Hoe zal de winter zijn? Onze vliegers in Indië Haar Koninkrijk Betaal niet meer dan nodig is r Hoe zal de komende winter worden? Zal hij lang en koud zijn, cf kort en zacht: een strenge of een kwakkelwinter? Krijgen wij een mooi en vroeg voorjaar? De mens is nieuwsgierig: hij wil graag weten en als hij niet weten kan, bepaait hij het meest waarschijnlijke en als hij ook dat niet kan, dan.gaat hij voor spellen. En wat voorspellen we liever dan het weer? Nog altijd is het weer de meest gerede en internationale aanleiding tot een gesprek. Dan en dan zal het mooi weer zijn of slecht weer, want.volgt de „reden", de_ voorspelling. Deze weer voorspellingen luisteren naar vaste wet ten. zijn gebonden aan bepaalde regels, men kan er niet zo maar een slag in slaan Die „volksweerkunde" mogen wij mis schien niet eens helemaal bijgeloof noe men Boeren, schippers, molenaars, land arbeiders, zij, die steeds in de buitenlucht vertoeven, dagelijks in aanraking komen met de natuur, hebben jaar na jaar, ge slacht op geslacht, hun ervaring opgedaan en zo heeft de volksweerkunde dus wel degelijk haar practische zijde Het belangrijkste element in de volks weerkunde is ongetwijfeld het verschijn sel der zgn. critische dagen, of zoals deze in 't Fries genoemd worden: merkelda- gen De barre, strenge en schier eindelo ze winters, die wij ook tijdens de oorlog hebben meegemaakt, liggen ons nog maar al te zeer in het geheugen en velen vra gen zich met een zekere vrees af, hoe de komende winter zal zijn. Laat ons eens bekijken, wat de critische dagen daar van zeggen, opdat gij, lezer, zelf kunt bepalen, wat u de komende maanden te wachten staat. Of dit enige zekerheid voor u betekent, hangt slechts af van de mate van geloof, die ge schenkt aan het practische element en de volks wijsheid, die in de volksweerkunde ver borgen liggen. De critische dagen. De eerste critische dag, die naar de win ter wijst is de 4e Aug., St Dominicus: Als Sint Dominicus gloeit, Een strenge winter bloeit. Daartegen: Vorst in September, Een zachte December. Ook uit de algemene weersgesteldheid van Oct. laat zich de winter voorspellen: October met groene blaan, Duidt een strenge winter aan. Als het rond 1 Nov. mooi weer is, spreekt men van een Oudewij venzomer En 1 Nov. zelf, Allerheiligen, is zeer be langrijk. Als dan de zon schijnt, mag men op een open winter rekenen, als het vriest kan men er zeker van zijn, dat men op Kerstdag kan schaatsen rijden. Als het met Allerheiligen sneeuwt, Leg dan uw pels gereed Van Kerstmis zelf wordt gezegd: Is op Kerstmis de hemel klaar, Verwacht dan vrij een vruchtbaar jaar Het tijdperk van Kerstmis tot Drieko ningen, de „twaalf nachten" (bij de Ger manen begon het jaar op 25 Dec.), geeft nl. het \yeer voor het hele jaar aan. In de volksweerkalender is verder St. Maarten, 11 Nov., van belang: Zo 't loof niet valt voor SL Martijn, Dan zal 't een harde winter zijn Is 't donkere lucht op St. Martijn Zo zal 't een zachte winter zijn; Maar is die dag het weer helder, De vorst dringt door in meen'ge kelder Nevels in Sint Maartens-nacht Brengen winters, kort en zacht. Als wij er dan nog op rekenen, dat de 30e November, Sint Andries, de „vries" kan brengen, zijn wij de winter al zo dicht genaderd, dat verder voorspellen weinig nut meer heeft. Hoe zal de komende winter zijn? De mogelijkheid tot antwoorden is ons gegeven en laten we daarbij niet verge ten alle twijfel inbegrepen dat die oude volkswaarnemingen inderdaad dik wijls met de wetenschappelijke meteoro logische bepalingen overeenkomen, al voorspellen