Nieuwe bonnen Eerste vergadering van Texels Gemeenteraad in het Nieuwe jaar. WOENSDAG 7 JANUARI 1948. 61e JAARGANG. No. 6181 TEXELSCHE COURANT INDIENEN VAN BOUWPLANNEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ten behoeve van de Adviescommissie voor Bouwontwerpen en Uitbreidings plannen le Amsterdam, voortaan ieder bouwplan (tekening) via het Bureau Ge meentewerken in viervoud moet worden ingediend. De bouwplannen dienen vergezeld te gaan van een staat van gegevens voor het verzoeken van advies aan deze commis sie, welke staat op het bureau van Ge meentewerken verkrijgbaar is. Ook indien men bouwontwerpen met deze commissie vooruit wil bespreken dient bovengenoemde staat aan haar te worden afgegeven, daar de commissie het bouwplan anders niet in behandeling neemt. Deze regeling is 1 Januari 1948 van kracht geworden. Texel, 8 December 1947. Burgemeester en Wethouders van Texel. De Burgemeester. Mr. G. D. REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. van 4 tot en met 17 Jan. 1948 .Bonkaarten KA, KB, KC 713 091 melk is 31/s liter melk 094 melk is 6 liter melk 095 melk is 6V2 liter melk 096 vlees is 100 gram vlees 097 vlees is 300 gram vlees 098 boter is 250 gr. marg. of 200 gr. vel 099 boter is 250 gr. marg. of 200 gr. vei 114 algem. is 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 algem is 1800 gr. brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.) 117 algem. is 400 gr brood of 1 rants, ver micelli e.d. (geldig t.m. 10 Jan a.s.) 118 algem. is 125 gr. koffie (reeds aange wezen) 119 algem. is 50 gr thee (reeds aange wezen) 103 reserve is 800 gr brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.) 106 reserve is 400 gr brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.) Bonkaarten KD, KE 713 594 melk is 10 liter melk 595 melk is 11 liter melk 596, 597 vlees is 100 gram vlees 598 boter is 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet 599 boter is 125 gr. marg. of 100 gr. vet 616 algem. is 400 gr. brood (geldig t m. 10 Jan. a.s.) 617 algem is 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli (geldig t.m, 10 Jan. a.s.) 618 algem. is 200 gram brood (geldig t.m 10 Jan. a.s.) 603 reserve is 400 gr brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.) 605 reserve is 100 gr. kaas of 125 gram Ufiï*ctlrt7(i 1n oc Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF. MG, MH, 713 (bijz. arbeid, a.s. en jonge moeders, zieken) 1033 brood is 800 gram brood 1038 boter is 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet 1032 margarine is 250 gr. marg. of 200 gram vet 1034 kaas is 200 gr. kaas of 250 gr. korst loze kaas 1039 eieren is 5 eieren 1037 melk is 5 liter melk 1031 vlees is 300 gram vlees 1036 vlees is 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Jan. 1948 worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 5 Jan a.s. mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gr. vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, mie, maizena, aardappelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, tarwezetmeel, aardappelsago, aardappeltap;oca, pud dingpoeder, custard, tarwegriesmeel of 400 gram vermicellisoep, (d.i droge soep, waarvan ten minste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de vermicellivorm heeft) „KOTEX" WAS VERTEGENWOORDIGD OP DE TENTOONSTELLING IN DEN HELDER. Voor de gehouden Pluimveetentoon stelling, welke met de Kerstdagen te Den Helder werd gehouden, waren door