Vergadering van het Witte Kruis nam belangrijke besluiten Pater M. J. Witte na 12 jaar weer op Texel De reclassering van veel belang WOENSDAG 26 NOVEMBER 1947 TEXELSCHE COURANT 61e JAARGANG. No. 6171 INRICHTINGEN irelke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Texel irengen ter openbare kennis, dat ter ge- neentesecretarie ter inzage ligt een ver- oek met bijlagen van de N.V. Shell Ne- lerland, Wassenaarseweg 80, 's-Graven- age, om vergunning tot het oprichten één carburine-installatie met één on- lergronds reservoir en één bovengrondse iftapinrichting bij het perceel Eierland 42, kadastraal bekend in sectie A, No. !645. Mede een verzoek van de heer H. Vis, )oipsstraat te Oudkarspel, om vergun- ling tot het plaatsen van een compressor gedeelte van de garage en een conser vator met vriesmeubel in de winkel, waar- >ij geplaatst zullen worden 2 eiectromoto- en resp. van 3 en 1 pk., op het perceel, Jorpsstraat 161, De Koog, kadastraal be vend in sectie H. no 2089 Op Zaterdag 6 Dec. 1947, des middags 12 uur, zal ten raadhuize der gemeente degenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te bren- en en deze mondeling en schriftelijk toe lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa- en hebben, kunnen gedurende drie da- en voor het bovengemelde tijdstip, tei ecretarie der gemeente kennis nemen an de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden rordt er op gevestigd, dat volgens de estaande jurisprudentie niet tot beroep erechtigd zijn zij, die niet overeenkom- lig art. 7 der Hinderwet op de boven- epaalde dag voor het gemeentebestuur ajn verschenen ten einde hunne bezwaren londeling toe te lichten. Texel, 22 November 1947 lurgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. REHORST. De Secretaris P. BEEMSTERBOER UITREIKING Levensmiddelenkaarten 802, Schoenen- bonnen, Tabaks en-of Versnaperings- kaarten 802. Op onderstaande data worden bovenge- loemde kaarten uitgereikt. Aan hen. wier stamkaart eindigt op het ijfer 8 en de cijfers 04, 14, 24, 34, 44 en og in het bezit van inlegvelbon 612, als- ïede aan kinderen, geboren in de maand lecember van de jaren 1932 tot en met 945 en aan kinderen, geboren in Febru- n 1947, die nog in bezit zijn van inleg- elbon 604, ontvangen een schoenenbon. roor deze personen moet het inlegvel orden medegenomen. Mannelijke personen, geboren in 1930 f eerder ontvangen naar keuze een ta- aks-, versnaperings- of gemengde kaart; rouwelijke personen, geboren in 1930 of erder ontvangen naar keuze een ver- laperingskaart. Meegebracht moeten rorden de stamkaarten van alle gezinsle- en en de inwisselingsbon van bonkaart 13 Deze inwisselingsbonnen mogen zon- er bonkaart worden aangebeden. Men woidt verzocht toe te zien, dat al- stamkaarten voorzien zijn van een roen TD-zegel. daar anders geen bon- aarten mogen worden afgegeven. De uitgereikte bescheiden moeten di et worden gecontroleerd, daar reclames iter niet meer in behandeling mogen 'orden genomen. Men wordt verzocht op de aangegeven jd zijn bescheiden af te halen Te De Koog in Café Hillenius Op Donderdag 27 November 1947 9-10 alleen zelfverz. voor De Koog en 'ijk K letters AD. 10-11 alleen zelfverz ie Koog en wijk K letters EK. 11-12 lleen zelfverz. De Koog en wijk K let- trs LV. 12-1 alleen zelfverz De Koog wijk K letters WZ. 1-2 geen zelfverz. >e Koog nrs 160. 2-3 geen zelfverz. De [oog nrs 61 en hoger. 2-3 geen zelfverz. ijk K. Te Dc Waal in de kerkekamer van de D.G. kerk Op Vrijdag 28 November 1947 9-10 alleen zelfverz voor De WaaJ en rijk W letters AG. 10-11 alleen zelf- erz. De Waal en wijk W letters HM 1-12,30 alleen zelfverz De Waal en wijk letters NZ. 1-2 geen zelfverz. De faal. 2-3 geen zelfverz. wijk W (Publ. no. 191). DAMPROBLEEM No. 40. Zwart: 6 sch. op 14, 17, 19, 22. 