deze laatste bij voorkeur niet op lange afstand. Laat ons echter voor alle zekerheid hopen, dat Sint An dries dit keer nog maar niet de vries komt brengen. MEDEDELINGEN VAN DE V.V.V. „TEXEL". Wij meenden goed te doen, de leden, wel ke zijn ingeschreven bij de Bedrijfshore- ca. op de hqpgte te brengen van onder staand artikel uit „Bedrijfshoreca". Alle Texelse pensionbedrijven kunnen als seizoenbedrijven aangemerkt worden en derhalve is het van groot belang, dat een ieder zich als zodanig meldt. Seizoen-pensions. Vele aanmeldingen van pensions als seizoenbedrijf zijn reeds bij de Ondervak groep Pensions en Aanverwante Bedrij ven binnengekomen; een en ander naar aanleiding van het artikel in „Horeca" van 31 Oct. j.l. Voor een goed overzicht is echter nodig, dat alle seizoenbedrijven in deze sectie, welke in het tijdvak van 15 Mei tot 15 Sept. minstens twee derde van hun jaaromzet behalen, zich aanmelden. Deze aanmelding kan het eenvoudigst eri meest overzichtelijk geschieden als volgt- Ondergetekende: (naam en volledig adres), ingeschreven bij Bedrijfshoreca, Ondervakgroep Pensions, onder no verklaart, dat zijn-haar bedrijf is een seizoenbedrijf en dat minstens twee der de van de jaaromzet wordt behaald in de penodé van 15-5 tot 15-9. De iogiescapa- citeit van dit bedrijf bedraagtgasten. (datum ondertekening). BOEKBESPREKING. De historie der krijgsgebeurlenissen in Indië in de periode Dec. '41-Febr. '42 is voor alle Nederlanders een geheel onbe kend onderwerp. Het is daarom interes sant eens iets te lezen over de prestaties der Luchtmacht De officiële documenta tie schijnt even na de capitulatie van de KNILM op een geheime plaats te zijn be graven. Uit deze spaarzame gegevens, die ter beschikking stonden en werden aangevuld met talloze interviews van personen, die de luchtoorlog hebben overleefd, is een boek ontstaan, dat zeer zeker een plaats verdient op de boeken plank van diegenen, die een vertwijfelde poging doen, om zich over het gebeurde van de laatste jaren te documenteren. In Oct. van het jaar 1910 diende de toenmalige luitenant Ter Poorten het ver zoekschrift bij zijn superieuren in, om tot vliegenier te mogen worden opgeleid Na enige tegenwerking wist hij zijn plan nen te verwezenlijken Nadat hij zich in Europa in de aviatiek had bekwaamd, zien wij langzaam maar zeker de militai re luchtvaart in Indië vorm aannemen. Niettemin vloog men in Indië jarenlang met verouderd materiaal en nadat in 1935 een materieel dieptepunt was bereikt, noodzaakten de internat, gebeurtenissen ons, de luchtmacht op brèdere basis te bouwen. Op de dag, dat de grote strijd in de Pacific begon, bestonden de Neder - landse legerluchtstrijdkrachten uit 150 operationele vliegtuigen, w.o. 58 twee- motorige bommenwerpers, 59 jagers en de rest verkenningstoestellen. Ter verge lijking noemen wij het cijfer van 136 oorlogsvliegtuigen, waarover Nederland cp 10 Mei 1940 voor de luchtverdediging van zijn grondgebied beschikte. Nietemin aanvaardde men in Indië de strijd en onze vliegers van de leger macht en MLD hebben tot het bittere ein de tegen een steeds groter wordende Ja panse macht gevochten. Onze militaire toestellen waren beschikbaar voor de luchtverdediging van Singapore, onze vliegboten, traag en weinig wendbaar als zij waren, slipten dwars door de Japan se luchtverdediging heen en vielen aan, waar zulks maar enigszins mogelijk was. Geen wonder, dat uit de gegevens een boeiend geheel is ontstaan, dat een ant woord geeft op vele vragen. (C. C. Küp- fer: Onze vliegers m Indië; geb f 7,90.) BRIEFKAARTPORTI