een aantal leden van de konijnenfokver. „Ko- tex", enige ex. ingezonden. Er werden goede resultaten behaald Dhr. J Stieke- ma wist het praedicaat Zeer Goed te be halen met zijn Franse hangoor, bonte rammen, de heeir Joh Stemfoort Z.G. met een witte Wener voedster, Adr. Bak ker eveneens Z.G. met een witte We ner voedster, W Kooij Z.G met zijn zwart en tanram en dhr A Mosk met zijn kl. zilver ram, terwijl er nog 8 maal G.G. behaald werd en wel door H. A. Witte, Joh. Stemfoort, C Tuinder, Z. W. Stolk, B. de Jong en W. Kooij, welk prae dicaat nog juist onder Z.G. staat. Verder nog 5 maal G aan de heren Adr. Bakker, P. Stechweij, J. M. Verstegen en Z. W Stolk Er waren 22 dieren door „Kotex" ingezonden, afkomstig van 11 fokkers, zo dat de ver. ook nu weer heeft bewezen, goede dieren te bezitten. „Kotex' doet 'n bero op alle konijnenfokkers, die nog geen lid zijn om alsnog toe te treden. Er is besloten in Aug. van dit jaar weer een tentoonstelling te houden, waarom met deze een beroep op de burgerij wordt ge daan om hiervoor een prijs beschikbaai te stellen. MARKTBERICHT medegedeeld door de Coöp. Veeafzetver. 30 Dec. 1947. Varkens groot aanbod. Bonnen: weinig handel. Voor N.-Holiand ink. 6^2 ct., verk. 7 ct p. kg.; voor Zuid- Holland resp. 6 en 6V2 ct. p. kg. Gebruiksvee: tamelijk groot aanbod, duur. De raad der gemeente Texel kwam op Vrijdagmiddag 2 Januari in openbare zit ting bijeen. Alle raadsleden waren pre sent. Opening. De voorz., Burgemeester Rehorst. open de deze eerste vergadering in het Nieuwe jaar met een gelukwens tot de raadsle den en hun gezinnen, waarin ook de pers betrokken werd. Nu 1947 verstreken is en ten nieuw jaar is aangevangen, dankte spr. voor de prettige samenwerking in het afgelopen jaar. Hoewel er vanzelfsprekend wei eens verschil van mening is, werden vele zaken op een vruchtbare wijze afgedaan, hoewel er ook andere dingen niet zo vlot konden worden afgewerkt. Spr hoopte, dat de raad ook in 1948 zijn beste krach ten aan de gemeentezaken zal geven. Binnen niet te ldhge tijd zal de begro ting 1948 worden aangeboden, waarin de fin. verhouding tussen rijk en gemeente tot uiting zal komen, waarbij spr. op merkte, dat deze ook voor Texel zorge lijk is. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken waren o.a. diverse processen-verbaal van kasopname, waarbij de voorz. zei, dat alle gem. in stellingen en ook de semi-overheidsinstel- lingen periodiek door een accountant ge controleerd worden. Dr. v. Dommelen be- rchtte, dat hij als raadslid en wethouder bedankte en verzocht tevens ontslag als gem.-geneesheer, belast met de armen- practijk. Het ontslag werd eervol ver leend. Over een adres tegen de verhoog de vermakelijkheidsbelasting zullen B en W. in de raadsvergadering van 23 Jan. a.s. prae-advies uitbrengen. Nieuw raadslid. Daai de heer Vlaming zijn benoeming als raadslid niet heeft aangenomen, werd als nieuw raadslid in de vacature v. Dom melen gekozen verklaard, de heer A. Dros Bzn Benoeming beambte woningdistri butie aangehouden. De voorz. deelde mede, dat uit de solli citanten, die naar de betrekking van be ambte bij de woningdistributie gesollici teerd hebben, nog geen keu/e is gedaan. De ambtenaar, die met deze werkzaam heden was belast, had nl. per 31 Dec. j 1 ontslag gevraagd, dat hem eervol is ge geven. Dhr v. Heerwaarden vroeg naar de werkzaamheden en de bevoegdheden. Voorz. zei, dat de ambtenaar een paar keer wekelijks spreekuur zal