Oudejaarsavond overdenking Een terugblik en een verwachting voor de toekomst Op de grens van 1947-1948 Zal Atlas in 1948 zijn oude vertrouwde houding weer aannemen? I WOENSDAG 31 DECEMBER 1947. 61e JAARGANG. No 6180 TEXELSCHE COURANT GEESTELIJK LEVEN Aan het einde van het jaar is het goed even stil te zijn en na te denken. Zet uw radio eens even af. Die heeft vooral op die avond heel wat drukte en lawaai, want ze weten daar wel waar de mensen van houden; Een beetje aandoenlijkheid mag er wel bij, maar niet te veel, zo vlak voor de klokslag van twaalf, kan dat wel. Maar overigens: veel drukte en afleiding. Want we zijn wat bang voor de stilte op zo'n avonu. Maar als we denken willen, overdenken, dan moet het toch stil zijn. Ja, waar zullen we over denken? Het jaar 1947 is dan baast voorbij en wij kij ken terug. Er zullen er zijn, die tevreden glimlachen. Ja. het was voor Texel een goed jaar, met zo'n prachtige zomer! Wat zijn er een gasten geweest! Dat was lang geen onvoordelig zaakje. Daar heeft ten slotte héél Texel van geprofiteerd: de pensionhouders, maar ook de winkeliers en de vaklieden en wie al niet meer. Texel mag in dat opzicht tevreden zijn. De boeren zullen wellicht met zo opgeto gen zijn. Wat een droogte! Wat een zorg voor het vee, vooral nu in de winter. Nee, dat had wel béter gekund. En wat ons land betreft Ja, wat moe ten we daar van zeggen. Tevreden zijn we niet, vindt u wel? De mannen, die ge roepen waren om leiding te geven, heb ben een moeilijke taak gehad. Misschien zegt u wel, dat ze er niet veel van terecht gebracht hebben. Ja, kritiek was er genoeg. We zijn een arm land geworden na de oorlog, maar wie wil daar ernst mee maken9 Wat een zor gen ook ten opzichte van Indonesië. Hoe zal dat worden? Dit jaar, wat heeft het ons verder gebracht? Het is voorbij, la ten we er maar van zwijgen. Maar de wereld rondom ons heen. laat ons toch ook niet los. De zoveelste confe rentie weer een mislukking. Internatio naal was het in 1947 ook niet alles En de toekomst? Of denkt u over al deze din gen niet na op de Oudejaarsavond? Bent u alleen bezig met u zelf en niet met uw gezin en familie. Ook dit jaar hebben ve len de gang naar het kerkhof moeten ma ken. De dood kwam menig huis binnen, ongewenst en ongevraagd. Op een avond als deze missen wij hen nog des te meer en we worden bedroefd als we daaraan denken. Het is voorbij. Dit jaar is voorbij, óók voor ons die dit lezen, we krijgen er geen minuut van terug. Ja, maar stiaks begint er een nieuw jaar 1948. En we zijn nog gezond en sterk en we hebben nog levens moed. We hebben zo onze plannen, net als de gasten, die nu alvast kamers bespro ken hebben voor het volgend seizoen. Niet achterom z:en, maar vooruit kijken' Ja, wie zei dat ook al weer? Dat heeft Jezus eens gezegd, het staal in de bijbel, lees het maar in Lucas 9.62: „Niemand die zijn hand aan de ploeg slaat en ziet naar hetgeen achter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods". Dus dan maar niet overdenken, terugzien? Waar zullen we ons dan nog druk over maken? Bekwaam tot het Koninkrijk Gods moe ten we zijn. Zijn we dat? Waren we dat? Dit stukje staat onder de rubriek „Gees telijk Leven Twee woorden van zwaar gewicht. Geestelijk, dus niet stoffelijk, materieel. Leven, dus niet dood zijn. Geestelijk leven, dat is bekwaam zijn tot het Koninkrijk Gods. Want aan het eind van dit jaar, met z'n teleurstellingen, zor gen en zegen, tegenspoed en voorspoed, willen we bedenken, dat we als mensen, als schepselen Gods. geroepen worden tot het Koninkrijk van God Daér gaat het cm. Niet om wat achter ons ligt, maar om wat vóór ons ligt Ook dit jaar heeft weer de tijd verkort, dat dit Rijk komt. We willen het met vergeten: „de Heer regeert, Zijn Koninkrijk staat vast. Zijn heerschappij omvat de loop der tijden'". Déar