26 en 7. Dam op 6. Wit: 8 sch. op 11, 23, 28, 33, 34, 35, 40 47. Dit vraagstuk toont een groot verschil iet no. 19. Men ziet duidelijk, dat „op lotief" gewerkt is. Ondanks de aanwe- gheid van een dam. kan het pröbleem worden beschouwd als een overgang aar de moderne bewerkingen. Zie oplos- ng in volgend nummer. DE UITVOERING VAN U.D.I. DEN BURG. De 2e opvoering van het ineelspel „Illusie", welke Zaterdagavond laats vond, was aanmerkelijk beter dan eerste keer. Een volle zaal heeft mee- ileefd met de inhoud van dit mooie a-luk en men was algemeen van oordeel, it het spel heel wat beter tot zijn recht a®vam. En nu maar ijverig repeteren voor de edstrijd! TEXELSE MARKT. DEN BURG, 23 Nov. 1947. Aangevoerd: 24 schapen f 4580. 20 lammeren f 30- 22 biggen f 1835. 3 pinken f 225 4 graskalveren f 125200. 140 kip- >n f 23,50. (Voor de levering 12 n. kal- xen) De ledenvergadering van het Witte Kruis, welke' Vrijdagavond gehouden werd, was drukker bezocht dan gewoon lijk het geval is. Opening. De voorz., dhr J. C. Rab, sprak er zijn voldoening over uit, dat het vergaderbe- zoek deze avond groter was dan vorige keren. De meerdere belangstelling was ook een gevolg van -de belangrijke pun ten. die aan de orde kwamen. Met nog een speciaal welkomstwoord aan de Zus ters, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De notulen van de secr., dhr Remmers, werden hierop voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Wijziging Huish. Reglement. Doordat de Wijkverpleging is opgeno men in het Witte Kruis, was het nodig, het huish. reglement te wijzigen. Artikelsgewijze werd dit punt behan deld. Uit de besprekingen vernamen we, dat men bij opgave van het lidmaatschap na 1 maand recht heeft op kosteloze ver zorging door de wijkverpleegster en het gebruiken van de materialen van het Witte Kruis. Niet-leden moeten het dub bele tarief betalen, terwijl armlastigen gratis zullen worden geholpen, na beoor deling van ieder geval door het bestuur. Na enige bespreking werd het voorstel aangenomen met dien verstande, dat de wijzigingen ingaan per 1 Jan. 1948. Tot afgevaardigde naar de op 16 Dec. te houden algem. vergadering werd dhr Remmers benoemd. Het voorstel van het hoofdbestuur ten behoeve van 't Sanatorium „Heideheu- vel" was ingetrokken, zodat dit niet be sproken behoefde te worden. Begroting 1948. De penningm., dhr P. Beemsterboer gaf een toelichting op de begroting 1948, wel ke geraamd was in ontvangsten tot 'n be drag van f 16,966,en in uitgaven tot f 19966.—. Het vermoedelijk tekort zal plm. f 2600 bedragen. Het bestuur had gedacht, dit verschil op ,te heffen door het houden van collecten, terwijl men voorts een beroep op de ingezetenen wil doen de ver. te steunen door giften. Het tekort wordt veroorzaakt door de Wijkverpleging, zodat de fusie met het Witte Kruis voor laatstgenoemde geen voordeel is. Er is ook gedacht om bij de gem. aan te kloppen voor het nadelig saldo. Dhr P. Swarthof bood aan de ver gratis van ruw ijs te voorzien, welke geste onder applaus werd aanvaard. De uitgavepost kan hier mede dus verminderd v/orden. Nadat nog enkele leden het woord ge voerd hadden, werd de begroting aange nomen. Voorstel tot contributieverhoging. Het bestuur stelde voor de contributie te verhogen tot tën minste f 5 per lid en een extra betaling van f 1,voor elk in wonend meerderjarig kind. Verscheidene leden hebben over dit voorstel het woord gevoerd. Van arbei derszijde werd gezegd, dat een contribu tie van f 5,voor velen te hoog is en er zeker bedankjes zullen komen. Voorge steld werd een contributie naar het in komen te heffen, dus meer progressief. Voorz. zeide, dat het bestuur