houden, de adviezen voor de woningcommissie zal voorbereiden en klachten op woningge- bied zal onderzoeken. Verder werkzaam heden v. d. verzorging van oorlogsslacht offers en niet te vergeten, de inwoning, die op komst is. Dhr v. Heerwaarden zou gaarne zien, dat de betrokken ambtenaar een bouw kundige is. Voorz antwoordde, dat als dit als eis gesteld werd, er waarschijnlijk geen gegadigden zullen komen. Waarom geen Texelaar? Dhr M. Bakker vroeg nog naar de mo gelijkheid of ook een Texelaar voor deze functie in aanmerking kan komen. De voorz.: „Het lijkt ons beter, als het geen Texelaar is". Dhr Jac, Bruin zei de Texelaars hier voor niet uit te willen schakelen. Beslo ten werd alsnog een oproep in de Texelse Courant te plaatsen Vaststelling verordening ex. art. 1 Woonruimtewet 1947. Na ampere bespreking keurde de raad de verordening woonruimtewet 1947 goed. Alleen in art. 4 werd een kleine wijzi ging gebracht. In een volgend nr. zullen we deze verordening .welke uit 8 artike len bestaat, in z'n geheel opnemen. De inwoning. De voorz. zei, dat het college zich al vaak bezig gehouden heeft met het vraag stuk van de inwoning. Het beste is om met een afgerond-besluit te komen, waar de gehele raad zich achter kan scharen In de volgende raadszitting willen B en W met een definitief voorstel komen. De raad gaat hiermede accoord. De T.E.M. De raad kon zich verenigen met de her benoeming voor 5 jaren van dhr P A. de Rode tot Dir. van de N.V. TEM en verder met de benoeming als commissaris van dhr P. J. Verberne, terwijl als afgev. en plaatsverv. afgevaardigde der gemeente naar de in 1948 te houden vergadering der N.V TEM werden gekozen de heren C. M. Roeper en Jac. Drijver. Kasgeldlcning f 300,000, Ten behoeve van de TEM en de door de gem. in 1948 te financieren kapitaals- objecten, werd besloten een kasgeldle ning aan te gaan tot een maximaal be drag van f 300,000, De voorz deelde mede, dat de nieuwe motoren van de TEM de 20ste Jan. gaan draaien. Dit. zal met 'n officiële plechtig heid gepaard gaan. De kabels zijn be steld. Daar de wachttijden van de leve ring zeer lang zijn, is besloten al het be nodigde materiaal voor de uitbreiding le bestellen. Dhr Keijser vroeg waarom er geen vaste lening wordt afgesloten. Voorz. ant woordde, dat dit wel in de bedoeling ligt. Tot vertegenwoordigers en plaatsver vangend vertegenwoordigers in het ge- georganiseerd overleg voor 1948, werden resp benoemd de heren A. Backer, H. Zijm, A. v. Heeringen, Jac. Westdorp, M Bakker en Jac Drijver. Aan dhr J. G. de Winter werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de LTLO-school In de volgende raadsverga dering zal een nieuwe onderwijskracht benoemd worden. Grondvcrkoop. Het verzoek van W. Douma, Everste- koog om 500 m2. grond aan de Kamer- weg en van A. D. Blok v.d. Velde om 771 m2 grond aan de Kogerweg te ko pen, werd aangehouden, omdat men meende, dat het beter was, deze percelen recht te trekken. Aangenomen werd vervolgens de ver ordening ex art. 30 der Leerplichtwet Dit houdt in. dat de politie gemachtigd wordt om een kind, dat gedurende de schooltijd op de openbare weg wordt aan getroffen, te brengen naar hel hoofd der school tot welker leerlingen het kind be hoort. Dhr Westdorp vroeg hoe hel hier gesteld is met het schoolverzuim. De voorz zei, dat 't thans aanmerkelijk be ter is. Vooral met de toepassing van het 8ste leerjaar waren er veel verzuimen. Zijn er wel eens onderwijzers in hun