vestigen wij onze hoop op. En als we aan het einde van 1947, bij het terug denken. mistroostig en teleurgesteld zijn, dan is er maar één troost: Vestig al uw hoop op Hem. Dit jaar heeft God u doen beleven, opdat gij zoudt leien het van Hem alleen te verwachten en van Zijn Rijl'. ijj, Hebt ge zó leren leven? Doe het dan in (I fjiel nieuwe jaar. Sla de hand aan de ^loeg. Verricht uw taak en zie uit naar riem, Die getrouw is en blijft. W. M. v. R. MEDEDELING. Het eerstvolgende nummer van de Texelse Courant zal verschijnen op 7 Januari 1948. Redactie. Ook deze keer moesten verscheidene berichten en adv. blijven liggen tot ons volgend nummer. BEROEP ONTVANGEN. DE WAAL. Ds. Hartdorff, predikant bij de Ned Herv. Gemeente te De Waal en De Koog. heeft een beroep ontvangen bij de Protestantse Kerk van Antwerpen. Ds. Hartdorff is tevens beroepen voor de buitengewone predikanlsplaats te Soest (Zonnegloren). ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 3 Jan. op om 8,49; onder om 4,40 Maan: 3 Jan. L.K., 11 Jan. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 3 Jan. 2,05 en 2,35. 4 Jan. 2,55 en 3,30. 5 Jan. 3,50 en 4,30 6 Jan. 5,00 en 5,40. 7 Jan. 6,10 en 6,50. 8 Jan. 7,10 en 7,45. 9 Jan. 8,10 en 8,35. Texel, 31 December 1947. Zo heeft 1947 op zijn beurt de dagen weer aaneengeregen tot een jaarketen, 365 schakels, elk op elkander gelijkend, maar toch ook weer verschillend Ver schillend bij ieder mens, bij elke gemeen schap. Aan het einde van het jaar, ter wijl de tijd doorgaat, even gelijkmatig en onverbiddelijk als altijd, is het toch alsof» elk mensenkind even meer tijd heeft tot rust en bezinning dan anders. Welhaast ieder gevoelt dan de neiging in zich opko men de schakels van de voltooide jaarke ten door de vingers te laten glijden en ze stuk voor stuk te bezien Er zijn er, die in blijheid stralen; andere, die mat en dof zijn. Ook zij, die betrokken zijn bij het bestuur en de werkzaamheden der ge meente, de plaatselijke gemeenschap bij uitnemendheid zullen op de Oudejaars dag willen stilstaan bij wat in het afge lopen jaar voor die gemeenschap is ge- dan, wellicht.... nagelaten. Elk bestuur der, elk ambtenaar en elk werkman wil zich rekenschap geven en zich afvragen: was mijn handelen in 1947 zo, dat dit was in het belang der gemeenschap, die ik heb te dienen, gaf ik daaraan m'n beste krachten, m'n volle liefde? En altijd zal hij dan moeten zeggen hij is daar mens voor „het had nóg beter gekund'' of wel zonder meer „het had béter gekund" De Nederlandse staat is sinds oude tij den opgebouwd uit gemeenten, die er de kracht van vormen In deze gemeenten vloeit het plaatselijk leven samen De ene tijd is dit "een brede, krachtige stroom en er worden grote dingen tot stand ge bracht. Er heersen dan een vrij leven in de plaatselijke gemeenschap en vertrou wen bij de hoge overheid, dat de mannen en vrouwen ter plaatse het 't beste kun nen v/eten. De andere tijd is net plaatse lijk leven een armzalig stroompje gewen den en men houdt zich bezig met kleine dingen. Dit leven is dan aan alle kanten aan banden gelegd en bij de hoge over heid bestaat de gewoonte er van uit te gaan, dat de plaatselijke gemeenschap tot weinig goeds in staat is en zij behan deld dient te worden als een kind in een looprek. Aan allen, die betrokken zijn bij het bestuur van onze dagen, moge ik ter beoordeling laten, hoe breed of wel hoe smal de levensstroom van de plaatselijke gemeenschap thans wel is. De sfeer der plaatselijke overheid. De sfeer, waarin de plaatselijke over heid leeft en werkt, behoort ruim te zijn. Vandaar dat bij het gemeentebestuur het streven voorzit, elk plan, dat het alge meen belang van onze eilandgemeenschap betreft, te ondersteunen en te bevorde ren. Nooit wordt daarbij gevraagd, betreft het wel de gemeentelijke huishouding in engere