WORDT VERLAAGD. Het porto voor briefkaarten voor inter- locaal verkeer zal worden verlaagd van 7Vs ct. tot 6 cent. Men verwacht, dat deze verlaging per 1 Jan. a s. van kracht zal worden. FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD 29.) Loutje begon te vertellen en al gauw legde Arthur de pook neer en nam de krant om zelf te lezen. De politie was op Gaunt Sqaure 33 ge komen om de kamers te doorzoeken, die zij daar verzegeld had, naar bezwarende gegevens tegen Damian Roder en had haar zegels verbroken gevonden en kas ten en schrijfbureau opengebroken ge vonden Ze had op niets bezwarends de hand kunnen leggen. Geen spoor van cor respondentie of andere schrifturen, geen spoor vten genees- of verdovingsmiddelen had zij aangetroffen. De echtgenote van de verdachte, op wier naam het huis gehuurd was, werd in diepe slaap in haar bed aangetroffen. Na dat zij gewekt was, had de politie haar een verhoor afgenomen. Ze had in gebro ken Engels medegedeeld, dat zij in de late avond een man in de voorkamer had aan getroffen. die haar had medegedeeld, dat hij detective was en voor het onderzoek was gekomen Loutje schaterde het uit. De politie had de indruk gekregen, dat de vrouw min of meer versuft was van de slaap en verdriet, maar haar mededelin gen hadden volkomen het stempel van openhartigheid en juistheid gedragen. „Hij zei van de politie", had ze gezegd. „Tective. Ik hem kamers gewezen en weer naar bed gegaan. Hij had politielan- taarn en sleutels. Ik niet durf bemoeien. Het was tien uur" Toen men haar had gevraagd, hoe de man er uitzag, had ze geantwoord: „Als politie Blauw GlacW gezicht. En zei nu en dan hm! hm!" Ze had het blijkbaar zo openhartig en kinderlijk verteld, dat noch bij de politie noch bij iemand anders ook maar even twijfel was opgekomen aan haar eerlijk heid. Hoe zou dat ook kunnen? Ze erken de immers alles open en eerlijk? Arthur lachte, terwijl hij las en Loutje lachte nog harder, zonder te weten waar om Arthur eigenlijk lachte. Koel en brutaal", zei Arthur. „Een kerel, die durft", zei Loutje, me nend, dat hij de man bedoelde. Maar Arthur bedoelde de vrouw Het was hem nu duidelijk, dat ze een betere helpster was dan hij eerst gemeend had. Ze had het goed gedaangeen woord te veel gezegd en die houding van domme onverschilligheid! Meesterlijk! Hij vroeg zich af, wat ze wel zou doen of zeggen, als ze er achter kwam, dat hij geen vriend van Danilo was. Dan zou ze in een voor haar lastige positie komen, na de thans afgelegde verklaringen! Men had haar gevraagd naar de onge sloten ramen en deuren op de bovenver dieping en naar het slaapkamerraam, dat open stond. Ze had volslagen onverschil ligheid getoond. „Niets te stelen hier", had ze gezegd. „Mijn man nooit ramen sluiten. Mag ik mijn man zien?" Haar toegewijdheid aan haar echtge noot pleitte boven alles voor haar. Maar Onder dit motto, verricht de plaatselijke Pr ij zencommissie haar taak. Waaruit bestaat haar werk? Heel global zouden we kunnen zeggen, dat de commissie door haar morele in vloed plaatselijke verkeerde toestanden moet voorkomen of verbeteren, geheel buiten inmenging van politie en van de prijzencontrole om. De commissie heeft niet alleen de be langen van de consument voor ogen, maar ook die van de winkelier of onder nemer. Daarom bestaat de commissie ook, volgens voorschrift, uit vertegenwoordi gers van alle belangrijke volksgroepen: huisvrouwen, middenstanders en arbei ders. De commissie moet haar eigen weg zoe ken, haar eigen werkwijze bepalen. Zij is om te .beginnen niet ambtelijk. Ze krijgt en