tuintje aan het spitten? Dhr A Backer vroeg, of deze verorde ning ook van toepassing is op de onder wijzers. Er wordt nl. wel eens gezegd, dat deze onder schooltijd in hun tuintje aan het spitten zijn Voorz. dacht niet, dat het onderwijzend personeel simuleerde Bij afwezigheid wordt gewoonlijk toe stemming gevraagd. De vergoeding als bedoeld in art 101 der lageronderwijswet 1920 voor de bij zondere lagere scholen over 1946 werd als volgt vastgesteld. Den Burg, R.K. Parochieschool f2362,97 Oosterend, School m.d. Bijbel f 1587,13 en Den Burg, Chr. Volksonderwijs f 1649,20 De Brandweer. Goedgekeurd werd de bouw van een brandweerkazene te De Cocksdorp, waar voor een bedrag van ongeveer f 6500 be nodigd zal zijn. Voorz. zei; dat de aan schaffing van de nieuw aangekochte mo torbrandspuit nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, daar er nog geen in voervergunningen voor disponibel zijn. De brandweermiddelen te De Cocksdorp en Oosterend laten veel te wensen over Dhr v. Heeringen merkte op, dat er op de tekening van het brandspuithuisje geen schoorsteen voorkomt, dit in ver band met het eventueel stoken bij vorst. Dit zal nader bekeken worden Dhr Drijver dacht, dat er ook wel electrisch verwarmd kan worden Dhr Jac Bruin wees op Oudeschiid, waar men bij brand op Den Burg is aangewezen. Weth. Th. Hin vroeg, of de oude spuiten van Do Cocksdorp en Oosterend niet voor Oudeschiid in orde gemaakt kunnen worden. Voorz. vond dit geen gek idee. Overname wegen in onderhoud van de Dertig Polders. Besloten werd tot het overnemen van wegen in onderhoud van de 30 gem. pol ders, van enkele binnen de bebouwde kommen gelegen weggedeelten Dit zijn het gedeelte van de Hallerweg te Der. Burg, van de Wilhelminalaan af tot de gemeenteschuur, 300 m.; de Suikerweg in z'n geheel, 270 m.; het gedeelte Haffeler- weg van het Groentje aan het Schilder einde tot de Emmalaan, 200 m het ged. van de Westerweg, van de schuur van P Keijser Dzn. tot voorbij de thans in aan bouw zijnde woningen, 135 in.; het ged. Bosweg te O'end. 250 m.; het ged. Oos- ierweg (Peperstraat) 250 m en het ge deelte Kamerweg te De Koog, 260 m. In totaal 1665 m. lengte, waarvoor de 30 Polders jaarlijks een bijdrage aan de ge meente zullen geven, nl f 0,25 per jaar, per strekkende meter over te nemen weg. Weg Waal0«sterend. De 30 Polders hebben om een bijdrage gevraagd voor de weg Waal-Oosterend. Hierover gullen B en W nog prae-advies uitbrengen. Uit de raad werd nog aange drongen ook het ged. weg Oudeschiid Oosterend en het wegje bij de Rijksont vanger te Den Burg in de overdracht op te nemen. Aldus besloten. Dhr A. Backer noemde nog de slechte toestand van het gedeelte weg te Oude schiid, achter de Dijk Dit is van de Rijkswaterstaat, welk lichaam hierop ge wezen zal worden. Dhr H. Zijm vestigde nog de aandacht op de weg R.K schoolR.K kerkhof Dit is ook van de 30 Polders. Dhr Jac. Bruin hoopte, dat uit deze sa menwerking een wegschap voort zal ko men Voorz sloot zich hierbij gaarne aan. Dhr v. Heerwaarden vroeg of het moge lijk is op korte termijn tot al deze verbe teringen over te gaan. Voorz. zei, dat het tegenwoordig zo gemakkelijk niet gaat. Bovendien heeft de gemeente nog meer op haar programma staan, zoals ver betering van de Wilhelminalaan en de Schoonoordweg. Dhr v. Heerwaarden begreep niet waarom aan een stratenmaker ontslag werd aangezegd Voorz vond dit een vreemd geval en zeide, het te zullen on derzoeken. Aan S Zijm