Nieuwe bonnen MU"HABDT5 Tuinwallen en Ruilverkaveling Persoonlijke verhoudingen Geen goede Sint Ouwe Sunderklaas zal dit jaar in alle dorpen worden gevierd Weest Uw eigen Coupeuse De Toneelwedstrijd IVTERDAG 29 NOVEMBER 1947 61e JAARGANG. No. 6172 TEXELSCHE COURANT BESTELIJK LEVEN Het gehele christenleven bestaat, als t goed is, uit persoonlijke verhoudin- n De verhouding, waar alles van af ligt is die tot Christus de Heer Hij oet het middelpunt zijn en de alles in weging brengende kracht. Als Christus niet het middelpunt is van is leven, de Persoon waarop wij alles trokken weten en betrekken, zijn wij en christenen. Maar deze gemeenschap met Christus paalt dan ook de gemeenschap, die wij et elkander hebben Alleen in en door deze persoonlijke rhoudingen in 'n gemeente een levende meente en een Kerk een levende Kerk. Als die gemeenschap, de gemeenschap en door Christus, er niet is. is een Kerk leen nog maar een organisatie. Dan valt ze op de duur uit elkaar en erft ze af. Een Kerk moet niet in de eerste plaats n organisatie, maar een orgaan zijn, be lande uit levende cellen Laten wij er eens over nadenken, of wij «rkelijk, in onze persoonlijke verhou- agen, christenen zijn. Vij hebben vermoedelijk bijna alle vele ntacten met mensen van allerlei slag. et sommige is het contact maar heel pervlakkig. Met andere hadden we wel ns een ernstig gesprek. Maar hebben we wel eens iemand, die et zijn noden tot ons kwam, werkelijk innen helpen? Of behoren wij niet tot dat soort men- a, naar wie anderen toekomen met hun agen? Waarom niet? Ik geloof er eigenlijk niets van, dat rsoonlijke verhoudingen alléén door :e aanleg,"ons karakter, enz., zouden irden bepaald Of wij iets voor andere ;nsen kunnen zijn. hangt er hoofdzake- k van af, of wij zelf ons wel eens dooi deren hebben willen laten helpen en aruit dankbaarheid hebben geleerd. Dit is vooral het geval als het gaat over istelijke nood en geestelijke bijstand. En eigenlijk is er geen nood in ons le- n die niet óók een geestelijke nood is. Sums zijn noden, die eerst alléén maar iffelijk lijken te zijn, bij nader onder- ;k zelfs alleen maar geestelijk van aard. Maar rogmaals: om in d$ geestelijke den iets voor anderen te kunnen zijn (en mede te kunnen helpen aan de opbouw n de gemeente als het levende Lichaam n Christus) moeten wij zelf iets van vnjdende kracht door de hulp van an- ren hebben ervaren Romain Rolland eft eens gezegd. „Iemand die voor an- ren van enig nut wil zijn, moet zelf rst vrij zijn: want liefde heeft geen larde als ze uitgaat van een slaaf". van 30 Nov. t.m. 13 Dec. 1947 nkaarten KA, KB, KC 713 5 Algem. is 2000 gr. brood (geldig t.m. 6 Dec a.s.) Algem. is 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel Algem is 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen 6 Algem. is 200 gr. suiker, boterffam- strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. of 200 gr. versnaperingen (reeds aangewezen) 7 Algem. is 10Ó gr. vlees (geldig t.m. 6 Dec. a.s.) 8 Algem. is 100 gr. vlees (reeds aange wezen, geldig t.m. 6 Dec. a.s.) 5 Reserve is 800 gr. brood (geldig t. m. 6 Dec. a.s.) 7 Reserve is 400 gr. brood (geldig t. m. 6 Dec. a.s.) inkaarten KD, KE 713 1 Algem. is 800 gr. brood (geldig t.m. 6 d Dec. a.s.) ei 1, 523 Algem. is 250 gr. suiker, boter- ii hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. versnap. 