Haar Koninkrijk Bridge Drive ten bate van de NIWIN De Vissersvloot wordt hersteld Oud Nieuws Hallo Bandoeng! LANDBOUWNIEUWS. TWEEDE PRAATAVOND VEREEN. OUD-LEERL. L.L.S. (Slot.) De tweede spreker was de heer M. Roe per. Ziin onderwerp was De bodemge steldheid van midden Nederland. Spr. ging de vorming van ons land en de veranderingen, die daarin telkens ge komen zijn in de oudste tijden breedvoe rig na. Speciaal bepaaide hij zich daarbij tot het gedeelte, waarin de Gelderse val lei ligt. In dit deel onderscheiden we de hoge zandgronden, die onvruchtbaar zijn als gevolg van watertekort, de middelho ge zandgrond, die gebruikt wordt als bouwland en de lage zandgronden, die door wateroverlast alleen als grasland dienst kunnen doen. Op de zgn. enken vinden we de gebou wen en de grond, die om deze bedrijven ligt, is vrij vruchtbaar als gevolg van het feit, dat deze gronden als het ware opgehoogd zijn met mest uit de potstal len. In deze potstallen werd nl als strooi sel gebruik gemaakt van heideplaggen en door deze telkens weer uit te rijden, op de om het bedrijf gelegen percelen, ontstond hier een teeltlaag met een hoog humusgehalte. Wij menen te moeten opmerken, dat deze spr. dit onderwerp met goed beheer ste en als gevolg hiervan kwam ook de be spreking, die op dit onderwerp volgde, niet geheel tot haar recht. Het is van het allergrootste belang, dat men een onder werp kiest, waarin men goed thuis is. Dit komt ook de wijze van voordragen ten goede, omdat men zich dan hierop meer concentreren kan. Na de pauze kwam als derde spr. dhr C. Witte Johzn. Zijn onderwerp was On derhoud en behandeling van tractormoto ren. Dit zeer actuele onderwerp werd door spr. met grote kennis van zaken en tevens op een zeer onderhoudende wijze ingeleid. We konden het aan alles mer ken, dat hier iemand aan het woord was, die de zaken dóór had. Achtereenvolgens behandelde spr. de motorolie, de cardanolie en het koelwa ter. Door enkele tekeningen werd een en ander verduidelijkt. De twee belangrijke zaken bij motorolie zijn de viscositeit of wel de taaivloeibaar heid en het smeervermogen. Spr. gaat dan na welke delen in de eerste plaats ge smeerd moeten worden. Op duidelijke wijze wordt dan uiteengezet hoe er door de draaiende beweging van 'n bepaalde as in een lager een zgn. ,,olieiilmpje" ge vormd wordt tussen beide delen, die het zachtste van de beide metalen beschermt. Het is van groot belang, -het „olie filmpje" zo weinig mogelijk te verbre ken en daarom is het onnodig tot stil stand brengen van de motor absoluut verkeerd Op deze wijze» verbreekt men telkens dit dunne olielaagje en de slijta ge wordt vergroot. Het is verder van groot belang, de olie tijdig te verversen. Door de veelvuldige circulatie neemt de olie vuil uit de mo tor mee en hierdoor vervuilt de olie Het olieaftappen moet 's avonds gebeuren, wanneer de motor warm en dc olie dien- tengevolge veel dunner is We krijger. 9 Na twee of drie toertjes boven het dorp gingen ze op weg. Mijnheer Van Emmen, die z'n pijp opgestoken had, dampte als 'n schoorsteen. ,,Papa", vroeg Hans, die achter zijn vader zat. „waar gaan we naar toe?" „Dat zul je wel zien", antwoordde Van Emmen, „je moet niets vragen; afwachten maar!" En voort ging het, met verdubbelde snelheid. FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD 33.) Wanda moest aan Arthur schrijven, in bedekte teimen natuurlijk Ze moest hem danken en gelukwensen. En dat deed ze, zodra Fred weg was. Arthur