verwacht van niemand bevelen en ze is omgekeerd aan niemand verant woording schuldig. Dit betekent echter niet, dat ze bepaalde wenken van offici ële zijde niet ter harte zou nemen. Zij worden dan ook door het Directoraat-Ge neraal van de Prijzen regelmatig inge licht. Wij hebben geen opsporingsbevoegd heid. Wij treden op als vertrouwensman nen en de ervaring die we tot nu toe op deden, bewijst, dat we op de goede weg zijn. Zonder terughouding hebben de be langhebbenden ons tot op heden inzage verleend van alles wat we nodig hebben om ons oordeel te kunnen uitspreken. We zien hier en daar wel eens iets ver keerds, evenals iedereen dat kan zien; on- geprijsde artikelen in de étfelages bv Bij het constateren van dergelijke din gen wordt de zakenman door ons op zijn fout attent gemaakt. Wij zijn echter geen spionnen of dwarskijkers, zoals vele za kenmensen verondersellen. Wat we tenslotte wel doen? Wij nemen klachten in ontvangst, on derzoeken die zeer nauwgezet; soms bleek zo'n onderzoek vrij eenvoudig, soms ook lang niet gemakkelijk. Wij hebben echter de beschikking over alle gegevens be treffende de prijsvaststelling en deskun digen op .ieder terrein. Siaat tenslotte ons oordeel, na het ho ren van beide partijen, vast, dan volgt on ze uitspraak in de vorm van een voorstel tot terugbetaling van het te veel bere kende bedrag. Voorop staat, dat in ieder geval een gemaakte fout of vergissing moet worden hersteld. De klachten, die op deze manier behan deld worden, betreffen niet alleen de za ken. die zo over de toonbank verkocht worden, zoals sommigen menen. On ze werkzaamheid strekt zich uit over al le soorten artikelen, over alle reparaties, alle ambachtswerk, alle diensten. Velen zullen zeggen: ik maak mij niet druk over een dubbeltje, een kwartje of misschien zelfs wel een gulden, welke ik misschien te veel heb betaald Wij kunnen het ons voorstellen. Toch is dat een droevig verschijnsel. Het betekent immers een zeer belangrijke deprimatie van de weeklonen! Meent u derhalve, dat u ergens te veel betaalde, aarzel dan niet om ons te raadplegen, dit is ook in het belang van de betrokken winkelier. Voor eventuele klachten kunt u zi£h wenden tot de heer P. Smit, Molenstraat 39, secretaris. INLEIDING IR. H. DE GROOT OVER GRASLAND. Op uitnodiging van de besturen van de Bedrijfsver. en Ver v. Oud-Leerl. der L LS. heeft Ir. de Groot van Wageningen gesproken over het onderwerp Grasland De belangstelling voor deze avond had iets groter kunnen zijn. Zij, die aanwezig waren, hebben een zeer goede avond ge had, wat duidelijk gebleken is uit de grote aandacht, waarmede de inleiding werd aangehoord en uit de zeer goede bespre king, die op de inleiding volgde. Daar de inhoud van deze lezing voor meerdere Texelse grasboeren van belang is, stellen wij ons voor in de komende weken enige korte artikelen aan dit on derwerp te wijden, waarbij wij dan te vens in de gelegenheid zullen zijn. deze dingen op onze Texelse omstandigheden toe te passen. C v. Gr. men kon haar geen verlof geven, hem in de gevangenis te bezoeken en zij verliet het politiebureau zonder nog een woord te zeggen en met een gezicht, vertrokken van verdriet of van woede „Ze heeft alleen maar gedachten voor die kerel", zei de politie-sergeant. „Vrou wen zijn rare wezens. Je zult zien, dat ze nog gek wordt, als ze hem opsluiten Zo'n type is ze". Maar hij beoordeelde Draga Alexan- drowna verkeerd. Zij was helemaal niet zo'n „type". Op haar slaapkamer kleedde ze zich in haar beste kleren, verschrikke lijk van opzichtigheid en spoedde zich vervolgens