1 Algem. is 200 gr. suiker, boterham- :h strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. of 200 gr versnap (reeds aange- g wezen) i Algem is 100 gr. bloem of zelfr. bak je meel of kindermeel of kinderbiscuits 0 5 Reserve is 400 gr. brood (geldig t. m. u 6 Dec. a.s.) ,e 5 Réserve is 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbiscuits nkaarten MA, MB, MC, MD, MH 713 ar (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 55 suiker is 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr jam, stroop, a< i. of 250 gr. versnaperingen 1 bak- en versnapcringenkaarten enz., g' QA, QB, QC 711 )1, S-03 Ta'Sak is 2 rants, cigaretten of kerftabak >1 Versnaperingen is 200 gr. versnap. Vl of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, aa i. of 400 gr jam, stroop enz. )3 Versnaperingen is 100 gr. versnap., of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, 1 enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. J bovengenoemde bonnen kunnen reeds r Vrijdag 28 Nov. .1947 worden ge- n] likt. Op bon 027 Algem. is wederom i extra rants, vlees van 100 gr ver- jgbaar. Op 4 Dec. zal een bon voor "a spoeder worden aangewezen. r< ZON, MAAN EN HOOGWATER. ia, )e zon komt 29 Nov. op om 8,24; onder 4,33. Maan: 5 Dec. L.K., 12 Nov N.M. v,' og water ter rede van Texel: 29 Nov. s! 8 en 10,19. 30 Nov. 10,40 en 11,02. 1 JK e. 11,25 en 11,50 2 Dec. en 0,16. >ec 0,44 en 1,11. 4 Dec. 1,41 en 2,12. >ec. 2,45 en 9,40. Ik ben een voorstander van ruil verkaveling, maar niet voor hel oude-Texel. Hoewel ik niet nauwkeurig op de hoog te ben met de plannen inzake de ruilver kaveling hopelijk zijn dienaangaande nog geen bindende besluiten genomen heeft de Texelse Courant mij toch wel enigermate een indruk gegeven van een gevaar, dat dreigende is. Ik ben de re dactie erkentelijk, dat zij mij de gelegen heid geeft om op deze plaats in verzet te komen tegen een rationalistisch tijdver schijnsel, dat aanvaardbaar wordt ge maakt met een niet kloppende rekensom! In het kort komt - de redenering der voorstanders van ruilverkaveling hier op neer, dat belangrijke economische voor delen met de ruilverkaveling worden be reikt. Het zeer verspreide landbezit wordt opnieuw verdeeld, zodanig, dat een land eigenaar in de toekomst in plaats van vele kleine stukken, één of meer grote stukken in bezit zal hebben. Dit leidt tot tijdsbesparing, omdat o.a. ook nieuwe (lees rechtere) wegen aangelegd zullen worden. Door het graven van nieuwe slo ten en greppels zal de irrigatie worden verbeterd en ook dit zal economisch een voordeel zijn. Ik ben de laatste om deze argumenten bewijskracht te ontzeggen- er schuilt veel waars in. maar verzuimt men niet om het doel maar zo spoedig mo gelijk te bereiken de argumenten naar voren te brengen, die voor het oude Texel tegen ruilverkaveling pleiten? Zeker wat het tijds- en arbeidsverlies betreft, valt er nog wel iets op te merken! Op het oude Texel doet zich de eigen aardige toestand voor, dat een belangrijk deel der boerenbevolking in de dorpen woont. Men behoeft geen nauwkeurige statistiek samen te stellen om dit te we ten. In Den Hoorn, Den Burg, De Waal en Oosterend wonen vele boeren dicht bij elkaar, die hun land buiten de dorpen hebben. Hoe. een eventuele ruilverkave ling ook uit zal vallen, laat men niet de illusie koesteren, dat deze boeren (ik schrijf alleen over oud-Texel) komen te wonen op boerderijen, die door hun eigen land omgeven zullen zijn. Ook bij de best geslaagde verkaveling op Texel, zullen velen