gooide die brief, toen hij hem ont ving, verachtelijk in het vuur. Er was in hem een doffe woede gegroeid tegen Wanda. Dat ze hem had durven vragen zoiets te doen. Het bewustzijn van 't ge vaar, dat hij gelopen had, en nóg liep, werd elk uur van de dag sterker in hem. Zowel hij als zij las wqprd voor woord de verslagen van het geval in de kranten. De verzonnen beschrijving, die mrs Ro der van de inbreker had gegeven, was prachtig. Dat stak hun enigszins een riem onder het hart. Maar Wanda wist niet, of Arthur zich inderdaad zo vermomd had, of dat de vrouw dit, zo slim verzonnen had om hem te beschermen. Was er een reden voor haar om hem te beschermen? Wanda had geen gegevens, waaruit zij een mening kon vormen en.met Ar thur gaan praten, zou het gevaarlijkste zijn wat zij doen kon. Als Arthur zo slim was geweest om zich te vermommen als politieman, da:i was alles in orde. Maar als de vrouw zich tot helpster had opgeworpen en hun vei ligheid hing af van haar, dat wilde zeg- dan een veel beter toevloeien van olie en het in de motor aanwezige vuil. Daar te temperatuur in zomer en win ter zeer verschillend is. gebruikt men in deze jaargetijden ook verschillende olie. Te dikke olie geeft bij het wegrijden veel last. We zeggen dan, dat de motor „stug" is. Gebruikt daarom de meest geschikte olie. Ook het koelen van de motor is van groot belang Maak van uw radiateur geen stoomketel, zei spr Het is toch vol komen duidelijk, dat kokend water als koelwater zijn waarde verloren heeft Er mag geen gebruik worden gemaakt van slootwater gevaar van verstopping in de nauwe buisjes van de radiateur verder is ook ijzerhoudend water uit den boze, omdat dit de metalen in de motor aantast, terwijl ook „hard" water niet geschikt is. In het laatste geval krijgen we vorming van ketelsteen. Geschikt voor koelwater is alleen zuiver regen water. Bij vriezend weer moet het koelwater 's avonds afgetapt worden, terwijl het bij een dergelijk lage temperatuur van be lang is, een jalouzie voor de radiateur aan te brengen. Het koelwater mag nl ook niet te koud zijn, omdat de motor dan te sterk afkoelt. Op deze inleiding volgde nog een geani meerde bespreking, waaruit opnieuw bleek, dat de heer Witte er goed in zat Op de mededeling van de voorz., dat dhr Witte de eerste was, die zich geheel vrijwillig voor de lezing wedstrijd had opgegeven, volgde een daverend applaus. Hierna volgde sluiting van deze goed geslaagde praatavond. C.v.Gr. DE EERSTE NIWIN-CANTINE- WAGENS NAAR INDIE. Nadat zij in de betreffende streek hun demonstratierondjes hebben gereden, zijn de Niwin-catinewagens, geschonken door de gemeenten Amsterdam, Apeldoorn, Ommen, Leiden en Katwijk, op 4 Dec. j.l met de „Sloterdijk"" naar Indië vertrok ken. De cantinewagens van Kampen, Gou da en Oldenzaal zijn verscheept op 10 Dec. per „Johan van Oldenbarneveldt", waarna de overige 24 cantinewagens, die dank zij de gezamenlijke inspanning van het Ned. volk door de Niwin konden worden aangeschaft, in korte opeenvol ging zullen vertrekken Tot de uitrusting van de wagens be hoort o.m een geluidsversterkersinstalla tie. INSPECTIE DER BELASTINGEN TE DEN HELDER. De Inspecteur van genoemde Inspectie maakt bekend, dat voor het aanvragen van loonbelastingboekjes en van belas tingboekjes voor aangenomen werk (land- en tuinbouwarbeiders) voor het jaar 1948, gelegenheid bestaat op Vrijdag 20 Dec .a.s. na 6 uur 's middags en op Zaterdagmiddag 20 Dec. a.s. vanaf 2 u telkens ten huize