k E- Dertig Gem. Polders hebben grote plannen tot wegverbetering Oud Nieuws Hallo Bandoeng Haar Koninkrijk De wegen, de wegen, wat zijn de wegen op Texel toch slecht! Hoeveel keer zal de ze verzuchting al geslaakt zijn De oorlog heeft veel op zijn geweten en ook wal be treft de wegen op Texel kan hier een groot deel op rekening van de oorlog ge steld worden. In een gesprek, dat wij hadden met de voorz. van de 30 gem. polders, dhr P. Bakker Azn., deelde deze ons mede, dat zijn polder nog 3'/s ton aan geld te vor deren heeft van schade, veroorzaakt tij dens de oorlog aan de wegen. Dhr Bakker ontkende met. dat er veie wegen voor die tijd ,,te licht" zijn ge maakt, hetgeen zich door de vele zware voertuigen, die in de oorlogsjaren ge bruikt zijn, wel gewroken heeft. Het is vandaag de dag niet eenvoudig, Er is gebrek aan materiaal, terwijl ook de arbeiders niet voor het grijpen zijn. Gelukkig is er, wat 't laatste betreft tegenwoordig wat verruiming, zodat dt werkzaamheden, die de 30 polders van plan zijn om uit te voeren, wat dit be treft, doorgang kunnen vinden. We had den gehoord, dat de 30 polders grote plannen hebben om verschillende wegen te vernieuwen, vandaar ons onderhoud met dhr Bakker. De Hoornderweg. Als eerste object ligt het in de bedoe ling om het gedeelte van de Hoornder weg spoedig onder handen te nemen, nl. dat stuk, dat aansluit op de gemeente weg. Het gaat hier om 2350 m. weg, die bestraat zullen worden met straatstenen, afkomstig van de straatvegen uit de dui nen, o.a. van de Zuidbatterij en de weg naar paal 17 achter ,,Californië". De po gingen van het gem. bestuur e.a. om dc straatweg van Den Hoorn naar het strand te behouden, hebben dus jammer genoeg geen succes gehad. De straatweg door de duinen naar hei Noordvlak, blijft wel in tact, volgens dhr Bakker. De weg naar Den Hoorn wordt 5 meter breed gemaakt met een onderlaag van 20 cm puin De Üosterenderwcg. De Oosterendeweg voorbij De Waal vraagt eveneens dringend verbetering. Allereerst zal hierin het puin gewalst worden, dat aan de kanten ligt Ook hier hoopt het polderbestuur deze winter nog een aanvang mee te nemen. Dan is het voornemen, om de weg te asphalteren. Het zal nog wel een poosje duren, eer men hier aan toe is, daar het benodigde materiaal hier een woordje meespreekt De Piipersdijk. Dan staat de Pijpersdijk nog op de no minatie, ook een zeer slechte weg. Dit is een tertiaire v/eg, waarvoor het Rijk een vergoeding geeft uit het verkeersfonds. Dit is maar een greep, als ge weet, dat de 30 polders meer dan 100 km wegen in inderhoud hebben in tegenstelling bv met de gemeentewegen, die 'n wegennet hebben van 17 km. De tuinwallen. Verder zijn er de wegen langs de tuin- walletjes. Deze eisen meer onderhoud door de slechte afwatering. Voor de we gen zelf is een omheining beter en het was de mening van dhr Bakker, dat de tuinwallen te duur in onderhoud zijn, zo dat ze helaas uiteindelijk wel uit het Texelse landschap zullen verdwijnen. Een taak voor de gemeenschap? Meer dan 50 pet. der weggebruikers van onze wegen der 30 polders zijn geen boeren, zodat dhr Bakker van mening was, dat het niet opgaat, dat de landge- bruikers alleen voor de kosten opko men. Dc handen ineen. Onze mening is. dat het alleszins aan te bevelen is, de handen gezamenlijk ineen te slaan om de wegen op Texel in een dusdanige staat te brengen, dat er weer van een goed wegennet gesproken kan worden Laat men 't wegschap noemen of anders, dat maakt niet uit. Hoofdzaak is, dat er wat gebeurt en spoedig, opdat wij voor het volgend sei zoen kunnen zeggen, dat er al weer heel wat klaar is gekomen, en het vele puin niet langer langs de wegen blij ft liggen, dan strikt noodzakelijk is. Z. ZIEKENFONDSPREMIE VOOR 1948 TOT 3,8 PCT. VERLAAGD. De minister van Soc. Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om de ziekenfondspremie voor het jaar 1948 te verlagen van 4 tot 3,8 pet. van het loon, dat voor premie-berekening in aan merking komt. Deze premie wordt door de werkgever en werknemer, ieder voor de helft opge bracht. Het aandeel van de werknemer in de verlaagde premie zal door de werk gever. die het loon wekelijks betaalt, voor het eerst over de eerste volle week van het jaar 1948 worden ingehouden OVERNAMEMARKTEN VOOR RUND VEE, SCHAPEN EN VARKENS. In de week van 22 t.m. 27 Dec. a.s. worden geen slachtveemarkten gehou den. Alleen zal er in die week gelegen heid zijn om nuchtere kalveren af te le veren, doch uitsluitend in de voormid dag. Maandag 22 Dec Alkmaar, Amster dam en Texel. Dinsdag 23 Dec. Purmer- end, Hilversum. Woensdag 24 Dec.: Hoorn Haarlem en Schagen. In de week van 29-12-'47 t.m 3-l-'48 worden cte dagen van overname als volgt gewijzigd: Maandag 29 Dec.: Alkmaar, Amsterdam, Schagen en Texel. Dinsdag 30 Dec.: Purmerend, Hilversum, Hoorn en Haarlem. Vrijdag 2 Jan. '48: Uithoorn. IR. L. H. HUISMAN BENOEMD TOT INSPECTEUR BIJ DE STAATSLAND- BOUWBEDRIJVEN. Bij Kon. Besluit van 19 Nov. '47 is de hec-r Ir L H. Huisman met ingang van 1 Jan 1948 benoemd tot inspecteur bij de Staatslandbouwbedrijven, ter standplaats Wieringermec) DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS. Wonderlijke avonturen van de heer Van Enimen en zijn reisgenoten. dom Cr Th. ROTMAN. Nadruk verboden. 11. Na een half uurtje vlogen ze boven Scheveningen, de beroemde badplaats aan de kust van de Noordzee. „We zullen daar, aan het strand wat eten, en dan gaan we naar Engeland!" zei meneer Van Emmen. Hij wierp het. anker uit.Dit wilde evenwel in het losse zand met pakken, en, hoewel de schroef stilgezet was, werd de Pegasus door de wind voortgedreven, ter wijl het anker over het strand sleepte en alle badgasten op de vlucht joeg. 12. Zo«k\vamen ze aan hel drukste ge deelte van het strand, waar de strand stoelen staan. In een van die stoeien zaï mijnheer Bibbermeier, in een boeiend boek verdiept. Mejuffrouw Bibbermeijer, zijn charmante*dochter, sliep, in een der gelijke stoel gezeten, de slaap des recht vaardigen. Elk hunner was zo in zijn be zigheden verdiept, dat ze mets hoorden van al wat er gebeurde, en er evenmin iets van zagen. MEDEDELING. „De Texelse Courant" zal in de Kerst week slechts éénmaal verschijnen en wel op 24 December. Opgave van predikbeur ten, advertenties, e.d. dienen MAANDAG 22 DEC. in ons bezit te zijn. Ons OUDEJAARSNR. komt 31 DEC. uit. Opgaven hiervoor zien wij eveneens tijdig tegemoet. Elke vriend, elke relatie met Nieuwjaar de hand te drukken, is een onmogelijke opgave. U kunt hen echter „GELUKKIG NIEUWJAAR" toewensen door middel van een nieuw- jaarsgoet in onze Courant, bv.. P. JANSSEN, pf Wageningse weg of Aan alle vrienden en bekenden een ge lukkig Nieuwjaar toegewenst. J. de Groot Weverstraat, Den Burg. Zo'n adv. kost f 1 of f2, grotere adv. worden naar plaatsruimte