zin? Dat het een algemeen belang is, zij voldoende Moeilijker wordt het, als belangen, die ongetwijfeld elk be schouwd kunnen worden als algemene, tegen elkander opbotsen. Dan is met zorg een keuze te doen. Als voorbeeld daarvan zou ik willen noemen vreemdelingenver keer en ruilverkaveling. Gaat men de diverse objecten, waar mede het gemeentebestuur te maken had in 't afgelopen jaar na, dan is er zeer zeker in bepaalde opzichten reden tot dankbaarheid voor de bereikte resulta ten; anderzijds is er ook veel reden tot teleurstelling. Het onderwijs. Met de opbouw en de restauratie van het onderwijs kon in *1947 regelmatig worden voortgegaan. Aan gebouwen en leermiddelen werd veel ten koste gelegd. De onderwijskrachten besteedden hun beste krachten aan de hun toevertrouw de taak. „Vernieuwing" bij het onderwijs is het slagwoord dezer dagen Stilstaan bij een krampachtig vasthouden aan het oude is nooit de juiste weg. Anderzijds kan vernieuwing naar mijn mening nooit bestaan in het roekeloos wegwerpen van oude waarden, maar zal zij moeten be staan in het zorgvuldig voortbouwen op datgene, dat zij, die voor ons werkten, dikwijls met grote moeite hebben opge bouwd. Evolutie zij het heersende woord, niet revolutie Een grote teleurstelling is, da,t het er met de plannen tot bouw van een nieuwe openbare school voor Den Burg in 1948 niet gunstig voorstaat. Wat dit betreft, zijn de vooruitzichten de laat ste tijd minder gunstig geworden. Naar verluidt zullen het komende jaar 'wei nig of geen permanente scholen, gebouwd kunnen worden. Ook ten aanzien van het landbouwhuishoudonderwijs gaan de za ken niet, zoals het gemeentebestuur zou wensen. Het geven van cursussen stuit af op het ontbreken van leerkrachten, stich ting van een landbcuwhuishoudschool, voor Texel zo nuttig, zit nog vast op de afwezigheid van een geschikt gebouw. Lofwaardig is het initiatief van par ticuliere zijde bij oprichting en in stand houding van kleuterscholen, welk initia tief door het gemeentebestuur mocht on dersteund worden Oudeschild en Ooster end namen het initiatief tot oprichting van particuliere schipperscursussen. Ten aanzien van het gymnastiekonderwijs blijven er nog vele onvervulde wensen Het wegennet, de bootverbinding, enz. Het verkeer onderging een grote verbe tering door het stevig aanpakken door de gemeente v3n de Kogerweg. De gemeente zal, aldus voortgaande, haar wegenpro bleem spoedig onder de knie hebben. De fietspaden zullen a.s. voorjaar opgeknapt worden, zij het dan op bescheiden wijze. Aldus leverde de gemeente haar bijdrage ter bevordering van het vreemdelingen verkeer Diverse straten om en in de dor pen zullen eveneens haar beurt krijgen. Toch zit het eiland voor een knellend we genprobleem Naar mijn persoonlijke me ning is dit slechts afdoende op te lossen door het in onderling overleg tussen de diverse wegenbeheerders te nemen grote, radicale besluit Texel één wegennet, één lichaam, dat hei: onderhoudt, geheel Texel draagt gelijkelijk de lasten. Nergens zijn de omstandigheden om tot een dergelijke oplossing te komen zo gunstig als in de afgesloten gemeenschap Texel. Het we- genbeheer is thans te veel versnipperd, de lasten te ongelijk verdeeld. Historisch is d? geldende lastenverdeling te verkiaren, bij de huidige omstandigheden deugt zij niet meer. De verzorging van het publie ke verkeer per autobus door TESO ver dient alle lof, doch het bootverkeer met de vaste wal blijft ver bij de behoeften achter. Een moderne boot, die ook kan verwerken het vrachtvervoer per as, komt Texel toe. Moge de regering, met name de Minister van Verkeer en Waterstaat, spoedig komen tot een voor Texel zegen rijke beslissing ter zake van de haven- plannen. We verzuchten: „lange, uitvoe rige rapporten zijn wellicht nodig, maar zij vorderen zoveel kostbare tijd en