van de Dienstleider, Kogerstraat 36 ,Den Burg. Belanghebbenden dienen bij het aan vragen over te leggen: trouwooekje, kin derbijslagboekje alsmede het in 1947 uit gereikte belastingboekje of loonbelas tingboekje. De Inspecieur M. C. SCHAKEL 10. Ze vlogen over velden en rivieren, meren en vaarten, totdat ze boven een grote stad kwamen. „Dat is Rotterdam", verklaarde meneer Van Emmen. Ze za gen de twee grote bruggen over de Maas. het spoorwegviaduct, dat dwars door de hele stad loopt en de oude toren van de St Laurenskerk. „Wat is de wereld toch mooi.wanneer je ze op 'n afstand be kijkt!" zei meneer Van Emmen Toen richtte de Pegasus zich Noordwestwaarts. gen; van haar welwillendheid, van haar humeur of belangen, dan was alles niet in orde. Dan was de toestand nog vrese lijk gevaarlijk. Dan was zij overgeleverd aan de genade van dat slonzige wezen met het geverfde haar en de koude ogen. „Afschuwelijk!" mompelde Wanda en ze voegde er even later aan toe: „Af schuwelijk ook voor Arthur'" Ze was opeens vol sentimentaliteit voor Arthur Hij had haar geholpen. Zo was hij altijd geweest, de lieve jongen. Ze dacht een ogenblik over de tedere kussen, waarmee ze hem misschien nog zou be lonen voor zijn ridderlijke daad, doch plotseling schoot de gedachte aan Linda door haar hoofd en aan de uitdrukking op Arthurs gezicht, toen hij Lmda gekust had, en alle sentimentaliteit verdween als sneeuw voor de zon. Die gedachte aan Linda was ook ver ontrustend. Het was bijna niet aan te ne men, dat Arthur niets aan Linda zou ver tellen en Wanda vond het afgrijselijk, dat Linda zou afweten, van wat er met haar gebeurd was. Maar er kwam 'n per vers lachje op haar gezicht bij de gedach te aan Linda's ontzetting als ze vernam, dat haar Arthur was gaan inbreken ter wille van Wanda. Die gedachte aan Arthur, die ging in breken. amuseerde haar min of meer. Hij had succes gehad met zijn eerste inbraak. Misschien, peinsde ze, was het zijn eerste niet eens.. Arthur was al tamelijk laag gezonken.zo laag misschien, dat DEN BURG. Op Maandag 8 Dec. werd in Hotel Texel een bridge-drive gehouden ten bate van de Niwin. Om ruim 8 uur opende kapelaan van Wel deze avond met een welkom aan alle aanwezigen en dankte hen voor de mede werking, om deze avond te doen slagen. De opbrengst van deze drive was be doeld om ontspanningslectuur aan te ko pen voor onze jongens in Indië. Tevens dankte spr. de imtiatiefnemers voor deze avond, nl. de R.K. Bridgeclub. JEr waren 40 deelnemers en er werd ge speeld met 2 groepen van 5 tafels. Er heerste een prettige stemming en er werd met veel animo gespeeld. De leiding berustte bij dhr M. A. Ide- ma, maar daar deze wegens ziekte van een deelnemer moest invallen, werd de leiding waargenomen door dhr R. Boom. Om ca half 12 waren alle partijen ge speeld en werd de uitslag bekend ge maakt Deze was als volgt: Groep I: le waren aan de O.W.-zijde dhr en mw. de Lugt met 7 punten; le aan de N.Z.-zijde kapelaan v. Wel en dhr P. Zijm en de heren G. Dros en Konings veld, ieder met 11 punten. Na loting kre gen de heren Dros en Koningsveld de prijzen. In groep II waren le aan de O.W.-zij de de heren J. Zijlstra en J. Buisman en J. v.d. Aakster en W. Jas, ieder met 13 pnten. Na loting gewonnen door de heren J. v.d. Aakster en W. Jas. Aan de N.Z.