berekend. Geeft nu reeds uw opgave door, opdat u verzekerd is van plaatsing. Redactie en Administratie Texelse Courant. WAARSCHUWING VOOR HET VERKEER. De KNAC acht het gewenst de aan dacht van de weggebruikers te vestigen op de gevaren, welke vooral in deze tijd van het jaar kunnen ontstaan tengevolge van het juist bij de overgang van donker naar -licht in de morgen optreden van plotselinge gladheid der wegen in en bui len de steden VAN OEttyOEDlNGSn/UtD FEESTRECEPTEN. Borstplaat. Plm. 200 gr. (l'Ai kopje) suiker, plm. 4 eetlepels water of melk, essence of plm. 2 theelepels cacao of sterk koffie-extract. De borstplaat-ringen vochtig maken en op een vochtig gemaakt of met boter in gesmeerde boterham, of boterpapiertje leggen, met de scherpe kant naar onder. Vooi het maken van de borstplaat bij voorkeur een steelpannetje gebruiken, daar dat gemakkelijk is bij het uitgieten. De suiker met het water of de melk en het koffie-extract of de aangeroerde cacao daarin koken, totdat de laatste druppel aan de lepel een draadje trekt Worde geen koffie-extract of cacao gebruikt, dan de essence toevoegen nadat de suiker stroop is ingekookt, daar de smaak van de essence bij meekoken achteruitgaat. Onder snel roeren de massa laten afkoe len, totdat het geheel ondoorschijnend is geworden Dan de borstplaat uitgieten in de ringen. Wanneer de borstplaat koud is geworden, haar omkeren. Borstplaat met melk bereid is zeer smakelijk, echter wat moeilijker te maken. Speculaasjes en speculaaspoppen. 200 gr. (3 kopjes) zelfr. bakmeel of bloem met 5 gr (1 mespunt) bakpoeder, 100 gr. (bijna V* pakje) boter of margari ne, 100 gr. (1 kopje) bruine basterdsuiker, 15 gr. 11 2 eetlepel) speculaaskruiden of kaneel, gember, nootmuskaat en kruidna gel, wat zout, 1 eetlepel melk, 2 eetlepels gorlmout. amandel-essence. De bloem, de basterdsuiker, het zout en de kruiden (zeven en) door elkaar roeren. De boter of margarine met 2 messen op het mengsel fijnsnijden. De lepel melk toevoegen. De bestanddelen met de hand dooreenkneden. totdat het geheel een sa menhangende bal is geworden. Het deeg even laten staan en daarna uitrollen op een met bloem bestoven tafel De gorl mout in een koekenpannetje of gietijze ren pan roosteren en daarna besprenke len met wat met water verdunde aman del-essence. De geroosterde gortmout op het uitgerolde deeg strooien en er even met de deegrol langs gaan Er met dc hand een speculaaspop van vormen of er koekjes uit steken of snijden of, indien u een speculaasplank bezit daarmee het deeg vorm geven. Daartoe bestrooit men de plank dun met aardappelmeel en drukt het deeg in de plank. Wal over blijft. snijdt men er af; vervolgens klopt men de koekjes uit de plank en legt ze op een vetgemaakte bakplaat. De speculaas jes of speculaaspoppen bakken in een ma tig warme oven in plm 20 a 25 minuten. uit „De Texelaar" van 19 Dec. 1897.* Aan onze vroegere plaatsgenoot, de Eerw. Heer Aug. Pieper, werd 18 Dec. door Z.D.H den Bisschop van Haarlem in de kapel van het Seminarie Warmond de H Wijding van Diaconaat toegediend. Oosterend, 17 Dec. Gisteren ont stond een schoorsteenbrand in het perceel van G. Vlaming. Aangezien in de nabij heid rieten daken zijn, was men beangst voor verdere gevolgen. In een oogwenk waren velen ter plaatse aanwezig, doch door het kloeke beleid van enige paren rappe handen, werd erger voorkomen. Kan het misschien een wenk zijn