hoe veel zaken zijn al ,.dood gerapporteerd"' Een gcede boot verbinding voor het eiland Texel met zijn belangrijk vreemdelingen verkeer en economisch belang is zonder meer primaire eis. In de vliegveldplannen komt na veel praten eindelijk wat schot en als alles nu eens zou willen mee lopen, zouden we het a.s. seizoen de vliegverbinding kunnen hebben; onge twijfeld een krachtige stimulans voor het vreemdelingenverkeer De visserij. Met de visserij gingen de zaken be vredigend, ofschoon de omzet aan de ge meentelijke afslag minder was dan het vorige jaar. De kotter vloot onderging een welkome aanvulling. Zeer te betreuren is, dat de twee gedupeerden, die hun door de Duitsers gevorderde kotters niet terugkregen, niet met wat meer voortva- i endheid worden geholpen. Onbillijk is het, dat de Texelse waddenvissers, zeer gedupeerd door afsluiting van de Zuider zee, het IJsselmeer nog steeds voor zich gesloten vinden, terwijl andere gedupeer den, bv. die van Wieringen, daar rijke vangsten binnenhalen en bovendien mo gen vissen op de Waddenzee. Veel is hier over reeds geconfereerd, doch tot nu toe zonder resultaat De hoop is thans geves tigd op de Tweede Kamer. Een verfris send initiatief namen de Oosterender kottervissers en Gebrs. Blom te Oude schild tot stiching van de Texelse ijsfa briek. Dank zij dit initiatief zal deze ijs fabriek spoedig draaien. Ongetwijfeld zal de aanwezigheid van deze fabnek de vis serij. een voor Texel zo belangrijke tak van bedrijf, sterk bevorderen. Ook een reden tot vreugde is, dat bin nenkort de toestemming tot stichting van een destructor voor afgekeurd vee en vlees op Texel zal afkomen. De wel zeer onhygiënische toestand, ontstaan door het begraven van cadavers zal hierdoor spoe dig tot het verleden behoren De afge keurde materialen zullen verwerkt wor den tot vet en diermeel en aldus een nut tige bestemming verkrijgen De T.E.M. Een belangrijke stap in de goede rich ting was de uitbreiding van de electrische centrale door bijplaatsing van twee mo toren. Hierdoor heeft de centrale zodani ge capaciteit gekregen, dat de beoogde uitbreiding van het electrisch net moge lijk is geworden. Alle kabels, nodig voor deze uitbreiding, zijn thans besteld, doch men heeft te doen met lange leverings termijnen. Dit neemt niet weg, dat bin nen enkele jaren de uitbreidingen alle tot stand zullen komen. De waterleiding. De Texelse waterleiding wacht op het beschikbaar komen van materialen. De afgelopen zomer heeft wel bijzonder dui delijk aangetoond, hoe noodzakelijk deze waterleiding is. Gedeputeerde Staten zegden toe de waterleiding op Texel zo spoedig mogelijk tei hand te zullen ne men Inmiddels werd dit najaar in het leven geroepen de stichting Waterlei ding Zuid-Eierland, die beschikt over een van „Oorlogsbuit", over te nemen pomp stationnetje Laat van hier de victorie be ginnen' De woningbouw. De woningbouw gaat met een slakken gang. Er" wordt veel aan gedokterd, doch het blijft nog altijd een miezerig pa tiëntje. Alleen met de boerderijbouw gaat het beter. Er zijn met vallen en opstaan eindelijk in 1947 enige woningen gereed gekomen en er staan er enkele op stapel. Nu eens had men te kampen met materi alen, dan weer met gebrek aan arbeids krachten en het blijft nog sukkelen. Het gemeentebestuur had zich voorgesteld 11 enkele jaren zoveel woningen te bouwen, naast het aantal te bouwen door paiticu- iieren, dat de grootste woningnood zou zijn gelenigd Ondanks de vele moeite aan dit onderwerp besteed is slechts een ma- lig resultaat bereikt Voor 1948 heeft het gemeentebestuur weer een program ma, veel particulieren willen een woning bouwen en hebben -de plannen daarvooi gereed. Te vrezen is echter, dat men slechts voetje voor voetje vooruit zal kun nen komen. De beperktheid van bouwma terialen en arbeidskrachten hebben