naar Lincoln's Inn. De indruk wekkende statigheid van het kantoor West Lewis en Ridgeway paste in geen enkel opzicht bij een strafzaak als die van Danilo. Dat voelde ze zo duidelijk, alsof men het haar in het oor schreeuwde en daarom was het met een gevoel van opluchting, dat ze van een der statige he ren vernam, dat zijn firma de belangen van haar echtgenoot niet langer wenste te behartigen en dat zij, op verzoek van dr. Roder, de zaak hadden overgegeven aan E. A. Jenkins, Cretton Street 18. Zij ging dadelijk terug naar Cretton Street en zocht no. 18 op. Het was het huis van de „twijfelachige" advocaat Dit was beter! Maar bij de twijfelachtige mr. Jenkins kreeg ze een nieuwe schok. Hij vertelde haar, dat haar man woedend was over de verdwijning van de papieren en brieven dat die broodnodig waren vöor zijn verdediging en dat zij, door de in breker zijn gang te laten gaan, haar man AMELAND EN SCHIERMONNIKOOG ZULLEN BIJ IJSGANG GEHOLPEN WORDEN. Ieder jaar keert de dreiging terug, dat de veerdienst tussen Friesland en Ame land of Schiermonnikoog door ijsgang komt te vervallen, waardoor de eilanden soms langdurig geïsoleerd worden. Vorig jaar hebben hierbij de luchtstrijdkrachten hun diensten ter beschikking gesteld voor post en levensmiddelen en zo nodig ook voor personenvervoer Ook dit jaar kun nen de eilandbewoners rekenen op deze hulp. Reeds thans zijn gedetailleerde plannen opgesteld, waarbij men zelfs re kening houdt met de helicoptère. Dit be tekent tegelijkertijd een interessante proefneming voor de posterijen. GUNNING VAN BAGGERWERK IN DE HAVEN VAN NIEUWEDIEP. De Rijkswaterstaat heeft de uitvoering van baggerwerk in de Rijkszeehaven „Het Nieuwediep" langs het plankier tussen peilraaien V en IX bij overeenkomst op gedragen aan de fa. v. Hattum en Blan kevoort te Beverwijk voor f 6800, MAXIMUMPRIJZEN CONSUMPTIE. AARDAPPELEN. Met ingang van 24 Nov. is een maxi mumproducentenprijs voor consumptie aardappelen vastgesteld van f 7,40 per 100 kg. Deze prijs mag worden vermeer derd met een bewaai loonvergoeding, wel ke successievelijk opklimt van f 0;50 per 100 kg. voor de periode 24 Nov. tot 14 Dec. 1947 tot f 3,per 100 kg. na 13 Ju ni 1948. Met ingang van 15 Dec. a.s. zullen te vens max. prijzen gelden voor verkoop van groothandelaar aan groothandelaar, welke gelijk zijn aan bovenstaande prij zen, vermeerderd met f 0,60 en de werke lijke vrachtkosten van laadplaats tot plaats van bestemming. Eveneens zullen max. prijzen worden vastgesteld voor verkoop van consump tieaardappelen door groothandelaren aan detaillisten, nl. van 15 Dec 1947 ,t.m. 26 April 1948 11 ct. per kg.; van 27 April t.m. 31 Mei '48 12 ct. per kg. en na 31 Mei '48 13 ct. per kg. Zoals men weet, geldt voor de consu ment tot 15 Dec. '47 een max. prijs van 11 ct. per kg., welke prijs met één cent mag worden verhoogd voor de betere kwaliteiten onder voorwaarde, dat men tevens behoorlijke consumptie-aardappe len voor een max. prijs van 10 ct. per kg. voor verkoop bd?fchikbaar heeft. Na 14 Dec '47 zal de prijs voor de consument in het bekende schema met 1 ct. worden verhoogd. INGEKOMEN PERSONEN. R. J. v. Lierop en gez. v. Soest, Rade- makerstr. 25d. n. Gravenstr. 6. Alberta C Bruins v. Groningen, Grachtstr. 53 n. Groeneplaats 11. Kars Fielmich en gez. v. Haarlemmermeer, Kastanjelaan 66 n. Schoolstr. 19. Pieter J. H. W. Verstegen v. Bussum, Brunahildestr. 14 n. Waalder- straat 22. Maria Mulder v. Duitsland n H 22. Jantje Mulder v. Duitsland n. H 22. Mintsje Knol v. Leeuwarden, W. Lode- wijkstr. 131 n. Peperstr. 