hier wel aan gedacht heeft, doch practisch achtte met' zo'n regeling niet uitvoerbaar. In ge vallen waarin men niet kan betalen, zal het bestuur een soepele regeling toepas sen. Een ander geluid. Dhr Boogaard, Den Burg vond," dat er door de arbeiders vele dubbeltjes onnodig worden weggegooid Spr. is van mening, dat deze mensen beter een kwartje per week konden betalen dan een dubbeltje. Dhr Gieles stelde voor, dat ieder lid f2 meer zal bijdragen, waardoor ook dege ne. die thans een hogere contributie be talen automatisch om hoog gaan. Voorz. antwoordde, dat hieraan ook ge dacht is. De penningm. deelde nog mede, dat de kosten eerder meer, dan minder zullen worden, daar er volgend jaar Sept. een nieuwe wijkzuster aangesteld zal worden, in verband met het uit dienst treden van Zr. Mulder en er dan een au to aangeschaft zal moeten worden. Spr. drong er dan ook met klem op aan het voorstel tot contributieverhoging aan te nemen. De contributie zal in 2 halfjaar lijkse termijnen geïnd worden. Na stemming werd het bestuursvoor stel aangenomen met 36 voor en 6 stem men tegen. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren J. C. Rab en H. K. Rem mers herkozen, terwijl als nieuw be stuurslid voor Den Burg werd gekozen mv. Vrijdag-Keijser. Voor Oosterend werd gekozen mv Renout en voor De Cocksdorp dhr H Daalder, die allen bij eerste stemming werden gekozen. Woorden van afscheid. De voorzitter richtte hierna enkeie sympathieke woorden van afscheid tot het aftredende bestuurslid van de Wijkverpleging, de heer .T. C Visser, die deze functie 40 jaren tot aller tevre denheid heeft vervuld. Nimmer werd er tevergeefs een beroep op hem gedaan Spr. stelde voor de scheidende function- naris als ere-lid te benoemen, welk voor stel met instemming werd begroet. Dhr Visser dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. Ook de an dere aftredende bestuursleden, als ge volg van de fusie met de Wijkverpleging, dankl£ voorzitter voor alles wat ze in het belang dezer ver. gedaan hebben. Rondvraag. Dhr Stolk, De Waal, vroeg of het wel nodig is een auto voor de wijkzuster aan te schaffen. Een arbeider heeft toch ook geen auto voor zijn werk nodig. Voorz. zeide, dat het volgens advies van de doktoren gewenst is, dit wel te doen om 'n goede verpleging over geheel Texel mogelijk te maken. Spr. onder streepte nogmaals, dat de contributiever hoging noodzakelijk is en hoopte, dat de tegenstemmers dit ook zullen begrijpen. Dhr Eelman vroeg waarom er geën verbandtrommel aan De Waal aanwezig is. Hierin zal voorzien worden Het post kantoor werd de geschiktste plaats ge acht. Gesproken werd nog over een vrije Zondag voor de Zusters. Men vond, dat de Zusters dit zelf het beste kunnen re gelen. Nadat de voorz. nog enkele waarderen de woorden gewijd had aan het adres van Dr. Boswijk, die op de vergadering aan wezig was en de wens dat de zaken van het Witte Kruis tot belang van het alge meen zuilen kunnen blijven doorgaan volgde sluiting met dank voor de aange- name en zakelijke besprekingen.Z. DEN BURG. Dat de Reclassering van veel belang is, kwam Donderdagavond duidelijk tot uiting in de wel zeer mooie film „Redding", die vertoond werd in de Geref. kerk. door de vereniging „Het Hoogeland" Deze ver. heeft inrichtingen te Beekbergen bij x'Ypeldoorn, Brummen, Vries en Opeinde, waar mensen, die een misstap hebben begaan of onvolwaardig zijn een thuis vinden. In de film komt een jongeman voor, die voor straf in „Het Hoogeland" wordt geplaatst, doch door z'n goede gedrag na verloop van tijd weer in de maatschappij terug komt Hij krijgt weer een kans, dank zij de reclassering. Zelfs in zijn nieuwe betrekking blijft hij nog '>nder controle. Onze indruk is, dat hier