het gemeentebestuur er toe gebracht, voor taan bijna alle activiteit te concentreren op de nieuwbouw van woningen, d.w.z. dat verbouw en uitbreiding van bestaan de gebouwen, voorzoveel daardoor geen nieuwe woningen worden gesticht, gro tendeels geremd zal worden. Alleen in ui terste noodzaak zal voortaan voor herstel enz. vergunning worden verleend. Dit onderwerp brengt mij vanzelf op het delicate vraagstuk van de woning distributie en wel in het bijzonder op de verplichte samenwoning. Verplicht, want vrijwillig gaat het niet, zoals behoudens een paar loffelijke uitzonderingen reeds is gebleken. Hier lopen de meningen ver uiteen. De een en dat. is dan vooral de woningzoekende zegt: „er moeten zoveel woningen gevorderd worden voor dubbe- niet, zo zal le bewoning de ander, vooral de bezitter, gang gaan. die eventueel woningruimte over heeft, wil daarvan niets weten Tussen deze twee tegenovergestelde standpunten lig gen diverse schakeringen Het wil mij voorkomen, dat verplichte inwoning niet is te vermijden, zolang het met de wo ningbouw niet sneller gaat. Maar ik wil daarbij cr direct op "wijzen, dat hier niet past een systeem van links en rechts vor deren, dat het Nederlandse volk nu een maal niet ligt en in het bijzonder niet op het platteland. Voorts zijn er op het platteland, ook op Texel, niet zoveel hui zen, die zich zonder al te grote bezwaren voor inwoning lenen Men kan de ver plichte inwoning beschouwen als een noodzakelijk kwaad, waarbij „noodzake lijk" en „kwaad" beide evenveel nadruk ontvangen. Allen die rechtstreeks met het vraagstuk van het woningtekort te maken hebben en ook zij overigens, die met be langstelling de ontwikkeling daarvan volgen, weten tot welke noodtoestanden het woningtekort leidt met betrekking tot de woningzoekenden, doch aan de an dere kant weten zij ook maar al te zeer welke bezwaren kleven aan samenwo ning. Enerzijds dienen de woningzoeken den zoveel mogelijk geholpen te worden, anderzijds mag men geen inwoning op leggen dan met giole omzichtigheid. Ik wil er de meeste nadruk op leggen, dat alleen het bouwen van zoveel mogelijk nieuwe woningen in een zo kort mogelij ke tijd het vraagstuk bevredigend zal kunnen oplossen. houden, althans dit te trachten. Daarom komt het mij juister voor, dat de ruilver kaveling op Texel bezien moet worden èn uit een oogpunt van bedrijfsvoering in de landbouw èn uit een van natuur schoon. Men trachte tussen doze twee te genstrijdige belangen een synthese te be reiken hetgeen met beleid en bekwaam heid mogelijk moet zijn. Doel men dit de practijk eenvoudig zijn In afwachting daarvan dient onder zocht te worden welke woningen inder daad geschikt zijn voor samenwoning en in voorkomende gevallen deze samenwo ning desnoods met dwang opgelegd te worden Het gemeentebestuur geve dus niet toe aan het standpunt van hen, die ruim willen ingrijpen in het huisrecht door vordering op grote schaal, uitzetting enz. (men laat, daarom roepende, de uit voering van deze plannen met alle klem men en voetangels van wet en feitelijke toestand wijselijk over aan het gemeen tebestuur). anderzijds stelle net gemeen tebestuur zich tegenover her., die in ver doorgevoerd egoïsme geen woonruimte willen afstaan, ofschoon zij deze redelij kerwijs kunnen missen. Vreemdelingenverkeer en Landbouw. Vreemdelingenverkeer en landbouw, 2 belangrijke bronnen van bestaan voor het eiland, met als wrijfpunt de ruilverkave ling' Het is te verwachten, dat. hel nog een paar jaren zal duren eer de beslis sing al of niet ruilverkaveling zal vallen, doch men dient zich daarop reeds nu voor te bereiden. Toen het vorige jaar de hoofden bijeen gestoken werden om te beraadslagen over eventuele ruilverkave ling voor Texel is direct gezegd, dat daar bij het zo waardevolle natuurschoon zo veel mogelijk ontzien moest