7. Pieter A. Zuu- rendonk v. 's-Gravenhage, Kokosnootstr. 113 n Kogerweg 16c. VERTROKKEN PERSONEN. Diny* Boulogne v. Warmoesstr. 41 naar Zeist, Amersfoortseweg 56 Mattheus H. M. de Valk, v. Den Hoorn 8 n Schiedam, Kamerlir.gh Onneslaan 175a. GREPEN UIT HET RADIOPROGRAM Hoorspelen. Wo. 11,Landverhuizers (II) Wo. 21,De Spaanse Brabander (I) Do. 21,15 Ferguut (I) Klassiek genre. Wo. 9,Werken van Schubert (I) Wo. 9,35 Werken van Brahms (II) Wo.21,35 Varations symph.. Franck (II) Do. 20,15 o.a. 4e symph., Tsjaikofski (I) Vr. 21,4e symph., Brahms door Resi dentieorkest (Brussel) Vr. 23,15 5e symph Dvorak (I) Populair genre. Wo. 7,30 Orkest Ambrose (I) Wo. 20,Operette „Mikado" (Brussel) Wo. 20,15 Metropole-orkest (1) Wo. 21,50 Orkest Malando (I) Do. 22,15 Metr. ork Conny Stuart (I) Vr. 22,15 Orkest Morton Gould (I) Vr. 23,15 Victor Sylvester (Eng.) groot nadeel had berokkend. Dit was verpletterend. Danilo had dus gewild, dat de politie die papieren zou vinden7 En die verdovende middelen in de kast dan9 Zij begreep er hoege naamd niets van; maar ze zou deze kerel niet laten merken, dat ze het niet be greep. „Ik kon niets aan doen", was alles wat ze zei. Maar Jenkins vroeg of ze geen idee had, wie de man geweest kon zijn. Kon het misschien de man geweest zijn van de vrouw, die de politie tegen Roder ge waarschuwd had? Of de man van een der andere vrouwen? Zou er niets te beden ken zijn, om het een van die echtgenoten op zijn hals te schuiven? Zij schudde van neen, begreep het maar half. Dit was de eerste aanduiding, die zij kreeg, dat mogelijk een van Danilo s slachtoffers zich tegen hem gekeerd had. Woede rees in haar op. Als Danilo haar niet in zijn vertrouwen nam, trof haar geen schulci. Dan was de schuld alleen aan hemzelf. Ze was woedend ze was bang nu voor hem en om hem. Hoe had zij kunnen begrijpen, als hij haar niets vertelde? Hij had als een gek gehan deld door haar buiten zijn bedrijf te hou den. Ze gaf de heer Jenkins een nijdig ant woord om aan haar echtgenoot over te brengen een antwoord, waaruit Jen kins niets kon opmaken, maar dat Roder duidelijk haar verontwaardiging deed voelen. INZAKE GOEDEREN GEVORDERD DOOR DE VOORMALIGE DUITSE WEERMACHT. De Schade-enquète-commissie te Den Helder schrijft ons hierover het volgen de: Personen, van wie goederen door de voormalige Duitse militaire of burgerlijke overheid tegen afgifte van een vorde- rngsbewijs in eigendom zijn gevorderd en die daarvoor deswege nog geen vergoe ding hebben ontvangen, kunnen hun op deze wijze ontstane schade alsnog aan geven bij de secr. v.d. Schade-Enquète- Commissie te Den Helder, Spoorstraat 112 vóór 16 December a.s. Degenen, die reeds schaden uit regel matige vordering bij het gemeentebe stuur van de plaats van inwoning hebben aangemeld, behoeven thans met opnieuw aangifte te doen. Ter vermijding van misverstand wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat on der regelmatig gevorderde goederen niet begrepen zijn die, welke ter voldoening van een algemene maatregel van de vij and door de houders zijn ingeleverd, bv, radio's, koper, enz. INGEZONDEN. BALLEROWEEK EN DE R.K. MIDDEN STAND. Geachte redactie, hiermede vragen \vi; voor de laatste maal plaatsruimte in uv; blad voor deze onverkwikkelijke kwestie Zonder op het laatste ingezonden stuk van het bestuur der R.K.M. en de daarin geschreven onaangename citaten in t< gaan, willen wij wijzen op het kernpunt van deze kwestie. Hebben wij de R.K.M van deelname aan de Balleroweek uitge sloten ja of neen? Tegen betaling van f 5,— kon ieder* middenstander, niet lid