in de dorpen blijven wonen, ook dan nog zullen er veel boeren zijn, die hun woning in het land slechts bij een hunner percelen zullen hebben. Slechts in schaarse gevallen zal een boerderij door de aaneengesloten gronden van de eigenaar omringt zijn. Dit kan, in aan merking genomen de eigenaardige ge- steldheic van het bedrijf en de mentali- tijd van de schapenboer. niet anders. Want vele boeren blijven in het zoveel gezelliger dorp wonen, het zijn hun vrou wen, die in deze ook een woordje mee ie spreken hebben. -Zo was het vele eeuwen lang, zo zal het op Texel blijven, omdat voor een vrouw of meisje wan neer 2e als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. UITREIKING Levensmiddelenkaarten 802, Schoenen bonnen, Tabaks en-of Versnaperings- kaarten 802. Op onderstaande data worden bovenge noemde kaarten uitgereikt. Aan hen. wier stamkaart eindigt op het cijfer 8 en de cijfers 04, 14, 24, 34, 44 en nog in het bezit van inlegvelbon 612, als mede aan kinderen, geboren in de maand December van de jaren 1932 tot en met 1945 en aan kinderen, geboren in Febru ari 1947, die nog in bezit zijn van inleg velbon 604, ontvangen een schoenenbon. Voor deze personen moet het inlegvel worden medegenomen. Mannelijke personen, geboren in 1930 of eerder ontvangen naar keuze een ta baks-, versnaperings- of gemengde kaart; vrouwelijke personen, geboren in 1930 of eerder ontvangen naar keuze een ver- snaperingskaart Meegebracht moeten worden de stamkaarten van alle gezinsle den en de inwisselingsbon van bonkaart 713. Deze inwisselingsbonnen mogen zon der bonkaart worden aangebeden. Men wordt verzocht toe te zien, dat al le stamkaarten voorzien zijn van een groen TD-zegel. daar anders geen bon kaarten mogen worden afgegeven. De uitgereikte bescheiden moeten di rect worden gecontroleerd, daar reclames later niet meer in behandeling mogen worden genomen. Men wordt verzocht op de aangegeven tijd zijn bescheiden af te halen Te De Cocksdorp in de o.l. school: Op Maandag 1 December 1947 9-10 alleen zelfverz. De Cocksdorp en wijk C letters A—B. 10-11 alleen zelf verz. De Cocksdorp en wijk C letters C G. 11-12,30 alleen zelfverz. De Cocksdoip en wijk C letters HK. 1-2 alleen zelf verz. De Cocksdorp en wijk C letters L Z. 2-3 geen zelfverz. De Cocksdorp nrs 120. 3-4 geen zelfverz. De Cocksdorp nrs 2140. Op Dinsdag 2 December 1947 9-10 geen zelfverzorgers De Cocksdorp nrs 4160 10-11 geen zelfverz. De Cocks dorp nrs 61 en hoger. 11-12 geen zelfverz. wijk C. Te Eierland in de o.l. school Op Dinsdag 2 December 1947 alleen zelfverz. letters EK. Op Woensdag 3 December 1947 9-10 alleen zelfverz. letters LR 10-11 alleen zelfverz. letters SV. 11-12,30 al leen zelfverz. letters WZ. 1-2 geen zelf verz. nrs 160. 2-3 geen zelfverz. nrs 61 en hoger. (Publ. no. 192). dit een gewoonte is, die verankerd ligt in de volksaard. Alle theoriën zullen daai niets aan veranderen. Enige jaren geleden heb ik op deze plaats een drietal artikelen geplaatst over de economische vooruitzichten van de schapenteelt op Texel. Ik had mij daar over verstaan met vele ter zake kundigen en ik kwam daarbij tot de slotsom, dat slechts in de veredeling en een voortdu rende verbetering van het fokproduct een kans voor de toekomst lag. De vlees, noch de wolproductie van Texel is op de wereldmarkt van enige betekenis. Het is zeker, dat bij de snelle veranderingen in de maatschappelijke structuur, verande ringen, waarop de Texelse boeren hoege naamd geen invloed uit kunnen oefenen, de schapenteelt ten dode opgeschreven is, als men niet zijn uiterstebest zal doen een fokproduct te leveren van de aller eerste rang. Als men niet op zijn hoede is, zal het getij verlopen: het Texelse schaap op het vasteland van N.