Pzn. werd een voorschot verleend onder verband van 2e hypo theek tot een bedrag van f 1905, of zoveel minder als in verband met de uitvoering van het bouwplan en overeenkomstig de regelen van de fin. regeling, woning bouw 1947 nodig zal blijken te zijn. voor de bouw van een Bruynzeelwoning le Den Hoorn. Besloten werd toe te treden tot het Middenstandsborgstellingsfonds „Holl. Noorderkwartier" te Alkmaar. Diverse subsidies. De volgende subsidies werden toege kend Een jaarlijkse subsidie aan het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar van f 1, per vc-rpleegdag van uit de gem. Texel afkomstige patiënten. In de suppl. be groting werd f 1490 voor dit doel uitge trokken. Aan de Ver. v. Burgem. en Secretarissen in Holl Noorderkwartier werd een subsidie verleend van 1 cent per inwoner Verwacht wordt, dat de bij drage over 1947 voldoende zal zijn voor enkele jaren. Op een verzoek van de Ver. „Vrienden v.h. Zuiderzeemuseum" te Enkhuizen werd afwijzend beschikt, terwijl aan „Het Witte Kruis" f 1400 sub sidie werd toegezegd. Dhr v Heerw. vroeg of deze laatste sub sidie wel voldoende was. Spr achtte het wenselijk, de subsidie te verhogen tot f 2000,Voorz meende, dat er wel meer gevraagd zal worden als het nodig is. De 5e suppl. begroting 1947 werd aan gevuld met enkele af- en overschrijvin gen. De Muzieknis. Aan Texels Fanfarecorps werd het recht van opstal verleend op de onder grond van de Muzieknis voor de tijd van 50 jaren tegen een recht van f 1,p. jaar, op die voorwaarde, dal ook andere Texel se muziek- en zangver toestemming krij gen de muzieknis te gebruiken. Van H W. v. Dommelen te De Cocks dorp werd een stukje grond aangekocht voor de som van f41,25 ter grootte van ongeveer 55 m2., welke grond is gelegen achter de ambtswoning v.h. hoofd der o.l. school. Exploitatie Kraaminrichting. Besloten werd ook in 1948 de exploita tie van de Kraaminrichting voort te zet ten. Van 15 Mei t.m 10 Dec. bedroeg het exploitatietekort f 1000,het aantal verpleegdagen was voor die periode 366, de gemiddelde verpleegiijd 11 dagen, zo dat ongeveer 33 kraamvrouwen de in richting hebben bezocht Gebaseerd op deze gegevens zou het exploitatietekort over ten vol jaar f 1700 bedragen. Voorgesteld werd de benoeming van Zr. de Groot, die tot aller tevredenheid werk zaam is, te verlengen tot en met 31 Dec 1948 op een jaarwedde van f 2500, ver minderd met de voor het genot van kost en inwoning aan het algem. armbestuur te betalen vergoeding. Voorz. vond het jammer, dat er nog geen meer gébruik van de kraaminrich ting gemaakt wordt, daar 't exploitatiete kort dan gunstiger zou zijn. Ook omdat de woongelegenheid bij velen te wensen overlaat, zou er meer gebruik van ge maakt kunnen worden. Spr merkte nog op dat het Noodziekenhuis de gemeente destijds f 2000 kostte. De woningbouw een zorgenkindje. De voorz. deed vervolgens enkele me dedelingen over de woningbouw. B en W hebben besloten de bouwvergunningen voor herstel en uitbreidingen, zoveel mo gelijk stop te zetten. Men wil zich in de eerste plaats concentreren op de nieuw bouw. 23 nieuwe woningen? Het voornemen is om in 1948 23 nieu we woningen te bouwen. Er zijn heel wat particuliere aanvragen voor nieuwbouw. Verdei is de bedoeling om te De Cocks dorp aan de Wageningse weg nog "n dub bele woning le zetten, te Oudeschiid vier woningen naast de bestaande nieuw bouw, te Den Hoorn een onderwijzerswo- ning, terwijl er ook in Oosterend ge bouwd zal