voor an deren, om hun schoorsteen van roet te doen zuiveren? Oudeschild, 17 Dec. Het Texels fan farecorps had de vriendelijkheid gistei- avond in de Koningin Wilhelmina Be waarschool een 9-tal keurige stukken ten gehore te brengen, onder leiding van de talentvolle directeur, dhr Groenewold. Wat het fanfarecorps te genieten gaf was zo uitstekend, dat daarbij de bekende perzik van Vader van Alphen in gedach te kwam. Moge dit „meer" waarnaar de bewuste perzik smaakte, niet al te lang op zich doen wachten! Dec had de herstemming plaats voor een Heemraad voor de polder Waal en Burg. Gekozen werd dhr C R. Keijser, die 22 stemmen verkreeg, terwijl 21 stemmen waren uitgebracht op dhr T. P Witte en 16 op dhr J. A. Eelman. DE APPELSTROOPPKIJZEN. Na de jongste prijsverlaging is de prijs voor los uitgewogen appelstroop f 0,89 p. kg en f 0,45 per */2 kg De verbruikerspnjzen voor appelstroop in de meest voorkomende verpakkingen zijn: cartonnen beker van 1000 gr. 95 et., van 900 gr. 87Va ct.. van 500 gr. 53Vs cl., van 450 gr. 50 ct.; glazen pot van 500 gr 50 ct., van 450 gr. 471/s ctblik van 1000 gr. 97 ct., van 850 gr. 81 ct., van 500 gr. 541/® ct., van 420 gr. 45 ct., blik met deco ratie, in alle gewichten 2 ct. duurder, be halve in 850 gram 3 ct. duurder Alleen voor de glazen potten mag sta- liegeld worden berekend. COOP. AANKOOPVERENIGING NAM EEN BELANGRIJK BESLUIT. Het enigste en ook belangrijkste punt van de Maandagmorgen gehouden verga dering der Coop. Aankoopver. was: „Verhogen van het crediel bij de Coop. Boerenleenbank Texel". Toen de voorz dhr C. H. Roeper Lzn., de vergadering opende, waren slechts weinig leden aanwezig, hetgeen zeker als een vertrouwen in het bestuur moet wor den beschouwd. Voorz. zei, dat als gevolg van de vlugge aanbesteding van het nieu we pakhuis, deze vergadering noodzaxe- lijk was. De notulen zullen op de volgende ver gadering worden voorgelezen. Voorz. deelde mede, dat voor de aan koop van de bestaande gebouwen onge veer f 55000 nodig is en voor het nieuwe pakhuis ongeveer f 50,000 (inclusief be strating) en verder f 60,000 voor de drooginstallatie en schoningsmachine,' bij elkaar dus meer dan f 160,000 Daar het lopende crediet bij de Coop Boerenleen bank thans f 150,000 groot is werd voor gesteld dit te verhogen tot f 330,000 Dhr C. Roeper Mzn stelde voor gedeel- lijk een vastgesteld crediet aan te gaan. De zaakvoerder dhr A.J.Keijsei dacht van op de gebouwen bv. f 100,000, tegen 3 pet en af te lossen in 30 jaar. Als renteper centage voor het overige crediet werd ge noemd 3l/2 pet Na enige bespreking werd het voorstel met alg. stemmen aangenomen, waarbij het bestuur vrij mandaat werd gegeven deze transactie af te sluiten. In de rondvraag kwam nog ter sprake een klacht over het lang vasthouden der zakken. Het is voor een goede gang van zaken wel gewenst, dat de ledige zakken eerder worden teruggezonden. Verder had een der leden het nog over de pas ge leverde kali waarin veel kluiten zaten. Hier is niet veel aan te doen, daar de kali- positie nog niet zo gunstig is Er werd geadviseerd, de kali zo spoedig mogelijk uit te zaaien In de toekomst zal net wel het beste zijn, zich in te stellen op machinaal strooien De voorz sloot hierna de vergadering met dank voor het eendrachtig genomen besluit en een beroep om dc vereniging verder te steunen. Z SINT NICOLAAS OP BEZOEK BIJ Dï N.J.N. DEN BURG. De Texelse afd. van de N JN„ (Nederlandse Jeugdbond -voor Na tuurstudie) maakte Zondag 1.1. een uit zondering op de wekelijkse excursie, ei trok in plaats van naar de Schorren strand of Mok, naar de Emmalaan, waai op zolder bij een van de leden de Sint. 