-Hoiland heeft reeds nu een uitstekende naam, men zal op zijn qui vive moeten zijn om niet ach ter "te raken. Hoe de omstandigheden echter ook zul len zijn, is het echter alleszins waar schijnlijk, dat de Texelse schapenboer nog in lengte van jaren in de schapenteelt een belangrijk middel van bestaan zal vinden. En nu wil ik in gemoede de voorstanders van ruilverkaveling a tort et a travers eens vragen: Mijne heren, bent u werkelijk van mening, dat de schapen fokkerij een arbeidsintensief bedrijf is? In de vele jaren, die ik op Texel heb ge woond, dat ik vrienden,en goede kennis sen had in alle kringen der bevolking, dat ik mij wel eens rekenschap gaf, welke de welvaartsbronnen waren voor net volksbestaan, is mij veeleer het legen- deel gebleken! De betrekkelijk snelle toe neming van de Texelse bevolking in de laatste kwarteeuw, is waarlijk niet toe te schrijven aan een toenemend aantal in gezetenen, dat zich wijdde aan de scha penfokkerij. U weet net zo goed als ik, dat andere bronnen van welvaart wer den aangeboord, waardoor de bevolkings toename verklaard kan worden. Dat het vreemdelingenverkeer van betekenis werd, dat De Koog van een vlek met en kele vervallen huizen groeide in mijn ja ren tct een aanzienlijk dorp, dat de ver beterde land- en tuinbouwmethoden, vooral toegepast in de uitgestrekte Eier- landse polder, Het Noorden en De Prins, (mijn compliment!), hiervan mede de oor zaak waren. Gegeven het feil, dat de schapenteelt in hoofdzaak op de oude, hogere gron den van Texel uitgeoefend wordt, op de percelen, die door tuinwallen zijn om geven, gezien de aard van de Texelse schapenhoeren, die het onwaarschijnlijk maakt, dat zij hun bedrijf in de toe komst om zullen zetten, en in aanmer king nemend, dat de schapenfokkenj weinig arbeidsintensief is en weiniq werkkrachten vordert op betrekkelijk grote terreinen, heeft de ruilverkaveling voor de schapenteelt practisch geen en kele zin. Waarschijnlijk zal mij tegengeworpen worden, dat de verbeterde irrigatie ook van het oude Texel (nogmaals ik schrijf alleen over het hoogliggende diluviale land, dat in een viertal golvingen ligt tussen Den Hoorn en Oosteiend), van practische betekenis is, dat er op deze gronden toch ook land- en tuinbouw be oefend wordt, dat er nog wel eens een (schonkige) koe weidt bij een schapen- boet! Welnu, ik zou de cijfers wel eens willen zien, waaruit blijkt, hoe de ver houding in oppervlakte is tussen de land en tuinbouwgronden enerzijds en de scha penweiden anderzijds. Maar ik behoef ze met te zien, want als ik wandel over de Hoogeberg, langs het Doolhof en naar Z- Haffel, dan zie ik hoe deze verhouding is. Dan weet ik, hoe door oorlogsomstandig heden land is gescheurd, dat toch weer v/eiland wordt en dat het nog dwazer is om op die hoge gronden te gaan telen, dan er schapen te weiden. Want kan met het veredelde Texelse schaap als prima fokproduct, zelfs op de wereldmarkt dc concurrentie worden aanvaard, tegen de graanproducerende landen zal Texel nooit of nimmer een schijn van slagen hebben. In enkele verslagen in deze courant heb ik gelezen, hoe in sommige kringen der be\tolking de vrees