zegenrijk werk wordt verricht, dat aller steun verdient. Door de propagandist dhr C. Emmers, uit Nieuw-Amsterdam werd vooraf een toelichting gegeven, zodat de aanwezigen de geluidsfilm heel goed konden volgen. De ver. „Het Hoogeland" bestaat 3 Dec. reeds 55 jaar, heeft 1000 afd., 6000 collec tanten en bijna 100,000 leden. Dit alles is wel nodig, daar de exploitatie veel geld kost. Vandaar ook de opwekking om het sociale werk van de ver. te steunen. Deze avond gaven zich al 12 nieuwe le den op, dat, gezien de opkomst van de ongeveer 60 aanwezigen, niet slecht ge noemd kan worden Te Oosterend, waar Vrijdagavond de film draaide, meldden zich 8 nieuwe leden aan. Juist in deze tijd van inzinking en demoralisatie heeft „Het Hoogeland" een zeer belangrijke taak te vervullen, waar de samenleving met an ders can bij gebaat kan zijn. De gebou wen der ver behoeven ook dringend ver betering, zodat er veel geld nodig is. Na do. hoofdfilm kwam er nog een in teressant filmjournaal na, zodat met recht van een bijzonder mooie avond ge sproken kon worden. Met het zingen van een danklied en ge bed werd de avond besloten. INLEVERING LANDBOUW- VAC ANTIEBONNEN. Van 29 Nov. t.m. 6 Dec. is er weer ge legenheid tot het inleveren van vacantie- bonnen. Het bedrag wat aan vacantiebon- :ien mag worden ingeleverd, bedraagt f 15,In dit bedrag zijn ook begrepen de waardecoupons welke eventueel uitge reikt zijn door de verzekeringsorganen Dit bedrag is wel zeer laag gesteld, aan gezien velen een aanmerkelijk groter be drag aan bonnen in hun bezit hebben. Het hoofdbestuur deelde ons echter mede, na een opmerking onzerzijds, dat het be stuur van het Vacantiefonds deze bedra gen ïldus had bepaald en zij zich hier aan dienden te houden De oorzaak van dit la»?e bediag ligt in het feit, dat uit het bonnenjaar 1 Mei 1947 tot 1 Mei 1948 ge financierd moet worden de vacantieweek voor 1947 en de vacantieweek yoor 1948, plus de snipperdagen. Dit is dus een overgang. Dit zal dus geleidelijk verbete ren en in de toekomst zullen hogere be dragen aan bonnen kunnen worden inge wisseld. Van belang kan geacht worden, dat op deze wijze voor de vacantieweek 1948 het bedrag belangrijk hoger zal kunnen zijn dan voor 1947. In elk geval zullen de resterende bonnen kunnen worden inge leverd in 1948. Men houde zich echter wel aan de ïnleveringsdatums, teneinde onnodige opeenhoping van bonnen te voorkomen. Zie ook adv. EEN EXTRA BON VOOR SUIKER, VER SNAPERINGEN OF JAM. In verband met St. Nicolaas is er een extra bon geldig verklaard voor suiker, versnaperingen of jam, nl. de bonnen 026 en 524 die ieder recht geven op het ko pen van 200 gram suiker of versnape ringen of 400 gram jam. CURSUSSEN VER. VAN OUD LEERLINGEN L.L.S Het bestuur van de ver. van Oud-leerl. L.L.S. deelde ons mede, dat de aange kondigde boekhoudcursus is uitgesteld tot het volgend seizoen. Er was te weinig deelname. De motor- en werktuigencursus iri Eier land gaat wel door. Het betreft hier een vervolgcursus Welke met Jan. a.s. begint. Opgaven kannen nog geschieden bij dhr B Paagman en H. Leber. Pater M. J. Witte, de bekende Priester-Missionaris, is na een ver blijf van ruim 12 jaar, uit Nyeri (Ke nya) op Texel teruggekeerd, waarbij wij willen opmerken, dat hij voor het vorige verlof in 1934. ook reeds een 14-tal jaren in Brits-Oost Afri ka heeft doorgebracht. In de brieven, die wij van Pater Witte reeds meermalen in onze cou rant opnamen, is wel duidelijk toi uiting gekomen, het vele en be langrijke werk op onderwijsgebied, dat de Missionaris aldaar verricht heeft. Dat dit ook door de Engelse regering op prijs gesteld wordt, kwam aan het licht, toen Pater Witte in 1936 begiftigd werd mei een ridderorde. In de korte tijd, die