'r bezoek zou brengen. De Heiligman, di< per jeep zou komen, bleef wel wat lan| onderweg. Zang en gitaar hielden d< moed er echter in Toen eindelijk om 3 uur de wagen voorkwam, stommelde alleen een der le den dc trap op met de halve baard van onze Sint in z'n hand: „Hij is er in d( bocht uitgezwiept. te zamen met Pieter baas, die arme man. Ik kon hem no| net bij z'n baard grijpen, maar het was a te laat, maar de pakjes liggen nog achtei in", zei ons lid. Zo kwam het toch nog goed en kunnen we terugzien op een zeer geslaagde Sint- Nicolaasmiddag, waarover we op de vol gende excursie nog lang zullen nabomen DE STEM VAN NIWIN-TEXEL. Het grote Kerstfeest vraagt deze week ons aller aandacht. Wie we ook zijn, we denken deze week allen even dieper na. Het is het feest van God, Die tot de men sen afdaalt om ons te redden en gelukkig te maken. Jongens, Hij zegene jullie en behoede jullie. Als jullie je tot Hem keert is er geen twijfel of dat zal gebeuren. Daarom wensen wij jullie toe een Geluk kig en Zalig Kerstfeest, dat je weer met moed en vertrouwen naar de toekomst doet zien. Dit grote Kerstfeest is- het ook, waar de Niwin zo lang en intens voor heeft ge werkt. Door de Niwin ontvangen jullie op dit Kerstfeest van heel het Ned Volk de beste wensen. En dus ook van heel de be volking van ons eiland. Wat is er door de vele medewerkers, die wij b'-j de Kerst- pakketlenactie gehad hebben, prachtig werk verricht' Het zou wel toevallig zijn, als er onder jullie Texelaars, zijn, dié een Kerstpakket ontvangen hebben waarvan op het etiket precies de naam van een in woner van Texel als gever vermeld stond. Maai weet in ieder geval, dat wij hier 400 Kerstpakketten naar Indië heb ben verzonden. Hoe onpersoonlijk jullie misschien de Kerstpakketten ook toe schijnen,ziet daar overheen en beseft hoe warm hart men jullie hier toedraagt. Tegelijk is het vandaag ook de laatste keer in dit jaar, dat wij jullie schrijven, want 't jaar wordt oud en gaat heen. Wij wensen jullie een goed uiteinde en na tuurlijk ook een goed begin! Jongens, bewaar je goede humeur in de komende feestdagen; houd je allen goedSecr. Geachte vrienden in Indië, Zo zijn dan onze Texelse St. Nicolaas- feesten weer voorbij en wij geloven^ dat jullie daar in de tropen dikwijls aan zui len hebben gedacht ondanks dat je er met bij kon zijn Zo ging het ons hier ook in tegenover gestelde richting. Ieders vreugde werd wel enigszins getemperd, vooral door de uitgestelde demobilisatie, waardoor 'n een spoedig weerzien voorlopig tot de vrome wensen behoort. Mede daardoor werd er door zeer velen aan jullie gedacht en meegeleefd. Een prachtig bewijs hiervan was op Oosterend te zien, in het Smterklaasspel van Marius Ellen en Wim v.d. Berg. Bij de collecte, die deze vrienden op Ouwe Sunderklaas hielden, verzamelden zij het mooie bedrag van f 62, Jullie zijn het er dan zeker wel mee eens, dat wij hen en de goede gevers, na mens jullie allen ten zeerste bedankten voor dit blijk van medeleven Door deze bijdragen kunnen wij t.z.t. nog weer eens voor een kleine verrassing zorgen. Wij menen, dat jullie beter een kleine verrassing van de Band mogen hebben, dan zo'n grote als de uitgestelde thuisreis. Maar, „Ende Despereert niet". Nu, vrienden, namens de afd. Texel vele vrienden en vriendinnen, een prettig Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar toegewenst rn De Band Ned.