worden. Ra tionalisering van de landbouw ligt in de lijn van de tijd. Economisch is het niet zo dat de boei zich tegenwoordig vei oorloven zou kunnen te denken, ik kom er wel, ook al voldoet mijn bedrijf niet aan hoge eisen van bedrijfsvoering Dat kan zich trouwens geen enkel bedrijf permiteren. En als dan de boeren op Texel tot de con clusie zouden komen, dat. de bedrijfseisen leiden tot ruilverkaveling en dat zij an ders op de duur niet zullen kunnen mee komen, dan is dit iets, waaraan niet zon der meer voorbij gegaan kan worden. Wie dan meent, dat ruilverkaveling in het belang van het natuurschoon niet plaats mag hebben, zal niet kunnen vol staan met haar zonder meer tegen In het bovenstaande heb ik getracht de voornaamste punten te noemen, die de eilandgemeenschap het afgelopen jaar hebben bezig gehouden en ongetwijfeld het komende jaar weer de aandacht zul len vragen. De voornaamste, want er zou nog heel wat te zeggen zijn over diverse onderwerpen, die ons na aan het hart bggen Saamhorigheid. Er was in het afgelopen jaar weer in vele opzichten verheugende saamhorig heid, o a tot uiting komende in muziek, zang en toneel in onderlinge samenwer king van het gehele eiland. Daar was een lot' dankbaarheid stemmende bereidheid samen te werken aan velerlei maatschap pelijke arbeid. De theorie der wijkgedach- te van de grote stad is op Texel niet zo nod'g, want de practijk gaat in deze riching en dat is beter Warrne belang stelling bestaat op Texel voor de publieke zaak, voor al hetgeen zich ook daarbuiten op maatschappelijk gebied afspeelt. Onge twijfeld een eilandgemeenschap, doch geenszins een enge, bekrompen gemeen schap. Een gemeenschap, waarin het ori ginele woord nog vaak uitklinkt boven het cliché woord. Daarom kan ieder, die, van buiten komende, op dit eiland zijn werkkring heeft gevonden, er niets aan doen, dat hij, ofschoon dan ook geen Texelaar naar geboorte, er zich zo bij zonder goed thuis gevoelt. Moge hier een woord van warme dank gebracht worden voor het vele goede, dat het eiland, óns eiland, ons in het afgelopen jaar bracht en mogen wij allen in het komende jaar op dit eiland gezegend worden en werken mei onze beste krachten! REHORST. EXTRA VLEESBON. Het C.D.K. deelt mede, dat voor het tijdvak van heden tot 4 Jan. 1948 de bon nen O60 algem. en 581 algem. zijn aange wezen voor het kopen van 50 gr. vlees. BONNEN VOOR KOFFIE EN THEE. Voor het tijdvak van 4 t.m. 17 Jan. is bon 118 algem. aangewezen voor 125 gr koffie en bon 119 algem voor 50 gr thee. In verband met de feestdagen kan men reeds van 30 Dec. af op bovenstaande bonnen kopen. KATHOLIEKE KERKLI.IST. Woensdag 31 Dec. 8 u H. Mis in Den Hoorn, 9,30 gez huwelijksmis. 7 u lof met preek en Te Deum tot sluiting van 't jaar. Donderdag: Geen bijkerken. Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en Hoogmis om 10 u. Nieuwjaarsreceptie van de hoog mis tot 1 u. 7 u lof Vrijdag le Vrijdag. 8 u. gez H. Mis. 7,45 gez. Mis in Den Hoorn 7,30 u. H Hartlof Zaterdag: Van 4-8 uur biechtgel. op hele uren. 6 u. rozenkrans. Zondag 4 Jan. Missen in Den Burg en O'end om 7,30 en 10 u., in Den Hoorn om 10 u. Biechtgel. en comm. als naar ge woonte. 4 u. meisjescongregatie. 7 u. lof, waarna mannencongr Die week Missen om 7 en 8 u. (Maand., Dinsd. en Vrijdag ook 9 u.). Communie vóór en onder de Missen. Dinsdag: Driekoningen. 8 u gez. Mis. 7 u vrouwencongr. 7,30 u. lof. Woensdag 8 u H. Mis in Den Hoorn. 7,30 u. Jozeflof. 8 u. jongenscongr. Donderdag 8 u. H Mis in O'end. 9,30 u gez. huwe lijksmis. Vrijdag: 3,30 u. biechtgel. voor schoolk. Zaterdag: Van 4-8 u biechtgel. op hele uren. 6 u. rozenkrans. TEXELSE MARKT. Den Burg. 29 Dec. 1947. Aangevoerd: 1 koe f 425450. 5 biggen f 30—47. 40 kip pen f2,754,50. Voor levering 4 koeien, te9 n. kalveren.

Texelsche Courant | 1947 | | pagina 1