bestond, dat de tuinwallen geslecht zouden woiden. Is het met de handeldrijvende middenstand, die hier het meest beducht voor is? Zijn het niet de pensionhouders, de hoteliers, de bakkers, de kiuideniers, de slagers, de autoverhuurders, die vrezen, dat de ont luistering van het landschap schadelijk zal zijn voor het vreemdelingenverkeer? Waarom komen de vreemdelingen toch naar Texel? Waarom schreef Jac. P. Thijsse met een reeks van navolgers over het schone Texelse landschap? Deden zij dit niet, omdat het golvende Texelse land met zijn vele tuinwallen, met zijn slinger paadjes, met zijn schapenboeten en zijn karakteristieke boerderijen, met zijn kol ken en wallen, geheel enig is in ons over bevolkte vaderland? Wat zou er van het vreemdelingenverkeer in Zuid-Limburg overblijven als men de heuvels af ging graven, wat, als men in het Brabantse landschap de vennen vol ging plempen, wat, als men in het Gooisreservaat de bouwwoede niet binnen de perken had gehouden? Slecht de tuinwallen, breekt alle scha penboeten af. vel de bomen op de Hooge berg, verhardt 't is helemaal niet no dig de paadjes op het oude Texel, trek alweer geheel overbodig uit alle landweggetjes de bochten recht, gooi I Wgegeswaal maar dicht en graaf er de oude dijken af, maal nog meer land droog, zodat de laatste kluut verdwijnen zal, dan Texelaars, zal uw eiland geen Texel meer zijn. Dan zal Jac P. Thijsse vergeefs zijn lofzang gezongen hebben, dan zal TESO voor niets zijn film vervaardigd hebben, maar dan ook zullen de vreemdelingen even spoedig weg blijven als zij gekomen zijn. Maak van het oude, prachtige Texel een land met rechte sloten, met afschei dingen van harmonicagaas of prikkel draad en met quasi-moderne boerderijen en schuren in nieuw-zakelijke zieken huisstijl. Dan zal de tijd komen, dat geen enkele vreemdeling behoefte aan een verblijf op uw eiland heeft. Zomin als hij behoefte heeft om zich te gaan verpozen in de barre vlakten van de Noordoostpolder of in de Haarlemmermeerpolder Want de mens is geen rede alleen. In al die vacan- tiegangers, meest slachtoffers van de stadswoestijnen, leeft het verlangen naar intimiteit, naar gezelligheid, naar roman tiek. naar lieflijkheid, naar schoonheid Men houdt van het oude Texelse land. van het weggetje naar Brakenstein met zijn verwaaide meidoorns, waar een kud de blatende schapen gaat, men wil op de dijk bij Weegeswaal het roepen der grut to's horen en men gaat gaarne langs die oeroude Hollewalsweg, waar op de oude tuinwallen het blauwe klokje wiegelt ir; de wind. Met toenemende tegenzin heb ik en ge lukkig velen met mij, gezien hoe Texel in de laatste 25 jaren landschappelijk is achteruit gegaan, met vreugde heb ik er varen, boe veel ouderen, maar gelukkig nog meer jongeren beseften, weike waarde Texel voor henzelf, maar ook voor tienduizenden vreemdelingen had. En zo de overigen niet vatbaar zijn voor mijn argumenten uit menselijkheidsoverwe gingen, zo vraag ik hen. of zij het econo misch verantwoord achten om een bron van welvaart als het vreemdelingenver keer, zo met moedwil onbruikbaar te ma ken? Dan wordt het misschien de heren rekenaars duidelijk, \vaaruit de bevol kingsgroei te verklaren was. Maar ook zal er dan aan de verontwaardiging over de schennis van het oude Texelse land schap geen einde komen, en daarom hoop ik, dat nu reeds de meest flegmatieke Texelaar zich met al de kracht, die in hem is, zich verzetten zal tegen