-Indië (Texel). FEUILLETON. naar het Engels van IDA BOYD. 34.) Hel was druk bij „De Rode Ter reur", die avond, toen Lout je en Arthur uitgingen om te zien of mrs. Mac Gragh de politie „er op zou zetten" En ja, hoor, toen ze Crellon Street inkwamen, was de dame al diuk in de weer. Ze vertelde aan ieder, die het horen wilde, van de „detective" in 't blauw, met gladgeschoien gezicht, die „hm! hm"! zei als je hem iets vroeg. Ze deed het zo komisch, dat de mensen lachten en proestten en van dc twee politieagenten, die op het verkeer moesten lettten, kon zelfs de ene zijn lachen niet houden. En Arthur evenmin. Zijn lach klonk helder door de straat. Dat scheen de tweede agent, die niet ver van hem afstond, te prikkelen „Vind jij dat zo grappig?" snauwde hij tegen Arthur. Arthur keek de man verschrikt aan en herkende de slaperige politieman, tegen wie hij in dc nacht bijna was aange botst. En wat erger was hij zag, dal de man hem ook herkende Een goede speurhond wordt geboren, niet gemaakt. Speuren is voor negen tien den een kwestie van instinct. Niemand kon zeggen of Arthur er op dat ogen blik van herkenning schuldig uitzag maar in de politieagent werd op dat mo ment de achterdocht geboren. „Je zou 't zelf misschien niet zo prettig vinden als iemand je vroeg waar jij gis teravond geweest bent" zei hij grimmig. „Als iemand mij dat vraagt, kan hij het Ie weten komen", antwoordde Arthur en Lout je, die geschrokken was van de toon van dit gesprek, keek hem angstig aan „Kom die lui maken me misselijk", zei Arthur, ziin arm door die van zijn kameraad stekend en hem meetrekkend. „Zo maken ze je misselijk?" zei de' agent. „Daarnet lachte je er nog om". Loutje's gezicht, dat echte bezorgdheid uitdrukte, maakte Arthur niet geruster Was de diepe slaap, waarin hij gelegen had, die nacht, wel écht geweest? Zij gingen naar een stil café om iets te drinken. „Wat is het, jog?" vroeg Loutje zacht, toen hij zijn lege glas op tafel zette. „Niks hoor! Maak je maai niet be zorgd. Ik zal het ze wel vertellen als het nodig is", zei Arthur „Ik wou, dat we vanavond thuisgebleven waren". „Ik ook", mompelde Loutje. Lenda's mooie wenkbrauwen bleven ge'fronst na die thee, die zij met haar zus ters gehad had. Ze begreep het niet. Wat voerde Wanda in haar schild? Zij had Fred goedendag gekust op een totaal overbodige manier. Ze had genoe gen genomen met één eenvoudige japon bij Foutet. Ze had de thee alleen betaald Wat kon er gebeurd zijn of wat ging er gebeuren? Ze kon het niet begrijpen en een situatie niet begrijpen was voor Lenda iets verschrikkelijks. Ze schonk Jacks whisky in met zulk een abstracte uitdrukking op haar ge zicht, dat hij het merkte. „Is er iets?" vroeg hij. „Je kijkt of je ruzie hebt gehad met die zuster van je." Lenda moest lachen, ondanks zichzelf. Jack leek soms wel helderziend „Ruzie heb ik niet gehad", zei ze, „ten minste met zoals jij bedoelt. Maar ik wou dat ik wist, wat ze nu weer wil uitspo ken. Wanda zou Fred niet in het open baar zoenen en ons een thee offreren, als ze niet iets op haar geweten had." „Een geweten heeft ze niet", zei Jack Hij kwam bij zijn vrouw zitten en be keek