worden. In 1946 was er 11484 m2 in aanbouw, en in 1947 13050 m2. Voor 1948 hebben 21 particulieren ge vraagd te mogen bouwen en de gemeente wil 10 woningen plaatsen, zodat we de handen meer dan vol hebben, aldus de voorz. Dhr Jac. Bruin vroeg, waarom het niet vlugger kon gaan, waarbij spr. wees op dhr Drijver, die in 6 weken tijds een huis bouwde Verder zei spr dat er in Oudeschiid materiaal genoeg is, des ondank schiet het niet op Dhr Drijver zei, dat er geen cement is Dhr Bruin we hebben gesproken over de andere aannemers, maar nu zijn het Texelaars, wat spr. ook verschrikkelijk vond. Dhr H. Zijm meikte op, dat er geen stenen en geen cement zijn. Dhr Drijver zei, dat de kleine baasjes door gaans bezig zijn aan herstellingswerk- zaamheden, waardoor de huizenbouw nog meer achterop komt. Geviaagd werd, of hieivoor dan wel materiaal beschikbaar is, waarop dhr Drijver antwoordde, dat men dan „zwart" koopt. Spr. is van me ning, dat de woningen hier best door de Texelse aannemers gebouwd kunnen v\or den, als er maar materaal is. In 1947 zijn er m ons land nog geen 10,000 van de 70,000 woningen, die men eigenlijk moest maken, klaar gekomen. Weth Dr. v. Dommelen zei, dat er veel hersteld wordt, dat ook over 10 jaar nog wel gemaakt kan worden. Weth. Hin zei, dat de kleine bazen niet genegen zijn huizenbouw aan te nemen Mogelijk, dat ze nu met de particuliere bouw met rijksfin. wel willen bouwen Bij de woningverordening zal er aan be staande woningen veel veranderd moeten worden. Ook hier is dan werk voor deze mensen. Dhr Drijver dacht, dat dit met het laatste wel het geval is. Spr. merkte nog op, dat er 25 millioen stenen naar Engeland zijn uitgevoerd, terwijl men er hier zo'n gebrek aan heeft. Dhr Keijser vond dat de nieuwbouw onnodig duur wordt, nu er vaak niet doorgewerkt kan worden. Voorz.. Het is nog nooit zo slecht geweest met het materiaal Dr. v. Dommelen zei, dat de aannemers hier niet te klagen hebben, daar ze bij oponthoud steeds toestemming krijgen voor andere herstelwerkzaamheden. Voorz. zei. dat er bij belangijke ver bouwingen theoretisch eigenlijk ook geen materiaal behoorde te zijn. Dhr Keij ser brak nog een lans voor verbouw van de oude kaasfabriek te Den Hoorn. Spr. zei, dat hier 3 gcede woningen van te ma ken zijn. Voorz adviseerde, dat de be trokkene zich tot de gemeente kan wen den, maar dhr Roeper deelde mede, da^ het niet meer in de bedoeling ligt om de fabriek te verkopen. Dure Oostenrijkse woningen van f 20,000,—. Hierna kwam aan de orde het verzoek om machtiging tot aanvaarden van 5 Oos tenrijkse woningen. De prijs van deze woningen bedraagt ongeveer f 17000, per stuk. Met de grond, schuur en andere bijkomende werken, komen deze wonin gen op ongeveer f 20,000 per stuk. De huurwaarde zal f500 per jaar bedragen Men wil de woningen plaatsen op een perceel grond aan de Kogerweg, ge naamd het Mientje tegenover de woning gen van H. Mast en R Kiewiet. De hui zen kunnen gemakkelijk dienstbaar ge maakt worden aan het Vreemdelingen verkeer. Gegadigden zullen gebruik kun nen maken van Je fin regeling woning ruwt huid: Purol 50 ct PURO LI N (verfijnd producr voor de vrouw). Doos 40 ct. bouw 1947. Voorz. zei nog, dat de gem. ook in bespreking is om hier nog drie Bruynzeelwoningen te plaatsen. Het is wel een kostbare geschiedenis, maar er wordt gehoopt, dat particulieren er zich voor zullen interesseren. Dhr De Waard vroeg, hoe lang deze woningen mee kunnen Voorz. ant