-zijde waren le de heren K. Mantje en H. Venema met 11 punten. Hierna sloot kapelaan v. Wel deze zeer geslaagde avond en uitte tevens de wens, dat er spoedig weer zo'n avond als deze mocht volgen voor hetzelfde doel, maar dan met een grotere opkomst. KERST- EN NIEUWJAARSCORRES PONDENTIE VOOR INDONESIË. Om tijdige aflevering te waarborgen van Kerst- en Nieuwjaarscorresponden tie naar Indonesië, dringt P.T.T. aan op verzending van Kerstgroeten tot uiter lijk 13 Dec. Nieuwjaarswensen verzende men in de week van 14-20 December. Vele schepen kwamen reeds uit Duitsland terug. Toen de Duitsers in 1945 capituleerden, was er van de Ned. vissersvloot vrijwel niets meer over. De bezetters hadden uit sommige havens alle schepen geroofd, uit andere vrijwel alle treilers, loggers, bot ters, enz. Van Texel, Urk en Maassluis bleef geen schip uit de handen van de Duitsers; uit Scheveningen verdween 82 pet., uit Vlaardingen 88 pet., uit IJmui- den 47 pet. In andere vissersplaatsen Was de toestand nauwelijks gunstiger. In to taal „vorderden" de Duitsers 317 grote schepen en 470 kleinere vissersvaartui gen Met het armzalige beetje, dat na de bevrijding nog over was, kon de visserij de voedselvoorziening te enenmale niet voldoende terzijde staan. Het belang van de terugkeer van de geroofde schepen werd dan ook door het ministerie van L., V. en V. terdege ingezien. Naar drs J. D. van Dijk, directeur van het Bedrijfschap van Visserijproducten in een bijeenkomst in Den Haag mededeelde, is terstond alles in het werk gesteld de deerlijk gehaven de vlpot aan te vullen. Daartoe zijn on derzoekingen in Duitsland, Frankrijk en Engeland gedaan. Dc grootste moeilijk heden leverden uiteraard Duitsland op, maar met dankbaarheid kon nu gewag worden gemaakt van de Engelse en Am Marine-autoriteiten en bezettingsinstan ties, die haar volle medewerking hebben verleend Nederland althans op dit stuk van zaken zoveel mogelijk bij te staan. Maar daarmee waren de moeilijkheden geenszins opgelost. De schepen moesten vaak worden gelicht uit de Duitse ha vens, zij moesten worden hersteld om ze zeewaardig te maken en tenslotte moes ten ze naar Nederland worden terugge bracht. Waar de Duitsers konden, hebben zij de terugvoering gesaboteerd; maar de Nederlanders, met de terugvoering be last, wisten van wanten. En met behulp van enige overgebleven treilers sleep boten waren niet beschikbaar zijn de vissersvaartuigen terug gesleept. een prestatie, die de bewondering van erva ren zeesleepkapiteins heeft opgewekt. hij al ervaring in inbreken had opgedaan Het was inderdaad een mogelijkheid. Edelmoedigheid was Wanda totaal vreemd. Het kwetste haar zelfrespect diep, dat., zij zich op een dergelijke wijze in de modder gewerkt had en dat juist Arthur Manners de man moest zijn, die haai redden moest met groot gevaar. Zij haatte de gedachte, dat ze haar veiligheid nu dankte aan zijn zelfopoffering. Het was een behoefte, een noodzakelijkheid voor haar zielsrust, om hem van elk mo gelijk voetstuk te trekken, waarop hij te haren behoeve geklommen was. Het was gemakkelijker en prettiger aan hem te denken als een ervaren dief, dan als een minnaar, die vroeger was afgewezen en nuzelf afwees. Zo slaagde ze er in, het weinige wat ze aan geweten bezat, tot rust te brengen wat Arthur betrof, maar haar gedachten bleven angstig bezig met de vrouw met het geverfde haar en de koude ogen. Om voortdurend op de hoogte te blij ven van de zaak, moest ze haar contact met Fred levendig houden. Geen onver schilligheid of verveling meer, maar te derheid, liefkozingen en opgewekte ge sprekken. Fred besprak de verdere ontwikkeling der zaak