met aandacht haar mooie, harde ge zicht „Er is ook iets, dat jij mist", zei hij na een zwijgen, „maar ik kan met zeggen, dat dat een geweten is, en *>ok met ge zond verstand en ook niet gevoel voor wat correct is. Ze keek hem glimlachend aan. „Jammer, dat er aan Linda niets ont breekt", zei ze. „Waarom heb je haar niei genomen, jongen?" „Ik wou jou hebben, zie je". „Dat heb ik dan getroffen'zei Lenda. Zij stond op, nam zijn arm en ging met hem naar boven, want het werd tijd om zich te kleden voor tafel. Ze bracht hem naar zijn kamer, streelde zijn hand en liep neuriënd naar haar kamer. Maar er bleef een frons op haar voorhoofd, naar aanleiding van Wanda „Als ze werkelijk in last zit, komt ze wel bij me om er over te spreken," zei ze eindelijk tot zichzelf, ,,'t Is maar te hopen, dat ze er niet mee wacht tot het te laat is" Wanda, in haar kamer op St. James's Square, stond met een verbeten, bleek gezicht aan de telefoon. Draga Alexandrowna zei niet, zoals haar man „Ik hoop, dat het spoedig zal zijn" Ze zei: „Het moet spoedig zijn". Wanda kon niet anders doen dan een sa menkomst met haar afspreken voor de volgende dag in een kleine lunchroom in Holborn. Een plan de canrfpagne kon ze niet opmaken, want ze wist niet wat de vrouw zou zeggen of vragen, maar tegen de tijd dat ze op weg ging naar de plaats van afspraak, kon ze bijna met meer denken van angst. Draga Alexandrowna droeg ditmaal eenvoudige kleren, maar er bestonden geen kleren ter wereld, die haar onop vallend konden maken. En Wanda viel alleen reeds door haar schoonheid op. Zo kwam het, dat aller ogen in die kleine volle zaal zich op de twee vrouwen richt ten, toen Wanda aan Draga's tafeltje ging zitten. Het was er benauwd Draga was nat. Ze had geen parapluie bij zich Het liet haar koud. „Ik heb papieren", zei Draga laconiek, toen Wanda was gaan zitten. En ze liet Wanda een elastieken band zien, waarop haar naam en adres stonden en die Wan da maar al te goed herkende. „Die heeft de dief niet gezien" Wanda had Arthur kunnen vermoor den op dat ogenblik. „Ik heb ook van de anderen", zei Draga „Wat wil je?" vroeg Wanda. Het enige wat ze wilde, was geld. Voor haar primitieve ziel was dat het natuurlijkste ter wereld. „Danilo moet geld voor advocaat. Veel geld hier in Engeland". „Uw man Vilde mijn man als verdedi ger hebben begon Wanda voorzichtig en een beetje geprikkeld door de glimlach, die op het donkere gezicht kwam. „Daar uit blijkt, dat hij geld heeft. Men kan zelf geen advocaat kiezen zonder geld te betalen". „Er moet veel meer zijn Ik óóte geld! Ik moet leven" Zij glimlachte arrogant. Ze dronken zwijgend haar koffie. „Als u mij geeft, wat u hebt, zal ik u geld geven ,"zei Wanda ten slotte. Draga schudde glimlachend haar hoofd ,,U moet zó geld geven". Wanda werd kwaad „Als u die papieren en namen hebt ach tergehouden, dan hebt u daarmee iets heel verkeerds gedaan. Waarom heb je ze niet aan de politie gegeven? Ik ik begrijp niet, hoe iemand zo dom Draga lachte. Ze leunde voorover en keek Wanda recht in de ogen. „Heeft hij u niet verteld?" vroeg ze smalend. „Heeft hij u niet verteld, dat hij mij. vertrouw? Hij zei hij vriend van Danilo en dus hij moet Danilo's vrouw vertrouw. Maar hij geen vriend van Da nilo en óók geen vriend van dat an dere vrouw. Hij is uw vriend; waarom u anders hier komen bij mij?" (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 4