woordde, dat ze in 50 jaren afgeschreven moeten worden Dhr Drijver zei, dat het rijk er een strop aan gehad heeft. In Wageningen staan er van dit soort wo ningen. In Venlo zijn er 10 aanbesteed en kwam er nog f 120,000 bij. Voorz. zei, dat de fundering bij de prijs inbegre pen is. Dhr Drijver zei, liever perma nente woningen te bouwen. Dhr Bruin •deelde mede, dat er in Den Helder 50 neergezet zullen worden. Voorz zei, dat het buiten het vastgestelde contin gent omgaat. Spr, dacht, dat ze het best in De Koog gezet kunnen worden, bv. als een soort villapark. Dhr Zijm zei, dat iedere aannemer gebonden is aan een prijs per m3. Met deze woningen is dit niet het geval. De deviezen voor deze woningen welke spr. voor Texel op f 70,000 schatte, kon men beter besteden aan materiaal om zelf nieuwe woningen te bouwen Dhr. Bruin wilde de wo ningen eerst eens bekijken. Voorz. zei, dat het prima woningen zyn. Niettemin werd besloten, deze zaak aan te houden tot de volgende raadsvergadering, teneinde de woningen eerst te bekijken. Dhr v. Heerwaarden vroeg of er geen taak was om arbeiderswoningen te bou wen. Voorz. antwoordde, dat zijn lijst je van 21 woningen maar heel bescheiden woningen zijn. Dr v Dommelen zei, dat 't percentage arbeiderswoningen niet laag is Dhr v. Heerwaarden vroeg ver der nog, of het wel verantwoord is, dat er zoveel materiaal gebruikt was aan de woning van dhi J. Bruin aan de Schil- derweg. Geantwoord werd, dat er toen maai weinig particuliere aanvragen wa ren. Dhr Drijver vroeg nog, waarom Bruynzeel f 60 per m3 mag vragen en een particuliere aannemer maar f 38. Hierme de werd van het woningbouwprobleem afgestapt. Aan Ged Staten werd een goedgunstig advies uitgebracht inzake verplaatsings kosten voor secretarissen en ontvangers. De uitbreidingsplannen worden voorbereid. De uitbreidingsplannen in onderdelen voor de verschillende dorpen zullen wor den voorbereid. In een besloten vergadering.heeft de raad hierover Vrijdagavond gesproken. T.z.t. hopen we hierop terug te komen. Het afscheid van wethouder Dr. v. Dommelen. De voorz. sprak hierna enige waarde- rene woorden tot de scheidende wethou der, Dr. v Dommelen, die de gemeente gaat verlaten. Spr. dankte de wethouder namens de gehele raad voor zijn belang rijke werk, dat hij in het belang der ge meente verricht heeft. Gaarne hadden we langer met u samengewerkt, uw wensen moeten wij echter respecteren De verhou ding in het college van B en W was van zeer prettige aard. We hebben geprofi- eerd van uw helder oordeel en inzicht. Hiervoor zeggen we u namens de ge meente hartelijk dank. Spr hoopte, dat het dc* Dr en zijn gezin in hun nieuwe woonplaats goed mag gaan. De donkere wolken, die er deze zomer in uw gezin waren (het ongeval. Red.), zijn geluk kig opgeklaard, aldus de burgemeester. De 10 jaren, die u op Texel gewerkt heeft, hebben een onvergetelijke indruk gemaakt. Spr. hoopte, dat de wethouder Texel nog vele malen zal bezoeken en wenste htm en z'n gezin verder alle goeds toe Rondvraag. Dhr Bruin vroeg nog naar de plannen om het B. A om te zetten in Maatschap pelijk Hulpbetoon. Dit ligt wel in de bedoeling volgens de voorz, al is het wat op de achtergrond geraakt. Dhr Bruin besprak verder het bouwen van een Te huis voor Ouden van Dagen, waar drin gend op gewacht wordt. Hierover zal met de betrokken instanties die er zich voor interesseren, gesproken worden. (Zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1