met haar over het avondblad en legde haar uit, hoe mr. France de nieuwe verhoren had geleid en hoe hij de zaak wéér verdaagd had -r precies zoals hij (Fred) had voorspeld Gerekend naar de boekwaarde van 10 Mei 1940 werd voor plm. f 12 millioen teruggebracht, naar de tegenwoordige waarde voor een bedrag van rond f 40 millioen. Van de grotere schepen kwam in totaal 72 pet. terug, van de kleinere vaartuigen 62 pet. Met man en macht is gewerkt om de teruggekeerde schepen weer bedrijfs klaar te maken. Reeds in 1946 kon de Nederl. vissersvloot al weer bogen op een aanvoer van ongeveer gelijk aan die van 1938, en dit jaar is de aanvoer nog groter. Daarvan gaat een deel naar het buitenland, zodat ook op deze wijze het herstel van de vissersvloot voor de econo mie van ons land van grote betekenis moet worden geacht. KOOPT KINDERZEGELS! Dit jaar is opgericht een plaatselijk co mité voor kinderpostzegels, dat zich ten doel stelt, de verkoop van Kinderpostze gels. prentbriefkaarten en briefkaarten te bevorderen Dit comité bestaat uit de volgende personen: Mevr. H. van Veen-Meijer, Hogerstraat Mevr. J. H. Elias-Koot, Julianastraat en Jac. v. Heerwaarden, Molenstraat. Op bovengenoemde adressen kunnen alle gewenste inlichtingen betreffende de verkoop enz worden verkregen, terwijl het comité hoopt, dat geheel Texel aan de actie zal willen.bijdragen, door geduren de deze maand zoveel mogelijk kinderze gels voor de frankering te gebruiken en met. de feestdagen de alombekende prent briefkaarten voor het kind te willen verzenden, daar de netto winst hiervan bestemd is voor het misdeelde kind. 50,000 kinderen wachten op uw hulp! uit „De Texelaar" van 12 Dec. 1897. Met uitstekend gevolg (als no. 2 der 36 geslaagden) werd naar wij vernemen, door de heer P. Lap alhier het examen afgelegd voor het post-radkaal (vroeger klein-directeurs-examen genaamd. Bij Kon. Besluit werd de Edei Achtb. Heer Jhr. Strick van Linschoten opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente. Een droevig ongeval kenmerkte de dag van Woensdag j.l. Nadat nl. schipper Visser, beurtschipper op Alkmaar, des morgens uit de haven alhier was vertrok ken en nog maar kort de sluis te Nieu- wediep had verlaten, verloor diens knecht J. Eelman, bij de behandeling van het zwaard in 't N.-Holl. Kanaal het even wicht, viel over boord en zonk bijna on middellijk in de diepte weg, zodat de po gingen tot redding nutteloos bleken te zijn. Eerst enige uren later mocht men er in slagen, zijn lijk op te halen. De on gelukkige laat een vrouw met 2 kinde ren achter. Onze plaatsgenoot Jb. Logman werd benoemd tot agent van politie te Delft, waar ftij Maandag a.s. in dienst zal tre den. Naar wij vernemen, heeft de ver koop van de goederen der strandvonderij gisteren gehouden, totaal opgebracht f 997,25,—. Oudeschild. Tal van Noordzeevis sers nemen thans aan de garnalenvisse rij deel, zodat de vloot grote uitbreiding heeft ondergaan. Aangezien de vangst nogal bevredigend is, worden dagelijks grote hoeveelheden garnalen naar het buitenland uitgevoerd. De prijzen blijven daar echter laag zodat de garnalenvis- sers tot heden nog geen winstgevend be drijf kan heten. De Waal, 10 Dec. De 2e Nutsavond was gisteravond matig bezocht. Een 30- tal leden benevens een 10-tai dames wa ren tegenwoordig. Als spr trad op dhr De Jongh, die „Bella Roel" van Cremer ten beste gaf Na de pauze droeg spr. voor „Hoe Jetje gezoend werd", door Justus v. Maurik. Hartelijk werd er