wij met Pa ter Witte spraken ten huize van zijn oudste broer aan het Schildereinde, hebben we veel gehoord van het mooie werk, dat daar in het verre Afrika door missionarissen e.a. ge daan wordt. Het zou ons te ver voe ren, dit allemaal op te nemen. T.z.t. bestaat hiertoe nog wel eens de ge legenheid Pater Witte deelde ons mede, dat hij 3 Nov j.l. met het s.s. „Bosfontein", van de Ned. Stoomvaart Mij. is afgereisd van de grote havenstad van Kenya, Monba- sa, waar meerdere Holl. schepen voor an ker lagen. Voor zijn vertrek had de Pater nog een ontmoeting met zijn achterneef, Pater Kees Witte te Nairobi, gelegen in het midden van Kenya. Deze was op weg naar Kisuma In Cairo mochten we niet van boord vanwege de cholera-epidemie, vertelde Pater Witte ons nog Vandaar koerste de boot naar Genua, van welke Italiaanse stad de missionaris per trein naar Holland is gereisd. Juist voor de spoorwegstaking in Frankrijk vertrok hij uit Pariis naar Am sterdam, waar hij Zondag door broers en zusters werd afgehaald. Om 1 uur arri veerde Pater Witte in zijn geboorteplaats Z.Eerw. ziet. er gezond uit en heeft voor de toekomst weer plannen om nogmaals naar Afrika te gaan. Zijn 25-jarig Pnester-Miss'onarisfeest, dat hij het vorig jaar in Afrika herdacht zal 7 Dec. op Texel nog eens gevierd worden. We hopen, dat de tijd. die Pater Witte in het vaderland vertoeft, mooie en on vergetelijke dagen voor hem zullen wor den. Z. ER KOMT EEN IJSFABRIEK MET KOELHUIS. In de gemeenteraad is reeds meerdere malen gesproken over de plannen, die er op Texel be staan ten opzichte van het stich ten van een ijsfubriek. Dat de bouw van een ijsfabriek voor de visserij van zeer groot belang is, zal een ieder wel met ons eens zijn. Thans is het zover, dat de. vestigingsvergunning uit Den Haag is afgekomen, waarin toestemming wordt verleend tot het exploiteren van een ijsfabriek met koelhuis bij de Putfabriek, nabij Ouaeschild. Het wachten is nog op de bouw vergunning. De stichting van deze fabriek wordt een combinatie van de heren Gebr. Blom te Oude- schild met een groep vissers uit Oosterend. Op een en ander hopen wij nog nader terug te komen. INVOER BLOEMBOLLEN NAAR V.S. ZAL NIET BEPERKT WORDEN. Een woordvoerder van het Amerik. de partement van Landbouw heeft verklaard dat de in de Verenigde Staten bestaande quarantaine-regeling voor de invoer van planten niet zal worden gebruikt om de invoer van Nederlandse bloembollen uit commerciële over wegingen te beperken. Aanleiding voor het onderzoek, waarbij deze verkla ring werd afgelegd, was een klacht der Amerik. Vereniging van Vrouwelijke Tuiniers, die protesteerden tegen de uit sluiting van Nederlands zaaigoed, omdat de Amerikaanse tuinen daarvan te lijden zouden hebben. VIA ANTI-LAWAAI NAAR VEILIGER VERKEER. Het Permanent- Anti-lawaai-Comité, ingesteld door de Geluidstichting, de Tuchtunje en de K N A.C., acht de actie, welke door de acht grootste gemeenten zal worden ingezet in het kader van een geluidloos en daardoor veel veiliger ver keer, van zeer groot belang en paedago- gisch en psychologisch zeer juist opgezet. Jmmers ten einde de bodem rijp te ma ken voor een minimum aan geluidsignalen door het motorisch verkeer te geven, moeten eerst de voetgangers en het lang zame rijverkeer worden herschoold. Ten einde deze anti-lawaai-actie op bredere basis te brengen heeft het comité een be roep gedaan op de burgemeesters van de andere 119 gemeenten, die over gemeen tepolitie beschikken, om in hun gemeen ten eenzelfde c.q. gelijksoortige actie te bevorderen. Tevens is aan de Rijkspolitie voorgesteld, waar mogelijk, in de klei nere gemeenten eenzelfde gedragslijn te willen volgen. OMWISSELING MAIS TEGEN ROGGE DOOR TELERS VAN