onzer ver. zijnde zonder enige beperking deelnemen aar de Balleroweek. Als nu deze deelnam* geen f 5,waard is, is de gehele Balle roweek de drukte niet waard, die onz* R.K collega's er van maken. In ieder geval is o.i. hiermede duide- lijk aangetoond, dat wij niemand opzette lijk buitengesloten hebben, hetgeen ook nooit onze bedoeling is geweest en als bestuur der Algemene Texelse Midden standsver. ook nooit mag zijn Tot slot willen wij nog even terugko men op de samenwerking, waarover he bestuur der R.K. Middenstandsver. her haaldelijk heeft geschreven ln de afge lopen 2 jaar hebben wij geregeld met ge noemd bestuur samengewerkt, waar zulki wenselijk was. Ook in de toekomst zijr wij bereid om met onze R.K. collega's sa men te werken, doch zijn wij van mening dat deze samenwerking niet gediern wordt door ingezonden stukken in d< krant, wanneer onze inzichten over ééi of ander niet hetzelfde zijn. Het Bestuur der Alg. Texelse Middenstandsvereniging Wij sluiten hiermede de discussie. REDACTIE NIWIN-ACTIE VOOR DE GEWONDE EN ZIEKE MILITAIREN. De Niwin heeft met de in haar geco ordineerde verenigingen als Kath Thuis front, Prot Interkerkelijk Thuisfront ei Band Ned. Indië besloten tol een lande lijke actie voor de verzorging en ontspan ning van de in hospitalen en zieken ver blijven opgenomen militairen in Indië. D Niiwin heeft reeds f 25,000 beschikbaa gesteld ter ondersteuning en uitbreidini van de reeds in Indië bestaande activitei op dit gebied. De nieuwe actie waar voor H. M. de Koningin reeds een vorste lijke bijdrage schonk heeft ten doel he verkrijgen van materialen ten geschen ke geven van radio-installaties met ver sterkers, luidsprekers, pick-ups en gram mofoonplaten, het vormen van een fond in Indië, waaruit aldaar door op hospi taalbezoek gaande dames kan worden ge put voor kleine surprises als bloemei e.d. en voorts het mogelijk maken vai eventueel nog verder wenselijk geacht voorzieningen op dit speciale gebied. Om deze actie zo nationaal mogelijk t voeren en om moeilijkheden bij het aan schaffen van materiaal, deviezen e.d. zo veel mogelijk te vermijden, verzoekt d Ni&in contact met alle verenigingen e instellingen, die op dit terrein reeds i meerdere mate, werkzaam zijn. En daarna ging ze terug naar haar ach terkamer en haar gedachten. Die Jenkins wilde óók geld hebben B advocaten bestond, op dit punt, geen vei schil of ze voornaam waren of nie Bloedzuigers! De honderd pond, die ze o Danilo's kamer gevonden had, zouden b lange niet genoeg zijn. En zij moest ze ook leven en de huur betalenNee ze moest méér geld hebben. Ze lach) grimmig en dacht aan de elastieken bar den. Niemand wist, dat zij dit wapen hai Of had de inbieker gemerkt, dat zij zei haar zak gestopt had en. had hij gf zien, aat de namen der vrouwen er o stonden? - Wie die man geweest kon zijn en )Vi hij had voorgehad met zijn inbraak, w. een vraag, die zich onweerstaanbaar aï haar opdrong, na dat onaangename g< sprek met Danilo's nieuwe procureur- Zij peinsde bij het smeulende vuur i haar achterkamer. Waarom was O nilo kwaad geworden? Waarom wilde h dat de politie die papieren wél zou vil den? En wie was degene, die dat ni wilde? De man van die vrouw, die bij politie over hem geklaagd had? Dat k< best wezen. Die vrouw had misschien s men gedaan met Danilo, om ander* geld af te persen En nu wilde zij hai brieven uit het huis weg hebben, opd de politie niet zou merken, dat ze ev* schuldig was als de man, die zij opgesl ten had. Ja, dat was heel goed mogelijk (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4