om deze bijdrage gelachen, en oogstte dhr De Jongh aan het einde een daverend ap plaus. Bede om hulp! In de storm van de vorige week ver-\ loor de arme visser P. Eelman, te Oost, zijn schuitje TX 100, en daarmede zijn broodwinning Met voorkennis en toe stemming van de E.A. Hr. Burgemeestei, doet ondergetekende in deze een beroep op de liefdadigheid. Wie draagt een steentje bij om deze „zoon der zee" een ander vaartuigje te bezorgen? Elke bij drage zal dankbaar aanvaard en verant woord worden door J. Daalder Dzn., Oosterend op Texel, Dec. 1897. RECEPTEN. Peren met chocolade-vla. (4 personen): 1 kg. peren, suiker, kaneel, aardappel meel, 3/j 1. melk. 30 gr. cacao, 40 gr. mai- zena, suiker, zout. De peren schillen, van klokhuizen ont doen en in tweeën of vieren snijden. De vruchten met weinig water, onder toe voeging van kaneel en suiker, aan de kook brengen en zachtjes gaar koken. Het overtollige vocht binden. Van de melk, het cacaopoeder, de maizena, sui ker, en wat zout op de gewone manier chocolade-vla koken. Nadat de peertjes met het gebonden vocht in een schaal zijn overgebracht, de chocolade-vla er over heen gieten. Dit ge recht kan zowel koud als warm gegeven worden. Varkenscarbonade. 400 gr. carbonado, 100 gr. boter of mar garine en-of vet, 4 gr. eetlepel) zout. De carbonaden schrappen. De boter, de margarine of het vet heet laten worden. De carbonaden echter langzaam bakken, totdat ze bruin en gaar zijn (plm. J/s uur). De carbonaden uit de pan nemen. De jus afmaken door met kleine hoe veelheden water toe te voegen en met een vork langs de kanten van de pan en de bodem te roeren totdat alle bruine be standdelen zijn opgelost. Waarde vrienden. Wanneer jullie nu de courant ontvan gen. dan is het feest van St. Nicolaas ïeeds weer achter de rug. De maskerade op 5 Dec. was niet van betekenis. Er zijn zeker nog nooit zo weinig gemaskerden op straat geweest als deze keer. We zul len maar hopen, dat dit hier met Ouwe Sunderklaas weer in ere wordt hersteld. Vanaf 1 Jan. 1948 zal de Niwin zorg dragen voor de abonnementen op de Texelse Courant. Wij hebben nu ruim een jaar voor deze courant gezorgd. We zijn de Niwin ten zeerste dankbaar dat zij dit nu voor ons en voor jullie wil beharti gen. Vooral wat de financiën betreft, daar er jaarlijks een flink bedrag voor nodig is. Het is nu mogelijk, dat wij voor dit geld weer wat anders kunnen doen, waarvan jullie t.z.t wel meer zullen ho ren Aangaande de adreswijziging, waar over de Niwin schreef in de Texelaar vo rige week, willen we hier nog aan toe voegen, dat wanneer het adres niet goed is, zoals het bv nu staat op de thans ont vangen courant, dit evengoed door te ge ven aan de secretaris van Kath. Thuis front, Den Burg K 93 Wij kunnen dan weer zorgen voor het juiste adres voor de abonnementen op Het Volksweekblad, Salvo, de correspondentieclub en het we kelijkse materiaal van tijdschriften, illu straties. enz. Dan nog dit. Wanneer het straks gaat gebeuren, dat er van jullie naar Holland terugkomen, dan zouden we hiervan gaarne zo spoedig mogelijk bericht ont vangen. Dit in verband met het staken van verzendingen en wat er nog meer aan vast zit. Ja. we zijn deze keer nogal zakelijk uitgevallen, maar dit is voor de goede gang van zaken. We zullen dan maar hopen, dat dit zo is afgesproken en eindigen met de allerbeste wensen van KATH. THUISFRONT P.I.T.NIEUYVS. Beste jongens Ik zou willen, dat hetzelfde wat ik van het Protestants Thuisfront zou