ROGGE. De telers, die na 16 Nov. 1947 een hoe veelheid rogge boven de opgelegde aan slag dan wel, voor zover het desbetref fend bedrijf onder de dorsregeling ressor teert, na 16 Nov. 1947 een hoeveelheid rogge, welke op toewijzingen uit eigen oogst behouden mag worden, hebben af geleverd aan een ingeschakelde graan handelaar dan wel een erkende zaaizaad handelaar, kunnen in de gelegenheid ge steld worden een hoeveelheid import- mais te betrekken. Bovenbedoelde telers kunnen hiertoe een bestelbon aanvragen bij hun PBH, die ook nadere inlichtingen verstrekt. DE VEERDIENSTEN IN DE PROVINCIE ZEELAND. Verschenen is de balans en de resulta tenrekening over 1946 van de Prov. boot diensten in Zeeland. Hieruit blijkt, hoe zeer de Zeeuwse bevolking een extra-be lasting moet betalen in tegenstelling met de provincies, die niet door brede stro men in verschillende delen zijn gesplitst. Het totale tekort op de veerdiensten bedraagt f 495,043,02. Om de overtocht op de Westerschelde gratis te doen ge schieden, betaalt het Rijk een bijdrage voor deze veren van f 344,966,58, de pro vincie moet hiervoor nog f 74,022,89 bij passen. De bedragen van de provincie voor de veren over de Oosterschelde is f 76,053,55 groot. Als extra-belasting komt hier nog bij f 105,166,38 aan veer- en vrachtgelden, die grotendeels door de Zeeuwse bevolking worden opgebracht. De veren op de Westerschelde zijn gra- tis. Terecht redeneert het Rijk, dat de ve ren als onderdeel van 'de Rijksweg wor den gezien, zoals de bruggen over de ri vieren Om deze reden zijn de veren naar Zeeuws-Vlaanderen vrij. Waarom geldt dit niet voor Schouvven- Duiveland, schrijft de Zienkzeese Nieuwsbode, waaruit wij dit bericht over namen. In Noord-Zeeland liggen zo goed als geen Rijkswegen en dat is de corzaak, dat de Prov. Veerdienst op de Oosterschelde niet dezelfde behandeling geniet als die op de Westerschelde. In het belang van Noord-Zeeland is hel dringend gewenst, dat het Rijk deze veer diensten ook vrijmaakt, aldus genoemd blad. BOEKBESPREKING. GANZEN EN GANZENTEELT. De papierschaarste is oorzaak, dat eerst thans een lijvig documentatiewerk is ver schenen over de „Ganzenteelt". De rijkspluimveeconsulent Ir. J. Hoogen- doorn heeft in opdracht van de Rijksvoor lichtingsdienst voor de Pluimveeteelt een onderzoek ingesteld naar de betekenis van de ganzenhouderij zoals deze op het ogenblik in ons land is. De ervaringen van de vele ganzenfok- kers en ganzenhouders zijn weergegeven, alsmede is een dankbaar gebruik gemaakt van de literatuur op dit gebied versche nen. De ganzenhouderij is in N.-Holland be trekkelijk zeer eenvoudig en extensief. Na 1900 is zij sterk achteruitgegaan be perking van de ganzenweiden en regula- risatie van de riviertjes en tenslotte maakten de lage prijzen der ganzen (de markt te Purmerend werd vaak door het samengesloten blok van kopers erg ge drukt), de exploitatie niet meer lonend De ganzenfokkerij heeft zich evenwel aan de gewijzigde omstandighe den aangepast en is tot een onderdeel van het boerenbedrijf geworden Na een historisch overzicht van de gan zenhouderij gegeven te hebben, gaat de schrijver over tot een beschrijving van de ontwikkeling van de ganzenhouderij in Nederland. De diverse ganzenrassén, fokkers en veren alsmede de problemen betreffende huisvesting, ziekte en slachten worden in dit werk uitvoerig besproken 'Tot slot wordt een pleidooi voor de ganzenhoude rij gehouden. Een groot aantal foto's van de schrijver verduidelijken de tekst en verhogen aan merkelijk de keurige uitvoering van dit standaardwerk op het gebied van de gan zenteelt. (Ir. J. Hoogendoom: Ganzen en ganzenteelt, prijs geb. f 6.75)

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1