noorden f2,50; W., 't Noorden f2,50; W., Driehuizen f2,50; B., Den Burg f 2,50; S„ Den Hoorn f 2,50; v. S., Den Burg f 2,50; L., De Koog f 2,50; v. LDen Burg f 2,50; S., Den Burg i 2,50; J. B., Den Hoorn f 2,50; K., Oudeschild f 2,50; M., Den Burg f 2,50; A. K., Den Burg f 2,50; E., Den Burg f 0,50; S. D Oosterend f 2,50 N. N., Den Burg f 5,N. v. R., Amstel veen f3,Z Den Burg f2,50; H., Ou deschild f 1,50; S., Eierland f 1, GREPEN UIT HET RADIOPROGRAM Hoorspelen. Wo. 11,15 Landverhuizers (II) Wo. 21,10 Speelgoed van glas (I) Do. 21,15 .en lieten de zaak zoals die was (Bern. Shaw) (I) Vr. 20,45 Esther (II) Klassiek genre. Wo. 20,25 Jo Juda in Alb. Berg vioolc. (1) Wo. 21,30 3e symph., Beethoven (II) Do. 20,10 Mendelssohn herdenking (I) Vr. 14,20 Don Quichotte, Rich Strauss (I) Vr. 23,15 o.a. Ie pianoc., Tsjaikofski (I) Populair genre. Wo. 7,30 Ork. Jack Payne (I) Wo. 22,10 Metropole orkest (I) Do. 20,15 o.a. Kilima Hawaiians (II) Do. 22,20 Katja Berndsen, zang en orgel (I) Vr. 22,15 Orkest Count Basie (I) Diversen. Do. 12,Huwelijk Prinses Elisabeth van Engeland (I en II) Do 21,15 idem (Eng. 1500 m.) Do. 23,15 idem (I) moet je deur rake. En het is hier allegaar so heel aars. En só groöt. Guster wos ik om een lopie, maar het ent is 'r fan soek. Fan de Koetebuurt tot achter Tuune is een heel stik, maar dot liejft nag narges naar os je hier komt. Sommege skepe hew ik ol in gien week sien. Os se over dag deres voor een lopie gaan, een beetje fort fan huus, dot kij je begriepe, maar in het snippe fleugie verwacht je ze deerom weer thuus. Ik houw me hórt vast as ik om de maand April denk". „Wat versta jy onder die maand April niggie?" vroeg de Afrikaner, „dit kan ek nie mooi verstaan nie". „Nou de drokte mit de maand April", zei de Texelaar, „Begriep je dót gien- ienseü" De Boerevrouw begreep er niets van en met grote schapenogen, die straalden van trots, vertelde de Oosterender hoe ze in de kraamdagen vertroeteld en ver pleegd werden, bij hun liefste naampjes genoemd werden. Hoe de boer zijn nachtrust voor hen opofferde, zij het ook met pijn De Afrikaner werd er stil van. Wat 'n liefde van die Texelse boeren. Nee, dan ging het hier toch maar heel anders. Hier stuurde de Boer op zijn hoogst eeen Kaf- HOE MEN TE DOKKUM DE WONINGBOUW AANPAKT. De strubbelingen met de woningbouw op ons eiland liggen ons nog vers in hei geheugen. Onwillekeurig zal men zich hierbij wel eens hebben afgevraagd, hoe andere gemeenten dit probleem trachten op te lossen. In Dokkum (Fr.) nu, hebben zich on langs ook moeilijkheden voorgedaan, doch men heeft deze zeer practisch opgelost. Een bevriende relatie schrijft ons hier over het volgende. In Juni 1947 besloot de raad der ge meente Dokkum te bouwen, 36 knappe woningen in blokken van 6. Gezien de el lende, die een aannemer had van 6 wo ningen voor de woningbouwcommissie in 1946, waarmee een jaar was gesold, om reden de financiën van 't Rijk niet of niet op tijd kwamen (de gemeente wilde geen voorschot geven voor het zieke Rijk!) zou er door de timmerlieden weinig, animo bestaan voor dit nieuwe object. Zo dacht men. De gem architect liet de timmerlie den. meest gewone baasjes, geen groot aannemers, ten gemeentehuize komen om overleg te plegen Er was een begroting, waarin een redelijke winst zat. Gevolg was, dat een combinatie van timmer-pa- troons uit Dokkum genegen was de zaak gezamenlijk op te knappen Ze bleven stuk voor stuk verantwoordelijk. Even- tens werd het verfwerk aan een combi natie van schilderpatroons opgedragen. Sanitair, licht, gas, waterleiding, werd verdeeld over de desbetreffende zaken in deze plaats. Men loog 1 Juli aan 't werk. Het kar wei moest in 120 dagen gereed, doch pei- soneel extra is niet te bekomen, zodat die termijn vervalt.De aanvoer van materi alen is best gegaan, maar daarvoor moest men herhaaldelijk op stap. 1 Oct. was 'n blok van 6 gereed, behalve het fijnere af timmeren en verven. De leiding zou deze kamers later ge leed maken, maar overweegt het volgen de: zorg zoveel het kan. alles onderdak te brengen, vóór dc Kerstdagen (men hoopt dat de winter vóór die tijd niei komt), opdat, wanneer er buiten niet ge metseld of gewerkt kan worden, het af timmeren beginnen kan. Het le blok, dat gemakkelijk 1 Dec gereed zou kunnen zijn, blijft op 't moment zo staan, en voorts zijn de andere blokken in verschil lende stadia. Eén blok is half klaar, een ander is men met het dak bezig, het laat ste is nog in een beginstadium (funda ment, sleuven en betonwerk). Bij vol doende personeel was men reeds verdei geweest. De combinatie werkt goed, ieder kreeg een taak, die hem het beste past en om reden deze werkwijze voor hen in de toekomst perspectieven opent, vraagt men thans rechtspersoonlijkheid aan In tussen is ze ook aanneemster van het bouwrijp maken van het terrein gewor den, waarvoor nodig is, flinke ophoging (aanvoer uit- de zandstreek, waaraan nu al een begin is gemaakt), riolering, aan leg van gas, elect riciteit en waterleiding werkzaamheden, bestrating, enz. Dit is een goede oplossing voor een kleine plaats (5500 inwoners) met beperk te krachten, die zeer nuttig is. Is men te duur uit? Neen, er zal redelijk verdiend kunnen worden, wat ook gewenst is. Ver meden wordt foefjes, die bij te lage aan neemsom toegepast worden om er uit te springen. Dus beter werk. FOTO VAN DE WEEK. fer-die-tellen-kon, om eens te gaan kij ken hoeveel schapen hij eigenlijk nog had. Het totaal werd dan op zijn lucifers doosje geschreven, dat hij later weggooi de, om bij de eerstvolgende droogte tóch precies te weten hoeveel honderd scha pen er weer „gevrek" waren! De Texelaar werd er op haar beurt stii van. „Dot pakt skeef uut, dot pakt skeef uut", zuchtte ze, „ik zei toch maar zo dicht mogelijk bee de boerderee bluve." „Maar hoe moet dot don mit de melk?" vroeg ze weer. Nu schaterde de Afrikaner van de lach. „Denk jij, dat hulle in hierdie land 'n skaap melk? Nee niggie, hulle maak nie so nie!" Even verder liep de ram rustig te „kuiere". Hij had het gesprek gehoord, maar afgezien van de warmte voelde hij zich best thuis Alleen de tieken waren een beetje groter dan op Texel. Maar verder mocht hij dit land wel. Heel veel niggies en het hele jaar door November! „Ik sel het hier best horde, mompelde hij met een schalkse blik in zijn schapen oog. „En ok gien boer mit 'n lang touw op grote klompen achter je an te struu- kele. Hoewel het leelijkste schaap, ver dwaald in het Noordvlak, toch nog niet eens zo'n slecht figuur zou slaan bij die nieuwe niggies hier". Veel moois vond hij er niet aan, maar je was hier zo free en dat is ook wat waard. „Wel niggie", zei de Boerin weer. „Ek GROENE ÈRWTEN BN BRUÏNE BONE) BINNEN 4 WEKEN INLEVEREN. De Prov. VoedselCommissaris v. Noord Holland maakt bekend, dat de telers ver plicht zijn binnen 4 weken na dorsing <j< producten groene erwten en bruine bo en af te leveren aan een ingeschakeld handelaar dan wel aan een erkend zaai zaadhandelaar. Indien hieraan niet word voldaan, zal een lastgeving tot leverin worden uitgereikt. Bij het met voldoei aan deze lastgeving zal tot inbezitnam van het betreffende product worde overgegaan Bovenvermelde maatregele moeten worden genomen om de distribu tie van bruine bonen en groene erwten ti waarborgen. MILITAIREN IN INDONESIË kunnen schrijven zoveel ze willet Voortaan zullen de militairen in Indo nesië zoveel post mogen verzenden alsz zelf verkiezen. Echter zullen ze hiervoc uitsluitend de „postbladen" mogen ge bruiken, als zij tenminste portvrij wille corresponderen. Deze postbladen zull( voortaan ongelimiteerd ter beschikkin worden gesteld Het maximum van twin tig per maand, waartegen veel proteste waren gerezen, is dus thans vervallen. TRACTOREN EN MECHANISATIE. Wij hebben in onze krant al meermaie het nut van de mechanisatie in de lan( bouw betoogd. Rupstractoren nu maki een belangrijk onderdeel-uit wan deze m( chanisatie. Deze tractoren nu zijn voo zien van rupsen en zijn vanzei fspreken ook aan onderhoud onderhevig. Tot dusver