willen zeg gen. ook gold voor de fronten, die jullie daar hebben: Van het P. I. T. wreinig nieuws! Dan sneuvelden er ten minste cok niet elke dag van jullie makkers. Dit korte legercommuniqué van het P.I.T wil niet zeggen, dat we hier stil zitten. Van een jongen uit Indonesië kreeg ik een brief, dat hij een ,,thuisfront"-brief boven de vlam had gehouden, een teken, dat de thuisfronten een waar bombarde ment van lectuur op onze jongens doen neerkomen Och, ik kan me dat ook best voorstellen. Als je daar al 2 jaar zit, vliegt de verontwaardiging je wel eens uit je keel Laat je tanden maar eens zien. Onze hoop is nu gericht op de Com missie van Drie, en de onderhandelingen aan boord van het Amerikaanse schip, 't Is te hopen, dat deze commissie de strij denden tct de orde kan roepen, waar ze zelf te zwak zijn een oplossing te vinden, al davert het van de tanks. Hou je taai, kerels, de Gerechtigheid van het Koninkrijk Gods overwint De behandeling was trouwens maai nader onderzoek te krijgen. De politie was met dat onderzoek nog niet gereed, kort geweest. Over de inbraak was maar even gesproken, alleen om uitstel voor De verdachte was nu echter niet alleen geïdentificeerd met Denman Ross, maar men wist, dat zijn ware naam was Danilo Rodowsky. Van de inbreker was geen spoor ontdekt, ondanks de beschrijving, die de vrouw van de verdachte gegeven had. De echtgenoot van de vrouw, die de politie op de verdachte opmerkzaam had gemaakt, en beweerd had, dat hij haar chanteerde, was ondervraagd en had moe ten mededelen, waar hij de avond van de inbraak geweest was. Blijkbaar verdacht men hem En blijkbaar had men ook ver denkingen tegen de vrouw van Rodows ky. West Lewis en Ridgeway hadden ge constateerd, dat men verscheiden lieden verdacht en zij vermoedden zelf van al lerlei (dat zeiden ze tenminste tegen Fred wat zij wisten, hielden zij vóór zich). En voor deze informatie moest Wanda haar prijs in lachjes en kussen be talen. Waarlijk, het lot van de bedrieg ster is hard, vooral als die bedriegster grillig en zelfzuchtig en gewetenloos is. Wanda haatte de wereld en al derzelvers bewoners. Lenda lunchte de volgende dag bij Wanda en haar harde, heldere ogen sloe gen het tedere afscheid tussen Fred en zijn vrouw gade, met openlijke achter docht „Wat voer je nu weer in je schild?'" vroeg ze, zodra Fred weg was. „Iets spe ciaal idioots?" „Waar heb je 't over?" vroeg Wanda geprikkeld. „Dat zul jij wel beter weten dan ik Maar je bent altijd een zottin geweest en zult het wel blijven ook". Wanda ging hier niet verder op in en zij gingen sam^n naar de modeshow, waar Wanda de verbazing van haar zus ter wekte door de bescheidenheid van haar inkopen. Lenda glimlachte verachtelijk. Na de modeshow haalden ze Linda van huis een gelukkige Linda, met de warmte van haar zoet geheim in haar hart. Ze werd meegenomen naar een chique tea-room en na afloop van de tea naar huis gezonden in een van de auto's. Toen Wanda weer thuis was en wat improviseerde op de piano, terwijl ze op Freds terugkomst wachtte, ging de tele foon. „Met wie spreek ik?" „Draga Alexandrowna echtgenote van Danilo Rodowsky". Stilte „Ik ben mrs. Roder Wanneer kan ik u spreken?" Het was de stem van het Noodlot. Wanda's pas hervonden zelf-zekerheid viel er door in stukken. (Wordt vervolgd./ DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Emmen en zijn reisgenoten. door G. Th. ROTMAN. Nadruk verboden.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4