de uit voering van een plan, dat voor ons heer lijk mooie eiland niet alleen overbodig, maar wel zeer schadelijk is! J A. VAN DER VLIS. Amsterdam, 23 Novemer 1947. NASCHRIFT. In dit artikel is een tegenstander van ruilverkaveling aan het woord voor het oude-Texel. Waar voorstanders reeds meerdere malen hun stem hebben laten horen, leek het ons goed, ook aan dit ge luid bekendheid te geven. Redactie Texelse Courant. Het feest van Ouwe Sunderklaas zal dit jaar in alle dorpen van Texel ge vierd worden. Dit is het resultaat van een gehouden bespreking, welke Dinsdag avond in Hotel „De Oranjeboom" gehou den werd. De vergadering werd geopend door dhr A. Smit van Den Hoorn, die de afgevaar digden der Oranjever. en enkele andere personen uit de verschillende dorpen (al leen De Cocksdorp was niet vertegen woordigd), een welkom toeriep, alsmede aan burgemeester Rehorst Spr wilde het feest 5 Dec. in Den Burg houden en 12 Dec. in de dorpen, daar dit volgens hem op een oude tradi tie berustte. De aanwezigen uit Den Burg bestreden dit, daar hier volgens hen de laatste 25 jaar altijd op 12 Dec. ouwe Sunderklaas gehouden is. Ten slotte werd besloten, dat het beste is er geen wijzi ging in te brengen en in alle dorpen het Ouwe Sunderklaasfeest te herdenken met mooie prijzen, zodat er voor de buiten dorper. geen aanleiang is die avond naar Den Burg te gaan. 5 Dec. wordt er in Den Burg toestem ming voor het houden van bal gegeven en 12 Dcc. voor de andere dorpen. Deze aangelegenheid werd tot aller ge noegen opgelost. Dhr J Zwan uit De Koog, was van me ning, dat er voor de kinderen te weinig gedaan wordt, wat de St. Nicolaasviering betreft Spr. stelde voor om St.. Nicolaas en Zwarte Piet af te halen van de boot in Oudeschild. Men vond dit wel een goed ictee. doch practisch niet zo gemakkelijk om uit te voeren. Mogelijk kan dit eer volgend jaar goed voorbereid worden? (Redactie). Zo zijn er dus weer plannen gemaakt om het aloude Sinterklaasfeest, volgens oude overlevering te herdenken. Vanaf deze plaats willen we onze lezers(essen) opwekken, ook dit jaar hun beste beentje voor te zetten, opdat de jury geen ge makkelijke taak zal hebben voor het toekennen van de prijzen, die, naar we hopen, vele zullen zijn. Op deze manier kan het Ouwe Sunderklaasfeest grootser worden dan te voren, waai door deze folklore in alle eer hersteld kan worden. De comité-leden e.a., die zich met dc organisatie belasten, verzoeken wij ons tijdig van een en ander op de hoogte te willen houden, opdat we het programma tijdig in de courant bekend kunnen ma ken. UITGAVE v.h Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telefoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening: Rotterd Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p. half j. Verantw. Redacteur: J. ZEEMAN, Emmalaan 92, tel 157 Den Burg WINKELSLUITING IN VERBAND MET ST. NICOLAAS EN KERSTMIS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat. ingevolge de door hen verleende machtiging, gedurende de tijdvakken van Maandag 1 tot en met Vrijdag 5 December 1947 en van Maan dag 22 t.m Woensdag 24 December 1947, de winkels voor het publiek geopend mogen zijn tot 20 uur. Texel, 25 November 1947. Burgem. en Wethouders van Texel, De Burgemeester, Mr. G. D REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. OPLOSSING DAMPROBLEEM No. 40. Er wordt gewonnen door: wit 23-18, zwart 22x13, wit 11x31, zwart 26x37, wit 4741, zwart 