waren nieuwe rupsen ni te krijgen, daar de onderdelen hiervoor bi nodigd, niet geïmporteerd werden. De fa. Jac. de Graaf te Den Burg is thai in staat om de versleten kettingen e looprollen te vervangen door tankrupse en nieuwe rollen. De bijzondere voordi len van deze ombouw zijn de volgende le. Geen scharnierende delen in rupsketting door middel van pennen e bussen zoals bij het oude systeem gebru kelijk was. Deze scharniering wordt e verkregen door buiging van het rubbe hetgeen tenger.olge heeft, dat de ruj nooit langer zal worden door slijtage e derhalve niet meer nagespannen rao worden. Op het nieuwe systeem bevini zich dan ook geen kettingspanner. 2. Geruisloze loop der rupsen, door rubberrollen en rupsen, waaruit voor vloeit, dat langs de slechtste wegen v gas op de hoogste versnelling gereden ki worden, zonder door elkaar geramme te worden. 3 De rollen en voorwielen lopen op k< gellagers, waarvan de stof- en olie-a dichtingen zo perfect zijn, dat ze b schouwd kunnen worden als 1000 ui smering. 4. Door een en ander is de loop van trekker zo licht geworden, dat. indien v gas wordt gereden op de grote versnelln en dan plotseling ontkoppeld wordt, i trekker verscheidene meters nodig 'net om uit te lopen. Genoemde firma heeft reeds een pa rupstractors omgebouwd, die van meun rupswielen zijn voorzien en naar oi werd medegedeeld, zeer lot tevredenhe van de betrokken eigenaars Zie de ad in vorig nummer.j voel lus om 'n bietje te gaan kuier. St jy saam?" „Weer na toe?" vroeg de Strender „Wel, ek sal jouw die plaas 'n bie laat sien. Ons kan maar stap tot 0< Kerneels se plaas". „Weer is dot?" vroeg de Koetebuur weer, want Tesselaars zijn voorzichti wezens als het op lopen aan komt. „Wel niggie, sien jij daar die kopp nou ja, as ons daar is, kan ek vir jou waar die grens van ons plaas is. Dit i niet meer as 'n dag se stap wees". De Gortbuuk schrok er van. ,,'t temet fon het ïene ent fan Tessel naarl are. En don wos je der misskien nog ni Je so gien iens foor de maand April rug weze. „Dankie niggie", zei ze vriendelijk, gaan d'r eerst maar 'n hortje bee lègg „Wel Potgieter", vroeg ik aan de Bo „wat denk je er van?" „Ja neef, wat sal ik sè," was zijn vo zichtig antwoord, „die warmte en droogte, daar moet hulle aan gewt raak Ek hoop net hulle sal die paal h* want hulle is te prachtig vir my. Eri ei lik het ons voorouders ook uit Holla uitgekom nie waar nie? Hulle sal kom". „Moontlik", voegde hij er vo zichtig aan toe. En dat zullen we hopen. Want als d onderneming slaagt, dan kan dit een o mekeer teweeg brengen voor onze Tex se schapenboeren. SIEM DE WAAI DET LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Emmen en zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden. 1 Hier heb je het portret van Meneei 2. Nu dan! Op het ogenblik, dat onze ge- Van Emmen. Hij wist overal een uitweg schiedenis begint, had meneer Van Em- op en had het echte uitvinders- en ontdek- men het zeer druk Al z'n vrije tijd bracht kingsreizigersbloed in zijn aderen. Je zult hii op z'n zolderkamertje door met ge- dan ook zien, hoe hij zich wist te verhef- heimzinnige en alle aandacht eisende fen boven het nederige baantje van nota- werkzaamheden, en niemand mocht hem risklerk, waarin het noodlot hem zo komen storen. Elke avond leefde'hij te slecht geplaatst had Lijkt het verhaal je midden van boeken, passers, linialen en af en toe wat onwaarschijnlijk, bedenk winkelhaken, talloze pijpen rokend %n dan, dat de grote man het mezelf verteld tal van potten koffie verzwelgend. heeft en ik er niets aan veranderd heb. Wat was er toch aan de hand? EET SMAKELIJK! „Gus" heet de populaire zeehond, die in de Londense dierentuin klein en groot vermaakt. Behalve een gehoorzame leerling van de oppasser Shelley is „Gus" ook een hele piet in het vangen van voedsel, dat hem toegeworpen wordt. Een fotograaf verschalkte „Gus" juist toen hij een lekker visje onfeilbaar op ving en smakelijk verorberde.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4