37x46, wit 3530, zwart 46x23, wit 34-^29!! zwart 6x24 (uit ver schillende mogelijke slagen de enige, die aan de reglementaire verplichting vol doet) wit 29x29. Een aantrekkelijk slot. Volgt onze schriftelijke lessen. „Ik heb er eerst een beetje wantrou wend tegenover gestaan, schriftelijk les te nemen in Patroontekencn, Knippen en naaien, maar ben erg blij te hebben door gezet. want nu durf ik alles zelf te ma ken. Het bespaart mij zeer veel op de Kleedkosten voor mijn gezin", schreef een der abonné's. Volgt dit goede voor beeld. 't Is zo prettig, omdat U er niet voor van huis behoeft te gaan. De lessen worden U thuis gestuurd. Moeilijk is het niet en zit U ergens mee dan helpen wij U weer verder. De kosten zijn maar 75 ct. per les Tevens ontvangt U gratis een prachtige modeplaat. Wilt U zich opgeven, doet U dat dan schriftelijk en vermeldt op de enveloppe KNIPCURSUS „ILMO" BUREAU VAN DIT BLAD. Een uitverkochte zaal, dit was het re sultaat van de 2e uitvoering van de to neelwedstrijd der Texelse toneelvereni gingen. Het was nu de R.K. Toneel ver. St. Jan., die ons in „Casino" een mooie avond be zorgd heeft. Het was wel wat laat (tegen 9 uur), dat er begonnen werd, doch daar er geen bal na was, behoefde het geen nachtwerk te worden. Nadat de voorz. van het comité, dhr C. Bakker, allen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd begonnen met de opvoering van „De Geest van de Olmenhoeve", een toneel spel van het land in 3 bedrijven, geschre ven door J. Tromp. Het stuk laat ons zien hoe de oude geest van de boerderij „De Olmenhoeve'', vertolkt door de moeder van de boer en haar dochter, het na veel strijd af moet leggen tegen een nieuwe geest, welke op de boerderij komt als de zoon van de ou de boerin trouwt met een „stadse juffer" en hij na lang aarzelen tenslotte partij kiest voor de vrouw, waar hij na het overlijden van zijn eerste vrouw, die hij moeilijk kan vergeten en wier geest als 't ware tussen hen in staat, verder gaat, opnieuw het leven aangrijpt en daarbij radicaal breekt met de oude geest van ,De Olmenhoeve". De jury zal ook over het spel van „St. Jan" zeker naar eer en geVeten een be oordeling geven, zodat wij ons hiervan zullen onthouden. Op een ding willen we nog wijzen en dat is, dat de toneelaankleding o.i. zo keu rig verzorgd was, echt in overeenstem ming met de sfeer, waarin het stuk ge speeld werd. Dhr M. Bakker dankte aan het einde \oor de grote aandacht waarmede 't pu bliek ook deze avond had geluisterd. De derde avond wordt, in verband met de feestdagen in de maand Dec. eerst in Jan gehouden. We komen hier nog nader op terug. Z. KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag: H.H. Missen in Den Burg, Den Hoorn en Oosterend om 7,30 en 10 uur. Biechtgel. van 7-7,30. Communie onder 'alle Missen en om 7 uur. Plechtig lof om 7 uur met preek door Pater A. v Schalen tot sluiting van de Gezinsweek. Deze week Missen om 7 en 8 uur. Communie vóór en onder de Missen. Maandag ook om 9 uur H. Mis Dinsdagavond 7 uur vrouwencongr Woensdag 8 u. H Mis in Den Hoorn. 7,30 u. Jozeflof, 8 u. jongens- congr. Donderdag 8 u. H. Mis in O'end. Om half .4 biechtgel. v. schoolk. en van» 7-8 u. voor volwassenen Vrijdag: le Vrij dag 8 u. gez. Mis. Om 7,45 u. H. Mis in Den Hoorn. Geen lof vanwege St. Nico- laasavond. Zaterdag: 4-b u. biechtgel. op hele uren; 6 u. rozenkrans. bij Kou.Griep.Pijn

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1